AMA z dyspozytorem medycznym Kasią - odpowiedzi na pytania.

Korba112
Korba112

Odpowiedzi na #ama z Kasią - ratownikiem medycznym, dyspozytorem medycznym, która koordynowała akcją ratowniczą w Zakopanem po burzy nad Giewontem (na poziomie Państwowego Ratownictwa Medycznego).


@DeadIy  

 Ilu ratowników brało udział w akcji? 

10 zespołów ratownictwa medycznego, w większości 2 osobowe. Jeździły wahadłowo, więc każdy przewiózł po kilku pacjentów.
Nie wiemy ilu ratowników TOPR i GOPR brało udział, bo nie my ich dysponujemy. To pytanie bezpośrednio do tych służb.


Kiedy było pierwsze zgłoszenie?

około 13 info o uderzeniu pioruna. Około 50 minut później info o 3 pierwszych osobach poszkodowanych zwożonych przez TOPR. 


Jak koordynuje się działanie LPR/helikopterów ratownictwa?

Tak samo jak karetki. Można dzwonić do baz śmigłowców i prosić o lot, a w przypadku większej ilości śmigłowców wysyła je dyspozytornia LPR z Warszawy. Naszą rolą jest ustalanie miejsc i kierowanie śmigłowców do odpowiednich szpitali. 




@Niuskul 

 Czy dużo zdarza się sytuacji, gdzie ratownicy są wzywani do zupełnie bezsensownych przypadków, które wiążą się z głupotą turystów? Jeżeli tak to jaka była "najgłupsza" albo najciekawsza?


Na to pytanie nie mogę odpowiedzieć, bo my nie dysponujemy TOPR/GORP - my odbieramy od nich pacjentów. Może jest na sali ratownik górski, który coś opowie?



@Waspin 

czy wolałaby pani ratować kaczkę wielkości konia czy stado koni wielkości kaczek?

Kaczkę wielkości konia



@wesolymuzykworkiestrzezycia 


czy w związku z informacjami z wielu źródeł o niewydolności polskiej służby zdrowia możemy obawiać się realnego kryzysu w przypadku wypadku masowego? Czy ostatnia sytuacja w górach pokazała, że pomimo braków kadrowych system jest wydolny czy raczej pojawiły się problemy których dałoby się uniknąć (mam na myśli brak zespołu na karetce, brak lekarza w szpitalu, problem z miejscem dla rannych w szpitalach)
Ile mniej więcej zajmuje powrót do "codziennego trybu" po wypadku masowym? (Chodzi mi o np. szpitale, sor, zespoły wyjazdowe)

Ratownictwo medyczne (przedszpitalne) jest na bardzo wysokim poziomie. Dzięki skoncentrowaniu dyspozytorni medycznych można w łatwy sposób korzystać z zasobów. W przypadku katastrofy system pozwala w łatwy sposób dysponować duże siły i środki na miejsce zdarzenia. Szpitale po informacji o dużym zdarzeniu przygotowują się na przyjęcie większej ilości osób. Z tego co wiem to do szpitala w Zakopanem przyszedł personel, który miał wolne, a także zgłaszali się ratownicy, którzy w tym czasie byli w okolicy na urlopie. 

 

@Edd3201 


- Czyli Dobrze rozumiem że p. Kasia cała akcje ogarniała sama? Czy miała ludzi pod sobą i na przykład ktoś ogarniał straz, ktoś inny śmigłowce?

W dyspozytorni pracuje jednocześnie 13 osób. W akcję były zaangażowane 3-4 osoby.


-jak wygląda współpraca z LPR i jak podejmowana jest decyzja lokacji pacjentów 

Śmigłowce służyły do transportu poszkodowanych na większe odległości. Dzwonią i pytają gdzie mają lecieć,a my ich kierujemy. 


-czy to prawda że ze względu na pogodę dolot LPR był pod znakiem zapytania?

Dolot do Zakopanego był potwierdzony natomiast że wg na dużą zmienność pogodowa niepewna była długość działania LPR, pod znakiem zapytania była możliwość wlotu na tereny górskie.


@kajelu

 czy Pani dyspozytor (i inni pracujący tam ludzie) mają dostęp do pomocy psychologa? Wyobrażam sobie źe spotykanie się na codzień ze zgonami i innymi chorymi akcjami może wpływać na na psychikę. Jaki ma sposób na odstresowanie?


