•  

  pokaż komentarz

  Nie mam aktualnie pomysłu na pytanie więc podrzucę Panu żart:

  Przychodzi Argon do baru i mówi:
  - Poproszę wodę .
  Barman na to:
  - Przykro mi, ale nie obsługujemy gazów szlachetnych.
  Co zrobił Agron? Nie zareagował.

 •  

  pokaż komentarz

  Jaki jest Pana stosunek do porozumienia ACTA?

 •  

  pokaż komentarz

  Najśmieszniejsza Pana sytuacja na uczelni z jaką zdarzyło się spotkać? :)

 •  

  pokaż komentarz

  Które z polskich odkryć z ostatnich kilku lat uważa Pan są największym sukcesem?

 •  

  pokaż komentarz

  Długo musieli Pana namawiać do wystąpienia w AMA? :-)

 •  

  pokaż komentarz

  Na wstępie chciałem pogratulować Panu niezwykle udanego programu laboratorium, który obok sondy był jednym z lepszych programów naukowych emitowanych na antenie TVP. Zapewne po dziś dzień jest jeszcze pokazywany na lekcjach fizyki w szkołach. Bo to ciekawa i przyjemna forma przedstawienia doświadczeń oraz zagadnień fizyki, jak i nauk ścisłych w ogóle.

  1. Co, a może jakie wydarzenie spowodowało, że swoją pasję połączył Pan właśnie z fizyką?
  2. Co uważa Pan o obecnym systemie nauczania i jego podejścia do nauk ścisłych, co by Pan zmienił w tym zakresie?
  3. Czy pamięta pan jakąś wpadkę podczas kręcenia programu telewizyjnego która Pan wspomina do dziś?

  •  

   pokaż komentarz

   @lesio_knz: Nauczyciel fizyki, który umożliwił mi przeprowadzanie eksperymentów spowodował, że zainteresowałem się fizyką. W latach 60. podziw dla osiągnięć fizyków był ogromny. wszyscy chcieli pójść w slady Marii Skłodowskiej Curie.
   2. Sądzę, że w szkole za mało przeprowadza się demonstracji i eksperymentów. Nauczyciele dość rzadko dzielą się z uczniami swoją pasją.
   3, Oczywiście, wiele jest takich. Niektóre wspominam w mojej książce "Sztuka prezentacji w nauce, biznesie, polityce". Nikt nie jest nieomylny. Niektóre "wpadki" mam zarejestowane i czasem pokazuję studentom.

  •  

   pokaż komentarz

   W latach 60. podziw dla osiągnięć fizyków był ogromny

   @wiktor-niedzicki: A jak w latach Pańskiego dzieciństwa i młodości patrzono na rozwój broni jądrowej i termojądrowej? Dużo się o tym mówiło po naszej stronie żelaznej kurtyny?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy sądzi Pan, czy wróci kiedykolwiek do TVP telewizja edukacyjna jaka była w latach 90tych ?

  •  

   pokaż komentarz

   @bastek66: Chciałłbym w to wierzyć, ale nie mogę. W latach 80. i 90. TVP nadawała tak wiele i tak różnorodnych programów, że zbliżenie się do tego stanu jest nierealne. Poza tym, seriale dają duże pieniądze. Za produkcję programów edukacyjnych trzeba zapłacić, a reklamodawcy też nie lubili szkoły.

  •  

   pokaż komentarz

   Zarząd Telewizji Polskiej przyjął 18 stycznia br. uchwałę w sprawie przygotowania wniosków o koncesje na 2 nowe kanały tematyczne: TVP Rozrywka i TVP Dokument. Zarząd Telewizji Polskiej podjął decyzje związane z rozwojem portfolio programów wyspecjalizowanych TVP. Zgodnie z założeniami strategii programowej telewizji publicznej, oferta kanałów tematycznych zostanie wzbogacona w najbliższym czasie o TVP Rozrywka i TVP Dokument.

   Źródło

   Jest jeszcze nadzieja :)

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Było już pytanie o vbloga, a może myślał Pan o jakichś innych formach " nowych mediów"? Przykładowo amerykańscy popularyzatorzy astronomii upodobali sobie niedawno Google+ i korzystając z opcji publikowania na żywo video czatu komentują bieżące wydarzenia i nagrywała generalnie programy edukacyjne. Jest jeszcze Twitter, są podcasty. A ze starych mediów może myślał Pan o programie radiowym, skoro telewizja nie jest zainteresowana?

   Przepraszam, ze tu się wpinam, ale z komórki pisze i nie mam jak przewinac na dół.

 •  

  pokaż komentarz

  1. Myślał Pan nad prowadzeniem vlog-a (blog w formie video)? Taka kontynuacja Kuchni i Laboratorium dostępna dla internautów.
  1b. Ewentualnie pójście do konkurencyjne telewizji ;) w celu prowadzenia programów naukowych.
  2. Czy uważa Pan, że fizyka i inne nauki ścisłe są obecnie za mało promowane i nie ma takiej próby zainteresowania nimi młodzieży?

  •  

   pokaż komentarz

   @Andr3v: Przymierzam się do tego. Na razie wciąż brak mi czasu.
   Tak, chętnie spróbowałbym realizacji programu w innej telewizji.
   2. Poidzielam Pana zdanie. Każdy mecz nawet lokalnej drużyny może liczyć na sprawozdanie w TV. Największe osiągnięcia naukowe z najwyższym trudem przebijają się do mediów. Podobno ludzie tego nie chcą. Ja w to nie wierzę. Niestety, politycy nie lubią nauki. Nie chcą przeznaczać na nią pieniędzy, nie chcą jej promować.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Nie mogę mówić za innych, ale ja na pewno tego bym chciał. Choć jestem kompletnym fizyczno-chemicznym antytalentem, od dziecka chętnie oglądałem i czytałem o ciekawostkach z tych dziedzin nauki. O ile, oczywiście, były podane w zrozumiały dla mnie sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: a może Discovery Polska była by zainteresowana ?

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Czy nie uważa Pan, że może większa ilość naukowców powinna na jakimś etapie swojego życia zająć się w jakiś sposób polityką? W tym momencie politycy to głównie historycy i prawnicy. Wszyscy wiemy, że sposób myślenia i postrzegania świata naukowców i prawników znacząco się różni. Najlepszym przykładem jest to, że naukowcy dążą do prawdy jakakolwiek by ona nie była i z uwzględnieniem wszystkich faktów, a prawnicy wręcz trenowani są do tego by wybierać te fakty które im odpowiadają i na nich skupiać uwagę?

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Bo lepiej głąbów kreować niż rozumne pokolenia, tak im wygodniej. ;D

  •  

   pokaż komentarz

   @matiusmm: ja bym bardziej proponowal ich konkurencje. niestety discovery sie coraz bardziej "mtv-zuje". stawiajac na bardziej masowego odbiorce woli krecic i pokazywac reality show o rybakach/drwalach/mechanikach/sprzedawcach/producentach papieru toaletowego, niz pokazywac nauke w ciekawy sposob. odnosze wrazenie ze jeszcze nie wszystkie "edukacyjne" telewizje to dotknelo (a przynajmniej nie tak bardzo jak discovery).

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  Na początek - dziękuję Panu za stworzenie programów, które uważam za jedne z najlepszych w polskiej telewizji. I dziękuję za wzięcie udziału w AMA - na wykopie ma Pan wielu fanów. A teraz pytania:
  1. Mówił Pan, że najlepszą nagrodą jest dla Pana, gdy ktoś mówi, że Pana programy były inspiracją do pójścia w kierunku nauki. A kto był inspiracją dla Pana?
  2. Czy miał Pan propozycję stworzenia cyklu programów w telewizji komercyjnej? Jeśli nie - zgodziłby się Pan na taką propozycję?
  3. Wykop jest miejscem, gdzie można często znaleźć ciekawe filmy i artykuły naukowe. Jakie strony mógłby nam Pan polecić?
  4. W ciągu 23 lat tworzenia programów na pewno miało miejsce wiele ciekawych i nietypowych sytuacji. Jaki odcinek był najniebezpieczniejszy? Jaki najtrudniejszy w realizacji?
  5. Jakie tematy chciałby Pan jeszcze pokazać w telewizji, gdyby dano Panu możliwość?

  •  

   pokaż komentarz

   @scyth: Bardzo dziękuję za miłłe słowa.
   1. Moje zainteresowania były bardzo szerokie. Fizyka, muzyka, historia, itd. Dzięki koleżance z instytutu trafiłem do radia. To było coś, o czym marzyłem. Mogłem pisać i mówić o nauce. Mogłem uczyć się i przekazywać tę wiedzę innym. Mogłem wykorzystać to, czego sam się uczyłem wcześniej z innych dziedzin.Nie było jednej osoby, ale pasję zdobywania wiedzy podsycali moi Rodzice.
   2. Nie, nie miałem takiej propozycji. Owszem, zgodiłbym się, bez problemu.
   3, Niesteety, w sprawach sieciowych nie jestem ekspertem. Proponuję zajrzec na stronę ted.com . Są tam znakomite wykłady.
   4. "Laboratorium" było na antenie nieco ponad 25 lat. Najgorzej skończyło się nagranie programu o napędzie mięsniowym. Przed kamerą spadłem z bicykla i złamałem rękę. Widzowie mogli to zobaczyć. Odcinek jest na stronie tvp. Najtrudniejszy w realizacji? Zdjęcia na Spitsbergenie, ale także w kopalni. Chyba najdłużej realizowałem program o wyładowaniach elektrycznych. Same zdjęcia błyskawic gromadizłem przez 3 lata.
   5. Mam wiele takich tematów. Chciałbym pokazać starość i naukę w walce ze starością. Chętnie pokazałbym również naukowe rekordy Polski.

 •  

  pokaż komentarz

  Prawdopodobnie nie korzystał Pan wcześniej z serwisu Wykop. Czy został Pan przez administrację w jakiś sposób poinstruowany na temat tego, "jak to wszystko działa", czy jednak tego typu serwisy są Panu znane, a może dla wygody dyktuje Pan komuś odpowiedzi?

 •  

  pokaż komentarz

  Witam serdecznie. Mam do Pana pytanie: co Pan sądzi o programach emitowanych na kanale Discovery, chodzi mi o programy typu "Prawda czy fałsz- pogromcy mitów", "Naukowy zawrót głowy" czy "świat wynalazków". Ogląda Pan takie programy?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy bał się Pan kiedyś o swoje życie podczas kręcenia scen do jednego ze swoich programów?

 •  

  pokaż komentarz

  Witam, a może to Pan ma jakieś pytania do Wykopowiczów? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @PiTcA: Teraz mnie Pan zaskoczył. Tak, mam, ale boję się je zadać. Chciałbym, aby osoby, które śledzą tę rozmowę napisały, czy są zadowolone ze swojej pracy. Czy są humanistami, czy inżynierami lub przedstawicielami kierunków ścisłych. Tylko tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Tyle pytań do Pana, to stwierdziłem, że może i Pan zechciałby o coś zapytać ;) Ja akurat dopiero zacząłem studiować na politechnice, więc jeszcze sporo życia przede mną ;)

   WYKOPOWICZE wypowiadać się! :P

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Pan się nie boi nas pytać, odpowiemy :)

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Prace, które dotychczas podejmowałem przynosiły mi zadowolenie, może dlatego, że nie byłby to całkiem przypadkowe prace tylko przemyślane oferty. Z zawodu jestem elektrykiem i już w czasach praktyk szkolnych odczuwałem zadowolenie z tego co robiłem. Jestem więc pewien, że praca w zawodzie w przyszłości nadal będzie sprawiała mi przyjemność i będę dobrze się w niej czuł.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Osobiście w trakcie pisania inżynierki, od 2 lat praca raczej techniczna - developer w tym od ok roku jako team leader. Czy zadowolony? Póki co bardzo zadowolony, zobaczymy co będzie dalej.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Niestety jestem humanistą. Na wszystkich etapach szkolnictwa nie trafil mi się ani jeden nauczyciel fizyki/chemii, który potrafil choć trochę ciekawie opowiadać o swoich dziedzinach, więc traktowalem nauki ścisle jako ,,zlo konieczne"

  •  

   pokaż komentarz

   @Krzysiek1203_88:

   az mi sie przypomnialo, jak ktoregos pieknego dnia postanowilem sprawdzic czy dziala mi ladowarka do telefonu wsadzając jacka do buzi.

