Komentarze (427)

 • Developing +76  

  Jako ciekawostkę to zapodam Wam historyjkę o ochronie w klubach. Bardzo lubię się na nich znęcać, prywatnie jak i w pracy. Mój kolega kiedyś przysnął na błyskotece i ochroniarz za fraki wyrzucił go za drzwi. Kilka miesięcy później kolega miał konto powiększone o 500 zł a krewki Pan łysy odwieszony wyrok, za naruszenie nietykalności.
  Dura lex sed lex, prawo jest piękną bronią w rękach ludzi świadomych :)

  pokaż komentarz
  Developing
 • Developing +40  

  @makaruk: Na czym polega układ ochrony z Policją?

  pokaż komentarz
  Developing
 • Stefanescu +51  

  @makaruk: Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Wiesz coś o korupcji policji? Powinieneś to zgłosić do prokuratury, bo inaczej sam popełniasz przestępstwo.

  pokaż komentarz
  Stefanescu
 • Reklamy Google

 • Developing +71  

  @Stefanescu: Policjanci, raczej nie wchodzą w układy z cieciami sklepowymi. Co więcej nie podają im nawet ręki jak przyjeżdżają po złodzieja. Tak więc nie wiem co to za dogadanie. Może mają zniżkę na czasopisma? haha

  pokaż komentarz
  Developing
 • b.......h +94  

  @Developing: Policjanci patrzą z pogardą na SM a co dopiero na ochrone w sklepach.

  pokaż komentarz
  b.......h
 • makaruk +7  

  @Developing: http://www.wykop.pl/link/82572/chamstwo-przeklenstwa-i-palka-metody-ochroniarzy-na-zapleczu-lidla/

  Proszę,a co do układu to nietrudno się domyślić,miałem znajomego który pracował w ochronie i było tam tak jak w artykule .

  @Stefanescu: nie rozśmieszaj mnie czy wiem co o korupcji policji, idąc takim tokiem rozumowania trzeba by było zgłosić do prokuratury prawie cały rząd

  pokaż komentarz
  makaruk
 • Tegospust -2  

  @Developing:
  A może mają zniżkę... lub czasopisma!

  pokaż komentarz
  Tegospust
 • yoda90 -1  

  @Developing: głównie na tym, że jak się zadzwoni na "dogadany" posterunek to przyjadą po 5 minutach, a nie po 30 :P

  pokaż komentarz
  yoda90
 • maciek_gi 0  

  @Developing: Wydaje mi się że ochroniarze jednak trochę złodziei wyłapują i niejako siłą rozpędu każdy nawet bezprawnie złapany traktowany jest jako złodziej i np. zmuszany do przyznania się do winy. A każdy traktowany przez policję jak złodziej, ma tak samo znacznie trudniejszą obronę przed sądem - też siłą inercji, skoro sędzie rozpatruje 15 takich spraw tygodniowo i robi to niemal automatycznie. Dużo takich historii nasłuchałem i naczytałem.

  pokaż komentarz
  maciek_gi
 • mbrdej 0  

  @yoda90: Przyjeżdżają, bo mają pewniaka do statystyki.

  pokaż komentarz
  mbrdej
 • yoda90 0  

  @mbrdej: No tak, dokładnie tak jak piszesz.

  pokaż komentarz
  yoda90
 • OrzechowyDzem -2  

  @Developing: każdy kontakt fizyczny z jego strony, który ma na celu wasze ujęcie jest naruszeniem nietykalności cielesnej
  A to ciekawe, bo kiedy mój kumpel pracował w sklepie odzieżowym jako kasjer i zatrzymał złodzieja siłą, po przyjeździe policji powiedzieli, że miał pełne prawo to zrobić. Można trzymać, nie wolno uderzać.

  pokaż komentarz
  OrzechowyDzem
 • Developing +2  

  @OrzechowyDzem: Jest przestępstwem, jedynie w momencie kiedy Ty nie popełniłeś przestępstwa, a zostałeś ujęty.

  pokaż komentarz
  Developing
 • OrzechowyDzem 0  

  @Developing: No dobrze, ale jeśli mam pewność, że ktoś coś zajumał to mogę go zatrzymać jak każdy obywatel, tak?

  pokaż komentarz
  OrzechowyDzem
 • Developing +2  

  @OrzechowyDzem: Tak, możesz go ująć, jeśli byłeś świadkiem popełnienia przestępstwa. Ujęcie to krótkotrwałe pozbawienie wolności.

  pokaż komentarz
  Developing
 • OrzechowyDzem 0  

  @Developing: Dzięki, teraz rozumiem.

  pokaż komentarz
  OrzechowyDzem
 • Fleisch 0  

  @Developing: Tn jak to konkretnie mam załatwiać? Przybijam gwoździa za co brutalnie mnie wywalaja i jakie konkretne kroki mam wtedy przedsięwziąć?

  pokaż komentarz
  Fleisch
 • W....r +21  

  Czyli ochroniarz z licencją może podjąć działania wobec kogoś, tylko jeśli stanowi on zagrożenie, jest agresywny, (i jednocześnie przebywa na terenie prywatnym) lub coś takiego? Jeśli ktoś jest podejrzany o kradzież, to nawet ochroniarz z licencją nie może go zatrzymać? Bo ten punkt:

  4) stosowania środków przymusu bezpośredniego w przypadku zagrożenia dóbr powierzonych ochronie lub odparcia ataku na pracownika ochrony
  Brzmi tak, jakby ochroniarz z licencją mógł zatrzymać podejrzanego o kradzież.

  Słyszałem, że ostatnio w Carrefourze podchodzą do ludzi którzy właśnie zapłacili w kasie, i proszą o paragon, bo mówią że "szefostwo każe sprawdzać czy paragon zgadza się z zakupami", podobno proszą tak losowe osoby. Nie działa to na korzyść Carrefoura, zły wizerunek sobie kreują, taka "obsługa klienta" nie kojarzy się przyjemnie". To tak przy okazji tego temat

  pokaż komentarz
  W....r
 • marekpiotr +35  

  @Writer: "Podejrzanego" o kradzież nie może ruszyć. Może natomiast zatrzymać złodzieja przyłapanego na gorącym uczynku. Od zatrzymywania "podejrzanych" jest policja.

  pokaż komentarz
  marekpiotr
 • Developing +51  

  @marekpiotr:
  Policja, ŻW, Straż Graniczna, CBA, ABW oraz Służba Celna konkretniej. Tylko te formacje mają prawo zatrzymania :).

  pokaż komentarz
  Developing
 • marekpiotr +23  

  @Developing: Tu nie masz racji. Istnieje coś takiego, jak "obywatelskie zatrzymanie". Jeśli złapiesz na gorącym uczynku osobę popełniającą przestępstwo, to możesz ją zatrzymać do przyjazdu policji. Na takiej podstawie również ochrona może kogoś zatrzymać.

