Katastrofa w Aberfan miała miejsce w piątek 21 października 1966 roku. Aberfan to niewielkie miasteczko górnicze położone w południowej Walii.
Przez około 50 lat,aż do 1966 roku,miliony metrów sześciennych odpadów górniczych,pochodzących z pobliskich kopalń węgla było składowane na hałdach Mynydd Merthyr. Składowiska te znajdowały się bezpośrednio nad miasteczkiem Aberfan.
Jesień tego roku była bardzo deszczowa. Góry nasiąkały, woda płynęła dolinami i wnikała w hałdy luźnych skał i miału. Chociaż władze lokalne już w 1963 roku wyrażały zaniepokojenie z powodu obecności składowisk nad szkołą podstawową, to kierownictwo NCB (państwowa spółka węglowa) w tym regionie ignorowało ten temat.Około godziny 9.15 rano w piątek 21 października 1966 roku,po kilku dniach intensywnych opadów deszczu,ponad 150 000 metrów sześciennych skał nasyconych wodą osunęło się i zaczęło płynąć w dół z dużą prędkością. W górach świeciło słońce,jednak w samej miejscowości było mgliście z widocznością do około 50 metrów. Brygada kopaczy pracująca na górze zauważyła osuwisko,ale nie była w stanie w stanie podnieść alarmu,ponieważ kabel telefoniczny został skradziony. Po późniejszym dochodzeniu stwierdzono jednak,że masa skał poruszała się zbyt szybko,aby kogokolwiek uratować.
120 000 metrów sześciennych skał przemieściło się na zbocza góry,lecz ponad 40 000 metrów sześciennych rozbiło się o zabudowania miasteczka. Lawina odpadów górniczych zniszczyła gospodarstwo oraz dwadzieścia domów szeregowych wzdłuż Moy Road oraz uderzyła w północną część szkoły podstawowej Pantglas. Spowodowała duże zniszczenia i zasypała budynek szkoły warstwą o wysokości ok.10 metrów. Masa skał i wody zalała wiele innych domów i zmusiła ich mieszkańców do ewakuacji.
Po osunięciu przerażeni rodzice rzucili się do wygrzebywania dzieci,często gołymi rękoma. Policja przybyła szybko i pokierowała akcją ratunkową. Wieść o katastrofie rozeszła się szybko i setki ludzi z pobliskich miejscowości pośpieszyło z pomocą,jednak ich wysiłek w dużej mierze poszedł na marne. Kilkoro dzieci zostało wygrzebane w pierwszych dwóch godzinach,ale po jedenastej nie odnaleziono już nikogo żywego. Pracę utrudniał padający ciągle deszcz.
Następnego dnia około 2000 pracowników służb ratunkowych i wolontariuszy kontynuowało poszukiwania. Akcja ratunkowa została czasowo wstrzymana z powodu ponownych,mniejszych osunięć. Akcja trwała do 29 października.
Ostateczny bilans ofiar to 144 osoby, 28 dorosłych oraz 116 dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Zginęła niemal połowa wszystkich uczniów szkoły Junior Pantglas. Większość ofiar pochowano na cmentarzu Bryntlaf w Aberfan. We wspólnym pogrzebie w dniu 27 października 1966 roku,wzięło udział ok.2000 osób.
Po katastrofie w Aberfan z całego świata napłynęły propozycje pomocy. Na fundusz zapomogowy zebrano ok. 7 milionów funtów,lecz wielu ludzi twierdziło,że na pomoc przeznaczono zbyt mało pieniędzy.

Kilka zdjęć z katastrofy:Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.alangeorge.co.uk/aberfandisaster.htm

Film dokumentalny o katastrofie w Aberfan

Statystyki zobacz

© copyright 2018 by Wykop.pl