...
 •  

  A może gminy powinny mieć zakaz kupowania fotoradarów dopóki nie zakupią przynajmniej 1 takiego ustrojstwa na gminę?

  •  

   @solo_ta: Dobra, ale ja tu widzę nie banalny problem.

   Chmura burzowa porusza się z prędkością 70-120km/h
   Grad powstaje bardzo wysoko w chmurze, tam prędkość względem ziemi jest jeszcze większa.
   Działo kompletnie się nie sprawdzi, gdy nadejdzie burza już z gradem, grad i tak spadnie, natomiast działo osłabi produkcję nowego gradu, który spadnie i tak wiele km dalej w postaci deszczu lub śniegu.
   Więc sorry, ale kurde trzeba by tym strzelać wiele km przed chronionym polem.

   Jak ktoś z tego strzela to chroni pole, ale sąsiadów :) swoje pole ochroni tylko gdy burza stoi - ile takich mamy w roku? ;)

  •  

   @loopack: Na potwierdzenie Twoich słów wrzucam kilka ciekawostek na ten temat do powiązanych.
   Natomiast muszę też zwrucić uwagę, że

   nie banalny
   piszemy łącznie.

  •  

   @kali84:

   zwrucić
   piszemy przez "ó"

  •  

   @kali84:
   Przyganiał kocioł garnkowi. Poprawił kolegę, robiąc bardziej rażącego w oczy ortografa. Niebanalnego takiego :)

  •  

   @loopack: Na filmie jest mowa że użytkownicy dostają dokładne dane meteo, może wystarczy pochylić działo pod odpowiednim kątem w stronę przeciwną do wiatru. Poza tym mieszanie powietrza ciepłego z zimnym jak widać na filmach działa mocno obszarowo nie tylko w linii prostej kierunku strzału.

  •  

   @choleryk: Takich wykopowych naóczycieli jest kilku. tzw naprawiacze świata.

   Tak. Walnąłem ortografa. Wiem Pisze się "u".

  •  

   A może gminy powinny mieć zakaz kupowania fotoradarów dopóki nie zakupią przynajmniej 1 takiego ustrojstwa na gminę?
   @solo_ta: kilka dział przeciwtuskowych też powinny zakupić

  •  

   @loopack: niekoniecznie strzelają dokładnie pionowo... Poza tym gradziny powstają w turbulencjach - prędkości poziome są losowe, i duże - większe od prędkości całej komórki burzowej.

   Dodatkowo, ten "zasięg 500m" wydaje mi się mocno zaniżony, biorąc pod uwagę to, że akcja dzieje się kilka kilometrów w górze - pewnie chodzi o "pielęgnowanie rynku zbytu" oraz o ewentualne uniknięcie odszkodowania i/lub złego PR jak klient mimo wszystko oberwie gradem, ale 510m od działka ;)

  •  

   @solo_ta: fotoradary są lepsze, bo przynajmniej działają... zanim chcesz sprzedać radosnego bon mota, zorientuj się w temacie, zobacz na to zdjęcie:
   http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/67/Tornadic_supercell.jpg, chyba już nie wygląda tak samo jak na powyższym filmiku, ciekawe są te nowe rodzaje marketingu...

  •  

   @solo_ta: Gminy chętnie to kupią. Tylko, że promień działania tego ustrojstwa to 500m co daje 1 km2 więc możesz mieć pewność, że zainstalowaliby to zaraz obok działki wójta/burmistrza.

  •  

   @Michaelangello:

   Panowie, takie urządzenie jest nic nie warte. Jeśli jakaś gmina wyda publiczną kasę na zainstalowanie takich wynalazków, to urzędnicy tam pracujący są głąbami.

  •  

   @choleryk: o kurcze...ale wstyd. Przyjmuję na klatę krytykę i zasłużone minusy :)

  •  

   @het_matseen: fotoradary są gorsze bo służą gnębieniu obywateli a nie pomaganiu im. Jak wielokrotnie udowadniano nie stawia się ich tam gdzie mają rzekomo poprawić bezpieczeństwo ale tam gdzie najwięcej kasy da się wydoić, czyli na długich prostych gdzie jakiś debil postawił ograniczenie do 50km/h a bezpiecznie można jechać nawet 90-100. Za te pieniądze możnaby wybudować niejedna kładkę dla pieszych usprawniając ruch pojazdów i dając pieszym faktyczne bezpieczeństwo. No ale prościej palnąć radar przed pasami. Kładka na siebie nie zarabia.

   Co do technologii działka nie wnikam bo nie jestem specem od dział, nie jestem też meteorologiem więc się nie wypowiadam na temat prędkości burz. Skoro ktoś to wybudował, sprzedaje i ktoś kupuje to może jednak ma to sens?

   Jestem obywatelem gminy więc naczelną myślą mojego komentarza było: Gminy powinny starać się chronić swoich obywateli a nie gnębić.
   Prościej nie umiem.

  •  

   @het_matseen: wgryzłem sie w angielskiego pdf-a. Faktycznie wygląda na to że to działko nie działa więc szkoda kasy na to, co nie zmienia mojego poglądy, że gminy powinny jednak zmienić nastawienie, ze strażnika na opiekuna.

 •  

  ciekawe co na to sąsiedzi :D przez całą noc strzały, jak na wojnie!

