•  

  pokaż komentarz

  Daj spokój. Kup bilet, spakuj się i wyjedź. Zacznij żyć normalnie. Biedy sobie tylko napytasz bo hrabina Anna pozwie cię za pomówienie.

 •  

  pokaż komentarz

  Dziwicie się? Nie od dziś wiadomo, iż władza boi się dać broń obywatelom.

 •  

  pokaż komentarz

  Wykopie, bo to zainteresuje mojego Brata, a on czyta tylko główną.

 •  

  pokaż komentarz

  no rozumiem, że Katowice nocą to trochę nie ciekawa okolica, ale żeby 3 pistolety i 4 karabiny

 •  

  pokaż komentarz

  @kura998: Tak z innej beczki. Czy Ty czasem nie studiujesz elektroniki w Gliwicach? :P

 •  

  pokaż komentarz

  władze można zwalczać również siekierą (nie potrzeba pozwolenia)

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli należysz do ROMB i zaglądasz na bron.iweb.pl to wiesz że z organami administracji się nie rozmawia. Więc odpuść sobie marnowanie czasu na wyjazdy do Pani Anny i rozmowę.
  a) jeśli przypadkiem nie nalezysz do ROMB - TO ZAPISZ SIĘ, zapłać mikro składkę i pomóż sobie i innym. Masz organizacje która walczy o prawa strzelców.
  b) uzbrój się najpierw .. w cierpliwość. Trudno masz WPA które łamie prawo i zacznij walczyć o swoje prawa za pomocą dostępnych środków.
  c) przygotuj się na odwołanie do KGP pewnie tutaj już nie będzie problemu. Ale w razie czego masz prawo odwołać się do WSA
  d) Otrzymałeś informacje o nowym terminie. Skorzystaj z prawa do złożenia zażalenia na przewlekłość postępowania i stawianie pozaprawnych wymagań. Weź sobie na wypadek czego od Stowarzyszenia do którego należysz oświadczenie że prowadzi działalność kolekcjonerską. Będziesz miał "udokumentowane" w formie oświadczenia. Czego WPA nie podważy.
  e) Skorzystaj ze wsparcia biura prawnego ROMB w dalszym procesowaniu tej sprawy lub / dodatkowo skorzystaj ze wsparcia prawnika.

 •  

  pokaż komentarz

  To jest właśnie Polska, chłopak ma zainteresowanie (zresztą bardzo ciekawe) nie siedzi na ławce i żłopie browara tylko ma zajęcie, to nic tylko kłody pod nogi ahh. Ja kilka lat temu grałem w darta byłem bardzo dobry, wygraliśmy kilkakrotnie drużynowo ligę i puchar województwa i dostaliśmy się na puchar Polski. Dzień przed zawodami na W-F była koszykówka, zawołałem nauczyciela, że nie mogę grać bo przygotowuję się na w/w zawody i po takim koszu nie będę umiał dorzucić lotką do tarczy (brak wyczucia). Powiedział, że dart to jak picie piwa i wstawił mi banie. To nic, że gazety o nas pisały skoro nauczyciel takiego sportu nie uważał :/

 •  

  pokaż komentarz

  Zawsze będą tacy co z księżyca spadli. Każde pozwolenie na wszystko co tylko chcesz, w Polsce uzyskasz spełniając tylko jeden warunek.

 •  

  pokaż komentarz

  Mam to samo. Dostałem odmowę KGP, składam skargę do sądu.

 •  

  pokaż komentarz

  Podanie złożyłem na 7 słownie siedem sztuk broni palnej do celów sportowych
  ...
  Jest to minimalna ilość do uprawiania sportu strzeleckiego w dyscyplinach pistoletowych i karabinowych.


  Facet, co Ty za bzdury tutaj gadasz. Trenowałem strzelectwo sportowe swego czasu i jakieś dyrdymały tutaj wypisujesz. Nie ma czegoś takiego jak minimalna ilość broni do uprawiania sportu. Jeśli należysz do klubu to klub może posiadać broń, z której będziesz strzelał na treningach i zawodach. To po pierwsze, a po drugie to minimalną ilością jest jak logika wskazuje 1 sztuka i to jednego rodzaju. Ty wymieniasz prawie wszystkie kategorie strzelectwa sportowego (o broni pneumatycznej zapomniałeś, tylko nie mów, że nie potrzeba pozwolenia bo na tą używaną w sporcie potrzeba - mają gwintowane lufy, dużą prędkość wylotową i energię pocisku), nie wciśniesz nikomu kitu, że nagle po zmianie ustawy odkryłeś w sobie geniusza tego sportu i startujesz w siedmiu kategoriach. Ja tam debeściak w strzelectwie nie byłem ale nawet najlepsi, z którymi trenowałem nie startowali na zawodach w więcej jak dwóch kategoriach, a trenowali 90% czasu i tak tylko jedną. Nie wspominając o tym, że nikt nie posiadał broni w domu. Wybacz ale IMHO to Ty chcesz sobie w domu mały arsenał postawić, to się nie dziw że urzędnicy Ci robią na złość skoro też to dostrzegli. Jak już koniecznie chcesz mieć w domu broń sportową to może zacznij od złożenia podania o pozwolenie na jedną sztukę jednej kategorii, a po kilku miechach zrób to znowu na kolejną kategorię argumentując, że rozszerzyłeś albo zmieniłeś zainteresowanie kategorią.

