•  

  O patencie Gulaka było głośno pare lat temu.. co rok ciągle to samo i nikt tego nie rozwinął. Co rok ten sam mesiek

 •  

  Przecież to jest bzdura. Para wodna w wysokiej temperaturze nie zamienia się w wodór i tlen. Aby zaszła taka reakcja, należałoby włożyć w to więcej energii, niż potem ze spalenia tego wodoru da się uzyskać. Woda to produkt spalania wodoru. Równie dobrze można by opowiedzieć bajkę "panie, zrobiłem silnik na spaliny, w wysokiej temperaturze dwutlenek węgla zamienia się w ropę i silnik mniej pali".

  Dodaje się czasem w autach, np. rajdowych, sprężoną parę wodną do mieszanki paliwowej, ale nie służy ona jako paliwo.

  •  

   @jankotron: Znalazłem coś działającego na podobnej zasadzie ale dot. CO:
   Proces spalania przebiega w trzech etapach. W pierwszym z masy organicznej powstaje tlenek węgla (C + 1/2 O2 = CO), który w drugim etapie jest spalany do dwutlenku węgla (CO + 1/2 O2 = CO2). Na tym etapie zachodzi najważniejsza reakcja rozkład wody zawartej w paliwie (a właściwie już pary wodnej) na wodór i tlen. Powstały wodór spala się w trzecim etapie, wytwarzając bardzo wysoką temperaturę – do 1600°C. Ważny element całego procesu, rozkład wody na wodór i tlen (etap drugi), w normalnych warunkach, czyli pod ciśnieniem atmosferycznym, wymaga wysokiej temperatury – rzędu 1400°C. Jeśli jednak obniży się ciśnienie, wówczas temperatura może być znacznie niższa. W piecu pana Majchrzaka zainstalowany jest wentylator osiowy, wytwarzający podciśnienie około 1000 hPa (poniżej 1 atm), co znacznie ułatwia rozkład pary wodnej. Oczywiście do rozkładu pary wodnej na wodór i tlen trzeba było zużyć energię zawartą w paliwie, którą odzyskujemy podczas spalenia wodoru - uzyskując wysoką temp. spalania, co przyczynia się do dokładnego spalenia i nie zanieczyszczania powietrza w takim stopniu, jak z normalnych pieców, jak również nie trzeba suszyć paliwa - np. wilgotnego drewna, słomy itp.
   Resztę wrzucam w powiązane.

  •  

   @Filipix: Ja bym chciał jeszcze dodać od siebie, że na wykopie zawsze jak jest mowa o takich wynalazkach to zaraz znajdzie się ktoś kto powie że to bzdura i rozpatruje sytuację jako silnik doskonały. A wiadomo że duża ilośc energii wytwarzanej podczas spalania ucieka do atmosfery (przez spaliny, chłodzenie silnika i promieniowanie) a można ją zagospodarować.

  •  

   @mrmydlo:
   w artykule wyraźnie napisano, że w silniku woda pod wpływem temperatury zamienia się w wodór i tlen, i jest spalana - co jest bzdurą, i do tego się odniosłem.

  •  

   @jankotron: A może zwyczajnie reakcja czerpie energię z marnowanego ciepła?

  •  

   Jeszcze znalazłem krótkie wytłumaczenie pracy tego silnika:
   Nurkujemy pod maskę, gdzie widać wszystko jak na dłoni. Woda jest doprowadzana pomiędzy rurę wydechową a jej obudowę. Z obudowy wychodzi kręty miedziany przewód, który oplata kolektor wydechowy. W kolektorze woda się nagrzewa i zamienia w parę, a ta przy temperaturze 130 stopni doprowadzana jest do kolektorów ssących po drugiej stronie silnika. Para dostaje się do cylindrów z powietrzem (choć lepiej byłoby bez), a gdy pompa wciśnie olej na świece żarowe, rozkłada się na tlen i wodór i jako mieszanina piorunująca zwiększa siłę wybuchu w cylindrze.

