Nazywam się Dawid. Obecnie robię doktorat z chemii na UMCS w Lublinie (3 rok), gram w koszykówkę w drużynie Stalma AZS UMCS Lublin oraz od pół roku prowadzę kanał Uwaga! Naukowy Bełkot na youtube (https://www.facebook.com/UwagaNaukowyBelkot, https://www.youtube.com/c/UwagaNaukowyBelkot). Jeśli zechciało Ci się kliknąć, aby przeczytać ten tekst i chciałbyś zadać mi pytanie w ramach AMA, to sprawdź proszę najpierw, czy nie odpowiedziałem na nie poniżej, gdzie są odpowiedzi na kilka tych najczęściej zadawanych:

Co badasz w swoim doktoracie?
Zajmuję się adsorpcją na ciałach stałych, czyli mówiąc w uproszczeniu przyczepieniem się pewnych cząsteczek do powierzchni ciała stałego. Staram się zbadać jaki wpływ na ten proces mają pola magnetyczne. Niejako na boku badam też czy te same pola wpływają na wytrącanie węglanu wapnia z roztworów wodnych - może to być potencjalny sposób walki z kamieniem w instalacjach przemysłowych.

Dlaczego wybrałeś chemię?
Bo zabrakło mi punktu aby dostać się na medycynę, a ze wszystkich przedmiotów, których się uczyłem najfajniej było siedzieć nad chemią. Żałowałem tego niepowodzenia do pierwszych laboratoriów. Teraz już prawie o tym nie myślę :)

Dlaczego grasz w kosza?
Bo moi rodzice grali. Mój tata był też trenerem i dzięki niemu miałem więcej okazji aby bawić się piłką. Dzięki niemu nie dałem za wygraną, kiedy posypał mi się wzrok (mam -8 dioptrii). W "karierze" grałem nawet chwilę w polskiej pierwszej lidze, ale nie były to oszałamiające wyniki. Teraz jestem drugoligowcem - http://pzkosz.pl/liga/6/zawodnicy/p/1151/dawid-mysliwiec/. Trenuję, bo paradoksalnie, wtedy najlepiej odpoczywam - psychicznie.

Skąd pomysł na kanał youtube?
Zawsze lubiłem naukę i miałem dobra pamięć do ciekawostek. Jako student aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie stypendium włączyłem się w bardzo fajną inicjatywę jaką jest Lubelski Festiwal Nauki. Od 2010 roku nie opuściłem żadnego - w tym roku również będę prowadził popularnonaukowe wykłady dla młodzieży - https://www.festiwal.lublin.pl/projekty/nazwisko,mgr-mysliwiec-dawid,nid13784.html. Okazało się, że mam mniejszą tremę niż się spodziewałem i dostawałem bardzo fajne recenzje po projektach. W zeszłym roku jeden z widzów powiedział, że brakuje kogoś takiego na youtube. Jako, że trochę się z nim zgadzałem pomyślałem, że najwyższy czas zrealizować pomysł, jakim było kręcenie filmów popularnonaukowych. Kupiłem statyw, softboxa, najtańszy mikrofon i przy pomocy telefonu nagrałem pierwszy odcinek...
który był fatalny. Ale ponieważ jestem uparty dałem sobie czas do piątego odcinka, żeby sprawdzić, czy jest szansa na to, że ktokolwiek to będzie oglądał. I traf chciał, że piąty odcinek w 2 dni obejrzało 80 tysięcy osób. Więc zostałem...

Czym nagrywasz?
Telefonem Samsung Galaxy S5.

Serio? Wszystko telefonem?
Tak.

Czy wszystko robisz sam?
98% wszystkiego. Mój brat raz zagrał renifera.

Czy można zarobić na youtube?
Nie mogę podawać konkretnych kwot, ale dopiero od maja zacząłem być na plus... w międzyczasie dokupiłem jeszcze dwa mikrofony. Szału nie ma ale, nie zapeszając, z miesiąca na miesiąc jest coraz lepiej.

Jak znajdujesz na to wszystko czas?
Unikam jak mogę wszelkich rozpraszaczy. Nigdy nie lubiłem biegać po imprezach, więc z tego nie musiałem rezygnować. Lubię pracować, więc przez większość czasu udaje mi się to robić wydajnie. Jadąc na mecze można czytać książki. Idąc na uczelnie można słuchać audiobooków... da się to upchnąć, choć często w czwartki i piątki musiałem sobie ograniczać sen.

Wiesz jakie masz IQ?
Tak. Byłem w Mensie z wynikiem 156 (w skali Catella, czyli do Mensy przyjmują od 148). Ale ponieważ jedynym przywilejem tej organizacji w Polsce, jaki zauważyłem, jest możliwość pokazania znajomym ważnej legitymacji, to przestałem opłacać składki po dwóch latach.

Rozpoznają Cię na ulicach?
Poza dwoma mężczyznami i jedną Panią w aptece to tylko znajomi mnie rozpoznają.

Statystyki zobacz

© copyright 2019 by Wykop.pl