Komentarze (123)

 • puchatyptys +65  

  straszna żenada.
  ta kwestia "ruscy" co to w ogóle ma być?
  nie tzreba być prawosławcym czy grekokatolikiem, żeby wiedzieć, że u nich w wigilię obowiązjue post- sresztą tak jak niedawno jeszcze u nas. żadnych mięs. żadnych

  pokaż komentarz
  puchatyptys
 • kasiknocheinmal +31  

  @puchatyptys:
  Nie tylko mięs, zresztą podczas postu prawosławni dokonują wyboru z czego rezygnują- jedni całkowicie z mięsa, nabiału, słodyczy, inni tylko mięsa. Wiglii jako wigilii też nie mają, tylko idą do cerkwi na nabożeństwo w rodzaju katolickiej pasterki, a następnego dnia zaczynają normalne świętowanie, bez właśnie żadnych postów już- chyba o to chodziło panu w filmiku. Ale w żadnym wypadku nie jest to kolacja wigilijna.
  Ogólnie to rzeczywiście kompromitacja, już nawet nie o "ruskich" (pomińmy, że prawosławie jest dominujące nie tylko w Rosji) chodzi, tylko o wiedzę o tym, o czym robią program, a raczej jej brak oraz sposób odnoszenia się do innych ludzi.

  pokaż komentarz
  kasiknocheinmal
 • Maver87 +31  

  @kasiknocheinmal:
  podepnę się pod ten wpis bo zaniepokoiło mnie stwierdzenie z którym nie bardzo się zgodzę "wigilii jako wigilii też nie mają" - wigilię a i owszem mamy podobną jak u katolików jak mi się wydaje - oczywiście postną (nawet mowy nie ma o mięsie!) w ramach ciekawostki powiem, że poprzedzoną szczególnie surowym postem w tym dniu (oczywiście w miarę możliwości od osoby) - przez surowy post należy rozumieć "bez jedzenia i wody" aż do momentu wigilii.

  kolejna ciekawostka apropo "pasterki" - nie wiem ile trwa w kościele katolickim, ale u prawosławnych w zależności od parafii raczej nie mniej niż 4 godziny ;)

  nie wiem dlaczego zrozumiałem, że prawosławni też czerpią z polsko-góralskich tradycji - to też świadczy o tej Pani znajomości historii ogólnie religii chrześcijańskiej !

  pokaż komentarz
  Maver87
 • kasiknocheinmal +8  

  @Maver87:
  No to w takim razie chyba wigilia zależy od regionu, ponieważ moja bratowa mówiła, że w żadnych wypadku w domu rodzinnym wigilii nie obchodzą ;) Co do surowego postu to mówiła tak ogólnie o posiłku, nie w rozumieniu kolacji. W kościele katolickim pasterka 1,5-2 godziny, zależnie od tego jak bardzo się ksiądz wczuje. Za to samą liturgię macie przepiękną, a sensowniejszej przysięgi ślubnej niż u Was, w wypadku ślubu kościelnego nie widziałam.

  pokaż komentarz
  kasiknocheinmal
 • Reklamy Google

 • OnlyShadow +4  

  @kasiknocheinmal: Nie wiem jak w Rosji ale na Ukrainie prawosławni obchodzą wigilię. Po ukraińsku nazywa się swiatyj weczir (święty wieczór). U mnie w rodzinie kultywuje się jeszcze taką tradycję, że dzieci przynoszą dziadkom, wujkom, rodzicom chrzestnym wieczerzę (tzn jakiegoś gościńca do jedzenia - ja dostałem od chrześniaka torbę ze słodyczami i owocami ;) ), a ci odwdzięczają się im prezentem - jeżeli dzieci są starsze to najczęściej są to pieniądze.

  pokaż komentarz
  OnlyShadow
 • Amfidiusz +3  

  @puchatyptys: O "ruskich" mówił kucharz, który nie musi być poprawny politycznie. Dziennikarka powinna go poprawić, ale nie czepiajmy się jej słownictwa.
  @Maver87: Nikt nic nie mówił o czerpaniu z tradycji góralskich. Kucharz stwierdził jedynie, że skoro rosyjski turysta zawita już w Zakopanem, to nie ważne od okazji i tak wcisną mu ogórki, smalec i oscypka.

  pokaż komentarz
  Amfidiusz
 • diwmaron +2  

  kutia akurat to domena wschodniej części Polski, nie tylko wyznawców prawosławia ;)

  pokaż komentarz
  diwmaron
 • isw +7  

  Wyjaśnię może - nie bronię tutaj TVN, bo uważam tę stację za skaranie boskie - ale pani pogodynka przeprowadzała wywiad z kucharzem z jednej z zakopiańskich knajp, które przygotowują posiłki dla tzw. Nowych Ruskich , którzy przyjeżdżają do Zakopanego na narty. Formalnie Nowi Ruscy są prawosławni, ale ogólnie są mało religijni i o swojej prawosławnej tradycji wiedzą mało albo zgoła nic. Po prostu w Rosji jak święta zaczynają się na Nowym Roku tak trwają aż po prawosławne Boże Narodzenie i z religią jako taką nie mają nic wspólnego.

  Tego nie będą jedli polscy prawosławni tylko areligijni średniozamożni turyści z Moskwy czy Petersburga, którzy przyjechali do Zakopanego pojeździć na nartach.

