•  

  pokaż komentarz

  No i się k!%%a sprawdza reklama którą każdy brał jako żart

  http://www.youtube.com/watch?v=Eu5CnTUZtMI

  •  

   pokaż komentarz

   celem systemu ubezpieczeń społecznych nie jest zapewnienie godnych emerytur tylko zapewnienie ogromnych przywilejów dla niektórych wpływowych grup społecznych.

   to jest zwykła komuna, i nic więcej

   ochłapy dla większości, i profity dla uprzywilejowanych

   poza tym sposób pobierania opłat (haracz) sprawia, że jest to kolejny (ogromny) podatek nałożony na pracę

  •  

   pokaż komentarz

   @komsomolec: ja doszedłem do podobnego wniosku, skoro średnio każdy pracujący płaci na składkę 4 mln przez całe życie, to co się dzieje z tymi pieniędzmi jeśli nie kończą tak jak pieniądze z innych podatków. Po prostu podnoszenie podatków stało się zbyt pospolite, więc zajęli się dobieraniem do pieniędzy ludzi w inny sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   to jest zwykła komuna, i nic więcej

   @komsomolec: Nie, bo w komunie zwykły człowiek miał lepiej niż dzisiaj.

  •  

   pokaż komentarz

   Przechodzi dwóch gości koło gabinetu premiera i słyszą dobiegające z niego okrzyki: " Sto lat, Sto lat". Jeden pyta drugiego:

   - Co to? Premier ma urodziny?
   Na co drugi:
   - Nie. Ustalają wiek emerytalny.

  •  

   pokaż komentarz

   @komsomolec: To nie jest żaden podatek - to zwykła piramida finansowa, w której nowo "złapani" opłacają wypłaty dla tych, co dali się "złapać" wcześniej - a to ma swoją nazwę: OSZUSTWO! Chociaż i to słowo jest tutaj nadzwyczaj delikatnym eufemizmem...

  •  

   pokaż komentarz

   @ap6096:

   od razu niech 150 dadzą co będą się rozdrabniać
   no i przez kolejne 100 lat nie będą musieli podnosić tego pułapu

   metoda na osZUSta jest prosta
   założyć własną działalność i nie płacić na swoją emeryturę
   tylko problem z innymi opłatami

  •  

   pokaż komentarz

   @ap6096: Halo, halo - ten dziadek z filmu to jeszcze 100 procentowy pracownik i o wczasach to sobie może tylko pomarzyć.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo odpoczniemy to sobie po śmierci ...

  •  

   pokaż komentarz

   @ap6096: j@%%ć ich, ja nie płacę ZUSu, nie odkładam środków na moim "kĄcie emerytalnym". Wiek emerytalny może być nawet 100lat, szara strefa broni, szara strefa chroni, szara strefa nigdy nie pogoni. No, a jak pogoni to do Australii kopać doły, ale za to w ciepełku.

 •  

  pokaż komentarz

  No co za debilizm. Starzy ludzie będą zajmować stanowiska. Będą mało wydajni. A młodym będą zajmować miejsce. Parodia.

 •  

  pokaż komentarz

  Ja bym poszedł krok dalej. Wiek emerytalny 75 lat a kto nie dożyje temu z masy spadkowej potrąci się należne składki. Jeśli nie wystarczy to spłacać będą dzieci. Składka emerytalna i rentowa płatna oczywiście już od urodzenia. Nie można pozwolić by jakieś 6-cio letnie szkraby uchylały się od obowiązku wobec emerytowanych milicjantów, ubeków a zwłaszcza urzędników i posłów.

 •  

  pokaż komentarz

  jestem raczej zielony w te klocki i pewnie zadam głupie pytanie bo gdyby można było to miliony polaków dawno by tak zrobiło.
  czy ja jako osoba fizyczna mogę nie płacic zus'u w tym kraju i samemu martwić się o emeryturę? składki na ub. zdrowotne rozumiem bo róznie bywa, ale k!##a płacić składki na coś tak niepewnego jak śmiesznie niska emerytura u nas? wolałbym już założyć sobie samemu jakąś lokatę, cokolwiek i odkładać po czym zdecydować samemu kiedy już mi się nie chce pracować. jak dozyje powiedzmy 90 lat i hajs się skończy to pomyśli się wtedy :P przynajmniej nie były na skraju biedy do tego czasu w porównaniu do emerytury z moich czyli nie moich ale państwowych pieniędzy :P

  •  

   pokaż komentarz

   @caly_marcin:
   no ale jak to... nie płacić? Samemu się martwić? Przecież państwo wie lepiej!

  •  

   pokaż komentarz

   @jankotron: no jasne że wiedzą ale szczerze ich po prostu to gówno obchodzi bo tam u góry na stołkach każdy na koncie ma zabezpieczoną już dawno starość

  •  

   pokaż komentarz

   @caly_marcin: Twoje składki nie idą na Twoją emeryturę, tylko na emeryturę obecnych emerytów. Myślę, że w tym momencie sam sobie możesz odpowiedzieć na swoje pytanie.

  •  

   pokaż komentarz

   czy ja jako osoba fizyczna mogę nie płacic zus'u w tym kraju i samemu martwić się o emeryturę

   @caly_marcin: pracując na czarno

  •  

   pokaż komentarz

   @caly_marcin: Na umowie zleceniu można płacić tylko zdrowotne, chorobowe i rentowe, a olać emerytalne.

   Ale i tak pracodawca będzie musiał płacić do ZUSu na to, z czego nie chcesz korzystać. Mafia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strus: fajtkycznie, zapomniałem o tej drobnej różnicy. choć w sumie rząd robi tak żeby niedlugo nie miał kto robić na ich emerytury bo ludzie pracują coraz częściej na czarno albo za granicą.
   @nyslion: fakt! tylko ze to nie jest zbyt legalne :/

  •  

   pokaż komentarz

   @caly_marcin: Zasada systemu w dzisiejszych warunkach miała by sens , lecz rozdawnictwo wczesnych emerytur przez rządzących w szczególności SLD . Likwidowane zakłady i patologia grupowych przejść na wczesne emerytury , gdy dziesiątki tysięcy pracowników likwidowanych przedsiębiorstw z automatu dostawało świadczenia emerytalne w wieku nawet pięćdziesięciu lat
   a w razie nie osiągnięcia wieku uprawniającego - wypłacanie świadczeń pomostowych w pełnej wysokości emerytury docelowej
   Dodajmy patologię trzeciej części , gdzie ZUS na swoje utrzymanie zużywa trzecią część powierzonych mu pieniędzy

  •  

   pokaż komentarz

   @caly_marcin: Oczywiście że możesz nie płacić ZUS'u. Ale wtedy zapomnij też o umowie o pracę gdziekolwiek. Z tego co wiem możesz np. założyć własną firmę w Anglii i tam opłacać emeryturę, będąc w Polsce. Poszukaj o tym w Google. Albo możesz cały czas się kulać na umowach o dzieło :).

