Trochę o cygarach

CygaroZwasem
CygaroZwasem
Całkiem niedawno LINK pojawił się na wykopie temat cygar.
Niestety cygaro w naszym kraju postrzegane jest jako snobizm. Utożsamia się z nim bogatych ludzi, polityków, gwiazdy, środowiska przestępcze. Tymczasem w Polsce mamy mnóstwo Aficionados, dla których palenie i kolekcjonowanie cygar jest świetnym hobby. Środowisko skupia ludzi z różnych klas społecznych, od studentów po emerytów ;)(masonów i rowerzystów też).

Dobre cygaro można kupić od kilkunastu złotych. Niewiele więcej, niż paczka fajek. A przyjemność o wiele większa.

Każdy palacz cygar (będę stosował nazwę Aficionado, bo krócej i ładniej brzmi) przyzna, że niedoścignione i najlepsze są cygara kubańskie. Prędzej, czy później. Oprócz Kuby potentatami cygarowymi są również: Dominikana, Honduras, Nikaragua i Meksyk.

Na wykopie znajdą się pewnie osoby, które gdzieś, kiedyś dostały cygaro. Leży w szafce, czeka na odpowiedni moment i okazję. Polecam wyrzucić do kosza, bo palenie wyschniętego cygara skończy się traumą i obrzydzeniem do tego wspaniałego kawałka tytoniu. Cygara muszą być odpowiednio przechowywane.

Służą do tego humidory:


Mogą być rożnych kształtów i wielkości. Od malutkich humidorów podróżnych, po wielkie szafy, aż po humidory typu walk-in, które są niczym innym, jak wielkimi pokojami z mnóstwem cygar :) Zadaniem humidora jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności, na poziomie 60%-70% (w zależności od rodzaju cygar i preferencji samego Aficionado).

Odpalanie cygara jest pewnego rodzaju celebracją. Prawdziwe, ręcznie robione cygaro jest z jednej strony zamknięte. Przed rozpoczęciem palenia należy tę końcówkę obciąć lub zrobić w niej nacięcie. W żadnym wypadku nie obgryzamy cygara. Służą nam do tego różne narzędzia:



Obcinarki jedno- i dwuostrzowe, punchery, które robią dziurkę w główce cygara. Są też mniej popularne V-cuttery.

Dobrze zwinięte cygaro charakteryzuje się odpowiednim ciągiem. Mówiąc prościej: nie czujemy jakbyśmy wciągali powietrze przez słomkę a zarazem nie wciągamy powietrza z butelki.

Odpalanie cygara.
W zależności od czasu i miejsca, w którym się znajdujemy możemy użyć:

Zapałek cygarowych


Zapalniczek rożnego typu.

Najlepsze są te typu JET z dwoma lub nawet trzema palnikami.


Kompletnie nie nadają się zapalniczki benzynowe, bo śmierdzą, a opary benzyny wciągasz do cygara psując jego smak.

Trochę cygarowego savoir-vivre i podstawowych info:

-Dym z cygara ma specyficzny zapach. Często przeszkadzający innym ludziom. Należy o tym pamiętać paląc cygara w świeżym powietrzu lub w lokalach przystosowanych do palenia.

-Cygara nie obgryzamy, a obcinamy.

-Cygara nie gasimy, jak kiepa. Zostawiamy je na popielnicy. Zgaśnie samo. Robi się tak z dwóch powodów. Pierwszy powód to estetyka. Skiepowane cygaro kruszy się, sypie i robi mnóstwo bałaganu. Drugi powód to zapach. Gaszony w popielniczce papieros specyficznie śmierdzi. Gaszone cygaro śmierdzi 100x mocniej.

-Czas palenia zależy od rozmiaru cygara i wynosi od kilkudziesięciu minut do nawet 2h i dłużej.



Na koniec film, który pokaże Wam czemu cygara nie kosztują po 1 zł za sztukę, jak wygląda cały proces tworzenia i ile pracy i wysiłku trzeba włożyć, żebyśmy mogli oglądać końcowy efekt.