Komentarze (101)

 • Rizzin +19  

  Co do pierwszej sytuacji to radzę uważać. Bo zakaz wyprzedzania na skrzyżowaniu dotyczy pojazdów silnikowych. Tzn. rower czy choćby zaprzęg konny można wyprzedzać. Dlatego też skręcając w prawo z drogi z pierwszeństwem musimy spojrzeć również w prawo czy ktoś właśnie nie wyprzedza. A do tego nawet, gdyby pojazd nieprzepisowo wyprzedzał na skrzyżowaniu inny samochód i my wyjedziemy spod A-7, to będziemy winni kolizji i my w najlepszym wypadku dostaniemy za to mandat.

  Co do reszty sytuacji to nie ma żadnych niedopowiedzeń, a sposób opuszczania ronda powinien sobie każdy kierowca wydrukować i przykleić do szyby w samochodzie...

  pokaż komentarz
  Rizzin
 • paveua +54  

  @Rizzin:
  co do rezygnacji z pierwszeństwa - codziennie jadę przez takie skrzyżowanie i zauważyłem, że tym rezygnującym, zgodnie z dobrą bliskowschodnią zasadą, jest najmniejszy pojazd.

  pokaż komentarz
  paveua
 • PeaceUN -6  

  @Rizzin: Przeczytalem jeszcze kilka komentarzy i widze kilka drazliwych kwestii. Po miniaturce widze ze mozesz miec w tej kwestii cos do powiedzenia.

  1 - na rondzie istnieje znak poziomy ewidentnie - jest narysowana linia warunkowego zatrzymania. A wiec jezeli nie ma policjanta, swiatel, znakow pionowych ten znak obowiazuje.

  2 - w komentarzach ktos napisal ze z ronda zjezdza sie tylko prawym pasem co nijak ma sie do rysunku gdyz sa 2 wjazdy i 2 wjazdy czyli pojazd na prawym pasie moze jechac prosto i w prawo a ten na lewym prosto, w lewo i zawrocic. Nie mozna jechac prawym pasem i zjechac z ronda na pas lewy bo jest to zmiana pasa ruchu na rondzie :)

  3 - czy na nieoznakownym rondzie mozna sie krecic w kolko? wedlug policji mozna wedlug kilku osob (instruktorow) nie mozna gdyz ewidentnie jest napisane ze z lewego pasa mozna jechac na wprost, w lewo i zawrocic ...no a nawrot to 180*

  pokaż komentarz
  PeaceUN
 • Reklamy Google

 • Rizzin +6  

  @PeaceUN:
  1. Trzeba rozróżnić dwie sytuacje:
  - http://www.youtube.com/watch?v=L52oLR8Q5as Gdzie najpierw wystąpiła zmiana pasa ruchu przez autora na prawy i dopiero wtedy pojazd z podporządkowanej wjechał na rondo. Wina audi, bo wyjeżdżając spod znaku A-7, ustąp pierwszeństwa, tego pierwszeństwa nie ustąpił,
  - oraz drugą sytuację, gdy najpierw pojazd z podporządkowanej wjechał na rondo, a dopiero wtedy drugi pojazd zmienia pas z lewego na prawy. Wtedy stosujemy zasadę ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie, na który wjeżdżamy. Czyli tak jak jest to mniej więcej pokazane na tym obrazku w artykule. Mam nadzieję, że tak jego autorzy to rozumieją.

  2. To jak samochód ma ustawić się przed skrętem definiuje art. 22.
  2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
  do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo;
  do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo.

  Nie ma tu nic o skrzyżowaniu. Bo manewr skrętu nie wykonujemy tylko na skrzyżowaniach, ale ogólnie na przecięciach kierunków ruchu. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym to jedno skrzyżowanie jak sama nazwa wskazuje. Jedno skrzyżowanie, ale wiele przecież kierunków ruchu. Zatem wjeżdżając na rondo możemy pojechać gdzie? Kręci się kierownicą w prawo, to może jedziemy w prawo. No ale nie będziemy ludzi w błąd wprowadzać i prawego kierunku nie wrzucamy, bo ktoś jeszcze pomyśli, że wyjeżdżamy pierwszym zjazdem. Potem możemy już jechać po rondzie prosto, tak jak nam wskazuje znak C-12, a zjeżdżając z ronda skręcamy w prawo, czyli mamy dojechać do prawej krawędzi i zasygnalizować ten manewr. Nie można sobie z lewego pasa skręcać w prawo. To jest niedopuszczalne.

  3. Nie ma żadnego przepisu, który zabrania objeżdżania rondo dookoła. Oczywiście jest to bezsensowne i nie powinno się tak jeździć, ale dozwolone. Jest za to art. 22 i zjeżdżając z ronda MUSIMY dojechać do prawej krawędzi jezdni.

  pokaż komentarz
  Rizzin
 • PeaceUN -4  

  3. Nie ma żadnego przepisu, który zabrania objeżdżania rondo dookoła. Oczywiście jest to bezsensowne i nie powinno się tak jeździć, ale dozwolone. Jest za to art. 22 i zjeżdżając z ronda MUSIMY dojechać do prawej krawędzi jezdni.

  @Rizzin: i tu wlasnie czesc osob ma watpliwosci bo jezeli przyjac ze rondo to skrzyzowanie to na skrzyzowaniu nie mozna sie krecic w kolko czyli zajac lewy pas zrobic 270* i zjechac w prawo... powtarzam tylko spostrzezenia prowadzacych szkoly jazdy w Olsztynie (niektorych).

  ad 2 ... http://img214.imageshack.us/img214/8007/rondolf9.jpg ... to by bylo idealne..ale ... oczywiscie nie da sie tego poprostu napisac w kodeksie :/

  pokaż komentarz
  PeaceUN
 • Rizzin +1  

  @PeaceUN: Nie wiem jaki przepis zabrania jeżdżenia na skrzyżowaniu w kółko. Ja większość wiedzy o jeździe po rondzie biorę z art. 22, gdzie jest napisane co trzeba zrobić żeby skręcić w prawo lub lewo.

