Oto wykop, który został zamieszczony 10 miesięcy temu, nie dostał się na główną.

http://www.wykop.pl/link/358894/cala-prawda-o-prywatyzacji-polskich-cukrowniach-dramat/

Nic dodać, nic ująć. Wystarczy przeczytać i wyciągnąć wnioski.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rząd Polski chciał sprzedać większosć cukrowni w ręce SudZuckru niemieckiego na bardzo śmiesznych warunkach (przypomnę że cukrownie nadal były dochodowe), m.in. janowski wtedy zaczął sprawę nagłaśniać i protestować.

Opcja rządząca wtedy zrobiła z niego (Janowskiego) przez media obłąkańca i szaleńca.
Po serii protestów nie sprzedali polskich cukrowni niemcom a francuzom (częśc ludzi klaskała rządowi na takie rozwiązanie, gdyż francja rzekomo miała dofinansować cukrownictwo i rozwijać) tylko że parę miesięcy poźniej francuzi i tak odpsrzedali polski cukier niemieckiemu SudZuckrowi. W umowie sprzedaży polacy nie zawarli klauzuli która by to uniemożliwiła.
Sud Zucker po kupnie cukrowni w Polsce (miał ich około 30) zamknął chyba 27 o ile dobrze pamiętam, zamknął to mało powiedziane bo w ostatnich latach od Unii Europejskiej dostał wielomilionowe (w Euro) dotacje na to aby zrónać z ziemią te wszystkie zakłady ( po zakłądach zostaje puste pole i nielczne budynki któe są zabytkowe i nie można ich rozebrać... narazie) a trzeba dodać że cukrownie w polsce to były kompleksowo rozwiązane zakłady- z własnym ujęciem wody, z własnym prądem, z własnym ciepłem, z własnymi oddziałami budowlanymi itd.

SudZucker zrobił interes życia - tanio kupił Polskie cukrownie,zamknął, sprzedał poszczególne cukrownie prywatnym inwestorom, wziął od nich pieniądze za złom, urządzenia itd a na koniec jako deser wielomilionowe dotacje z UE. W Polsce działają jeszcze jak wcześniej wspomniałem chyba 3 cukrownie SudZucku ale już cicho mówi się o ich zamknięciu.
Sud Zukcer ma zakłady w niemczech więc już ogromna część curku sprzedawanego w Poslce pochodzi z niemiec.

90% zamkniętych przez SZ polskich cukrowni było zakładami niedawno unowocześnionymi i ciągle posiadało duże zdolności produkcyjne, zamknięto m.in. takie perełki jak cukrownia Łagiewniki (koło Wrocławia) która jako jedna z niewielu w Europie produkowała cukeir złocisty ( cukier z jaimiś mikroelementami), ten produkt był exprotowany do wielu krajów.

Akurat dogłębnie znam temat tej branży ale przypuszczam że w Polsce jest tak z większością sektorów gospodarki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Powyższy tekst niech posłuży za odpowiedź, dlaczego sytuacja wygląda dziś tak:

Polska - http://pokazywarka.pl/emg15g-2/

Niemcy - http://img854.imageshack.us/img854/7149/nimecycukier.jpg

Statystyki zobacz

© copyright 2019 by Wykop.pl