Gotuj z Wykopem: Ciastka francuskie ze szpinakiem/ z łososiem.

vacoo
vacoo

Gotuj z Wykopem: Ciastka francuskie ze szpinakiem/ z łososiem.



Zafascynowany serią "Gotuj z Wykopem"(swoją drogą może kiedyś wydamy książkę kucharską?) chciałbym się z Wami podzielić przepisem na ciekawą przekąskę idealną na zbliżającą się imprezę sylwestrową. Są to 2 rodzaje ciasteczek z ciasta francuskiego idealne do spożycia na zimno.

Zacznijmy od składników (na 36 ciasteczek):




* 3 op gotowego ciasta francuskiego.

Nadzienie łososiowe:
* 200 g wędzonego łososia (może być sałatkowy).
* średnia cebula.
* 150-200 ml śmietany 18%.
* 1/3 opakowania serka favita (popularnie BŁĘDNIE nazywanym fetą).
* pęczek świeżego koperku.
* pieprz, sok z cytryny

Nadzienie szpinakowe:
* ok 300g szpinaku mrożonego w liściach (najlepszy byłby świeży, uprzednio zblanszowany i pokrojony na dość duże kawałki, jednak o tej porze roku ciężko go dostać)
* średnia cebula.
* 2-4 ząbki czosnku.
* pół dużego kubka śmietany (to co zostało z łososia;) )
* 2/3 opakowania sera favita j.w.
* sól, pieprz, gałka muszkatołowa.

Zacznijmy od organizacji pracy- z mojego doświadczenia warto sobie wszystko przygotować tak jak przedstawiłem na zdjęciu- będzie nam się łatwiej i przyjemniej gotowało. I tak cebulę siekamy, czosnek siekamy, siekamy koperek, łososia (jeśli nie mamy sałatkowego). Na tym etapie ciasto niech spoczywa jeszcze w lodówce (wyjmujemy je przed samym nadziewaniem)

Przygotowanie farszu łososiowego.



Na patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy na nią cebulkę, kiedy się zeszkli dodajemy łososia (ja dodałem połowę, drugą w dużych płatkach ułożę na farszu dla dekoracji). Kiedy łosoś się usmaży dodajemy ser i śmietanę, zagotowujemy całość, doprawiamy do smaku pieprzem (soli w serku i łososiu jest aż nadto), zdejmujemy patelnię z ognia i wsypujemy posiekany koperek, mieszamy. Odstawiamy do wystygnięcia.



Przygotowanie farszu szpinakowego.



Na patelni rozgrzewamy olej i wsypujemy połowę posiekanego czosnku (można wsypać cały - ja lubię aromat świeżego czosnku więc druga połowę dodam później).



Następnie cebulka.



Na to rozmrożony szpinak. Ja dodałem 450g (farsz który zostanie jest świetnym sosem do makaronów).

Ważne jest, żeby nie przegrzać szpinaku (traci on wtedy aromat i brązowieje a pamiętajmy, że spędzi on jeszcze trochę w piekarniku) więc smażymy go krótko po czym dodajemy resztkę czosnku, ser, śmietanę i wszystko mieszamy. Gotujemy chwilę i odstawiamy żeby wystygło.



No i pora na ciasteczka.



Tutaj kilka porad, będących owocem dotychczasowego mojego doświadczenia. Pieczemy na blasze, w piekarniku nagrzanym do temperatury 220 stopni. Blachę możemy oprószyć mąką albo posmarować masłem (ja uznałem, że masła w cieście francuskim jest wystarczająco dużo więc zastosowałem mąkę). Blachę przed układaniem ciasta i pieczeniem dobrze jest schłodzić (ja stawiam przy otwartym oknie lub na balkonie na kilka minut). Ciasto francuskie w temperaturze pokojowej bardzo mięknie, czym utrudnia współpracę.

Mając już schłodzoną blachę oprószoną mąką (zalecam najpierw chłodzić później prószyć- oszczędzimy dodatkowej pracy), przygotowane nadzienie, rozgrzany piekarnik, rozwijamy ciasto na stolnicy i dzielimy na 12 części by uzyskać jak najbardziej przypominające kwadraty płaty.



Płaty wykładamy na blachę ( rozłożone nie chcą się zmieścić wszystkie ale jak część poskładamy to się zmieszczą). Następnie nakładamy łyżkę farszu i składamy boki:







Po czym wstawiamy blachę do piekarnika i pieczemy aż się zarumienią:



Bon Appétit !