•  

  pokaż komentarz

  treść tego wykopu można zmieścić w opisie, zakop

 •  

  pokaż komentarz

  czy ważne jest, aby faza była podłączona z lewej strony gniazdka? Podłączałem gniazdka w całym domu i nie zwracałem na to uwagi. Są jakieś konsekwencje prócz fachowości i poprawności podłączenia?

  •  

   pokaż komentarz

   @Weeman86: Prawdę mówiąc to nie ma w Polsce jasno określonej zasady co do pozycji L i N w gnieździe. Ale generalnie przyjmuje się, że faza powinna być z lewej strony. "Bolec" oczywiście na górze.
   Dla urządzeń nie ma znaczenia jak podłączymy (a przynajmniej te przeznaczone na polski rynek jeśli są wyposażone we wtyczkę, to nie mogą tego wymagać), z resztą nie da się tego zachować z racji popularnych u nas podwójnych gniazdek, gdzie po prostu w zależności od tego gdzie podłączymy wtyczkę to faza raz będzie z lewej, a raz z prawej.
   Jest wyjątek - kotły gazowe przeważnie wymagają fazy z lewej strony, inaczej nie działa wykrywanie płomienia na palniku i taki kocioł się nie załączy, tylko będzie zgłaszać błąd.

   Co do artykułu, to tylko w naprawdę fachowo wykonanych instalacjach te kolory wszędzie się zgadzają. W pozostałych (niestety większość) zdarzają się miejsca, gdzie kolorystyka jest spartolona. Tym bardziej jeśli chodzi o bardzo stare instalacje, także z powodu innych norm wtedy obowiązujących.
   Generalnie nigdy nie wolno ufać kolorom przewodu, tak samo jak temu, że wyłączając bezpiecznik odcinamy dopływ prądu. ZAWSZE trzeba się wesprzeć odpowiednimi pomiarami zanim zaczniemy coś majsterkować. Dlatego elektryka to zdecydowanie zajęcie dla fachowca lub kogoś, kto ma o tym spore pojęcie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Weeman86: dokładnie tak jak mówi kolega, Ty zrobiłeś po amerykańsku, bo tam właśnie tak jest, że faza z prawej.

  •  

   pokaż komentarz

   @michcio: nie strasz ludzi, masz oczywiście sporo racji, ale chyba każdy kto ma trochę wiedzy technicznej i rozsądku da sobie z gniazdkiem radę. Dlatego właśnie wrzuciłem to znalezisko żeby ludzi więcej wiedzieli, co nie oznacza, że nie trzeba podchodzić z dużą ostrożnością do tematu.

  •  

   pokaż komentarz

   @michcio: chyba najlepiej sprawdzić próbnikiem który przewód jest fazowy ale lepiej i tak nie dotykać niczego bez wyłączenia bezpiecznikół

  •  

   pokaż komentarz

   @p4trykx: jak wyłaczysz bezpieczniki..... to jak sprawdzisz który jest fazowy?

  •  

   pokaż komentarz

   @michcio: według moich doświadczeń kolory jednak najczęściej się zgadzają (jeżeli chodzi o owe instalacje), choć z małymi wyjątkami. Przewody 4x1,5mm2 czasem mają szarą żyłę zamiast niebieskiej , i we włącznikach schodowych często się spotyka fazę na żółto-zielonym lub niebieskim w przewodzie między włącznikami.

  •  

   pokaż komentarz

   @michcio: Dlaczego kotły muszą mieć z lewej fazę, żeby wykryć płomień? Faktycznie tak jest, kiedyś miałem i nie działało, kiedy się włożyło wtyczkę odwrotnie (chociaż sam piecyk się włączał).

  •  

   pokaż komentarz

   @Weeman86:
   Nie ma to żadnego znaczenia, jak sobie podepniesz tak będziesz miał.
   Najbardziej irytujący są ludzie, którzy wierzą, że prąd rozpoznaje kolory i dziurki w śwince.

  •  

   pokaż komentarz

   @skud:
   Najważniejsze, to nieć próbówkę(neonówkę) przy sobie i jej używać :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Radbard:
   Do dobre pytanie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @asfalt6: Nad palnikiem jest elektroda jonizacyjna. Służy ona do wykrywania obecności płomienia. Wykorzystywane jest zjawisko przepływu prądu pomiędzy obudową a metalowym palnikiem (obudową) kotła poprzez płomień. Jeśli na elektrodę będzie podany przewód neutralny, to przepływu prądu nie będzie, bo obudowa (przewód ochronny) ma przeważnie potencjał równy temu na neutralnym, lub też bardzo bliski.
   Stąd elektronika działa, bo dla niej jest to bez znaczenia, ale płomienia nie wykryje.
   Generalnie, jak już pisałem, takie urządzenia, które wymagają konkretnej kolejności podłączenia do zasilania nie mogą być wyposażane we wtyczkę. Takie coś można stosować np. w UK, USA czy innych krajach, gdzie pozycja fazy jest ściśle ustalona, ale nie u nas. Ale rzeczywistość swoje...

