Doktorat w USA

Cześć,
postanowiłem zorganizować dla Was AMA, w którym możecie pytać mnie o rzeczy dotyczące studiowania w USA (i nie tylko). Ja jestem na studiach doktoranckich (Computer Science) na uczelni prywatnej w Atlancie (Emory University). Takie studia przeważnie trwają 4-5 lat Podczas ich trwania nie płaci się za naukę oraz dostaje się stypendium (przeważnie dawane na 9 miesięcy w roku, zakres stypendiów w zakresie roku waha się od 10 do 20 tysięcy dolarów, zależne od uczelni). Na pytania, które mogą się pojawić na początku od razu odpowiadam:

Ile pieniędzy dostajesz i czy Ci to starcza?
Nie znalazłem jawnej informacji o wysokości stypendium na stronie, więc nie chciałbym podawać dokładnej kwoty. Moja uczelnia to uczelnia prywatna, bogata i dobrze klasyfikowana w rankingach - jest to zatem koniec tego przedziału. Wystarcza to na opłacenie mieszkania (jako, że przyjechałem z Żoną, to wynajmujemy całe mieszkanie), opłaty, jedzenie i normalne życie. Na wakacje na Seszele się za to nie pojedzie, ale starcza na wszystko.

Czy można pracować podczas studiów?
Tak, może nie na pierwszym roku gdzie jest dużo nauki, ale od drugiego roku można spokojnie w niedużym wymiarze godzin pracować i dostawać dodatkowe pieniądze. Nie ma również problemów z pracą na wakacje - zawsze się coś znajdzie.

Czy trudno jest się dostać?
Zależy na jakie uczelnie. W przypadku Harvardu, MIT czy Stanford będzie pewnie bardzo trudno z racji wielu chętnych. Nie jest to jednak niemożliwe i trzeba się starać (moja uczelnia plasuje się chyba koło 20 miejsca w USA). Nie składałem aplikacji na najlepsze uczelnie, ponieważ nie miałem roku czasu żeby przygotować się do GRE i zdać go na 100%.

Co trzeba zrobić, żeby się dostać?
Aplikacja to kilka etapów. Przede wszystkim trzeba zdać GRE + TOEFL (czasami TOEFL nie jest wymagany, w moim przypadku chcieli tylko GRE, ale to zależy od programu na jaki się aplikuje). GRE zdaje się we Warszawie na PJWSTK, jest to angielski i matematyka. Ponadto trzeba mieć dokumenty aplikacyjne - list motywacyjny, rekomendacje od ludzi z którymi się współpracowało na uczelni (2-3 rekomendacje), CV oraz transkrypt ocen z poprzedniej uczelni. Warto podkreślić, że tutaj list motywacyjny jest bardzo istotny, jeden z najważniejszych czynników, ponieważ musi on przekonać rekrutujących, którzy będą go czytali, że to właśnie wy powinniście tutaj studiować. Ja swój list pisałem chyba tydzień czasu.

Po co Ci to, chce Ci się?
Tak, chce mi się, inaczej bym tego nie robił. Uważam, że taka 4-5 letnia przygoda w postaci doktoratu rozwija człowieka pod wieloma względami, ale to chyba temat na dłuższy elaborat.

Dlaczego USA a nie Polska?
Nie byłem przekonany do studiów doktoranckich w Polsce. Mój brat również doktoryzował się w USA i po części w wyniku jego opowieści (i trochę namowy ;)) skłoniło mnie do starania się o studia w USA.

Na więcej pytań chętnie odpowiem. Zainteresowanych tematem zapraszam też na mój kanał na YT, na którym postanowiłem opowiadać o studiach w USA i pokazywać trochę życia z perspektywy studenta

Pozdrawiam
dzordzyk

Wersje

Statystyki zobacz

© copyright 2019 by Wykop.pl