Jacek Wilk - odpowiedzi na Wasze pytania z AMA (2/5)

Jacek_Wilk
Jacek_Wilk
Druga część odpowiedzi na Wasze pytania:

21) Co Pan sądzi o ruchach LGBT, działających na rzecz uprawnienia, tolerancji i praw dla mniejszości seksualnych?

  • Aktywistom tych ruchów nie chodzi o żadną „równość” - tylko o przywileje (i to prawne), żadną „tolerancję” - tylko o zmuszenie ludzi za pomocą represyjnego prawa do akceptowania (a raczej udawania akceptowania) ich specyficznych upodobań erotycznych i nie o żadne powstrzymanie „mowy nienawiści” - tylko o narzucenie (i to za pomocą przepisów prawa karnego) cenzury prewencyjnej tym, którzy chcieliby mówić to, co nie podoba się działaczom LGBT. Ich działania nie mają nic wspólnego z równością wobec prawa, ale ze stworzeniem grupy uprzywilejowanej – chronionej specjalnymi przepisami powszechnie obowiązującymi. Jako prawnik nie mogę zgodzić się na taką dewastację prawa w celu realizacji chorej mody na „dopieszczanie” takich, czy innych grup interesów. Prawo w naszej cywilizacji traktuje wszystkich równo – bez względu na jakiekolwiek cechy osobiste (z wyjątkiem młodocianego wieku i ubezwłasnowolnienia) w tym indywidualne upodobania seksualne. Jeśli raz zaczniemy dawać komuś przywileje tylko dlatego, że ma takie lub inne preferencje w takiej czy innej sferze życia osobistego to otworzymy niekończący się pochód różnych „dyskryminowanych”, „pokrzywdzonych”, „wykluczonych” itp., którzy będą się domagać specjalnych regulacji (przywilejów) prawnych. Do droga do nikąd, a jej jedynym efektem jest całkowita zapaść i rozpad systemu prawa.


22) Jak przebiegało zbieranie podpisów, wymaganych przez PKW w tym roku - jak reagowali ludzie, czy można mówić że KNP posiada więcej znanych twarzy niż Janusz Korwin Mikke?

  • Zbiórka przebiegała fantastycznie. Jako pierwsi w Polsce zgłosiliśmy do PKW zebranie podpisów w większości (siedmiu) okręgach wyborczych, a wymagane 10 000 podpisów zebraliśmy we wszystkich 13-u okręgach. Nie osiągnęlibyśmy tego bez bardzo pozytywnej reakcji wyborców spragnionych nowych aktorów na polskiej scenie politycznej. Tak – KNP przestaje być definitywnie partią jednego człowieka; oprócz JKMa przebiło się w tych wyborach do ogólnopolskich mediów jeszcze co najmniej 4-5 bardziej znanych osób. Nowe twarze KNP okazały się bardzo cenna „zdobyczą” – wyborcy są najwyraźniej „głodni” nowych osób i nowych twarzy politycznego „rynku” Polski.


23) Jakich ma Pan autorytetów i jaka jest Pana ulubiona książka?

  • Nie lubię mówić o osobach żyjących jako autorytetach gdyż nigdy nie wiadomo, czy jeszcze nie „zmajstrują” czegoś nieładnego za swojego życia. Moimi największymi autorytetami są tytani umysłu i woli - geniusze nauki i techniki – św. Tomasz z Akwinu, Leonardo da Vinci, Nicola Tesla, Stefan Banach, Henry Ford i im podobni. Gdybyśmy mogli zrozumieć i wykorzystać efektywnie choć połowę odkryć i pomysłów np. Tesli to pewnie dziś potrafilibyśmy przesyłać energię elektryczną na bezprzewodowo i poruszać się z prędkościami kilkadziesiąt razy większymi od obecnie dostępnych. Moją ulubioną książką pozostaje niezmiennie „Mistrz i Małgorzata” (uwielbiam epicką swobodę i poczucie humoru rosyjskich braci Słowian), choć prawie każda książka Stanisława Lema jest dla mnie źródłem nieustannej, ciągle świeżej inspiracji. Lem to po prostu geniusz, któremu przytrafiło się pisarstwo.


24) Z czego pan się teraz utrzymuje?

  • Z praktyki adwokackiej. Mam swoją Kancelarię Adwokacką wyspecjalizowaną w prawie komputerowym (lub jak kto woli „prawie informatyki i Internetu”).