   wracajac do tematu nie narzekam na moja prace mam sklep internetowy, co prawda duzych dochodow nie generuje jeszcze ale na wszystko przyjdzie czas.
   Co do studii to niestety na zadne nie poszedlem. liceum i finito. moze kiedys:)

  •  

   pokaż komentarz

   @Ryu: Etap szkoły średniej, czy też niżej ma to do siebie, że nie stawia się na praktykę, tj. doświadczenia, pokazy. Studiując swego czasu na fizyce medycznej Uniwersytetu Śląskiego można było siedzieć na wykładach fizyki całe dnie. Takich pokazów i doświadczeń było co każdy wykład, było to bardzo ciekawe. Dodatkowo wykładowca potrafił w piękny sposób przekazać wiedzę, nawet humanistom.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ryu: Bardzo dziękuję.
   Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w tym spotkaniu. Przepraszam, jeśli na jakieś pytanie nie odpowiedziałem, ale na ekranie pojawiało się tyle pytań jednocześnie, że mogłem czegoś nie zauważyć. Życzę wszystkim ciekawości świata i pracy, która sprawia radość. Praca, która jest zabawą nie męczy. Ja tak się bawię od 36 lat, z okładem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Shinu: studiów.:)

   Jeśli chodzi o takie kwiatki to za malucha miałem tendencję do lunatykowania, więc któregoś pięknego wieczoru rodzice zastali mnie z rozebranym włącznikiem światła i przewodami w dłoni. A jeszcze innym razem wsadziłem przewody najzwyklejszego silniczka do kontaktu, dłonie czarne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krzysiek1203_88: Tak jak prof. Niedzicki mówi w tym nagraniu na górze. Potrzebujemy takich ludzi, którzy mlode pokolenia będą interesować tymi zagadnieniami, a później będą chętniej się uczyć tych ,,nudniejszych" rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Informatyk, niedawno temu skończona szkoła. 1 pracę sobie chwaliłem, kontakt z klientem mnie trochę przerażał,ale jakoś to przezwyciężyłem, i chwaliłem sobie codzienne wyjścia, jakby nie było - codziennie inna praca. Aktualnie siedzę w 1 budynku, za biurkiem, i mimo że ciepło, nic mnie nie obchodzi, to pewnie wolałbym marznąć na dworze,ale codziennie robić coś innego,i mieć z każdego dnia inne przygody :) Pozdrawiam serdecznie!

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki:

   Praca, która jest zabawą nie męczy
   Czlowiek, który pracuje robiąc to co lubi tak naprawdę nie spędza w pracy nawet jednego dnia życia.

   Dziękuję za bardzo ciekawe AMA!

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Na wstępie jak większości piszących ciałem podziękować Panu za wysiłek jaki włożył Pan w realizację "Kuchnii" i "Laboratorium". Byłem wiernym fanem tych produkcji.

   Sam ukończyłem liceum o profilu mat-fiz i dalej wydział mechaniczny politechniki śląskiej. Poszczęściło mi się i pracuję jako konstruktor (nie np jako inżynier sprzedaży - za dużo większe pieniądze). Nie zarabiam kokosów ale konstruowanie maszyn przynosi wiele satysfakcji i wyzwań. Nie pracuję w wielkim koncernie gdzie często konstruktorzy odpowiedzialni są za małą śrubkę lub kawałek blaszki z wielkiego projektu tylko sam projektuję maszyny od założeń do instrukcji obsługi.

   Szkoła średnia i studia zaoferowały mi górę nieprzydatnej wiedzy, która w większości wypadków przydaje się do rozwiązywania krzyżówek lub uczestnictwa w teleturniejach a nie uczy myślenia. Oczywiście dobrze mieć ogólne pojęcie z wielu dziedzin ale w pracy zawodowej wiele musiałem nauczyć się sam.

   Liczę, że zainteresuje się Panem jakaś poważna telewizja, która umożliwi Panu rozwinięcie skrzydeł.

   Pozdrawiam serdecznie

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Jestem matematykiem, pracuję jako biostatystyk i jestem zadowolony ze swojej pracy, choć bardzo boleję nad tym, jak jest nauczana statystyka w Polsce i jakie są o niej opinie.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Mogę się pochwalić, że od kilku dni jestem inżynierem informatykiem po politechnice :-). Niestety (a może stety?) jeszcze długa droga przede mną, abym mógł stać się specjalistą z prawdziwego zdarzenia. Za konkretną pracę wezmę się najprawdopodobniej po skończeniu drugiego stopnia studiów, a póki co zbieram doświadczenie gdzie się da i od czasu do czasu dorabiam sobie na dorywczych projektach. Cieszę się, że są tacy ludzie, jak Pan, bo dzięki temu mam ochotę się dalej kształcić i wierzę w to, że można popchnąć technologie i cały kraj do przodu, jeśli włoży się w to odpowiednią ilość pracy i zaangażowania.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy sądzi Pan, że istnieje życie poza Ziemią?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy Pan z punktu widzenia fizyki ma konkretny pogląd na leki chomeopatyczne?

 •  

  pokaż komentarz

  Jaki jest Pana ulubiony serial / film SF?

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolvi666: W ogóle nie oglądam seriali. Przy moim trybie pracy nie mam szans na obejrzenie następnego odcinka. Nie przepadam za filmami SF. Przepraszam fanów. Nawet jeśli jest to "Park Jurajski" czy "Powrót do przyszłości". Tak dużo jeszcze mam do "nadrobienia" w historii, biologii czy chemiii, że trochę szkoda mi czasu. Pracuję po kilkanaście godzin dziennie. Chciałbym dać z siebie możliwie najwięcej uczniom, nauczycielom i moim studentom. Moja rodzina też czasem chce mieć mnie dla siebie.

 •  

  pokaż komentarz

  Dziękuje za odpowiedzi. Dodam kolejne dwa pytania:
  1.Czy zostanie Pan na Wykopie czy przygoda skończy się tylko na tym AMA?
  2.Jaki eksperyment do zrobienia w domu (i bezpiecznie) zaproponuje Pan wykopowiczom by zainteresować ich fizyką lub chemią?

  •  

   pokaż komentarz

   @Andr3v: Pewnie zostanę, jeśli mi czas na to pozwoli.
   Zawze polecam doświadczenie z jajkiem na twardo wciąganym do butelki. Butelka musi mieć szyjkę o nieco mniejszej srednicy niż jajko. Do butelki wrzucamy zapaloną watkę nasączoną np. denaturatem i na butelce kładziemy jajko. Po sekundzie jajko wskakuje do butelki. To samo, chociaż mniej efektownie można zrobić bez watki i ognia. Wystarczy butelkę przepłukać gorącą wodą (wrzątkiem) i na szyjce położyć jajko. Za chwilę efekt będzie ten sam. Dlaczego? Warto się zastanowic. Właściwie, każda czynnośc może nas uczyć fizyki. Picie wody przez słomkę, puszczanie baniek mydlanych, rzucanie piłki. Cały świat jest fizyką. Ile ciekawych rzeczy jest wokół nas?

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Hmm. Jak wyciągnąć jajko z butelki bez rozbijania go?

  •  

   pokaż komentarz

   @kemek: Pewnie trzeba do szyjki przystawić drugą butelke z płonącą watą w środku ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @kemek: można by przepłukać butelkę zimną wodą, odwrócić do góry nogami i ogrzewać. Aczkolwiek nie wiem, czy ciśnienie będzie wystarczająco duże aby wypchnąć.

  •  

   pokaż komentarz

   @kemek: Obrócić butelkę do góry nogami i mocno dmuchnąć od spodu. Zwiększy to ciśnienie wewnątrz butelki, a ponieważ jajko szczelnie przylega do butelki to zostanie wypchnięte na zewnątrz, analogicznie jak zostało wepchnięte (wessane) do środka.

 •  

  pokaż komentarz

  Który z obecnych polskich projektów naukowych / badań uważa Pan za najciekawszy ? Ewentualnie proszę o TOP TEN ;) polskich projektów naukowych wg. Pana :)

 •  

  pokaż komentarz

  Ulubiona książka/film?

 •  

  pokaż komentarz

  A co Pan mysli o tzw. zderzaku Łągiewki ?

 •  

  pokaż komentarz

  Co Pan sądzi o efekcie cieplarnianym od strony fizycznej ?

 •  

  pokaż komentarz

  Gdzie najchętniej Pan podróżuje i czy łączy Pan w jakiś sposób podróże z fizyką? ;-)
  Pozdrawiam.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy uważa Pan, że wiarę da się pogodzić z nauką?

 •  

  pokaż komentarz

  Właśnie przeczytałem całe AMA i jest to chyba najlepsze AMA jakie do tej pory było tutaj. Nie mam żadnego pytania, chciałem tylko to powiedzieć.

 •  

  pokaż komentarz

  Panie Wiktorze,Bardzo Pana witam....Wielki szacunek,jako młody chłopak z niecierpliwością czekałem na Pana "Laboratorium"
  Czy synowie którzy Panu pomagali podczas programu poszli w Pana Ślady?
  Czy zgodzi się Pan ze mną ,ze gdyby TVP postawiła na tego typu programy miała by większą oglądalność niż teraz ma?
  I czy Płaci Pan Abonament ?:)

  Pozdrawiam i zycze powodzenia

  •  

   pokaż komentarz

   @nunusmani: 1. Moje dzieci skończyły studia ścisłe. Młodszy pracuje naukowo na uczelni.
   2. Nie jestem pewien, czy programy o nauce przyciągnęłyby więcej widzów. Generalnie jesteśmy dość leniwi. Wiele osób mówi, że najlepsze są programu jednego z kanałów popularnonaukowych. Pytam wówczas, kiedy ostatnio oglądali te programy. Okazuje się, że dawno temu. Chcemy być postrzegani jako mądrzejsi, lepsi, a interesują nas plotki i proste wydarzenia. Stąd popularność seriali. Nie trzeba się skupić podczas oglądania.
   3. Zawsze płacę abonament. Przestrzegam prawa.
   Dziękuję za życzenia

 •  

  pokaż komentarz

  Zimna fuzja - kolejna fantazja ludzi wierzących, że rządzą nami jaszczury z piekła rodem, czy przełomowe dla energetyki odkrycie?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy mógłby nam Pan zdradzić, jaki budżet miały Pana programy? Jeśli miałby Pan wolną rękę, na ile oszacowałby Pan koszt jednego odcinka?

 •  

  pokaż komentarz

  Zdaję sobie sprawę że to bardzo drażliwy temat, ale jak z naukowego punktu widzenia ocenia pan obecnie najpopularniejsze wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej? Tzn. Tupolew + brzoza = kompletna demolka.

  •  

   pokaż komentarz

   @SweetLeaf: Nie jestem ekspertem lotniczym, Samolot w locie to nie jest samochód na drodze. Zachowanie się obu obiektów jest zupełnie inne. Zostawmy to fachowcom.. Wiem, że dziś wszyscy są specjalistami od katastrof lotniczcych. Dawniej wszyscy znali się tylko na medycynie.

 •  

  pokaż komentarz

  No pięknie 85 wykopów na 0 zakopów :) To wskazówka dla administracji wykopu jakiego pokroju ludzie są na wykopie, że tak powiem pożądani ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Panie Wiktorze, mam nadzieję żę to będzie mało oryginalne: ja jestem inżynierem (i niedługo mgr) również dzięki panu. Oglądałem Laboratorium (chociaż wiele z niego jeszcze wtedy nie rozumiałem, ale i tak było ciekawe), Kuchnię też. Ma Pan niesamowity talent do przekazywania wiedzy, którego brak chociażby wielu moim wykładowcom.

  1. Czy po końcu przygody z Laboratorium miał Pan jakieś oferty współpracy z innymi telewizjami?
  2. Jest Pan wykładowcą, jak ocenia Pan poziom studentów na przestrzeni lat?

 •  

  pokaż komentarz

  Dostawał Pan jakieś niemoralne propozycje od studentek?

 •  

  pokaż komentarz

  Ulubiony okres historyczny? Ulubiona postać historyczna? Ulubiony historyk? Dziękuję!

 •  

  pokaż komentarz

  Reklamowano tu pana jako fana muzyki klasycznej, mógłby pan zarzucić parę tytułów do posłuchania?