  pokaż komentarz
  marekpiotr
 • W....r +1  

  @marekpiotr: A jeśli zobaczył na monitoringu? Powiedzmy że wychodzę ze sklepu, jak gdyby nic, a on mi mówi że widział na monitoringu jak coś kradnę, albo mówi że pikająca bramka jest wystarczającym dowodem. Może tak zrobić, czy musi stać obok mnie?

  pokaż komentarz
  W....r
 • Developing +42  

  @marekpiotr:
  Tak, tak, ale mnie chodzi o nazwę środka prawnego. Nie ma obywatelskiego zatrzymania. Jest obywatelskie ujęcie. Pamiętaj, że zatrzymanie to pozbawienie wolności powyżej 24 godzin, a ujęcie to krótkotrwałe pozbawienie wolności, bądź możliwości poruszania się.
  Dlatego z prawa do zatrzymania korzystają tylko formacje przeze mnie wymienione. Reszta to ujęcie. Z prawa ujęcia korzysta min. Straż Miejska, czy też Straż Ochrony Kolei, oraz My, cywile.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Developing +21  

  @Writer: Można Cię ująć na podstawie nagrania z monitoringu, ale musi być ono przedstawione jako dowód i konkretnie Ciebie wskazywać jako osobę popełniającą przestępstwo. Pikająca bramka nie stanowi podstaw do ujęcia, bo nie było bezpośredniego świadka popełniania przestępstwa.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Baron_Al_von_PuciPusia -1  

  te formacje mają prawo zatrzymania

  @Developing: Co z policją skarbową?

  pokaż komentarz
  Baron_Al_von_PuciPusia
 • Developing +8  

  @Baron_Al_von_PuciPusia: Policja skarbowa to określenie potoczne. Tak na prawdę, nazywa się to kontrolą skarbową, i nie jest to służba mundurowa a cywilna. Są to po prostu urzędnicy z nieco większymi prawami. Niestety bardzo szczegółowych informacji na temat skarbówki nie posiadam i nigdy nie miałem z nimi kontaktu. To co napisałem powyżej jest prawdą, ale nic więcej nie wiem

  pokaż komentarz
  Developing
 • Baron_Al_von_PuciPusia +2  

  Są to po prostu urzędnicy z nieco większymi prawami.

  @Developing: W ustawie wymieniono prawo do zatrzymania przez tę jednostkę. Mają też prawo do użycia środków przymusu bezpośredniego. Trochę dużo jak na służbę "cywilną".
  Mogą używać też broń.

  > 4) w celu odparcia niebezpiecznego, bezpośredniego i gwałtownego zamachu na obiekty administracji skarbowej;

  pokaż komentarz
  Baron_Al_von_PuciPusia
 • Developing +14  

  @Baron_Al_von_PuciPusia:
  Służbą cywilną jest też Inspekcja Transportu Drogowego, a nie zapominaj że mają oni broń Palną i przysługują im uprawnienia procesowe Policji.
  Służba cywilna to taka która nie przysługują przywileje mundurówki (np. emerytury) oraz której czas pracy wynosi czas urzędowania, czyli od 8 do 16. ITD po godzinie 16 nie ma już uprawnień. Tak samo jak skarbówka :)

  pokaż komentarz
  Developing
 • Blaskun +3  

  @Writer: Bo to ma na celu sprawdzanie czy kasjerka niczego nie kombinuje z klientem, albo sama nie kręci. Nie musi być to od razu posądzenie kogoś o kradzież. Taka losowa kontrola.

  pokaż komentarz
  Blaskun
 • W....r 0  

  @Blaskun: Właśnie tego się domyśliłem w komentarzu niżej, ale i tak bym im odmawiał, ot tak, dla zasady :D.

  pokaż komentarz
  W....r
 • piciuuuu -2  

  @Writer:
  @marekpiotr: Podejrzanego o kradzież (i każde inne przestępstwo) może zatrzymać KAŻDY na zasadach ogólnych, a więc także ochroniarz. Takie zatrzymanie obwarowane jest kilkoma warunkami, m.in. koniecznością niezwłocznego wezwania policji. Oczywiście za niesłuszne zastosowanie zatrzymania można mieć problemy. Więcej szczegółów pod linkiem.

  http://www.serwisprawa.pl/artykuly,33,50,zatrzymanie-obywatelskie

  P.S. Zwróciłem teraz uwagę na rozróżnienie @marekpiotr między "podejrzanym" a "osobą podejrzaną". Ale chyba nie ma sensu na potrzeby tej dyskusji robić aż takich uszczegółowień ;)

  pokaż komentarz
  piciuuuu
 • BardzoNormalny -2  

  @Developing: Kontrola skarbowa jest umundurowana:

  https://www.google.pl/search?q=policja+skarbowa&oe=&um=1&ie=UTF-8&hl=pl&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=jA1JULXvB4_T4QS4s4G4DQ&biw=1152&bih=727&sei=jw1JUNbWEMnStAbx8YCgBw

  pokaż komentarz
  BardzoNormalny
 • BardzoNormalny 0  

  @piciuuuu: dodatkowo taką osobę można nawet związać jeżeli jest agresywna

  pokaż komentarz
  BardzoNormalny
 • Developing +7  

  @BardzoNormalny: Kontrola Skarbowa jest umundurowana, ale nie jest służbą mundurową. Straż Miejska jest umundurowana ale nie jest służbą mundurową, ITD jest umundurowana, ale nie jest służbą mundurową.

  pokaż komentarz
  Developing
 • wkopywaczwykopywacz +1  

  @marekpiotr: Ale trzeba dodać iż złodziej "na gorącym uczynku" jest dopiero w momencie przekroczenia bramki, bo nikt nie zabroni ci nosić kupionego jabłka w kieszeni jeśli wychodząc ze sklepu za nie zapłacisz.

  pokaż komentarz
  wkopywaczwykopywacz
 • prezes1270 +2  

  @Developing: Pikająca bramka stanowi podstawę do WYJAŚNIENIA sytuacji, oczywiście bagażu okazywać ochronie nie musisz jeśli nie chcesz, wtedy wzywana jest policja i oni prowadzą dalsze czynności

  pokaż komentarz
  prezes1270
 • Developing +3  

  @prezes1270: Co mnie obchodzi pikająca bramka i wyjaśnianie? Czy stanowi ona dowód popełnienia przestępstwa? Poproszę ustawę, przepis, rozporządzenie. Na podstawie pikającej bramki nikt nie ma prawa mnie ująć, gdyż nie popełniam przestępstwa.

  pokaż komentarz
  Developing
 • prezes1270 +1  

  @Developing: bramka jest środkiem zabezpieczenia technicznego, takim samym jak monitoring, dla ozdoby się ich nie stawia.

  pokaż komentarz
  prezes1270
 • Pajel90 0  

  @Developing: Czyli jak uda mi się w sklepie skitrać buty do plecaka, tak żeby nikt nie zauważył, to mogę po prostu wyjść ze sklepu nie zważając na pikające bramki i wołającą sprzedawczynie?

  pokaż komentarz
  Pajel90
 • Developing -1  

  @Pajel90: Tak

  pokaż komentarz
  Developing
 • prezes1270 +1  

  @Developing: w tej kwestii jesteś w błędzie

  pokaż komentarz
  prezes1270
 • Developing +1  

  @prezes1270: Przecież nikt go nie goni. Ale dobrze, jeśli Pani kasjerka krzyczy, że on coś ukradł, to jest to podstawa do zastosowania ujęcia obywatelskiego przez osoby które nie widziały tego że coś kradniesz.

  pokaż komentarz
  Developing
 • pies_harry via Android +2  

  @Developing: A kanar?

  pokaż komentarz
  pies_harry
 • thomashek -1  

  Służba cywilna to taka która nie przysługują przywileje mundurówki (np. emerytury) oraz której czas pracy wynosi czas urzędowania, czyli od 8 do 16. ITD po godzinie 16 nie ma już uprawnień.

