...
 •  

  Serbowie mówią na to "Bałkańska robota", czyli bezsensowna nienawiść do siebie nawzajem...

  •  

   @jerzyszturnal: I te ich bałkańskie charaktery. Zawsze byli narwani, agresywni i mściwi. I to żaden stereotyp.

  •  

   @jerzyszturnal: jak do siebie nawzajem? problem leży na linii napływ muzułmanów - rdzenni prawosławni.

  •  

   @choleryk: to nie wina Slavka czy Abdullaha. to wina przywódców, którzy chcą ich poróżnić.

  •  

   @bezedura: nie tylko stary, to jest historia tak zawiła i skomplikowana, że całe tomy potrzebne są do jej wyjaśnienia...Tam żyją też np. Chorwaci, którzy są katolikami, ci nienawidzą się z prawosławnymi Serbami. Serbowie nie lubią też np. Słoweńców, a wszyscy nienawidzą Bośniaków i to niezależnie od tego, czy są oni muzułmanami czy przeszli na chrześcijaństwo. Czyli mamy już konflikty na tle etnicznym, religijnym, a dochodzą jeszcze kwestie kto skąd pochodzi! Popatrz na Kosowo. Albo najlepszy przykład: Serbia i Chorwacja...Dwa maleńkie państwa, w obu mówi się tym samym językiem, nawet flaga jest prawie identyczna. A wystarczy to, że jedni są takimi, a drudzy innymi chrześcijanami a już nienawidzą się jak pies z kotem. Mieszkałem kiedyś z trzema Serbami w pokoju (przez miesiąc, we Francji) i wiele upalnych wieczorów spędzonych nad butelką rakiji nie wystarczyło żebym to ogarnął. Oni sami mówili, że mało kto na Bałkanach to rozumie.

  •  

   @bezedura: Ale większość tych muzułmanów to rdzenni słowianie czy Bułgarzy - napływowych tam było raczej mało - często przechodzili na Islam kiedy Bośnia była częścią imperium Osmańskiego. http://pl.wikipedia.org/wiki/Boszniacy
   http://ebnfernas.wordpress.com/2011/02/04/poczatki-islamu-w-bosni-i-na-balkanach-czesc-1/

  •  

   @choleryk: Byłeś tam? Znasz jakiegoś Serba, Chorwata lub przedstawiciela jakiejś innej nacji z tamtego regionu? Ja odniosłem całkiem inne wrażenie, wszyscy są mili i przyjacielscy, inną kwestią jest to, że łatwo nie poddają się w swojej sprawie i tak samo jak są sympatyczni to na takim samym poziomie się zabijali.

  •  

   @jerzyszturnal: Wydaje mi się, że doszli do takiego stopnia, że sami nei wiedzieli o co się biją i dlaczego nienawidzą swoich braci i siostry.

  •  

   @Centurio93: Byłem w Chorwacji na wakacjach :) A Serbów znam od cholery, bo to całkiem pokaźna ludność napływowa w moim miasteczku. Kilku jest moimi kolegami, tak więc bardzo dobrze znam ich charakterki.

  •  

   @bezedura: trudno nazwać słowian, którzy przeszli na islam jaki ludność napływową

  •  

   @Moloch99: jak by nie było element muzułmański jest obcym cywilizacyjnie elementem

   @jerzyszturnal: może za dużo wypiłeś i nie zrozumiałeś, ja miałem okazję rozmawiać z Serbami i to jest proste. Z Chorwatami nie lubią się z tego względu, że wspierali muzułmanów. Kosowo nie jest żadnym państwem, tam napływowa część muzułmańskich Albańczyków zaczęła terroryzować Serbów i spychać ich na margines przejmując kolejne terytoria. Bośniaków nie lubią jedynie muzułmańskich, w Bośni mieszka wielu tzw. bośniackich Serbów więc to dalej jest ten sam konflikt, a ten trwa od zarania dziejów, poczytaj m.in. o bitwie na kosowym polu.

  •  

   @choleryk: No cóż, każdy może mieć swoje własne zdanie :).