Pracodawca zapewnia dostęp do psychologa (na życzenie) ale nie ma jego stałego nadzoru. 


@gleorn 

Co trzyma ją w tak odpowiedzialnej pracy za takie pieniądze? Czy myśli o przebranżowieniu?


Miłość i pasja do tej pracy - to powody dlaczego pracuje. Dodatkowo jeżdżę karetką więc można się spokojnie utrzymać :-)


@will_I_aint

 nie wiem czy dobrze rozumiem, skoro TOPR podlega komu innemu więc może nie być w stanie odpowiedzieć na pytania nasuwające się po wydarzeniach akurat na Giewoncie...

1. Jak często wysyłana jest pomoc dla turystów w Tatrach na skutek burz? 
2. Jak często giną ludzie na skutek burz w Tatrach?


Nie wiemy. Śmiertelne wypadki w górach w zasadzie są załatwiane przez TOPR/GORP bez naszego udziału. 


3. Czy często stajesz przed dylematem komu wysłać pomoc i czy zdarzyło Ci się kiedyś podjąć złą decyzję której efektem był czyjś zgon? 


Wręcz przeciwnie. Dzięki systemowi widzimy wszystko na mapie. Gdy ktoś jest umierający, a nie ma wolnej karetki to można wysłać karetkę, która pierwotnie była wysłana do innego pacjenta, poprosić PSP/OSP o pomoc itp. 


4. Czy macie jakiś pomiar efektywności podejmowanych przez siebie decyzji? Czy zdarza się że ktoś wylatuje bo nie wyrabia, nie nadaje się, czy odchodzą tylko ludzie z własnego wyboru? 


Pomiar nie - ale jak jest coś "na ostro" to się śledzi losy pacjenta. Czasem szybka zmiana decyzji pozwala uratować życie.
W Polsce brakuje dyspozytorów. Jest spora rotacja i ludzie sami odchodzą, bo to ciężka, odpowiedzialna praca (ratownicy wolą jeździć karetką).


5. Najgorsze doświadczenie - domyślam się że jakieś okropne odgłosy i nawoływania potrzebujących? Jakiś drastyczny przykład?

Z poziomu dyspozytorni trudno jest określić najgorsze doświadczenie, bo na to nie ma czasu w trakcie rozmowy, trzeba być stanowczym i za pomocą jedynie głosu ogarnąć sytuację po drogiej stronie telefonu czyli zmusić kogoś aby wykonywał twoje polecenia i był "twoimi oczami".


6. Czy lubisz swoją pracę i chciałabyś by Twoje dzieci poszły w Twoje ślady? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Lubie swoją pracę. Dzieci nie mam więc nie wiem :-)




@jmuhha

 Czy dyspozytorzy są rozliczani z wyjazdów "bezsensownych" - np. jeśli pomoc nie była potrzebna, ale dzwoniący nakłamał.

Nie. Wzywający też nie. Ale coraz częściej korzystamy z niedawno nadanego nam prawa (ochrona jak dla funkcjonariuszy publicznych) i kierujemy sprawy do prokuratury. Nie warto więc wyzywać czy straszyć dyspozytora. 


@strach_na_wroble 


1. Ile poszkodowanych osób wymagało transportu specjalistycznego? Wiemy że 156 osób było poszkodowanych, ale spora część zeszła w dół na własnych nogach. Ile osób przetransportowaliście z góry? Ile czasu to trwało (o której godzinie ostatni poszkodowany został zwieziony)?


38 osób. Tyle zostało transportowanych przez ZRM/LPR - warto dodać, że na co dzień w Zakopanym są dwie karetki...

 
2. Czy w akcji poszukiwawczej brały udział psy ratownicze? Czy w ogóle akcja poszukiwawcza jako taka miała miejsce? Domyślam się że transport i udzielanie pomocy zajęło większość dostępnych "rąk" na miejscu

Nie wiemy. Pytanie do TOPR/GOPR. 



@1608 

Czy dyspozytorzy umieja mowic po angielsku? Ostatnio mialem sytuacje gdzie musial wzywac pomoc w Szwajcari a potem we Francji i niestety dyspozytorzy umieli mowic tylko po francusku (w szwajcari po niemiecku jeszcze).


Prawie zawsze na sali jest osoba mówiąca po angielsku. W ostateczności możemy zrobić trójpołączenie z operatorem 112, każdy z nich zna jeden język obcy. 