  Co do obrazka, który wkleiłeś, to oczywiście potrzebne tam są znaki F-10 i poziome też + ja preferuję, gdy prawy pas może jechać tylko pierwszym zjazdem, czyli jakaś ciągła by się przydała, wtedy jest wg mnie bezpieczniej. No ale na normalnych rondach tak jeździć nie można oczywiście i nie mówię tu nawet o tym czy można się kręcić na rondzie dookoła po wsze czasy czy nie, bo nie mam monopolu na interpretacje przepisów, ale jedno jest pewne - z lewego pasa skręcać w prawo nie można.

  pokaż komentarz
  Rizzin
 • zenek_rolka +7  

  @PeaceUN: No właśnie, powtarzasz tylko spostrzeżenia zamiast wziąć kodeks drogowy i poczytać. Jeżeli cos nie jest zabronione to jest dozwolone. A w prawie o ruchu drogowym nie jest zabronione kręcenie się w kółko na rondzie.

  pokaż komentarz
  zenek_rolka
 • w33d +3  

  @Rizzin: To ja też mam dwa pytania.

  Pierwsza sytuacja
  Żółte kropki oznaczają kierunek. Auto jedzie od górnej ulicy, wjeżdża ustępując pierwszeństwa innym pojazdom na rondzie, zajmując cały czas prawy pas objeżdża rondo (ma ciągle pierwszeństwo, niczym się nie martwi). Włącza kierunkowskaz i skręcając w prawo opuszcza rondo niczego się nie bojąc. Prawda/fałsz?
  http://i.imgur.com/r8cxx.png

  Druga sytuacja
  Sytuacja zakłada udział dwóch pojazdów - Kolorowy (K) oraz Monochromatyczny (M).
  K zajmuje lewy pas na rondzie. Ma zamiar pojechać przez rondo prosto. W momencie gdy jest już na rondzie i posiada włączony prawy kierunkowskaz na rondo wjeżdża M, zajmując prawy pas ruchu. Dochodzi do kolizji, czyja jest wina?
  http://i.imgur.com/rHABS.png

  Domyślam się odpowiedzi, ale chcę się upewnić. Ta sytuacja to po prostu schemat, codzienność na drogach.

  pokaż komentarz
  w33d
 • Rizzin +2  

  @w33d:
  Pierwsza sytuacja - fałsz, bo pasy ruchu i linie prowadzące pokazują nam jak mamy jechać, nie jest to klasyczne rondo i znaki drogowe mają pierwszeństwo przed zasadami ogólnymi i art. 22. Żeby sprawa była bardziej jasna to powinny być tam również F-10.
  Druga sytuacja - takie ronda są niebezpieczne, właśnie ze względu na taki punkt kolizyjny. Dlatego powinno się tworzyć prawy pas z możliwością pojechania tylko pierwszym zjazdem. No ale skoro już ktoś wpadł na taki głupi pomysł, żeby zrobić taką organizację ruchu, to wg mnie pierwszeństwo ma ten kolorowy wężyk.

  pokaż komentarz
  Rizzin
 • hallosebek 0  

  @w33d: Według mnie pierwsza sytuacja to żle wykonany manewr skrętu, w razie kolizji to bardzo ciężko udowodnić chyba że masz jakiś światków albo ktoś magrał filmik. Bo tem co jechał do okoła ronda zawsze może powiedzieć że jechał na wprost przez rondo.
  Co do drugiej sytuacji, uważam że wina jest kolorowego (nie żebym był rasistą ). (M) wjeżdza na rondo na pas który jest wolny w momencie kolizji znajduje się już na rondzie i ma pierwszeństwo przez (K). A tak nawiasem, (M) i (K) sugeruje mężczyznę oraz kobietę - moge tak to zinterpretować czy miałeś coś innego na myśli ? hehe

  Moje pytanko czy (M) skręcajac w prawo z prawego pasa zajmowanego przed rde rondem, oraz jadący po nim zewnętrznym pasem może zajać lewy pas wyjazdowy ?

  pokaż komentarz
  hallosebek
 • PeaceUN -3  

  @zenek_rolka: na zwyklym skrzyzowaniu tez nie jest a nikt sie nie kreci

  pokaż komentarz
  PeaceUN
 • w33d +1  

  @Rizzin
  @hallosebek

  Fajnie, fajnie. A teraz druga opcja. Te same sytuacje tylko na innym rondzie.

  http://i.imgur.com/eHSkE.png

  pokaż komentarz
  w33d
 • hallosebek 0  

  @w33d: moja odpowiedz była właśnei do tego ronda, bo myślałem że analizujemy sytuację z artykulu i że nie mogłeś innego obrazka dostać. w tym przypadku Rizzin ma w pełni rację.

  @Rizzin
  Moje pytanko czy (M) skręcajac w prawo z prawego pasa zajmowanego przed rde rondem, oraz jadący po nim zewnętrznym pasem może zajać lewy pas wyjazdowy ? oczywiście rondo bez linni pomocniczych

  pokaż komentarz
  hallosebek
 • kafka -1  

  @w33d: Wynika z tego, że poprzednie dwie sytuacje nie obywały się na rondach.

  pokaż komentarz
  kafka
 • w33d +2  

  @kafka: W takim razie na czym?

  Moje zdanie:
  Rondo wersja A.
  Sytuacja 1: Jazda możliwa tylko z włączonym kierunkiem lewym. Brak pierwszeństwa przejazdu z każdym przecięciem pasów.
  Sytuacja 2: Winny M. Przecięcie pasów przez M, szczególny układ pasów, który zezwala K na bezkolizyjny zjazd.

  Rondo wersja B
  Sytuacja 1: Jazda możliwa bez włączonego kierunku. Ustępuje pierwszeństwa jedynie przy wjeździe na rondo. Kierunek prawy włączony jedynie przy zjeździe z ronda.
  Sytuacja 2: Winna K. Przecięcie pasów przez K, przy których powinien upewnić się (ustąpić pierwszeństwa) pojazdowi jadącemu prawym pasem.

  pokaż komentarz
  w33d
 • kafka 0  

  @w33d: Jeżeli nie ma znaku C-12 to, to nie jest rondo.
  edit; i w drugim przypadku M ma pierwszeństwo.

  pokaż komentarz
  kafka
 • btr +2  

  @Rizzin:
  Tak wygląda układ pasów na rondach np. w Danii: zdjęcie. Jak dla mnie to jest to sensowny układ, bezpieczniejszy niż ten, który zwykle stosuje się w Polsce.

  pokaż komentarz
  btr
 • Rizzin 0  

  @w33d: Zgadzam się całkowicie z twoim zdaniem :)

  pokaż komentarz
  Rizzin
 • pink_avenger +1  

  Jak dla mnie to jest to sensowny układ, bezpieczniejszy niż ten, który zwykle stosuje się w Polsce.