  @Developing: Chwila, chwila. To znaczy, że jeśli ITD ma teraz samochody z wideorejestratorami, to będą ich używać tylko do 8:00 do 16:00? Coś mi się tutaj czegoś nie trzyma ;)

  pokaż komentarz
  thomashek
 • Developing 0  

  i

  @pies_harry: Kontroler biletów może ująć gapowicza który nie chce okazać dowodu, robi to na podstawie ustawy "prawo przewozowe".

  pokaż komentarz
  Developing
 • Developing -1  

  @thomashek: Tak. Mówili o tym nawet w TV ;)

  pokaż komentarz
  Developing
 • Griev 0  

  @marekpiotr: Nie, nie ma pojęcia zatrzymania a ujęcia a to dwie różne rzeczy... nie jest to oczywista sprawa, a ochroniarze bazują w takich momentach na efekcie domina... osoba którą chcą ująć zaczyna się denerwować i to ona zaczyna być agresywna i wtedy ochrona ma inne możliwości... tak to działa.

  pokaż komentarz
  Griev
 • Lanza 0  

  @marekpiotr: Nie można nikogo zatrzymywać, można tylko ująć. W teorii ujęcia można dokonać na gorącym uczynku, ponieważ ujmujemy tylko i wyłącznie w razie uzasadnionego podejrzenia. W praktyce wygląda to nieco inaczej, bo czym jest uzasadnione podejrzenie? Wszystko rozchodzi się o to jak zeznamy przed panem policjantem :)

  Jeśli powiemy po ujęciu "Zdawało mi się, że obywatel xxx włożył do kieszeni kurtki perfumy/mikser/cokolwiek innego to jesteśmy utopieni, natomiast jeśli zeznamy "Obywatel xxx włożył do kieszeni przedmiot przypominający perfumy/mikser/xxx" jest to uzasadnione podejrzenie ponieważ jesteśmy PRZEKONANI, że do takiego czynu doszło więc ujęcie samo w sobie jest uzasadnione.

  Tak samo głupota z ujęcie/zatrzymanie - fizycznie nie różni się to niczym. Kolejną ciekawostką, że po ujęciu pracownik ochrony nie może przeszukać sprawcy, natomiast może dokonać OBSZUKANIA :) tutaj czynność ta różni się nieznacznie bo możemy co najwyżej obklepać dłonią ubrania takiej osoby w celu sprawdzenia czy nie posiada niebezpiecznych przedmiotów. W praktyce robi się jak chce, przecież nikt nie uwierzy osobie popełniającej wykroczenie/przestępstwo.

  I na koniec ciekawostka: Widząc, np włamanie a w środku sklepu buszującego sąsiada - nie możemy go ująć znając jego personalia bo możemy wskazać policji osobę, która dokonała kradzieży z włamaniem nawet jeśli ta zbiegnie z miejsca przestępstwa :)

  pokaż komentarz
  Lanza
 • Developing +1  

  @Lanza: Ujęcie od zatrzymania różni się i to znacznie. Obszukanie to termin używany podczas imprez masowych, jest tym samym co kontrola osobista, jednak kontrola osobista sprowadza się również do kontroli zawartości kieszeni i toreb/plecaków.
  Zatrzymanie to czynność procesowa do której uprawniona jest, tak jak już tutaj wymieniłem - Policja, ŻW, Straż Graniczna, ABW, CBA i Służba Celna. Wsio. Jest to pozbawienie wolności pow. 24 h. Ujęcie to krótkotrwałe pozbawienie możliwości poruszania się itd. i z ujęcia korzystają mniej ważne organy takie jak SM, SOK, Kontrolerzy Biletów, ochroniarze itd.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Lanza 0  

  @Developing: Developing wszystko się zgadza jednak sama czynność pod względem fizycznym ujęcie/zatrzymanie nie rożni się niczym - tego tyczyła się moja wypowiedź :)

  Odnośnie obszukania (sprawdzenia) to też racja - termin tyczy się RÓWNIEŻ podczas imprez masowych (co nie znaczy, że na ulicy nie :) ) i z tą różnicą, że na imprezie pracownik ochrony jest upoważniony do obszukania a dokładniej mówiąc sprawdzenia bagażu osoby wchodzącej na imprezę

  "Art. 20.
  1. Służby porządkowe i informacyjne są uprawnione do:

  3) przeglądania zawartości bagaży i odzieży osób w przypadku podejrzenia, że
  osoby te wnoszą lub posiadają przedmioty, o których mowa w art. 8 ust. 2;"

  Podejmując interwencję na ulicy nie możemy nakazać otworzenia czyjegoś bagażu, natomiast możemy taką osobę obszukać w celu sprawdzenia czy nie posiada niebezpiecznych przedmiotów.
  Oczywiście tyczy się to sytuacji gdy zostaliśmy zaatakowani i użyliśmy ŚPB, po zakuciu takiej osoby w kajdanki i przed przekazaniem jej policji należy upewnić się czy taka osoba po jej rozkuciu ni będzie stanowiła zagrożenia dla czyjegoś życia (W końcu kajdanki są nasze, nie policji :) )

  Reasumując jeszcze teoria teorią a praktyka praktyką, jakby pracownik ochrony (mowa o licencjonowanych) miał przed każdą interwencją zastanawiać się co może, szczypiąc się z napastnikiem i wzywać do zachowania spokoju to by mu wypłaty na dentystę nie wystarczało :)

  pokaż komentarz
  Lanza
 • Developing 0  

  @Lanza: No z tym zakuciem w kajdanki podczas ujęcia to też może być różnie, ustawa tego nie reguluje. Nie mówię że jest to złe, ale pamiętaj że można trafić na różnych ludzi.
  Oficjalnie z prawa użycia ŚPB podczas ujęcia, korzysta SM, SOK, ochrona licencjonowana itd. Jeśli chodzi o cywila to raczej wypadałoby stosować środki adekwatne do popełnionego czynu. Byłbym daleki od zakucia w kajdanki 15 latka który wybił szybę, natomiast sprawca pobicia z niebezpiecznym narzędziem już się do tego kwalifikuje. Niestety prawo w tym przypadku jest zawiłe, a decyzje zależą już nie od nas a od prokuratury, sędziego i dochodzeniówki.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Lanza 0  

  @Developing: Nielicencjonowany nie może używać ŚPB. Podczas ujęcia wiadomo, że nie zakuje w kajdanki osoby spokojnej bo się to mijać będzie z celem, jednak gdy ktoś stawia czynny opór to dąży się do zakucia taką osobę w kajdanki.