  •  

   pokaż komentarz

   @medevacs: Kolego,
   1) prawo to prawo, spełnianie wymogów powinno zamknąć sprawę; np. broń klubowa nie ma tu nic do rzeczy
   2) 1 sztuka nie jest minimalną ilością dającą uprawiać strzelectwo sportowe, mamy masę kategorii zawodów i przyporządkowanych im różnych wymogów o parametrach broni.
   Nie da się praktycznie z np. 1 pistoletu bocznego zapłonu strzelać: i 'pistolet sportowy' i 'pistolet dowolny'.
   3) broń pneumatyczna jest na rejestrację, nie pozwolenie
   4) bawienie się w rozszerzenia pozwolenia to ryzykowna kwestia, bo taka możliwość ładnie brzmi na papierze, ale w rzeczywistości nie jest już tak różowo

  •  

   pokaż komentarz

   @medevacs: Kolego sam się zachowujesz jak uznaniowa Policja. Prawo jest dla wszystkich i jeśli kolega spełnia jego wymogi, to powinien dostać pozwolenie na tyle ile zgodnie z prawem chce. Problem polega na tym, że to obecnie zależy od widzimisie urzędników. Ta uznaniowość dotyczy nie tylko pozwoleń na broń ale też wielu innych pozwoleń i koncesji i tak długo jak to prawo nie będzie przez urzędników realizowane, nie będziemy mieli przyjaznego państwa. Jeżeli prawo jest złe, to można je próbować zmienić, natomiast wpłynąć na widzimisie urzędnika nie ma jak, jak tylko znajomościami i prezentami. Takiego prawa i państwa chcesz? W strzelaniach statycznych może i dwie sztuki broni wystarczą, ale jak zapewne się orientujesz jest dużo więcej formuł strzelań sportowych jak np. IPSC, IDPA, 3Gun, karabin praktyczny, karabin długodystansowy, benchrest, f-class itd. itp. do każdego z tych strzelań można używać po kilka sztuk broni. Strzelectwo nie ogranicza się jedynie do ISSF, w ramach którego Ty trenowałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @medevacs: Wróć do treningów strzelectwa. Zacznij startować w strzelectwie dynamicznym wg formuły IPSC, strzelectwie długodystansowym i równocześnie strzelać do rzutków. I zrób to jedną jednostką broni. Nie wiem czy wiesz że są konkurencje dynamiczne 3 gun - pistolet, strzelba, karabin.
   MA PRAWO mieć 7-8-9 sztuk broni jeśli ma szafe na broń, zabezpieczenia, pieniądze i zdrowy rozsądek. Bo za każdą jednostkę broni bierze odpowiedzialność.

 •  

  pokaż komentarz

  Może w którymś podaniu dałeś swój email i doszli że jesteś z wykopu, tej hakerskiej organizacji terrorystycznej?

 •  

  pokaż komentarz

  @kura998: Władza boi się rewolucji, a ty chcesz pozwolenie na siedem sztuk broni palnej ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Robi się tak: Na piśmie składasz do nich odwołanie od tego postanowienia z zapytaniem o podstawę prawną uzasadniającą konieczność przeprowadzenia czynności na które powołują się w postanowieniu. To na początek. Po drugie zauważ, że w tym piśmie nie ma nic na temat konieczności dostarczenia komunikatów i nigdy nie będzie, bo oni dobrze wiedzą, że nie mają prawa tego żądać. Dlatego będą Cię zwodzić np. tekstem, że "musisz dostarczyć komunikaty, a tymczasem napisz pismo proszące o przesunięcie terminu podjęcia decyzji, bo jak nie to dostaniesz decyzję odmowną" - tak to zazwyczaj załatwiają, żeby w papierach było, że to Ty oddalasz termin, a de facto oni wiedzą, że nie mają prawa odmówić i zgodnie z KPA mają ograniczony termin na wydanie decyzji przychylnej lub odmownej (a do odmownej nie mieli by podstawy prawnej). Jeśli masz wszystkie dokumenty, o których piszesz, to nie mają prawa napisać decyzji odmownej i dlatego jedynym ich narzędziem jest przeciąganie sprawy. Jest dużo fachowych list dyskusyjnych i forów na ten temat, bo to samo wszyscy przerabiają od ponad 10 lat. Nie jesteś pierwszy. Skieruj się tam w poszukiwaniu informacji. Na początek poczytaj bron.iweb.pl. Musisz udowodnić czynne uprawianie sportów strzeleckich, a do tego nie są potrzebne komunikaty z zawodów. Wystarczą wpisy z książki na strzelnicy potwierdzające że bierzesz udział w treningach.

 •  

  pokaż komentarz

  Wystarczającą przyczyną posiadania broni palnej powinien być sam fakt, że już zakupiłeś szafkę na broń. Albo powiedz, że wojna z Iranem się bliża.

 •  

  pokaż komentarz

  Przykra sprawa, chcesz się w czymś rozwijać a to absurdalne państwo nie pozwala.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kamilczakoczako: @kura998: A ja powiem Wam, że się z Wami nie zgodzę. Już tłumaczę czemu. Dostałeś konkretną informację, że masz dostarczyć komunikaty z zawodów sportowych. Nie dostarczyłeś. Czemu? Co to za tłumaczenie, że by jakaś Pani tego nie zrozumiała? Masz dostarczyć i tyle. A skoro nie dostarczyłeś to może masz coś do ukrycia? Ja też bym o takie komunikaty poprosił. Bo 99% ludzi którzy zapisują się do klubów strzeleckich robi to po to, żeby móc kupić sobie "spluwę".... Niektórzy raz pojawią się na zawodach, żeby tylko pojawić się na liście i już kombinują, żeby pozwolenie dostać. To po pierwsze.