  @btr: Można? Można. Trochę białej farby oraz wysiłku umysłowego i jest OK.

  pokaż komentarz
  pink_avenger
 • void1984 +1  

  @Rizzin: Ja nie spotkałem się z pomysłem zakazu jazdy "w kółko" na rondzie. Czasami robię dwa kółka gdy wszystkie oznaczenia zjazdów są słabe.
  Spotkałem się natomiast z rondami "wirowymi" i tam faktycznie nie można jeździć "w kółko".

  pokaż komentarz
  void1984
 • GrammerNazi -2  

  @Rizzin:
  Wyprzedza się z lewej strony, a nie prawej - właśnie m.in. po to, żeby nie dochodziło do takich sytuacji.

  pokaż komentarz
  GrammerNazi
 • maddox84 +2  

  @void1984: Na rondzie turbinowym można jeździć "w kółko" ale wiąże się to ze zmianami pasa ruchu i wszystkimi tego konsekwencjami (ustępowanie pierwszeństwa itp.)
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Rondo_turbinowe

  pokaż komentarz
  maddox84
 • void1984 0  

  @maddox84: Hmm, Twój link podaje:

  W przeciwieństwie do zwyczajnego ronda nie ma możliwości zmiany pasa ruchu z zewnętrznego na wewnętrzny lub odwrotnie.
  W mojej pamięci też są linie ciągłe, które wyprowadziły mnie szybciej niż chciałem.

  pokaż komentarz
  void1984
 • maddox84 +2  

  @void1984: Wiesz, to zależy jeszcze od oznakowania poziomego bo to ono w tej sytuacji wyznacza czy możesz zmienić pas na wewnętrzny. Na obrazku podane jest rondo na którym to jest możliwe:
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fc/Turbo_Roundabout.svg/400px-Turbo_Roundabout.svg.png
  Ale praktycznie nie ma możliwości oznakowania takiego ronda tak aby była jednocześnie możliwość wjechania na wewnętrzny pas a nie było możliwości jego zmiany ;)
  Dwie sytuacje:
  a) Jeśli masz linię przerywaną na wjeździe to można i wjechać i zmienić pas w tym miejscu:
  http://i.imgur.com/vegLU.jpg
  b) Jeśli masz linię ciągła (nie chcesz żeby ludzie zmieniali pas) to jednocześnie nie można wjechać na rondo na ten pas ;)
  http://i.imgur.com/kv6kp.jpg

  Chociaż w grę może jeszcze wchodzić interpretacje linii P-1
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Znaki_poziome

  Znak P-1 o podwójnej szerokości, w którym kreski i przerwy są równe, informuje ponadto, że wyznaczony pas ruchu jest pasem: ruchu powolnego, zanikającym albo przeznaczonym wyłącznie dla pojazdów wyjeżdżających na inną drogę lub jezdnię.
  Ale raczej nie ma to wpływu na możliwość zmiany pasa.

  pokaż komentarz
  maddox84
 • haxxx +2  

  @Rizzin: Tak zdałem egzamin w 2006. Wyprzedziłem na skrzyżowaniu konia z wozem. Egzaminator mnie oblał. A że to był czas gdzie w "L" były już kamery to napisałem odwołanie, które o dziwo uznali za zasadne i egzamin zaliczyli jako zdany.

  pokaż komentarz
  haxxx
 • Graven -1  

  to może wrzućcie jeszcze wykop o znakach drogowych. Przecież w tym znalezisku nie ma nic nowego ani nadzwyczajnego :P

  pokaż komentarz
  Graven
 • void1984 +5  

  @Graven: Serio znałeś te przepisy z tramwajem?

  pokaż komentarz
  void1984
 • Graven +13  

  @void1984: ha ha ha :) akurat się składa że jestem motorniczym :D

  pokaż komentarz
  Graven
 • void1984 +3  

  @Graven: :D
  To jedyna wiarygodna odpowiedź, którą mogę zaakceptować.
  Pozostałe punkty bo raczej banały, ale ten mnie zupełnie zaskoczył.

  Brakuje mi na tej liście Art. 26. p 2:

  Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
  Nieraz widziałem łamiących go kierowców, a co gorsza sporo osób o nim nie pamięta.

  pokaż komentarz
  void1984
 • Graven +2  

  @void1984: no tak... ale to taka sama oczywistość jak zatrzymanie pojazdu na zielonej strzałce - a jednak robi to tylko i wyłącznie "nauka jazdy". Z ręką na sercu nie widziałem nigdy w życiu, żeby ktoś zatrzymał się na zielonej strzałce - nie mówię oczywiście o sytuacji w której ustępuje komuś pierwszeństwa, ale kiedy z daleka widać, że ma wolną drogę.

  pokaż komentarz
  Graven
 • void1984 +2  

  @Graven: Ja się zatrzymuję. Bez tego nie mógłbym spojrzeć porządnie w lewo, bo zazwyczaj linia zatrzymania dla sygnalizatora jest przed przejściem dla pieszych, więc gdy pojawi się strzałka to nadal nie wiem czy coś nie jedzie z lewej.

  pokaż komentarz
  void1984
 • matips +1  

  @void1984: Ten przepis liczy się, jeśli pieszy już jest na jezdni, tzn nie kiedy czeka i rozgląda się stojąc na chodniku. Natomiast zajeżdżanie drogi pieszemu spacerującemu po jezdni (nawet w miejscach niedowolnych) nie jest bezpieczne i odpowiedzialne i chciałbym życzyć takim kierowcom szybkiej utraty prawa jazdy.

  pokaż komentarz
  matips
 • void1984 0  

  @matips: Jasne, tyle że kierowcy często wpadają rozpędzeni (20-30km/h wydaje im się powoli) za róg i nawet by uciekać jest mało czasu. Pomijając już pretensje o "łażeniu jak krowy bez znajomości przepisów".

  pokaż komentarz
  void1984
 • mj12 +8  

  Takich przypomnień nigdy za wiele. Swoją drogą na jednym się wyłożyłem - czy ktoś może uzasadnić dlaczego skręcając w prawo muszę ustąpić pierwszeństwa tramwajowi a jadąc na wprost już nie (rys. 4)?

  pokaż komentarz
  mj12
 • Rizzin +2  

  @mj12:
  Wstyd się przyznać, ale też od razu tego nie wiedziałem i musiałem się chwilę zastanowić :)
  Ogólnie sprawa wygląda tak: tramwajowi ustępuje się pierwszeństwa z zasad ogólnych (art. 25). Czyli nie ważne skąd jedzie - my stoimy. Jednak jest sobie taki głęboko ukryty przepis:
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
  z dnia 31 lipca 2002 r.
  w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
  Rozdział 5
  Sygnały świetlne nadawane przez urządzenia umieszczone na drodze

  § 95. 4. Kierujący pojazdem szynowym skręcający na skrzyżowaniu o ruchu kierowanym sygnałami świetlnymi może je opuścić, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 2-4, pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa uczestnikom ruchu poruszającym się na wprost. Przepisu nie stosuje się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym oznaczonym znakami C-12.