  •  

   @Dolan: sąsiadów też to chroni ponieważ urządzenie zabezpiecza około 80 ha. Urządzeni jest włączane tuż przed burzą na około 20-30 min

  •  

   @T3R3XD3MAG: no ale jak przy tym normalnie funkcjonować... musi być strasznie uciążliwe. Ciekaw jestem ile czasu zajmuje rozpędzenie takich chmur

  •  

   @Dolan: Czytaj co napisałem wyżej. W powiązanych więcej info

  •  

   @Dolan: Wole taki "ostrzał" niż bombardowanie gradem.

  •  

   @Dolan: sąsiedzi są zadowoleni, huk jest mniejszy niż grzmoty i do tego chroni przed klęskami.

  •  

   @Dolan: Osobiście uważam, że utrata całej uprawy może być troszeczkę bardziej uciążliwa od hałasu przez pół godziny...

  •  

   @Waffenek: Ciekawe jak długo być wolał taki "ostrzał" ;-)

  •  

   @Dolan: sąsiadów też to chroni ponieważ urządzenie zabezpiecza około 80 ha. Urządzeni jest włączane tuż przed burzą na około 20-30 min

   @T3R3XD3MAG: Jakoś chyba źle policzyli na filmie ten 1 km kwadratowy. Po mojemu to 100 ha.

  •  

   @T3R3XD3MAG: Widziałem takie urządzenie ok 5-6 lat temu w sadzie z jabłkami. Do dzisiaj byłem przekonany że miało ono na celu odstraszanie ptaków :) Człowiek uczy się całe życie.

  •  

   @etnies: ptaki pewnie też straszy :P

  •  

   @T3R3XD3MAG: Nie żebym się czepiał, ale 1 kilometr kwadratowy to chyba 100 hektarów, więc w 5:16 w filmiku z powiązanych jest błąd.

  •  

   @T3R3XD3MAG: masz coś z tego, czy tak za darmo popularyzujesz głupoty?

  •  

   @het_matseen: urządzenie działa i jest szeroko stosowane w Holandii i Belgii - co w tym głupiego ?

  •  

   @T3R3XD3MAG:
   szeroko stosowane? daj spis gdzie?
   działa? zobacz jak działa burza na froncie:
   http://motolotnie2011.cba.pl/wp-content/uploads/2011/02/chlodny.jpg
   Powietrze zimne WYPYCHA powietrze ciepłe, trąbka może sobie i dwa dni przed opadem pukać, przyjdzie front i wyniesie powietrze do góry. Tak naprawdę tam nie ma żadnych logicznych odpowiedzi, w jaki sposób taka trąbka mogła by działać. Komórka burzowa która zmiata wszystko ze swojej drogi i przy okazji daje opad gradu, posiada olbrzymią energię, chyba tylko odpowiednio ukierunkowane bomby nuklearne mogły by na nią wpłynąć

  •  

   @het_matseen: Ta "trąbka" działa fizycznie na chmury burzowe, gdzieś tutaj w komentarzach czy w powiązanych przewinęła się zasada działania... W górę na 15 tys. metrów wyrzucany jest ładunek sprężonego powietrza z innym gazem dzięki czemu chmura zostaję rozpędzona. Zresztą to nowość? Helikoptery i samoloty przez olimpiadą w Pekinie rozpędzały chmury nad stadionami.Poza tym myślisz, że ktoś by kupował lekką ręką urządzenie za 200 tysięcy złotych żeby sobie stało? Jedna osoba by się nabrała, ale tylu plantatorów?

  •  

   @het_matseen:
   @JokerBonifacy: Ilu plantatorów? Nie da się tego zweryfikować, ale świetny sposób na reklamę. Napisać że gdzieś w jest "szeroko stosowane Holandii i Belgii" (co ciekawe oni w filmiku wyjaśniającym mówią, że u nas w Polsce się sprawdza). Nawet jeśli postawili kilka wuwuzeli , nawet kilkadziesiąt, to czy to jest szerokie stosowanie? Ja myślę, że szeroko stosowany to był Mały Fiat w Polsce w latach osiemdziesiątych. Czy się sprawdza? też to ciężko zweryfikować. Jakie jest prawdopodobieństwo, że grad zniszczy plony w danym sadzie tego roku? 1%, 10% mniej, czy więcej?
   W tym roku u mnie w miasteczku był mały grad jeden raz (nie zniszczył niczego, ani czereśni, ani jabłek, ani gruszek, ani pomidorów), za to w zeszłym chyba nie było, w 2010 to na pewno nie było, lało cały czas i była powódź.
   Pamiętam raz grad, po którym zostały kikuty wystające z ziemi po pomidorach w moim ogródku, tylko problem jest taki, że mieszkam tu 20 lat
   Jak bym miał tą wuwuzele i wierzył w jej działanie, to bym rypał z niej w każdą chmurkę a potem bym wierzył, że brak gradu (albo mały jego rozmiar) jest skutkiem moich działań.
   Sadownikom proponuje ubezpieczyć się od gradu, albo tak dobrać gatunki, żeby owocowały w różnym czasie.

  •  

   @ikkiz: Zależy w jakim rejonie Polski mieszkasz... Bo są takie, że grad to normalka. Tak samo z burzami, na pomorzu występują rzadko w stosunku do tego co się dzieje na południowym wschodzie Polski. Prawdopodobieństwo może sobie wynosić 10% ale jak spadnie grad to zniszczy całą uprawę i z czego będzie kasa? Zakładam, że nie każda firma chętnie i na preferencyjnych warunkach ubezpiecza takie uprawy bo chyba każdy rolnik posiadający kawał ziemi wolałby płacić co roku grosze za ubezpiecznie w porównaniu do zakupu takiej maszyny...

 •  

  Ciekawe co by było, gdyby tam arbuza wrzucić.