   Po drugie. Jeśli dobrze zrozumiałem to nie nasz jeszcze żadnego pozwolenia na broń? Więc ja też bym Ci nie dał od razu pozwolenia na 7 sztuk... Najpierw załatw sobie jedno pozwolenie np na broń centralnego zapłonu 9mm (dla tych co się nie orientują to zwykła typowa broń palna 9mm) Jak policja zobaczy, że przez pół roku już ją masz i nie biegasz z nią po osiedlu ganiając gówniarzy to dadzą Ci pozwolenie na 20 sztuk broni.

   W moim przypadku nie chcieli ode mnie komunikatów, ponieważ sami sobie załatwili. Ale zobaczyli, że wszystko ok dali pozwolenie. Moi znajomi mieli identyczny problem jak Ty i narzekali jak Ty. Ale później przemyśleli i zamiast ubiegania się o 7 sztuk... ubiegali się o 1. Minął już jakiś czas i teraz już kilku z nich ma nawet po kilkanaście sztuk(!!!!)

   Więc nie masz się o co wkurzać. To normalna procedura. Zrób to powoli, tak jak należy i dostaniesz pozwolenia jakie będziesz chciał.

  •  

   pokaż komentarz

   @kxxn: Powiem tak, nie orientujesz się jak to wygląda w Katowicach... Głównym problemem jest to, że ludzie którzy składali podanie na 1,2 czy 3 sztuki również dostali tego typu pisma. Z rozszerzaniem pozwolenia jest jeszcze gorzej bo to jest decyzja czysto uznaniowa (Dam albo nie dam). W świetle obowiązującego prawa Policja ma obowiązek wydać pozwolenie na broń jeżeli spełnia się wymogi odnośnie danego typu pozwolenia, niestety w przypadku Katowic jest inaczej. Odnośnie komunikatów z zawodów to jakim prawem mam je zamieszczać? Możesz mi to powiedzieć? Nie jest to podane jako "ważna przyczyna" i nie mam zamiaru się przed nikim płaszczyć, bo ktoś "sobie tak zażyczył". Mam kontakt z prawnikiem z ROMBu i dobrze wiem, co mam robić. Nie można być wobec nich uległym, bo potem będą słane pisma "a ma Pan samochód, żeby móc dojeżdżać na zawody? jeżeli nie to niestety decyzja będzie odmowna". Jak człowiek będzie pobłażliwy to sobie tylko narobi problemów. Mam czas. Ja swojego zdania nie zmienię. Spełniłem wszystkie wymogi a Pani z KWP sądzi, że jest Bogiem...

  •  

   pokaż komentarz

   @kura998: No jak jest w Katowicach to nie wiem, ale z tego co słyszę to było podobnie i u nas. Mówisz, że żądano komunikatów także od osób, które składały na jedną sztukę.... no ja też składałem na jedną sztukę(9mm centralnego zapłonu) i sprawdzali komunikaty z zawodów.
   A piszesz, że Policja ma OBOWIĄZEK jeśli spełnia się wymogi. No właśnie nie ma takiego obowiązku. Policja ma prawo przeprowadzać różne czynności typu np wywiad środowiskowy i na tej podstawie wydać decyzję, czy otrzymasz pozwolenie, czy nie. Bo może spełniasz wymogi, ale mieszkasz w domu z rodzicami, a tam melina... żona zastanawia się tylko jak zabić męża taboretem itd. Więc wymogi są zwyczajnie konkretnym minimum, żebyś MÓGŁ się UBIEGAĆ o pozwolenie. A jeśli otrzymałeś zapytanie o komunikaty, to Twoim obowiązkiem jest je dołączyć do podania.

   Masz rację, że często zdarza się, że ktoś ma swoje "widzi mi się" i nie da pozwolenia. Ale to co w tym momencie opisujesz to normalna procedura. Weź pod uwagę, że mówimy tu o 7 sztukach broni, a nie o prawie jazdy.

  •  

   pokaż komentarz

   @kxxn: Wytłumacz mi w takim razie dlaczego w innych województwach się da? Przykład z Łodzi chłopak 22 lata i dostał pozwolenie na 30 sztuk sportowej. Bez pokazywania żadnych komunikatów. Wszystko załatwione pozytywnie w ciągu niespełna miesiąca.

   Wywiad środowiskowy był (dzielnicowy obejrzał szafę, przepytał sąsiadów, notatkę służbową spisał, był bardzo zdziwiony, że mogę posiadać centralny zapłon na sportowe pozwolenie, popytał się ile kosztuje broń oraz porozmawialiśmy na temat znowelizowanej Ustawie o Broni i Amunicji.

   Decyzja odnośnie pozwolenia na broń jest od 11 marca 2011 roku decyzją związaną. Czyli jak spełniam ustawowe wymogi i jestem zdrowym psychicznie, oraz niekaranym obywatelem to Policja ma obowiązek wydać pozwolenie na broń palną. Właśnie po to Ustawa o Broni i Amunicji została znowelizowana, żeby ukrócić uznaniowość Policji w tej gestii. Większość Komend Wojewódzkich umie przestrzegać prawa. Niestety ja żyję pod taką komendą, że o swoje najprawdopodobniej dopiero w sądzie uda mi się dowieść swojej racji.

   Pozdrawiam M.K

  •  

   pokaż komentarz

   ktoś "sobie tak zażyczył". Mam kontakt z prawnikiem z ROMBu i dobrze wiem, co mam robić. Nie można by

   @kura998: na twoim miejscu dałbym te głupie papierki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kamilczakoczako: a jak mnie poproszą o akt urodzenia stryjecznej ciotki mojej babki to co, też mam go przesłać, bo Pani Anna tego chce? Nie można być ustępliwym w tak ważnej sprawie. Prawo tego nie wymaga = Pani Anna tego nie dostanie. Koniec i kropka. Wielu znajomych również składało wnioski i wszyscy dostaliśmy te same pisma, co już samo w sobie świadczy o tym jak działa WPA w Katowicach.