25) Obecnie w Polsce jest wielki problem z ustawą o zamówieniach publicznych. Jakie zmiany proponujecie w tym temacie?

  • Trzy zasadnicze: 1) radykalnie zmniejszyć liczbę sfer, w których władze publiczne dokonują zamówień, 2) wprowadzić całkowitą jawność procesu zamówień (z wyjątkiem niektórych zamówień dla wojska i służb powołanych do ochrony bezpieczeństwa państwa), w szczególności pełną transparentność przetargów, 3) ustanowić jedyne kryterium dla wygrywającego: cenę. Oczywiście nie oznacza to rezygnowania z jakości tylko wyznaczenie jasnych i jednoznacznych wymagań, przy których spełnieniu (warunek sine qua non) przystępujący do przetargu walczą jedynie ceną (spełnienie wyszczególnionych jasno warunków jakościowych jest po prostu warunkiem przystąpienia do przetargu).


26) Odnośnie możliwości zrzeczenia się obywatelstwa planujecie wprowadzić jakieś zmiany - czytaj uproszczenia procedur?

  • Osobie chcącej się zrzec obywatelstwa nie powinno się tego utrudniać w jakikolwiek sposób. Powinno wystarczyć zwykłe oświadczenie woli (ewentualnie z niewielkimi jedynie wymaganiami co do jego formy – np. oświadczenie w formie aktu notarialnego lub z podpisem notarialnie poświadczonym – aby zapewnić minimum pewności prawnej takiego, bardzo ważnego bądź co bądź, jednostronnego oświadczenia woli).


27) Obecnie obserwujemy "szastanie" polskim obywatelstwem na prawo i lewo. Czy planujecie wprowadzenie jakiś ograniczeń odnośnie dostępu do obywatelstwa?

  • Projekt Konstytucji Państwa Polskiego przewiduje w zasadzie tylko jedno, ale za to bardzo obiektywne kryterium przyznania polskiego obywatelstwa: poza złożeniem przysięgi na wierność porządkowi prawnemu Państwa Polskiego każdy dorosły (bo dzieci „dziedziczą” obywatelstwo po rodzicach) zainteresowany musi wpłacić 300-krotność przeciętnego polskiego wynagrodzenia (czyli obecnie około milion złotych). To wyeliminuje osoby, które chciałyby zostać obywatelami polskimi z powodów np. socjalnych. Od ww. wpłaty byliby zwolnieni Ci, którzy potrafiliby wykazać swoje polskie pochodzenie (co najmniej jeden z rodziców, dwoje z dziadków lub troje z pradziadków mających polskie obywatelstwo).


28) Jakie macie poglądy na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski? (paliwa - ropa/gaz, energetyka - atom/węgiel/różne warianty źródeł odnawialnych)

  • Trzeba całkowicie uwolnić rynek handlu nośnikami energii (przez co każdy będzie mógł sobie np. sprowadzić z dowolnie wybranej zagranicy cysternę benzyny – techniczne rzecz biorąc nie jest to żaden problem), a do tego znieść idiotyczne ograniczenia w prawie energetycznym. W chwili obecnej np. (co do zasady) każdy, kto produkuje prąd elektryczny ma obowiązek najpierw sprzedać go państwu (chodzi oczywiście o to, że państwo odsprzedaje potem taki prąd z akcyzą), a przez to produkowanie prądu na własne potrzeby przez osoby prywatne i przedsiębiorców jest po prostu całkowicie nieopłacalne, choć potencjalne możliwości w tym zakresie są wręcz ogromne (prywatne wiatraki, turbiny wodne, ogniwa fotoelektryczne itp.). Problem energii rozwiąże więc bez problemu oczywiście wolny rynek oraz usunięcie idiotycznego prawa. Na dłużą metę wszystkie inne postaci energii zastąpi zresztą niemal na pewno prąd elektryczny i trzeba w związku z tym ułatwiać wszystkim jak tylko się da możliwości korzystania z niego (np. firmom produkującym pojazdy elektryczne), a wówczas produkcja energii z ropy, węgla i gazu stopniowo sama się „wygasi”. Dodatkowo trzeba zbudować w Polsce kilka (prywatnych oczywiście – państwo może się „dołożyć” jedynie darmowymi gruntami oraz infrastrukturą towarzyszącą [drogi itp.]) elektrowni atomowych średniej wielkości (najlepiej żeby każdy Region posiadał co najmniej jedną własną) i po problemie.