  Tak więc jak nie mamy sygnalizacji świetlnej to ustępujemy tramwajowi nieważne skąd jedzie i nie ważne czy są znaki czy nie ma. A jak jest sygnalizacja to kiedy jedziemy prosto mamy pierwszeństwo i jest luz, ale kiedy skręcamy, czy to w lewo czy to prawo, ustępujemy tramwajowi.

  pokaż komentarz
  Rizzin
 • vul6 +6  

  Tak więc jak nie mamy sygnalizacji świetlnej to ustępujemy tramwajowi nieważne skąd jedzie i nie ważne czy są znaki czy nie ma.

  @Rizzin: Nieprawda. Niedaleko miejsca gdzie mieszkam jest pętla tramwajowa, tramwaj żeby na nią wjechać musi przejechać w poprzek dwupasmową ulicę. Ale przy swoim torowisku ma znak ustąp pierwszeństwa. Ogólnie dopiero gdy tramwaj ma sytuację równorzędną z nami to wtedy ma pierwszeństwo, ale poza tym to normalnie stosuje się do znaków i sygnalizacji.

  pokaż komentarz
  vul6
 • Rizzin +6  

  @vul6: Oh, no dobra, niedopowiedzenie. Oczywiście chodziło mi sytuacje równorzędne, a nie że tramwaj jest na podporządkowanej, a samochód na głównej. A dokładniej: kiedy nie ma znaków, ustępujemy nieważne skąd jedzie, a jak jesteśmy na głównej to ustępujemy tramwajowi, który też jest na głównej. Faktycznie, za duży skrót myślowy zastosowałem :/

  pokaż komentarz
  Rizzin
 • mj12 0  

  @Rizzin: No tak.... kolejny dowód na to, że polskie prawo jest proste i nieskomplikowane ;). Ale głupi byłem - myślałem, żeby poruszać się polskich drogach wystarczy znajomość kodeksu drogowego ;)

  Dziękuję za odpowiedź.

  pokaż komentarz
  mj12
 • qyk +8  

  Kodeks kodeksem ale najważniejsza jest wyobraźnia a tego wielu kierowcom brakuje i widac to na drodze

  pokaż komentarz
  qyk
 • BeSmarter +5  

  @qyk: A ja bym powiedział, że tej nie brakuje, wielu ma ją niezwykle bujną. Jednak połączoną z zupełnym brakiem rozsądku i umiejętności myślenia...

  pokaż komentarz
  BeSmarter
 • hallosebek +1  

  Mam pytanie co do sytuacji "Zawracanie na drodze z pierwszeństwem" ( drugi przykład). Jeżeli zawracanie na skrzyżowaniu możemy potraktować jako podwójny skręt w lewo, to czy samochód, który zawraca nie powinien ustąpić pierwszeństwa pojazdom z lewej ? Na tym rysunku samochód niebieski ustępóje czerwonemu. Bo przy drugim skręcie będzie w takiej samej sytuacji (położeniu na drodze) jak samochod zielony, który by skręcał w lewo. No i kwestia tego, że samochód który zawraca ciągle jest na drodze z pierwszeństwem. Proszę o rozwiązanie problemu.

  pokaż komentarz
  hallosebek
 • oner +4  

  @hallosebek: Żadnym ekspertem nie jestem, nawet prawo jazdy od niedawna mam, ale w sumie nie rozumiem problemu. Takie trochę wydumane. Jesteś na drodze z pierwszeństwem, masz pierwszeństwo przed wszystkimi w tym przypadku i w zasadzie w sytuacji z obrazka jesteś chwilowo "panem tego skrzyżowania" :P

  W zasadzie to nie wiem co za skomplikowania sytuacja. W ogóle bym się nie zastanawiał.

  Jeszcze lepsze jest:
  "Policjant kierujący ruchem i skręt warunkowy"
  Toż to jest wyraźnie powtarzane zawsze i wszędzie, nawet na testach zdaje się zawsze jest pytanie o to i każdy kto podchodził do testów i zamierzał je zdać wie, że należy zaznaczyć takie odpowiedzi, żeby wychodziło ogólnie na to, że słuchamy się TYLKO policjanta a nie żadnych znaków, sygnalizacji, znaków na jezdni, znaków na niebie.

  pokaż komentarz
  oner
 • Menorzinho +2  

  @hallosebek: tez mi sie tak zawsze wydawalo... przy pierwszym "skrecie w lewo" powinnismy zajac chyba miejsce po lewej stronie skrzyzowania... tak jakbysmy jechali prostopadle do uprzywilejowanej.

  pokaż komentarz
  Menorzinho
 • rezdesign +2  

  Akurat na forum Wałbrzycha trwa wielka dyskusja nad dużym ale prostym skrzyżowaniu: KLIK. Ręce opadają jak ludzie postrzegają skrzyżowania i przepisy...

  pokaż komentarz
  rezdesign
 • Pan_Minus +4  

  @rezdesign: a co nas tam jakiś Wałbrzych obchodzi...

  pokaż komentarz
  Pan_Minus
 • Oskarek89 +4  

  Myślałem że jakieś trudne sytuacje i czegoś nowego się dowiem a tu nic :)

  wyprowadźcie mnie z błędu jak coś ale na zwykłym rondzie z 1 pasem ja jeżdzę tak że wjeżdżam na nie i przy zjeździe z ronda wrzucam prawy kierunek, nigdy nie wrzucam lewego kierunku bo skąd ktoś może wiedzieć z której ulicy wjechałem na rondo (moim zdaniem to jest błąd jak widzę ludzi wrzucających lewy kierunek na takich rondach) i jak będę chciał to będę sobie jeździł w kółko i dopiero jak będę zjeżdżał to wrzucam kierunek

  pokaż komentarz
  Oskarek89
 • ppomek -4  

  @Oskarek89: można wrzucać lewy kierunek oraz można go nie wrzucać, przepisy nie mówią tego jasno, a pomiędzy instruktorami trwa dyskusja jak uczyć.

  pokaż komentarz
  ppomek
 • DonHash +4  

  @Oskarek89: Bo lewego kierunku się nie wrzuca. Na rondzie sygnalizuje się dopiero zamiar zjechania z niego. Tak samo jak nie wrzuca sie kierunku przy wjeździe na rondo, a niektórzy to robią.

