Jacek Wilk - odpowiedzi na Wasze pytania z AMA (1/5)

Jacek_Wilk
Jacek_Wilk
Drodzy Wykopowicze!

Zamieszczam wreszcie poniżej odpowiedzi na Państwa pytania, które nie straciły na aktualności (także te przekazane już po AMA oraz po wyborach, pytania spływały do mnie ciągle…).

Jako początkujący Wykopowicz przystając na propozycję przeprowadzenia ze mną AMA, nie byłem do końca świadomy skali wykopu i nie spodziewałem się aż takiego zainteresowania AMA ze mną, z czego wyniknął początkowy brak odpowiedzi na wiele pytań.

Przepraszam, że poddałem Państwa cierpliwość aż tak ciężkiej próbie, ale kampania wyborcza i wybory uniemożliwiły mi zakończenie tej sprawy przed 25 maja (kiedy byłem już tego bliski okazywało się, że są gdzieś jeszcze jakieś nowe pytania i tak dalej, i tak dalej), zaś po wyborach nastąpił czas brutalnego zderzenia z rzeczywistością – konieczność powrotu na grunt zawodowy, nadrabianie zaniedbanych spraw, dopieszczanie „odkładanych” klientów, wynagrodzenie nieobecności rodzinie itd. Sami pewne Państwo wiedzą ile człowiek ma na głowie…

Ale korzystając z wolnych chwil udało mi się nadrobić zaległości w tym temacie. Mam nadzieję, że odpowiedzi spełnią Państwa oczekiwania :-))

Na przyszłość zaznaczam, że łatwiej do mnie dotrzeć poprzez facebooka niż poprzez wykop, więc zapraszam do kontaktu ze mną poprzez mój fanpage.

Pozdrawiam
Jacek Wilk

A oto rzeczone pytania i odpowiedzi:

1) Co z projektem konstytucji? Czy jest gdzieś dostępny do wglądu?

  • Projekt Konstytucji Państwa Polskiego dostaje właśnie ostatnie szlify i niedługo „zawiśnie” na stronie KNP.


2) W kontekście projektu konstytucji mówił pan że będzie 12 województw, które 4 województwa zostaną zlikwidowane?

  • Projekt Konstytucji Państwa Polskiego przewiduje następujące 12 Ziem Polskich: Dolnośląską, Kujawskopomorską, Lubelską, Lubuską, Małopolską, Mazowiecką, Podkarpacką, Podlaską, Śląską, Warmińskomazurską, Wielkopolską i Zachodniopomorską.


3) Jaki jest konkretny schemat likwidacji podatku dochodowego?

  • Pierwszym etapem będzie wprowadzenie całkowicie nowej ustawy o podatku od towarów i usług, która ma być maksymalnie skrócona i uproszczona (w tym np. tylko jedna stawka podatkowa, brak podziału na towary i usługi, podatek zryczałtowany dla małych i średnich przedsiębiorców i inne), a przy tym zasadniczo uszczelni system poboru podatku VAT („kombinowanie” na VATcie stanie się po prostu nieopłacalne lub niemal niemożliwe). Celem nowego VATu będzie również zastąpienie podatku CIT. W kolejnym kroku wprowadzony zostanie „podatek pogłówny” (zryczałtowany podatek od osób fizycznych), który zastąpi obecny PIT. Nowy VAT plus podatek pogłówny zastąpią więc w efekcie w całości obecny CIT i PIT (jak również aktualny VAT).


4) Co sadzi Pan o tym, aby Stolicę przenieść do Krakowa (lub w inne miejsce) w kontekście tego, że odkąd Warszawa jest stolicą, jakoś ciągle są czarne chmury nad Polską? ... może referendum?

  • Osobiście jestem przeciwny wyrządzaniu takiej krzywdy Krakowowi; jak śpiewała kiedyś grupa Pod budą: „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa, niech już lepiej pozostanie tam gdzie jest”.


5) Więzienia jak w Polsce, jak w USA czy jak w Norwegii gdzie mniejszy odsetek więźniów wraca znowu za kraty i o wiele więcej ludzi jest zresocjalizowanych niż w reszcie krajów, gdzie nie ma super warunków w więzieniach?