  I większą żenadą jest określanie tego sortu ludzi jako reprezentacji prawosławia... to już lepiej było pójść do warszawskiej cerkwi i pogadać z tamtejszym popem albo jego owieczkami o prawosławnych zwyczajach.
  Ale najwyraźniej TVN ma jakiś deal z zakopiańską knajpą... może w następnej turze jadą pracownicy tej stacji i będą wpierniczać te mięsiwa i pasztety???

  pokaż komentarz
  isw
 • Calemvir via Android -6  

  @Maver87: Ale denerwuje was jak się was kacapami nazywa co nie?

  pokaż komentarz
  Calemvir
 • kasiknocheinmal 0  

  @OnlyShadow: Bratowa z Abchazji, więc tam może być jeszcze inaczej- w sumie Ukraina i okolice ma (choćby z racji terenów) sporo ludności mniej lub bardziej związanej z polskimi tradycjami, a okolice Morza Czarnego z polskimi terenami są powiązane trochę większą odległością historyczną, to może z tego to wynika? Ciekawa rzecz, wypytam bratową jak jej koleżanki z Białorusi, Ukrainy i Rosji obchodzą, może z tego coś się dokładniej dowiem.

  pokaż komentarz
  kasiknocheinmal
 • maqs7 +1  

  @Maver87: Zrób AMA. Nie znam nikogo prawosławnego i z chęcią dowiem się paru rzeczy;)

  pokaż komentarz
  maqs7
 • raj +1  

  @isw: No wreszcie jakas rozsądna wypowiedź w tym wątku.
  Oczywiście wywiad jest głupi, ale jest głupi właśnie z tego powodu, ze ani pani pogodynka, ani wywiadowany kucharz nie mieli żadnego innego skojarzenia z prawosławnymi jak tylko Rosjanie przyjeżdżający na święta do Zakopanego. Natomiast zupełnie nie rozumiem tych wszystkich oburzonych wypowiedzi napisanych przez prawosławnych, że sie ich nazywa "Ruskimi", że u nich wigilia tak nie wygląda itd., bo autorzy tych wypowiedzi wyraźnie nie rozumieją, że ten materiał w ogóle nie jest o nich. On jest faktycznie o Ruskich, i o tym, co oni jedza w jakims hotelu czy pensjonacie w Zakopanem, gdzie przyjeżdżają na święta. A z autentyczna prawosławną wigilia ma to wspólnego tyle co nic, ot, głupie i nietrafne skojarzenie osób obecnych na ekranie.

  pokaż komentarz
  raj
 • nativictor 0  

  @puchatyptys: Żydowska telewizja.

  pokaż komentarz
  nativictor
 • romix 0  

  @kasiknocheinmal: > Cytowany tekst...moja bratowa mówiła, że w żadnych wypadku w domu rodzinnym wigilii nie obchodzą

  Cytowany tekst...
  nie wiem skąd jest Twoja bratowa, ale wszyscy prawosławni, znani mi na Podlasiu (Hajnówka, Bielsk Podlaski, Siemiatycze ,Białystok), a także w Warszawie, obchodzą wigilię.

  pokaż komentarz
  romix
 • bejdak +96  

  Myślałem, że na koniec jeszcze podsumują "czyli prawie jak ludzie"...
  Żenada, ale jaka TV taki poziom programów...

  pokaż komentarz
  bejdak
 • zic84 +4  

  @bejdak: Ja tam nie lubię ruskich...
  ,,,pierogów.

  pokaż komentarz
  zic84
 • dyszkadlaciebie +29  

  @zic84: Wieloprzecinek? Ciekawa konstrukcja.

  pokaż komentarz
  dyszkadlaciebie
 • Moloch99 +96  

  Stereotypy według DD TVN:
  Polak = Katolik
  Prawosławny = "Rusek"

  Tragedia!

  Do tego: "Czy oni również mają ochotę spróbować naszych potraw?" brakowało mi tylko "Czy oni, tak jak my oddychają powietrzem?"

  pokaż komentarz
  Moloch99
 • sgsman +2  

  @rajet: [potrzebne źródło]

  pokaż komentarz
  sgsman
 • lkzb -4  

  Stereotypy według DD TVN:
  Polak = Katolik
  Prawosławny = "Rusek"


  @Moloch99: oj chyba nie tylko wg TVN. Na podlasiu sporo osób mówiąc prawosławny myśli ruski. I naprawdę nie są to pojedyncze osoby.

  pokaż komentarz
  lkzb
 • jasiulec +10  

  @Moloch99: Raczej Polak to "katol" jako symbol polskiego zaścianku.Pamiętajmy że wg.tvn hasło "Bóg honor ojczyzna " to hasło obaźliwe(o ile się nie myle byla to dziennikarka DDTvn)

  pokaż komentarz
  jasiulec
 • sgsman +4  

  @rajet: śmieszni mniej czy bardziej, warto zapoznać się ze stosunkiem myśli narodowej do innych religii mimo wyznawanego hasła (np. w "My, nowe pokolenie", gdzie J. Giertych, "hardkorowy" katol i chyba największy zwolennik tego hasła zachęca wszystkich narodowców do gorliwego wyznawania swojej religii, czy to wyznania prawosławnego, czy islamu, czy mozaizmu). Inna sprawa, że sporo narodowców to dziś po prostu ateiści.