  •  

   pokaż komentarz

   @bodziobl: Bzdury opowiadasz z tą trzecią częścią przeznaczaną na utrzymanie. Ja też nie popieram tego chorego systemu, ale to nie jest powód aby bezczelnie przeinaczać fakty. Jak sprawdzisz na stronie ZUSu podsumowanie za ubiegły rok, to jest czarno na białym, że spośród 130 mld złotych przeznaczanych na emerytury renty itp. 80 mld pochodzi ze składek obecnie pracujących, 20 mld dorzuca państwo z budżetu a reszta pochodzi z innych źródeł (nie doszukałem się jakich). Z tej puli około 80 mld jest przeznaczane na emerytury a bodajże 5 mld na "trwanie" ZUSu. Więc 5/130 to nie jest 33% całości! Co nie zmienia faktu, że te kilka miliardów to mnóstwo pieniędzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @caly_marcin: jedyne co możesz zrobić ze swoimi pieniędzmi to zainwestować w III filar. ma to olbrzymi sens. tyle tylko, że nie zainwestujesz tych, które zabiera Ci ZUS. a tak by było najrozsądniej,.

  •  

   pokaż komentarz

   @jankotron: Jeszcze trochę i zabiorą nam pieniądze na nowy system karmienia ludzi bo przecież państwo wie lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzoker: Czy tylko mnie się kur@#a nie podoba?
   pokaz zdjecie tej kur@#a to ocenimy czy sie moze podobac czy nie.....

   a na serio to jak polski premier mowi ze unia tak akazala to czesto tylko mowi

 •  

  pokaż komentarz

  Do emerytury zdążę zgromadzić odpowiedni arsenał i zamiast umierać na starość paru polityków ustrzelę. Zapamiętajcie to, jak za te 40-50 lat jakiś dziadek zabije paru polityków krzycząc:

  - Jak ginąc, to k!#@a z wykopem!

  Po czym popełni samobójstwo z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku - to będę ja.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tjarnaglofi: W momencie kiedy będziesz miał zamiar nacisnąć na spust, Twój czip odłączy zasilanie rozrusznika serca. Ale idea piękna:)

  •  

   pokaż komentarz

   @Tjarnaglofi: Twój nick pewnie trafi do Hall of Fame Wykop.pl lub .eu lub .cth (CTHULHU)

  •  

   pokaż komentarz

   @gumbrew: Czipowanie i inne tylko przyśpieszy mój plan. Spokojnie. I piszę co bardzo poważnie. Dajemy się okradać na podatkach z ogromnych ilości pieniędzy, do tego weź sobie pracuj do 72 roku życia.. albo 67.. A kobiety co siedzą w domach i wychowują dzieci ? Kto ma to robić ? Kosmita ? Bo kto płaci niani inaczej niż na czarno.. to dobre dla studentek albo właśnie kobiet czekających na emerytury.. ale nie każda ma ochotę robić w takim, dla mnie osobiście, poniżającym dla godności kobiety, zawodzie. Nawet moja stara babcia ma emeryturę po zmarłym dziadku dużo mniejszą niż on sam miał. A zmarł w 91 roku.. ZUS matce po 2 wylewach nie dał renty.. no pięknie. Każdy powinien iść na emeryturę kiedy ma ochotę, o ile płacił chociaż te kilka miesięcy podatki. A że będzie to 10 zł ? To zarób więcej i pracuj dłużej - niech to procentowo oddaje, co przez wiele lat zabrało państwo od obywatela. Ja sobie nie wyobrażam ludzi w wieku 60+ w pracy, no może facet na taryfie.. większość kobiet starszych które robią na kasie nawet (sorry, nie każdy kto pracował np: jako główna księgowa na starość chce stać na kasie), ma już wolniejsze reakcje niż młode panny które stoją za ladą. Pewien standard życia lepszy niż liczenie każdej złotówki od pierwszego do pierwszego przyzwyczaja, po prostu. Jeśli ktoś kto tylko pracował nie ma rodziny/żony/męża i dostaje wypowiedzenie.. a jedyną opcją zamiast zarabiania np: X, jest zarabianie 1/10 tego ? A nie było czasu odkładać, albo złe inwestycje, albo rodzeństwo ciągle potrzebowało i człowiek dawał ? I nagle ulica ? Hehe, nigdy w życiu, już w tym roku powinienem mieć pozwolenie na broń, a jeśli dobrze pójdzie, to za parę lat już arsenał będzie odpowiedni.. a może jeszcze ktoś się dołączy.. Godność i honor są ważniejsze niż życie, zamiast wylądować na ulicy zawsze lepiej się sprzeciwić - i nie poprzez samospalenie a zabójstwo jakiegoś polityka. Mało to jest lokalnych biur posłów w każdym mieście ? Nawet ten dziadek z PO zabił kogoś tam. To był co prawda nie zdesperowany człowiek tylko zwykły świr, ale dlaczego zdesperowani ludzie popełniają samobójstwa ? Nic z tego nie będzie, najpierw zabić polityka/polityków a później samobójstwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tjarnaglofi: ehh żeby to można było dać więcej plusów ....

  •  

   pokaż komentarz

   @Tjarnaglofi: Zauważ co się stało kiedy po katastrofie lotniczej w Smoleńsku Polska straciła prawie cały rząd.

   Nic.

   Na miejsce starych przyszli nowi. Świat nie znosi próżni, zwłaszcza przy tak intratnym korycie.