   @bezedura: Nie tylko o muzułmanów chodzi, poczytaj o Ustaszach i o tym co zrobili Serbom (przede wszystkim) podczas II WŚ.

  •  

   @bezedura: no to całe szczęście że trafił nam się jeden inteligentny, co wszystko skumał i może nas profanów poinformować. Bless!

  •  

   @jerzyszturnal: tomy do wyjaśnienia to pikuś. Po trzech latach studiowania historii byłej Jugosławii, nauki chorwackiego i serbskiego mam wrażenie, że z każdą kolejną książką rozumiem coraz mniej na temat tej wojny.

  •  

   @jerzyszturnal: to że masz inne zdanie/mniejszą wiedzę nie oznacza że trzeba od razu minusować :D

  •  

   @bezedura: Z całym szacunkiem, ale ja zawsze minusuję gości, dla których bardzo skomplikowane rzeczy wydają się oczywiste i proste, bo to najczęściej bywa oznaką ignorancji, a nie inteligencji i zrozumienia. Bez urazy.

  •  

   @jerzyszturnal: czyli nie dociera do ciebie, że ktoś inny jest w stanie to zrozumieć a ty nie?

  •  

   @bezedura: dociera, ale człowiek inteligentny wie, kiedy ma do czynienia z czymś trudnym i nie pisze, że jest to proste, ani nie wyraża się w takim temacie tak arbitralnie i apodyktycznie jak ty. No ale może jesteś zwyczajnie wybitny, i to, co niejednego historyka albo socjologa wprawia w kompleksy, ty wyjaśniasz na wykopie w kilku zdaniach. Bardziej prawdopodobna wydaje mi się jednak opcja przeciwna.

 •  

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  przewińcie do 2:46 i zobaczcie o co walczyli, szkoda gadać, XX wiek....

  •  

   @jabehemot: Jak zawsze muzułmańska hołota. Jeszcze żonę polać kwasem i ukamienować, bo była za ładna.

  •  

   @jabehemot: Generalnie 2:46 nie ma nic wspólnego z wojną w Jugosławii. Jest to fragment nagrania z tego co działo się w Kosovie nie długo po uchwaleniu niepodległości i powstania tego sztucznego "państwa". Na filmiku widać muzułmańskich albańczyków niszczących jedną z wielu zabytkowych serbskich cerkwi.

 •  

  Kolega był tam w kontyngencie NATO, to co tam zobaczył odmieniło go strasznie.... pól roku po powrocie spędził w psychiatryku...

  •  

   @tymonides: Byłem w Bośni i Hercegowinie.... masz racje - wojna zmienia, na WSZYSTKO patrzy się już jakoś inaczej.
   Ale ten filmik... to po prostu wojna, a na wojnie giną ludzie - przypisywanie tu czegokolwiek nie ma sensu - dopóty wojny się opłacą (a wiadomo że kasa wz wojny jest ogromna) dopóty ludzie będą bezsensownie ginąć.
   Najgorzej nie mają ci co zginęli - tylko ci co przeżyli i to pamiętają.

  •  

   @Radbard: Hmm opowiedz o tym. Ostatnio czytałem taki artykuł że np. żołnierze wracający z Afganistanu, mają takie odchyły że szukają snajperów po dachach, siadają zawsze plecami do ściany etc. Ale kumpel który wrócił z Afganistanu wydaje się być w takim samym stopniu normalny jak z przed wyjazdu. Miałeś "syndrom pourazowy"? Jak tak to po ilu Ci przeszło? Jesteś agresywniejszy/spokojniejszy? Jak teraz patrzysz na życie?

   Będę wdzięczny za odpowiedzi, ale i tak namawiam Cię na AMA, bo to szalenie ciekawy temat, jak się człowiek zmienia po takim czymś.

