Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Docelowo „Łódź Bajkową" ma tworzyć 17 rzeźb z brązu. W ramach projektu wyemitowano także lokalną monetę „Łódka" z podobiznami wybranych bajkowych postaci.Pierwszą bajkową postacią, która zawitała na szlak jest Miś Uszatek. Pomnik odsłonięto 24 października 2009 roku i znajduje się on przed siedzibą Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi. Uszatek przedstawiony jest tu jako turysta: ma na sobie plecak i w lewej łapce trzyma plan miasta. Rzeźba ma niecały metr wysokości i waży 60 kg


Na początku stycznia 2010 Uszatek stracił lewą łapkę. Prawdopodobnie o rzeźbę zahaczył pług śnieżny. Łapka się odnalazła, pomnik został naprawiony, po czym Miś stał przez pewien czas w witrynie Centrum Informacji Turystycznej. 16 maja 2010, w czasie Święta Łodzi, nastąpiło ponowne odsłonięcie pomnika na ul. Piotrkowskiej.Następny pomnik przedstawia pingwina Pik-Poka, unoszącego się na grzbiecie fali. Ten pomnik odsłonięty został podczas inauguracji pierwszej edycji Se-ma-for Film Festival, 23 Września 2010 roku. W odsłonięciu wzięli udział m.in. Tadeusz Wilkosz, scenarzysta serialu Mały pingwin Pik-Pok.


Trzeci pomnik przedstawia kota Filemona oraz Bonifacego, odsłonięty w dzień dziecka- 1 czerwca 2011, zaś stoi on przy wejściu do Muzeum Kinematografii.


Bonifacy stoi tuż obok kłębu wełny wykonanego także z brązu (tak jak i pomnik)


zaś Filemon spogląda na nas z murku powyżej.
Jest tu przedstawiona odwrotna sytuacja, niż ta, która miała miejsce w bajkach- przeważnie to Bonifacy wylegiwał się na górze, na zapiecku, a Filemon bawił się poniżej,Kolejny przystanek na szlaku- Pomnik bohaterów "Zaczarowanego Ołówka". Pomnik odsłonięto 25 września 2011, w ramach drugiej edycji festiwalu Se-ma-for Film Festival. Stoi przed wejściem do Łódzkiego Domu Kultury.Sam pomnik obrazuje chłopca o imieniu Piotrek i jego psa. Dziecko rysuje zaczarowanym ołówkiem na ścianie Łódzkiego Domu Kultury – pies zdaje się wyskakiwać z jego rysunku (w serialu wszystko, co się narysowało przy pomocy owego ołówka, materializowało się).Na rysunku można rozpoznać także postać krasnala, który w filmie „zaopatruje” Piotrusia w kolejne egzemplarze zaczarowanego ołówka.W dniu rozpoczęcia 3 edycji Se-Ma-For Film Festival odsłonięto pomnik "Plastusia".Pomnik ma ok. metra wysokości i waży kilkadziesiąt kilogramów. Plastuś trzyma w prawej dłoni szkolny dzwonek, którym w serialu budził każdego rana swoich przyjaciół z piórnika. Dzwonek ma prawdziwe, ruchomo zawieszone serce. Lewą rękę Plastuś opiera na swoim pamiętniku.

Rzeźba stoi w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 173 i placu zabaw w Parku im. Henryka Sienkiewicza, co stanowi nawiązanie do faktu, że Plastuś przeżywał swoje największe przygody na szkolnej ławce.25 Listopada 2012 Światowym Dniu Pluszowego Misia odsłonięto pomnik.. trzech misiów.;)


Trzy Misie, to bohaterowie filmu animowanego, który opowiada o trzech pluszowych misiach: Kubie, Misi i Bartku, którzy przeżywają niezwykłe przygody.W pierwszej serii bohaterowie szukali córki i dwóch synów sołtysa, którzy zostawili misie w lesie. W drugiej trafiają przypadkiem do rezerwatu przyrody.


W tym roku, w dniu rozpoczęcia kalendarzowej wiosny, tj. 21 marca 2013 odsłonięto pomnik Wróbelka Ćwirka. Stoi on przed wejściem do Palmiarni, ma metr wysokości, przy czym sam wróbel ma ponad 30 centymetrów wysokościWróbelek Ćwirek usadowił się na gniazdku, zbudowanym w rozwidleniu niewysokiego drzewka-"samosiejki". Tym razem cała rzeźba rozegrana została filigranowymi, smukłymi formami, tak aby oddać lotność, zwiewność i rysunkowy, szkicowy charakter kreskówki.


Ostatnia rzeźba, której nie udało mi się sfotografować znajduje się przed wejściem do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Przedstawia ona Maurycego i Hawranka i tak jak inne rzeźby ma metr wysokości. Uśmiechnięty Maurycy prawą ręką wykonuje gest powitalny w kierunku osób odwiedzających ogród zoologiczny. Zza jego lewego ramienia wychyla się Hawranek.

Poniżej poglądowa mapka, przedstawiająca rozmieszczenie pomników:Źródła:
- http://www.bajkowa.lodz.pl/
- https://www.facebook.com/lodzbajkowa

Statystyki zobacz

© copyright 2019 by Wykop.pl