   Rozwiązaniem jest albo próba samemu dojść do władzy (lub udostępnić ją komuś kto będzie reprezentował szeroko pojęty "twój/nasz interes") albo próba kontroli/wpływu na obecną władzę.

   Jeśli masz jakiś konkretny plan, podziel się - chętnie skrytykujemy. Między nami jest na pewno więcej potencjalnych terrorystów.

 •  

  pokaż komentarz

  Pomysł systemu emerytalnego wprowadził Bismarck. Wtedy wiek emerytalny był ustalony na 65 lat. Tylko że średnia długość życia wynosiła wtedy ca. 40-50 lat. Widać więc, że same założenia systemu są złodziejskie, i żeby teraz był tak "efektywny", jak w swoich początkach, wiek emerytalny powinien wynosić około 90 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rincewind: Śmieszne jest to, że ludzie zatrzymali się na etapie rozwoju z XIX w. i nie wierzą, że może istnieć system który jest wydajny i sprawiedliwy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rincewind: myslalem ze to sfejkowana informacja aby podniesc napiecie... a jednak...

  •  

   pokaż komentarz

   @Qlfon: Tu nie chodzi o wydajność, a na pewno nie o sprawiedliwość. Już w XIX wieku był to system niesprawiedliwy, który w założeniu miał zasilać budżet praktycznie bez ponoszenia kosztów, bo mało kto wieku emerytalnego w ogóle dożywał, a jeśli dożył, to pobierał zasiłek przez kilka lat, nie więcej. System wydajny i sprawiedliwy nie jest satysfakcjonujący dla ludzi u władzy, bo na sprawiedliwości się nie nachapią przy korycie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rincewind: Masz może dane, jaki procent dochodów był pobierany na składki?

  •  

   pokaż komentarz

   @lisu1989: Niestety, nie potrafię znaleźć żadnych źródeł. Ale z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że były mniejsze niż dziś, biorąc pod uwagę, że istniał duży przyrost naturalny oraz duża śmiertelność, i na każdego emeryta przypadało ok. 8-9 ludzi pracujących.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rincewind: W latach 70-tych w PRL było to podobno 15, więc przy średniej długości życia 45 lat, można założyć, że nawet 100 osób pracowało na jedną, więc składki mogłyby być na poziomie 2% (wiadomo, że trochę ukraść trzeba). Ale to tylko moje spekulacje, ja tez poszukam jak coś dam znać.

  •  

   pokaż komentarz

   @lisu1989: Rzeczywiście, jeśli chodzi o rzeczywistą liczbę osób pracujących na emeryta, będzie to dość dużo. Napisałem 8-9 biorąc pod uwagę właściwie tylko liczbę potomków w rodzinie, która była duża jak na dzisiejsze standardy.

 •  

  pokaż komentarz

  Podejrzewam, że Donek strzela zagrywki zalecone przez sztab od PR. "Patrzcie na mnie, Łunia chce 72 lata, ja chce żebyście 5 lat szybciej szli na emeryturę!"

 •  

  pokaż komentarz

  mam już dosyć zamieszania z emeryturami, ustawić wiek emerytalny na 100 lat i będzie po krzyku

 •  

  pokaż komentarz

  Wszystko fajnie, ale niech wszyscy beda rowni, sluzby mundurowe tez niech pracuja do 72 lat, i mam to w dupie, ze ciezka robota. Politykom niech jebna ze 100 lat pracy, niech sie k!!!a wykoncza i sraja pod siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @MOLQ: oj, nawet nie wiesz ile oni by dali aby móc przez tyle lat grzać dupę na stołku...

  •  

   pokaż komentarz

   @MOLQ: Dla polityka jego "praca" to czysta przyjemność.

  •  

   pokaż komentarz

   @goferek: Ok to można wprowadzić paragraf, że jak nie dożyje wieku emerytalnego, to jakiś procent zarobków przepada na korzyść ZUSu, czy tam US. Profit <laugh of a devil>

  •  

   pokaż komentarz

   @MOLQ: Służby mundurowe a służby mundurowe.Ja bym nie chciał aby do pożaru (tfu tfu) mojego domu jechała ekipa w wieku około 70 lat :P

  •  

   pokaż komentarz

   @MOLQ: i tak nic nie robią, więc co to za kara by byli politykami dożywotnio

  •  

   pokaż komentarz

   @AltCtrlDelete: Ok ja rowniez bym tak nie chcial, ale w naszym panstwie dostaja najwiecej Ci blizej koryta za nic (przyklad 570 tys odprawy ostatnio slynnego pana) , tylko mozemy dac przyklady policjantow na jakims wypizdowiu, gdzie nie ma nic do roboty, pobieraja sobie pensje i ida sobie na emeryture. Wszystko fajnie, ale czy zasluzyli ? raczej nie. Wiec, jezeli sa jeszcze w kwiecie wieku i maja +/- 25 lat do wieku emerytalnego, obowiazujacego dla naszej spolecznosci, to dlaczego nie moga sobie poszukac pracy ? Dlaczego trzeba im dac emeryture w wysokosci przepracowanych lat ? Dlaczego nikt nie sprawdzi efektywnosci wykonanej pracy i np ryzyka zawodowego ? bo tak jest wygodniej pewnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @MOLQ: Ja wszystko rozumiem, tylko chciałem zwrócić uwagę na to że nie można generalizować. Osobiście twierdze że strażakom ten skrócony wiek emerytalny się należy*. Policjanci... zależy co i gdzie robią. Wojsko... tak jak i Policjanci. Służba graniczna... nie do końca znam aktualną specyfikę ich pracy więc nie chce się wypowiadać.... Prawda jest taka że powinno się rozbić wszystkie służby na czynniki pierwsze i dać prawo do wcześniejszego wieku emerytalnego tym którym się należy.