  •  

   pokaż komentarz

   @genesis2303: Odpowiedź już padła wyżej :)

  •  

   pokaż komentarz

   @genesis2303: Proszę Pana, wiele zależy od tego kto chciałby słuchać. Osobom mniej zainteresowanym muzyką klasyczną proponowałbym np. koncerty Paganiniego. Mnie zawsze cieszą polonezy, które słychać w tych koncertach. W pierwszej połowie XIX wieku polonez był bardzo popularny. Osobom 'bardziej zaawansowanym" proponowałbym Haendla . Ostatnio słuchałem znakomitego pianistę, który wykonywał mniej znane utwory Liszta. Znakomity pianista i super trudne utwory. Polecam nagrania (można je znaleźć także w internecie) polskiego pianisty, najlepszego pianisty XX wieku Józefa Hofmana. To jest coś nieprawdopodobnego. Hofman był także mechanikiem i wynalazcą. Zawdzięczamy mu wycieraczki samochodowe.

 •  

  pokaż komentarz

  Kogo uważa Pan z najlepszego popularyzatora nauki na świecie? Stephen Hawking? Michio Kaku? Neil DeGrasse Tyson? Ktoś inny?

 •  

  pokaż komentarz

  1. Jaka jest Pańska teoria na temat tajemniczych kręgów w zbożu (z wyłączeniem tych, którzy robią to deskami)?
  2. Jakie jest Pańskie zdanie w kwestii końca świata - wielkie rozerwanie, wielka implozja, nieustająca ekspansja i wieczny chłód, czy jeszcze coś innego?
  3. Czy wg Pana uda się kiedyś człowiekowi podróżować między galaktykami, czy do tego czasu zdążymy się wszyscy nawzajem wytłuc? ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Takie jeszcze dwa pytania ode mnie.

  1. Przez wiele lat miał Pan okazję przeprowadzić wiele eksperymentów i równie wiele nadzorować. Jak wiadomo chemia jest piękna ale też niebezpieczna. Czy były takie sytuacje gdy serce Panu zamierało gdy jakiś nieświadomy student/uczeń chciał zrobić coś niebezpiecznego i w ostatniej chwili udało się powstrzymać lub też nie?
  2. Co pan sądzi o programach typu Discovery? Popularyzują naukę czy powoli stają się pseudonaukowe? Wybuchy i nic więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Deszcz_kotletow: Na szczęście nie podczas moich pokazów. Raz tylko zrobiłem dobry 'wybuch" podczas Dnia Otwartego Politechniki Warszawskiej. Powstała brunatna plama na suficie w pięknej, nowej sali wykładowej Wydziału Mechatroniki. Zapis podobno krąży w sieci. Na szczęście mam bardzo wyrozumiałego Dziekana.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Można prosić o podanie kiedy to było bo ciężko owy film znaleźć w sieci :) ?

   Skoro już się podpiąłem tak wysoko zadam pytanie. Jest Pan wykładowcą Politechniki Warszawskiej a więc beneficjenta projektu mającego za zadanie faworyzować kierunki techniczne na które teoretycznie jest zapotrzebowanie na rynku. Chodzi mi konkretnie o kierunki zamawiane.
   1) Co sądzi pan o kształcie tego projektu?
   2) Czy nie lepiej zamiast wypłacać wysokie stypendia i całkiem dobrze płatne staże przeznaczyć te pieniądze na doposażenie uczelni bądź prace badawcze?
   3) Czy państwo powinno ukierunkowywać młodzież jakie ma studia wybrać a właściwie wykształcenie czy powinno dać im wolną rękę ufając, że najlepiej będzie gdy sam rynek pracy oraz pasje maturzystów zdecydują gdzie powinni pójść?
   4) Czy studia w Polsce powinni pozostać bezpłatne?

   Pozdrawiam
   student, który zamiast się uczyć czyta pańskie AMA ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Jakie jest pana zdanie w temacie wad i zalet elektrowni atomowych w Polsce i na Swiecie ?

  •  

   pokaż komentarz

   @visionsense:Elektrownie atomowe mają wiele zalet. Dają tani i czysty prąd elektryczny. Z odpadami, których wiele osób tak się boi, w wielu krajach poradzono sobie całkiem dobrze. Dodatkowo, budowa elektrowni atomowej to wprowadzenie wyższej kultury technicznej i nowych technologii. Przez kilkadziesiąt lat wykorzystywania takich siłowni udowodniły one swoje zalety. Awarie, które się zdarzyły nie dadzą się porównać ze śmiercią górników, którzy giną wydobywając węgiel niezbędny w tradycyjnych elektrowniach. Te na węgiel brunatny zmieniają krajobraz (środowisko). Widziałem elektrownie atomowe w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Szwecji i Finlandii. Szkoda, że nie mamy takich obiektów.

 •  

  pokaż komentarz

  Witam, jako że jest Pan miłośnikiem podróży mam wobec tego parę pytań:
  1. Jak często Pan podróżuje?
  2. Jakie jest Pana ulubione miejsce do wypoczynku np: w wakacje?
  3. Preferuje Pan wypoczynek nad morzem, czy raczej w górach?
  4. Najciekawsze miejsce jakie Pan do tej pory odwiedził?

  •  

   pokaż komentarz

   @anas_lex: 1. Średnio raz do roku, czas dwa razy. Barierą są pieniądz i czas. Prowadzę zajęcia na Politechnice. Nie mogę zatem wyjechać wtedy, kiedy chcę.
   2. Marzę o urlopie na plaży pod palmą. Niestety, próbowałem. Wytrzymuję 1,5 godziny. Potem zrywam się z przerażenie, że tyle ciekawych rzeczy dookoła, a ja leżę i nic nie robię. Potem jeżdżę, zwiedzam filmuję.
   3. Bardzo lubię góry, ale, tak jak w p. 2
   4. Chyba Birma czyli Miyanmar

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli cofnąłby się Pan do czasów młodości i miał wybór, wybrałby Pan tą samą drogę czy zajął się czymś całkiem innym? ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Jak postrzega Pan kwestię abonamentu radiowotelewizyjnego? Internauci narzekają na niski poziom serwowanych im programów. Kolejne ramówki wypchane słabymi serialami i programami typu Gwazdy tańczą na lodzie. Da się zrobić coś z poziomem i zachęcić tym samym ludzi to płacenia czy już na zawsze będziemy więźniami sondaży i ogłupiających, krzyczących show?

 •  

  pokaż komentarz

  Dlaczego w szkołach jest tak mało jest zajęć praktycznych.Tylko teoria,i teoria i zakuj zapomnij.
  Przecież wielcy fizycy czy chemicy,ogólnie naukowcy tak nie zdobywają.wiedzy.Czy może pan jakoś wpłynąć na szkolnictwo w Polsce?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy według Pana, obecny okres w rozwoju technologii można określić słowem 'stagnacja'? Spotkałem się jak do tej pory z kilkoma osobami które uważały, że co mieliśmy wynaleźć, wynaleźliśmy, a teraz tylko to udoskonalamy, i że bez kolejnego wielkiego odkrycia świata nauki zostanie w miejscu.

 •  

  pokaż komentarz

  Podczas jednego z pana programów demonstrując stary bicykl złamał pan nogę, mimo to dokończył pan program. Czy często dochodziło do wypadków podczas realizacji "Laboratorium"?.

 •  

  pokaż komentarz

  @wiktor-niedzicki: Czy Pana zdaniem polskie wynalazki, albo pomysły technologiczne mają szansę zawojować świat, np. ten dotyczący wytwarzania grafenu?

  P.S. Pomimo, że nie jestem dziś fizykiem, lubiłem oglądać Pańskie "Laboratorium".

 •  

  pokaż komentarz

  Często oglądałem Pana programy w telewizji publicznej, szkoda, że teraz trudno o takie programy.
  1.Czy Pańskim zdaniem patenty bardziej szkodzą czy pomagają nauce?
  2.Według jakich kryteriów Pańskim zdaniem powinniśmy rozstrzygać, które badania są ważniejsze i powinny otrzymywać pieniądze?
  3.Gdyby miał Pan zostać ministrem nauki, co by Pan zmienił w pierwszej kolejności?
  4.Nie zawsze dobrzy naukowcy mają talent dydatkyczny i vice versa. Czy Pańskim zdaniem korzystny byłby większy rozdział pomiędzy dydaktykami a naukowcami na uczelniach?

  •  

   pokaż komentarz

   @patool: 1. patenty są użyteczne, jeśli mamy do czynienia z nowym wynalazkiem czy technologią
   W przypadku odkryć naukowych, wyjaśnienia praw rządzących światem patenty byłyby szkodliwe. O ile wiem, praw fizyki się nie patentuje.
   2. Jest to bardzo trudny problem. Próbowałem w programie "Nobel dla Polaka" przeprowadzać telefoniczne głosowania , na co wydalibyśmy nasze pieniądze. Okazało się, że "głos ludu" na ogół pokrywał się ze zdaniem ekspertów.
   3. Na szczęście raczej mi to nie grozi. Sądzę, że warto byłoby wzmocnić zachęty finansowe dla najlepszych naukowców, szczególnie tych, którzy stworzyli nowe technologie, możliwe do wdrożenia w kraju. Poza tym, walczyłbym o znacznie większe pieniądze dla nauki.Tu nie chodzi o wzrost 20%. Więcej wydajemy na wojsko nioż na naukę. Tymczasem dziś musimy wygrać na polu nowych technologii i produkcji, a nie na polu walki. Zawsze wygrywali silniejsi gospodarczo i technologicznie.
   4. Tak, to może być dobre rozwiązanie, ale...Jeśli jest znakomity specjalista lub uczony, to wszyscy wysłuchają jego zdania, nawet jeśli będzie mówił w języku suahili. Niels Bohr mówił fatalnie, używał słów z 5 języków jednocześnie, a słuchali go wszyscy. Najważniejsze, by mieć co powiedzieć. NIemniej już obecnie na wielu uczelniach kształci się wykładowców w sztuce prezentacji, Ja również prowadzę takie zajęcia.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Dlaczego mówi pan "Na szczęście raczej mi to nie grozi" - czy nie uważa pan, że to jest właśnie największą bolączką polskiej polityki, że powszechnie panuje opinia, że polityka jest zła i brudna, a politycy kłamią i kradną i nikt nie rozgranicza tych dobrych od złych, a wrzuca wszystkich do jednego wora? Czy nie sądzi pan, że właśnie takie podejście zniechęciło wiele wybitnych autorytetów (jak np. prof. Rybiński) od pracy na rzecz Polski w polityce?

 •  

  pokaż komentarz

  Był Pan kiedyś u fryzjera przy ul. Sabały?

 •  

  pokaż komentarz

  Panie Wiktorze, jakie jest Pana zdanie na temat Grafenu, materiał przyszłości, może zmienić naszą cywilizację. Polscy naukowcy wiedzą, jak go produkować. Lecz na razie państwo nie potrafi wykorzystać naszej wielkiej szansy, myśli Pan, że to dla nas chwila którą kolejny raz przekreślają rządzący?

  •  

   pokaż komentarz

   @Byqq: Tak, uważam, że to może być materiał przyszłości. Nasi naukowcy potrafią wytworzyć grafen w laboratorium. Moim zdaniem z laboratorium do przemysłu droga jest daleka. Nawet przy wsparciu państwa konieczna jest budowa instalacji przemysłowych. To kosztuje i trwa. Od odkrycia lub wynalazku upływa wiele lat.

 •  

  pokaż komentarz

  Dzień dobry :)
  1. Jaka jest Pana specjalizacja w dziedzinie fizyki/chemii?
  2. Czy miał Pan w swojej karierze momenty zwątpienia i ochotę to wszystko rzucić?
  3. Najlepsza/najbardziej cwana ściąga studenta?

  •  

   pokaż komentarz

   @caly_marcin: jeszcze jedno pyt.
   4. czy uważa Pan, że system nauki i sposób przekazywania wiedzy suchymi definicjami jest co najmniej nieudolny? jestem studentem, piszę pracę dyplomową i z autopsji wiem że nawet skomplikowane rzeczy mogą być szalenie ciekawe. Tylko no właśnie, sposób przekazu jest jak by to ująć... kulawy i nudny zarazem. Chwała za takich wykładowców jak Pan!!!
   i jeszcze :D
   PS:
   5. jakie jest Pana hobby/ czym się Pan interesuje poza "pracą"?

