Betonowe Chiny w centrum Krakowa. A miało być tak pięknie... 

Oryginalny artykuł z limitem


595839306151514743785578_m06pPvaWxknsRt5304GRa2iThjYzsCpu.jpg

595839306151514743785578_K7q8ALjscd3CS81Y3j4K2ZNRKkGY8TTB.jpg- A zatem mamy Chiny w centrum Krakowa. Ale trochę inne, niż się spodziewaliśmy. Takie, które kojarzą nam się z degradacją środowiska, lekceważeniem zasobów przyrody, przemysłem i betonową infrastrukturą - oczywiście w mniejszej, lokalnej skali - pisze Czytelnik.


Jesienią zeszłego roku „Gazeta Wyborcza” informowała: „Po przenosinach geologów UJ na Ruczaj do budynku przy ul. Oleandry wprowadzi się Instytut Konfucjusza. Obiekt i jego otoczenie mają się jednak zmienić nie do poznania” (Chiny w centrum Krakowa. Instytut Konfucjusza wprowadzi się na Oleandry, GW, 18 września 2018).


Przez kilka miesięcy teren między dawnym Instytutem Nauk Geologicznych UJ, filią Uniwersytetu Pedagogicznego oraz nowym Instytutem Psychologii UJ był ogrodzony. Z okien wyższych pięter tych instytucji można było jednak obserwować prace, które szybko pozbawiały złudzeń. W centrum Krakowa, owszem, powstawały Chiny, ale w bardzo pejoratywnym znaczeniu.


Gdzie te kręte alejki?


Wróćmy do szumnych zapowiedzi. „Diametralnie zmienić się ma także otoczenie budynku [Instytutu Nauk Geologicznych UJ – przyp. aut.]. Tereny zielone mają się przeobrazić w przestrzeń nie tylko atrakcyjną, ale i mającą zainteresować mieszkańców Krakowa kulturą i sztuką Państwa Środka. W ogrodzie znaleźć się mają kręte alejki i ławki oraz zieleń inspirowana tradycyjną sztuką projektowania ogrodów chińskich”.

595839306151514743785578_oOJtz35gR3Yz37nS9lNZDbZnSl2gXVPm.jpg

(Instytut Konfucjusza po remoncie (wizualizacja) MATERIAŁY INWESTORA)


Pamiętam, jak ucieszyłem się, czytając te słowa – zagospodarowanie zaniedbanej zieleni to przecież zawsze świetny pomysł. Wprowadzenie roślinności i małej architektury dalekiego, a jednak coraz nam bliższego Kraju Środka pozwoliłoby promować jego kulturę nie tylko wśród studentów – przecież tuż obok znajdują się Błonia i park Jordana tłumnie odwiedzane przez dzieci.

Przedwcześnie ciesząc się z tej inicjatywy, zapomniałem o jednym. „Zagospodarowanie” zieleni w ustach krakowskich inwestorów – jak widać nie tylko deweloperów, ale i publicznych instytucji – oznacza jej wykarczowanie. Na miejscu wielkiego trawnika porośniętego przez drzewa i krzewy powstał parking dla kilkudziesięciu samochodów. Dużą część drzew wycięto, a teren zaorano i wyłożono betonową kostką.

595839306151514743785578_Nx0bTSFdadDGTZiMoEpsl81kOGB1BJh9.jpg

(Teren przed remontem Google Maps)

Z narastającym smutkiem patrzyłem przez ostatnie miesiące na postępującą degradację tego miejsca. Jej efekt przerósł moje wyobrażenia. Zapowiadane „kręte alejki” mają zaledwie po kilka metrów długości, a od betonowego parkingu oddzielają je skrawki „trawnika” – na którym jednak trudno dostrzec trawę, gdyż wysypany jest drobnymi kamykami. Całość ozdabiają malowniczo ułożone głazy, dzięki czemu kompozycja tego chińskiego „ogrodu” ma jednolity, szary kolor. Gdzieniegdzie poprzetykany jest on pstrokatą czerwienią krawężników czy wbitych w ziemię (jak rozumiem dla ozdoby i na chińską modłę) palików. Kilka drzew się ostało, a jakichkolwiek nowych nasadzeń – jak na lekarstwo.


Tylko kierowcy są zachwyceni

A zatem mamy Chiny w centrum Krakowa. Ale trochę inne, niż się spodziewaliśmy. Takie, które kojarzą nam się z degradacją środowiska, lekceważeniem zasobów przyrody, przemysłem i betonową infrastrukturą – oczywiście w mniejszej, lokalnej skali. Tylko kierowcy są zachwyceni – mają na pewno bliżej do pracy niż z parkingu pod Muzeum Narodowym, nie mówiąc już o okolicznych przystankach tramwajowych i autobusowych. A mnie po raz kolejny przykro, że moja Alma Mater nie popisała się w kwestii zieleni. Proszę tylko spojrzeć na Kampus UJ na Ruczaju, który wciąż, dobrych kilkanaście lat po oddaniu pierwszych budynków, przypomina pustynię. Dzięki inwestycji Instytutu Konfucjusza taki nowy skrawek pustyni mamy też teraz w centrum Krakowa. 
Statystyki zobacz

© copyright 2019 by Wykop.pl