   *Nie wiem, mam jakiś sentyment do strażaków i wydaje mi się że jest to najaktywniejsza grupa mundurowa :)

  •  

   pokaż komentarz

   @MOLQ: A nauczycielom wcześniejszą emeryturę zabrali parę lat temu, wszyscy którzy mogli pouciekali…

 •  

  pokaż komentarz

  Walić wiek emerytalny. Niech każdy przechodzi kiedy chce, tylko mu składki wyliczać na zasadzie:
  emerytura = (To co odłożyłeś + odsetki)/12(estymowana średnia długość życia - twój wiek)

  Przykład, dla 25 latka, zarobki ok. 3000 brutto (składka emerytalna 300 zł) zakładając 3% inflację (i wzrost płac) i 5% rocznego oprocentowania, w nawiasach podaję porównanie do dzisiejszej siły nabywczej. Przewidywana długość życia (bez uwzględniania płci): 75 lat

  A. 25 lat pracy - 232 000 zł odłożone (114 000 zł)
  25 lat emerytury
  Wychodzi więc: 773 zł miesięcznie (380 zł)

  B. 30 lat pracy - 341 000 zł odłożone (144 000 zł)
  20 lat emerytury
  Wychodzi więc: 1420 zł miesięcznie (604 zł)

  C. 40 lat pracy - 680 000 zł odłożone (214 000 zł)
  10 lat emerytury
  Wychodzi więc: 5666 zł miesięcznie (1793 zł)

  D. 45 lat pracy - 936 000 zł odłożone (255 000 zł)
  5 lat emerytury
  Wychodzi więc: 15600 zł miesięcznie (4250 zł)

  W C i D pojawiła się już spora rozbieżność, więc policzyłem dodatkowo wariant E (42 lata czyli proponowany wiek 67):

  E. 42 lat pracy - 774 000 zł odłożone (230 000 zł)
  8 lat emerytury
  Wychodzi więc: 7656 zł miesięcznie (2285 zł)

  Każdy mógłby oczywiście przejść kiedy tylko uzna to za stosowne, przy 2 krotnie wyższych zarobkach (i składkach) można by nie najgorzej żyć przechodząc w wieku 65 lat, przy 2 razy niższych, ciężko by było przejść przed 70. Za to przy 10 krotnie wyższych spokojnie można iść na emeryturę już w wieku 50-55 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_: tak było by gdyby był system kapitałowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_: Fajny pomysł, a czy można pracować 75 lat i oszukać system? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_: Zamiast pisać w komentarzu, zrób własny wykop z wyliczeniami a główna na 100% ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Fajny pomysł, a czy można pracować 75 lat i oszukać system? :)

   @Marian_Destruktor: Można pracować do 74 lat i 364 dni i wyprawić sobie naprawdę zajebisty pogrzeb.

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_:
   Tak sobie policzyłem na szybko i mi wyszło, że w wariancie C odkładasz na koniec 144 000 zł, chyba, że źle liczę, bo uwzględniłem tylko te 300 zł miesięcznie, ale nie sądzę, żeby kwota była aż tak różna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Neoven: Ja założyłem 3% inflacji i wzrostu płac, więc wyszło 341 tyś, ale siła nabywcza odpowiada dzisiejszym 144 tyś.

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_: Ogólnie podoba mi się to co napisałeś, ale nie wiem skąd wziąłeś te horrendalnie wielkie w tym przypadku 5% rocznie, a inflacja tylko 3%. Bardziej zaawansowane gospodarki raczej mają niższe stopy procentowe i by to bardziej było w okolicy 1% rocznie. A nawet jakby było więcej, to inflacja też by musiała z tego powodu wzrosnąć, bo jak cały kraj zyskuje 5% rocznie to inflacja musi to zjeść. Skąd by miał być zysk ten zysk 5%, czy jakikolwiek zysk, który by przewyższył inflację?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_:
   1. Pracujesz w rodzinnej firmie, za 1zł miesięcznie (odprowadzając 10 gr składki) od 15. roku życia
   2. Przestajesz pracować w wieku 50 lat, ale nadal opłacane są za ciebie składki
   3. Udaje ci się dożyć 90 roku życia na utrzymaniu rodziny i idziesz na emeryturę
   4. Przyszłe pokolenia twojej rodziny wygrywają :)

   Nawet twój dobry system można oszukać

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_:
   No to w wariancie C powinno wyjść 1200 zł z samej kasy odłożonej, a po dołożeniu oprocentowania to zapewne kilkaset więcej - jak głoszę herezję to proszę powiedzcie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @655321: Z inwestycji oczywiście. Fundusze emerytalne inwestują pieniądze i na tym zarabiają. Gdyby te pieniądze sobie leżały na kontach i rosły o inflację, to cały system można by o dupę rozbić. Oczywiście faktem jest, że 5% to sporo, ale nie jest to niemożliwe, popatrz na ranking OFE: http://www.bankier.pl/inwestowanie/notowania/emerytalne/

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_: Wg linka który podałeś żaden fundusz w ciągu ostatniego roku nie przekroczył 1% zysku, a część straciła do 3%, a inflacja jak była tak jest. W swoich obliczeniach zakładasz 5% rocznie zysku. Te poprzednie wzrosty to była bańka, ludzie wpłacali do systemu, a nikt jeszcze nie wypłacał.

  •  

   pokaż komentarz

   @Neoven: Aha, wogóle to pomyliłem w ostatnim komentarzu B i C. W C mamy 40 lat (480 miesięcy) razy 300 (nie licząc inflacji) czyli 144 tyś. Ale zakładając, że pensja rośnie i składki rosną, to w 40 roku mamy już 9480 zł pensji (inflacja 216%) i około 900 zł składek + oprocentowane z tego co już odłożyliśmy. Razem daje to więc 680 000 co przy tej inflacji odpowiada dzisiejszym 214 000 zł.

  •  

   pokaż komentarz

   @655321: Ale popatrz na 3M czy 1M. Obecnie mamy recesję/stagnację na rynkach, ale to się wiecznie nie będzie ciągnęło. Będą lata kiedy się zarabia i 30%, zakładam tylko że średnio wyjdzie tego 5%, właściwie 1,9% biorąc pod uwagę inflację, zakładam więc "optymistycznie" że będzie 1,9% więcej tłustych lat niż chudych.

  •  

   pokaż komentarz

   UWAGA! Okazuje się, że w obliczeniach pominąłem dość ważną rzecz, z naszego wynagrodzenia brutto 9,76% płacimy składki emerytalnej, ale nasz pracodawca płaci drugie tyle jako swój koszt, tak więc każdą z obliczonych przeze mnie kwot należy pomnożyć przez około 2!