  •  

   pokaż komentarz

   @caly_marcin: 1.Studiowałem optykę, a dokładnie spektroskopię molekularną. Potem przez 3 lata zajmowałem się chemią kwantową.
   2. Tak, wielokrotnie. Szczególnie kiedy moi szefowie podejmowali decyzje w moim przekonaniu błędne i nie dawali się przekonać.
   3. Tych najlepszych nie złapałem..

  •  

   pokaż komentarz

   @caly_marcin: Zgadzam się z Panem. Staram się moim studentom pokazać praktycznie, co wynika z przekazywanej wiedzy. Chciałbym być lepszym wykładowcą. Z każdym rokiem staranniej przygotowuję się do zajęć.
   Trudne pytanie. U mnie praca, hobby i wypoczynek tak się ze sobą splątały, że trudno to oddzielić. Na przykład w ramach wypoczynku montuję filmy z pobytów w różnych krajach. Czy to praca, czy zabawa? W ramach hobby zbieram zabawki, w których można pokazać jakąś naukę. Potem zbieram to wszystko, układam scenariusz i staram się pokazać uczniom? Czy to już praca? Zbieram ogromne ilości wycinków prasowych na różne tematy. Wykorzystuję je np. podczas moich wykładów. To wypoczynek, czy hobby? Wyjeżdżam za granicę z kamerą(moja żona mówi, że jadę ze swoją dziewczyną).. Lubię rejestrować to, co widziałem. Potem wykorzystuję to w programach i filmach lub robię filmiki o róznych krajach dla przyjaciół. Hobby, praca, wypoczynek? Nie znoszę siedzenia bezczynnie. Mamy niewiele czasu w życiu. Nie można go marnować.

 •  

  pokaż komentarz

  Dzień dobry :)
  Ja chciałabym zadać pytanie z nieco innej beczki. Jest Pan niesamowicie sympatyczną osobą, pełną pasji i wewnętrznego uśmiechu. Czy ma Pan jakąś receptę na codzienne szczęście? Co sprawia Panu największą przyjemność w trakcie dnia? Jak udaje się tak zapracowanej osobie utrzymać pogodę ducha?
  Pozdrawiam jak najserdeczniej!

  •  

   pokaż komentarz

   @nedira: Dziękuję za miłe słowa.
   Niestety, różnie bywa. Zdarza się też, że mam chandrę, jestem zmęczony lub śpiący.
   Z drugiej strony, mam w sobie coś, co stawia mi wymagania, pogania do pracy. Moja praca jest moją pasją. Zaraziłem tym rodzinę. Moja żona potrafi zrezygnować z jakiejś przyjemności - kup sobie robota/zestaw szkła/ urządzenie, bo przyda ci się do pokazów dla młodzieży. Żona wspiera mnie bardzo. Często podróż€je ze mną po kraju i za granicą, by mi ułatwić organizację pokazów. Dzieci poszukują ciekawostek, które mógłbym przedstawić moim widzom.
   Największą przyjemność mam wtedy, gdy widzę roześmiane, albo rozentuzjazmowane twarze dzieci po moim pokazie. Nagrodą są dla mnie głosy moich dawnych widzów, że pomogłem im w wyborze drogi życiowej.Poza tym, lubię wyzwania. Takim wyzwaniem jest dla mnie dzisiejsza rozmowa z Państwem. Staram się wykonać swoją pracę tak, jak potrafię najlepiej. Taką dodatkową nagrodą jest chwila z książką.

 •  

  pokaż komentarz

  @wiktor-niedzicki: jak ocenia pan dzisiejszą telewizję - nie tylko publiczną - a właściwie media w ogóle? mam wrażenie, że urodzeni w latach 70-80 są ostatnimi szczęściarzami, którzy zastali jeszcze telewizję nie "urynkowioną", dzięki czemu można było trafić na tak mądre i "bezinteresowne" treści, jak te przekazywane w pańskich programach. jak widzi pan kondycję dzisiejszych mediów w kontekście propagowania nauki?

  •  

   pokaż komentarz

   @sheslostcontrol: Tak, zgadza się. Nadal uważam, że telewizja "dawniejsza' była bardziej wypełniona treścią. Dziś, nie tylko w Polsce mamy epokę rozrywki. Wszyscy chcą, by było "śmiesznie"ii "fantastycznie". Wszyscy mają się cieszyć i bawić. Niestety, to jest pętla na szyję. Nie wszystko może być śmieszne, choć może być atrakcyjne. Nie wszystko musi bawić, może być ciekawe. Niemniej, widzę, że istnieją programy, które pokazują znacznie poważniejsze materiały niż nasze telewizje. I jakoś żyją. Czyli są widzowie i są na to środki. I są reklamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Widzi pan nadzieję w internecie jako medium, które może zastąpić telewizję w popularyzowaniu nauki i wartościowych treści ?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy po którymś z odcinków programu miał Pan problemy z aparatem bezpieczeństwa ?

 •  

  pokaż komentarz

  Kto jest Pana ulubionym naukowcem? Dlaczego?

  •  

   pokaż komentarz

   @witoldzik: Mam setki ulubionych naukowców. Uwielbiam tych, którzy pracują z pasją - Instytut Odlewnictwa w Krakowie, tych, którzy mają idee stworzenia czeegoś nowego Politechnika Wrocławska, tych, którzy chcą uczyć lepiej - Politechnika Warszawska i AGH. Jednego nie jestem w stanie wymienić.

  •  

   pokaż komentarz

   Wiktor Niedzicki

   @wiktor-niedzicki:

   tych, którzy mają idee stworzenia czeegoś nowego Politechnika Wrocławska...
   Co takiego innowacyjnego jest we Wrocławiu i czym mogą się krakowiacy pochwalić w zakresie dydaktyki? Ma Pan tu na myśli jakiś konkretnych naukowców lub wykonywane projekty?

  •  

   pokaż komentarz

   (...) Uwielbiam tych, którzy pracują z pasją - Instytut Odlewnictwa w Krakowie, (...)

   @wiktor-niedzicki: Zapewne to zostanie bez odpowiedzi, ale wczoraj tzn. 20.06.2016 roku, Instytut Odlewnictwa w Krakowie na swoim koncie na YouTubie, udostępnił Pana materiał odnośnie ich jubileuszu 70 lecia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: youtube.com

 •  

  pokaż komentarz

  Z całego serca dziękuję Panu za to co juz Pan zrobił i co kontynuuje. Czy może Pan zdradzić jakie fundusze przeznacza nasza "misyjna" telewizja publiczna na wsparcie Pana działań? Domyślam się, że nie jest porównywalne z budżetami BBC, ale ciekawi mnie to ponieważ wielkość nakładów jednocześnie ukazuje jaką wagę do spraw popularyzacji i promocji wiedzy przykładają nasi "misjonarze"? :)))
  Odnoszę wrażenie, że nasz Wykop, w dodatku bezinwestycyjnie jest bardziej "misyjny" na niwie popularyzacji nauki niż misjonarze TVP, którzy w dodatku nie robią tego na zasadzie "co łaska" :)) Wykopowicze w istocie są prawdziwymi misjonarzami, ponieważ przekopują się przez Internet w poszukiwaniu nowości ze świata nauki - za frico :))

  •  

   pokaż komentarz

   @kubatre1: Już wcześniej odpowiadałem, że wiążą mnie umowy na temat poufności danych. Środki na program były na tyle małe. że przez lata nie mogłem opłacić współpracowników.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Panie Wiktorze, czy (zapytam przewrotnie:))) nowa kasta kapłańska? Wiedza jest najcenniejszym dobrem człowieka. Czy tu tutaj również ma dochodzić do zjawiska "redystrybucji" dóbr?
   Panie Wiktorze, czy nie odnosi Pan wrażenia, że wiedza utraciła dziewictwo? Stała się towarem o mierzalnej rentowności a przestała być immanentną (wg moich idealistycznych wyobrażeń) cechą naszego gatunku?

 •  

  pokaż komentarz

  Stąd popularność seriali.

  @wiktor-niedzicki: Za oceanem starają się to wykorzystać i wprowadzają naukę do seriali, w niektórych nawet szczególny nacisk kładzie się na poprawność informacji np. w Breaking Bad i Big Band Theory (Teoria Wielkiego Podrywu). Chyba nikt nie przeprowadzał naukowych badań nad wpływem takich seriali, ale można spotkać się z twierdzeniami, że istnieje korelacja między ilością studentów fizyki, a emisją Big Band Theory.
  Z drugiej strony, są też głosy, że takie seriale szkodzą. Przykładowo w Breaking Bad wiedza chemiczna wykorzystywana jest do produkcji narkotyków.
  Również popularne bywają filmy, które stosują podobne podejście (np. ostatnio Contagion - Epidemia strachu) czy sztuki teatralne (np. o Marii Skłodowskiej-Curie), przynajmniej jedna była swego czasu na Broadway'u.

  1. Czy uważa Pan, że jest to skuteczna forma popularyzacji nauki?
  2. Czemu w Polsce nie próbuje się takich rzeczy? Ma Pan jakieś pomysły, jak przeszczepić to na nasz grunt?

  Nie jestem pewien, czy programy o nauce przyciągnęłyby więcej widzów.

  Patrząc na anglojęzyczne produkcje trudno mi zgodzić się z tym stwierdzeniem. Tam momentem przełomowym był Cosmos z lat 80-tych (który ma być teraz wznowiony), ale np. Horizon na BBC ma ponad 1000 odcinków i nadawany jest już ponad pół wieku. Jest jeszcze NOVA na PBS i to są programy nagradzane np. Emmy, a do tego wiele mniejszych produkcji. Są też wysokiej jakości programy radiowe, jak Science Friday na NPR, Quirks&Quarks na CBC.
  Kilka dni temu były były przykładowo artykuły o tym, jak po emisji w BBC Stargazing Livez Brianem Coxem (obejrzany na żywo przez 3,5 miliona widzów) Amazon zanotował kilkukrotny wzrost ilości sprzedanych teleskopów.

  3. Czy to jest Pana zdaniem jedynie efekt skali i zasługa ilości ludzi, którzy posługują się angielskim, a w polskojęzycznych mediach po prostu poziomu oglądalności Laboratorium nie da się znacząco przeskoczyć? Czy może jednak inne formaty i lepsze pory emisji istotnie mogłyby poprawić sytuację?
  4. Jeśli faktycznie na tak mały rynek nie ma sensu robić więcej własnych programów, nie można by kupić już tych gotowym i przetłumaczyć?
  5. Gdyby dysponował Pan nieograniczonymi funduszami, jaki program by Pan zrealizował? Czy byłoby to prostu lepsze Laboratorium czy coś zupełnie innego?

  Przy okazji chciałbym podziękować za Pańską pracę i wszystkie chwile spędzone przed Pańskimi programami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ardai: Pana pytania wymagałyby parogodzinnej dyskusji. Ma Pan rację. W serialach mogłyby, a nawet powinny pojawić się takie treści. Niestety, musi to być decyzja albo władz telewizji, albo władz państwowych o dofinansowaniu. To rodzaj product placement. Za to się płaci.
   Tak, mam pomysły, ale nie ma zainteresowanych.
   Oczywiście, programy angielskojęzyczne mają od razu większą widownię. Liczba odcinków - program "Laboratorium" został zdjęty po ponad 500 odcinkach.
   Czy powinniśmy kupić cudze programy. Tak, ale... Żadna stacja zagraniczna nie pokaże polskich naukowców i inżynierów., O to musimy zadbać sami.
   Gdyby były inne warunki zrealizowałbym nowe, znacznie bogatsze "Laboratorium", ale także program dla dzieci o nauce oraz ... wielkie widowisko z baletem i orkiestrą, ale wszystko o nauce. Z tym pomysłem chodzę już blisko 20 lat.

 •  

  pokaż komentarz

  1. Jak ocenia Pan Wikipedię? Czy zdarza się Panu korzystać? Poprawił Pan jakiś artykuł?
  2. Czy uważa Pan, że określenie Jana Czochralskiego 'praojcem elektroniki' jest zasadne?

  •  

   pokaż komentarz

   @ack: 1. Wikipedia to wspaniała rzecz. Zdarza mi się korzystać, ale na wszelki wypadek sprawdzam w encyklopediach drukowanych (mam ich w domu kilka). Nie poprawiałem żadnego artykułu natomiast wsparłem swoim 1%.
   2. Nie jestem historykiem techniki. O ile profesor stworzył podstawy do produkcji monokrystalicznego krzemu, o tyle z tą elektroniką to pewnie przesada. Jestem za uhonorowaniem prof. Czochralskiego np. popiersiem przed Politechniką Warszawską. Tak czy inaczej ,jest bardzo znany na całym świecie.