  pokaż komentarz
  DonHash
 • Oskarek89 +2  

  @ppomek: no ale przyjmijmy że jedziesz na wycieczkę i wjeżdżasz na jakieś rondo po raz pierwszy i kiedy wrzucasz lewy kierunek?
  http://i.imgur.com/xbDYF.jpg
  tu masz 4 ronda i 4 różne kształty
  wielu ludzi sugeruje się tym że jadą w lewo tak jak na rondzie 4 to wrzucają lewy kierunek, ale czy na rondzie nr 3 nie powinni wrzucić lewego (wg ich rozumowania) skoro też zjeżdżają ostatnim zjazdem?
  jak Ty byś wrzucał kierunek?
  @DonHash: ja to wiem :) ale mnóstwo ludzi wrzuca lewy i to nawet osoby które widzę jeżdżą codziennie jak dostawcy czy kurierzy

  pokaż komentarz
  Oskarek89
 • smk666 -4  

  @ppomek:
  Mnie uczono, zeby wrzucić na dojeździe do ronda i wyłączyć zaraz po zajęciu wewnętrznego pasa. Potem na wysokości ostatniego zjazdu przed naszym dajemy kierunek w prawo i zmieniamy pas na prawy.

  pokaż komentarz
  smk666
 • x...a 0  

  : Bo lewego kierunku się nie wrzuca. Na rondzie sygnalizuje się dopiero zamiar zjechania z niego. Tak samo jak nie wrzuca sie kierunku przy wjeździe na rondo, a niektórzy to robią.

  @DonHash: Czasami jednak pas prowadzi do wyjazdu z ronda, choćby tutaj http://www.wykop.pl/link/1098805/myslisz-ze-wiesz-jak-jezdzic-po-skrzyzowaniach/#comment-9509105
  W tym wypadku podczas zjeżdżania z ronda nie dajemy kierunkowskazu, ponieważ kierunkowskaz dajemy tylko w przypadku zmiany kierunku jazdy, albo pasa ruchu. Dochodzi do paradoksalnych sytuacji, że kierowcy jadąc ciągle tym samym pasem i jadąc ciągle po prostej dają kierunkowskaz, bo "zjeżdżają z ronda" a w kodeksie drogowym nie ma pojęcia "zjazdu z ronda").

  pokaż komentarz
  x...a
 • void1984 -1  

  @Oskarek89: Nie wrzucaj lewego kierunkowskazu na naszych (nie angielskich) rondach, bo one składają się z serii skrzyżowań T, które pokonujesz w prawo.

  pokaż komentarz
  void1984
 • Oskarek89 0  

  @void1984: ja nie wrzucam...

  @xnina: takie rondo było całkiem niedawno w Warszawie ale już je zmienili, było rondo 3pasmowe i normalnie z lewego! pasa był zjazd więc osoby na środkowym i prawym pasie musiały się zatrzymywać :) pasy itp wszystko ładnie rozrysowane a i tak mimo to sporo ludzi wymuszało
  oczywiście zjeżdzało się tam bez żadnego kierunku bo nie zmienialiśmy pasa :D

  pokaż komentarz
  Oskarek89
 • technet 0  

  @Oskarek89: Osobiście jestem zwolennikiem wrzucania prawego kierunku przy zjeździe z ronda. Choć ostatnio jadąc przez rondo, gdzie przede mną jechały trzy Lki i dwa z nich miały włączony kierunek w lewo a jeden nie - pomimo, że wszystkie zjeżdżały na trzecim zjeździe ronda z czterema wyjazdami.

  pokaż komentarz
  technet
 • Oskarek89 -1  

  @technet: prawy kierunek to obowiązek nawet jak jedziesz "prosto"

  pokaż komentarz
  Oskarek89
 • x...a -1  

  @Oskarek89: Podaj mi przepis, bo "prawdy" zasłyszane od wujka czy szwagra na imieninach mnie nie przekonują.

  pokaż komentarz
  x...a
 • Oskarek89 +1  

  @xnina: najłatwiej wyjaśnić Ci to tak że jak wjeżdżasz na rondo to tak jakbyś dalej jechała ulicą którą jechałaś, pomyśl że jeżdżąc w kółko po rondzie to tak jakbyś zjeżdżała po sprężynie :D :D
  ale w końcu chcesz zjechać ze sprężyny i wtedy wrzucasz kierunek w prawo
  A jakby wyprostować sprężyne to wygląda na to że jedziesz cały czas prosto
  narysowałem trasę nr 1 na rondzie, trasa nr 2 to jest że tak powiem wyprostowane rondo, możesz dalej jechać po rondzie czyli jedziesz prosto ale możesz skręcić...
  http://i.imgur.com/9LXg8.jpg

  pokaż komentarz
  Oskarek89
 • x...a 0  

  @Oskarek89: Na klasycznym rondzie masz rację, bo pas biegnie wokół wyspy, ale jeśli pasy narysowane na jezdni wskazują inaczej, tak jak tutaj: http://www.wykop.pl/link/1098805/myslisz-ze-wiesz-jak-jezdzic-po-skrzyzowaniach/#comment-9509105 , nie daje się kierunkowskazu, ponieważ nie zmienia się ani pasa ruchu, ani kierunku jazdy.

  pokaż komentarz
  x...a
 • Oskarek89 0  

  @xnina: tutaj tak, bo to jest inne rondo z wyznaczonymi pasami i na tym rondzie właśnie powinno się wrzucać lewy kierunek bez prawego :) wrzuca się wtedy po prostu kierunek jak zmieniamy pas

  pokaż komentarz
  Oskarek89
 • x...a +1  

  @Oskarek89: Cieszę się, że się zgadzamy.

  pokaż komentarz
  x...a
 • b.........o +4  

  Tak samo jak nie wrzuca sie kierunku przy wjeździe na rondo, a niektórzy to robią.