  Zgodzę się z tym, ochrona to mimo wszystko śliski temat, trochę pecha w interwencji i jeśli nie gotowy wyrok to z pewnością sporo stresu podczas rozpraw sądowych ciągnących się w nieskończoność.

  pokaż komentarz
  Lanza
 • breeder 0  

  @prezes1270: poproszę o wskazanie ustawy i/lub rozporządzenia, które legalizują użycie bramek jako środka zabezpieczenia, który dawałby prawną podstawę do ujęcia kogoś. jakie bramki masz na myśli? gdzie można sprawdzić ich homologacje?

  pokaż komentarz
  breeder
 • bezedura +2  

  @Writer: ochroniarz nie ma prawa nikogo ZATRZYMAĆ a co najwyżej UJĄĆ - ująć znaczy nie może nawet dotknąć bo jest to naruszenie nietykalności cielesnej, może jedynie uniemożliwić ucieczkę np. zagradzając drogę swoim ciałem, to się tyczy czy kanara czy ochroniarza

  tzw. "ujęcie obywatelskie" (żadne zatrzymanie) mówi jasno:

  art. 243 kpk
  § 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.


  Możesz UJĄĆ jedynie a nie ZATRZYMAĆ i w wypadku popełnienia PRZESTĘPSTWA nie WYKROCZENIA. Dodam, że np. kradzież do 250zł jest jedynie wykroczeniem i tutaj ten artykuł nie znajduje uzasadnienia bo artykuł mówi jasno o przestępstwie i ujęciu na gorącym uczynku a nie domniemaniu

  pokaż komentarz
  bezedura
 • ellrick +1  

  Po co w takim razie sa pikajace bramki? jezeli wychodzac przez nia cos mi "piknie" ale wiem,ze nic nie wynosze, to ochorna ma prawo np zagladnac tylko do mojej torby bez wyciagania czegokolwiek?

  pokaż komentarz
  ellrick
 • Stefanescu +10  

  @ellrick: Nie ma prawa, chyba że sam takie prawo im udzielisz.

  pokaż komentarz
  Stefanescu
 • Developing +32  

  @ellrick: Nie mają prawa do niczego. Jedyne co mogą, to prosić Cię żebyś poczekał na przyjazd Policji. Zaglądnąć to tylko mogą służby Państwowe.

  pokaż komentarz
  Developing
 • ellrick +31  

  @Developing: moga mnie poprosic, ale moge odmowic i poprostu odejsc?

  pokaż komentarz
  ellrick
 • Developing +40  

  @ellrick: Tak

  pokaż komentarz
  Developing
 • schon +1  

  awa do niczego. Jedyne co mogą, to prosić Cię żebyś poczekał na przyjazd Policji. Zaglądnąć to tylko mogą służby Państwowe.

  @Developing: To będzie zastawiał wyjście, i jeśli go ruszysz to podpowiesz za naruszenie nietykalności cielesnej
  ochroniarza.

  pokaż komentarz
  schon
 • Developing +41  

  @schon: Skoro on zastawia to on atakuje, tak? A Ty się bronisz. Poza tym, ochroniarz nie jest funkcjonariuszem publicznym, ani nie chronią go jakieś szczególne prawa. Dlaczego więc miałbyś nie bronić się przed pozbawieniem Ciebie wolności przez sklepowego ciecia?

  pokaż komentarz
  Developing
 • schon +6  

  ę bronisz. Poza tym, ochroniarz nie jest funkcjonariuszem publicznym, ani nie chronią go jakieś szczególne prawa. Dlaczego więc miałbyś nie bronić się przed pozbawieniem Ciebie wolności przez sklepowego ciecia?

  @Developing: Byłeś w takiej sytuacji kiedyś :)? Ludzie nie mają tej wiedzy co Ty i się boją.A druga rzecz to taka, że ochroniarzy często jest dwójka lub więcej i zeznania uzgadniają ze sobą i wyjdzie ze to Ty ochroniarza pobiłeś :)

  pokaż komentarz
  schon
 • misiafaraona +16  

  @Developing: Możecie się co najwyżej poprzepychac brzuchami ;)

  pokaż komentarz
  misiafaraona
 • qkamil +12  

  @misiafaraona: http://www.geekweek.pl/kim-dotcom-oskarzony-o-atak-brzuchem/365238/

  pokaż komentarz
  qkamil
 • Developing +3  

  @Komendant_Melanzu_Bonkers: Coś mi się wydaje że nie znasz KK ani instytucji zamiaru

  pokaż komentarz
  Developing
 • GrammerNazi -1  

  @Komendant_Melanzu_Bonkers:
  To się nazywa uniemożliwienie przejścia.

  pokaż komentarz
  GrammerNazi
 • Komendant_Melanzu_Bonkers +4  

  @Developing: tak nie znam i dlatego pytam eksperta, prosze cię nie zbywaj mnie zdawkowymi odpowiedziami tylko konkret

  pokaż komentarz
  Komendant_Melanzu_Bonkers
 • yoda90 +6  

  @Developing: dzięki :D Teraz już w pracy będę mógł się cały dzień obijać i nie sprawdzać głupich plecaków i oklejać ich bezsensownie ^^ Mogę się w końcu wytłumaczyć dowódcy dlaczego się obijam ^^ Chociaż i tak głównie podbijam zwroty towarów czy wydania magazynowe, bo z ochranianiem czegokolwiek to to nie ma niczego wspólnego. Dobrze, że to tylko praca wakacyjna...

  No więc tak jak Developing napisał, do ochrony sklepów są brani ludzie z ulicy, którzy mogą stać po ponad 220h miesięcznie za żałosną stawkę godzinową, czyli albo studenci, jak ja, albo ludzie bez ambicji, albo to i to, czyli studenci bez ambicji :P

  pokaż komentarz
  yoda90
 • Developing +3  

  @Komendant_Melanzu_Bonkers: Przepraszam, zaraz Ci odpisze, po prostu za dużo tutaj różnych pytań, a ja staram się odpowiadać rzeczowo, na temat. Zaraz Ci odpowiem.