  •  

   pokaż komentarz

   @kxxn: zwróć uwagę że zezwolenie w trybie decyzji administracyjnej zmusza urząd do wydania zezwolenia jak we wniosku. A ponieważ ustawodawca zdecydował się aby zezwolenie na posiadanie broni było na określoną ilość (po co - jak ktoś ma 3 pistolety czy strzelby to jest bardziej niebezpieczny niż ktoś kto ma 1 pistolet?) trzeba poprosić od razu o docelową liczbę. Niestety rozszerzenia zezwolenia o dodatkową ilość już należą do widzimisie policji. A praktyka (zobacz sobie analizę Biura Analiz Sejmowych z 2009 roku) pokazuje że WPA nie wydaje zgody na posiadanie albo na rozszerzenie zezwolenia nawet dla utytułowanych strzelców - zawodników będących w kadrze narodowej.

   Pytanie : pod które WPA podlegasz ty lub Twoj znajomi?

   Jeśli chodzi o komunikaty: Masz PRAWO nie prowadzić spisu/ rejestru startów i nie zbierać komunikatów. Masz prawo uzyskać zezwolenie na posiadanie broni sportowej po zaistnieniu ważnej przyczyny posiadania broni sportowej: patent, licencja, przynależność do stowarzyszenia o charakterze sportowym. Masz prawo do broni sportowej nawet na początku swojej kariery sportowca kiedy dopiero zaczynasz karierę. A Policja ma obowiązek przyznać zezwolenie jesli spełniasz wymagania lub go nie przyznać jeśli nie spelniasz. Nie ma natomiast prawa weryfikować ilości broni o którą wnioskodawca prosi. Doczytaj prosze Ustawę o BiA bo poniżej w komentarzach piszesz nieprawdziwe rzeczy.

   pozdr.
   Power

  •  

   pokaż komentarz

   @power997: @kura998: Co Wy jakieś multikonto jesteście?

   1. jak ktoś ma 3 pistolety czy strzelby to jest bardziej niebezpieczny niż ktoś kto ma 1 pistolet?

   Tak. Jest bardziej niebezpieczny. Jego zaniedbanie (np zostawienie klucza od szafy pancernej w widocznym miejscu) może doprowadzić, że 7, czy 30 sztuk broni palnej trafi w niepowołane ręce.

   2. A praktyka (zobacz sobie analizę Biura Analiz Sejmowych z 2009 roku) pokazuje że WPA nie wydaje zgody na posiadanie albo na rozszerzenie zezwolenia nawet dla utytułowanych strzelców - zawodników będących w kadrze narodowej.

   Podajesz rok 2009, a od tego czasu wiele się zmieniło. Ja nie jestem utytułowanym strzelcem, a otrzymałem pozwolenie i otrzymałem rozszerzenie i sprawdzano komunikaty z zawodów, czy aby na pewno brałem w nich udział.

   3. Jeśli chodzi o komunikaty: Masz PRAWO nie prowadzić spisu/ rejestru startów i nie zbierać komunikatów.

   Oczywiście, że masz prawo nie prowadzić rejestru starów. Ja nic takiego nie prowadziłem. Ale robi to klub i np związek strzelecki. Ja powiedziałem, że nie mam takich komunikatów i że nie pamiętam kiedy byłem na zawodach to powiedzieli, że mam to wziąć z klubu. Ostatecznie sami sobie to załatwili.

   4. a jak mnie poproszą o akt urodzenia stryjecznej ciotki mojej babki to co, też mam go przesłać, bo Pani Anna tego chce? Nie można być ustępliwym w tak ważnej sprawie. Prawo tego nie wymaga = Pani Anna tego nie dostanie.

   Nie popadaj w skrajności. Weź pod uwagę, że ubiegasz się o BROŃ PALNĄ, a nie o prawo jazdy. Dobrze napisałeś. Prawo tego nie wymaga, ale Policji nie zabrania weryfikować tego co mówisz i jakie zaświadczenia przynosisz. Pieklisz się nie wiadomo o co. Ja też musiałem dostarczyć komunikaty! I jakoś po tym fakcie nikt mnie nie prosił o akt urodzenia ciotki. Co Ci zależy?! I tak nie dostałeś pozwolenia i tak. Donieś te komunikaty jak Cię proszą o to i jak wtedy nie dostaniesz, bo będą Cię prosili o akt urodzenia ciotki, to napisz jeszcze raz na wykopie, że Policja łamie prawo, to sam do nich wystosuję pismo, że lecą sobie w kulki....

  •  

   pokaż komentarz

   @kxxn: Stwierdzam jednoznacznie, że Ty naprawdę nie rozumiesz jak działa Katowickie WPA. Nie po to ludzie biorą tutaj wsparcie prawnika, bo "tak im się podoba" tylko inaczej owej sprawy się załatwić nie da.

   Komunikatów Pani Anna od mojego klubu nie dostanie :) , jutro rano dzwonie też do Śląskiego Okręgowego Związku Strzelectwa Sportowego z prośbą o nie przekazywanie komunikatów do Policji, ponieważ jest to działanie bezprawne!!!

   Pozdrawiam M.K

   PS. Odnośnie oskarżeń o multikonto, nic takiego nie ma miejsca. Nick kura998 mam od 1998 roku.

  •  

   pokaż komentarz

   o w sobie św

   @kura998: nieważny jak byśmy chcieli żyć w państwie prawa typu stanów, to nigdy się nie stanie. Przynajmniej dopóki stanowiska państwowe będą obejmować osoby pamiętające komunizm.

