Komputer ELWRO 800 JUNIOR  opracowany został przez zespół kierowany przez Wojciecha Cellarego i Pawła Krysztofiaka, w skład którego wchodzili m.in. Jan Węglarz Jarogniew Rykowski, Jerzy Brzeziński, Tadeusz Morzy, Jerzy Kręglewski, Piotr Krzyżagórski, Waldemar Wieczerzycki, Michał Kabsch, Marek Lamęcki, Bronisław Bilewski – konstruktorzy z Zakładu Badań Politechniki Poznańskiej.
Oprócz tego przy konstrukcji współpracowali pracownicy pionu technicznego ZE ELWRO we Wrocławiu.

dgpEqDttBmkpZ97V4szOsIDQsdEdF3c601I6QVF.jpgWykorzystywano w jego produkcji podzespoły krajowe lub z pierwszego obszaru dewizowego. Junior dysponował m.in. możliwością pracy w sieci, co stanowiło o przekroczeniu przez niego założeń ministerialnych. Produkcję komputera podjęto w rok po jego prezentacji; zamówienie Ministerstwa na rok 1987 ustalało produkcję na 3,5 tysiąca komputerów. Dystrybucją i instalacją Juniorów w szkołach, jak też szkoleniem w zakresie obsługi komputerów zajmowała się [Centrala Zaopatrzenia Szkolnictwa. Szacowano, że do roku 1989 Elwro będzie w stanie produkować 30 tysięcy Juniorów rocznie. 


W roku 1986 do szkół przekazano 4,5 tysiąca komputerów, wyposażonych w przetłumaczone wersje pakietów LOGO i Turbo Pascal. Finalnie produkcja nie przekroczyła 10 000 sztuk.
Inne źródła twierdzą, że wyprodukowano ok. 14 tysięcy, z zaplanowanych 30 tysięcy. Dzięki temu uczono informatyki we wszystkich ówczesnych szkołach średnich, oraz części podstawowych. Szacuje się, że styczność z komputerem miało ok. miliona Polaków.
Działał pod kontrolą systemu operacyjnego CP/J – wersji sieciowej CP/M. Wbudowany interpreter języka BASIC. W jednym z trybów pracy był programowo zgodny z ZX Spectrum. Komputer ma obudowę zaadaptowaną z organków elektronicznych Elwirka.

Wyprodukowano więcej niż 10 tysięcy sztuk Juniorów, ale nie więcej niż 20 tysięcy. Natomiast Elwro 804 Junior PC wyprodukowano prawdopodobnie (początkowo nie miały tabliczki znamionowej) nie więcej niż 148 lub 150 sztuk.


LINK DO GALERII NA STRONIE http://legendy-prl.pl

Specyfikacja:

procesor: Z80A 3,5 MHz

pamięć:RAM: 64 kB   ROM: 24 kB

grafika: 256 × 192 pikseli

tekst: 32 (64) × 24 znaków

kolory: 16 (8 – każdy po dwa tryby jasności)

dźwięk: 1 kanał, 10 oktaw

porty: RGB monitor, mono monitor, joystick (mysz, pióro świetlne), port drukarki, 2 × sieć JUNET (złącze DIN), FDD

stacja dyskietek:2 × 5,25" 720 kB

3,5” – wbudowana, dla prototypu 804 JUNIOR PC

oprogramowanie:

system operacyjny: CP/J, ZX BASIC

wbudowany język programowania: Basic

sieć: do 15 komputerów uczniowskich + komputer nauczyciela ze stacją dyskietek

data:

opracowania: 1985

wprowadzenia na rynek: 1986

opracował: Zakład Badań Operacyjnych i Systemów Komputerowych Instytutu Automatyki Politechniki PoznańskiejCIEKAWOSTKA: Legendarny komputer z wrocławskiego Elwro był bowiem jedynym na świecie wyposażonym w podstawkę do nut. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
 


Statystyki zobacz

© copyright 2019 by Wykop.pl