Cóż tam słychać w kosmosie?

Ardai
Niespełna rok temu Jowisz został trafiony ( //www.newscientist.com/article/dn17491-jupiter-sports-new-bruise-from-impact.html ) przez kometę lub asteroidę. Wówczas załapaliśmy się już tylko na obserwację gigantycznego śladu po uderzeniu. Tym razem mieliśmy więcej szczęścia. Konkretnie szczęście miał Anthony Wesley, ten sam astronom-amator, który jako pierwszy zaobserwował również zeszłoroczne zdarzenie. Poza tymi dwoma przypadkami jedynym obserwowanym uderzeniem ciała niebieskiego w inną planetę była kolizja komety Shoemaker-Levy 9 ( //pl.wikipedia.org/wiki/Shoemaker-Levy_9 ), także z Jowiszem, w 1994.  //www.dailygalaxy.com/my_weblog/2010/06/massive-fireball-slammed-jupiter-last-week-does-the-giant-planet-protect-earth-video.html //news.discovery.com/space/the-moment-jupiter-got-slammed-in-color.html //blogs.discovermagazine.com/badastronomy/2010/06/03/breaking-another-jupiter-impact/
-----
Firma SpaceX dokonała kolejnego milowego kroku w prywatnej eksploracji kosmosu w postaci pierwszego (i od razu całkowicie udanego) startu rakiety Falcon 9. Zgodnie z założeniami prezydenta Obamy, takie właśnie przedsięwzięcia mają zastąpić aktywność NASA na niskiej orbicie wokółziemskiej, co wydaje się dobrym pomysłem, jeśli spojrzeć na koszty - //nasawatch.com/archives/2010/06/falcon-9-develo.html Elon Musk, założyciel firmy też jest człowiekiem wartym uwagi (może ktoś poza mną zauważył, że wymienił kilka zdań z Tonym Starkiem w najnowszym Iron Manie?). //www.wykop.pl/link/302546/wizjoner-thrillioner-elon-musk     Rakieta była prawdopodobnie przyczyną obserwacji UFO w Australii. //www.sydneyobservatory.com.au/blog/?p=3585
-----
Z sekcji japońskiej. Mimo drobnych problemów z nieprzewidzianą rotacją, JAXA zdecydowała się przystąpić do ostatniej fazy rozwijania słonecznego żagla IKAROS. Poprzednie próby z żaglami nie kończyły się szczęśliwie, może w końcu się uda. W chwili obecnej operacja jest już zakończona, nie mam jednak informacji czy z sukcesem czy nie.
 //www.planetary.org/blog/article/00002532///www.planetary.org/blog/article/00002514/
Natomiast 13 czerwca wraz z lądowaniem kapsuły z próbkami (oby...) z sondy Hayabusa dobiega końca najbardziej dramatyczna bezzałogowa misja w historii. //www.planetary.org/blog/article/00002530 //www.wykop.pl/link/351657/hayabusa-dramatyczna-odyseja-kosmiczna-konczy-sie-13-czerwca/).
-----
Na deser.Lądowanie kapsuły Soyuz w Kazachstanie z 23 załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Ustawiona w parku pełnoskalowa makieta James Webb Telesopce, następcy Hubble Space Telescope (który jakiś czas temu przeszedł pomyślnie przegląd ( //www.nasa.gov/home/hqnews/2010/apr/HQ_10-099_Webb_Telescope_Milestone.html ). 
Zachód Księżyca nad teleskopami VLT na Cerro Paranal.