  pokaż komentarz
  sgsman
 • rajet -3  

  @sgsman:

  Inna sprawa, że sporo narodowców to dziś po prostu ateiści.

  raczysz chyba żartować :D tak jest ich sporo, że jakoś nie mogą przebić się zza skandowania "bóg, honor i ojczyzna", "wielka polska katolicka" i deklaracji ideowej onru, która zakłada "Oparcie pojęć Sprawiedliwości, Moralności, Sumienia i Honoru na doktrynie Chrześcijaństwa jako religii objawionej".
  Z drugiej strony nop też jakoś ateistyczny nie jest.
  Ciekaw jestem gdzie zatem widzisz tych narodowców-ateistów. Chyba w kibicach pielgrzymujących na jasną górę z szalikami "Witamy w piekle" i czyniących z pielgrzymki kolejny wiec polityczny :D

  pokaż komentarz
  rajet
 • diwmaron +1  

  @rajet: odnoszę wrażenie że chodzi o skinheadów-słowian, a nie o narodowców... ale oni też raczej nie są ateistami, tylko wyznawcami światowida...

  Ale właśnie to co mi się podoba w Prawosławiu to to, że są bardzo tradycyjni.

  pokaż komentarz
  diwmaron
 • jasiulec 0  

  @rajet: Przykro mi ale nie masz racji. Wystarczy poczytać fora nacjonalistyczne żeby zobaczyć jaki jest odsetek ateistów i jak często to podkreślają. Zresztą dla Ciebie i tak to nie ma znaczenia bo zapewne i tak stwierdzisz nacjonalista-ateista= nazista nacjonalista-katolik=frankista(?) nacjonalista-muzułmanin= też pewnie wg. Ciebie jakiś psychol.Ps. bardzo chciałbym zobaczyć zdjęcie tego szalika, na stronie wyborczej prócz zmanipulowanego artykułu i 53 zdjęć z tej pielgrzymki nie ma zdjęć rzeczonego kontrowersyjnego szalika

  pokaż komentarz
  jasiulec
 • rajet -6  

  @jasiulec:

  Wystarczy poczytać fora nacjonalistyczne
  wyobraź sobie, że czasem dla beki właśnie czytam :) Szczególnie lubię te kibolsko-nacjonalistyczne gdzie nie brak też 14/88 w podpisach i nickach :) Polecam każdemu na poprawę humoru.
  Gdzie normą jest stwierdzenie - ateista=lewak.

  bardzo chciałbym zobaczyć zdjęcie tego szalika

  http://i43.tinypic.com/jua91d.jpg

  ale możesz też nie dać wiary, że kibice na tę okazję nie zmieniali swych uniformów na apaszki i lakierki, a poszli w barwach klubowych :)
  Bo wiadomo - informacja z GW, więc na 100 kłamstwo :)

  pokaż komentarz
  rajet
 • jasiulec 0  

  @rajet:Zapewne chodzi Ci o kibice.net. Jednak z tego co naczytałem się przed 11.11.11 na forach stricte nacjonalistów widać że jest w tym środowisku spory dysonans sprawie ateizmu(a ateista=lewak odnosi się do wojujących ateistów wg. schematu "Ateizm tak, antyklerykalizm nie"). 14/88 coś słabo ma się do polskiego nacjonalizmu.Ps.chodziło mi o zdjęcie szalika na rzeczonej pielgrzymce/mszy a nie pierwsze lepsze z google.No i oczywiście rzeczony artykuły z wyborczej http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,10925282,_Staruch__z_pielgrzymka_na_Jasna_Gore.html

  pokaż komentarz
  jasiulec
 • romix 0  

  @lkzb: Prawosławny to wg Ciebie "rusek" a jak nazwiesz Rosjanina-katolika, czy Ukraińca bądź Białorusina-katolika?
  jest wiele stereotypów na temat Polaków Niemców, Czechów - zgadzasz się z nimi?

  Cytowany tekst...Na podlasiu sporo osób mówiąc prawosławny myśli ruski. I naprawdę nie są to pojedyncze osoby
  Cytowany tekst...

  ... to tylko dowodzi że na Podlasiu jest sporo osób wierzących, ale mało wiedzących o Chrześcijaństwie.

  pokaż komentarz
  romix
 • AgresywnyKaloryfer +42  

  Nic nowego. Przecież prawie każdy odcinek "Dzień dobry TVN" to jedna wielka kompromitacja. Codzienna dawka porannej głupoty i dyletanctwa.

  pokaż komentarz
  AgresywnyKaloryfer
 • Migfirefox +21  

  @AgresywnyKaloryfer: Problem w tym, że niektórzy widzą w tym coś zupełnie odwrotnego, czyli encyklopedię wiedzy.

  pokaż komentarz
  Migfirefox
 • W......6 +21  

  No i na dodatek Podlasie to sami prawosławni "Ruscy", co jest nieprawdą. Prawosławni to mniejszość, spotykana przede wszystkim w Białymstoku i Bielsku Podlaskim. Podobna propaganda, jak sami Niemcy mieszkają na Śląsku.

  pokaż komentarz
  W......6
 • M.........5 +14  

  @Weeman86: i Hajnówka.

  pokaż komentarz
  M.........5
 • lkzb +14  

  @Mariusz1985: w Hajnówce większość to prawosławni ;)

  pokaż komentarz
  lkzb
 • wilma 0  

  @Weeman86
  Nie ma czegoś takiego jak "mniejszość prawosławna". Prawosławie to religia a nie przynależność etniczna.