 •  

  ciekawe czy ma atest ministra Grada?

 •  

  To nie lepiej dostać odszkodowanie i popłakać do kamer?

 •  

  Wiekszych bredni nie slyszalem.

  Skoro fala uderzeniowa ktora powstaje podczas tego dziala rozwala grad, to dlaczego on wystepuje podczas burzy ? Wyładowania atmosferyczne powodują większą falę dźwiękową a grad nadal sypie.

  Takie cos nie ma prawa działać skutecznie.

  In summary, for dealing with hailfall risks the use of cannons or explosive rockets is waste of
  money and effort.


  http://www.knmi.nl/publications/fulltexts/hailcannons2_preprint.pdf

  •  

   @cosciekawego: takie coś ma prawo działać i to w dodatku bardzo skutecznie. @T3R3XD3MAG dorzucił w powiązanych film ukazujący zasadę działania takiego działa - ono nie 'rozwala' już powstałych lodowych grudek, ale ZAPOBIEGA ich powstawaniu poprzez mieszanie ciepłych i zimnych warstw powietrza oraz zmianę polaryzacji chmury burzowej. Impet fali uderzeniowej powstałej w wyniku wybuchu mieszanki acetylenu i sprężonego powietrza powoduje wynoszenie w górne, zimne warstwy chmur ciepłego powietrza spod ich podstaw zaburzając tym samym cyrkulację i uniemożliwiając powstawanie gradzin. :)

  •  

   @korniq:

   Ogladalem ten filmik. Te osoby ktore go zrobily nie maja pojecia o powstawaniu duzych gradzin.

   ZAPOBIEGA ich powstawaniu poprzez mieszanie ciepłych i zimnych warstw powietrza oraz zmianę polaryzacji chmury burzowej.

   Brednia. Z filmiku wynika, ze jak działo "wystrzeli" cieple powietrze do góry to grad spadając zdarzy sie rostopić. To znaczy, ze podwyza ono punkt temperatury 0st (im temperatura zamarzania jest nizej, tym łatwiej moze grad w calosci dolecieć do ziemii nie roztapiając się).

   Grad powstaje zazwyczaj na wysokosci na wyskosci 2,5 do 6km agl (temp od -10 do -25 st).

   Uwazasz wiec, ze to działko potrafi wystrzelić wystarczającą ilość ciepłego powietrza na taką wysokość żeby zapobiec powstaniu gradu?

   Zobacz, idzie sobie burza tej wielkości (która nie jest rzadkością u nas), przy której występują opady gradu:

   http://s16.postimage.org/zabte2red/MCS.jpg

   i teraz pomyśl logicznie ;)

  •  

   @cosciekawego: szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia do czego dążysz. Działka przeciwgradowe to urządzenia skuteczne, chroniące plantacje czy parkingi w wielu krajach - to sprawdzone i potwierdzone. A Ty po prostu: "brednia, nie działa i już". Dysponujesz jakimiś innymi dowodami, które mogą potwierdzić Twoje tezy? Które mogą potwierdzić nieskuteczność tej metody?

   Mnie Twój upór i argumenty nie przekonują. Nie tylko uważam, ale i jestem przekonany, że owe działko potrafi wystarczająco zakłócić cyrkulację powietrza w chmurze burzowej by skutecznie zapobiegać powstawaniu niebezpiecznej wielkości gradzin. :)

  •  

   Dysponujesz jakimiś dowodami (publikacje etc.), które mogą potwierdzić Twoje tezy?

   @korniq:

   Wstawiłem już wyżej pewną publikację napisaną przez meteorologów.

   Nie tylko uważam, ale i jestem przekonany, że owe działko potrafi wystarczająco zakłócić cyrkulację powietrza w chmurze burzowej by skutecznie zapobiegać powstawaniu niebezpiecznej wielkości gradzin. :)

   @korniq:

   Fajnie. Ja na szczęście interesuję się zjawiskami konwekcyjnymi od 5-6 lat i mam trochę wiedzy na temat burz (w których powstaje grad mogący wyrządzić szkody) ;).

   Na ten temat jest mało publikacji, ale meteorolodzy są zgodni co do jednego - to strata pieniędzy. Nikt nie może potwierdzić skuteczności używania takiego działka.

   There is very little empirical evidence in favor of the effectiveness of these devices. A 2006 review by Jon Wieringa and Iwan Holleman in the journal Meteorologische Zeitschrift summarized a variety of negative and inconclusive scientific measurements, concluding that "the use of cannons or explosive rockets is waste of money and effort."

   From a theoretical perspective there is reason to doubt that hail cannons are effective.[4] For example, thunder is a much more powerful sonic wave, and is usually found in the same storm that generates hail, yet doesn't seem to disturb the growth of hailstones. Charles Knight, a cloud physicist at the National Center for Atmospheric Research in Boulder, Colorado was quoted in a newspaper article of July 10, 2008 as saying, "I don't find anyone in the scientific community who would validate hail cannons, but there are believers in all sorts of things. It would be very hard to prove they don't work, weather being as unpredictable as it is."

  •  

   @cosciekawego: jestem aż przerażony, dopiero pod koniec komentarzy ktoś mówi, że to brednie... a wyżej radosna twórczość, ludzie myślą, że jakąś dziwną armatką można powstrzymać superkomórkę :)

  •  

   @het_matseen:

   Jedyną superkomórkę jaką można powstrzymać tym działem to NOKIA 3310 :). Chociaż i w to wątpię :D

  •  

   @cosciekawego: szczerze powiedziawszy nie wiem co myśleć. Przejrzałem (dość pobieżnie, ale jednak) publikację, którą zamieściłeś i w niej samej oczywiście wszystko się zgadza - używanie armatek przeciwgradowych nie ma sensu - wyrzucanie pieniędzy w błoto, koniec, kropka.

