•  

  Jak mi wycieli w sadzie żywopłot, drzewka owocowe itp. to za każdą sztukę była wycena i rekompensata. Żadna sensacja.

 •  

  Za pas zieleni pod liniami energetycznymi odpowiedzialność należy i do właściciela do spółki energetycznej. Nie wolno tam sadzić niektórych gatunków drzew i krzewów ze względu na ewentualne zagrożenia pożarowe czy utrudnienia w konserwacji linii. Jeśli facet o tym nie wiedział tym gorzej dla niego. Rowów i oczek wodnych tez mu nie wolno tam robić.

  •  

   Nie wolno tam sadzić niektórych gatunków drzew i krzewów

   @Katagaro: o! Czyli jak posadzę te dozwolone to będą mi je za darmo wycinać i co parę lat mam co wrzucać do kominka bez krzty wysiłku?

  •  

   @faxepl: Tak. Kiedyś , kiedy mieszkałem w innym miejscu miałem lipę dokładnie pod linią. Co kilka lat przyjeżdżali i ścinali mi czubek jakieś 2 metry od linii. Z drewnem mogłem robić co chciałem. Tylko podejrzewam że ja miałem inną sytuację bo lipa była (chyba?) starsza niż linia, a nie wiem jak by to wyglądało gdybym posadził nową. Możliwe że tak samo a możliwe że wycieli by jak temu facetowi przy samej ziemi.

  •  

   @Katagaro: U mnie jest taki stary, wielki orzech włoski. Martwiliśmy się co z nim zrobić bo zaraz pod linią, a tu ciach! przyszli i zlikwidowali linię :D

  •  

   A u mnie ENEA swego czasu wycięła ok. 50-ciu 10-metrowych sosen a w ramach odszkodowania powiedzieli, że mam teraz drzewo do palenia w piecu za darmo ścięte!

 •  

  Zajebiste tagi, potem płaczecie, że szukajka nie działa.

 •  

  Nie wiem jak to jest z energetyką, ale kiedy sprawa tyczy się wodociągu i kanalizacji to zostawia się pas szerokości co najmniej metra z każdej strony przyłącza czy tam sieci wolny od małej architektury i zadrzewień. Coś mi mówi, że w energetyce jest podobnie i mieli pełne prawo by wyciąć drzewa rosnące pod linią energetyczną. Jeżeli ten przepis tyczy się energetyki to facet sadząc drzewa złamał prawo i nie należy mu się żadne odszkodowanie.

 •  

  A może mi ktoś powiedzieć czy wolno w tym okresie wycinać drzewa tzn w okresie lęgowym ptaków??

  •  

   @Lilac: Znalazłem coś takiego
   zgodnie art. 52 ust. 1 pkt 3-5 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 z późn. zm.) w stosunku do gatunków dziko występujących ptakówobjętych ochroną gatunkową zabrania się umyślnego niszczenia ich gniazd, jaj, postaci młodocianych oraz siedlisk; jako siedlisko ptaków traktuje się miejsce ich występowania i lęgu.
   za naruszenie zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków chronionych, sprawca zgodnie z art. 126 ww. ustawy podlega karze aresztu albo grzywny.
   regionalny dyrektor ochrony środowiska może zezwolić na podstawie art. 56 ww. ustawy na odstępstwa od tych zakazów w przypadku braku rozwiązań alternatywnych, jeżeli nie spowoduje to zagrożenia dla dziko występujących populacji chronionych gatunków.
   wszelkie prace związane z usuwaniem gniazd z obiektów budowlanych i terenów zieleni, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne dopuszczalne są poza okresem lęgowym ptaków, tj. od 16 października do końca lutego (art. 52 ust. 2 pkt 2).

 •  

  To rzeczywiście dziwne, wyciąć komuś 100 drzew i zapytać "what the fuck?".

 •  

  Bo pod linią energetyczną drzew sie nie sadzi, niestety. U mnie przynajmniej tylko przycinają, ale co to za drzewa bez połowy swojej pierwotnej wysokości.