29) Jakie jest wasze podejście do bezpieczeństwa Polski w skali regionu jaki i globalnie? (Rozbudowa i unowocześnianie armii? Układanie się z Chinami? Dostęp od broni dla obywateli - uzbrojeni obywatele jako dodatkowe siły samoobrony?)

  • Polska nie jest mocarstwem, co oznacza w praktyce, że aby prowadzić skuteczną politykę (szczególnie międzynarodową) – musi wchodzić w sojusze. Jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa to naturalnymi partnerami do sojuszy wojskowych są dla nas USA, Wielka Brytania i Chiny. Współpraca militarna z tymi państwami pozwoli nam neutralizować wpływy i siłę zbrojną takich krajów jak Niemcy i Rosja – naszych „naturalnych” wrogów (w tej chwili oczywiście o wiele większe zagrożenie płynie do nas ze strony Niemiec, a nie Rosji, zagrożenie ze strony Rosji jest na chwilę obecną raczej potencjalne niż realne). Te sojusze jednak niewiele dadzą jeśli nie zaczniemy poważnie podchodzić do budowania naszej własnej solidnej siły zbrojnej. Nakłady na armię polską trzeba zwiększyć o co najmniej 100%, pogłębiając zarazem istotnie współpracę (co najmniej polityczną) z naszymi sąsiadami z Europy Środkowo-Wschodniej (odbudowa „Heksagonale”). Dostęp do broni obywateli jest dla partii takiej jak nasza rzeczą wręcz naturalną; ja osobiście uważam, że pewnym dobrym „kompromisem” w tym zakresie może być (przynajmniej na początek) wprowadzenie u nas modelu szwajcarskiego (każdy dorosły mężczyzna po przeszkoleniu wojskowym może posiadać broń w domu).


30) Jakie jest wasze podejście do protokołu z Kioto i podobnych bzdet?

  • Najprostsze z możliwych: Polska po prostu powinna zaprzestać jakiegokolwiek czynnego udziału w pracach gremiów pracujących nad takimi bzdetami. Tzn. oczywiście swoich przedstawicieli można tam wysyłać – żeby być na bieżąco z postępami zielono-czerwonej międzynarodowej trzódki poprawiaczy świata, ew. po to, aby zgłaszać polskie veto zawsze, kiedy będzie to konieczne, ale generalnie zachowywać bierność i neutralność – szkoda czasu i zachodu.


31) Czekam na Pana argumenty jak i KNP za wprowadzeniem kary śmierci. Jak partia ustosunkowuje się do tego, że w Polsce już takowa była i była wykorzystywania głównie dla pozbywania się niewygodnych przeciwników politycznych?

  • Jest jeden fundamentalny argument za utrzymywaniem kary śmierci: jest po prostu są takie czyny przestępcze, za które każda inna kara niż kara śmierci jest po prostu kpiną z ofiary oraz jej najbliższych i nie może mieć nic wspólnego z elementarnym poczuciem sprawiedliwości. Brak kary śmierci pozbawia także system prawny elementarnej logiki, konsekwencji i funkcjonalności – skoro w obronie własnej można zabić (co przecież jest niczym innym niż wymierzeniem sprawcy kary śmierci – i to w trybie „superdoraźnym” – bez postępowania karnego, oskarżenia i sądu), a co najważniejsze - nie za dokonanie, ale za samo USIŁOWANIE przestępstwa, to jak ma się do tego brak takiej kary przy czynach dokonanych i to z powodów zasługujących na najwyższe potępienie? Taki stan rzeczy wprowadza wręcz ziejącą nierówność wobec prawa różnych przypadków i stanów faktycznych. Co do wykorzystywania kar dla celów politycznych – przecież dla takich celów można wykorzystać każdą inną karę, a tak się składa, że o wiele gorsze i bardziej dotkliwe (zwłaszcza dla osób trzecich) mogą być inne „polityczne” kary – jak na przykład ogromnych rozmiarów grzywny, które rujnują nie tylko samego „winnego”, ale i całą jego rodzinę oraz prowadzoną działalność gospodarczą.


32) Jaki jest wasz stosunek do wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej? Szukam czegoś bardziej rozsądnego niż "a to służba robi z chłopca mężczyznę" czy "wprowadzimy służbę wojskową, nie będzie pedałów w rurkach". Oba postulaty zostały podane z zewnętrznych komentarzy dzisiejszych internautów niemal na wszystkich forach, pierwsze mnie nie przekonywuje jak i drugie przez to, że mężczyzna robi się mężczyzną, gdy poczuje w rękach trud pracy, a chodzenie w rurkach i homoseksualizm jest zakorzeniony w umyśle, zresztą sporo żołnierzy w starożytnej Grecji było tak czy inaczej homoseksualistami. Jakie Wy macie postulaty?