   Dlaczego jednak ludzie to stosują? Skąd biorą się artykuły o skuteczności tego typu urządzeń? Czyżby z armatkami przeciwgradowymi było jak z teorią śmiertelnie niebezpiecznego efektu cieplarnianego? Jak bardzo niedoinformowani jesteśmy?

  •  

   Dlaczego jednak ludzie to stosują? Skąd biorą się artykuły o skuteczności tego typu urządzeń? Czyżby z armatkami przeciwgradowymi było jak z teorią śmiertelnie niebezpiecznego efektu cieplarnianego? Jak bardzo niedoinformowani jesteśmy?

   @korniq:

   Dlaczego to stosują ? Gdyby właściciel sadu obejrzał tamten filmik na YT to mógłby pomyśleć, że to prawda i wszystko działa super. Dodatkowo na takie coś można dostać dotację z UE (było gdzieś na necie o polskim rolniku który to zakupił ze środków UE). Tylko, że mało ludzi interesująe się bardziej takimi sprawami i można im łatwo wcisnąć kit.

   Czyżby z armatkami przeciwgradowymi było jak z teorią śmiertelnie niebezpiecznego efektu cieplarnianego?

   @korniq:

   Efekt cieplarniany jest faktem... ale nie ma dowodów na to, że człowiek tak strasznie na to wpływa. Tutaj zdania są podzielone.

  •  

   @cosciekawego: To nie wystrzeliwuje gorącego powietrza, to by było totalnie bez sensu. Wyobrażasz sobie ile energii trzeba, żeby ogrzać obszar 1 km^2 ? To zaburza rozkład warstw powietrza o różnym ładunku w chmurze co sprawia, że gradziny zamiast cyrkulować w górę i w dół i obrastać lodem spadają jeszcze jako woda. Nie sugeruj się tym, że powietrze na filmiku jest zaznaczone na czerwono, bo to wcale nie znaczy, że chodzi o ciepło.

  •  

   @korniq: przede wszystkim schemat chmury jest błędny, w komórce burzowej występują potężne prądy zstępujące w wstępujące. Powiem po chłopsku, ciepłe powietrze naturalnie jest pobierane do góry, a zimne spływa z ogromną prędkością w dół, czasami następuje ciekawe mieszanie tych strumieni, co może nam dać po prostu tornado :). Po drugie chmurka nie jest niewinna nie stoi w miejscu, tylko w przypadku superkomórek (tak jak mieliśmy z tym do czynienia przedwczoraj na śląsku) pędzie z ogromną prędkością, dając opad gradu, a jej prąd zstępujący potrafi dmuchnąć z prędkością. 150 km/h, na takie teoretyczne mieszanie nawet nie ma czasu, powietrze które znajduje się nad daną miejscowością jest wypychane w górę, na jego miejsce zstępuje inne powietrze, sporo chłodniejsze....

   Aż się boję, co tu przechodzi z innych dziedzin, o których nie mam pojęcia...

  •  

   o zaburza rozkład warstw powietrza o różnym ładunku w chmurze co sprawia, że gradziny zamiast cyrkulować w górę i w dół i obrastać lodem spadają jeszcze jako woda.

   @AltumVidetur:

   Napisz coś więcej o "ładunkach".

   Duże gradziny powstają, gdy prąd wstępujący (pionowy prąd powietrza) jest bardzo silny. Wtedy nie mogą spaść jako małe kulki tylko muszą mieć swoją masę, żeby przeciwstawić się prędkości prądu wstępującego (może osiągać kilkadziesiąt metrów na sekundę podczas silnych burz, kiedy atmosfera jest bardzo niestabilna). Po prostu spadają trochę, prąd wstępujący je hamuje i znowu lecą w górę powiększając się.

   Tu jest tak ogólnie wyjaśnione jak powstaje grad:

   http://www.youtube.com/watch?v=ONbznyWksO8

  •  

   @cosciekawego: No to chodzi o zaburzenie prądów - film od 3:40 - przepisywanie nie ma sensu. Przynajmniej w teorii. Nie wiem, czy to możliwe, więc kłócił się z Tobą nie będę, ale nie pisz, że ktoś wmawia, że to "rostopi" już powstały grad w trakcie spadania, bo to już w ogóle jakiś kosmos. Przy takich różnicach temperatur potrzebna by była dmuchawa wielkości całego sadu, a nie działko.

  •  

   @AltumVidetur: ok fizyku a w jaki to niby sposób to malutkie działko zakłóca cyrkulację powietrza w superkomórce burzowej, która może przelecieć się przez kilkaset kilometrów i po sobie zostawić tylko jęki i rozpacz, uważasz, że wtedy 80ha zostanie zachowane w całości? Znasz w ogóle rozkład prądów i ciepła w komórce burzowej, która może dać grad?

  •  

   @AltumVidetur:

   Jesli chodzi o filmik to te całe teksty o polu elektrycznym są wyssane z palca, wydaje mi się, że facet który tam wszystko przedstawia nie ma żadnej wiedzy na temat powstawania gradzin.

   Ale cóż, niektórzy się nabiorą i kupią.

