Samodzielnie wykonana instalacja inteligentnego domu

Afropolon
Afropolon
Inteligentny dom we własnym wykonaniu.

Już kiedyś pisałem o moich planach i realizacji na mirko, teraz chciałbym podzielić się kilkoma ciekawymi rozwiązaniami.

STEROWANIE:
W swojej instalacji wykorzystałem sterownik STERBOX ( Polska firma ) - ma wbudowany serwer webowy, jest prosty w zarządzaniu, przystępny cenowo i łatwy w implementacji. Na stronie producenta można znaleźć wiele podpowiedzi i gotowych rozwiązań.
Rozwiązania związane ze sterownikiem będę omawiał później.

STEROWANIE ROLETAMI :
Sterowanie roletami można przeprowadzić na kilka sposobów - ja wybrałem silniki Mobilus - Polskiej firmy - są łatwe w montażu, łatwe w sterowaniu i łatwe w regulacji. Sam silnik pozwala nam sterować przy użyciu przełączników chwilowych "dzwonkowych" podając napięcie sterujemy ruchem w górę lub w dół. Same silniki nie pozwolą rolecie na przewinięcie się ani na przeciążenia układu spowodowane oporem w nawijaniu. Do sterowania wykorzystałem przekaźniki STR-1 firmy f&f ( również Polskiej )

Sterowanie grupowe w salonie, czy innych pokojach nie było mi potrzebne ponieważ finalnie wszystkie sygnały są mostkowane do sterownika.

Zastosowałem jednak sterowanie centralne, tak aby wychodząc z domu móc zamknąć wszystkie rolety na raz. Moja żona nazywa to "bunkrowaniem"
Na schemacie A widać że wszystkie sygnały sprowadzone są do jednego przełącznika dzwonkowego. Różny czas zamykania rolet nie jest problemem i nie muszę stać i trzymać przycisku ponieważ same sterowniki mają wejścia sterowania centralnego pozwalające na ruch rolet aż do ich zamknięcia - poprzez ustawienie czasu potrzebnego do zamknięcia, a silniki posiadają blokadę przed dalszym ruchem - nawet gdyby czas był ustawiony nieprawidłowo.
Schemat A - schemat wypożyczony ze strony producenta

STEROWANIE OŚWIETLENIEM:
Przewidziałem 32 obwody sterowane - całe oświetlenie jest "sprowadzone do rozdzielni" - zasilane osobnymi przewodami.
Schemat połączeń widoczny jest na schemacie B. Szczegółowo omówię tylko dwa obwody salonu.

Na schemacie B widać salon z dwoma światłami na suficie i jednym kinkietem. Pokazałem przykład dla wielu włączników w różnych miejscach salonu - standardowo można by zastosować włącznik schodowy - ale tutaj rozwiązałem to poprzez sterowanie przekaźnikami.

Idąc od oświetlenia - żarówka zasilana jest z przekaźnika BIS-416 - dwu kanałowego. przekaźnik ma podpięty przycisk lokalny - przycisków może być dowolnie wiele. Na naszym przykładzie dwa przyciski A i dwa przyciski B
Zasilanie przekaźnika BIS-416 jest doprowadzone z przekaźnika "hotelowego" BIS-412 - pozwala to na wyłączanie wszystkich źródeł światła w domu poprzez jeden przycisk - takie centralne OFF - projektując cały dom wpadłem na pomysł że chce wyłączać wszystkie światła wychodząc z domu, bez konieczności biegania i sprawdzania czy w garderobie, salonie czy garażu nie zostało jakieś światło włączone....
Przekaźnik BIS-412 pozwala wyłączyć zasilanie dla wszystkich przekaźników BIS-416 - gasząc tym samym światła. Po powtórnym ich zasileniu nie mają one "pamięci" styku więc nie włączają świateł.

Schemat C pokazuje ostatnią część instalacji - ponowne zasilenie wszystkich przekaźników BIS-412 a co za tym idzie BIS-416
Niestety przy zaniku zasilania przekaźnik hotelowy sam nie zasili przekaźników oświetlenia - ponieważ także i on nie ma pamięci styku.
Nie chciałbym biegać do centralnego przełącznika w wiatrołapie za każdym razem kiedy wystąpi zanik napięcia.
Do tego celu musiałem użyć przekaźnika czasowego wielofunkcyjnego PCS-516 UNI - po włączeniu zasilania generuje on impuls po określonym czasie. długość impulsu także można programować.
Kiedy użyje centralnego - OFF dla świateł - dając impuls przekaźnikowi hotelowemu styk powróci do swojego położenia i zasili przekaźnik czasowy a ten po 0.5 sekundy wygeneruje impuls i zasili z powrotem wszystkie przekaźniki. Tak samo stanie się po zaniku zasilania - w pozycji spoczynkowej styk przekaźnika czasowego jest zwarty więc impuls zostanie wygenerowany po 0.5 sekundy po przywróceniu zasilania.



Po słowie :
1. Schemat tworzony w zaawansowanym środowisku CAD dla elektryków - paint ;-) Celowo dla pokazania że nie trzeba być elektrykiem aby go odczytać. Oczywiście zawiera wiele uproszczeń.
2. Nie, nie można zastosować zwykłego przełącznika schodowego w przypadku wyłącznika CENTRALNE OFF - przy przywróceniu zasilania przekaźnik hotelowy potrzebuje impulsu - zdaje się nie zauważać samego przywrócenia zasilania.
3. Budowałem dom od podstaw więc mogłem tanio i łatwo okablować wszystko, zastosowanie przekaźników bezprzewodowych znacząco podniosło by cenę instalacji
4.76
5. Wszystko zaprojektowałem sam, w realizacji pomagał mi zaprzyjaźniony elektryk.
6. Część dotyczącą samego sterowania poprzez internet omówię przy innej okazji.