  @lkzb:
  ...którzy mają korzenie białoruskie. Pozostali na podlasiu to też głównie z pochodzenia Białorusini (część występowała naturalnie od kilkuset lat, część przyjechała np. tuż po wojnie, głównie w okolice Hajnówki) lub Ukraińcy (osiedlani przez cara Rosji na miejsce Polaków - wymordowanych lub wywiezionych na wschód). Niemal każdy z miejscowych na podlasiu określa ich najczęściej jako "ruscy" więc nie wiem co to za oburzenie ;) Takie określenie wywodzi się jeszcze z czasów zaborów i silnej rusyfikacji tych terenów.

  pokaż komentarz
  wilma
 • lkzb -2  

  . Niemal każdy z miejscowych na podlasiu określa ich najczęściej jako "ruscy" więc nie wiem co to za oburzenie

  @wilma: wiem, wiem. Jestem z tych okolic ;)

  pokaż komentarz
  lkzb
 • w..........j +3  

  @wilma: a to wg ciebie istnieja tylko mniejszosci etniczne? mniejszosci religijnych nie ma? moze narodowych tez? :D

  pokaż komentarz
  w..........j
 • raj 0  

  Nie ma czegoś takiego jak "mniejszość prawosławna". Prawosławie to religia a nie przynależność etniczna.

  @wilma: A o mniejszościach religijnych to nie słyszałeś?

  pokaż komentarz
  raj
 • c......t via Android +12  

  Wypadaloby wczesniej zrobic maly reserch... ;-) Tak to jest jak sie pogodynke do wywiadow wysyla.

  pokaż komentarz
  c......t
 • zic84 +27  

  @conquest: Wypadałoby wcześniej zrobić mały reseArch jak się pisze słowo RESEARCH.

  pokaż komentarz
  zic84
 • c......t +13  

  @zic84: Literówka popełniona na dotykowcu, mea culpa.

  pokaż komentarz
  c......t
 • zic84 -6  

  @conquest: Dlatego nigdy się na dotykowca nie przesiądę. Co najwyżej na dotykowca z wysuwaną klawą qwerty.

  pokaż komentarz
  zic84
 • c......t -3  

  @zic84: Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy :). Ja dorwałem nowego LG P500 za grubo poniżej 400zł, więc nie będę narzekał.

  pokaż komentarz
  c......t
 • zic84 -3  

  @conquest: Nie wiem jakie są minusy w dodatkowej klawiaturze, ale np. taki HTC Desire Z byłby dla mnie dobry, a już Samsung i927 Captivate Glide byłby idealny :)

  pokaż komentarz
  zic84
 • Altar -4  

  @zic84: Obawiam się, że wszyscy się przesiądziemy - nie będziemy mieli wyboru, bo za chwilę wszędzie będą wciskać tylko dotykowy badziew. Dla mnie ideał to dotyk + QWERTY, tak jak mówisz.

  pokaż komentarz
  Altar
 • raj 0  

  nie będziemy mieli wyboru, bo za chwilę wszędzie będą wciskać tylko dotykowy badziew.

  @Altar: Że co? Znaczy się komputery bez klawiatury będą sprzedawać, tylko z dotykowymi ekranami?
  A kto ci każe korzystać z Internetu z telefonu?

  pokaż komentarz
  raj
 • Altar 0  

  @raj: Nie, miałem na myśli telefony i tego typu wynalazki.

  A kto ci każe korzystać z Internetu z telefonu?
  Czasem trzeba.

  pokaż komentarz
  Altar
 • raj 0  

  Czasem trzeba.

  @Altar: No owszem, w sytuacjach "awaryjnych". Ale pisanie na wykopie raczej do takich nie należy :)

  pokaż komentarz
  raj
 • vacoo +10  

  Pochodzę z Siemiatycz (woj. podlaskie), jestem wyznania prawosławnego i uważam, że określenie "ruscy" jest jak najbardziej pejoratywne. To samo z resztą odnosi się do określenia mianem "pop" prawosławnego duchownego. Ale przypomniało mi to zdanie sytuacje kiedy babcia w rozmowie ze mną o mojej dziewczynie zapytała "polska ona czy ruska?" w tymże religijnym kontekście :) Uznałem to za dość zabawne ale okazało się, że koledzy w rozmowach ze swoimi dziadkami też tak mieli.

  Co do wigilii w tradycji mojej rodziny niewyobrażalne jest spożycie jaj, nabiału i ich przetworów nie mówiąc już o mięsie, więc to co zobaczyłem na tym stole to prędzej świąteczna uczta była niż wieczerza wigilijna.

