Matematyk Ben Tippett opracował model podróży w czasie.

Gizmo_R
Gizmo_R
Matematyk Ben Tippett opracował model podróży w czasie.

Ben Tippett, wykładowca matematyki i fizyki z University of British Columbia, opublikował niedawno badanie dotyczące możliwości podróży w czasie.
Tippett: “Ludzie traktują podróże w czasie jak fantazję, myślimy że jest to niemożliwe bo tego nie robimy, ale z matematycznego punktu widzenia jest to jak najbardziej możliwe.”
Odkąd HG Wells opublikował swoją książkę Time Machine w 1885 roku, ludzi fascynowała idea podróży w czasie, a naukowcy poszukiwali odpowiedzi czy jest to w ogóle możliwe.



W 1915 Albert Einstein ogłosił swoją teorię ogólnej teorii względności, stwierdzając, że pola grawitacyjne to zakłócenia w przestrzeni i czasie. Ponad 100 lat później LIGO Scientific Collaboration - międzynarodowy zespół instytutów fizyki i grup badawczych ogłosił wykrycie fali grawitacyjnych generowanych przez zderzenie czarnych dziur odległych o miliardy lat świetlnych, potwierdzając teorię Einsteina.

Myślenie o otaczającej na przestrzeni jako trójwymiarowej, gdzie czas stanowi osobny wymiar, jest błędne, cztery wymiary powinniśmy traktować równorzędnie, tworzą one przestrzeń w której wszystkie kierunki są połączone jako kontinuum czasoprzestrzenne. To zakrzywienie czasoprzestrzeni odpowiada za kształt orbit planet. W "płaskiej" - lub nie zakrzywionej czasoprzestrzeni, planety i gwiazdy przemieszczały by się prosto. W pobliżu masywnej gwiazdy geometria czasoprzestrzenna staje się zakrzywiona, a proste trajektorie pobliskich planet podążają za krzywizną i zaginają się wokół gwiazdy.
Czas również podlega zakrzywieniu, istnieją dowody że im bliżej czarnej dziury, tym czas płynie wolniej. “Mój model maszyny czasu wykorzystuje zakrzywioną czasoprzestrzeń, by zakrzywić czas wokół pasażerów a nie w linii prostej. To zakrzywienie przeniesie nas w czasie.

Chociaż za pomocą równania matematycznego można opisać ten rodzaj podróży w czasie, Tippett wątpi że będzie możliwe zbudowanie działającej maszyny czasu. HG Wells spopularyzował termin “maszyna czasu”, przez co ludzie przyzwyczaili się że do podróży w czasie potrzebne jest jakieś urządzenie lub wehikuł. Chociaż teoretycznie jest to możliwe, nie jesteśmy w stanie zbudować takiego wehikułu bo nie dysponujemy egzotycznymi materiałami mogącymi zaginać czasoprzestrzeń.

W swoich badaniach Tippett stworzył model matematyczny Traversable Acausal Retrograde Domain w czasoprzestrzeni (TARDIS). Opisuje on pęcherz czasoprzestrzenny, który może przenosić wszystko co się w nim znajduje, w przestrzeni i w czasie, w przyszłość i w przeszłość.

Źródło - Phys.org