Hej Wykopowicze!


Zauważyłem, że coraz częściej dodawane znaleziska zawierają w adresie URL parametr fbclid. Wydaje mi się, że dzięki temu fb jest w stanie oceniać zasięg linków, które na fb się znalazły. Wydaje mi się też, że możemy być w ten sposób śledzeni - nasze adresy IP, wszystkie ciasteczka, User-Agent, rozmiar okna przeglądarki itp mogą być przekazywane do fb. Nawet jeżeli nie mamy tam konta.


Można to potencjalne śledzenie ograniczyć poprzez usunięcie tego parametru z adresu dodawanego w znalezisku.


Jak to wygląda teraz, na przykładzie jednego ze znalezisk:


https://www.atkearney.com/article/?%2Fa%2F2020-women-s-scholarship-program-eastern-europe&fbclid=IwAR1ZMzTSyBb0lhJo3e6k41VWeutEYHqH82Y4fZdfy34X_OL9cWraA1f29PI


Jak może to wyglądać:


https://www.atkearney.com/article/?%2Fa%2F2020-women-s-scholarship-program-eastern-europe


Ten niepozorny dodatek `IwAR1ZMzTSyBb0lhJo3e6k41VWeutEYHqH82Y4fZdfy34X_OL9cWraA1f29PI` wygląda niewinnie, ale co się za tym kryje? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Być może naszymi rękami gdzieś w dolinie krzemowej powstaje "sztuczna inteligencja" (nie jest to taka sztuczna inteligencja z filmów ofc), która kiedyś, jeżeli nie już, będzie niesamowitą przewagą technologiczną w potencjalnych złych rękach. A to tylko jeden ze złych aspektów, które przychodzą mi do głowy.


Nie łudzę się, że odmienię nawyki wszystkich osób dodających znaleziska. Ale jeżeli nawet tylko jedna osoba weźmie sobie to do serca i zacznie zwracać na to uwagę to już będzie dla mnie sukces.


Być może @m__b mógłby zlecić jakiś ticket dla programistów? Nie wiem jednak jak występowanie fbclid ma się do przychodów spółki - np nagłówek HTTP_REFERRER.


Szczęśliwego nowego roku!

Wersje

Statystyki zobacz

© copyright 2020 by Wykop.pl