  • Dla mnie to pytanie jest o tyle trudne do odpowiedzi, iż należałem do tych dziwaków, którzy chcieli zgłosić się (po studiach) do wojska z własnej nieprzymuszonej woli (mój rocznik został w całości przeniesiony do rezerwy). Uważam, że przeciętny facet lubi takie zabawki, lubi pobawić się w żołnierza i „kręci go” obcowanie z bronią, poligonem itd. Co za tym Idze – uważam, że stworzenie szerokich możliwości przeszkolenia wojskowego z prawdziwego zdarzenia dla młodych mężczyzn (np. zbliżonego do modelu szwajcarskiego – gdzie każdy dorosły, zdrowy mężczyzna odbiera przeszkolenie wojskowe) spowodowałoby, że mężczyźni sami garnęliby się do „woja”, rozumianego oczywiście nie jako zasadnicza służba wojskowa, ale jako zdobycie podstawowych lecz solidnych umiejętności z zakresu posługiwania się bronią, walki w grupie, umiejętności taktycznych itp. Powinien do tego po prostu zachęcać wysoki poziom szkolenia i możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technikami obronnymi. Jeśli połączy się to z możliwością posiadania w domu broni przez takiego przeszkolonego mężczyznę (a każdy normalny facet chce mieć możliwość obrony siebie i swojej rodziny) to sądzę, że nie byłoby większych problemów z pozyskaniem do szkolenia wojskowego większości mężczyzn. Ale – oczywiście – nie można nikogo zmuszać siłą lub przymusem; osoby szkolone wbrew ich woli przyniosłyby wojsku więcej szkody niż pożytku.


33) Czy poziom uczelni za granicą tudzież w Holandii jest zdecydowanie wyższy niż w Polsce?

  • Nie mogę oczywiście odpowiadać za wszystkie uczelnie, a jedynie za Uniwersytet Erazma, na którym dostałem stypendium. Poziom nauczania prawa na tejże uczelni był o lata świetlne lepszy od tego, jakiego doświadczyłem na Wydziale Prawa i Administracji UW.


34) Jaki kierunek związany z informatyką na PW i na jakim wydziale jest najbardziej interesujący i który jest najbardziej przyszłościowy?

  • Polecam moja ulubioną informatykę śledczą oraz wszystko co związane z bezpieczeństwem informacji i systemów komputerowych. Jak pokazują ostatnie wydarzenia w naszym kraju te dziedziny będą ciągle zyskiwać na znaczeniu – i to przede wszystkim praktycznym.


35) Który kierunek - ekonomia czy informatyka jest bardziej pożądany na rynku pracy?

  • Wydaje się, że na chwilę obecną raczej informatyka, jednak jako „multistudent” polecam zawsze w takich wypadkach wszystkim osobom wahającym się jedno proste rozwiązanie – studiować i to i to. Oczywiście o ile starczy czasu i determinacji.


36) Czy rzeczywiście po skończeniu takiej uczelni (SGH/PW) zarobki po kilku latach sięgają 7 tys.?

  • To oczywiście zawsze zależy przede wszystkim od konkretnej osoby, ale jest to jak najbardziej realne.


Ze względu na ograniczenie długości artykułów na wykopie, odpowiedzi są w kilku znaleziskach:

Część pierwsza: //www.wykop.pl/link/2074658/jacek-wilk-odpowiedzi-na-wasze-pytania-z-ama-1-5/
Część druga: //www.wykop.pl/link/2074660/jacek-wilk-odpowiedzi-na-wasze-pytania-z-ama-2-5/
Część trzecia: //www.wykop.pl/link/2074664/jacek-wilk-odpowiedzi-na-wasze-pytania-z-ama-3-5/
Część czwarta: //www.wykop.pl/link/2074784/jacek-wilk-odpowiedzi-na-wasze-pytania-z-ama-4-5/
Część piąta i ostatnia: //www.wykop.pl/link/2074786/jacek-wilk-odpowiedzi-na-wasze-pytania-z-ama-5-5/

Serdecznie dziękuję za Wasze pytania i zapraszam na: mojego facebooka!

Pozdrawiam wszystkich Wykopowiczów!
Jacek Wilk