  Dodam jeszcze dla informacji, że w mojej rodzinnej miejscowości istnieją 2 parafie rzymskokatolickie i 2 parafie prawosławne, aczkolwiek podział liczebnościowy określiłbym na odpowiednio 2/3 i 1/3.

  pokaż komentarz
  vacoo
 • diwmaron +1  

  @vacoo: tak przy okazji: jakim określeniem najlepiej się zwracać do prawosławnego duchownego? jak go witać? Jak to powinien robić katolik tak by nie urazić nikogo? bo zawsze z tym mam problem :(

  pokaż komentarz
  diwmaron
 • vacoo +12  

  @diwmaron: Zwrot używany przez nas brzmi "batiuszka" ale równie dobrze można powiedzieć ojcze czy też proszę księdza i nie będzie żadnego faux pas. A witać można tak jak katolickiego duchownego "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" co w starocerkiewnosłowiańskim brzmi mniej więcej "Slawa Iisusu Chrystu". W języku polskim czy jakimkolwiek innym oznacza to to samo więc po co łamać język? Żaden duchowny nie powinien mieć o to pretensji a jeśli będzie miał to będzie źle tylko o nim świadczyło a nie o Tobie. I nawet jak odpowie po swojemu : "wo wieki wiekow amiń" to prawdopodobnie nie będzie trzeba już tego tłumaczyć :)

  pokaż komentarz
  vacoo
 • diwmaron +3  

  @vacoo: dziękuję za odpowiedź :)

  pokaż komentarz
  diwmaron
 • AndyMoor +19  

  A czego wy sie spodziewacie po TVNie ? Merytoryki ? Skrupulatnosci ? Fachowości ?

  pokaż komentarz
  AndyMoor
 • enzojabol +15  

  Jak ja nie nawidzę takiego gadania - mięsko, kiełbaska, zupka, kawiorek, schabik, jajeczko... Co to kur** ma być? Przedszkole jakieś? Jak się zachwala własne produkty to trzeba to robić porządnie. Jak idę do restauracji to chcę pyszny, soczysty i pełen smaku kawał MIĘSA (ew. mięsiwa) a nie "mięska"...

  Podobnie mam bardzo często w kwiaciarni. Idę po kwiaty dla swojej kobiety i sprzedawczyni zawsze proponuje mi "bukiecik, różyczkę, tulipanki" itp. a ja mimo że planuję wydać jedynie 30 zł nie chcę bukieciku a zajebis****, na kolana powalający i bluzkę kobiecie z automatu ściągający BUKIET. Nie bukiecik.

  Takie moje gorzkie żale..

  pokaż komentarz
  enzojabol
 • mnik1 +1  

  @enzojabol: A za wszystko płacą "pieniążkami" ;)

  Też mnie to wkurza ale co zrobić, taka moda.

  pokaż komentarz
  mnik1
 • enzojabol 0  

  @mnik1: No tak, pieniążkami z portfelika płaci się za porcyjkę flaczków na pierwsze, i kotlecika z ziemniaczkami i suróweczkami na drugie :P

  pokaż komentarz
  enzojabol
 • profesorek92 +17  

  A mi tradycyjnie już nie działają filmiki z tej strony... Ale, znalazłem sposób ! :
  klikamy dwukrotnie na czarne pole (robi się full screen), następnie klikamy stop (kwadracik), po czym na środku pojawia się przycisk play, który wciskamy.

  pokaż komentarz
  profesorek92
 • XpedobearX -2  

  @profesorek92: Wystarczy wyłączyć adblocka na tej stronie.

  pokaż komentarz
  XpedobearX
 • profesorek92 0  

  @XpedobearX: Słyszałem tą teorię, ale u mnie nie działa mimo to. A jak odpaliłem pod IE, to miałem 30 sekund reklam i podziękowałem :)

  pokaż komentarz
  profesorek92
 • XpedobearX 0  

  @profesorek92: W Firefoxie miałem 15sek, więc to normalne.

  pokaż komentarz
  XpedobearX
 • profesorek92 0  

  @XpedobearX: A, to dziwne, że mi 30 sek w IE wyskoczyło. No ale - w FF nie mam żadnych, natychmiast się odpala (metodą powyżej)

  pokaż komentarz
  profesorek92
 • XpedobearX 0  

  @profesorek92: Po prostu jest randomowa długość reklam, a nie zależność przeglądarki.

  pokaż komentarz
  XpedobearX
 • ptasznik69 0  

  Nie wiem o co sracie żarem, ale w tym programie chodziło chyba o ruskich masowo przybywających do Zakopanego w ich wigilię. A wiadomo, że jak ktoś wyjeżdża w takie święto, to nie po to by kultywować tradycję, tylko się zabawić i dobrze na wpierdzielać. Restauratorzy mają im chleb i wodę serwować ?

  pokaż komentarz
  ptasznik69
 • maruch +6  

  @ptasznik69: no dobrze, ale to jest materiał o prawosławnych, a nie o "ruskich". Poza tym użycie słowa "ruscy" jest obraźliwe. To są ROSJANIE, a nie "ruscy". Przy piwie ze znajomymi możesz mówić sobie "ruscy", ale nie wypada tego robić na antenie telewizji publicznej.

  pokaż komentarz
  maruch
 • zweipack -2  

  @maruch: A jak jest "Rosjanin" po rosyjsku wiesz?

  pokaż komentarz
  zweipack
 • maruch +4  

  @zweipack: Русский (russkij). Tylko właśnie - po rosyjsku. Poza tym Rosjanie mają tendencję do nazywania siebie Россияне (rossijanie) aby podkreślić swoją przynależność do Rosji. W języku polskim trochę inaczej to wygląda i słowo "rusek" jest raczej nacechowane negatywnie.

  pokaż komentarz
  maruch
 • zweipack -1  

  @maruch: "Pierogi ruskie symbolem polskiej ksenofobii."
  PS. Rozumiem o co Ci chodzi, ale się z Tobą nie zgadzam.

