Jestem właścicielem serwisu www.imsig.pl - internetowej wersji Monitora Sądowego i Gospodarczego. MSiG to oficjalny dziennik urzędowy Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym publikowane są różne ogłoszenia spółek i treść wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego. Spółki prawa handlowego są zobligowane do publikowania niektórych informacji o sobie, np. o zmianach w zarządzie czy zwołaniu Walnego Zgromadzenia i za każde takie ogłoszenie w MSiG muszą zapłacić.

Serwis działa od początku października i od razu też zainteresowała się nim pewna firma z Katowic. Firma ta codziennie rano pobierała z mojej witryny wszystkie wpisy do KRS nowych spółek, a następnie wysyłała na podane tam adresy papierowe listy takiej treści:lub


[skany pochodzą z bloga http://blog.e-prawnik.pl]

Krótko mówiąc, firma z Katowic podpierając się ładnie brzmiącą nazwą i Ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym próbowała wyłudzić od nowych spółek 475 zł za opublikowanie nie wiadomo gdzie treści pierwszego wpisu do KRS.

Tak się niefortunnie złożyło, że wówczas jeszcze po wpisaniu w Google frazy "Internetowy Rejestr Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego" na pierwszych pozycjach pojawiała się podstrona mojego serwisu zawierająca te słowa kluczowe, co pewnie mogło być odczytane w taki sposób, że ten "Internetowy Rejestr" to właśnie mój serwis.

Niedługo potem okazało się, że właściciele nowych spółek nabierają się na ten kant. Napisała o tym Gazeta Prawna:
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/466428,tylko_sad_moze_pobierac_oplate_za_ogloszenie_w_monitorze_sadowym.html

informacja pojawiła się też na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości:
http://bip.ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/monitor-sadowy-i-gospodarczy/

Na chwilę sprawa przycichła, po czym na kilku blogach pojawiły się wpisy na ten temat:
http://blog.e-prawnik.pl/crmsig-i-iromsig-przedsiebiorco-uwazaj.html
http://prawiepoprawny.bloog.pl/id,328118751,title,naciagacze,index.html
http://spolkaiprawo.wordpress.com/2010/12/28/ogloszenia-w-monitorze-sadowym-i-gospodarczym-ostroznie-z-komercyjnymi-publikatorami/

Wtedy też opublikowałem w swoim serwisie ostrzeżenie dla przedsiębiorców:
http://imsig.pl/inne/ostrzezenie/

i zablokowałem dostęp z adresów IP należących do firmy z Katowic. Ostrzeżenie ładnie się spozycjonowało w Google'u i na obie frazy "Internetowy Rejestr Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego" oraz "Centralny Rejestr Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego" pojawia się prawie na pierwszym miejscu.

Wczoraj firma z Katowic wykonała kolejny krok. Uruchomiła serwis www.iromsig.pl (skrót od "Internetowy Rejestr Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego") mocno "wzorowany" na mojej witrynie i zawierający linki do wpisów do KRS nowych spółek publikowanych u mnie. Przypuszczalnie znowu chodziło o uwiarygodnienie tego "Rejestru".

Firma z Katowic zarejestrowała domenę iromsig.pl na siebie, co można sprawdzić w bazie WHOIS:
http://www.dns.pl/cgi-bin/whois.pl

ABONENT:


firma:

Kalfas Marketing Sp. z o.o.


-

ulica:

ul. Królowej Jadwigi 10/12

miasto:

40-036 Katowice

lokalizacja:

PL

telefon:

+48.324453159

fax:

+48.324450093

ostatnia modyfikacja:

2010.06.29Po tym kroku zrobiłem to, co mogłem zrobić szybko, czyli przekierowałem wszystkie wejścia z iromsig.pl na stronę z ostrzeżeniem. Niestety obawiam się, że nadal spora grupa nieświadomych przedsiębiorców może się nabierać na te "prośby o uiszczenie opłaty", więc zależy mi na nagłośnieniu sprawy. Pomóżcie, w imię dobra naszej gospodarki :).

Wersje

Statystyki zobacz

© copyright 2019 by Wykop.pl