   Pozdrawiam

  •  

   @hans_kloss: Zaczynam żałować, że napisałem o misjach....
   Za KAŻDYM razem jest wpis podobny do Twojego..... AMA.
   Tak trudno zrozumieć (szczególnie po oglądaniu filmiku z trupami na ulicy) że po powrocie nie chce się o tym opowiadać?
   AMA o misjach - człowieku... pierwsze pytania
   - ilu zabiłeś
   - ile zgwałciłeś
   - śnią Ci się twarze.... itd itp.

   Jesteś agresywniejszy/spokojniejszy? Jak teraz patrzysz na życie?

   Minęło już kilkanaście lat....
   Jestem duuużo bardziej spokojniejszy, czasem wręcz słyszę że staję się flegmatyczny.
   Jak patrze na życie? Inaczej.
   Nie biorę udziału w wyścigu szczurów - żyję od zlecenia do zlecenia (jestem zdalnym web developerem), pielęgnuję swoją pasję (Harley) i cieszę się że jestem zdrowy, najedzony, mam gdzie spać w suchym miejscu.
   No i mam żonę - największy skarb życia.

  •  

   @Radbard:

   Spoko, chodziło mi tylko o to czy doświadczyłeś "syndromu pourazowo" , bo jak mówię, ja nie widzę różnic w zachowaniu kumpla który był w Afganistanie.

   A co do AMA, no to tak, tym którzy nie byli w takich miejscach ciężko domyślić się że się nie chce o tym mówić. Ale spoko, rozumiem.

   Pozdrawiam

  •  

   @hans_kloss: Syndrom pourazowy w obecnych czasach jest bardziej dostrzegany, z dwóch powodów:

   - armia wreszcie przyznaje że to w ogóle istnieje - psychiatrzy mają więc co robić, kiedyś po misjach jak komuś odp@#@$@#ało to się z tym krył, by nie okazywać "że jest słaby" co tylko potęgowało efekt wyizolowania od środowiska do którego wracał, a armia twierdziła że "nie ma tego problemu problemu w naszych szeregach"

   - obecnie prowadzi się w Afganie/Iraku innego rodzaju działania niż Kosowo/Bośni/Hercegowina (raz to różnica terenu, dwa rozwój techniki i techniki operacyjnej).

   My nie szukaliśmy snajperów po dachach bo tam na misji również ich nie było - syndrom pourazowy to obawa zagrożenia jakie sie miało na misji w obecnym pokojowym środowisku.
   Siadanie plecami do ścian, chodzenie z racjami żywnościowymi pochowanymi po kieszeniach, czy przygotowywanie się do zwykłego dnia pracy na budowie jak do akcji (ładownice na batony, menażki, zestawy medyczne, suchary itd) to i owszem.
   Do dziś (a minęło kilkanaście lat) jadąc dalej niż 5km od domu zawsze mam przy sobie nóż, medkit, rację żywności i butelkę napoju.
   Często rodzina się śmieje, że nie wybieramy się na tygodniowy biwak tylko na spacer do lasu, a ja już szykuję "żelazny zestaw" niezbędnych rzeczy....kiedyś było mi wstyd, próbowalem z tym walczyc, ale sobie odpuściłem, lepiej targać kilogram gratów więcej niż mieć sp!$!$$@ony wypad myślami w stylu "nie zabrałem tego, tamtego, a jak coś..., a jak sobie poradzę, jak obronię rodzinę..." to siedzi głęboko w psychice.

  •  

   @Radbard:
   Kurczę, teraz mi to uświadomiłeś (a zastanawiałem się po co to taszczy) po co kumpel miał ostatnio przy sobie nóż, gaz łzawiący, karabinek HMS i parę metrów jakiegoś repa.

   No nic, dzięki za odpowiedź i życzę zdrówka :)

  •  

   @Radbard: A'propos ostatniego akapitu - to jest przecież najnormalniejsza rzecz pod słońcem - zabrać to, co potrzebne. Nie wiem czy wynika to z doświadczenia (ja żadnego wojskowego nie mam), czy po prostu z "konstrukcji" męskiego mózgu, ale wynika to na pewno z kombinacji tych dwóch rzeczy. My po prostu zakładamy, dopuszczamy i przewidujemy pewne sytuacje, które na pewno się nie zdarzą, ale jeśli się zdarzą, to lepiej być do nich przygotowanym. Tak jak nigdy nie byłem "na wojnie", tak znam te uśmieszki "a po co ci to?" Zazwyczaj się przydaje :) W odróżnieniu od tony ciuchów ;)

  •  

   @dziczku: Masz rację co do różnic w planowaniu przez kobiety i mężczyzn.