 •  

  pokaż komentarz

  Co oznaczają kolory przewodów elektrycznych?
  Nie dotykaj !!!

 •  

  pokaż komentarz

  Zamieszczam uzupełnienie tematu żeby nie było tak ubogo http://www.eitpg.za.pl/znaczenie_kolorow_przewodow.html

  •  

   pokaż komentarz

   @skud:
   Wszystko pięknie, tylko weź pod uwagę, że w Polsce to niestety nie działa, przez 30 lat pijani elektrycy kładli w wielkiej płycie to co mieli i możesz teraz mocno się zdziwić, nikt wtedy nie patrzył na kolory, jaki mu się podpiął, taki był.

 •  

  pokaż komentarz

  Odradzam bawić się w elektryka bez sprawdzenia przewodów testerem napięcia (tylko 2 zł) lub jakimś miernikiem. Nigdy nie można mieć pewności jak są podłączone.

 •  

  pokaż komentarz

  aby łatwiej zapamiętać: jak dotkniemy brązowego to gówno z nas zostanie

 •  

  pokaż komentarz

  Przydatne już parę razy mnie pokopało zapomniałem korków wyłączyć i gniazdko wymieniałem

 •  

  pokaż komentarz

  Elektryka prąd nie tyka.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie wiem co o tym wykopie myslec, ja jako kompletny lajik w tych sprawach wiem o takich rzeczach, wiec chyba mozna ten wykop traktowac tylko jako ciekawoste, bo ktos kto sie na tym zna wie to od dawna, a kto tego nie wie i tak powinien trzymac lapy zdala od pradu.

  •  

   pokaż komentarz

   @mc_toaleta: możesz się trzymać daleko od prądu a prąd i tak Cię znajdzie. Wykop jest po to żeby się uczyć, wkrótce wrzucę coś o bezpieczeństwie, więc będziesz wiedział jak bezpiecznie majsterkować.

 •  

  pokaż komentarz

  A jak się koledzy odnoszą do kolorystyki w obwodach stało-prądowych, np instalacje samochodowe?W austriackich instalacjach spotkałem się z kolorystyką niebieski - czarny +. Nasi zachodni sąsiedzi mają inne standardy (np. Corsa z czarnym na plusowej klemie), a i ci ze wschodu uprawiają swego rodzaju wolną amerykankę.

  •  

   pokaż komentarz

   @ultrastal: powinno być to unormowane, ale nie jest, coś w stylu ja wymyśliłem a inni niech się martwią jak to naprawić. Co do elektryki samochodowej to spróbuję ogarnąć coś w temacie Corsy.

  •  

   pokaż komentarz

   @skud: powodzenia. Bywa, ze firmy celowo zacierają oznaczenia po to by korzystać ze schematu, a schematy mają zwykle autoryzowane serwisy. Przewody jak przewody najgorzej z podzespołami

 •  

  pokaż komentarz

  A ja ostatnio ponad dwie godziny montowałem włącznik schodowy, z tym schematem zajęłoby mi to ze dwie godziny mniej.
  Przydatna sprawa.

 •  

  pokaż komentarz

  no, ja nie wiedziałem. Dla mnie pozytywny wykop. Czegoś się nauczyłem.

 •  

  pokaż komentarz

  Inna sprawa, że nasze krajowe papudroki z lubością używają zielono-żółtego do zasilania dwusekcyjnych żyrandoli.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak ktoś to zakopuje to chyba musi być ostatnią !@%!ą jeśli chodzi o majsterkowanie. Niby każdy gniazdko zna, ale jak trzeba coś już podziałać, to woli po fachmana żeby nie daj Boże go nie popieściło. To znalezisko jest bardzo ciekawe, wykop!

  •  

   pokaż komentarz

   @wielki_chu:

   … musi być ostatnią pi*dą jeśli (…) woli [dzwonić] po fachmana żeby nie daj Boże go nie popieściło.

   Może kogoś zdziwię, ale takie podejście jest… dla wszystkich bezpieczne. Nie jesteś czegoś pewien? Poproś kogoś kto sobie z tym poradzi, wtedy się czegoś nauczysz jeśli zechcesz.
   Jeśli ktoś chce, proszę bardzo, sam znajdzie informacje. Ale mówienie, że to tylko trzy kabelki – znasz kolory jesteś mistrzem – to przesada. Z doświadczenia wiem, że ludzie popełniają błędy, zwłaszcza jak robią coś pierwszy raz. Dlatego zakopuję i otwarcie o tym piszę. Niech wykop nie przyczynia się do bezpośredniej śmierci dowolnej istoty.

Dodany przez:

avatar skud dołączył
87 wykopali 22 zakopali 11.6 tys. wyświetleń