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_: Mi już na różnicy pensji brutto z umowy a netto na koncie bankowym ubywa równe 30%.. no 29 z hakiem bliższym 30. Do tego VAT, akcyza.. A i pracodawca poza moją pensją brutto płaci jeszcze dodatkowe koszty. I taki pracownik w skali roku już generuje pewne koszta. A takich kilku ? No wiadomo, firma musi zarabiać, jak się opłaca kogoś zatrudnić = ten ktoś albo zarabia dla firmy tyle samo lub więcej, ale utrzymuje pewne usługi itp, z których korzystają inni, więc jest potrzebny. Idioci politycy którzy żyją dzięki mnie chyba utracili poczucie rzeczywistości, tak - to dzięki mnie taki p@#!!#%ony Tusk ma co jeść, oczywiście to skrót myślowy, bo każdy kto płaci podatki przyczynia się do wpływów do skarbu państwa.. ale pośrednio to KAŻDY Z WAS jak i ja sam żywię Kasię Tusk, Niesiołowskiego..
   Tusk kutasie jesz codziennie obiad za moje pieniądze, lamusie. Grrr.

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_: Rozumiem, że założyłeś optymistycznie, ale żeby przebić ujemne lata i inflację, to by musiało być naprawdę wiele lat dwucyfrowych zysków. A samo założenie, że giełda rośnie w dłuższym terminie nie ma żadnych racjonalnych podstaw. Takie Nikkei w Japonii od dobrych 20 lat spada, a to przecież jedna z najbardziej rozwiniętych gospodarek świata.

  •  

   pokaż komentarz

   @655321: I wg mnie dlatego spada :D Ktoś musi tracić, żeby ktoś mógł zyskać. My jesteśmy gospodarką nadal rozwijającą się. Japonia osiągnęła szczyt dokładnie te 20 lat temu, z resztą ich gospodarka i rynek pracy to temat na zupełnie nową rozmowę.

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_: super, tylko z takim tytułem znaleziska na główna nie wejdziesz za szybko ;)

   Taki powinien być tytuł - nowa reforma emerytalna w Polsce - prosta i przyjemna

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_: Tyle liczenia a wszystko niestety błędne przez 'średnią życia'. Dwa podstawowe problemy: średnia życia się wydłuża, przez ostatnie 20lat wzrosła około 5 lat - a jaka będzie za 45lat? Patrząc na średnią życia w Niemczech czy Francji gdzie jest ona 4-5 lat dłuższa, mamy jeszcze trochę do nadrobienia. ;) Drugi problem polega na tym, że używanie do obliczeń średniej życia jest błędne. Średnia jest obliczania dla wszystkich ludzi i uwzględnia długość życia osób, którzy nawet nie zdążyli podjąć pracy (dzieci). Efekt jest taki, że "średnia życia" emeryta jest dłuższa od zwykłej, średniej życia. W liczbach wygląda to tak, że facet, który dożyje 65lat żyje jeszcze średnio... 15lat! (a nie 7 jakby to wynikało ze średniej życia). W przypadku kobiet, wiek ten wydłuża się około 5lat, czyli kobieta która ma 65lat średnio żyje jeszcze około 20lat! Tak naprawdę emeryci nie żyją 5 lat dłużej niż 20 lat temu ale jest ich więcej bo więcej ludzi umiera później, więcej 'dożywa' do emerytury. Dla 'emerytów' średnia życia przez ostatnie 20 lat wydłużyła się o około 3 lata.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomson: To nie ma być średnia długość, a oczekiwana dalsza długość życia - wartość estymowana. W kalkulatorze możesz już wpisać sobie ile chcesz.

 •  

  pokaż komentarz

  Wyborcy pewnych partii niech se pracują i do setki, ale dlaczego ja?

 •  

  pokaż komentarz

  Tak trochę odchodząc od tematu jest to dobry przykład, żeby pokazać jak działa statystyka. wiadomo, że:

  Polki (...) - mogą dożyć średnio 79,2 roku, (...). Polacy mogą liczyć na 70,6 roku
  Autor wykopu, jako najczarniejszą wizję podał podniesienie wieku emerytalnego do 80 lat dla kobiet i 71 dla mężczyzn. Teraz przeciętny polak pomyśli sobie, że prawie nikt nie dożyje emerytury, natomiast nie jest to prawda. To ile osób dożyje zależy od rozkładu długości życia nie od średniej. dlatego lepiej by było, zamiast średniej długości życia podawać medianę. Analogiczny tok rozumowania można by przeprowadzić co do wysokości wynagrodzeń, tutaj nawet dostępne są dokładniejsze dane. np. za luty 2011 średnie wynagrodzenie wynosiło: 3.422,14 zł natomiast mediana: 2639,51zł (obie wartości brutto).

  Powyższy wpis nie odnosi się w ogóle do komentowanego artykułu a jedynie jest dygresją dotyczącą odczytywania danych statystycznych.

  •  

   pokaż komentarz

   Powyższy wpis nie odnosi się w ogóle do komentowanego artykułu a jedynie jest dygresją dotyczącą odczytywania danych statystycznych.

   @Yogi_:
   nawet gdyby chodziło o medianę 63,982873 to i tak nikt nie będzie żył dokładnie tyle co do minuty.
   i nie myśl, że jak mediana to 2639,51 to każdy Polak tyle ma. trochę bardziej prawdopodobna uśredniona statystyczna bzdura
   chodzi o generalną zasadę: nie dać nikomu jego pieniędzy, które swoją drogą są już pieniędzmi innego pokolenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzoker: W ogóle nie zrozumiałeś cytowanego przez siebie fragmentu mojej wypowiedzi. Chodziło mi tylko o to, że aby mieć pełny obraz danego problemu statystycznego nie wystarczy podać średnią a również inne wskaźniki statystyczne jak mediana, modalna, odchylenie standardowe itd. Jeśli zaś chodzi o sam temat emerytur to zgadzam się w pełni, że podniesienie wieku emerytalnego Polsce jest złym pomysłem.