   Jednak u mnie ma to obsesyjną formę - nawet na wypad na zakupy do marketu zabieram bidon i multitoola + "oczywiście" zestaw pierwszej pomocy i przynajmniej jednego suchara energetycznego....
   Ciągle latam w bojówkach i przy pasie mam kilka ładownic - by ZAWSZE móc mieć WSZYSTKO przy sobie.
   To jak wożenie drewna do lasu - ale tylko wtedy czuję spokój. Wiem, że w oczach otoczenia ponad 30 letni facet "obwieszony" jak choinka musi wyglądać komicznie/żałośnie ale inaczej nie potrafię. Jak sytuacja wymaga stroju bez kieszeni (i możliwości dobicia panelu udowego + ładownic na graty) staję się rozdrażniony i chce jak najszybciej wrócić do domu.
   Na szczęście żona jakoś to wytrzymuje i nie wstydzi się ze mną pokazywać publicznie;-)

  •  

   @Radbard: A tam od razu obsesja - przyjmij to jako swoją, własną, nabytą dbałość o siebie i rodzinę. Gdybyś zobaczył co mam w plecaku kiedy "wychodzę na rower" też ujrzałbyś obsesję ;)

 •  

  Wstrząsający film... do teraz zlewaczały i zidiociały zachód kreuję wizerunek Serbów że byli krwiożerczymi bestiami a muzułmanie niewiniątkami, ofiarami chrześcijańskiego terroru (np. ostatni film angeliny jolie(celowo z małej) - "Kraina miodu i krwi")

  •  

   @grand_ziro1234:

   kreuję wizerunek Serbów że byli krwiożerczymi bestiami
   Faktem jest że są odpowiedzialni za większość zbrodni wojennych w tym konflikcie.

  •  

   @grand_ziro1234: nie przeginaj w drugą stronę, bo Serbowie święci nie byli. To Serbowie rozpętali piekło.

  •  

   @grand_ziro1234: Każda strona jest winna w jakiś sposób, ale ogrom zbrodni Serbskich jest zdecydowanie najbardziej przytłaczający.

  •  

   @naczarak:

   Faktem jest że są odpowiedzialni za większość zbrodni wojennych w tym konflikcie.

   Wyssana z CNN bzdura. Co to znaczy "większość"? Ilość akcji? Ilość zabitych? Ilość zgwałconych, spalonych, okaleczonych? Trzeba pamiętać, kto to liczył. W Srebrenicy odkopali masowy grób, zawyżyli ilość zabitych kilkukrotnie - a o tysiącach pomordowanych, gwałconych, palonych, bitych, wygnanych serbskich rodzin przez islamskie bojówki zaledwie nieco wcześniej, jakoś cicho-sza?

   Ten pisze historię, kto wygrał wojnę - ale warto mieć mózg i umieć z niego korzystać, żeby bezmyślnie nie łykać propagandy.

  •  

   @fredo: To właśnie Ty poprzez niewiedzę, zmanipulowanie w mediach bądź też ignorancję (nie mam do Ciebie żalu o to, ja bazując na mainstreamowych mediach tak samo bym uważał że Serbowie to są %$%!e a tamci bidulki cacy) stanąłeś po stronie muzułmanów Bośniaków. Swego czasu bardzo się interesowałem tematem i uważam że Serbia została bardzo ale to bardzo skrzywdzona przez geopolityczne interesy USA (zabrzmiało to jakbym stał po stronie Rosji ale nic z tych rzeczy, staram się być obiektywny). Po prostu trudno jest nam zrozumieć że ten cywilizowany Zachód też gra brzydko gdy ich stratedzy nakreślą im jakąś wizję.