  @DonHash: W zasadzie jest tak jak mówisz. Ale w moim mieście jest kilka miniaturkowych rond, na których skręcając w prawo znajduje się na nich przez jakieś 5 metrów? I jeśli zamierzam wykonać skręt w prawo/zjechać pierwszym zjazdem, to wrzucam prawy kierunkowskaz jeszcze przed wjazdem. W ten sposób osoby czekające na wyjazd z tej drogi, w którą ja zamierzam skręcić mają czas na wyjechanie. Gdybym chciał wrzucać kierunkowskaz po wjeździe na rondo, to nie miałoby znaczenia, bo już bym z niego zjeżdżał.

  pokaż komentarz
  b.........o
 • silvanus +4  

  Część osób nie rozumie też że sygnalizator kierunkowy daje bezkolizyjny przejazd. Jeśli ma się więc zielone w lewo, to ci z przeciwka jadący prosto muszą mieć wtedy czerwone (czyli można spokojnie jechać w lewo).

  pokaż komentarz
  silvanus
 • DOgi 0  

  @silvanus: jechałem kiedyś z zakonnicą, która nie była świadoma, że na warunkowym zielonym przy skręcie w lewo trzeba ustępować pierwszeństwa :) Ale jakoś podświadomie ustępowała, tylko narzekała, że się tamci pchają ;)

  pokaż komentarz
  DOgi
 • kapuczino +1  

  Fajne znalezisko, a przy okazji mam nurtujące mnie pytanie. Jest tu paru fachowców, z tego co widzę. Szczególnie @Rizzin - świetne wypowiedzi! -będę wdzięczny za odpowiedź, na następujący problem:
  - Skrzyżowanie drogi dwupasmowej przedzielonej pasem zieleni, ze zwykłą ulicą. Klasyczna sygnalizacja świetlna. Jestem na dwupasmowej, mam zielone, chcę skręcić w lewo, ale na przeciwko też mają zielone i też jest kierowca, który chce skręcić w lewo. I tu pytanie:
  Jak należy wjeżdżać na skrzyżowanie w takiej sytuacji, gdy nie ma żadnych znaków? Na tzw. lusterka (mijamy skręcającego z naprzeciwka lusterkiem z prawej strony), czy tak jak na rondzie?

  Na lusterka
  Na rondo

  pokaż komentarz
  kapuczino
 • Rizzin +1  

  @kapuczino:
  Każde skrzyżowanie jest inne i na każde trzeba patrzeć w inny sposób. Ogólna niepisana zasada, którą stosuje się np. na egzaminie mówi, żeby upłynniać ruch i jeździć "po angielsku", czyli tak jak napisałeś "na lusterka". I tak też pojedziemy np. na tym skrzyżowaniu (jadać Kamienną):
  http://mapy.google.pl/?ll=51.088385,17.034935&spn=0.00109,0.00284&t=h&z=19
  Tak jak jedzie ten czerwony samochód:
  http://mapy.google.pl/?ll=51.088307,17.034995&spn=0.000273,0.00071&t=h&z=21&layer=c&cbll=51.088307,17.034867&panoid=ddJ3o4oqkGRbjMumFOJ2qw&cbp=12,289,,1,3.77
  Czy nawet tutaj bym po angielsku pojechał (jadąc z dołu do góry):
  http://mapy.google.pl/?ll=51.125014,16.98404&spn=0.001089,0.00284&t=k&z=19

  Jednak na takim (skręcając z podporządkowanych) już tego nie zrobimy, bo stwarza zagrożenie wjechania na tor pojazdu, który jedzie prosto.
  http://mapy.google.pl/?ll=51.125014,16.98404&spn=0.001089,0.00284&t=k&z=19

  Takich zachowań nie regulują przepisy ruchu drogowego oraz nie jest regulowane pierwszeństwo przejazdu, gdyby dwa pojazdy skręcające w lewo się zderzyły. Trzeba po prostu uważnie obserwować co robi pojazd z naprzeciwka, albo stosować się do prawa większości i jechać tak jak inni.

  To samo tyczy się konkretnego przypadku podanego przez ciebie. Bo niby można się prawymi bokami wyminąć, ale to może również spowodować, że pojazdy będąc na pasie rozdziału będą sobie widoczność ograniczać. Trzeba więc dostosować się do drugiego pojazdu.

  pokaż komentarz
  Rizzin
 • kapuczino +1  

  @Rizzin: Dzięki za odpowiedź.
  Tak właśnie czułem, że sprawa jest nieuregulowana
  To skrzyżowanie, które jest takie dla mnie problematyczne jest tu:
  http://maps.google.com/maps?q=52.239757,20.986998&hl=en&ll=52.239722,20.987025&spn=0.002851,0.006266&sll=52.239755,20.987006&sspn=0.001426,0.003133&t=h&z=18
  Dodatkowo tramwaj po środku :) Strasznie dużo nerwów ludzie na nim tracą (raz do mnie koleś z czarnej beemki wyskoczył wyjaśniać w/w kwestię) Ciekawe co policja mówi, jak jest kolizja w takich sytuacjach :)
  Ja osobiście jestem zwolennika, że na tym konkretnym należałoby się trzymać zasady "po angielsku" (co chyba się zgadza z tym, co napisałeś). Ale dla zdrowia, jak mogę, omijam i jadę inną drogą :)

  pokaż komentarz
  kapuczino
 • reaper1 +1  

  Kto ma pierwszeństwo na tym rondzie:
  http://img836.imageshack.us/img836/1300/rondoe.png

  Pojazd znajdujący się na środku chce skręcić w lewo (jest on na pasie umozliwiajacym jazde na wprost lub w lewo).

  Pojazd, ktory za chwile bedzie wjezdzal na rondo jest na pasie umozliwiajacym jedynie skret w prawo - ma on znak poziomy i pionowy Ustap Pierwszenstwa.

  Pojazd znajdujacy sie juz na rondzie bedzie je opuszczal z wewnetrznego pasa, nie ma on mozliwosci opuszczenia ronda z pasa prawego (pas prawy jest tylko do jazdy prosto).

  Z artykulu wynika (podobna sytuacja), ze pojazd opuszczajacy rondo z innego pasa niz prawego powinien ustapic pierwszenstwa pojazdowi wjezdzajacemu na rondo - jaki jest cel w tym przypadku stawiac znak ustap pierwszenstwa, skoro moznaby go zignorowac gdyz "przeciwnik" opuszcza rondo z pasa wewnetrznego, natomiast w tej sytuacji osoba wjeżdzająca na rondo ma ZAWSZE prawy pas wolny ?

  Kto ma pierwszenstwo ?