  •  

   @jankotron: Chodzi o chłodzenie cylindrów, woda (lepiej) czy też para wodna wtryskiwana zaraz po cyklu spalania chłodzi cylindry a jak wiadomo silnik cieplny uzyskuje najlepsze efekty przy jak największej różnicy temperatur np. niemiecka instalacja MW-50 instalowana w lotniczych silnikach Daimler-Benz

  •  

   w artykule wyraźnie napisano, że w silniku woda pod wpływem temperatury zamienia się w wodór i tlen, i jest spalana - co jest bzdurą, i do tego się odniosłem

   @jankotron: Pewien jesteś ? A o termolizie wody słyszałeś?

  •  

   @Filipix: termoliza przy 130 stopniach Celsjusza? Para o takich parametrach jest poniżej lini nasycenia, nie mówiąc o przegrzaniu czy termolizie.

  •  

   @mietek_001: 900-1000 °C otwierałeś odnośnik? A świece żarowe dają 130° czy więcej? Do tego jeszcze ciśnienie w cylindrze.

  •  

   @Filipix: nie chce mi się teraz wnikać w chemię i marketing jakiegoś niedouczonego wynalazcy. Całkiem możliwe, że jego wynalazek obniża zużycie paliwa - fajnie. Wątpię jednak, aby działo się to na skutek rozbijania wody na wodór i ponowne jego spalanie. (notabene aby to zrobić przy niższej temperaturze potrzeba niższego, a nie wyższego ciśnienia). Nieważne, jakoś to tam może i działa. Ale ogólnie, odnośnie tytułu, opisu i treści artykułu tego wykopu:
   - nie da się zrobić samochodu na wodę
   - jeśli ten wynalazek działa, a mimo to nie jest produkowany, to coś z nim jest nie tak. Sorry, ale gdyby chodziło o "niezaburzanie wpływów z podatków", to wciąż jeździlibyśmy furami z V8 pod maską palącymi 22 l na setkę.

  •  

   @jankotron: Tytuł znaleziska faktycznie mylący. Wspomaganie wodą a w zasadzie parą wodną było by bardziej na miejscu.
   W każdym razie jest patent a auto jeździ.

  •  

   @Filipix: Owszem czytałem odnośnik, sama para doprowadzona ma temperature 130°C, świeca da góra 800-900°C, potrzebujemy 900-1000°C. Załóżmy że udało się zdysocjować te cząstki wody, ale zauważ ze w dalszym ciągu dostarczasz więcej energii niż otrzymujesz(trzeba podnieść dość znacznie parametry pary dostarczonej), więc bilans jest ujemny.

  •  

   @Filipix:
   im więcej o tym czytam, tym bardziej się przekonuję, że facet to zwykły oszust.
   W tym patencie, który podałeś nie ma ani słowa o rozkładzie wody na wodór, jest tylko para wodna.
   W artykule z tego wykopu koleś twierdzi, że woda rozkłada się na wodór i tlen pod wpływem temperatury.
   W tym filmiku:
   http://www.youtube.com/watch?v=Ku06FJFRTpo&feature=related
   z kolei przekonuje, że dzieje się to pod wpływem sekretnego związku chemicznego.

  •  

   @mietek_001: Dlaczego dostarcza więcej energii niż otrzymuje?
   Wstępna temp. pary - odzysk z kolektora wydechowego - darmo
   Ciągła praca świec żarowych - jedynie obciążenie alternatora.
   Temperatura termolizy może być niższa niż 1000°C ze względu na to, że proces odbywa się w cyklu "ssania" czyli niższym ciśnieniu niż atmosferyczne.
   Teoretycznie powinno działać.