  • Ja osobiście jestem zwolennikiem krótkich, ale bezwzględnych kar pozbawienia wolności. W chwili obecnej wymierza się w Polsce co roku tysiące kar więzienia z warunkowym zawieszeniem ich wykonania na określony czas próby, co w praktyce oznacza, że skazany tak naprawdę w ogóle nie odczuwa kary, a co za tym idzie – nie działa ona na niego odstraszająco. Byłoby o wiele lepiej gdyby ktoś taki szedł do więzienia (oczywiście o stosunkowo lekkim rygorze) na miesiąc lub dwa, a nawet – w przypadku rzeczywiście drobnych czynów – na kilka lub kilkanaście weekendów z rzędu (aby nie niszczyć życia zawodowego i osobistego skazańca), co „dałoby do myślenia” osobie winnej o wiele bardziej niż abstrakcyjna kara w zawieszeniu. Nie tyle więc system resocjalizacji – w którą specjalnie nie wierzę – i warunki w więzieniach, ale mądry system kar ma moim zdaniem największe znaczenie dla skutecznego zapobiegania powrotowi do przestępstwa.


6) Skąd pewność, że wizja KNP na gospodarkę się uda? Czy problemy, jakie mogą wyniknąć z liberalizmu gospodarczego nie poskutkują nawrotem socjalizmu?

  • Z doświadczeń historycznych – wolność gospodarcza zawsze skutkowała wzrostem zamożności społeczeństw (jak powiedział pewien mądry człowiek: „Jeszcze żaden kraj nie upadł od wolnego handlu”), zaś socjalizm – coraz większą przeciętną biedą mimo pozorów „równości dochodów”, „sprawiedliwości społecznej” itd. Ludzie zawsze uciekali z krajów o mniejszej wolności gospodarczej do krajów o bardziej liberalnych gospodarkach; im dalej od socjalizmu tym po prosu ludziom żyje się lepiej.


7) Z czym nie zgadza się Pan z JKM?

  • Np. z jego „miękkim” podejściem do aborcji. JKM nie zajmuje w tej sprawie jednoznacznego stanowiska, co wywołuje dużo niepewności wśród sympatyków. Nie zgadzam się też z formą jego wypowiedzi; uważam że to samo można powiedzieć tak, że będzie równie (a może i bardziej) ciekawie, a nie będzie jednocześnie niepotrzebnie zniechęcać różnych grup wyborców.


8) Jeżeli KNP wejdzie do sejmu za rok to jakie podejmie działania by dojść do władzy i obalić demokrację?

  • Będziemy działać na rzecz zastąpienia obecnej konstytucji nową – Konstytucją Państwa Polskiego, która w miejsce demokracji wprowadza solidny ustrój republikański (prezydencki, z ordynacją większościowa [uwaga: trójmandatowe okręgi wyborcze!], państwem minimum i silną, całkowicie uniezależnioną od innych, władzą sądowniczą).


9) Co Pan sądzi o katastrofie Smoleńskiej?

  • Największy problemem w tej katastrofie nie jest to, że nie jesteśmy pewni przyczyn, ale to, że państwo polskie utraciło w niej wiarygodność: polskie służby nie były nawet w stanie zabezpieczyć terenu katastrofy w efekcie czego np. supertajny system łączności Prezydenta RP (system NATOwski) wpadł w ręce Rosjan, o czym ze zrozumiałych powodów niemal nie wspomina się w mediach. Najprawdopodobniej – jak mówią eksperci – Rosjanie mieli dzięki temu, przez co najmniej kilka godzi, możliwość penetrowania strategicznych technologii komunikacyjnych Paktu Północnoatlantyckiego. Nie mówi się także o tym, że to była najprawdopodobniej główna przyczyna przeniesienia przez USA elementów tarczy antyrakietowej z Polski do Rumunii. Amerykanie uznali po prostu, że jesteśmy zbyt niepoważnym partnerem wojskowym – skoro nie potrafimy zabezpieczyć nawet własnego AirforceONE wraz z jego strategicznym wyposażeniem.


10) Jak skomentowałby Pan śmierć Andrzeja Leppera?

  • Wszystko wskazuje na to, że seryjny samobójca zrobił swoje (zresztą w samobójstwo Leppera nie uwierzył nawet Kościół Katolicki – skoro pochowany został na poświęconej ziemi), postępując wg tego samego, sprawdzonego schematu, co w innych przypadkach (śmierć tuż przed weekendem – co opóźnia pracę prokuratury i biegłych o 2-3 dni, miejsce poza zasięgiem monitoringu, brak jakichkolwiek „zapowiedzi” itp.). Komentując tę kwestię zawsze powtarzam, że gdybym jakimś przypadkiem został premierem lub ministrem spraw wewnętrznych to pierwsze pytanie, jakie zadałbym szefom poszczególnych służb specjalnych brzmiałoby: „Kto załatwił Leppera?” Ci z nich, którzy by mi powiedzieli, że to było samobójstwo zostaliby od razu wyrzuceni przeze mnie na zbity pysk.