  •  

   @Moloch99: O Srebrenicy gada się cały czas, a to że w tych samych okolicach muzułmanie zabili ok. 4000 Serbów jest przemilczane. Tak tak to tylko Serbowie są źli, a 50 lat wcześniej kto stworzył Hitlerowskie dywizje muzułmańskie? Jak chcesz liczyć oprawców i ofiary to nie patrz tylko 20 lat wstecz ale i 70.

 •  

  Rozmawiałem z Serbami, mówili że byli świadkami jak NATO specjalnie zrzucało bomby na szkoły, szpitale, sklepy. Perfidnie zabijano cywilów, co jest niezgodne z Konwencjami Genewskimi, tylko kto miałby oskarżać zwycięzcę i głównego finansującego ONZ?

  •  

   @Vhetman: Ja rozmawiałem z Chorwatami, którzy opowiadali o tym, jak Serbowie niszczyli im szkoły, szpitale, zabijali cywili. O Serbach w Chorwacji nie mówi się inaczej niż "fiuty".

  •  

   @Vhetman: Bo Serbowie to akurat najlepszy przykład przestrzegania Konwencji Genewskiej!

  •  

   @postac: Tyko że to inna sytuacja, to że Chorwaci i Serbowie robili sobie takie rzeczy jest konsekwencją wzajemnej nienawiści, wojny. NATO było podmiotem zewnętrznym w tej wojnie, miało zatrzymać rozlew krwi. Zresztą kto ma przestrzegać konwencji jeżeli nie NATO?! taki dało przykład?

  •  

   @Vhetman: masz racje z jednej strony, nato - bombardowalo cywilow. Tyle, ze jezeli chodzi o konwencje genewska to zadna ze stron jej nie przestrzegala... Niestety

  •  

   @Moloch99: Ja nic takiego nie powiedziałem, Serbowie nie są święci. Ale dziwna to sytuacja gdy bije się dwóch gości, trzeci podchodzi aby ich rozdzielić a zamiast tego zaczyna bić jednego z nich wspólnie z drugim.

  •  

   @Vhetman: co w tym dziwnego, że NATO jako organizacja założona głównie po to by być oponentem wobec ZSRR bije ziomka współczesnej Rosji?
   Działali zgodnie z założeniami.

  •  

   @Vhetman: Nie wiem z jakimi Serbami, gdzie i kiedy rozmawiałeś i jakie mieli dane. Zakładam, że - o ile ci 'Serbowie' istnieją byli bardziej prawdomówni, niż ich bukwowi rus-bracia. Ja dam Ci jeden przykład bombardowania NATO, o którym słyszałem od 4 różnych Albańczyków w styczniu 2000 r. W razie potrzeby dysponuję zdjęciami i nazwiskami świadków:
   koniec września/październik 1999 - budynek MSW/Policji w Dakovicy/Gjakove: miasto powiatowe, bud. Policji to wielki, 6 piętrowy gmach w stylu KW PZPR, największy w mieście (jak przystało na pokojowych braci Serbuszki-matuszki), obok osiedle domków jednorodzinnych, najbliższy domek ok. 50 m. od w/w gmachu Policji. Godz. 13.00 ostrzegawcza niewielka eksplozja i niewielkie zniszczenia dachu. Pół godziny później Tomahawk ląduje na dachu, gmach zapada się dosłownie jak po uderzeniu wielkiego młota i przestaje służyć jako baza wypadowa bojówkom Kompartii Serbii. W najbliższych domach jednorodzinnych wypadają tylko szyby.
   Tak przy okazji ok. tydzień później - konwój Vojsko Jugoslavie (gieroje dla niepoznaki przewożonych traktorami) w kierunku granicy Albanii z Gjakove jest 'ochraniany' przez Albańskich cywilów przywiązanych do traktorów. Konwój zostaje zbombardowany i rozbity. Część Vojsko Jugoslavie czmycha, giną cywile. Albo droga Gjakove-granica albańska: z przodu granica, z tyłu gjeroje tow. Slobodana i Arkana ze swoimi rus-doradcami a po obu stronach oczywiście pola minowe.
   Nota bene - nie mam pod ręką szczegółowych danych, ale z ok. 2,5 mln populacji Kosowa ok. 1.5 mln opuściło domy i stało się w ciągu 2 miesięcy uchodźcami. To tak jakby po ataku Rossji na Polskę z 36 mln 20 porzuciło domy, wzięło co najcenniejsze i uciekało do Czech. 70% populacji kosowskich Albańczyków jak wiadomo na 100% uciekało do Serbii w obawie przed barbarzyńcami z NATO. Dodam jednak, że nie wszędzie jednak VJ było tak pomysłowe - Peja/Peć "Belopolje": okopy VJ. Po zrzuceniu pierwszej bomby kasetowej okopani i uzbrojeni w sowiet-sprzęt gjeroje z VJ wywieszają z okopów białe prześcieradło :-)