  •  

   @Filipix: Niestety ani ty ani ja bez badań nie udowodnimy sobie wzajemnie kto ma racje, ale zawsze pozostaje teoria :). Masz racje jeśli chodzi o obniżenie temperatury dysocjacji cząstki wody - niższe ciśnienie = niższa temp. termolizy. Niestety reakcja termolizy następuje dopiero w czasie gdy podgrzejemy pare świecą żarową - a tam panuje ciśnienie znacznie wyższe od ciśnienia otoczenia,a co za tym idzie temperatura potrzebna do dysocjacji rośnie.

   Jak dla mnie bilans jest ujemny(to tylko moja teoria), ale jak już wspomniałem nie sposób tego udowodnić bez badań czy chociażby liczb, więc teoretycznie może działać, ale nie musi.

  •  

   @mietek_001: Najprostszą metodą było by dorwanie starego diesla. Choćby nawet traktor i potestowanie metody. Koszty takiej instalacji niewielkie.

  •  

   @Filipix:

   To ja może skończę dyskusję (jeżeli jeszcze tego nie zauważyliście) ;)

   http://en.wikipedia.org/wiki/Water_injection_%28engines%29

   Proces znany i stosowany od lat, niestety obarczony poważnymi wadami

  •  

   @tmb28: tyle że to zupełnie inny proces niż ten o którym mowa.

  •  

   @Filipix:

   Jesteś pewien? ;)

  •  

   @Filipix: A czytałeś chociaż artykuł który wrzuciłeś w powiązane?

  •  

   @tmb28: Dałeś link do procesu (ogólnie ujmując) wtrysku wody celem schłodzenia komory spalania.
   Natomiast "dziadek" wyraźnie mówi o parze wodnej w pierwszym procesie i tlenie z wodorem w drugim. Czyli termolizie

  •  

   @biadolique: Tak. A co z tym nie tak? Mówi o możliwości wytworzenia wodoru z pary wodnej i przybliża warunki jego uzyskania. Pomimo innego zastosowania i technologii.

  •  

   @Filipix: Nie chce mi się wklejać całego rozdziału pt. "samochód na wodę" z tego artykułu ale jest tam napisane dokładnie to o czym pisze tmb28 i dwukrotnie jest wzmianka że nie następuje jej rozkład na wodór i tlen

  •  

   @biadolique: to chyba czytamy różne artykuły.

   W wysokiej temperaturze para zamienia się w tlen i wodór. Z ropą daje to mieszaninę piorunującą — wyjaśnia Jan Gulak.

   Dzięki temu samochód zużywa — jak twierdzi wynalazca — co najmniej o jedną trzecią mniej paliwa i zwiększa moc silnika. — To samochód na ropę, tlen i wodór — mówi Jan Gulak.

  •  

   @biadolique: Przytoczyłeś tę część która odnosi się się tylko do wypowiedzi gazet. W samym znalezisku jest to inaczej opisane.
   Ja dodając powiązane, miałem na myśli tę część o której pisałem tu czyli o technicznej możliwości uzyskania wodoru z pary.

  •  

   @mietek_001: Pisałem o powiązanych a nie o wykopywanym materiale...

  •  

   @biadolique: teraz widze że odniosłeś się do innego artykułu, dlatego też potraktuj mój komentarz wyzej jako nieważny ;).

   Edit:

   Wyprzedziłeś mnie zanim zdążyłem się poprawić :(.

  •  

   @Filipix:

   Zrozum - w silniku nie ma warunków do termolizy. Termoliza z dobrą wydajnością zachodzi przy temperaturze 3000-4000 stopni, kiedy np. będziemy gasić termit wodą.

  •  

   @tmb28: Wiki podaje inną wartość. Ale ok nie będę się spierał bo nie eksperymentowałem tego.

  •  

   @Filipix: tyle że jak wpakujesz w termolize energię, to czerpiesz energię z otoczenia. Jeśli spalisz powstała mieszankę to uzyskasz max tyle co pobrales. Wlał wylał i tyle. Gada chłop głupoty o rozpadzie wody i spaleniu i tyle. Tym tropem wpuszcze dwutlenek węgla do pieca i mi się będzie taniej palić, bo przecież utworzy się czad i tlen, a czad w tlenie się utleni do co2 i mam energię. Bzdury i tyle.