  Rondo znajduje sie w Opolu przy Karolince.

  pokaż komentarz
  reaper1
 • jacekfreeman +1  

  @reaper1: w tej sytuacji ten na rondzie ma pierwszeństwo, mimo że zjeżdża przecinając zewnętrzny pas (takie są linie) no to jednak ci skręcający w prawo mają A-7 więc powinni go puścić. Sytuacja w artykule jest nieco inna, bo pojazd będący już na rondzie na zeewnętrznym pasie ma pierwszeństwo przed tym, który zjeżdża przecinając ten prawy pas (no, bo do chodzi do zmiany pasa ruchu, zasada ogólna).

  pokaż komentarz
  jacekfreeman
 • reaper1 via iOS 0  

  @jacekfreeman: ok. W artykule jednak na rondzie jest pojazd czerwony. Pojazd niebieski dopiero bedzie wjezdzal na rondo i pomimo poziomego znaku Ustap Pierwszenstwa ma pierwszenstwo przed czerwonym. Nie jestem przekonany o tym pierwszenstwie niebieskiego. Moim zdaniem ustap,to ustap. W przypadku jaki opisujesz(niebieski tez jest na rondzie) zgadzam sie z tym co mowisz.

  pokaż komentarz
  reaper1
 • jacekfreeman +1  

  @reaper1: Tutaj istotne jest dokładnie w jakim miejscu znajdują się pojazdy (dyskutowano też chyba o tym wyżej w komentarzach). Gdy oba pojazdy znajda się już na rondzie (i nie ma to znaczenia kto wjechał pierwszy) i dochodzi do zmiany pasa no to zasada ogólna (a więc ten z wewnętrznego pasa ustępuje). Jednak w momencie gdy na rondzie jest jeden pojazdy z tej dwójki i zmienia pas to ci wjeżdżający na rondo czekają na niego i ustępują.

  pokaż komentarz
  jacekfreeman
 • reaper1 via iOS 0  

  @jacekfreeman: i mam dokladnie takie samo zdanie,artykul jednak wskazuje,ze ten co wjezdza ma pierwszenstwo, co jest dla mnie niezrozumiale.(scislej mowiac-obrazek jest bledny,sam opis jest ok).

  pokaż komentarz
  reaper1
 • W......6 +2  

  Proste jak budowa cepa.

  pokaż komentarz
  W......6
 • pioterhiszpann 0  

  @Weeman86:
  Zapewne nie dla kazdego ;p bo wtedy wypadków na skrzyzowaniach niebyłoby ;p

  pokaż komentarz
  pioterhiszpann
 • RRybak +2  

  Główne rondo w Katowicach ma wyznaczone pasy ruchu i kierunki poruszania się. Lewy pas wjazdowy do jazdy na wprost i w lewo, prawy na wprost i w prawo. Gdyby każdy wjeżdżał na rondo zgodnie z przeznaczeniem pasów nigdy nie byłoby żadnych problemów z przecinaniem innemu drogi. A tak to powstają sytuacje, że nagle debil z prawego pasa jedzie po skosie w lewo, ścinając zjeżdżających.

  W sumie szczerze to do dzisiaj nie mam pojęcia jak się tam poruszać prawidłowo. Czy znacznie ma tutaj zmiana pasa (że niby zjeżdżam przez prawy), czy należy się stosować do znaków poziomych (i wtedy nie byłoby problemu). Rondo ma nawet wyrysowane linie przerywane na zjazd. Jeśli ktoś by mnie mógł uświadomić sensownie, to byłbym wdzięczy.

  Podgląd ronda dostępny na Zumi http://www.zumi.pl/namapie.html?qt=&loc=Katowice%2C+Zi%EAtka+ - trzeba się tylko przełączyć na satelitę i zoom zrobić.. Widać pasy jak na dłoni, jakby coś..

  pokaż komentarz
  RRybak
 • DOgi 0  

  @RRybak: powinny się z ziemi wysuwać takie bariery, żeby na sztywno kierowały ruchem po rondach ;)

  pokaż komentarz
  DOgi
 • small24 +1  

  Pytanie na przykładzie konkretnego ronda
  Katowice, rondo Ziętka, okolice Spodka

  Rondo wygląda tak:
  http://i.imgur.com/khlkH.jpg

  Klasyczne rondo, przed wjazdem na rondo stoi znak P-10 taki jak widzicie na obrazku, czyli z lewego pasa możemy jechać prosto, w lewo bądź zawrócić, z prawego pasa w prosto i w prawo

  A teraz sytuacja która na tym rondzie ma miejsce co kilkadziesiąt sekund (aż dziw, że nie ma tu co chwile jakiejś kolizji)

  http://i.imgur.com/hfsuI.jpg

  Opis sytuacji
  2 samochodu wjeżdżają od północy w jednym momencie na rondo.
  Samochód czerwony na prawym pasie zamierza jechać na rondzie w lewo o czym kierujący pojazdem czarnym nie wie a sam planuje jechać przez rondo prosto.
  W miejscu zaznaczonym na pomarańczowo dochodzi do kolizji.
  Czyja jest wina?

  pokaż komentarz
  small24
 • jacekfreeman 0  

  @small24: czerwwonego, bo pojechał w lewo nie z tego pasa co trzeba.

  pokaż komentarz
  jacekfreeman
 • matips 0  

  @small24: W dodatku czarny, by uzasadnić, że miał pierwszeństwo musiałby wiedzieć skąd jechał czerwony znajdujący się na pasie przez który przejeżdżał. Czarny powinien sprawdzić, czy na pasie, przez który przejeżdża nie ma jakiegoś innego samochodu - np. takiego, który wjechał z lewej strony tego obrazka i jedzie prosto. Jeśli zderzył się z czerwonym to:
  - albo nie upewnił się, że na pasie na który zjeżdża nie ma innego pojazdu
  - albo celowo zderzył się czerwonym, bo ten powinien skręcić w lewo
  W obu sytuacjach jest winny.

  pokaż komentarz
  matips
 • jacekfreeman 0  

  @matips: czerwony nie powinien w ten sposób wykonać skrętu, co do czarnego... to powinien wczesniej zająć sobie prawy pas (w momencie gdy miał pierwszeństwo przed wjeżdżającymi z prawej (na zdjęciu centralnie z lewej), a jakby wtedy "spotkał się" z czeronym to by go puścił, choć czerwony powinien jechać z tego samego pasa co czarny skoro chciał zjechać dopiero 3 zjazdem...

  pokaż komentarz
  jacekfreeman
 • wegi 0  

  @jacekfreeman:
  To w końcu czyja wina? Bo ja już zwątpiłem...

  pokaż komentarz
  wegi
 • egoistyczny_logistyk 0  

  @small24: Kilka komentarzy wyżej zadałem identyczne pytanie. Ile ludzi, tyle opinii na ten temat.

  pokaż komentarz
  egoistyczny_logistyk
 • magik111 -2  

  powiedzcie mi czym się różni "goła strzałka", a wypełnione tło a strzałka czarna w sygnalizacji?

  pokaż komentarz
  magik111
 • Kecarg +3  

  @magik111: Niczym.

  pokaż komentarz
  Kecarg
 • LEM_ 0  

  @magik111: Tu chodzi o widoczność. Sygnalizator czerwony i zółty świeci swoim kolorem i ma czarną strzałkę, aby być lepiej widocznym (większa powierzchnia koloru). Z kolei zielony to już tylko wycięta świecąca na zielono strzałka.

  pokaż komentarz
  LEM_
 • broker 0  

  Rysunek z rondem jest błędny. Wjeżdżając na rondo należy ustąpić pierwszeństwa zarówno tym, którzy poruszają się prawym (zewnętrznym) pasem, jak i tym, którzy jadą lewym (wewnętrznym) pasem. Wynika to ze znaku ustąp pierwszeństwa, którzy stoi przed 99% rond w Polsce.