 •  

  Na początku filmu widać m.in. zbombardowanie przez amerykańskie lotnictwo pociągu z cywilami niedaleko Grdelicy. W wyniku ataku zginęło prawie 20 osób.
  A tak ogólnie to filmik przedstawia wojnę o Kosowo z lat 1999-2001 (w tym wypadku Natowskie naloty z 1999 r.), która to nie powinna być mylona z wojną po rozpadzie Jugosławii (tą zakończyło porozumienie z Dayton z 1995 r.).

 •  

  film wstrząsający. ale żeby napisać "nato aggression" trzeba być naprawdę słabym z historii

 •  

  Wojna w której nie chodziło o jakieś niepodległości tylko o rywalizacje grup przestępczych, tyle ze w mundurach, pod szyldami organizacji paramilitarnych, czyli handel organami, dragi, handel ludźmi itp. tak samo było z IRA i FARC w Kolumbii (dalej jest)

 •  

  Zawsze przy takich obrazkach zastanawiam się skąd w ludziach tyle nienawiści. Zawsze też zastanawiam się, dlaczego gdzieś na pierwszym planie, czy w tle wmieszana jest religia. Nie pojmę tego, jak coś tak prozaicznego w dzisiejszych czasach może aż tak zaślepiać człowieka.

  •  

   @magic44:

   żeby jeden człowiek zabił drugiego człowieka wystarczy podział na "my" i "oni". Cała filozofia. A to, na jakiej linii przebiega ten podział; czy religia, czy naród, czy poglądy polityczne - to sprawa wtórna i jest ona tylko narzędziem w ręku tych, dla których wojna jest z jakiegoś powodu korzystna. Na przykład dla Hitlera w pewnym momencie Polska była potencjalnym sojusznikiem, tak samo jak Wielka Brytania. Kiedy sprawy potoczyły się nie według założeń, dorobiono ideologię robiącą z Polaków i Angoli tych "onych"... Tak samo nie musiał osobiście nienawidzić żydów - to był tylko kozioł ofiarny, na którego można było skierować nienawiść za pomocą nazistowskiej nowej "religii"

 •  

  I tak znajdą się idioci którzy będą mówili brednie typu "wojna jest dobra dla gospodarki", "wojna to postęp", "źle się dzieje w kraju, rozp%@@$$!ić to w $!%%u".
  Jak słyszę takie opinie to najchętniej od razu kolesia wysłałbym gdzieś na pierwszą linię frontu, tam gdzie maksymalnie pożyłby kilka dni. Niech się cieszy swoją wojną.

  •  

   @dybligliniaczek: Masz racje, że to brednie. Ale nie z powodu okrucieństwa wojny jak sugerujesz(chesz pokazać ją na właśne oczy), tylko dlatego, że wojna naprawdę nie jest korzystna dla gospodarki. Wojna to zniszczenie. Czas i pieniądze, potrzebny na odbudowę zniszczeń, można by spożytkować na inne rzeczy. Wojna na obcym terenie, również nie jest korzystna. Czas i pieniądze potrzebne na opłacanie kampanii wojennej, to pieniądze stracone.