  •  

   pokaż komentarz

   dlatego lepiej by było, zamiast średniej długości życia podawać medianę

   @Yogi_: jakoś nie widzę byś pisał o modalnej, odchyleniu standardowym itp itd.
   a nawet gdyby wziąć je pod uwagę to i tak dalej jest statystyka która za cholerę nie odpowie na pytanie kiedy umrze Zdzichu i Ziutek.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzoker: Pisałem za to o rozkładzie długości, życia. Oczywiście nie jest możliwe, żeby przewidzieć kiedy ktoś umrze, ale to jaki procent populacji dożyje emerytury i ile czasu będzie ją pobierał już tak. Ewidentnie sytuacja jest taka, że rząd chce podnieść wiek emerytalny z dwóch powodów:
   1. Żeby średni okres pobierania emerytury uległ skróceniu.
   2. Żeby zwiększyć ilość ludzi wpłacających składki idące na wypłacanie bieżących emerytur.
   Wynika to stąd, że kraj rozwija się za wolno, ludzie zarabiają za mało i przyrost naturalny jest za niski. Bez reform obniżających obciążenie fiskalne i zapewniających stabilny wzrost gospodarczy wszystkie reformy systemu emerytalnego zakończą się fiaskiem. Dobrym rozwiązaniem by było przeznaczyć pieniądze, jakie zarobimy na gazie łupkowym na fundusz demograficzny albo pokrycie długu publicznego. Ale znając, życie jedyne podmioty jakie zarobią na tym gazie to będą zagraniczne koncerny.

 •  

  pokaż komentarz

  Statystyczny Kowalski przechodzi na emeryturę w wieku 61 lat a Kowalska w wieku 58 lat

 •  

  pokaż komentarz

  I po dupie dostaną Ci, którzy i tak dłużej pracują... budowlańcy, pracownicy fabryk itd. A górniki, mundurówka itd dalej balety w wieku 45 lat!

 •  

  pokaż komentarz

  Moje marzenie? Widzieć tego ryżego sk$%!ysyna, zakatowanego, starego, zap#$!$%$ającego 16h w kamieniołomie. Emerytura dla niego? Codzienne cwelowanko z kumplami z celi. Tyle powinno mu się k$%!a należeć za te 5 lat lecenia w %@#%a z emerytami, a ogólniej - ze społeczeństwem.

 •  

  pokaż komentarz

  Mówcie co chcecie, ale dla mnie to jest jedno wielkie k!@!a złodziejstwo, że człowiek pracuje i nie dosyć, że jest zmuszany przez tych złodziei do płacenia (znaczy wyboru nie ma, kradną) t5o jeszcze gówno z tego zobaczy.

  To jest k!@!a jeden wielki śmiech na sali, zwykły jakiś pracownik, nie wiem w sklepie, nie oszukujmy się, nie każdego czeka kariera dyrektora, 50 dych na karku i co jeszcze miałby 22 lata zap#%!$$#ać, to jest chore, bo jak nie to ZŁODZIEJE nie oddadzą mu jego własnych pieniędzy.

  A jak człowiek umrze to państwo nie odda kasy nikomu.

  TEN SYSTEM JEST UTRZYMYWANY BAZUJĄC NA ŚMIECI OBYWATELI - zajebiście jest jak ktoś tyra i jest okradany przez lata, a potem umiera i państwo sobie tą kasę bierze na spłacanie swojego pop$%%@$#onego systemu, na utrzymanie tego trupa, którego nikt tnie chce, zusu.

  Przedłużanie wieku to tylko przedłużanie agonii, środek zastępczy, to nic nie da, za 20 lat musi się wszystko rozsypać, bo po prostu musieliby znowu podnieść wiek do 80, 90, w końcu 100 lat.

  Powinna być prosta piłka, nie chcę syfu, nie płacę, nie moja wina że jakiś frajer obmyślił to tak że kilku utrzymuje jednego.

  NA #@@@A to ludzie mają płacić jak albo umrą do tego czasu albo skorzystają z tego prze 5 lat, dostając GROSZE, bo złodzieje rozkradły resztę, a jak w końcu kipniesz to i tak zagarną dla siebie całą kasę, ZAJEBIŚCIE NIE.

  Czy ludzie są tak durni, że nie widzą bezsensu tego systemu.

  Ja p$%%@$#e czemu nie ma w tej sprawie takich manifestacji jak z acta.

  •  

   pokaż komentarz

   @neoandrew: dobrze prawisz chyba ci poleje....nie ma manifestacji, ponieważ babcie dzadkowie nie mają sił protestowac, ludzie 30-60 lat musza zap%@%!%!ać od rana do wieczora aby wyżywić rodzinę i nawet nie maja czasu pomyslec że coś tutaj jest k%@@a nie tak, że ktos nas chyba robi w wielkie CH a młodzi nie oszukujmy się , specjalnie jeszcze nie myślą o emeryturze, bo to za ileś tam lat....przeciw acta prostestowali glownie mlodzi, poniewaz czas wprowadzenia i obowiazywania to miala byc nieodlegla przyszlosc. Wierze, ze kiedys to sie skonczy ten złodziejski system. Ludziom wpojono ze tak musi byc i przyjmują to za prawd eobjawioną, rodza sie nowi mlodzi z inną swiadomoscią, kiiedys rozp!$$!@$ą ten system, ale na pewno bez rozlewu krwi sie nie obejdzie.amen

 •  

  pokaż komentarz

  Co tam średni wiek umierania mężczyzn i kobiet, dojebią Ci zaraz, że tarzając się w grobie będziesz musiał jeszcze dla/na nich pracować.

 •  

  pokaż komentarz

  Orwell - ty moj wizjonerze...

 •  

  pokaż komentarz

  Póki my (+/-25) dożyjemy 60-tki to już ten ZUS runie. Nie ma szans żeby to dotrwało tyle czasu. Gorzej mają ci, co teraz są w około takim wieku.

 •  

  pokaż komentarz

  Tak to skwituję, Tusk #$#$u.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe czy dożyjemy do tego momentu?

 •  

  pokaż komentarz

  Po pierwsze 65 lat raczej większość z nas nie dożyje... co dopiero 72... więc lepiej nie płacić na emeryturę i tyle. wykupić ubezpieczenie zdrowotne i jakieś inne a resztę odkładać. Nie wiem jak to wyjdzie ale na pewno lepiej niż 60 lat lub więcej pompować w państwo podatki, składki i inne i nic z tego niemieć. Po 2 same moje podatki i składki które pobiera zus od pracodawcy są wyższe niż moje zarobki... więc gdzie tu sprawiedliwość? nie dość że na żywca mnie okradają (i liczą na moją śmierć przed wiekiem emerytalnym) a moje pieniądze roztrwaniają nie licząc się z niczym i z nikim, to jeszcze żebym mógł cokolwiek z tego uszczknąć każą mi dożyć 72 lat? coś jest nie tak...