 •  

  pokaż komentarz

  Panie Wiktorze mam 31 lat !
  Od małego oglądałem Laboratorium !
  Dzięki Panu interesowałem się fizyką, matematyką i chemią i robieniem czegoś z niczego w przydomowej drewutni!

  Dziękuję za wspaniałe programy i lata ciężkiej pracy, choć patrząc na lekkość z jaką Panu to przychodziło to raczej nie praca tylko Pańskie Hobby .....
  Teraz to ja puszczam na laptopie Laboratorium moim Synom! Szkoda, że nie ma już nowych odcinków.....

  1)
  Czemu Pan nie kręci nowych odcinków?

  2) Gdzie mamy wysyłać Podpisy?! (Lobbować)
  ;) o reaktywację Laboratorium!

  •  

   pokaż komentarz

   @aaadaaam: Bardzo dziękuję za miłe słowa.
   Kuchnię też kręciliśmy w suterenie. Tego nie widać, ale tak było.
   1. TVP niejest zainteresowana. Ani Kuchnią ani Laboratoorium.
   2. Oczywiście, można pisać do TVP, ale... 2 lata temu była ogólnopolska akcja pisania takich protestów. Włączyły się w to najważniejsze osoby, z wicepremierem Pawlakiem i prezesem PAN prof. Kleiberem włącznie. Niestety, żadnych rezultatów. Odpowiedź była standardowa. Pracujemy nad nową formuła programów w nowych realiach technicznych. Nowy program będzie realizowany z większym rozmachem...... Minęły 2 lata.

 •  

  pokaż komentarz

  Widzę że też Pan gustuje w sprzęcie apple :)

 •  

  pokaż komentarz

  Jedyny eksperyment jaki miałem w liceum przez cztery lata nauki to było "spalanie papieru"

 •  

  pokaż komentarz

  Witam serdecznie,
  będąc jeszcze w szkole oglądałem Pana programy. Wprawdzie mam już 35 lat, to nadal lubię je oglądać. Jak Pan wspomniał pokazuje Pan samą 'śmietankę', niemniej skutecznie ona skłania aby zainteresować się nauką. Dziękuję Panu za te wszystkie lata pełne ciekawostek.

  Korzystając z okazji 'AMA' chciałbym zapytać o fakt jaki zdarzył się niedawno. Na pewno słyszał Pan o komecie która przetrwała spotkanie ze Słońcem - wleciała z jednej strony i wyleciała z drugiej (oczywiście nie przez jądro). Niemniej... przetrwała. Czy jest jakiś prawdopoobny pierwiastek, który dałby radę takiej temperaturze? Czy to możliwe, że mamy do czynienia z nieznaną na ziemi 'substancją'?

  pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   @garakk: Jeśli weźmiemy kulę ze śniegu lub lodu to możemy ją przetoczyć przez ogień. Kula się nieco zmniejszy, ale po przejściu przez ogień nadal będzie śnieżną kulą. Nie znam dokładnie opisywanego wydarzenia, ale to jedno z mozliwych wyjaśnień jakie od razu przychodzi mi do głowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @witoldzik:
   ja nie wiem ;) niemniej piszą o tym w wielu miejscach, więc ... to coś niespotykanego.

  •  

   pokaż komentarz

   @garakk: No przecież nie przeleciała przez Słońce, tylko przez jego atmosferę (ponad 120 tys km nad powierzchnią). Jest to zjawisko dość niespotykane, ale nie trzeba wymyślać nowych pierwiastków (?) by je wyjaśnić. W pobliżu perhelium kometa porusza się z bardzo dużą prędkością - widocznie była na tyle duża, że nie zdążyła całkowicie odparować.

  •  

   pokaż komentarz

   @RHBK:
   Szczerze, to jak się naprawdę nie znam, ale jak czytam takie coś:
   cytat:
   "It's absolutely astounding," says Karl Battams of the Naval Research Lab in Washington DC. "I did not think the comet's icy core was big enough to survive plunging through the several million degree solar corona for close to an hour, but Comet Lovejoy is still with us."

   to mi się wydaje dość niespotykane. Teoretyczne wyjaśnienie:
   " This could be a sign that the comet was buffeted by plasma waves coursing through the corona. Or perhaps the tail was bouncing back and forth off great magnetic loops known to permeate the sun's atmosphere. No one knows."

   Ale jak podkreśla ostanie stwierdzenie.... nikt nie wie.
   Jak piszą w tym artykule to co wyleciało od słońca, nadal było duże i jasne, więc nie wytopiło się za dużo - więc lód to nie mógł być.

  •  

   pokaż komentarz

   @garakk: Wyrywasz cytaty z kontekstu albo dziwnie je interpretujesz - nie wiem, czy celowo manipulujesz, czy po prostu nie zrozumiałeś tego tekstu.

   "It's absolutely astounding," says Karl Battams of the Naval Research Lab in Washington DC. "I did not think the comet's icy core was big enough to survive plunging through the several million degree solar corona for close to an hour, but Comet Lovejoy is still with us."
   Autor wypowiedzi nie jest przecież zaskoczony tym, że kometa cudownie ocalała, bo była wykonana z nieznanej substancji, tylko tym, że okazało się, że kometa była wystarczająco duża, aby całkowicie nie odparować.

   "In the SDO movies, the comet's tail wriggles wildly as the comet plunges through the sun's hot atmosphere only 120,000 km above the stellar surface. This could be a sign that the comet was buffeted by plasma waves coursing through the corona. Or perhaps the tail was bouncing back and forth off great magnetic loops known to permeate the sun's atmosphere. No one knows. "
   Pominąłeś początkowy fragment - w całości widać, że nie jest to wyjaśnienie cudownego ocalenia komety tylko zachowania jej warkocza

   "Jak piszą w tym artykule to co wyleciało od słońca, nadal było duże i jasne, więc nie wytopiło się za dużo - więc lód to nie mógł być." - w artykule jest:
   "I'd guess the comet's core must have been at least 500 meters in diameter; otherwise it couldn't have survived so much solar heating," says Matthew Knight of the Lowell Observatory and Johns Hopkins Applied Physics Lab. "A significant fraction of that mass would have been lost during the encounter. What's left is probably much smaller than the original comet."
   więc nie wiem w jaki sposób odczytałeś, że "to co wyleciało od słońca, nadal było duże i jasne" i " nie wytopiło się za dużo", a tym bardziej " lód to nie mógł być"

 •  

  pokaż komentarz

  Czu uważa Pan, że poziom w szkołach jest coraz niższy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Drzamich: Już starożytni narzekali na młodzież i jej wychowanie.
   Po prostu, teraz uczniowie uczą się czegoś innego niż ja i moim koledzy. Pewnie nie jest dobrze. Sam czasem narzekam, że studenci nie wiedzą rzeczy pozornie podstawowych i nie znają literatury. A może nie muszą? Może to do niczego nie jest potrzebne, poza samozadowoleniem? Może umiejętności komputerowe wystarczą? Uczymy się dziś, a wykorzystujemy wiedzę za 20-30-40 lat. Kto wie, czego będzie wymagało od nas życie w połowie XXi wieku?

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Ma Pan bardzo trzeźwe myślenie. Podziwiam i muszę przyznać, że jestem zaskoczony jakością tego AMA :)

 •  

  pokaż komentarz

  Załóżmy, że za miesiąc miałby powstać nowy odcinek "Laboratorium" :). O jakich trzech ważnych osiągnięciach naukowych lub technicznych, jakie dokonały się w ostatnim czasie opowiedziałby Pan swoim widzom w pierwszej kolejności ?
  Serdecznie pozdrawiam.

 •  

  pokaż komentarz

  A ja mam pytanie trochę z innej beczki - jaka jest Pana ulubiona potrawa, może ogólnie kuchnia?

  •  

   pokaż komentarz

   @fiszasty: Generalnie, bardzo lubię kuchnię włoską. Ostatnio, podczas podróży po Chinach zasmakowałem w kuchni chińskiej. Niezwykłe smaki, ciekawe przyprawy. A dodatkowo te surowce! Wodne kasztany, racice, skorpiony (duże i małe), węże. Niemniej, w domu uwielbiam kuchnię tradycyjną, polską. Zupa grzybowa z łazankami, ale także czernina(ukłony dla mieszkańców Wielkopolski) lub pierogi - z jagodami, z wiśniami lub z kurkami. Muszę jednak przyznać, że jadam niezbyt wiele, a kiedy pracuję, to tylko żona ratuje mnie od śmierci głodowej. Zapominam o całym świecie i o czasie też.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy jest sens uruchamiać polski kanał dokumentalny jeśli można wybierać z tylu pozycji (Discovery, National Geographic, Planete), mimo dyskusyjnego poziomu serwowanych w nich programów?
  Czy chciałby Pan powrotu pasma edukacyjnego w TVP?

  Czy lubi Pan gatunek science-fiction w książce, serialu, filmie? A jeśli tak, to jakie są Pana ulubione pozycje? ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @insanelyapple: Moim zdaniem, jest sens. Żadna z telewizji zachodnich nie będzie pokazywała osiągnięć naszych naukowców. Dla nas ich praca jest bardzo ważna. Francuzi lub NIemcy promują swoje osiągnięcia. Nierzadko wydają na to duże środki. Widocznie uważają, że jest to potrzebne.
   Tak, chciałbym by pasmo edukacyjne wróciło do TVP. Na temat SF odpowiadałem wcześniej.

 •  

  pokaż komentarz

  Pytanie odnośnie filmiku promującego, miał Pan podpięte Xboxy do komputera. Do czego wykorzystuje Pan taką farmę ?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy nadal pracuje Pan dla telewizji?

 •  

  pokaż komentarz

  Witam serdecznie, jestem kolejnym milosnikiem Pana programu, mialem rowniez przyjemnosc na zywo ogladania tych niezwykle interesujacych doswiadczen w Panskim wykonaniu. moje pytanie:
  - czy probowal pan kiedykolwiek sam dokonac jakiegos przelomowego odkrycia, zjawiska??? (czy bawil sie Pan w fizyka-odkrywce)???

 •  

  pokaż komentarz

  Czy myślał Pan nad doktoryzowaniem się? Czy prowadzi Pan obecnie jeszcze jakieś badania naukowe, czy tylko zajmuje się popularyzacją nauki?

 •  

  pokaż komentarz

  Myśli Pan, że naukowcy będą wstanie doprowadzić do tego iż śmierć nie będzie już nieodłącznym elementem życia? Czy przedłużą życie ew. stworzą życie wieczne?

 •  

  pokaż komentarz

  Jakie był najniebezpieczniejszy eksperyment jaki Pan wykonał ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Hydroksoetan: Niebezpieczny dla mnie, czy dla kamery. Dla kamery chyba najniebezpieczniejsze były zdjęcia w kopalni Bielszowice, na ścianie wydobywczej(pozdrowienia dla znakomitych górników) oraz na poligonie w Żaganiu, w Brygadzie Pancernej. Kurz niszczy kamery.
   Dla zdrowia chyba najbardziej niebezpieczne były doświadczneia z ciekłym azotem oraz filmowanie parowozów i statków badawczych z zewnątrz. O niektórych sprawach nawet dziś nie mogę opowiedzieć, bo pewnie groziłyby mi kary za złamanie licznych przepisów. Np. jazda na pancerzu wozu bojowego z przodu, by zarejestrować twarz kierowcy. Wszystkie te moje przygody wynikały z tego, że chciałem w sposób ciekawy pokazać rzeczywistość

 •  

  pokaż komentarz

  1. Jak ocenia Pan polską edukację wyższą? Czy jest na dobrym poziomie? Czy absolwenci polskich uczelni mają szansę konkurować z absolwentami europejskimi/światowymi?
  2. Czy popularyzacja nauki w formie medialnej, populistycznej ma szansę zachęcić młodzież do pracy naukowej?

  (3. Trochę całkowicie nie na temat... ale miałem Pana zapytać dlaczego na zapowiedzi AMA robi Pan kawę :P )

  •  

   pokaż komentarz

   @fafner: Skoro nasi absolwenci są chętnie zatrudniani za granicą, a nasi naukowcy osiągają sukcesy na tamtym terenie to widocznie nie jest tak źle.
   2. Uważam, że tak. Świadczą o tym głosy niektórych z Państwa.
   3. Kawa była dodana do roztworu, żeby go zabarwić. Na filmie lepiej wychodzi kolor kremowy lub żółty niż biały.