  W instytucji karnej RP istnieje takie pojęcie jak usiłowanie albo zamiar. Nie jest to dokonanie czegoś, ale tylko chęć. Kodeks Karny przewiduje karę za samą chęć popełnienia przestępstwa lub czynu zabronionego (są to dwie różne rzeczy). Tak więc obronę konieczną możesz podciągnąć pod wyraźny zamiar popełnienia na Tobie czynu zabronionego przez inną osobę

  pokaż komentarz
  Developing
 • Szilom +5  

  @Developing:

  Tyle, że nikt nie ma czasu na czekanie na przyjazd policji więc pokazuje zawartość torby...
  i na tym wszystkie kodeksy, artykuły i inne bzdety się kończą... ;)

  pokaż komentarz
  Szilom
 • wkopywaczwykopywacz +3  

  @ellrick: Bramki są w tym samym celu co prędkościomierze w samochodach do 280 km/h

  pokaż komentarz
  wkopywaczwykopywacz
 • prezes1270 0  

  @Developing: jeśli chodzi o szczególne prawa, to atak na osobę dokonującą ujęcia obywatelskiego(jak i ujęcia z mocy ustawy o ochronie...) jest traktowany jak atak na funkcjonariusza publicznego, są to dość młode zmiany w prawie.

  pokaż komentarz
  prezes1270
 • Developing +3  

  @prezes1270: Znam je, rozwieszali nawet swojego czasu wielkie plakaty po miejskich, żeby ludzie mogli się zapoznać.
  Prawo moim zdaniem bardzo dobre i potrzebne. Może ludzie w końcu nie będą bali się bezkarności łobuzerii

  pokaż komentarz
  Developing
 • prezes1270 0  

  @Developing: to jest bardzo dobry krok, może chociaż trochę zmniejszy znieczulicę

  pokaż komentarz
  prezes1270
 • Prokrastynatorek +3  

  @Szilom: Ale jak ktoś Ciebie poprosi o pokazanie zawartości torby to nie znaczy, że musisz czekać na policję by im ją pokazać.
  Prawnie to wygląda tak samo jak ja bym Cię zaczepił na ulicy i poprosił o pokazanie zawartości torby :P

  pokaż komentarz
  Prokrastynatorek
 • Developing +5  

  @schon: Tak, ale za mnie są 3 lata z urzędu, więc nikt się nie czepia. Na serio jednak, zdarza się, że sapie do mnie ochroniarz, ale robię tak jak napisałem - odchodzę.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Szympon +3  

  @Developing: Zamiar jest bezkarny zgodnie z zasadą cogitationis poenam nemo patitur. Z form stadialnych przestępstwa karalne jest dopiero przygotowanie i to tylko w przypadkach wyszczególnionych w ustawie.

  pokaż komentarz
  Szympon
 • schon +4  

  iar jest bezkarny zgodnie z zasadą cogitationis poenam nemo patitur. Z form stadialnych przestępstwa karalne jest dopiero przygotowanie i to tylko w przypadkach wyszczególnionych w ustawie.

  @Szympon: i właśnie dlatego studiuje matematykę a nie prawo :)

  pokaż komentarz
  schon
 • Komendant_Melanzu_Bonkers 0  

  @Developing: jesteś pewien że odpowiedziałeś na moje pytanie? prosiłem o konkretny artykuł potwierdzający twoje słowa, że stanie przed kimś traktowane jest jako atak

  pokaż komentarz
  Komendant_Melanzu_Bonkers
 • UlfNitjsefni 0  

  @Szilom: nie musisz nawet patrzeć na ochroniarza, po prostu wychodzisz i tyle. wtedy nic mu nie pokazujesz.

  pokaż komentarz
  UlfNitjsefni
 • jestemzwami +39  

  Niech autor spróbuje stanąć na drodze wycieczki z Izraela, i nie zastosować się do poleceń ich ochroniarzy... I zastosować jakiekolwiek paragrafy, jeżeli zdąży....

  pokaż komentarz
  jestemzwami
 • Developing +56  

  @jestemzwami: Temat rzeka. Pomijając moją wielką niechęć do żydów, to niestety, ale żołnierze mossadu posiadają w Polsce broń nielegalnie. Chroni ich immunitet dyplomatyczny i wszechobecny strach przed żydostwem, w Państwie Polskim

  pokaż komentarz
  Developing
 • Developing +11  

  @akwes: Jak wejdą na Twoją wyspę... czemu nie?

  pokaż komentarz
  Developing
 • akwes +4  

  @Developing: Nie no, tu w Polsce. O własną wyspę bym nie pytał tylko od razu strzelał :)

  pokaż komentarz
  akwes
 • Developing +20  

  @akwes: Przebywanie na terenie ambasady to jak przebywanie na terenie własnego Państwa. Panują tam przepisy i prawo które rządzą w danym kraju. Możesz mieć ambasadę w Korei Północnej, ale będą w niej Panowały zasady takie jak w Twoim kraju. Jeśli Twoja konstytuacja przewiduje zabijanie żydów, a oni wejdą do Twojej ambasady.
  Have a good time :D

  pokaż komentarz
  Developing
 • akwes 0  

  @Developing: a mogę strzelać z ambasady do nich jak są na terenie Polski? Czy to będzie wypowiedzenie wojny ?

  pokaż komentarz
  akwes
 • Developing +6  

  @akwes: Wojna :)

  pokaż komentarz
  Developing
 • akwes +6  

  @Developing: No to trzeba będzie zaprosić mossad na herbatę i ciasteczka.

  pokaż komentarz
  akwes
 • e.....z +1  

  @jestemzwami:
  @Developing:
  Bajki piszecie jakieś. Tak się jakoś składa, że codziennie jestem w okolicach Cmentarza Żydowskiego w Warszawie i wycieczki z Izraela są tam równie często. No i co? Ano nic. Stoją sobie panowie przy wejściu na cmentarz i eskortują wycieczkę do i z cmentarza. Ani razu żaden z nich mi złego słowa nie powiedział. Było też tak, że wszedłem na teren cmentarza w momencie, jak była tam wycieczka z Izraela. Kilka razy się mijaliśmy i jakoś nikt na mnie nie napadł. Swoją drogą w wolnej chwili polecam odwiedzić Cmentarz Żydowski. Zupełnie inny klimat niż Powązki. Miejscami mocno zapuszczony, ale warto się na spacer wybrać i zobaczyć nagrobki kilku naszych , sławnych rodaków :-).

  pokaż komentarz
  e.....z
 • bungaBunga +5  

  @emceusz: No to może do was jakichś bardziej ucywilizowanych wysyłają, w Krakowie zdarzyło się jakiś czas temu, że gościa skuli kajdankami i zostawili na placu.

  pokaż komentarz
  bungaBunga
 • e.....z 0  

  @bungaBunga:
  Kto wie. Może i masz rację. No to nieładnie z ich strony. Słyszałem o takich incydentach i właśnie w Krakowie miały miejsce. Nie wiem. Może oni się tej Warszawy boją jakoś, czy jak. Bo widziałem już różne wycieczki. Emerytów, uczniów, policjantów nawet i zawsze spokój był.

  pokaż komentarz
  e.....z
 • WuDwaKa +3  

  A ty pracujesz w ochronie czy w innych sluzbach albo po prawie, ze taki temat poruszyles ?
  I co w takim razie z obszukaniem delikwenta ktory zostal ujety pod kontem posiadania niebezpiecznych narzedzi np: noz schowany w skarpecie.