  Kolejny błąd to włączanie lewego kierunkowskazu przed lub na rondzie. Na rondzie włącza się tylko i wyłącznie prawy kierunkowskaz przed zjazdem lub zmianą pasa ruchu na prawy.

  pokaż komentarz
  broker
 • silvanus 0  

  Jeśli jest normalne rondo, bez wyznaczonych pasów, to obowiązuje zasada zjeżdżania tylko prawym pasem (i sygnalizacja zjazdu prawym kierunkowskazem). A co jeśli jest rondo, gdy są oznaczone dwa pasy do jazdy prosto. Jeśli zjeżdżając lewym pasem włączę prawy kierunek, to co on wtedy oznacza, że opuszczam rondo czy że chcę zmienić pas na prawy?

  pokaż komentarz
  silvanus
 • plat1n 0  

  9 na 10 osób i tak nie zauważa nigdy znaku oznaczającego skrzyżowanie i wyprzedza, ale może chociaż ktoś tutaj doczyta i się doedukuje. Ale i tak najgłupsze przepisy są z tramwajami ;p

  pokaż komentarz
  plat1n
 • ZielonyBeret -4  

  WTF? To są jakieś mega-trudne sytuacje? Jeśli ktoś nie wie, jak sobie z nimi poradzić, nie powinien dostać prawa jazdy.

  pokaż komentarz
  ZielonyBeret
 • void1984 +3  

  @ZielonyBeret: Przyznam się że prawo jazdy robiłem dwa razy, ale sytuacja z tramwajem i tak mnie zaskoczyła.

  pokaż komentarz
  void1984
 • zupa326 via iOS -1  

  Jezdze juz pare lat i zycze powodzenia kazdemu kto wykona manewr (prawidlowy skadinad) wjechania na rondo zaprezentowany na obrazku nr 2 - GWARANTUJE, ze 90% idiotow za kierownica w Ciebie wjedzie:/ Niestety, to ze ja znam przepisy nie znaczy, ze inni znaja, zdrowy rozsadek jednak gora, bo to nie ten kraj i nie ta kultura jazdy na udowadnianie sobie kto ma racje.

  pokaż komentarz
  zupa326
 • egoistyczny_logistyk 0  

  Skoro mamy już taki fajny temat, to mam pytanie do znawców. Weźmy na przykład Katowickie rondo:
  http://www.dts-sa.pl/typo3temp/pics/4f66ce1bba.jpg
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4b/Spodek_from_Rondo.JPG/1280px-Spodek_from_Rondo.JPG

  Przed wjazdem na rondo strzałki namalowane na jezdni nakazują:
  - z prawego pasa jechać w prawo lub prosto,
  - z lewego pasa jechać prosto lub w lewo.

  I teraz hipotetyczna sytuacja: 2 samochody równolegle wjeżdżają na rondo. Ten znajdujący się na lewym pasie chce jechać na wprost (zjechać 2 zjadem), robi to jednak zjeżdżając z lewego pasa - nie zmienia go przed zjadem na prawy. Pojazd z prawego pasa nie stosuje się do namalowanych przed wjazdem strzałek, i mimo, że nie powinien planuje jechać w lewo (zjechać z ronda 3 zjadem).

  Dochodzi do kolizji (pojazd z lewego pasa zjeźdżając z ronda dobija do samochodu objeżdżającego rondo prawym pasem). Czyja będzie wina zdaniem policji?

  pokaż komentarz
  egoistyczny_logistyk
 • Graven -1  

  @egoistyczny_logistyk: oczywista oczywistość, że winny jest ten co zjeżdża w 2 zjazd z lewego pasa.
  1. Powinien przed zjazdem ustawić się na prawym pasie
  2. Najistotniejsze! Powinien upewnić się, że nie przecina komuś drogi.

  Złota zasada - to że masz pierwszeństwo, to że ktoś inny nie zna przepisów, nie znaczy, że masz w niego pierdyknąć. Skręcając z lewego pasa MUSISZ spodziewać się kogoś na prawym pasie jadącego dalej.

  pokaż komentarz
  Graven
 • enzojabol -4  

  Pozdrawiam osoby zawracające na skrzyżowaniu w ten "prawidłowy" sposób z ostatniego obrazka. Miłego klepania auta u mechanika...

  pokaż komentarz
  enzojabol
 • xanio +3  

  @enzojabol: Sposób jest prawidłowy. Tak samo na obrazku 2. Klepanie czasami może się przydać, zależy jakim kto autem jeździ ;)

  pokaż komentarz
  xanio
 • Menorzinho 0  

  @xanio: IMHO zawracajac w taki sposob powinno sie ustapic pierwszenstwa... czym to sie rozni od skrecanai w lewo od prostopadlej ulicy? a zawracanie"ciasne" widac dosyc dobrze, wiec raczej nikt nam nie wjedzie pod kola :)

  pokaż komentarz
  Menorzinho
 • xanio 0  

  @Menorzinho: różni się tym, że pierwszeństwo nabyłeś wjeżdżając na skrzyżowanie i jest ono cały czas ważne. Wiem, że to trudno zrozumieć i często można pomylić takiego zawracającego ze skręcającym ale niestety takie są przepisy i trzeba uważać. Zauważ, że na tym rysunku samochód niebieski skręca na czerwonym i zielonej strzałce, która nakazuje mu zatrzymać się i ustąpić.

  pokaż komentarz
  xanio
 • polip -2  

  i tak większość kierowców ma w dupie te przepisy i jeździ na pamięć. Jakby każdemu przyszło przestrzegać tych wszystkich przepisów to niezły burdel na drogach by się zrobił.

  pokaż komentarz
  polip
 • delikutasnie -7  

  Nie wiem czy to jakas prowokacja, ale przeciez te przyklady tutaj to z dupy wziete,jak dla poczatkującego kierowcy na kursie. Przeciez to wszystko jest tak oczywiste ze przyda sie chyba jedynie babom. Ale moze to i dobrze, przynajmniej nam nie zaszkodza :P

  pokaż komentarz
  delikutasnie
Otomoto.pl