 •  

  pokaż komentarz

  1. Jaką mniej-więcej drogą doszedł Pan do obecnej sytuacji? Jak Pan trafił do telewizji, Politechniki, ile było w tym dążenia do realizacji swych pasji, może jakieś szczęśliwe zrządzenia losu były po drodze, które przyspieszyły ten proces?
  2. Czy jest nadzieja na jakąś kontynuację Laboratorium w TVP, nawet w innej formie, pod inną nazwą itd., ale z tą sama ideą szerzenia wiedzy w sposób ciekawy wśród ludzi? Jakby nie patrzeć TVP jest telewizją publiczną, finansowana z pieniędzy odbiorców, a ie z samych reklam, więc chyba jakieś środki na tego typu działalnosć mieć powinna.
  3. Jakie doświadczenia, który odcinek był dla Pana najciekawszy. który wspomina Pan najbardziej?
  3. Wiadomo już kiedy będą Dni Otwarte na Mchtr? :)

 •  

  pokaż komentarz

  pracując w telewizji pewnie poznał Pan wiele gwiazd - czy kogoś wspomina Pan szczególnie miło?

  •  

   pokaż komentarz

   @ale-urwal: Tak. Miałem szczęście poznać Iwonę Schymalle, Annę Popek i wielu kolegów, prezenterów TVP oraz kolegów radiowców- Tadeusza Sznuka, Antoniego MIelniczuka. Raz wystąpiłem u boku p. Edyty Wojtczak. Wcześniej(w początkach lat 70.) poznałem Mieczysława Fogga, wielokrotnie tańczyłem na scenie z Lidią Wysocką. Każde takie spotkanie było na swój sposób niezapomniane. Pewnie powinienem zacząć spisywać wspomnienia.

 •  

  pokaż komentarz

  Troche filozoficzne pytanie. Czy nie obawia sie Pan pytan na ktore nie zna odpowiedzi, przez co Pana wiedza moze byc podwazana?

 •  

  pokaż komentarz

  Jak zareagowal Pan na wiesc, ze panscy koledzy z TV Kaminski i Kurek zgineli w wypadku? Czy traktowal Pan Sonde jako konkurencje dla Pana programu?

 •  

  pokaż komentarz

  Miał Pan styczność z superkomputerami, czy wg. Pana chmury obliczeniowe spowodują przełom w nauce ?

 •  

  pokaż komentarz

  Ja mam pytanie, na które nikt nigdy nie potrafił mi odpowiedzieć: czy zmieni się droga hamowania lokomotywy, jeśli zamiast zablokowania kół zaczną się one kręcić do tyłu?:)

 •  

  pokaż komentarz

  Witam serdecznie,
  Jak według Pana będzie wyglądał świat technologii i nauki za najbliższe dziesięć lat? Czy możemy się spodziewać większej rewolucji w tych dziedzinach?

  •  

   pokaż komentarz

   @bonaventure: W ciągu ostatnich 40 lat rewolucja zaszłą na naszych oczach. Telefony komórkowe i komputery zmieniły nasze życie. Prawdopodobnie za 10 lat również będą nowe rozwiązania, które moje dziedzi będą uważały za ewolucyjną zmianę rzeczywistości, a ktoś z zewnątrz może zauważyć wielki przełom. Nowe materiały i technologie spowodowały, że niektóre zawody poszły w niepamięć. Nie ma punktów repasacji pończoch, niewiele osób naaprawia buty., Toi są rewolucje.,

 •  

  pokaż komentarz

  Co pan sądzi o niedawnych rewelacjach dotyczących przełamania prędkości światła i wątpliwości co do sposobów przeprowadzenia tego eksperymentu? Czy nie uważa pan, że do podważania tej szczególnie ugruntowanej wiedzy powinno się podchodzi z większą dozą dokładności?

 •  

  pokaż komentarz

  1. Jak Pan widzi przyszłość szkolnictwa? Czy e-learning i zdalna nauka ma szansę wyprzeć obecne podejście do nauczania?
  2. Jeśli tak, to jak szybko i w jakim zakresie?
  3. Czy ludzie powinni mieć większą dowolność w dobieraniu programu nauczania, czy też powinni trzymać się narzucanych im ram? Nauczanie powinno być bardziej profilowane, czy bardziej ogólne?
  4. Co sądzi Pan o kierunku rozwoju mediów? Zarówno gazeta, telewizja jak i internet są często środkami manipulacji. Czy internet pozwala na to w większym, czy mniejszym zakresie niż jego poprzednicy? Jakie mogą być tego konsekwencje?
  5. W środowisku nauk ścisłych często zauważam dużą arogancję wobec humanistów. Z czego może ona wynikać?

  •  

   pokaż komentarz

   @moonkey: Tak e-lerning ma wielką przyszłość. Z drugiej strony jestem tradycjonalistą i wierzę w bezpośredni kontakt nauczyciela/wykładowcy z uczniem/studentem.
   2. Nie sądzę, by nastąpiło to szybciej niż za 15 lat.
   3. Byłoby dobrze, gdyby studenci, a może nawet uczniowie w liceum mogli sobie wybierać część przedmiotów. Powinna być wspólna baza oraz kilka przedmiotów do wyboru. A może jest to już możliwe?
   4. Zgadzam się z Panem/Panią. Niestety, w internecie też jest możliwa i jest uprawiana manipulacja. Konsekwencją .może być wzrost ogólnej podejrzliwości odbiorców. W takiej sytuacji byle iskra może wywołać pożar. Bardzo się tego boję.
   5. Może tak jest. Przedstawiciele nauk ścisłych wiedzą, że ich osiągnięcia i prace łatwo sprawdzić. W humanistyce mogą być prądy, mody, interpretacje. Często się zmieniają. Czy to jest przyczyna arogancji? Sądzę, że wielcy uczeni nie mogą być aroganccy, ani zarozumiali. Nauka, a zwłaszcza nauki ścisłe uczą pokory.

 •  

  pokaż komentarz

  Jakie ma Pan poglądy polityczne? Pewnie wskazanie konkretnego ugrupowania to zbyt osobiste pytanie, więc może ogólnie - socjalizm, czy kapitalizm?

  •  

   pokaż komentarz

   @VincentVega: Zdrowy rozsądek.
   Wiem, że to nie jest dobra odpowiedź. Nie jestem politykiem. Na szczęście. Gdybym miał wybór to starałbym się o to, by nie było skrajnej biedy, by wszyscy młodzi zyskiwali wykształcenie. Wiem, że to utopijna idea, ale zawsze odczuwam współczucie dla biedy, poniżenia, choroby... Najgorzej jest, gdy nie potrafię pomóc. Przepraszam, że nie odpowiadam tak lub nie.

 •  

  pokaż komentarz

  Co Pan uważa o książkach popularnonaukowych o fizyce takich jak "Krótka Historia Czasu" Prof. Hawkinga? Czy o fizyce dla laików można (powinno) się traktować bez wzorów i "suchej" teorii?

  •  

   pokaż komentarz

   @harad: Nie tylko dla laików. Nawet na specjalistycznej konferencji chemicznej czy energetycznej jest tylu specjalistów, że czasem wzajemnie siebie nie rozumieją. Dobrze, jeśli uczony potrafi przekazać swoją wiedzę tak, by odbiorcy go rozumieli. Książka "Krotka historia czasu" jest znakomitym pomysłem. Ile tysięcy ludzi na całym świecie zainteresowało się czasem i fizyką?!

 •  

  pokaż komentarz

  Nie mam żadnego pytania, te co miałem już zostały zadane, chciałem jednak powiedzieć, że niemal wychowałem się na "Laboratorium", pozdrawiam Pana :-)

 •  

  pokaż komentarz

  Co Pan sądzi o wprowadzonych niedawno zmianach w podziale środków stypendialnych na uczelniach wyższych (przeznaczenie większych środków na stypendia socjalne, kosztem stypendiów za wyniki w nauce)? Przykładowo, najzdolniejsi studenci Politechniki Śląskiej mogą dziś liczyć na stypendium w wysokości 100 zł miesięcznie (w zeszłym roku maksymalna kwota wynosiła 450 zł).

 •  

  pokaż komentarz

  Witam Pana:

  Oglądałem z wielkim zaciekawieniem Pana programy (szczególnie "Kuchnia").

  W zasadzie pytania które chciałem zadać pojawiły się już wyżej, dlatego tylko przesyłam pozdrowienia i oczekuję, że w końcu będzie można zobaczyć jakieś Pana autorskie projekty w telewizjach które ponoć nie mają "misji".

 •  

  pokaż komentarz

  Co pan sądzi o naukach społecznych takich jak ekonomia? Prawdziwa nauka czy dzielenie włosa na czworo? Ekonomia jest obiektem Pańskich zainteresowań?

 •  

  pokaż komentarz

  abstrahując od nauki..

  1) Jaka jest Pana ulubiona potrawa
  2) Czy zdarza się Panu mieszać życie prywatne z zawodowym? przykładowo czekając na autobus wyliczać sile potrzebna do jego zatrzymania na odcinku 2 metrów, zakładając ze jedzie z prędkością 38 km a jego masa całkowita wynosi 8ton.
  3) Kopytka czy leniwe?
  4) Czy jest taka rzecz, która pozwala się Panu zrelaksować po pracy i często Pan z niej korzysta? jeśli tak to jaka

  Pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   @Shinu:
   1. o potrawach pisałem 2 godziny temu.
   2. Tak, zawsze. Nawet w nocy, we śnie montuję program lub film. Tak jest od 36 lat.
   3. To zależy, jak są zrobione.
   4. Tak. Zmieniam pracę. Z tego powodu na biurku mam prawie zawsze rozłożone 3-4 prace. Jak mnie jedna zmęczy lub znudzi, to zmieniam ją na inną.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktor-niedzicki: Witam.
   Tak od swojego czasu zjada mnie ciekawosc odnosnie kilku rzeczy ;).
   1. Skoro jak nas uczono w szkolach czy na studiach swiatlo, a tym samym foton nie posiada zadnej masy to jak oddzialywuje na nie czarna dziura? Chodziloby mi tu o aspekt powiazania sily grawitacyjnej takiego obiektu z takim, na ktory teoretycznie nie powinno ono wywierac wplywu.
   2. Jezeli przyjac, ze wszechswiat na swojego rodzaju "granice" (teoria infacyjna mowi o tym, ze sie on rozszerza wiec stwierdzenie takiej "granicy" w pojeciu czasu ludzkiego jest nieco bledne) dla to, jezeli jakims dziwnym trafem (rodem z fantastyki naukowej) znalezlibysmy sie na 1 minute w punkcie, gdzie jeszcze wszechswiat "nie dotarl" to co mozna byloby zaoberwowac lub zauwazyc ?
   3. Ostatnio przegladajac "czelusci internetu" natrafilem na taki oto fragment - http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Gh9vuG4zYjI#t=41s . Jest tutaj bardzo, ale to bardzo krotka wiadomosc o tym jak "pole magnetyczne Jowisza "sciaga" promieniowanie z kosmosu" i tu zapala mi sie lampka ;). Otoz w szkole o zadnych korelacjach miedzy tymi dwoma silami wzmianki nie podawali (nawet na I roku studiow, na fizyce) ;(. Moglby Pan (o ile Panska wiedza na to pozwala) polecic jakis "material" wyjasniajacy owe zjawisko ?
   Pozdrawiam

 •  

  pokaż komentarz

  Dlaczego według pana TVP zaprzestała swojej misji i nie produkuje juz programów typu Laboratorium czy Kuchnia?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy z naukowego punktu widzenia będą kiedyś możliwe podróże w czasie?

 •  

  pokaż komentarz

  Na wstępie powiem, że niezmiernie się cieszę, że zgodził się Pan na wzięcie udziału w tym AMA oraz, że bardzo szanuję wkład pracy, czasu jaki Pan poświęcił na rozpopularyzowanie nauki wśród ludzi.