  •  

   pokaż komentarz

   @kxxn: sam jesteś multikonto ;) Nie mam nic wspólnego z kolega który zgłasza problem, natomiast uważam że nie możemy pozwalać na stawianie przez urząd dodatkowych poza prawnych wymagań.

   Nie odpowiedziałeś pod które WPA podlegasz ty lub twoi znajomi. To ważne, ciekaw jestem w którym WPA nie ma problemu z rozszerzeniem pozwolenia od jednej sztuki do kilkunastu sztuk broni sportowej w celu sportowym.

   Pisząc o analizie BAS chodziło mi o przedstawienie trendu w czasie. Policja nigdy nie pogodziła się ze zmianą prawa I niestety jak wskazują wpadki WPA publikowane np na stronie ROMB nie zmieniło się zbyt wiele. wciąż musimy walczyć z bezprawiem. Proponuje przeczytaj to opracowanie, poczytaj tam o patologiach w przyznawaniu zezwoleń, zajrzyj na centralną bazę orzeczeń http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/query i zobacz ile spraw jest prowadzonych z powodu łamania prawa przez WPA, poczytaj uzasadnienia spraw. Niestety dlatego ludzie wolą poprosić o jedno zezwolenie "na zapas" na kilka sztuk broni bo tylko to pozwala na uniezależnienie się od uznaniowości

   Wrzucę jeden cytat ze wspomnianej analizy:

   "Jeden z ośrodków monitorujących rozprzestrzenienie
   broni strzeleckiej na świecie zauważa, że Polska „posiada
   najniższy odsetek indywidualnych posiadaczy broni spośród
   wszystkich większych krajów europejskich”, co wynikać ma
   ze spuścizny kulturowej okresu komunistycznego, ale wska-
   zuje on też, że na przykład w Czechach, mimo podobnego
   dziedzictwa, prywatne posiadanie broni bardzo się upo-
   wszechniło"
   .
   Spostrzeżenie to warto uzupełnić. Polska kultura narodo-
   wa wspiera się na tradycji społeczeństwa stanowego, w któ-
   rym broń jest oznaką statusu. W kulturze czeskiej, tradycyjnie
   egalitarnej, mieszczańskiej i przemysłowej, broń jest tylko na-
   rzędziem, które może służyć każdemu. Dlatego w Czechach,
   inaczej niż w Polsce, reprezentanci państwa, na właściwych
   im płaszczyznach funkcjonowania zarówno policja, posiada-
   jąca broń z urzędu, jak i polityczne elity, które zapewne tak
   czy inaczej miałyby do niej dostęp, uznając prawo obywate-
   la do posiadania broni nie mają poczucia, że rozciągają nań
   im jedynie przysługujący przywilej. Warto przypomnieć, że
   w Polsce rzecznik stołecznej prokuratury stwierdził niegdyś
   jednoznacznie, iż wysoki funkcjonariusz państwowy „nie jest
   Jasiem Kowalskim”, bagatelizując fakt podarowania przez mi-
   nistra spraw wewnętrznych broni premierowi i posiadania jej
   przez tego ostatniego przez kilka lat bez stosownego pozwo-
   lenia i rejestracji"

   I teraz fakty: Czechy - też był komunizm, tez jest przestępczość, ludzie tacy jak my. Dane z 2006 roku. Czechy: 10 milionów ludzi, liczba zezwoleń na 1000 osób - 30. razem ponad 300 tyś zezwoleń. Polska 38milionów, 150 tyś zezwoleń. na 1000 os - 4 zezwolenia.

   Tak już abstrahując od tego że można mieć różnice zdania odnośnie tego ile zawodnik/sportowiec powinien mieć sztuk broni - Ty uważasz że należy zacząć od 1 jednostki broni i z twoich doświadczeń wynika ze nie ma sie co bać że policja nie pozwoli na więcej - OK.

   Natomiast chodzi tu o przestrzeganie prawa. Obecny stan prawny w myśl ustawodawcy zobowiązuje policje do przyznania zezwolenia na broń przy zaistnieniu ważnej przyczyny i braku przeciwwskazań. Ten sam system prawny nie daje policji prawa do uznaniowości lub weryfikowania ile sztuk broni powinien mieć sportowiec, kolekcjoner czy myśliwy. Policja ma bardzo prostą procedurę do wykonania: uzyskać opinie dzielnicowego, sprawdzić czy karany - ksip, sprawdzić czy jest ważna przyczyna posiadania broni udokumentowana w wypadku sportowca np patentem, licencją i przynależnością do stowarzyszenia o char. sportowym i to wszystko. Wszelkie inne działania to przedłużanie procedury administracyjnej i stawianie pozaprawnych wymagań na co nie powinno się pozwalać.

   Równocześnie zobacz że prawo nakłada ciężkie obowiązki na posiadacza broni i sankcje za jej utratę. Znam ludzi którzy jeżdżąc na zawody strzeleckie boją się skoczyć do toalety na stacji benzynowej bo broń jest w samochodzie i sikają na zimnie w szczerym polu ;) Nie chciałbym być w skórze kogoś kto traci kilka jednostek broni. Ja w miejscu gdzie przechowuję mam zabezpieczenia z magazynu broni - szafe pancerną a nie zwykłą szafę na broń, system alarmowy, monitoring, drzwi antywłamaniowe i inne zabezpieczenia bo naprawde nie chciałbym stracić prawa do posiadania ani żadnej jednostki z kolekcji. Posiadanie broni to głównie obowiązki i ryzyka a dopiero potem prawo.