@cloudbu

Dlaczego dzwoniąc pod 112 trzeba podać wszystkie informacje, nasptęnie jest się przełączanym do policji/pogotowia/straży i trzeba podawać wszytkie informacje od początku?


To pytanie do ustawodawcy. 112 przełącza tylko rozmowy medyczne, bo nie mają uprawnień do prowadzenia wywiadu medycznego. Generalnie gdy dzieje się izolowane zdarzenie medyczne (nie potrzeba PSP/Policji) to lepiej dzwonić na 999, bez pośrednictwa 112. 


@The-Pajonk 

Czy Pani dyspozytor blokowała przyjęcia do oddziałów oparzeniowych? I ilu poszkodowanych trafiło do np. Siemianowic śląskich i innych ośrodków??

Tym się zajmuje Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego. Szpitale same sobie blokują miejsca. Do Siemianowic nikt nie trafił, natomiast trafili pacjenci na oparzeniówkę w Szp. Rydygiera w Krakowie. 


@arbuz77

 jak wygladał pierszwy telefon do dyspozytorni informujacy o tragedii. Dokładniej jakie padły słowa i co poczuła wtedy Kaska?

W tym dniu Kasia nie rozmawiała z wzywającymi, a kierowała ruchem karetek. Pierwsze info było tylko o burzy, nie wiadoma była ilość poszkodowanych. 



@sekat 

 Praktycznie każdy ma teraz smartfona. Czy w sytuacji, w której nie wiemy gdzie dokładnie się znajdujemy, zamiast jąkać się i nerwowo tłumaczyć, warto podać po prostu szybko współrzędne geograficzne? Czy to wystarczy każdemu dyspozytorowi?


System pozwala na wprowadzenie takich danych. Nie jest to łatwe ale możliwe do zrobienia. Ogarnięty dyspozytor sobie poradzi. 



@Wiecznie_Oburzony_z_lat_70tych 

Jak poderwać dziewczynę ratowniczkę? Generalnie jakiej nie widzę, to zawsze jesteście strasznie atrakcyjne :)

Przynieś kwiaty i czekaj pod pogotowiem lub sorem :-)




@CptLucifer  

1. Jak wygląda typowy dzień na takim stanowisku?


Zwykle spokojnie. Dyspozytor decyduje którą karetkę i gdzie wysłać. Czasem trzeba zmienić decyzję (coś pilniejszego), wysłać PSP/OSP jak nie ma karetki, powiadamiać szpitale o jadącym do nich ciężkim stanie itp. 


2. Jaki danymi "włada" dyspozytor? (podgląd na wszystkie karetki, śmigłowce w Polsce, pogodę,...?)


Można widzieć wszystkie karetki w Polsce ale strasznie muli system. Ustawia się więc podgląd na swoje zespoły i w najbliższej okolicy. Widzimy śmigłowce i mamy informację o aktualnej pogodzie - czyli czy można poderwać LPR. 


3. Jakie zachowanie "przeciętnego Kowalskiego" najbardziej irytuje/przeszkadza Wam w pracy? (blokowanie karetek na drogach, wyzywanie dyspozytora, dzwonienie dla pogawędki, źle zaparkowane samochody,...)

Oburzenie na zadawane pytania. Ludzie myślą, że zadzwonią i karetka od razu pojedzie. A my zgodnie z prawem mamy zadać różne pytania, na które niektórzy reagują agresją. 


4. W jaki sposób wzywać pomoc, aby robić to najbardziej optymalnie, ułatwiając pracę dyspozytorowi? 

Podać konkrety i dokładny adres. 



9. Czy zdarzają się czasami dylematy do kogo wysłać pomoc? Jeżeli tak, to czy zdarzyło się tobie, lub komuś innemu, że mimo naglącego pomocy medycznej wypadku żadna karetka nie jest w stanie przyjechać?

W takim skrajnym przypadku dysponujemy PSP/OSP, a karetka dojeżdża później. 


10. Jaki okres w roku jest dla Was najcięższy, lub wyróżnia się na tle innych miesięcy? (pewnie wakacje) 


Wakacje zwykle są spokojniejsze. Najgorzej jest w Sylwestra i Juwenalia. 

11. Czy osobom, które stoją przed wyborem ścieżki kariery, poleciłabyś ten zawód?


To trudne pytanie. Tą robotę trzeba lubić, aby zostać dyspozytorem trzeba aż 8 lat (3 lata studiów i 5 lat doświadczenia w zawodzie ratownika medycznego). 


