Jak wiadomo jednym z sztandarowych postulatów Roberta Gwiazdowskiego jest wprowadzenie podatku przychodowego(obrotowego) o stawce 1.5 %. Zawsze Pana Roberta szanowałem, lubiłem słuchać gdy krytykował ZUS i wysokie opodatkowanie pracy, jednakże podatek obrotowy, który proponuje, to coś co budzi moje wielkie wątpliwości. 


Bowiem jest to podatek kaskadowy (piramidalny). W Polsce ten podatek został zlikwidowany w 1993 roku i zastąpiony podatkiem VAT

Podatek VAT, mimo wszystkich jego wad ( ͡° ͜ʖ ͡°) , jest podatkiem o podobnych cechach do podatku przychodowego, z tymże została w nim wyeliminowana kaskadowość. Żyjemy w XXI wieku i obecnie produkcja składa się z dużych łańcuchów przedsiębiorstw i taka współpraca przedsiębiorstw w Polsce może przestać być opłacalna jeżeli przychód na każdym etapie produkcji będzie opodatkowany. Dojdzie do sytuacji, że wielkie korporacje, które są właścicielami firm na wszystkich etapach produkcji, będą uprzywilejowane, bo przychód będą miały opodatkowany tylko raz, albo po prostu będą importować towar z zagranicy.


Jeżeli chcecie zobaczyć jak działa kaskadowość, na konkretnych przykładach, to znalazłem taki artykuł, który dobrze opisuje wady tego podatku : 

http://maketaxeasier.pl/uncate...


Zapraszam też na angielską wikipedię : 


https://en.wikipedia.org/wiki/...Tutaj amerykańskie stowarzyszenie architektów uzasadnia na przykładach, że zaledwie 0.5 % podatku obrotowego pogorszy ich sytuację na rynku w stosunku do dużych firm architektonicznych : 


https://web.archive.org/web/20...Zapraszam do dyskusji o tym wycofanym już z Europy podatku, który od dawna jest promowany przez Centrum Adama Smitha i Roberta Gwiazdowskiego. 

Statystyki zobacz

© copyright 2019 by Wykop.pl