  •  

   pokaż komentarz

   @kxxn:

   Tak. Jest bardziej niebezpieczny. Jego zaniedbanie (np zostawienie klucza od szafy pancernej w widocznym miejscu) może doprowadzić, że 7, czy 30 sztuk broni palnej trafi w niepowołane ręce.

   To żaden argument. Ktoś kto ma więcej jednostek broni bardziej ich pilnuje, a przyczyna jest prosta: Broń kosztuje pieniądze i to całkiem niemało a nikt nie lubi tracić swoich pieniędzy!.
   Co do WPA to oni nie są od tego, żeby traktować obywateli jak bydło, które trzeba trzymać na sznurku bo inaczej krzywdę sobie zrobi. Obywatel zna konsekwencje "niedbałości" - po co dodatkowo zakładac, że jest nieodpowiedzialny?
   Poza tym nie łudźmy się - KAŻDĄ szafę do przechowywania broni sprzedawaną w Polsce można otworzyć szlifierką kątową w ciągu 10 minut. Zatem mówienie o "zaniedbaniu" jest śmieszne - jak przestępca sobie kogoś upatrzy, to go obrobi niezależnie od tego, czy ma kluczyk, czy nie. A uczciwy człowiek nie weźmie nic z szafy nawet jak będzie ona otwarta na oścież - wie bowiem, że to PRZESTĘPSTWO (kradzież, posiadanie broni bez pozwolenia).

   Nie popadaj w skrajności. Weź pod uwagę, że ubiegasz się o BROŃ PALNĄ, a nie o prawo jazdy.

   Jeżeli już używasz argumentów o reglamentacji jakiegoś narzędzia dla "dobra publicznego" (bo tak odbieram twoje stwierdzenie) to konsekwentnie trzeba przyznać, że dostępność praw jazdy powinna być reglamentowana dużo bardziej niż broni palnej!
   Nawet w USA, gdzie broni jest mnóstwo, najczęstszą przyczyną nagłych zgonów są wypadki komunikacyjne! Potem jest rak, choroby serca etc. Broń palna to jakieś piąte czy szóste miejsce w rankingu.
   Broń palna to narzędzie BARDZO BEZPIECZNE w porównaniu do samochodu. I potwierdzają to statystyki z krajów tak różnych jak np. USA, Kanada, Szwajcaria, Niemcy, Polska.
   Czy wiesz, że w USA, gdzie prawie w każdym domu jest broń krótka (i to nie zamykana w stalowych szafach, tylko leżąca sobie w szufladzie w biurku ojca) ryzyko śmierci małego dziecka wskutek wypadku z bronią jest MNIEJSZE niż ryzyko zadławienia się kaszką przy posiłku?

  •  

   pokaż komentarz

   @Nusbeiser: Nie pisz jakichś bzdur, że jak otwarta szafa to Ci nikt nie ukradnie broni, bo przestrzega prawo i tego typu inne pierdoły. Napisz w internecie adres, gdzie jest taka otwarta szafa to za 5 min nie będziesz miał jej zawartości. I nie pisz mi o tym, że głównym powodem "opieki" nad bronią jest jej cena. Bo obrażasz mnie i, podejrzewam większość, innych posiadaczy broni. Gdyby tylko o to chodziło to swoją "krótką" bym trzymał pod poduszką, albo w szufladzie. Po tym co napisałeś jestem przekonany, że nie masz własnej broni, bo z takimi poglądami to byś psychologa nie przeszedł. Każdy wie, że broń się chroni przede wszystkim przed tym, żeby nie wpadła w niepowołane ręce tj. dziecka, jakiegoś gościa, który do Ciebie przyszedł, przypadkowego złodzieja, czy kolegi, który pije z Tobą flaszkę i po pijaku postanowił pobawić się bronią, którą właśnie znalazł u Ciebie na stole. Wiadomo, że pijany gość może się nią zabić, a przypadkowy złodziej, który przyszedł po Twoje dvd, może Twoją bronią zabić kogoś kogo będzie chciał okraść następnego dnia. A myśląc trochę bardziej płytko... bardziej bałbym się utraty licencji, niż tego, że stracę pieniądze wydane na tą broń.

   I nie gadaj bzdur, że KAŻDĄ szafę sprzedawaną w Polsce można szlifierką kątową w 10min otworzyć. Jak używasz jakiegoś badziewia to może i w 10min otworzysz. Przyszedł byś do mnie ze szlifierką i młotem udarowym i byś tego przez noc nie zrobił - zapewniam Cię. A jak byś to robił dłużej niż 10min to zapewne byś dostał kulkę w kolano od innego posiadacza broni mieszkającego po sąsiedzku ;-)

   Przyznam szczerze, że po Twoim komentarzu nie widzę sensu kontynuowania dalszej, wg mnie bardzo ciekawej, dyskusji. Dlaczego? Czy chociaż jedno moje zdanie przeczytałeś ze zrozumieniem? Czy tylko piszesz, aby pisać? Zresztą Autor i power997 widzę również trochę opacznie rozumieją moje komentarze.

   Czy ja w którejkolwiek części mojej wypowiedzi napisałem, że Autorowi się nie należy te 7 sztuk broni? Nie. Wręcz przeciwnie! Sam jestem w klubie strzeleckim od bardzo dawna, to jest moja pasja, sam jestem szczęśliwym posiadaczem broni i sam zetknąłem się z "maszyną urzędniczą" podczas załatwiania formalności związanych z posiadaniem tej broni. Sam, jeśli bym mógł, to bym chętnie pomógł Autorowi załatwić tę sprawę z pozwoleniem. Nie wkładaj więc Ty, ani nikt inny, w moje usta słów których nie powiedziałem, albo poglądów, którymi się rzekomo kieruję.