  pokaż komentarz
  zweipack
 • zourv 0  

  @maruch: Trzebaby zapytac samych Rosjan czy określenie Rusek uwazaja za obrazliwe ;)

  pokaż komentarz
  zourv
 • maruch +1  

  @zourv: rozmawiałem, powiedzieli, że słowo to ma raczej negatywny odcień.
  Głównie przez historię słowo to ma negatywną konotację i nic z tym nie zrobimy.
  @zweipack - nazwa "pierogi ruskie" odnosi się od Rusi Czerwonej. A Ruś Czerwona i dzisiejsza Federacja Rosyjska to zupełnie inne państwa. A to, że masz inne zdanie nie oznacza, że jest inaczej.

  pokaż komentarz
  maruch
 • raj 0  

  no dobrze, ale to jest materiał o prawosławnych, a nie o "ruskich"

  @maruch: Nie, materiał jest o "Ruskich", tylko jest błędnie zapowiedziany i zatytułowany jako materiał o prawosławnych.

  pokaż komentarz
  raj
 • romix 0  

  @zourv: zapewne tak jak Polacy reagują na Polaczek - trochę to głupio brzmi- nie prawdaż?

  pokaż komentarz
  romix
 • outkay +6  

  Czemu na stronach telewizji zawsze muszą być jakieś syfiaste playery, jak nie w silverlightach to jakiś niedziałający we flashu..

  pokaż komentarz
  outkay
 • pioterhiszpann 0  

  @outkay:
  Nie wiem , ale ten mi nie działa akurat :]

  pokaż komentarz
  pioterhiszpann
 • XpedobearX 0  

  @outkay: Wyłącz adblocka na tej stronie i po problemie.

  pokaż komentarz
  XpedobearX
 • ilone-wska +6  

  To strasznie przykre. Nie mogła bym nazwać mojej przyjaciółki RUSKĄ! Wigilia prawosławna jest postna - żeby nie było wątpliwości - i niewiele się różni od tej katolickiej. Różnica polega na tym, że prawosławni nie dzielą się opłatkiem, tylko prosforą (rodzaj bułki/chlebka poświęcony w cerkwi). Nóż się otwiera na debilizm TVN-u.

  pokaż komentarz
  ilone-wska
 • DwaKolory 0  

  Pani Pogodynka mówi o świętach ogólnie i takiego sformułowania używa, podejrzewam więc że jedzą dokładnie to co ten Pan przedstawił, tylko że akurat nie w wigilię. Zastosowano tu pewne uproszczenie i trochę myli napis na dole że chodzi o Wigilię.
  Poza tym jako ciekawostkę podam, że rok czy dwa lata temu pokazywali w Wiadomościach czy jakimś innym serwisie informacyjnym Wigilię naszych biskupów i jedli normalnie mięso ;)
  Tradycja bezmięsnego świętowania Wigilii to ponoć znak nowych czasów, bo jeszcze nie tak dawno w Wigilię w Polsce obowiązkowa była gęsina, tak jak dzisiaj karp. Ale jak wszyscy dobrze wiemy odchodzi się już od tej ryby, z czasem odejdzie się i od postu i historia zatoczy koło ;)

  pokaż komentarz
  DwaKolory
 • fidelxxx +5  

  @DwaKolory:
  Wigilijna abstinentia (zakaz jedzenia potraw mięsnych) została zniesiona przez Episkopat w 2003 roku.

  pokaż komentarz
  fidelxxx
 • raj 0  

  @DwaKolory: A tak a propos karpia, to warto przypomniec niedawne ciekawe znalezisko, które niestety nie przebiło sie na główną, o tym skąd sie u nas wzięła "tradycja" karpia na Wigilię: http://www.wykop.pl/link/986983/karp-wigilijny-symbol-komunistyczny/
  Ciekawe, kto o tym wiedział? Bo ja nie...

  pokaż komentarz
  raj
 • lammy +3  

  Wygląda na to, że źle podałem swoją narodowość w spisie powszechnym, bo przez to, że jestem prawosławny powinienem wyszukiwać nie Polak, a Ruski...

  pokaż komentarz
  lammy
 • ilone-wska +1  

  @lammy: I w rezultacie płacić podatki do rosyjskiego, nie zaś polskiego koszyczka. ;)

  pokaż komentarz
  ilone-wska
 • I.....k +4  

  No to po kolei.
  Kucharz był z Zakopanego i jedynymi prawosławnymi, z którymi miał styczność, byli pewnie turyści z Rosji. Zagadka: jak jest "Rosjanin" po rosyjsku? Ci, którzy mieli okazję zobaczyć, posłuchać lub nawet dotknąć prawdziwego Rosjanina wiedzą, iż mówi on o sobie "ja ruskij".
  Po drugie: ktoś, kto spędza Boże Narodzenie w drogim kurorcie z dala od domu, raczej nie jest zbyt mocno przywiązany do tradycji, więc w ogóle bym się nie dziwił, gdyby podjadł goloneczki na wigilię, nawet jeśli religia nakazuje post.
  I w końcu miejcie świadomość, że to program śniadaniowy. Wszystkie programy śniadaniowe z natury swej rzeczy są pod względem merytorycznym najwyżej średnie, więc nie ma co się specjalnie pochylać nad wpadką TVN. Ja wiem - miło dokopać medium, którego się nie lubi, zwłaszcza w miejscu, gdzie większość chętnie temu przyklaskuje, ale to po prostu robienie szumu o nic.

  pokaż komentarz
  I.....k
 • PCh22 0  

  Zagadka: jak jest "Rosjanin" po rosyjsku? Ci, którzy mieli okazję zobaczyć, posłuchać lub nawet dotknąć prawdziwego Rosjanina wiedzą, iż mówi on o sobie "ja ruskij".