11) Pana wykształcenie jest zdumiewające - ile lat zajęło jego zdobycie, i czym różni się jakość edukacji na uczelniach zagranicznych, od tych tutejszych "naszych"? (z Pana punktu widzenia)

  • Zajęło mi właściwie cały dotychczasowy czas – jestem typem „wiecznego studenta” (teraz właśnie kończę kolejne studia – inżynierskie na wydziale Informatyki Stosowanej PW). Pracuję od drugiego roku moich pierwszych studiów (a na pełny etat – od czwartego), dlatego największym problem było dla mnie zawsze pogodzenie nauki z pracą – jak dotąd jakoś się to udaje. Porównując studia za granicą z naszymi mogę powiedzieć, że u nas – zwłaszcza na wydziałach prawa – uprawia się scholastykę; tak samo jak w Średniowieczu chodzi tylko o to, aby jak najwięcej nauczyć się na pamięć, zaś samodzielne myślenie lub wyciąganie logicznych wniosków nie niemal żadnego znaczenia. Największym problem polskich prawników jest to, że w 95% są to absolwenci klas humanistycznych liceów ogólnokształcących, czyli po prostu osoby, które boją się myślenia ścisłego, zwłaszcza matematyki. Skutkiem tego jest potem katastrofalnie niski, zwłaszcza pod względem logiki i zwięzłości (charakterystycznej dla umysłów ścisłych) poziom naszego prawa, a zwłaszcza aktów prawnych.


12) Jak Pan ocenia szanse Polski na wejście do strefy euro?

  • Te szanse – na szczęście – z roku na rok maleją; coraz więcej Polaków widzi, że euro jest głównie projekt polityczny, a nie gospodarczy oraz że kraje strefy euro to kraje stagnacji gospodarczej i permanentnego kryzysu – ekonomicznego, finansowego, społecznego i demograficznego. Oczywiście z wyjątkiem Niemiec, dla których de facto waluta ta została stworzona, którym tak naprawdę służy.


13) Legalizacja marihuany? Tak czy nie i dlaczego?

  • Oczywiście legalizacja – i to nie tylko marihuany, ale wszystkich narkotyków. A dokładnie – zniesienie na nie prohibicji. Jeśli chcemy aby mniej osób brało narkotyki i mniej osób przez nie chorowało i umierało musimy znieść na nie prohibicję. Każda prohibicja przynosi efekt dokładnie odwrotny do zamierzonego i skutkuje wyłącznie ogromnym wzrostem dochodów zorganizowanych grup przestępczych oraz stale rosnącą liczbą zajmujących się nimi policjantów, prokuratorów, sędziów i innych funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości, mimo że ich praca nie przynosi niemal żadnych efektów (wręcz przeciwnie – liczba osób zażywających narkotyki regularnie rośnie). Trzeba sobie po porostu zdawać sprawę z faktu, że zniesienie prohibicji na narkotyki usunie największy związany z nią problem, tj. dealerów – czyli ludzi, którzy wciskają narkotyki dzieciom i młodzieży (nikt nie będzie kupował u dealera jeśli będzie mógł kupić w legalnie działającym sklepie pewny „towar”). To właśnie dealerzy zwiększają regularnie swoją ciężką, systematyczną pracą liczbę narkomanów – szczególnie młodych.


14) Czy kościół powinien odprowadzać podatki, np: za usługi jak udzielanie sakramentów (pogrzeb, ślub), czy też % z tacy?

  • Każdy, kto prowadzi DZIAŁALNOŚC GOSPODARCZĄ powinien w jej ramach naliczać VAT i odprowadzać go do skarbu państwa. Jeśli Kościół taką prowadzi – powinien płacić VAT. Jednak organizacje i zrzeszenia nastawione na działalność nie-gospodarczą i niezarobkową (non-profit) nie powinny być karane podatkami – chodzi wszak o to, aby jak największa część takiej działalności (a zwłaszcza działalność dobroczynna) była wykonywana prywatnie, a nie przez urzędników.


15) Gaz łupkowy w Polsce - w rękach prywatnych czy państwowych?

  • Zasoby naturalne (zwłaszcza te umiejscowione pod ziemią) należą w Polsce do państwa – rozumiem więc, że pytanie dotyczy raczej struktury własności firm zajmujących się wydobyciem/eksploatacją gazu łupkowego. Oczywiście prywatne firmy. Państwo może je wyłaniać np. w drodze przetargu (licytowanie koncesji na wydobycie gazu).


16) Czy poparł by Pan projekt narzucenia edukacji publicznej, obowiązek przekazania wiedzy z podstaw logicznego myślenia jak i jej rozwój poprzez np, lekcje gry w szachy, czy też przedmiotu podstaw ekonomii?