   Wychodzi na to, że ja jestem wiernym przeciwnikiem broni. A ja nie zgadzam się z Autorem TYLKO w kwestii tych komunikatów. Jest tak, że Policja ma prawo sprawdzić komunikaty z zawodów,czy chociaż RAZ w nich uczestniczyłeś, ponieważ "ważna przyczyna" to w tym wypadku przyczyna sportowa. Bo nie ma nigdzie w ustawie nawet słowa, że Policja nie ma prawa tego sprawdzić. Policja ma właśnie prawo i OBOWIĄZEK potwierdzić przyczynę chęci posiadania przez kogoś broni. Ode mnie też chcieli komunikaty z zawodów, ale gdy je otrzymali bez mrugnięcia okiem otrzymałem pozwolenie. Ja wcale nie mówię, że to jest dobre. Ale tak niestety jest. Jest to zgodne z prawem, więc Policja ma prawo to robić, zrobiła tak w moim przypadku i pozwolenie otrzymałem. Dlatego moje komentarze miały na celu próbę wyjaśnienia dlaczego tak jest i dlaczego Autor nie otrzymał pozwolenia. Tu jest sedno sprawy i całej rozmowy, a nie jakieś pierdoły o USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @kxxn: Nie unoś się tak, bo ci żyłka pęknie :P
   OK, może ty masz jakąś super-wypasioną szafę za 50k PLN, ale większość strzelców sportowych posiada szafy z blachy o grubości do 3mm i taka jest też oferta handlowa na naszym rynku. Ludzie kupują szafy za 400 - 800 PLN na Allegro. Ja sam mam szafę za ponad 2000 PLN i co? I nic. Otworzę ją kątówką w 10 minut. Bo te szafy NIE CHRONIĄ przed dobrze wyposażonym włamywaczem. A Twoje bajdurzenia o tym, że broń może wpaść w niepowołane ręcę... Polska jest jedynym krajem na świecie, gdzie ludzie mają takie obiekcje. W cywilizowanym świecie np. normą jest trzymanie broni myśliwskiej na ścianie. Albo w przeszklonej gablotce.
   Czy noże kuchenne też trzymasz w szafie? Bo są to bardzo niebezpieczne przedmioty - broń bowiem trzeba naładować, więc nawet jak pijany kolega, albo dziecko złapie broń, nawyżej guza ci nią może zrobić, bo broń - szczególnie długą - przechowuje się rozładowaną. Natomiast nóż kuchenny jest zawsze ostry i niebezpieczny... Co zaś się tyczy trzymania broni pod poduszką OK - może pokażesz mi jak trzymać pod poduszką karabin z optyką? Bo taką broń miałem na myśli pisząc, że ludzi nie trzeba zmuszać żeby chronili swoje pieniądze.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie możesz złożyć wniosku w innym miejscu?

 •  

  pokaż komentarz

  nie chce mi się w ustawie grzebać , ale czy nie jest w niej czasem napisane, że warunkiem otrzymania pozwolenia jest CZYNNA działalność w stowarzyszeniu strzeleckim i chcą po prostu potwierdzić czy wszystko jest ok, a Ty robisz z igły widły?

 •  

  pokaż komentarz

  Nie żebym był przeciwnikiem posiadania broni, ale czy 7 a zwłaszcza 30 sztuk na jedną osobę to nie trochę za dużo?
  Możesz wyjaśnić po co aż 30?

 •  

  pokaż komentarz

  @kura998 da się odwołać od decyzji ? choć wydaje mi się że procedura odwoławcza będzie trwała dość długo ... ugnij się i zanieś jej te komunikaty . ostatnio chodziłęm do urzędu po wydanie duplikatu zaświadczenia pobieranego w listopadzie . Pinda skserowała mi zaświadczenie bez potwierdzenia zgodności z oryginałęm ... a mnie Groziło 7500 zł kary ....

 •  

  pokaż komentarz

  Cóż. Państwo z jakiegoś powodu się zabezpiecza przed posiadaniem broni przez zwykłych obywateli...

 •  

  pokaż komentarz

  We wtorek jadę do KWP WPA w Katowicach. Mój klub strzelecki oraz najprawdopodobniej Śląski Okręgowy Związek Strzelectwa Sportowego prześle Pani Ani odmowę wysłania komunikatów z zawodów ponieważ owe komunikaty nie powinny mieć żadnego wpływu na prowadzone postępowanie.

  Jak tylko się czegoś nowego dowiem, to zaktualizuje wykop.

  Pozdrawiam Mateusz Kurowski

  •  

   pokaż komentarz

   @kura998: cześć. Kolego powiedz mi jak sie skończyła historia? Jestem właśnie o krok od złożenia wniosku w Katowicach. Chciałbym składać wniosek o 5 szt (docelowa ilośc. Boczny pistolet i karabin. Centralny pisolet, karabin, dlugofystansowiec). Czy może odpuścić i złożyć tylko na 3. Jak radzisz?

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  Powodzenia - warto walczyć, jednak każda mało typowa sprawa w polskich urzędach mogła by znaleźć finał na wykopie... pewnie każdy przedsiębiorca mógłby napisać analogiczną historię o US, ZUS itp. Problem w tym, że co trzeci urzędnik to taka "Pani Ania".

 •  

  pokaż komentarz

  Syndrom klucza od sracza.

 •  

  pokaż komentarz

  cfani4k dobrze radzi :]
  Proponuje zacząć od czegoś mniejszego czyli "pozwolenie na broń , sztuk : jedna"

  •  

   pokaż komentarz

   @brodawojciech: czytamy ze zrozumieniem .... minimalnie 7 słowem siedem ... przez "S" jak walentynki

  •  

   pokaż komentarz

   @brodawojciech: wystarczy dowiedzieć się kto ma pozwolenie na broń i poprosić o darowiznę, wtedy z automatu dostaniesz...