  pokaż komentarz
  WuDwaKa
 • Developing +25  

  @WuDwaKa:
  Tak, pracuję.
  Obszukanie = przestępstwo. Żadna ustawa nie daje takich praw cywilowi ani ochroniarzowi.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Developing +21  

  @Developing: Ale oczywiście nie w ochronie

  pokaż komentarz
  Developing
 • WuDwaKa +2  

  @Developing: Jaki stopien licencji i staz w tym zawodzie ?

  pokaż komentarz
  WuDwaKa
 • Developing +31  

  @WuDwaKa: Nie jestem ochroniarzem, natomiast mam staż w służbach państwowych

  pokaż komentarz
  Developing
 • WuDwaKa +12  

  @Developing: sory za pytanie ale zanim odpisales ze nie pracujesz w ochronie to odp juz poslalem a na fonie ciezko mi sie pisze i kontroluje.
  A w jakiej sluzbie pracujesz/pracowales ?

  pokaż komentarz
  WuDwaKa
 • zaporylie +6  

  @Developing: kiedyś ochroniarz w Biedronce powiedział, że pewnie kradnę i chciałby mnie przeszukać. Powiedziałem, że raczej nie ma do tego prawa, on potwierdził więc wyszedłem ze sklepu nie przejmując się nim i tak sprawa się zakończyła.
  W sumie to zgadywałem czy ma do tego prawo, czy nie ale ucieszyłem się, że to jest po mojej stronie (tym razem).
  btw oczywiście ze sklepu nie kradłem.

  pokaż komentarz
  zaporylie
 • Developing +11  

  @zaporylie: Był świadom konsekwencji które mogą wyniknąć, gdyby zrobił to o co zapytał, nawet za Twoim przyzwoleniem

  pokaż komentarz
  Developing
 • Komendant_Melanzu_Bonkers +1  

  @Developing: jakie konsekwencja są jeżeli spytam się czy moge sprawdzić jego plecak, a on się zgodzi?

  pokaż komentarz
  Komendant_Melanzu_Bonkers
 • prezes1270 +2  

  @Developing: jeśli chodzi o przymusowe obszukanie przez ochronę(licencja) to jest tylko jedna sytuacja: pacjent został obezwładniony ze względu na niebezpieczne narzędzie - wygląda to tak że idzie na glebe, kajdanki, obszukanie czy nie ma przy sobie innych niebezpiecznych narzędzi. Ocenę czy były konieczne takie środki ustawa oraz rozporządzenia rady ministrów będące aktami wykonawczymi do niej pozostawiają pracownikowi ochrony.

  pokaż komentarz
  prezes1270
 • Kalan +6  

  @Developing: A co z ochroniarzami na koncertach? Mają prawo każdego przed wejściem obmacywać, czy mogę podziękować i wejść na koncert niedotykanym przez panów z ochrony?

  pokaż komentarz
  Kalan
 • elHakim +1  

  @Kalan: Tak, ja też chciałbym wiedzieć.

  pokaż komentarz
  elHakim
 • mbrdej 0  

  @Kalan: To jest chyba dość jasno wspomniane w wykopie. Mają prawo Cię nie wpuścić na teren przez nich chroniony (prywatny), jeśli nie dasz się sprawdzić. Poza tym, tam tylko sprawdzają czy nie masz alkoholu i metalowych niebezpiecznych narzędzi. Nikt nie każe Ci się na to zgadzać, ale również, nikt nie każe Ci chodzić na koncerty.

  pokaż komentarz
  mbrdej
 • mbrdej 0  

  @mbrdej: Autor wszystko niżej wyjaśnił ( http://www.wykop.pl/link/1255773/co-wolno-ochronie/11681137/#comment-11677019 ) , a ja się myliłem z tą jasnością, bo nie domyśliłem się od razu o co wam chodzi.

  pokaż komentarz
  mbrdej
 • dodgers 0  

  @WuDwaKa: "kontem?" Ja pierdziele...

  pokaż komentarz
  dodgers
 • Radbard 0  

  noz schowany w skarpecie

  @WuDwaKa: A kto Ci broni nosić nóż w skarpetce? ŻADNA ustawa tego nie zakazuje.

  pokaż komentarz
  Radbard
 • Orus +21  

  Jak sprawa się ma z przeszukaniami przy wejściach na imprezy masowe koncerty, mecze, strefy kibica ?

  pokaż komentarz
  Orus
 • Developing +47  

  @Orus: Ustawa o imprezach masowych. Pracownicy ochrony, mogą dokonać kontroli osobistej, ale nie musisz się na to zgodzić. Wtedy po prostu opuszczasz teren zabawy. Jest to obustronna umowa, Ty się zgadasz na kontrolę, więc to robią. Nie zgadasz się, to wychodzisz. Jest to określone w ustawie.

  pokaż komentarz
  Developing
 • kwasny +5  

  KPK

  @Developing: A jeżeli odmawiają wejścia, bo mam krótkie jeansy? :)

  pokaż komentarz
  kwasny
 • Developing +27  

  @kwasny: Na imprezie przestrzegasz regulaminu wewnętrznego, jeśli zakazuje noszenia krótkich spodenek, przykro mi, ale nie wejdziesz

  pokaż komentarz
  Developing
 • akwes +5  

  @Developing: No chyba, że jest to klauzula zakazana lub nie reguluje tego inna ustawa. Bo za nie wpuszczenie na imprezę masową innych kolorów skóry jak biały, można przecież beknąć ;>

  pokaż komentarz
  akwes
 • koscik 0  

  @Developing: a co jeżeli nie chcą mnie wypuścić tylko sprawdzają?

  pokaż komentarz
  koscik
 • Developing +3  

  @koscik: Sformułuj inaczej to pytanie, nie rozumiem

  pokaż komentarz
  Developing
 • koscik 0  

  @Developing: W sensie: Wychodzę z koncertu z plecakiem i gość chce go sprawdzić. Zignorować i przejść obok? co jeżeli zastawi drogę? wiem że wtedy jet ubezwłasnowolnienie ale co ja powinienem zrobić jeżeli tego plecaka pokazać nie chcę? wezwać policję?
  Jeżeli policja przyjedzie a ochroniarze powiedzą że mi odbiło i nic do mnie nie mają to ja zapłacę za jej przyjazd tak?

  pokaż komentarz
  koscik
 • Developing +1  

  @koscik: Nikt nie płaci za przyjazd Policji, to jest jakiś wymysł, martwy przepis.
  Jak wychodzisz, to nadal jesteś na terenie koncertu, podlegasz pod regulamin, czyli musisz pokazać plecak, ale nikt nie może w nim grzebać

  pokaż komentarz
  Developing
 • raj +2  

  Na imprezie przestrzegasz regulaminu wewnętrznego, jeśli zakazuje noszenia krótkich spodenek, przykro mi, ale nie wejdziesz

