Zróbmy Fanzin!
Drodzy wykopowicze, zapewne starsi z Was kojarzą tak zwane fanziny, czyli amatorsko, lecz z pasją przygotowywane gazetki, często odbijane na kserokopiakach i dystrubuowane podziemnymi kanałami. Już od jakiegoś czasu marzy mi się, żeby zebrać grupę pasjonatów i wspólnymi siłami stworzyć tego typu w pełni niezależną i niekomercyjną retrogazetkę, która byłaby dostępna dla wszystkich zainteresowanych za darmo. Nie chciałbym ograniczać tego projektu do jednej konkretnej tematyki, bardziej widzę to jako kolaż, pewną mieszankę przygotowaną przez ludzi, którzy zrobili coś aby zaspokoić swoją potrzebę samorealizacji. Gdzie indziej znaleźć różnorodnych pasjonatów, jeśli nie na Wykopie? Dlatego też proszę, nawet jeśli nie jesteś zainteresowany dołożeniem swojej cegiełki do tego projektu, to pomóż wykopać ten pomysł na stronę główną.

Dla zainteresowanych poniżej zamieszczam szczegóły pomysłu. Więcej o fanzinach możecie poszukać w sieci.

1. Widzę to tak, że każdy przygotowuje krótszy bądź dłuższy tekst na dowolny temat. To może być opis swojego hobby, relacja z podróży, anegdota z przeszłości, jeden dzień z życia w biurze, garść porad - absolutnie cokolwiek, tak długo, jak długo mamy wewnętrzne przeświadczenie, że jest to coś, czym warto podzielić się ze światem. Pamiętajcie, że nawet te rzeczy, które dla Was są czymś codziennym, dla innych mogą okazać się fascynujące.
2. Teraz esencja pomysłu: nie przesyłamy po prostu tekstu, tylko bierzemy kartkę A4 i robimy wielką wyklejankę. Przyklejamy tam tekst, zdjęcia, dodajemy jakieś rysunki - wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. Następnie całość wkładamy do skanera i skanujemy w odcieniach szarości (kiedyś bywało tak, że gotową stronę kładło się na kserokopiarce i odbijało). Nasz zin nie będzie składał się z suchego tekstu, tylko z autorskich stron zaprojektowanych przez autorów artykułów. To nie musi być nie wiadomo jak kunsztowny popis zdolności artystycznych, bardziej chodzi o nadanie całości bardziej indywidualnego charakteru. W najprostszej wersji można po prostu wydrukować tekst i zrobić na nim odcisk swojego kubeczka od kawy albo szminki, a w wariantach bardziej złożonych to może być ogromne graficzne przedsięwzięcie pełne ukrytych detali. Pamiętajcie, żeby nie łamać copyrightów. Po prostu przygotujcie coś fajnego, co sami chcielibyście zobaczyć i nie spinajcie się za bardzo - przecież nie jesteśmy zawodowcami. Oczywiście tekst nie musi zmieścić się na jednej stronie. Wasz artykuł może mieć dwie albo nawet więcej stron.
3. Rezultat Waszych prac przesyłajcie na mojego maila: kb1985@gmail.com
4. Wyczekujcie rozwoju sytuacji :) Przyszłych autorów zachęcam do twórczego wyżycia się, a potencjalnych czytelników do kibicowania projektowi.
Niech stanie się zin!

Wersje

Statystyki zobacz

© copyright 2019 by Wykop.pl