   Już mogliby wymyślić coś, co zatrzyma silny prąd wstępujący w burzy. Np zatrzymując dopływ gorącego i wilgotnego powietrza z ziemi. To już sci-fi ;D

  •  

   @het_matseen: gościu ja nie mówię, że to działa i nawet nie chce mi się nad tym zastanawiać, bo się na tym nie znam i nawet nie mam sadu. Ja tylko mówię, że jego interpretacja filmiku to jeszcze większe cuda niż to co faktycznie tam powiedzieli. Może i macie rację, że to nie działa, ale wypadało by się odnieść do faktów, a nie do własnej teorii prawda?

  •  

   Może i macie rację, że to nie działa, ale wypadało by się odnieść do faktów, a nie do własnej teorii prawda?

   @AltumVidetur:

   Nie ma faktów, że to działa. Są za to teorie meteorologów, że to nie ma prawa działać ;)

  •  

   @cosciekawego: No dobra do "faktów" przedstawionych w filmie.

 •  

  fajnie, tylko że to jest kit, że "vortex cannon" może rozmieszać powietrze na wysokości 15 tysięcy metrów na obszarze kilometra kwadratowego na tyle, żeby realnie wpłynąć na warunki w 3 926 482 312 metrach kwadratowych powietrza (wzór na objętość stożka, promień 500m, wysokość 15000, tak mi wyszło, chyba że się pomyliłem) To że słychać dźwięk z 15 kilometrów, to już jest wątpliwe, a nawet jeśli słychać, to na pewno nie dolatuje tam taki wir jak na tym filmie przedstawiającym jego siłę: http://www.youtube.com/watch?v=IyAyd4WnvhU

  Owszem, wir dolatuje nadspodziewanie daleko, kilkanaście metrów i ma dość dużą siłę, ale c'mon ! w tysiącach metrów bym tego nie liczył. Zdmuchnięcie ogniska: ok, ale zmiana pogody puknięciem, które nawet takiej bździatej wuwuzeli nie uszkodzi to już chyba jakieś naciąganie.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Vortex_cannon
  http://en.wikipedia.org/wiki/Air_bazooka
  "The worlds biggest Air vortex cannon was built in March 2008 by students of physics professor Dan Dahlberg at the University of Minnesota with diameter of 9 feet (2.7 m) and a displacement volume of 2873 gallons (10.9 m3). Its effective range was 100 feet (30.5 m)."

  •  

   @ikkiz:

   Gdyby doleciało przynajmniej do punktu zamarzania to już by było coś, (gradient suchoadiabatyczny powietrza to 9,8 °C/km), musiałoby dojść w takim razie do 3 km przy temperaturze na ziemi 30st.

   To działo gradowe jest kolejnym wynalazkiem wysysającym pieniądze z nieświadomych ludzi ;D

  •  

   @cosciekawego: masz rację, to 15000 metrów wziąłem z filmiku w powiązanych bez wcześniejszego sprawdzania na jakiej wysokości powstaje grad. 15km to już stratosfera. Bzdura wytłumaczona bzdurą całe to działko.

  •  

   @ikkiz: Nie koniecznie. Tu nie chodzi zapewne o zasięg podmuchu (z pewnością nie chodzi o niego) a o ciepło spalin wydmuchiwanych w górę. I też nie chodzi o to, że to ciepło ma szansę dotrzeć na wysokość formowania się gradu, ale turbulencja ciepłem spowodowana, najprawdopodobniej już tak. I jeśli ta turbulencja jest w stanie zakłócić w jakiś sposób obieg prądów wewnątrz chmury, to być może to jest właśnie wyjaśnienie sposobu jego działania.

  •  

   @Bartholomew: bzdura. Jak by ciepło pomagało, to by starczyło rozpalić ognisko i po gradzie prawda?
   Tymczasem im cieplej na dole, tym większa konwekcja, tym szybszy prąd wstępujący, tym wyżej dolecą gradziny i tym większe urosną. Z resztą nigdzie w tym bełkotliwym pseudonaukowym filmie próbującym naściemniać o niemożliwym efekcie nie odwołano się do ciepła spalin.
   Wypierniczenie całej tej butli z acetylenem na raz nie dało by mierzalnego efektu na takie masy z jakimi mamy do czynienia w jednej komórce burzowej

  •  

   @ikkiz: nie wiedziałem, że tak mało myślących jest ludzi na wykopie. Tu się zrobił taki fakt, ciekawy tytuł, w znalezisku zabawka dla chłopców, która robi bum bum i jest 300 wykopów i główna. To kolejny 'wynalazek' to ogołacania ludzi z pieniędzy, a z Amber Gold wszyscy się teraz śmieją...

  •  

   @het_matseen: Głupich nie sieją. Jak ktoś ma ochotę kupować sobie takie coś z własnych pieniędzy, to proszę bardzo, ale martwi mnie tylko, że faktycznie ktoś może wymyślić, żeby to refundować z jakichś funduszy unijnych, bo to w jakiejś części nasze pieniądze, część naszego budżetu z naszych podatków. Jeśli ktoś chce sobie kupić chembuster, który za pomocą miedzianych rurek i kryształów oczyszcza niebo z chemów/chemtrailów (czyli trucizny, którą rządy i korporacje rozpylają z samolotów w skutek spisku z kosmitami) ;) to niech sobie kupi/buduje, ale haracz który ściąga z nas państwo powinien iść na lepsze cele niż działa przeciwgradowe i leki homeopatyczne, czy tam inne radiestezje, chiromancje, plastry przeciwtoksynowe i świeczki do uszu.