15. W porównaniu do innych dyspozytorni na świecie, jak bardzo zaawansowane technologicznie są nasze, polskie dyspozytornie?

Nie znam innych systemów. Ale nasz wydaje się całkiem dobry. 


~15. Czy jest coś, co bardzo ułatwiłoby Wam pracę, ale na ten moment jest to nieosiągalne? (np. budżet, przebudowa całego systemu itd.)

Wideopołączenie, tak by można było widzieć poszkodowanego. Często ludzie kłamią, lub nie potrafią określić stanu poszkodowanego. A tak byśmy wiedzieli co jest grane. 

Dostęp do miejskich monitoringów. 


16. Czy wynagrodzenie za taką pracę jest twoim zdaniem sprawiedliwe?


Jest zdecydowanie za niskie. 


17. Czy mogę dostać / kupić w karetce środki przeciwbólowe w nagłych przypadkach? (złamany ząb itp.)


Kupić nie ale pomocy pewnie nikt nie odmówi. 


18. Czy każda karetka jest w stanie pomóc osobie, która np. zostanie użądlona przez pszczołę w krtań i była uczulona? (np. zaczepiając ją na ulicy?)


Tylko zespoły ratownictwa medycznego. Część karetek to zwykłe transporty bez sprzętu. 


19. Jaki brak wiedzy najbardziej u ludziach Was przeraża? (brak wiedzy o terenie? nieumiejętność przeprowadzenia RKO? debilizm podczas skakania "na główkę" do nieznanej wody?)


Brak znajomości własnego adresu. 


20. Miał miejsce w twojej karierze jakiś "cud"? Coś całkowicie niewyjaśnialnego?

 (Korba112: w mojej nie. No chyba, że można podciągnąć pod to prowadzenie reanimacji, którą zakończyliśmy po udzieleniu sakramentu namaszczenia chorych, bo wtedy pacjent dopiero się zdeklarował (wcześniej "walczył", odzyskiwał pracę serca, a jak przyszedł ksiądz, to już była tylko prosta linia na monitorze). 



23. Jak dużą odpowiedzialność ponosicie kiedy popełnicie zwykły ludzki błąd? 


Odpowiedzialność karną. 



24. Jaką wiedzę powinna posiąść każda osoba, aby znacznie ułatwić Wam pracę? (pierwsza pomoc? czytanie słupków na drodze?)

Umiejętność prowadzenia RKO. 


26. Czy pod jakimiś aspektami akcja w Tatrach była wyjątkowa? (pewnie ilość osób?)


To jedna z największych akcji w historii Polskiego ratownictwa. 


27. Czy podchwycenie tematu przez media pomaga Wam w pracy, czy stanowi upierdliwe utrudnienie?

Pomaga, bo media/politycy doceniają naszą pracę. 


28. Jak wygląda wezwanie pomocy do obcokrajowca, który zna tylko swój ojczysty język, np. chiński?


Nie wezwie pomocy, chyba, że akurat ktoś będzie znał język chiński. 



35. Dzwoni do Ciebie wystraszona kobieta i mówi, że czterech uzbrojonych po zęby napastników (broń palna i kamizelki) weszło do bogatej posiadłości. Wygląda na to, że nie wiedzą, że kobieta jest w środku razem z dzieckiem.Jak wygląda pomoc takiej osobie? Jak szybko odpowiednie służby mogą dotrzeć na miejsce? Kogo się angażuje w takiej sytuacji? Jeżeli w grę wchodzą antyterroryści, to ty nimi zarządzasz?



To sprawa dla policji. 




36. Jak działacie w przypadku alarmu bombowego? 


Nie działamy :-) nie wysyłamy zespołów do tego typu przypadków. 


37. Jeżeli widzę na peronie, albo lotniku, albo tramwaju/autobusie dużą opuszczoną torbę, jest to wystarczający powód, aby do Was zadzwonić?


Na policję. I warto to robić. 



38. Istnieje coś takiego jak kanały na żywo (streaming). Np. Twitch, Facebook, Chaturbate itd.Takie osoby nagrywają jak grają w gry albo robią inne rzeczy.Widzę, że osobie streamującej dzieje się coś niedobrego. Ktoś ją napadł, albo ma zawał. Jak mogę jej pomóc?Mogę do Was zadzwonić i powiedzieć, że osoba X ze strony Y ma zawał?


I tu również policja. Oni muszą ustalić miejsce pobytu poszkodowanego.