 •  

  pokaż komentarz

  Kto sie pisze na manifestacje "Tusku i komunizmie odejdzcie" 1. maja pod sejmem? Juz kiedys pisalem, ze warto rozwazyc utworzenie systemu od nowa. Spisalem kilka pogladow, ktore wg mnie maja sens: http://ideaconnect.pl/poglady.html - ale warto by zebrac grupe ludzi do omowienia tego jak panstwo powinno dzialac. Zaprosic do tego profesorow uczelni oraz przedstawicieli zwiazkow zawodowych (ich sens to inna dyskusja - ale mozna przez nich dotrzec do ludzi pracy)

 •  

  pokaż komentarz

  mieszkam 50 metrów dosłownie od dużego budynku ZUS-u . Ochroniarz tylko jeden w nocy siedzi i filmy ogląda. Patrze często sobie przez okienko na ten budynek i w snach widzę że wali się i wybucha

 •  

  pokaż komentarz

  ZUS w obecnym kształcie to sponsorowanie emerytur dla ludzi zza czasów komuny. Taki system nie ma przyszłości, bo kiedyś braknie pieniędzy dla wypłaty emerytur dla dzisiejszych płatników (niż demograficzny, przejadanie na bieżąco wpłat itd.). Dlatego jak najszybciej powinno się zlikwidować ten patologiczny system i pieniądze powinny być wpłacane na indywidualne konto i to nieobowiązkowo. Zaległe zobowiązania, niech wypłaca budżet państwa. Reforma emerytur mundurowych nie będzie wtedy potrzebna, jeśli oni również zaczną odprowadzać indywidualne składki.

 •  

  pokaż komentarz

  pewnie starzy niech robią a ja młody (22) siedzę w domu bo nie mogę znaleźć pracy

 •  

  pokaż komentarz

  Oj oj oj jak strasznie. Strasznie sie ludowi nie podoba ze socjal sie konczy. Tak wiem, wiem, zaraz bedzie gadka na temat tego ze nie socjal ale wynagrodzenie za przepracowane lata, ze sie nalezy i w ogole. Problem polega na tym ze sie NIE NALEZY. Zreszta nalezy sie czy tez nie, wszyscy doskonale wiedza ze system dziala zle, lub tez nie dziala w ogole. Mimo to wola nadal narzekac jak to jest zle, zamiast wziac wlasna przyszlosc w swoje rece. Nie zeby cos ale wystarczylo przegladnac pare (nascie) pierwszych z brzegu linkow po wklepaniu "polacy emerytura" i tak:

  *28 Paź 2009 – Przesłanki do stwierdzenia, że ZUS upadnie są jasne – każda piramida finansowa kiedyś upada (przypominam ze mamy 2012)
  *ZUS upada ! Braknie mu na emerytury 160 000 000 000 PLN. - Dodany 3 lata 7 mies. temu przez piecpieca (z wykopu - 3 lata to sporo czasu na przygotowania)
  *Polacy wiedzą, że emerytury będą głodowe, ale nie oszczędzają
  *Polacy nie myślą o oszczędzaniu na emeryturę "Nie dbamy o zabezpieczanie przyszłości"
  *Polak nie myśli o emeryturze. Nie zamierza oszczędzać.
  *"Wciąż nie podejmujemy samodzielnych działań zmierzających do zabezpieczenia sobie dostatniej przyszłości."
  *1/3 Polaków nie wierzy w emeryturę z ZUS
  *Polacy nie oszczędzają na emeryturę
  *"80% ludności tak naprawdę nie przejmuje się zmianami w zasadach dotyczących wieku emerytalnego. Dokładnie 4/5 Polaków otwarcie deklaruje, że nie zamierza z tego powodu zacząć oszczędzać czy inwestować."

  Wiec pytanie takie jak zawsze: "Co zrobiles / zrobilas przez te wszystkie lata zeby zapewnic sobie godziwa przyszlosc?"

  •  

   pokaż komentarz

   @widofmaker: O czym ty bredzisz? co to znaczy że sie nie należy? jak oddajesz część swoich dochodów to sie należy jak psu buda, a to ze system jest do bani to już inna bajka.

  •  

   pokaż komentarz

   O czym ty bredzisz? co to znaczy że sie nie należy? jak oddajesz część swoich dochodów to sie należy jak psu buda, a to ze system jest do bani to już inna bajka.

   @Sagittarius: tak tak, a darmowa sluzba zdrowia i edukacja? to tez sie w takim wypadku nalezy jak psu buda? podsumujmy ot z takich o kilkuset zlotych ktore oddajesz naleza sie:

   *zapomogi socjalne
   *darmowa sluzba zdrowia (jest jaka jest ale jednak jest)
   *darmowe wyksztalcenie dla twoich dzieci
   *drogi (jakie sa takie sa, ale jednak)
   *wszystkie instytucje uzytku publicznego
   *do tego jeszcze wszyscy by chcieli wysokie emerytury (tyle ile wplacili chcieliby wybrac)

   No pewnie ze "SIE NALEZY". Owszem wybierz tyle ile wplacisz, ale nie domagaj sie opieki zdrowotnej, zasilkow dla 'najubozszych', dobrych drog i wszystkiego innego. Fakt faktem, cala masa pieniedzy jest marnowana, co nadal nie zmienia faktu ze uwierz mi nie wplacasz tyle ile dostajesz spowrotem (ot dla przykladu sprawdz chociazby cene jaka zaplacisz za wyzsze wyksztalcenie w US, czy tez za opieke medyczna). Wiec kto tu bredzi? Swoja droga jezeli powszechnie wiadomo ze system jest do bani to sie na niego nie liczy tylko sie robi cos zeby w nim nie zostac. A jednak usilnie Polacy wielce "walcza" z systemem (o ile glosowanie co 4 lata na tych samych ludzi mozna nazwac walka). Problem polega na tym ze ludzie marnuja swoj potecjal i czas ktory moga wykorzystac na cos tworczego, na durne manifestacje i protesty. A mozeby tak cos zrobic w tym czasie konstruktywnego? Moze w koncu czas najwyzszy pomyslec nad wlasna przyszloscia, a nie oddawac ja w rece rzadu na ktory narzekamy (swoja droga gdzie tu sens i logika)?