  •  

   @ikkiz: To, że nie wiadomo w jaki sposób urządzenie wpływa na grad nie oznacza, że masz jakieś podstawy (naukowe) do wątpienia w jego skuteczność. :) Mnie np. mógłby przekonać opad gradu na terenie obsługiwanym przez to działo. Ale czy taki miał miejsce?

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   @kosmicznyrolmops: Ale rozumiesz, że to jest działo przeciwgradowe a dowodem jego działania może być 150 letnia historia jego skuteczności, jeśli ktoś chciałby brać ją pod uwagę?

   (Nikt nie kupuje za 150000 zł posągu Matki Boskiej Urodzajnej i nie stawia go po środku sadu aby zyskać pewność, że grad nie zniszczy zbiorów, bo Bóg nie daje gwarancji na swoje produkty. Natomiast nie słyszałem aby ktoś się żalił na nieskuteczność tego działa. A jeśli by się żalił to nie sądzę aby ktoś inny, kto ma właśnie wybulić na nie równowartość niezłego samochodu, nie usłyszał takiej opinii).

  •  

   @Bartholomew: bo jak ktos wydal na to 200k czy ile to kosztuje to glupio mu sie przyznac ze dal sie nabrac

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   @Bartholomew: Założysz się, że jeśli by taki opad gradu, wystąpił, to producent by się tym nie chwalił. Może nawet już wystąpił, może gradziny wielkie jak piłki golfowe zmieniły kształt tej wuwuzeli na bardziej organiczny, albo w ogóle poleciała w cholerę porwana trąbą powietrzną. Ja szacuję możliwość wystąpienia niszczącego* gradu w konkretnym miejscu w konkretnym roku na jakieś 5% bo tak wygląda statystyka w mojej miejscowości, raz na 20 lat.
   Zagadka dla bystrzaka: O czym będzie świadczyć fakt, że w 7 sadach w tym roku grad nie zniszczył upraw?
   Że działo działa?

   Wiesz, ponoć jak się palmę wielkanocną poświęconą w Niedzielę Palmową przywiąże w sadzie do drzewa, to ona też chroni przed gradem i piorunami i pewnie ma taką samą skuteczność, około 95%

   *niszczący, to znaczy taki, który choćby w liściach porobi dziury. częściej spada tak mały, że trzeba się dobrze przyglądać, zanim się roztopi. Może jakiś pechowy robal dostanie centralne trafienie, ale jabłka są raczej bezpieczne dokąd grad nie jest większy od groszku.

   "To, że nie wiadomo w jaki sposób urządzenie wpływa na grad" wątpliwość co do działania działa na niekorzyść sprzedającego, jak kupujący ma wywalić ileś tysięcy na efekt placebo zamiast na pewne ubezpieczenie.

  •  

   @ikkiz:
   @kosmicznyrolmops:

   Facepalmnogą.

   Panowie - naprawdę w tym przypadku fakty naukowe nie mają znaczenia.

   Wiecie jaka jest skuteczność modlitwy do Jahwe o wypełnienie lodówki żarciem? Zerowa. Ale co byście powiedzieli, gdyby okazało się, że taka modlitwa skierowana do Zeusa działa zawsze? Mimo że nauka bardzo krytycznie podchodzi do takiej modlitwy? Okazałoby się, że nikt nie pytałby żadnych naukowców o zamocowanie takiego efektu w prawach fizyki, tylko każdy kto by tego potrzebował ucinał sobie krótką pogawędkę z Zeusem nie bacząc na to, czy ktoś wierzy w niego czy nie.

   Tak samo jest tutaj. Komuś jest głupio przyznać, że mu grad mimo działa zniszczył uprawy? Nie sądzę :D Rolnicy to ludzie do bólu praktyczni (efekty tych praktyk macie na talerzach).

   Nie mam pojęcia na jakiej zasadzie działa to zjawisko, ale jeśli działa to pewnie ktoś kiedyś odpowie na to pytanie. A jeśli nie działa? Najwidoczniej działa. skoro firma je sprzedająca jeszcze nie poszła z dymem. Ludzie, którzy tracą dorobek całego roku pracy w ciągu 15 minut bywają dosyć humorzaści.

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   @Bartholomew: A jakie jekie jest prawdopodobieństwo, że lodówka sama z siebie (bez modlitwy) napełni się żarciem? Też zerowe, więc idziesz do Biedronki.
   Łatwo odczyniać uroki i wierzyć w ultra pomysłowe i hiperskuteczne diwajsy z falą uderzeniową, żeby zapobiec czemuś bardzo bardzo nieprawdopodobnemu. Tak nieprawdopodobnemu, że producent spokojnie może zwracać cały koszt urządzenia z odszkodowaniem rolnikowi u którego jednak nie zadziała. Tylko wiesz, po co w tej "zupie" "gwóźdź", skoro można wykupić taniej ubezpieczenie bez "diwajsa"

   Jak przejdzie grad, zniszczy sad z działem przeciwgradowym, przyjedzie TVN i pokaże tragedię rolnika, który nie dość że ma straty, to jeszcze wcześniej wywalił 150000 niepotrzebnie i skończy się kariera super wuwuzeli. Będziesz musiał odszczekać (może się nie przyzna do głupoty) ale, ale... To że na razie się takie coś nie stało, to nie pozwala ci tego uznać za dowód. Statystyka nie jest po twojej stronie.

  •  

   Ogarnijcie się Panowie!