   Ale jest drugie dno. Trzeba by zaprzadz kilka znanych równań, założyć że para w dolocie ulega wykropleniu i powstaje mgielka wodna. Po spaleniu ropy mgielka odparowuje dając dodatkowe ciśnienie. Wtedy teoretycznie zwiekszymy pracę a zmniejszymy straty na cieple. Ale tak jak mówię, to wymaga przeliczenia, a i tak jestem sceptycznie do tego nastawiony, tym bardziej ze miałem okazję z gościem gadać i coś kręcił strasznie.

  •  

   @Filipix:

   Wiki podaje "At the very high temperature of 3000 °C more than half of the water molecules are decomposed".
   Dodając do tego fakt, że jest to proces silnie endoenergetyczny (a więc w tym przypadku pobierający ciepło z otoczenia) nawet jeżeli rozpad zajdzie w silniku to temperatura mieszanki i otoczenia zostanie drastycznie zmniejszona. Skąd to ciepło odzyskamy? Perpetum mobile?

  •  

   Prędzej zdechniemy wszyscy ze starości niż lobby ropne pozwoli na wprowadzenie tej czy jakiejkolwiek innej podobnej technologii do produkcji masowej i na rynek.

  •  

   @jankotron:
   Jest jeszcze jedna kwestia: Jeśli rzeczywiście w silniku powstaje wodór i tlen z wody, aby później dać "piorunujący efekt", temperatura i ciśnienie w komorze spalania byłyby o wiele wyższe. Przecież przez taką mieszankę, w najlepszym wypadku wydmuchałoby uszczelkę pod głowicą, z powodu ciśnienia, lub wypaliło przez temperaturę. Mało tego, praca układu chłodzącego byłaby zaburzona, przez co, np. przez cały czas jeździłby na otwartym termostacie i kręcącym się wiatraku, a i tak to mogłoby nie wystarczyć.

   Prędzej wziąłbym pod uwagę teorię o chłodzeniu cylindrów od wewnątrz, rozprężaniu się pary wodnej, lub może lepszym uwarstwieniu mieszanki

  •  

   @mietek_001: świeca słuzy w silnik ZS do pomocy w rozruchu , w normalnym trybie pracy nie działa , w nowych silnika nie włacza sie wogóle jeżeli temperatura otoczenia jest powyzej zera .

  •  

   @gumon: Dzięki za informacje, szczerze powiedziawszy nie byłem pewien jak to wygląda.

  •  

   @jankotron: "jeśli ten wynalazek działa, a mimo to nie jest produkowany, to coś z nim jest nie tak. Sorry, ale gdyby chodziło o "niezaburzanie wpływów z podatków", to wciąż jeździlibyśmy furami z V8 pod maską palącymi 22 l na setkę."

   hahaha ale z ciebie niekumaty ekonomista, przeciez lepiej zrobic samochody ktore mniej pala ale za to podniesc ceny ropy, niz robic dalej takie ktore duzo pala i utrzymywac jeden poziom ropy...

   proste jak budowa cepa.

  •  

   @jankotron: no zgadza się ale pseudo-ekolodzy i inne lewaki cię zminusowały co tam nauka :D

 •  

  Ja tam sie nie znam ale chyba niemcy używali wtrysku wody do cylindrów w silnikach lotniczych w celu chwilowego podniesienia mocy.

 •  

  skupiacie się na tym co jest mnie ważne w artykule.

  Gościu jest domorosłym majstrem-wynalazcą i jeśli nie ściemnia ze spalaniem to z pewnością wynalazł COŚ co zmniejsza znacząco zużycie paliwa. Może sam tego do końca nie rozumie, bo wygląda raczej na samouka niż inżyniera po polibudzie. Nieważne.