  @Igoreck: Polak po polsku to Polak, a angielskie, tak samo brzmiące "Polack" to bardzo obraźliwe określenie.

  I w końcu miejcie świadomość, że to program śniadaniowy. Wszystkie programy śniadaniowe z natury swej rzeczy są pod względem merytorycznym najwyżej średnie

  Ale ten program nie był o planach kolonizacji Marsa, tylko o bardzo przyziemnej rzeczy - jak spędzają wigilię wyznawcy prawosławia. To naprawdę takie trudne, odpalić wikipedię i przeczytać kilka zdań?

  pokaż komentarz
  PCh22
 • raj 0  

  Ale ten program nie był o planach kolonizacji Marsa, tylko o bardzo przyziemnej rzeczy - jak spędzają wigilię wyznawcy prawosławia.

  @PCh22: Ten program był o tym, jak spedzają wigilię rosyjscy turyści przyjeżdżający do Zakopanego, których pani prowadząca program i pan kucharz odpowiadający na pytania mylnie biora za typowych wyznawców prawosławia. Teraz wsio paniatno? ;)

  pokaż komentarz
  raj
 • PCh22 0  

  @raj: Więc powinien się nazywać "jak spędzają ferie rosyjscy nowobogaccy", a nie "prawosławna wigilia"

  pokaż komentarz
  PCh22
 • raj 0  

  @PCh22: Toż napisałem w innym komentarzu, że był źle zatytułowany, i na tym polega jego głupota, a nie na obrażaniu prawosławnych czy coś...

  pokaż komentarz
  raj
 • DaTaDany +3  

  I że Prawosławni to niby nie Chrześcijanie?
  Pogratulować wiedzy.

  pokaż komentarz
  DaTaDany
 • Moloch99 +1  

  @Chudy_: Poczytaj komentarze osób wyznania prawosławnego pod filmem.

  pokaż komentarz
  Moloch99
 • k......g +13  

  @Chudy_: chodzi o ledwo słyszalne "ruscy" kucharza (za trzecim razem usłyszałem) i mięsa, których się nie je.

  pokaż komentarz
  k......g
 • k......g -3  

  @Chudy_: ja to pozostawiam bez oceny :P

  pokaż komentarz
  k......g
 • wilkpiski +6  

  @Moloch99: Nie wiem czy te komentarze nie są gorsze niż sam film. Pamiętaj - TVN oglądasz na własne ryzyko!

  pokaż komentarz
  wilkpiski
 • shagwest +13  

  @Chudy_: Nie chodzi o jakąś obrazę uczuć religijnych, a o porażającą nierzetelność. Ten "prawosławny stół wigilijny" nie ma nic wspólnego z prawosławnym stołem wigilijnym. Nie te komentarze co trzeba przeczytałeś.

  pokaż komentarz
  shagwest
 • aqua +3  

  @Chudy_: A jakbyś usłuszał "polaczki" w BBC?

  pokaż komentarz
  aqua
 • Chudy_ -5  

  @aqua: to bym się zgodził ;). Sam gardzę "polaczkowatością".

  pokaż komentarz
  Chudy_
 • aqua +4  

  @Chudy_: np. "polaczki przygotowują wigilię z 12 dań"?

  pokaż komentarz
  aqua
 • lammy +1  

  @Chudy_: nie chodzi o obrazę uczuć religijnych, a o całkowite zniekształcenie tego jak wyglądają święta u prawosławnych. W TVN pokazali to całkowicie na opak

  pokaż komentarz
  lammy
 • Supercoolljuk2 +2  

  @Chudy_: gardzisz polaczkowatością ale "ruscy" już Ci nie przeszkadza. Witaj, Kali.

  pokaż komentarz
  Supercoolljuk2
 • raj 0  

  Ten "prawosławny stół wigilijny" nie ma nic wspólnego z prawosławnym stołem wigilijnym

  @shagwest: Nie trzeba wielkiej inteligencji, żeby widząc kucharza z jakiegos hotelu czy pensjonatu w Zakopanem i słysząc słowo "Ruscy" sobie to uświadomić i dojśc do wniosku, że ten materiał w ogóle nie jest o prawosławnej Wigilii, tylko o Rosjanach przyjeżdżających do Zakopanego na święta. Więc zupełnie nie rozumiem, o co to oburzenie prawosławnych.

  pokaż komentarz
  raj
 • shagwest +2  

  @raj: Może o tytuł "Jak wygląda prawosławna Wigilia?"?

  pokaż komentarz
  shagwest
 • adios +3  

  Dzięki TVNowi wiem, że mieszkałem z ruskim przez dwa lata :) Dzięki Ci TVNie skarbnico ma wiedzy.

  pokaż komentarz
  adios
 • ozgrozo +2  

  Przecież to gość tak powiedział a nie dziennikarka telewizji TVN .