 •  

  Na mojej działce stoi słup wysokiego napiecia. Pytanie do ekspertów od słupów wysokiego napięcia stojących na działkach.
  1. Jak mogę dostać odszkodowanie za to że ten słup tam stoi? Jak dostać odszkodowanie za poprzednie lata?
  2. Chce sprzedać działkę jako budowlaną, ale przez ten słup nie może znaleźć nabywcy, więc co robić?

 •  

  Niech się cieszy, że mu jeszcze kary za wycięcie drzew bez zezwolenia nie dali. Oto Polska właśnie.

 •  

  W Polsce poszanowanie cudzej własności polega na tym, że firma energetyczna puszcza sobie kabel na czyjejś działce i jeszcze zabrania sadzić tam drzew a jak ktoś posadzi to je wycina. Na dodatek, jak ktoś samemu zacznie produkować prąd to może się spodziewać wizyty policji i skarbówki.

 •  

  Normalka dla Tauronu. Rodzicom ścieli 20 letnie drzewa, nie żeby tylko pod linią. Calutką działkę wykarczowali(żeby jeszcze to drewno ułożyli...). Ale odszkodowanie zapłacili.

 •  

  hmm gdybym wyciął drzewo na prywatnej działce to płace kilka/ kilkadziesiąt tysięcy kary

  http://finanse.wp.pl/kat,122882,title,Kara-za-wyciecie-drzewa-czesto-wyzsza-niz-wartosc-naszej-dzialki,wid,14444238,wiadomosc.html?ticaid=1ee09

  ale jak zetnę i ukradnę komuś drzewo z lasu to kara wynosi wartosc drzewa x2 - dla pokrzywdzonego + sprawa za kradzież + mandat
  http://www.zinfo.pl/artykuly/3061

 •  

  To ja się k#@@a pytam jak to jest? Jak sam wytnę swoje drzewa na swojej działce które sadził mój ojciec to mam płacić karę urzędowi, a jak firma wytnie te same drzewa to ma płacić mi? To czyje do %@!!a są te drzewa?

 •  

  Facet robi jakąś sztuczną sensację, wiem to z własnego doświadczenia. Kilka dni temu ojciec podpisywał umowę notarialną z energetyką w sprawie właśnie linii wysokiego napięcia, chociaż nie przebiega ona nawet nad działką. Bezpośrednio pod linią i w pasie po 40 metrów z każdej strony nie można nic budować, sadzić, itp. tak żeby energetyka miała swobodny dostęp. Linia stoi od 20 lat ale to chyba niczego nie zmienia.

  @sspiderr 1. Kiedy budowano linię podpisywano umowy z właścicielami ws. wieczej dzierżawy i wypłacano jednorazowe odszkodowania. Także raczej nie ma odszkodowań za każdy rok.
  2. Jak już pisałem pod linią nie można budować nic, do umowy są dołączone mapki z zaznaczonym terenem, jeśli nie obejmuje całej działki.

  Ekspertem raczej nie jestem, ale mogę zostać na poczekaniu jakby było zapotrzebowanie :)

 •  

  Każdemu może się zdarzyć zapomnieć. Bywa.

 •  

  Ciekawe jakie odszkodowanie. Licząc według miar urzędniczych to wyjdzie ponad milion złotych pewnie.

 •  

  Jeszcze niedawno w swojej promocji "Tauron EKO" szczycili się, że sadzą drzewka :>

 •  

  Mi dziś tylko wymienili licznik. Powiadomienie o tym fakcie znalazłem w skrzynce na listy. Mam nadzieję, że nowy licznik nie wpłynie na zwiększenie rachunków za prąd. Po tym wykopie cieszę się, że nie mam drzew, bo nie mieli mi co wyciąć. O kurtka! Dlaczego tylko mój jest wymieniony, a sąsiadów nie? Podejrzana sprawa. W dodatku jakieś cudo z cyfrowym wyświetlaczem?

Dodany przez:

avatar butterfly36 dołączył
362 wykopali 15 zakopali 11.5 tys. wyświetleń