   Oczywiście to dotyczy wojny samej w sobie. Strategicznie, wojna może być korzystna, może zapewnić dostęp do nowych zasobów.

  •  

   @dybligliniaczek: Z tym że idioci utrzymujący się właśnie w takich właśnie przekonaniach to ludzie decydujący o losach całych krajów, głowy państw. I choć dzisiejsze konflikty prowadzone są pod różnymi pretekstami, nieraz o szczytnych celach to w rzeczywistości jest to gra jednostek na wysokim szczeblu władzy - której celem jest tworzenie miejsca zbytu dla producentów broni i amunicji, przemysłu ciężkiego oraz poszerzanie wpływów w innych krajach, kosztem nieszczęścia niewinnych ludzi (już tak odbiegając od konkretnie tej wojny) i faktycznie napędza to gospodarkę w ich mniemaniu (chociaż ogranicza się to jedynie do ich kieszeni) - sztandarowym bandyckim krajem jest USA. Też mam takie zdanie o tym, z tym że to ludźmi posyłającymi na śmierć (nie w celu obrony kraju) i odpowiedzialnymi za takie tragedie powinno się kalibrować armaty.

 •  

  Ostatnio wrzuciłem Wykop z nagrań BBC z Sarajewa
  http://www.wykop.pl/link/1198207/sarajewo-1992-1995-w-obiektywach-bbc/
  Niestety nie jest zbyt popularny. Może dlatego, że po angielsku?

 •  

  Pracowałem w Kosowie po wojnie przez 1.5 roku od zimy 1999. Widziałem serbskie pola minowe, ich albańskie ofiary, widziałem lalki dla albańskich dzieci z przywiązanymi sowieckimi minami fragmentacyjnymi POMZ. Studnie zatruwane przez Serbów przez wrzucanie zwłok. Centra miasteczek spalone miotaczami. Widziałem dokumenty sowieckich 'doradców' zabitych w górach na pograniczu z Albanią.
  Na dziwolągów od 'zbrodniczego NATO' i 'braci Serbów' tudzież innych 'słowiańskich sojuszy' szkoda mi po prostu czasu. Nie, nie twierdzę, że Albańczycy, Chorwaci czy Bośniacy są bez winy. Natomiast niezorientowanym i niezdecydowanym daję pod rozwagę nast. fakt: dopóki na Bałkanach rządził Slobodan, Arkan oraz ich KGBowkie sojuzniki, przez ponad 10 lat lała się tam krew - od Macedonii po Chorwację i od Bośni po Słowenię.

  Odkąd wkroczyliśmy my, NATO i UE, od 12 lat skończyły się mordy etniczne serbosowieckiej dziczy Slobodana, Arkana et consortes.

  A zwolennikom serbosowieckich sojuzników polecam wikipedię i hasło Camp Bondsteel :-)
  P.S. Wyjątkowo komiczny widok - Vojsko Jugoslavie na sowiet-tankach niezmiernie bohaterskie wobec albańskich wieśniaków - uciekało przed wkraczającymi Włochami i Francuzami :-) Spasibo.

 •  

  Dlatego zawsze mówię, że nie można się nie interesować polityką. Bo czasami bardzo niewiele dzieli nas od takich obrazów na własnych ulicach. Nie mówię tutaj w kontekście rządów jakiejkolwiek konkretnej partii. Dzisiaj jest spokój a jutro lecą bomby bo ktoś się nie potrafił dogadać, pójść na ustępstwa albo zrezygnować. Bo ktoś inny nie mając pomysłu na rządzenie postanowił rządzić przez konflikt.

 •  

  koszmar, NATO - srato.

 •  

  wyrzucają spalone ciała ale film jak rusek dostał cegłą był zbyt drastyczny?

 •  

  To wina polityków..