  •  

   pokaż komentarz

   @100piwdlapiotsza: minimum to JEDNA sztuka broni. Moi znajomi mieli podobny problem, ale szybko się z nim uporali. Najpierw się zaczyna od jednej, góra dwóch sztuk broni... a nie od 7. A, że Pani chciała komunikaty z zawodów. To normalna procedura, więc skoro autor tekstu nie dostarczył tzn, że coś ukrywa np to, że nie pojawiał się na zawodach i wtedy rodzi się pytanie "Po co komuś kto nie bierze udziału w zawodach 7 sztuk broni".
   Kilka komentarzy niżej opisałem dokładniej sprawę

   A bronią sportową, na którą Autor chciał otrzymać pozwolenie, może być np:

   SIG SAUER P226
   7,62 mm kbk AKM

   Więc, żeby móc posiadać taką broń w domu to trzeba udowodnić, że jest potrzebna i że można zaufać posiadaczowi tej broni.

  •  

   pokaż komentarz

   @kxxn: .Skoro była taka intencja ustawodawcy i prawo w 2011 zmieniono, aby nie wymagać dowodów braniu udziału w treningach czy zawodach- to nawet jeśli Policja chce je zbadać, nie powinny mieć wpływu na kształt decyzji!
   A kwestię 'zaufania' zamyka przejście wymaganych badań- i nie wiem, w czym "niebezpieczniejsza" dla społeczeństwa jest osoba z pozwoleniem na 2 czy 20 sztuk, skoro ręce ma się tylko dwie.
   I też nie wiem, czemu tylko zawody miałyby uzasadniać posiadanie akurat 7 sztuk broni; może ktoś ma bardziej rekreacyjne podejście do strzelectwa, to coś gorszego?

  •  

   pokaż komentarz

   @Rogue: Masz rację.... ALE...
   Skoro była taka intencja ustawodawcy i prawo w 2011 zmieniono, aby nie wymagać dowodów braniu udziału w treningach czy zawodach- to nawet jeśli Policja chce je zbadać, nie powinny mieć wpływu na kształt decyzji!

   Kto powiedział, że była taka intencja ustawodawcy? Gdyby tak było to każdy zapisywałby się do klubu i tego samego składał podanie o pozwolenie na broń. Zaraz każdy obywatel zdrowy na umyśle miałby broń palną w domu. A jakiś % z tych zdrowych łaziłby z nią po ulicach. A chodzi o to, że "ważną przyczyną" w tym wypadku jest cel sportowy, a nie "zwykła chęć" posiadania spluwy w domu.

   Osoba zainteresowana ma OBOWIĄZEK udowodnić "ważną przyczynę" chęci posiadania broni(i jest w ustawie jak można to zrobić), ale Policja MA PRAWO to weryfikować. Ma prawo zweryfikować również, czy chociażby mówisz prawdę. Jeszcze raz przytoczę Twoje słowa: "wymagać dowodów braniu udziału w treningach czy zawodach- to nawet jeśli Policja chce je zbadać, nie powinny mieć wpływu na kształt decyzji!"
   No właśnie... Policja chciała je zbadać, a Autor im to utrudnia. W mniemaniu Policji może ma coś do ukrycia. I tu jest pies pogrzebany.

   Ja nie twierdzę, że Autorowi się nie należy te pozwolenie. Dobrze, że chłopak ma pasję, zresztą podobną do mojej. Ale ode mnie też chcieli komunikatów! Dostali je i otrzymałem pozwolenie bez mrugnięcia okiem. Autor i tak i tak nie otrzymał pozwolenia, więc co mu zależy? Niech zaniesie komunikaty to zapewne otrzyma pozwolenie. Gdyby zamiast pieklić się na Panią Annę zaniósłby te komunikaty, to teraz pewnie byłby fajny wykop o broni, a nie (przepraszam, że to tak nazwę) marudzenie, że poprosili o komunikaty, a ja się zawziąłem i nie zaniosę, bo NIE!

  •  

   pokaż komentarz

   @kxxn:
   Zaraz każdy obywatel zdrowy na umyśle miałby broń palną w domu
   Chyba się zanadto rozpędzasz...

   A jakiś % z tych zdrowych łaziłby z nią po ulicach
   Tutaj też nic na to nie wskazuje.

   Policja MA PRAWO to weryfikować. Ma prawo zweryfikować również, czy chociażby mówisz prawdę.
   Oczywiście, ma prawo weryfikować np. patent, licencje, może dzwonić do PZSSu. Ale wciąż mówimy o ustawowych rzeczach. Policja jest od wykonywania prawa- nie zaś, jego tworzenia.

   Niech zaniesie komunikaty to zapewne otrzyma pozwolenie.
   Optymistyczne podejście.
   Widzisz, można się przed WPA płaszczyć, kłaniać w pas i pokornie zanosić wszystko co chcą, licząc (naiwnie... jak pokazuje ostatni rok, można się na tym przejechać), że będzie "łatwiej".
   Można też postępować zgodnie z prawem i ewentualnie wymieniać stosowne pisma z Policją czy instancjami odwoławczymi.

   Zważ jednak na to, że dzięki "opornym" ludziom, mamy lepsze (chociaż teoretycznie) prawo i przeciera się szlaki pod kątem przyszłych udogodnień. Zanoszenie komunikatów, to krok wstecz, patrząc pod kątem rozwoju strzelectwa w Polsce.

Dodany przez:

avatar kura998 dołączył
481 wykopali 2 zakopali 21.2 tys. wyświetleń