  Ważne jest to, że wszyscy mają go w dupie, bo nikomu nie zależy na mniejszym spalaniu, mniejszym smrodzeniu atmosfery. No dobra, kogo ja oszukuję, wiadomo że chodzi tylko i wyłącznie o spalanie, bo naiwne baranki (ze mną włącznie rzecz jasna) im więcej zaleją paliwka do baków i im szybciej je spalą, tym więcej pieniędzy z podatków politycy i ich pociotki będą w stanie ukraść. Rodzina na swoim!

 •  

  Sprawa jest o wiele prostsza i nie trzeba do tego żadnej technicznej wiedzy tylko zdrowy chłopski rozum. Jeśli możesz obniżyć zużycie paliwa o 30% zwiększając przy tym moc, nie ma żadnego problemu żeby zarobić na tym tony hajcu. Idziesz do pierwszego lepszego warsztatu, który potrafi robić różnego rodzaju przeróbki i tuning. Pożyczasz właścicielowi swoją prototypową furę. Gość jeździ nią tyle czasu, żeby zauważył, że faktycznie fura pali mniej i ma większą moc (moc sobie sprawdzi na hamowni). Aha, wcześniej oczywiście trzeba zgłosić patent. A później - oferuje się warsztatowi spółkę. Za magiczny sposób - działka z zysku. Warsztat dopisuje to do oferty i w ten sposób na ulicach zaczynają pojawiać się dziesiątki takich podrasowanych fur. Potem setki. W miarę popularności rośnie popyt. Trzeba zwiększyć podaż, więc konkurencyjne warsztaty zaczynają zgłaszać się po nową technikę. Krótko po tym zaczynają się tym także interesować producenci aut.

  Ten scenariusz jest zbyt prosty i oczywisty, żeby nie działać. To musi działać. Nie działa? Czyli to wszystko bujda na resorach. Jeśli do dziś jest wyłącznie jeden egzemplarz tego auta i żadnych wyników testów przeprowadzonych przez niezależne firmy - to LIPA. I nie ma co tu się rozdrabniać na jakieś wodory srory. Jak coś działa i daje zysk, ludzie to kupują. Wierzę w różne "teorie spiskowe" - generalnie takie, w których ktoś robi coś brzydkiego żeby zyskać. Ale żeby kombinować w kierunku niezyskiwania? Zbyt absurdalne jak dla mnie. Być może państwu może się nie spodobać pomysł na oszczędniejsze silniki. Z całą pewnością sprzedawcom paliw to się nie spodoba. Ale właścicielom warsztatów czy po prostu kierowcom? Nie ma bata, coś takiego by się musiało sprzedawać jak świeże bułeczki, tym bardziej że konstrukcja jest banalnie prosta i tania.

 •  

  Jeśli wygram kiedyś w eurolotto to obiecuje że kupie małą fabryke samochodów, zatrudnię desingera lamborgini, wynajme patenty tylu wynalazek-zderzak, mniejsze spalanie dzieki wodzie itp, i postaram sie sprzedawac tak skonstrulowane pojazdy w cenie "dla przecietnej rodziny". Za zarobione w ten sposob pieniadze wynajme 1000 talibów, 1200 irakijczyków. Wyposażę ich w miotacze ognia i karabiny kałasznikow kupione u ruskich, i dam zadanie, zeby rozp.... wszystko na współrzędnych:
  http://www.euractiv.pl/uploads/tx_tmimage/Parl_Europejski_OK.JPG
  http://www.warsaw-online.eu/images/partydir/93.jpg

 •  

  To nie ma sensu. Na wejściu jest woda i na wyjściu też jest woda. Nie ma skąd brać energii. Do tego termoliza wody (rozkład na tlen i wodór) zachodzi w temperaturze około 2500 C co jest znacznie więcej niż w cylindrach silnika. Jeśli już jest jakiś zysk to może ze schłodzenia powietrza dostającego się do cylindrów.

 •  

  no to na wodę, czy na mieszankę ropy i wody?