  @Developing: Hm. A jak to się ma do art. 138 Kodeksu wykroczeń, który mówi: " Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny".
  Moim zdaniem firma organizująca imprezę podpada pod definicję kogos kto "zajmuje się zawodowo świadczeniem usług", a zakazywanie wejścia w krótkich spodenkach kwalifikuje się jako "odmowa swiadczenia bez uzasadnionej przyczyny". Zresztą IMHO dokładnie to samo dotyczy selekcji w klubach. Jakie jest Twoje zdanie?

  pokaż komentarz
  raj
 • Dabrus +53  

  Wydaje mi się, że większość osób o tym wie, albo podejrzewa, że tak jest (że ochrona nie może wiele). Jednak czasem łatwiej jest po prostu nie utrudniać. Ludzie często nie mają czasu czekać na Policję, wyjaśniać, kłócić się itp. Jeśli niczego nie ukradłeś to i możesz pokazać, że niczego nie masz ukrytego i odejść w swoją stronę;) Oczywiście jeśli ochrona zachowuje się wybitnie głupio, to można się kłócić. Jednak ja bym raczej nie radził bez powodu zgrywać chojraka i poniżać ochronę na zasadzie "wy nic nie możecie" (wiem, że nie to jest celem autora znaleziska, ale niektórzy jak się naczytają to mogą odnieść takie wrażenie, że ochroniarz to śmieć i trzeba go mieć gdzieś). Bądźmy ludźmi po prostu. Ale dobrze znać swoje prawa w sytuacji gdyby były jakieś większe problemy z ochroniarzami tak więc wykop oczywiście:)

  pokaż komentarz
  Dabrus
 • Developing +25  

  @Dabrus: Nie ma żadnego usprawiedliwienia, dla odbierania samemu sobie praw i nadawania ich ochronie, czy też innym podmiotom nieuprawnionym do niektórych zachowań.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Dabrus +8  

  @Developing: jasne, ja Ciebie rozumiem i zgadzam się. Dlatego też mówię, że dobrze jest znać swoje prawa. Ale czasem samo pogardliwe podejście do ochroniarza może niepotrzebnie zaognić sytuację. Ja tam zwykle się odnoszę do nich kulturalnie i nigdy problemu nie miałem. Również pokazywałem co mam w reklamówce itp. Robiłem to jednak świadomie, wiedząc, że sam się na to zgadzam a nie, że oni mają takie prawo. Ale jakbym miał kiedyś z nimi większy problem to na pewno zastosuję się do Twoich rad:)

  pokaż komentarz
  Dabrus
 • Developing +17  

  @Dabrus: Najważniejsza jest świadomość ;)

  pokaż komentarz
  Developing
 • GrammerNazi +2  

  @Dabrus:
  Rzecz w tym, że możesz być kulturalny i nic nie pokazać

  pokaż komentarz
  GrammerNazi
 • wkopywaczwykopywacz -2  

  @Dabrus: Kolego wystarczy tylko skutecznie ich trolować ja miałem w portfelu stiker ochronny i za każdym razem jak wychodziłem to pikały mi bramki i nigdy nie sprawdził mi kieszeni żaden ochroniarz, a nosiłem naklejkę ze 4 lata, wystarczy zapytać na jakiej podstawie prawnej chce mnie przeszukać a następnie podać co grozi mu za dotknięcie mnie i że nie omieszkam złożyć doniesienia do prokuratury a jeszcze w trakcie rozmowy pytam ludzi dookoła czy będą świadczyć w sądzie iż ochrona bezprawnie chce pozbawić mnie wolności, z reguły się ludziska zgadzają, nawet czasami bardzo chętnie, oczywiście nigdy nic nie kradłem ale policja i tak nigdy nie była wezwana.

  pokaż komentarz
  wkopywaczwykopywacz
 • Mete +2  

  @wkopywaczwykopywacz: czym ze jest ten "stiker ochronny" ?

  pokaż komentarz
  Mete
 • wkopywaczwykopywacz -2  

  @Mete: taka naklejka wyposażona w antenę i układ scalony, który to zasilony przez bramkę przy kasach w sklepie gdy znajdzie się w jej pobliżu oddaje sygnał także przez tę antenę bramce o swojej obecności i wtedy bramka zaczyna drzeć mordę to znaczy pikawę.

  pokaż komentarz
  wkopywaczwykopywacz
 • Mete +5  

  @wkopywaczwykopywacz: wiedziales o tym i mimo to nosiles w portfelu? sam nie wiem jak to skomentowac...

  pokaż komentarz
  Mete
 • wkopywaczwykopywacz -2  

  @Mete: Miałem tego nie pisać ale:
  To był taki swoisty test psychologiczny obnażający słabość ochrony markietowej, kilkanaście razy miałem z nimi pyskówki a po jakimś czasie dali sobie wmówić że mam płytkę metalową w głowie i ona generuje alarm na bramkach, co oczywiście jest bzdurą, ale przestali na mnie zwracać uwagę i jak bym chciał to bym wyniósł co bym chciał, ot taka ochrona, troszkę inteligencji i panowie się całkiem pogubili, natomiast jak jakiejś babci zapikała bramka to interweniowali bezbłędnie.

  A tak BTW, instalowałem i serwisowałem takie urządzenia i używałem tego do testowania, a zupełnie przypadkowo zauważyłem że drażni to ochronę.

  P.S. Na 10 jest 1 normalny reszta to albo byli gliniarze lub ubeki co to im się wydaje że wszystko mogą albo niewyżyte łebki którym się wydaje .... cholera wie co.

  pokaż komentarz
  wkopywaczwykopywacz
 • kwiatosz +3  

  @wkopywaczwykopywacz:Bezinteresowna złośliwość, i właśnie przez takich ludzi w tym kraju strach cokolwiek robić, bo zawsze znajdzie się "życzliwy"...

  pokaż komentarz
  kwiatosz
 • Y........e +1  

  @Dabrus: Tylko tak w sumie to więcej czasu tracisz gadając z ochroniarzem, tłumacząc się, pokazując zawartość prywatnej torby/plecaka etc. - wystarczy powiedzieć, że nie ma uprawnień do przeszukania i odejść- w ten sposób właśnie nie tracisz czasu, ochroniarz nie łamie prawa, świat staje się lepszy :)

  pokaż komentarz
  Y........e
 • wkopywaczwykopywacz +1  

  @kwiatosz: Nie przesadzaj że bezinteresowna, ale o szczegółach niestety nie mogę pisać, wystarczy że udzieliłem rąbka tajemnicy jak, dlaczego nie mogę powiedzieć. Dodam tylko że nosiłem 4 lata, pomyśl chwilkę, nie sądzisz że gdybym to robił dla żartu to by mi się dawno znudziło?

  pokaż komentarz
  wkopywaczwykopywacz
 • Radikesz 0  

  @wkopywaczwykopywacz: Może faktycznie nie bezinteresowna - w końcu poczułeś się lepiej kosztem kogoś innego.
  Pamiętaj że to też są ludzie.
  Jak inni będą robić z nich małpy, to pewnego razu zachowają się jak małpy.

  pokaż komentarz
  Radikesz
 • wkopywaczwykopywacz -1  

  @Radikesz: Usilnie nie potrafisz lub nie chcesz zrozumieć, a myślałem że wykażesz się przynajmniej minimum inteligencji i te kilka słów dadzą Ci do myślenia widzę że jednak nie ma na co liczyć, więc zapomnij wszystko co przeczytałeś, tak będzie lepiej.

