Witam wszystkich Wykopowiczów!


Niejednokrotnie spotkałem się z MOCĄ wykopu, mimo że do tej pory nie miałem tutaj konta. Potrzebuję waszej pomocy. Nazywam się Andrzej i mam 27 lat. Dnia 05.11.2019 roku ze sklepu CASTORAMA Słupsk zwolniono dyscyplinarnie mojego przyjaciela. Nigdy nie sądziłem, że tutaj napiszę, ale życie szybko mnie zweryfikowało. Liczę na waszą pomoc, pomysły co można by zrobić aby pomóc mojemu koledze (jednemu z 10 zwolnionych z CASTORAMY za działalność w związkach zawodowych).


1. Sytuacja:

Mój przyjaciel od 5 lat pracował w spółce Castorama i przez te wszystkie lata współpraca na linii z-ca kierownika, kierownik działu, a nawet szczeble wyższe układała się dobrze. Jednakże sytuacja w Castoramie względem pracowników zaczynała się pogarszać. Nie było dialogu między dyrekcją, a szeregowymi pracownikami... Zaczęto redukować koszty. Jak najłatwiej zredukować koszty? Redukując koszty pracownika, obniżając dochody pracownika - w planie są cięcia premii. Kolega wraz z innymi pracownikami innych oddziałów spółki CASTORAMA postanowił coś zrobić. Stał się członkiem, a następnie jednym z przewodniczących okręgów NSZZ Solidarność w Castorama Polska. Zaczęli walczyć o godne wynagrodzenia dla pracowników. Pracodawca w odpowiedzi powołał swój związek zawodowy, który miał i ma całkowicie w kontroli. Pomimo tego chłopaki wywalczyli chociażby takie rzeczy jak: godzinna przerwa w trakcie upałów, skutecznie zablokowali zabranie premii, poprawę warunków socjalnych i lepsze wykorzystanie funduszy socjalnych oraz reagowanie na nadużycia pracodawcy względem pracowników. Tak jak już wspomniałem na wstępie, wszystkie te działania spowodowały zwolnienie dyscyplinarne wszystkich przewodniczących komisji oddziałowej. Pracownicy Ci zostali bez środków do życia, w związku z dyscyplinarką nie należy im się żadna odprawa i zasiłek dla bezrobotnych, a same zwolnienie może sprawić problemy ze znalezieniem innej pracy. 

Akcja wsparcia dla Castoramy

Artykuł z radiozet

Profil Solidarność Castorama


2. I tu zwracam się do was o pomoc. Jeśli możecie wykopcie to wyżej, jeśli macie jakieś pomysły napiszcie to tutaj - jak można tą sprawę nagłośnić. Pierwszy raz w historii pracodawca bezpodstawnie zwolnił WSZYSTKICH przewodniczących, łamiąc tym samym ustawę zasadniczą, tj. Konstytucję oraz ustawę o związkach zawodowych. Za każdą okazaną pomoc, będę bardzo wdzięczny!

Statystyki zobacz

© copyright 2019 by Wykop.pl