 •  

  Sprawa identyczna jak z zimną fuzją: tam Włoch - wynalazca też już zbudował reaktor, też już więcej energii otrzymuje niż dostarcza, ale jakoś nikt tego nie widział i nie potwierdził poza nim.

 •  

  Wyjaśnienie na Wikipedii. Ani to nowe, ani rewolucyjne, ani nie działa tak jak autor twierdzi.

 •  

  (...) aby autobusy wyjechały na ulicę z instalacją na parę wodną bez homologacji. Natomiast, aby ją uzyskać, konieczne są testy za duże pieniądze, których nie ma. (...)

  Crowd funding?

 •  

  Zakop, informacja nie prawdziwa - nie powstaje tutaj wodór

 •  

  Tyle, że silniki "beczek" były nie do zaj%@!nia. Żaden nowoczesny silnik by pewnie tego nie przeżył.

 •  

  Dlaczego wszyscy się tym tak zachwycają jakby to była jakaś nowość? Znane conajmniej od II Wojny Światowej. Spora część myśliwców miała podobne rozwiązanie (akurat nie w celu zmiejszenia zużycia paliwa, ale zwiększenia mocy). Problem jest w tym, że to rozwiązanie jest bolesne dla katalizatora (woda powstaje w procesie spalania, ale nie w takiej ilości).

 •  

  Ma ktoś linka do tego patentu?

 •  

  istnieje coś takiego jak wtrysk metanolu do silnika,stosuję to się go w celu obniżenia temperatury spalin oraz podniesieniu mocy. Zazwyczaj używa się mieszanki 50% woda + 50% alkohol.

 •  

  Ja zapisuje się na testy tego patentu nawet specjalnie zainwestuje kase w Merca beczkę albo inny wolnossacy diesel

 •  

  Historia jak z brytyjskim Dysonem. Powinien pokazać wynalazek Chinczykom.

 •  

  Dla mnie nie ważne byłoby, jak działa ta cała instalacja, tylko czy faktycznie spala mniej o 1/3

 •  

  Już dawno by go urzędasy zamknęły. Przecież za wszystko co wlewasz do baku musisz zapłacić akcyzę, za wodę też.

 •  

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  Jak skontaktować się z tym panem? Instalacja podobno nie jest droga bo kosztuje całe 250 zł...

 •  

  Baniaki na wodę na przednim siedzeniu wcale mi nie przeszkadzają. To duże auto. Cztery osoby zmieszczą się z tyłu — zapewnia wynalazca
  Jebłem...

 •  

  jakby to było możliwe to już dawno by to wprowadzili

 •  

  To teraz dop%!%#%$ą akcyzę na kranówę.

 •  

  A to są te instalacje HHO ? Coś kiedyś słyszałem o usprawnianiu silników wodą, ale nie zagłębiałem się w to przesadnie.

  •  

   @szopennn93: tak, myśliwce miały takie "turbo" na wodę właśnie

  •  

   @szopennn93:

   Jeden wielki bullshit. Poszukaj tematów na elektrodzie- było to dokładnie omówione, ale zwolennicy (sprzedający?) instalacje HHO są odporni na logikę i fizykę. Zasilanie silnika wodorem z elektrolizy wody jest poronionym pomysłem, ponieważ trzeba dużej ilości energii do wytworzenia wodoru. Paliwo ciekłe jest znacznie wydajniejszym nośnikiem... niestety

  •  

   @tmb28: yhm, czyli bujda na resorach... a chciałem z kumplem motor przerabiać kilka lat temu : >

  •  

   @szopennn93:

   tez się kiedyś tym zainteresowałem ;) Ale jak zobaczyłem film na YT o wydzielających się bąbelkach wodoru i że ma na tym auto jechać... Prawdziwe auta na wodór potrzebują zbiorników z wodorem stłoczonym pod ogromnym ciśnieniem (30-40MPa, 100-200 litów), a nawet wtedy zasięg nie powala. Ilość wodoru wytworzona przez 5 minut w tej instalacji (tam naprawdę wydziela się wodór) wystarczy może na jeden zapłon mieszanki... choć i w to wątpię ;)

  •  

   @tmb28: Więc nasze młodociane marzenia bezpowrotnie legły w gruzach :(

  •  

   @fulou: nie miały a mają nadal, zwłaszcza te zdolne do zawisu np Harrier tyle, że ta woda służy do chłodzenia silnika gdy nie może tego robić pęd powietrza.