   1. Maszyna włączana jest nie w piękną pogodę a wtedy gdy stacja meteo ogłasza ostrzeżenie przed gradem.
   2. Te urządzenia nie działają od wczoraj (nawet pomijając te 150 lat niby - 20 lat temu też o nich słyszałem bynajmniej nie od babci opowiadającej bajki na dobranoc a w szkole).
   3. ROZUMIEM bardzo dobrze wątpliwości - sam je mam!
   a) statystyka z pewnością nie wyklucza przypadku, gdy na jakimś obszarze grad po prostu nie spadnie nigdy
   b) okres gdy grad może wyrządzić szkody jest relatywnie krótki (ale tylko w rolnictwie, bo w przemyśle samochodowym już nie), więc także może się zdarzyć, że choć wystąpi ostrzeżenie, to z chmury akurat w ciągu tych 3 - 6 tygodni wrażliwości roślin na grad, grad się nie zdarzy w sposób naturalny.
   4. 150000 zł to sporo kasy i:
   a) nie sądzę aby tylko to było przyczyną, że właściciel urządzenia "wstydzi" się składać reklamacji gdy szlag trafia uprawy o wartości przewyższającej koszt samego działa
   b) taka inwestycja powinna być poprzedzona (i pewnie jest) jakimś wywiadem, choćby w internecie. Moooooże przez rok, pięć lat producentowi udawałoby się zwodzić rynek. Ale 150 lat? :)

   Działa albo nie działa. Ale od pewności jest tu cholernie daleko.

  •  

   @Bartholomew:
   A.D. 4:
   gość nie zwodzi rynku od 150 lat (chyba, że jeszcze sprzedaje działający eliskir młodości - ale wtedy to bym mu uwierzył nawet) Pewnie to gdzieś usłyszał, może mu nawet babcia opowiadała na dobranoc o czymś takim i postanowił zrobić sobie. Może mu "działało" pamiętajmy że statystykę ma po swojej stronie więc teraz sprzedaje. Może naciąga bezczelnie, a może sam wierzy. Wszystko jedno. Ale powiem ci tak, Ojciec ma gospodarstwo, nie sady, ale trochę zboża zawsze. Jak spadnie duży grad przed żniwami to jest po zbożu, nawet słomy nie ma, zostaje zaorać. Więc Tato jest w temacie gradu, ale o dziale antygradowym nie słyszał, więc nie sądzę, żeby taki cud techniki się sprawdzał "szeroko i od 150 lat". Rolnicy są całkowicie bezradni w zderzeniu z takimi zjawiskami, może dla tego wymyślili religie (pierwsze prymitywne religie to właśnie rolnicze próby ogarnięcia potęgi przyrody i jakiegoś kontrolowania).
   Do dziś się daje na mszę, żeby wymodlić, żeby gradu nie było, żeby deszcz był wcześniej, a przed samymi żniwami żeby nie było. A jaka jest skuteczność - też nie można sprawdzić.
   Rolnicy mogą się ubezpieczyć, albo zdywersyfikować produkcje, żeby zła pogoda (albo przeciwnie, za dobra i "klęska urodzaju") nie pozbawiła ich całego dochodu.

   Klimatolodzy i inni prawdziwi naukowcy, którzy prowadzą prawdziwe badania, latają w chmury, żeby zmierzyć temperatury, prędkość wiatru, wilgotność... Którzy bardzo poważnie traktują badania nad gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, żeby zabezpieczyć samoloty, ludzi. Poważne laboratoria, które wydają miliony na radary dopplerowskie, żeby zmierzyć prędkość wiatru. Meteorolodzy, którzy zajmują się tylko tym, żeby przewidzieć pogodę... Oni wszyscy wiedząc najlepiej jak to działa mówią, że gówno prawda, że takie coś nie ma żadnych podstaw, żeby działać, ale ty wolisz wierzyć sprzedawcy, który zaręcza, że to działa i opowiada jakieś bajki o ładunkach i mieszaniu plusowych z minusowymi. (btw, jak masy powietrza mają przeciwne ładunki, to przeskakuje iskra - na pewno widziałeś. Nie ma obawy, że się nie będą chciały miseszać)

   Sam się ogarnij koleś, bo zostałeś wykopowym adwokatem kitu w żywe oczy.

  •  

   @ikkiz:

   1. Mówisz, że Twój ojciec modli się o dobrą pogodę, ale skuteczności tej praktyki nie da się ocenić. Ale wiesz, że jak spadnie grad, to zboże można już tylko zaorać, więc wnoszę, że macie takie doświadczenie za sobą, mimo modlitw. Więc jednak - skuteczność metody da się ocenić (jest sprawdzona jako nieskuteczna).
   2. Naukowcy nie są w stanie wskazać racjonalnego powodu dla którego działo EWENTUALNIE działa. Co przecież nie jest dowodem na jego niedziałanie! :)
   3. Dowodem na jego niedziałanie byłaby relacja rolnika, który używa działa a mimo to na jego pola spadł grad. Albo relacja z procesu sprzedawcy tego wynalazku...

   Podkreślam jeszcze raz - nie wiem czy ta maszyna jest skuteczna. Ale dowodów na jej nieskuteczność nie znam. Wiem natomiast, że (mimo iż Twój "tato jest w temacie gradu, ale o dziale (...) nie słyszał) ogólnikowe (a być może i szczegółowe) informacje na temat tego urządzenia nie są obce absolwentom SGGW. I tyle.

   Powtarzam - nie znam dowodu na niedziałanie tego urządzenia.

 •  

  Ten film wygląda tak prawdziwie jak 'dziwne dźwięki z nieba'.