  pokaż komentarz
  ozgrozo
 • BQP +1  

  Jak nie zrobiliście mirrora to ma mi tu zaraz kilku wystąpić i zrobić inscenizacje tego znaleziska :)

  pokaż komentarz
  BQP
 • pawelk89 0  

  mirror! Naprawde nikt nie zrobił mirrora? Nie poznaje Wykopu... Też chciałbym obejrzeć.

  pokaż komentarz
  pawelk89
 • biskup 0  

  TVN mocno dba o to , zeby ich kompromitacje zniknęły z sieci.

  pokaż komentarz
  biskup
 • b4rt +2  

  404 :D

  pokaż komentarz
  b4rt
 • DaTaDany -2  

  @b4rt:
  007

  pokaż komentarz
  DaTaDany
 • romix 0  

  Nikt nie zarzuca prezenterce złej woli, ale całkowity brak przygotowania do pracy (w danym temacie). Czasami jak się czegoś nie wie, to lepiej nic nie mówić - wystarczy ładnie wyglądać i "pachnieć".
  Z czego wysnuła ona brak tradycji - od gości z Rosji (nowobogaccy, co całe życie byli komunistami i nie wierzyli w nic, a teraz zaczynają obchodzić święta bo taka jest moda w Rosji? - to tak jakby jak Niemcy widzą Polaków - pijany, bezzębny stary dziadek jadący furmanką, lub Polak - złodziej samochodów (czy nie czujemy się tym obrażeni?). Wielu Polaków bawi się w czasie Świąt Bożego Narodzenia na wycieczkach ( Cypr Malediwy itp.), ale czy to jest taka polska tradycja - nie. Wystarczyło poprosić kogoś w Polsce (np. duchownego prawosławnego) o pomoc w danym temacie i nie byłoby problemu. Jeśli już ktoś odchodzi od tradycji to katolicy (możliwość spożywania mięsa w wigilię za przyzoleniem JPII) Prawosławni - wręcz przeciwnie- albo w ogóle w tym dniu nie jedzą, albo poszczą (nie spożywają mięsa, drobiu itp.). Religia rzymskokatolicka wywodzi się z Włoch (Rzymu), zależna jest od Watykanu (odrębne państwo) czy ktoś nazywa jej wyznawców Włochami lub pogardliwie makaroniarzami? Dla niewtajemniczonych dodam, że kościół prawosławny w Polsce nie jest zależny ani od kościoła rosyjskiego, ani ukraińskiego, ani greckiego - jest niezależny! Pisanie o tym że prawosławni to "ruscy" świadczy o elementarnym braku wiedzy piszącego. Można wybaczać starym dziadkom i babciom- to są w większości prości ludzie którzy zamiast w szkole byli w bunkrach i okopach w okresie międzywojennym, ale nie młodym, piszącym na forum i mającym dostęp do internetu. Prezenterka ta, może i chodziła na religię, może i chodzi do kościoła co tydzień albo i częściej- ale nie ma podstawowj wiedzy o Chrześcijaństwie- czyli także o swojej religii. Najprawdopodobniej należy do tego grona "wierzących na pokaz" - mało wiem ale dużo krzyczę, bo tak wypada taka dzisiejsza moda

  pokaż komentarz
  romix
 • Karlshamn 0  

  Już usunęli.

  pokaż komentarz
  Karlshamn
 • siejeje 0  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  siejeje
 • krecik77 0  

  Gdzie jest mirror ?

  pokaż komentarz
  krecik77
 • k......g 0  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  k......g
 • tomeks85 -1  

  ma ktos mirror?

  pokaż komentarz
  tomeks85
 • lukazh 0  

  @tomeks85: W powiązanych.

  pokaż komentarz
  lukazh
 • RudeboyJanek -1  

  a na koniec pewnie idą pić alkohol na pasterkę, jak to ruscy.

  pokaż komentarz
  RudeboyJanek
 • romix 0  

  @RudeboyJanek: > Cytowany tekst...a na koniec pewnie idą pić alkohol na pasterkę, jak to ruscy. > Cytowany tekst...

  nie każdy ma Twój charakter :). A tak na poważnie, po 4 godzinnym nocnym nabożeństwie (od 0 do 4 a nawet 4.30) raczej nie w głowie jest alkohol lecz odpoczynek - jeśli tego nie rozumiesz, tzn że jesteś już uzależniony :D

  pokaż komentarz
  romix
 • Crzszman -2  

  No i nie ma. Jakby ktoś miał, to bym prsił :)

  pokaż komentarz
  Crzszman
 • misiafaraona -3  

  Juz jutro we wszystkich mediach: Internauci są oburzeni

  pokaż komentarz
  misiafaraona
 • tymono -4  

  Nie wiem co ma to menu wspólnego z tradycją, ale wiem, że tak właśnie jedzą! Jako mieszkaniec Zakopanego zapewniam, że takie jest właśnie wigilijne menu gości ze wschodu (nie tylko "ruskich"). Do tego często dochodzi też kieliszek wódki (albo dwa) :)

  pokaż komentarz
  tymono
 • maruch 0  

  @tymono: może się zatrudnij w TVN?

  pokaż komentarz
  maruch
 • kasiknocheinmal 0  

  @tymono:
  To może i jedzą tak turyści, ale z tradycją nie ma to nic wspólnego.

  pokaż komentarz
  kasiknocheinmal