   Zwyczajnie chroni silnik przed przegrzaniem gdy pracuje on z pełną mocą przy małej prędkości, dodatkowo wytwarzająca się para zwiększa ciśnienie i tym samym prędkość gazów wylotowych mimo niskiej prędkości gazów wylotowych.

 •  

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  Jeszcze czego, cena wody pójdzie w górę, jak akcyzę wprowadzą!

 •  

  Jest w tym minimalny sens silnik diesla ma max 50% wydajności.
  50% to ciepło które idzie w straty gdyby wykorzystać to ciepło do podgrzania wody to i tak woda nie przedzie w wodór i tlen natomiast woda zmieniająca się w parę wytworzy siłę pchającą tłok ...
  a więc niby jest oszczędność .. ale żaden silnik nie jest idealnie szczelny - szczególnie zimny
  Woda dostaje się do oleju i go rozpuszcza silnik ma gorsze smarowanie i komresje i tak w kółko aż do do zatarcia

 •  

  Ktoś chce przerobić moja A6 2.5 TDI wg patentu?

 •  

  Z cudownego wynalazku pana prawnika korzystali już piloci w trakcie IIWŚ. Informacja nieprawdziwa. Zakop.

 •  

  "Silnik na mieszankę ropy i pary wodnej wymyślił prawnik z Kielc. Czy taka będzie przyszłość motoryzacji?" Tjaaaaaa auto na wodę... Nie wiedziałem, że z kranu pijemy ropę z parą. Wynalazek może i fajny ale na litość nie piszmy bzdur. Ztąd się biorą niezniszczalne samochody,komórki i hakerzy modyfikujący hardware i opensourcowego linuksa (nie hakerzy tylko programiści oraz elektronicy i technicy). No woła się o pomstę do nieba.

 •  

  Ja znam za to dwie inne rzeczy, które oglądałem i na youtube i na discovery:

  1. Discovery - gaszenie pożarów lasów. Samoloty, które zrzucają wodę nad takim pożarem nie zrzucają czystej wody, bo jak doświadczenie i nauka pokazują woda zmienia się w parę a później w wodór i tlen - wtedy jest jeszcze gorzej niż przed takim gaszeniem. Dlatego do wody dodaje się jakieś substancje, żele czy coś takiego, które powodują podniesienie temperatury wrzenia wody. Coś jak płyn do chłodnic w samochodzie tyle, że działa to w górę skali temperaturowej.

  2. Oglądałem wynalazki zrobione już na wielu dieslach, na allegro można kupić zestawy do samodzielnego montażu nazywa się to HHO
  http://www.youtube.com/watch?v=hN-i7heOhmM

  A tu aukcje z instalacjami :
  http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=hho

  Różnica do wynalazku dziadka polega na tym, że inną metodą uzyskuje się wodór i podaje do dolotu. No tutaj w tym przypadku jeszcze tlen dodatkowo. Ale jakoś to jest podobne do siebie. Instalacje HHo jak widać działają

 •  

  Nie chcę zarabiać na patencie. Chętnie go komuś przekażę.

  Chętnie zainteresował by się tym Shell lub BP. By wziąć patent i wrzucić do kosza. To koncernom zdecydowanie nie na rączkę.
  Ale tak czy inaczej testy są bardzo potrzebne jak i moim zdaniem modyfikacja układu dolotowego. Bo po dłuższym dystansie z silnika, głowicy może niewiele zostać.

Dodany przez:

avatar madmat dołączył
396 wykopali 48 zakopali 28 tys. wyświetleń