  Pytanie z mojej strony:
  1. Studiuję ścisły kierunek i również kocham muzykę klasyczną, tak jak Pan. W moim kręgu również są znajomi, którzy pomimo ścisłego kierunku przejawiają talent artystyczny, zamiłowanie do muzyki klasycznej. Czy często spotyka Pan studentów/wykładowców o podobnych zamiłowaniach? Powszechna jest opinia, że osoba studiująca ścisłe kierunki trzyma się od humanistycznej części z daleka. Czy to się generalnie sprawdza w Pana otoczeniu, czy wręcz przeciwnie - więcej jest osób wszechstronnych?

  •  

   pokaż komentarz

   @rtuntil: pozwolę się wtrącić i nie zgodzić z tym stwierdzeniem: wielu matematyków ma talent muzyczny i było wiele na ten temat badań, poza tym: to chyba też daje trochę do myślenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @rtuntil: Tak. Często spotykam osoby o podobnych zainteresowaniach. Mój znakomity przyjaciel, profesor metalurgii gra na gitarze i śpiewa, profesor lekarz maluje. Znajoma Pani profesor uprawia swój japoński ogród. Inna pani profesor, specjalistka od robotyki zbiera sztukę chińską. Mam wrażenie, że osoby twórcze, są twórcze w wielu dziedzinach. Naukowcy reprezentujący kierunki ścisłe często mają artystyczne dusze - malują, grają na instrumentach, realizują filmy, mają wielką wiedzę na temat różnych okresów historycznych. Często można ich spotkać na koncertach w filharmonii. Prof. Ryszard Tadeusiewicz, informatyk, w czasie swojej kadencjj rektora AGH realizował imprezy pod hasłem nauka i muzyka. W Filharmonii Krakowskiej były wygłaszane krótkie wykłady, którym towarzyszył koncert. Nie wiem, jak jest z przedstawicielami humanistyki, mam zbyt małą wiedzę.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak Pan sądzi, czemu Polacy tworzą tak mało wynalazków? Liczba patentów przyznawanych w Polsce jest zatrważająco niska w porównaniu do naszych sąsiadów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vender: Nie prowadziłem żadnych badań w tym zakresie. Mam tylko ogólne spostrzeżenia.
   Moim zdaniem wynalazki zależą od kilku czynników.
   1. Wiedzy. Z tym nie jest źle.
   2. Potrzeby. Tu jest znacznie gorzej - potrzeba to nie tylko głód, brak butów itd To także fabryki lub firmy, które potrzebują nowych rozwiązań. Przemysł w Polsce należy do zagranicznego kapitału. Ten zagraniczny właściciel jest zainteresowany w maksymalnym wykorzystaniu rozwiązań w które zainwestował, a nie w tworzeniu nowości. Jeśli potrzebuje nowego produktu lub usprawnienia, to kupi je u specjalistów w swoim kraju.
   3. Dobrego systemu patentowego. Za granicą łatwiej zdobyć patent. Poza tym, polski patent nie daje pełnej ochrony. Trzeba zapłacić za patent europejski lub amerykański. To kosztuje. Kto ma za to zapłacić?
   4., Możliwości zarobku. Ludzie wysilają swój umysł, by na tym zarobić. Musi jednak być kupiec. Wracamy do punktu 2.
   5. Dużych nakładów na badania., Jaki procent PKB przeznaczają na naukę USA czy Francja, a jaki Polska? I to jakiego PKB?

 •  

  pokaż komentarz

  A ja mam pytanie nie naukowe. Napisał Pan we wcześniejszych komentarzach,że słucha Pan muzyki klasycznej. Czy zdarza się Panu słuchać jakiegoś innego gatunku?

  •  

   pokaż komentarz

   @ktosiex: Trudno to chyba nazwać gatunkiem. Często słucham radia, szczególnie podczas długich podróży. Niektóre utwory przyjmuję z przyjemnością, inne z niechęcią. Tak jak każdy. Słyszałem zatem wielu znanych obecnie wykonawców, ale trudno mi określić, jaki styl reprezentują Przepraszam.

 •  

  pokaż komentarz

  Dzień dobry! Czekałem na to AMA z niecierpliwością ale nie po to żeby zadawać pytania ale podziękować za to co pan robił przez te wszystkie lata. Dzięki panu studiuję chemię i sam jestem popularyzatorem nauki.

  No i muszę dodać że ciągle miło wspominam te kilka przypadków gdy mogłem z panem pracować.

  Szkoda tylko że programy jak laboratorium są spychane na margines i znikają.

 •  

  pokaż komentarz

  Bardzo miło, że zgodził się Pan na tak otwartą dyskusję.
  1. Co Pan sądzi na temat nadchodzącego ponoć przebiegunowania Ziemi, czy jesteśmy już świadkami zmian/anomalii w obrębie pola magnetycznego?
  czy jest to realne zagrożenie dla życia na Ziemi?
  2. Czy zajmował się Pan również biofizyką?

 •  

  pokaż komentarz

  Chciałbym podobnie jak moi poprzednicy pogratulować i podziękować za całą pracę jaką Pan wykonał w telewizji. Jest Pan jedną z osób które mnie zainspirowały do zajęcia się naukami ścisłymi dziś jestem wykształconym matematykiem i pracuję jako informatyk, a fizyka i astronomia pozostaną na zawsze w sferze moich zainteresowań.
  Wielka szkoda że nie ma już w telewizji takich programów jak Pańskie, były fascynujące i inspirujące mimo że często nie do końca je rozumiałem.
  Wspomniał Pan wcześniej nazwisko prof. Wolszczana. W dawnych latach prof. Wolszczan miał cykl wykładów "Astronomia dla każdego" prowadzonych na UMK w Toruniu, były to wykłady które w prosty sposób przybliżały wiedzę z zakresu astronomii. Czy sam Pan prowadzi podobne wykłady jeśli tak to gdzie można Pana posłuchać?

  •  

   pokaż komentarz

   @pebu: Bardzo dziękuję za miłe słowa. Gratuluję pracy.
   Z pewnością nie prowadzę wykładów podobnych jak profesor Wolszczan, bowiem nie jestem uczonym odrkywcą. Niemniej staram się. Prowadzę wykłady na temat "Sztuki prezentacji"" na PW oraz jeźdże po kraju z widowiskami na temat osiągnięć nauki i techniki. Czasem robię pokazy dla nauczycieli "Fizyka wokół nas" itp.

 •  

  pokaż komentarz

  Jakie było Pana marzenie w dzieciństwie? Od małego fascynowała Pana nauka, robił Pan jakieś nietypowe eksperymenty jak wysyłanie misia w kosmos? Kim Pan chciał być? Pozdrawiam! :)

 •  

  pokaż komentarz

  1. czy myslal pan o wyjezdzie za granice za lepszymi zarobkami i wiekszymi nakladami na nauke jak wielu naukowcow? (slyszalem opinie ze w polsce nie szanuje sie nauki)
  2. bardzo fajnie pan przedstawia eksperymenty u mnie przedmioty scisle w szkole to tylko kucie na pamiec suchych faktow i zapominanie tego po 2 dniach, szkoda ze nie mialem eksperymentow.

  •  

   pokaż komentarz

   @sekito20:
   1. Nigdy nie wyjeżdżałem w tym celu.
   2. Nie wiem, jaka jest Pana sytuacja materialna, ale jest wiele książek, które proponują wspaniałe eksperymenty. Pewnie wkrótce sam zaproponuję taką książeczkę. Można próbować samemu. Ja nigdy nie miałem prawdziwego laboratorium. W TVP też nie. Stare butelki, słoiki itp musiały mi wystarczyć.

 •  

  pokaż komentarz

  zaobserwowałem ciekawą tendencję
  Osoby pokroju Wiktora Niedzickiego są wielkie przez tą swoją skromność , naprawdę żal mi że telewizja publiczna o te perełki nie dba tak jak powinna

 •  

  pokaż komentarz

  ech, i weź tu człowieku zostaw komputer w mieszkaniu... a tu takie cudo się działo

 •  

  pokaż komentarz

  No niestety lista pytań już wyczerpana, bo wszystkie już padły w tym AMA. Pozostaje podziękować i życzyć powodzenia w dalszej pracy naukowej :). Pozdrawiam.

 •  

  pokaż komentarz

  bardzo bardzo dobre ama - jedno z lepszych na wykopie

 •  

  pokaż komentarz

  Jako człowiek, który wciągnął mnie i pewnie wielu innych w wir fascynacji inżynierią i naukami technicznymi jeszcze zanim się dowiedziałem, że po szkole podstawowej jest coś jeszcze, co Pan myśli o płaceniu abonamentu, na telewizję funkcjonującą tak jak dzisiaj?

 •  

  pokaż komentarz

  @wiktor-niedzicki: co sadzi Pan o wynikach eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z CERN "Opera"? Uważa Pan, że to pomyłka ludzka przy ocenie niepewności pomiarowych, czy też mamy do czynienia ze swego rodzaju fenomenem i dowodami na podważenie teorii Einsteina? I czy jeżeli neutrina faktycznie będzie szybsza od światła, to część wiedzy fizycznej będzie można "wyrzucić do kosza"?

 •  

  pokaż komentarz

  Kogo ze współczesnych przedstawicieli świata naukowego darzy Pan szczególnym szacunkiem? Kto jest dla Pana autorytetem?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy można gdzieś znaleźć Pańskie publikacje na temat teorii względności?
  Jaki jest Pana stosunek do istnienia równoległych wszechświatów czy zaginania kontinuum czasoprzestrzennego?
  Czy w przyszłości będą możliwe podróże w czasie?

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  Witam Panie profesorze. Świetnie się Pan trzyma :)

 •  

  pokaż komentarz

  Witam serdecznie.
  Chciałbym wrócić do nierozwiązanego pytania a propos "podróży w czasie". Nie ukrywam ten temat bardzo mnie fascynuje - próbowałem go zrozumieć na wiele sposobów. Dlatego teraz, jako że mam niepowtarzalną okazję by zapytać odpowiednią osobę pozwolę sobie opisać moje spostrzeżenia.

  Podróże w przyszłość są możliwe ze względu na prędkości relatywistyczne a dokładnie dylatacja czasu, także wystarczy zbudować odpowiednio szybki statek i odniesiemy sukces.

  Ale jak jest z podróżami do przeszłości, tutaj tworzy się problem - nie mogę zrozumieć jakby to miało działać. Jeżeli takie podróże w przeszłość były możliwe, to czy przypadkiem nie widzielibyśmy obecnie "cieni" osób z "nowszego" świata? No i tutaj również pojawiają się różne paradoksy.

  Także reasumując, osobiście uważam że możliwe są tylko podróże w przyszłość. Ale byłbym niezmiernie wdzięczny jeśli otrzymałbym odpowiedź od osoby wykwalifikowanej, jaką Pan jest :) Jakie jest Pana zdanie na ten temat?

  PS. Nie tak dawno temu pojawił się bardzo ciekawy wykop:
  http://www.wykop.pl/link/942539/przez-zabawe-do-nauki/

  Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę spokojnej nocy.

 •  

  pokaż komentarz

  Ma Pan może pomysł jak spopularyzować postać Stefana Banacha? Wielu jego wkład w naukę ocenia na poziomie Marii Skłodowskiej-Curie lub większym, a świadomość jego dokonań w społeczeństwie jest znikoma w porównaniu do naszej noblistki.

 •  

  pokaż komentarz

  Gratuluję Panu świetnych programów, również boleję nad tym, że nie ma ich już na antenie. Jako mały brzdąc uwielbiałem je oglądać, i prawdopodobnie między innymi dzięki nim teraz studiuję na politechnice. Tak jak już ktoś zauważył wcześniej, dużą popularnością miałby wideo-blog. Na wykopie dużą popularność mają pogawędki na temat historii prowadzone przez Jędrka z zamku Chojnik, myślę, że gdyby poprowadził Pan w podobny sposób swój blog byłby on przebojem.
  W sieci popularne są również nagrania wykładów prowadzonych na różnych zachodnich uczelniach, takich jak MIT czy Uniwersytet Stanforda, może to też warta powielenia forma przekazu?
  Serdecznie pozdrawiam i życzę zdrowia i sukcesów.

 •  

  pokaż komentarz

  Zawsze się nad tym głowiłem - jak Pan myśli, dlaczego cała polska kinematografia stała na wiele wyższym poziomie za PRLu (chociażby zapomniany Munk) niż obecnie? Czemu teraz rynek jest zalewany masami bylejakości - czy jest to kwestia pogoni za zyskiem?