 •  

  Ja najlepiej się bawiłem oglądając filmik z powiązanych tłumaczący zasadę działania tego urządzenia. Jeden rolnik mówi po francusku, drugi po niderlandzku, lektorka po niderlandzku a pan wynalazca po niemiecku. Ot, cały urok Belgii!

 •  

  Bardzo interesujące, ciekawy jestem jaki jest koszt tego urządzenia :) Po dźwięku wystrzału miałem wrażenie jakby to wystrzeliwało metalową siatkę.

 •  

  A jest gdzieś spis, w jakich miejscowościach jest tych siedem dział w Polsce?

 •  

  Ech, a Indianom starczał dobry szaman i dobra taneczna zabawa.

 •  

  za dzieciaka mieszkałem na wsi, w której sąsiad prowadził szkółkę drzew owocowych, w większości wiśnie. Podczas okresu dojrzewania dużą skalę strat powodowały szpaki, na które plantator miał sposób podobny na w/w filmiku. Urządzenie podłączone do butli z gazem propan butan co około 10sekund generowało huk (w wyniku spalania gazu) powodując odstraszanie ptactwa. Cwańsze szpaki przywykły i dalej żyły w dobrobycie.

 •  

  Ciekawe jak ptaki na to reagują. Można by kupic takie działo i zamontować na rynku w krakowie. Wreszcie będzie spokój z gołębiami :)

 •  

  466 wykopów i tylko 12 zakopów... A z audiofilów z pozłacanymi kablami się śmiejecie...

 •  

  Nazwałbym go napiżdżator

 •  

  W pierwszym momencie pomyślałem, że ktoś na wykopie zastawił pułapkę na "wakacjonujących" się gimbusów. Obejrzałem, przeczytałem i z niedowierzaniem stwierdzam, że nie tylko na gimbusów... Ale jeśli kogoś to przekonuje - niech kupuje, jego pieniądze.

 •  

  Myślałem, że chodzi o te słynne działa orgonowe używane do rozwalania chemtrailsów za pomocą kosmicznej energii :D

 •  

  Sorry ale mi to bardziej wygląda na działko przeganiające ptactwo z plantacji czereśni, niż na urządzenie rozpędzające chmury gradotwórcze. Wytłumaczenie też takie pseudonaukowe, że Cosmodisc z Polsatu się przy tym chowa.

 •  

  Skuteczność 100%, gradu nie ma ani trochę.

 •  

  Projekt działa oparty pewnie na podstawie badań Tesli? ;)

 •  

  Myślałem, że w końcu pokażą to słynne działo orgonowe.

 •  

  -Gdzie mieszkasz?
  -A na wsi, cisza, spokój, sady po horyzont

 •  

  No no, to już prawie jak Starcraft.

 •  

  Ale sprzęt, cena i eksploatacja również powalają. Ale jak ktoś ma te 50 hektarów pola to i tak wychodzi na plus.

 •  

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  Rozwiązałeś moją zagadkę ostatnich kilku miesięcy! Od jakiegoś czasu zawsze przed burzą słyszę dziwne "wybuchy" w oddali. Teraz już wiem, że to nic innego jak działo przeciwgradowe ustawione w pobliskich sadach ;)

 •  

  widze jedynie tube wydającą jakiś dzwięk, a chmury jak były tak są dalej.

 •  

  ptaków i innych dzikich zwierząt jak rozumiem w okolicy brak
  przyjdzie robactwo i zje całe plony

 •  

  Ciekawe co jest w środku!

 •  

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  Główny film powinien być w powiązanych, a "opis działania" jako główny. Moim skromnym zdaniem oczywiście...

 •  

  w 0:45 słychać strzały

 •  

  Rolnictwo dysponuje naprawdę fajnymi technologiami. Być może działo przeciwgradowe jest najefektowniejszą z nich, ale inne bywają równie zaskakujące, jak np. zamgławianie (sadów) w ochronie przed mrozem lub wręcz zraszanie w celu zamrożenia drzew (co również paradoksalnie chroni rośliny przed przemarznięciem). Wspominałem też tu kiedyś o powszechnie już stosowanych systemach przechowywania owoców w atmosferze chronionej (beztlenowej). XIX wiek - a najciekawsze że już od bardzo dawna. Działa przeciwgradowe to stara technologia a Polsce były stosowane od jakiegoś czasu (wiem o jednym sprzed 20 lat).

 •  

  emocje na tym filmiku jak przy zbieraniu ziemniaków

 •  

  Nic nie widać na tym filmie, powinno być skierowane na chmurę ze statywu i pokazywać jak chmura się zmienia, a tak można sobie pooglądać jakieś pole.

 •  

  A można nim strącić Tupolewa?

 •  

  Sprzedam dom w spokojnej i urokliwej okolicy

  No i nie mogłem się opanować:
  Czy panowie muszą tak nap$$#$%#ać, od bladego świtu?! Że nie podbijam karty na zakładzie o siódmej rano, to już w waszym robolskim mniemaniu muszę być nierobem?! Już możecie inteligentowi j%$!ć po uszach od brzasku! Żeby se czasem kałamarz nie pospał godzinkę dłużej kapkę od was, skoro zasnął dopiero nad ranem! I żeby się kompletnie spalił w blokach już na starcie! Grunt, że, k#!!a, inteligent załatwiony na dzień cały! Wrócicie nap$$#$%#ać jak siądę do pracy!

 •  

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  no nie wiem czy to najlepszy pomysł ingerować w siły natury

 •  

  A na mgłę i brzozy działa? no i na pis jeszcze

Dodany przez:

avatar T3R3XD3MAG dołączył
615 wykopali 20 zakopali 22.4 tys. wyświetleń