  • Absolutnie nie. Program edukacji – w tym zakres ww. wiedzy – powinny ustalać swobodnie szkoły prywatne oczywiście w związku z oczekiwaniami rodziców. Jeżeli wśród rodziców będzie zapotrzebowanie na uczenie ich dzieci gry w szachy lub innych umiejętności wyrabiających logiczne myślenie to z pewnością szkoły prywatne bardzo dobrze poradzą sobie z praktycznym odpowiedzeniem na takie oczekiwanie.


17) Czy ogląda Pan jakieś seriale, komu kibicuje Pan w grze o Tron?

  • Bardzo mało oglądam telewizję. Jako niedoszły filmoznawca (studiowałem zaocznie Filmoznawstwo przez dla lata na UJ przed wyjazdem na stypendium do Holandii) lubię przede wszystkim stare dobre, klasyczne kino (tzw. „kino stylu zerowego”), które było wszak szczytowym osiągnięciem kultury XX wieku (dopóki tej branży i dziedziny sztuki zarazem nie zdominowało lewactwo; ostatnio trudno jest zobaczyć nowy film, w którym nie byłoby czerwonych akcentów w duchu marksizmu kulturowego, takich jak „równość”, „tolerancja” – zwłaszcza dla najróżniejszych dewiacji i zaburzeń, antykapitalizm itp postkulturowe brednie). Niestety nie miałem okazji oglądać Gry o Tron.


18) Dlaczego startuje Pan w wyborach?

  • Żeby poddać weryfikacji wyborców siebie i mój sposób „sprzedawania” programu konserwatywno-liberalnego. Nie ma lepszego „testu” na swoją wiarygodność i skuteczność (jako polityka) niż surowa, wyborcza ocena tysięcy ludzi. Tylko podczas wyborów można się dowiedzieć na pewno, czy to, co się głosi jest zrozumiałe i pozytywnie weryfikowane w praktyce społecznego odbioru. Wybory to także świetny „pretekst” do doskonalenia techniki przekazu politycznego i poprawiania politycznej „kuchni” – głównie marketingu politycznego.


19) Dlaczego jest Pan lepszy niż kandydaci z opozycyjnych partii?

  • Bo mówię prawdę. Trudną, niepopularną, ale sprawdzoną w tysiącach lat naszej Cywilizacji. Tylko prawda nas wyzwoli (zwłaszcza od socjalizmu) i tylko prawda jest ciekawa. Poza tym, jak sądzę, mam solidne przygotowanie do sprawowania funkcji publicznych – dość dobre wykształcenie prawno-ekonomiczne, znajomość praktyki stosowania obowiązujących w naszym kraju regulacji, dostateczne posługiwanie się językami obcymi oraz łatwość współpracy ludźmi. Reszta to kwestia oceny wyborców.


20) Z kim KNP mogłoby tworzyć sojusz koalicyjny - czy taki sojusz byłby możliwy z partią Twojego Ruchu?

  • Z każdym, kto poparłby np. likwidację podatków dochodowych, zniesienie przymusu ubezpieczeń czy uchylenie obowiązkowych państwowych (urzędniczych) programów nauczania – nawet gdyby ugrupowanie takie nazywało się np. „Neobolszewicką socjalistyczną partią marksistowskich postępowych lewaków”. Nie zamierzamy jednak z założenia wchodzić w typowe koalicje rządowe (tj. zajmować posad ministerialnych, rozdzielać posady w administracji i w spółkach skarbu państwa itd.); poprzemy np. „cudzy” rząd (głosując za votum zaufania) pod warunkiem spełnienia przez niego naszych bardzo konkretnych postulatów programowych.


Ze względu na ograniczenie długości artykułów na wykopie, odpowiedzi są w kilku znaleziskach:

Część pierwsza: //www.wykop.pl/link/2074658/jacek-wilk-odpowiedzi-na-wasze-pytania-z-ama-1-5/
Część druga: //www.wykop.pl/link/2074660/jacek-wilk-odpowiedzi-na-wasze-pytania-z-ama-2-5/
Część trzecia: //www.wykop.pl/link/2074664/jacek-wilk-odpowiedzi-na-wasze-pytania-z-ama-3-5/
Część czwarta: //www.wykop.pl/link/2074784/jacek-wilk-odpowiedzi-na-wasze-pytania-z-ama-4-5/
Część piąta i ostatnia: //www.wykop.pl/link/2074786/jacek-wilk-odpowiedzi-na-wasze-pytania-z-ama-5-5/

Serdecznie dziękuję za Wasze pytania i zapraszam na: mojego facebooka!

Pozdrawiam wszystkich Wykopowiczów!
Jacek Wilk