 •  

  pokaż komentarz

  Jak szeroka jest Pana wiedza z zakresu matematyki. Czy jako doświadczony profesor zgłębia Pan dodatkowo jej tajniki już zaczynając od zwyklych całek ? Jak wiadomo na polskich uczelniach wyklada się jedynie podstawy z takowych zagadnień. Proszę o szczerą odpowiedź.

 •  

  pokaż komentarz

  Która nauka według Pana będzie kluczowa w dotarciu do technologicznej osobliwości.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy Pana zdaniem, możliwe jest że mózg działa w oparciu o prawa mechaniki kwantowej i na tym poziomie mieści się umysł, a neurobiolodzy znają tylko zgrubną naturę mózgu ale nie znają jego prawdziwej istoty? Czyli tak jak twierdzi Roger Penrose i Stuart Hameroff.
  Dlaczego fizycy upierają się przy kopenhaskiej interpretacji mechaniki kwantowej, czy istnieje jakikolwiek dowód na to że funkcja falowa ulega redukcji w wyniku pomiaru, a nie propaguje się na wszystkie jej możliwe rozwiązania jak twierdził Hugh Everett III?

 •  

  pokaż komentarz

  A ja chciałbym tylko pozdrowić i powiedzieć, iż żal mi moich dzieci bo takich programów jak w Pana wydaniu już nie będą miały okazji oglądać. Łatwiej było mi studiować fizykę przez 5 lat, pamiętając jak ciekawa jest to nauka - dzięki Panu.

 •  

  pokaż komentarz

  1. Co Pan sądzi o stypendiach socjalnych?
  2. Czy powinno być więcej stypendiów naukowych kosztem socjalnych?

 •  

  pokaż komentarz

  Mam kolejne ciekawe pytanie dla Pana i tak z ciekawości, chciałbym znać Pańskie zdanie nt. tego eksperymentu z filmu pt. "Experiments in the Revival of Dead Organisms". Czy ten eksperyment nie jest czegoś rodzajem przełomowej próby osiągnięcia bariery ewolucyjnej, by człowiek mógł w końcu stanie kontrolować swoją ewolucję tak jak głosi idea propagująca dominację nauki - transhumanizm?

 •  

  pokaż komentarz

  Zauważyłem, że nie odpowiedział pan na pytanie związane z pańskim światopoglądem religijno-filozoficznym. Czy nie chce pan publicznie na te tematy rozmawiać? Jeżeli tak, to dlaczego?

 •  

  pokaż komentarz

  czy uważa pan że istnieje korelacja między nauka a Bogiem ...czy jednak jedno wyklucza drugie????

 •  

  pokaż komentarz

  Fizyk, pasjonat popularyzacji wiedzy, śpiewak. Autor programu "Laboratorium", wykładowca akademicki, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Miłośnik podróży, muzyki klasycznej i historii. Zapraszamy do zadawania pytań.tekst pogrubiony
  oraz popularyzator kawy Jacobs (patrz miniaturka) :-)

 •  

  pokaż komentarz

  1. Uważa Pan, że dziś w szkołach program nauczania przedmiotów ścisłych jest skuteczny?
  2. Nie ma zbyt wiele miejsca na eksperymenty na lekcjach, ale czy gdyby je wprowadzić, starczyło by czasu na teorie i praktykę?
  3. Kogo Pan uważa za swój autorytet lub wzór do naśladowania wśród naukowców?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy sądzi Pan, że śmierć autorów "Sondy" mogła nie być jedynie nieszczęśliwym wypadkiem, mając m.in. na uwadze ich plany dotyczące nowego programu podnoszącego problem reform społecznych?

  •  

   pokaż komentarz

   @samsiewykop: W tym samym miejscu chwilę później inne auto miało wypadek, prawdopodobnie na zakręcie był olej, poza tym podobno jechali około 140km/h, jak na taką drogę (którą zresztą znam dobrze) to za dużo, a okolica jest wyścielona drzewami. Nie doszukiwałbym się w tym spisku.

  •  

   pokaż komentarz

   @tom1988: No bez żartów. Wyrażenia "prawdopodobnie na zakręcie był olej" i "podobno jechali około 140km/h" rzeczywiście przekonują do zgodzenia się z Twoją argumentacją i oficjalną wersją, a właściwie kilkoma różnymi wersjami. A mówiąc bez ironii, to właśnie takie wpisy powinny jeszcze bardziej skłaniać do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę się wydarzyło.

   A wszystkim, którzy tak ochoczo i automatycznie minusują każdy wpis, który można by podciągnąć pod niezwykle popularne wyrażenie "spiskowa teoria dziejów", zachęcam do zapoznania się z poniższym tekstem odnośnie tego tragicznego wydarzenia i wyciągnięcia WŁASNYCH wniosków:
   http://oprzecinek.salon24.pl/359813,tajemnica-smierci-tworcow-sondy

  •  

   pokaż komentarz

   @tom1988: Czytałem dużo wcześniej i przepraszam, ale Ty z kolei najwyraźniej albo nie przeczytałeś tego, co ja przedstawiłem, albo nie zrozumiałeś. Stawiam, że to pierwsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @samsiewykop: Tak, była nieszczęśliwym wypadkiem. W tamtym czasie różnych planów i programów powstawało wiele. Nigdy nie słyszałem o takiej teorii spiskowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @tom1988: No bez żartów. Wyrażenia "prawdopodobnie na zakręcie był olej" i "podobno jechali około 140km/h" rzeczywiście przekonują do zgodzenia się z Twoją argumentacją i oficjalną wersją, a właściwie kilkoma różnymi wersjami. A mówiąc bez ironii, to właśnie takie wpisy powinny jeszcze bardziej skłaniać do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę się wydarzyło.

   A wszystkim, którzy tak ochoczo i automatycznie minusują każdy wpis, który można by podciągnąć pod niezwykle popularne wyrażenie "spiskowa teoria dziejów", zachęcam do zapoznania się z poniższym tekstem odnośnie tego tragicznego wydarzenia i wyciągnięcia WŁASNYCH wniosków:
   http://oprzecinek.salon24.pl/359813,tajemnica-smierci-tworcow-sondy


   @samsiewykop: Pierdzielisz głupoty. Przeczytałem, artykuł z twojego linku. Przytaczają tam Pana Tomasza Pycia jakoby miał jakieś wątpliwości. Pan Pyć udzielał się bardzo mocno na forum walczącym o reemisję Sondy - nie widziałem nigdy, żeby miał jakieś wątpliwości odnośnie okoliczności śmierci A.K i Z.K. Jak dla mnie to teoria spiskowa i bzdury... zastanów się czy ktokolwiek zabiłby dwie bardzo popularne osoby, żeby zablokować jakiś przyszły program. Zastanów się po prostu...

  •  

   pokaż komentarz

   @beteg: Chyba nie zdajesz sobie sprawy, czym mógł być ten program i jaki mógł mieć wpływ na miliony Polaków, które w tamtych czasach oglądały Sondę. Zatem zamiast dyskredytować moje wypowiedzi sam się zastanów... po prostu.

   Wypowiedzi Tomasza Pycia czytałem, ale nie wiem, skąd wniosek, że świadczą one o braku wątpliwości dotyczących tego przykrego wydarzenia.

   Ale widzę, że powszechne opinie na ten temat (w tym zdanie dzisiejszego Gościa), mimo niespójnych doniesień, świadczą o braku jakichkolwiek wątpliwości i nie dają nadziei na głębsze zbadanie sprawy. Trudno...

  •  

   pokaż komentarz

   @samsiewykop: Racja, nie przeczytałem. Trudno jednak rozwodzić się bardziej na temat tego co jest tam napisane, bo w ten sposób można by dowolny wypadek samochodowy poddać w wątpliwość, a prawda pewnie jest prozaiczna. No chyba, że Jan Pająk ma rację:

   __ "Redaktorzy Telewizji Polskiej. Dziwnymi "zbiegami okolicznosci" wiadomo mi o aż trzech redaktorach Telewizji Polskiej, jacy zginęli w dosyć podobnych okolicznościach, tuż przed tym gdy sytuacja zmuszała ich aby zrealizować programy telewizyjne, które miały demaskować prawdę o UFO. W odniesieniu do ich śmierci wprost rzuca się w oczy regularna powtarzalność, jaka wyraźnie podpowiada, że wszyscy troje najprawdopodobniej padli ofiarami zamachu UFOnautów. Wszakże w odniesieniu do każdego z nich, z dokonanych przez naszych pasożytów kosmicznych badań przyszłości wynikałoby, że redaktorzy ci zadziałają wydatnie na szkodę okupacyjnych interesów UFO na Ziemi. Dwie pierwsze śmierci z tej serii miały miejsce jeszcze w pierwszej połowie 1988 roku. Zginęli wówczas w wypadku samochodowym redaktorzy Kamiński i Kurek, prowadzący program telewizyjny "Sonda". Redaktorzy ci niemal dokładnie rok przed datą swojej śmierci wyemitowali odcinek telewizyjnej "Sondy", w jakim dosyć ostro i sarkastycznie zaatakowali oni badania jakie prowadzę i jakie opisywałem w dostępnych wówczas publikacjach. Ich powierzchowne i szydercze potraktowanie atakowanego tematu wywołało jednak usilne protesty ze strony osób, które w owym czasie podzielały poglądy wyrażane w moich publikacjach. Pod naciskiem tych osób, owi redaktorzy "Sondy" zdecydowali się przygotować kolejny program telewizyjny, w jakim jednak mieli zaprezentować ten sam temat w bardziej rzeczowy i sprawiedliwy sposób. Niestety ich "wypadek" uniemożliwił wyemitowanie tego rzeczowego i pozytywnego programu "Sondy"."_

  •  

   pokaż komentarz

   @samsiewykop: Oglądałem Sondę w każdy czwartek - później chyba przenieśli na wtorek. Nie twierdzę, że nie masz racji - ale szanse na to są takie, jak to, że Elvis żyje albo, że w Roswell wylądowali kosmici. Bez jaj... przecież wypadek był po okrągłym stole. Wtedy był czas euforii, dawna władza była w plecy i wszyscy wierzyli że będzie lepiej (ja uważam, że jest lepiej - mimo wszystko, bo w cuda nie wierzę). Powiedz kto aranżowałby taki wypadek? Ehhh...

  •  

   pokaż komentarz

   @tom1988: Na pewno ma rację.. zwłaszcza, że zginęli w połowie - ale drugiej - 1989 roku a nie 1988.
   Świetny cytat - kiedyś czytałem te pająkowe teksty... ale szybko zwątpiłem - nie wiem dlaczego;)

  •  

   pokaż komentarz

   @beteg: Po fragmencie "Bez jaj... przecież wypadek był po okrągłym stole. Wtedy był czas euforii, dawna władza była w plecy..." zwątpiłem. Jeśli piszesz takie rzeczy, to zupełnie szkoda czasu i atłasu. Bez odbioru.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy podróże w czasie są możliwe?

 •  

  pokaż komentarz

  Co sądzi Pan o zderzaku Łągiewki?

 •  

  pokaż komentarz

  Co Pan myśli o "zderzaku Łągiewki" z perspektywy czasu? Czy to jest nastepny wynalazek polski, ktory zostal zmarginalizowany, a ltantiemy za to dostanie znowu zagraniczny wynalazca (tutaj profesor Malcolm Smith z Cambridge)?

 •  

  pokaż komentarz

  na wykopie a na youtube to już w ogóle często przy filmikach na których piłkarz strzela bramkę pojawiają się opisy, że piłkarz wykonał coś wbrew zasadom fizyki albo że pokonał zasady fizyki. i tutaj moje pytanie: czy można pokonać zasady fizyki lub zrobić coś wbrew nim?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy jest pan osobą wierzącą?

 •  

  pokaż komentarz

  @wiktor-niedzicki: Opowie Pan jakiś żart? ;) Albo lepiej - jakies zabawne sytuacje zwiazane z prowadzeniem programu :)

 •  

  pokaż komentarz

  1.Ściągał Pan na studiach kiedyś?
  2. Ulubiona potrawa?

 •  

  pokaż komentarz

  Aktualnie jestem w pracy, dziewczyna w domu robi nam obiad, dokładniej - zapiekankę. Nie ma pomysłu na sos, więc pojawiło się pytanie czy zamiast sosu może być keczup?

  Jakie jest Pańskie stanowisko w tej sprawie?

  Pozdrawiam

Dodany przez:

avatar wiktor-niedzicki dołączył
1402 wykopali 9 zakopali 40.2 tys. wyświetleń