  •  

   @newtonq: Równie dobrze można chlapnąć, że to wina tych, co ich wybrali. A prawda jest niestety inna. Działa tu jakaś psychologia tłumu i wypadkowa tylu interesów, że po kilku dniach walki nikt już naprawdę nie wie po co i o co walczy, kto jest wrogiem a kto sojusznikiem. Spirala się nakręca i z dnia na dzień jest coraz ciężej zakończyć jakoś w miarę sensownie konflikt. Taki to już "urok" wojen, ale jak widać, inaczej widocznie nie można - przy tych politykach, przy tej "opinii publicznej", mediach, handlarzach bronią, przywódcach religijnych, szabrownikach, złodziejach i nawet zwykłych sąsiadach, którzy wiedząc, że w czasie zawieruchy będą mogli przejąć dom innego sąsiada, pierwsi odstrzelą mu głowę.

  •  

   @Paszcze: w sumie masz rację ale wnioskuję, że to wina wszystkich po trochu niezależnie od tego czy byli bierni czy czynni wobec konfliktu.

 •  

  Tak wygląda wprowadzanie demokracji ... przewroty same się nie inicjują ... a NATO się włącza jak na terenie danego kraju są cenne zasoby. Tyle w temacie.

 •  

  "A życie ludzkie? To drobnostka! Wszystko jest przecież wliczone w koszta!"

 •  

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  Ten materiał i wiele więcej podobnych powinni puszczać tym pop@$##!@eńcom decydującym się na wojenki, może któryś by się chociaż zastanowił. I jak zwykłe najbardziej przej@%!ne mają zwykli cywile których to wszystko najmniej dotyczy...

 •  

  To, że była tam wojna, może i zapadło wielu w pamięć, wielu ma tylko ogólne pojęcie o tym co się tam działo i dlaczego. Polecam "Skradzione Kosovo" ("Ukradeno Kosovo) czeskiej produkcji.

 •  

  Dlaczego dla ludzi o mocnych nerwach?

  Przecież ludzie kochają wojny i kochają zabijać. Wy się nazywacie cywilizacją? Wojny cały czas trwają, a przed nami jeszcze gorsze wojny niszczące całe narody.

  Wszystkie wojny to ekonomia i władza. Rozpętują je ludzie którzy albo sami są szaleńcami pragnącymi władzy albo będącymi na usługach konkretnych ludzie albo elit albo innych rządow.

  Sami na tych ludzi głosujecie - od rana stoicie jak zwierzęta czekające na ubój żeby zagłosować na kolejnego szaleńca, który w ładnym garniturze okłamie was, że obniży podatki, zmniejszy biurokrację i w ogóle będzie cacy, a ludzie łykają to i są w stanie oddać swoje życie w wojnie o władzę kolejnych polityków.

  •  

   Sami na tych ludzi głosujecie - od rana stoicie jak zwierzęta czekające na ubój żeby zagłosować na kolejnego szaleńca, który w ładnym garniturze okłamie was, że obniży podatki, zmniejszy biurokrację i w ogóle będzie cacy, a ludzie łykają to i są w stanie oddać swoje życie w wojnie o władzę kolejnych polityków.

   @MiniMax: A więc jak już wskazałeś nam nasze błędy to powiedz co powinniśmy czynić, jak postępować co robić?

 •  

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  nie odwaze sie obejrzec

 •  

  Za kazdym razem jak ogladam materialy z tej wojny to nie moge uwierzyc, ze miala miejsce w Europie i za mojego zycia.

 •  

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  http://www.weightofchains.com/video.html

  Dobry film o tej wojnie i nie tylko. Dostępny również na torrentowych półkach.

 •  

  Kuriozalnie wyglądają te ciała przykrywane wytłoczkami od jajek....

 •  

  Na liveleaku i bestgore jest dużo o Jugosławii i od kilku miesięcy nowe filmy z Syrii.

 •  

  Muzułmańska religia i już koszmar w tle gotowy. Religia śmierci

 •  

  Dużo minusów bym zebrał, gdybym wkleił tu teraz "Remove kebab"?

 •  

  1:05 Dziadek turla zwęglonego trupa a mu tak fajnie rączki podskakują. Tak wiem , że to nienormalne ale mnie takie rzeczy śmieszą.

 •  

  Warte obejrzenia. Ten film pokazuje, czym jest nacjonalizm.