 •  

  pokaż komentarz

  Najbardziej chore jest to, że emeryt do śmierci pobierze może 50/70% tego co wpłacał przez całe życie. A mogło leżeć w banku, ładnie procentować a później trafić jako spadek dla rodziny. Zwykła #@#$#ska banda oszustów - złodzieje.
  Każdy powinien na własną rękę odkładać do banku. Powiedzmy, że musi być jakiś minimalny przymus bo inaczej połowa ludzi będzie miała problem na starość. I każdy powinien decydować o tym, kiedy pójdzie na emeryturę. Przykładowo jeśli moja mama wpłaca do banku po 500zł miesięcznie to czemu ma pracować tyle lat? Po 40 latach pracy ma już 240 tysięcy + procenty. Na $$!% ma blokować miejsce pracy? Może pobierać od ZUS'u te grosze jakie jej wyliczą i żyć z tego co ma w banku.

  •  

   pokaż komentarz

   "Według ZUS zarabiając 1 000 PLN netto otrzymam 550 PLN emerytury. Pytanie czy warto oszczędzać na emeryturę? Oczywiście warto nawet nie oszczędzać - policzmy.

   Z każdego zarobionego tysiąca płacę 700 PLN składki. Gdybym te pieniądze odłożył to fajnie, ale gdybym je przepił, czyli wydał na piwo (Żywiec po 2,49) to po wypiciu zostałoby mi 281 butelek.

   Po 40 latach pracy miałbym w piwnicy...

   ...134 880 butelek. Według danych statystycznych na emeryturze pożyję ze 4 lata - czyli mam 2 810 butelek miesięcznie.

   Zakładając cenę skupu 20 groszy - mam dla siebie 562 PLN, nawet więcej niż w ZUS.

   Wniosek jest prosty - jedno co warto - upić się warto!"
   zródło JM

 •  

  pokaż komentarz

  Oczywiście rozumiem że wiek ten jest tylko dla szaraczków czyli dla uprzywilejowanych zostaje bez zmian bo przecież oni mają prawa nabyte.

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  Jeżeli średnia życia jest 71 lat (dla mężczyzn) a emerytura ma być od 72 roku życia to średnio nikt nie dostanie emerytury

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @oruniak: Zgadzam się, ale ja to bym się chętnie walną pod palmą i grzał orzechy na jakiejś wyspie na Pacyfiku, tajfuny to nic w porównaniu do naszego (nie)rządu, kiedy ma się chatę z drewna i pozytywne spojrzenie na świat.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie mam zamiaru podważać charakteru systemu emerytalnego, gdzie faktycznie odkładamy się 1mln złotych składek, uzyskując emeryturę rzędu 1tyś. miesięczne. Bo to charakter iście kur%$!&.

  Mam uwagi do wysokości wieku emerytalnego w konfrontacji z średnią długością życia kobiet i mężczyzn.
  Na średnią długość życia pracuję całe społeczeństwo, tak więc osoby zmarłe młodo, ofiary wypadków etc. zaliczają się również do średniej długości życia. Tak więc lepsza miarą byłoby średni wiek życia po osiągnięciu wiek emerytalnego, który jest zdecydowanie wyższy i wynosi:

  Zgodnie z prognozami Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2050 roku przewidywana długość życia po osi)ągnięciu wieku emerytalnego wyniesie 20,3 lat dla mężczyzn i 24,5 lat dla kobiet (pomimo planowanego w wielu krajach podwyższenia wieku emerytalnego w przyszłości).

  Żródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Emerytury-Polek-bardziej-zagrozone-niz-w-jakimkolwiek-innym-rozwinietym-kraju-2337273.html

  Nie popełniajmy zatem podstawowych błędów merytorycznych w dyskusji nt. systemu emerytur.

  Idąc tą logiką, przeciętnie każdy z nas i słół, ma średnio po 3 nogi.

 •  

  pokaż komentarz

  zlikwidujmy emerytury i wiek emerytalny, odkładajmy do skarpety, lepiej na tym wyjdziemy.

 •  

  pokaż komentarz

  W 2008 r. w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 71,3 lat
  źródło: http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/PUBL_lu_trwanie_zycia_w_polsce_w_2008r.pdf

  Innymi słowy rekomendacja brzmi: Polski mężczyzno zapier**aj aż do śmierci.

 •  

  pokaż komentarz

  No i dobrze, będą się bardziej starać żeby dożyć siedemdziesiątki.

 •  

  pokaż komentarz

  śmieszna sprawa z tymi emeryturami, przestali by się wygłupiać z podnoszeniem wieku. Ustanowić pracę dożywotnią, nazwać to podatek od życia, a niezdolnych do pracy utylizować

 •  

  pokaż komentarz

  Eeeee, co wy się tak spinacie, co za różnica jaki wiek emerytalny, jak i tak nic nie dostaniemy? ;)
  Toż nawet szanowny p. Pawlak w SWOJĄ WŁASNĄ (chyba wyższą od przeciętnej...? ;) ) emeryturę nie wierzy, "ciekawe" co myśli o naszych ;)

  https://www.facebook.com/photo.php?v=368517539844479

  Wybaczcie linka do fejsbuczka, ale gdzie indziej wideo nie znalazłem (może źle szukałem).

 •  

  pokaż komentarz

  czekam na pierwsze skecze kabaretowe o 72 letnich budowlancach z alzheimerem i parkinsonem budujacych stadiony i mosty.

 •  

  pokaż komentarz

  Olejcie emeryturki... posłuchajcie sobie muzyki kojącej wasze dusze:
  http://www.vismaya-maitreya.pl/muzyka_muzyka_wingmakers_video_1.html
  Żyjemy w czasach, że mało kto doczeka swojej emeryturki.

Dodany przez:

avatar dzoker dołączył
763 wykopali 11 zakopali 25.2 tys. wyświetleń