  Pozdrawiam.

  pokaż komentarz
  wkopywaczwykopywacz
 • Developing +66  

  Ochroniarz z licencją może podjąć interwencję tylko na obiekcie przez siebie ochranianym, bądź podczas napaści na dobro przez niego ochraniane. Jeśli ktoś jest podejrzany o kradzież, ale nie ma na to dowodów, to ochroniarz nic nie może mu zrobić.

  Jeśli ktoś podejdzie do Ciebie w Carrefourze i poprosi Cię o paragon, to Ty poprosisz go żeby się przesunął. Szefostwo może prosić o Wszystko, a oni mogą tak sprawdzać paragony jak ja ustanowić konstytucję w swoim pokoju.

  pokaż komentarz
  Developing
 • W....r +1  

  @Developing: Wiem, wiem, mówiłem tak tej osobie która z tym się spotkała, już dwa razy. Ale mam wrażenie, że sprawdzają oni kasjerki, a nie klientów, mają kasjerki z jakiejś zewnętrznej firmy, i chyba sprawdzają czy nie oszukują.

  pokaż komentarz
  W....r
 • nawon -2  

  @Developing: widzę że skyscrapercity działa też na wykopie :)

  pokaż komentarz
  nawon
 • prezes1270 0  

  @Developing: wobec podejrzanej osoby może podjąć czynności, naraża się jednak na oskarżenia z powództwa cywilnego(pomijam sytuację w której odpowie z art. 50 ustawy, licencjonowany nie powinien robić takich błędów)

  pokaż komentarz
  prezes1270
 • Developing +2  

  @prezes1270: Zgadza się. Ale czy z cywilnego? Bezpodstawne ujęcie można traktować jako atak, czyli z urzędu.

  pokaż komentarz
  Developing
 • prezes1270 0  

  @Developing: naruszenie dóbr osobistych jest ścigane z powództwa cywilnego, możesz dochodzić odszkodowania(pracownik ochrony odpowie za to prawnie z art. 50 ustawy mowa jest w nim o przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązku które doprowadziło do naruszenia dóbr osobistych - kara do 5lat pozbawienia wolności)

  pokaż komentarz
  prezes1270
 • Developing +2  

  @prezes1270: Kwalifikację prawną czynu robią panowie z dochodzeniówki.

  pokaż komentarz
  Developing
 • prezes1270 0  

  @Developing: nie twierdzę inaczej, napisałem jedynie o czym mówi art 50 ustawy, ten który najczęściej tyczy się ochrony przekraczającej swoje uprawnienia

  pokaż komentarz
  prezes1270
 • phr +2  

  @Developing: No to ja zapytam, żeby tradycji stało się zadość: Ile zarabiasz?

  pokaż komentarz
  phr
 • Developing +2  

  @phr: 2 tys na rękę miesięcznie, plus prace dorywcze. Ok. 3700 łącznie.

  pokaż komentarz
  Developing
 • O.............t 0  

  @Developing: a jak to wygląda w Makro? tam też podchodzą do klienta po odejściu od kasy, ale nie pamiętam już na jakiej podstawie.

  pokaż komentarz
  O.............t
 • Developing +1  

  @Oktawian_August: No w Makro to normalne, sprawdzają czy nie wynosisz więcej towaru niż jest to na fakturze i przybijają pieczątkę. Ale nie grzebią w koszykach, są grzeczni, tylko zerkają na fakturę, więc mnie to nie przeszkadza.

  pokaż komentarz
  Developing
 • O.............t 0  

  @Developing: Aha, czyli też można to olać. Pytałem bo wydawało mi się że tam kontrolują to czy masz kartę itp.

  pokaż komentarz
  O.............t
 • Developing +6  

  Jeśli macie jakieś pytania związane z prawem, a nie koniecznie z ochroną, to śmiało pytajcie. Jest to moja pasja, poparta doświadczeniem z ulicy. Chętnie odpowiem na każde pytanie, lub też poznam Wasze zdanie :)

  pokaż komentarz
  Developing
 • arturh +2  

  @Developing: może jakoś się uwiarygodnij i AMA?

  pokaż komentarz
  arturh
 • kubenkrk +7  

  @Developing:
  Myślę, że to pomysł na osobne AMA. Uświadamianie ludzi odnośnie swoich praw powinno być jedną z ważniejszych misji wykopu.

  Odnośnie ochroniarzy 'dyskotekowych'. Jestem studentem, więc na pewno mi się to przyda.
  Czy taki ochroniarz może mnie przeszukać przy wejściu i po wyjściu z klubu? (np. bo ma takie 'widzi mi się')

  A tak z innej beczki to: W jaki sposób działa selekcja ludzi podczas wejścia do klubu? Zastrzegają sobie prawo do selekcji i już?

  pokaż komentarz
  kubenkrk
 • BardzoNormalny +1  

  @kubenkrk: Dlaczego by nie skoro dyskoteka to teren prywatny ?

  pokaż komentarz
  BardzoNormalny
 • Developing +21  

  @kubenkrk: Jutro startuję z AMA :)

  pokaż komentarz
  Developing
 • Developing +8  

  @SHAMER: Nie, ponieważ Policjant ma nieposzlakowaną opinię i jeśli nie masz żadnych dowodów, to sąd zawsze przyjmuje wersję Policjanta, jako oskarżyciela publicznego.

  pokaż komentarz
  Developing
 • enemydown +1  

  @Developing: Czy modelka jest osobą publiczną? Czy można napisać na wykopie imię i nazwisko takiej modelki, której dane są na różnych portalach?

  pokaż komentarz
  enemydown
 • Developing +3  

  @enemydown: Tak

  pokaż komentarz
  Developing
 • SHAMER +2  

  @Developing: Aha, zajebiście. Czekam na godzinę policyjną w tym naszym liberalnym kraju.

  pokaż komentarz
  SHAMER
 • enemydown +6  

  @Developing: kurde a ja głupi usunąłem komentarz bo mnie taka pinda straszyła sądem ;/

  pokaż komentarz
  enemydown
 • quarien +1  

  @enemydown: To napisz tutaj, jeszcze raz. A co.

  pokaż komentarz
  quarien
 • damek 0  

  @enemydown: Jest 20.30, plastik w w Siwiec się nie mieści.

  pokaż komentarz
  damek
 • Stefanescu +10  

  Jedynie w miejscu ochranianym, tak jak na filmie, mogą podejmować jakieś tam czynności, bo teren jest prywatny.
  Trasa Kwiatkowskiego nie jest prywatna. To droga publiczna.

  pokaż komentarz
  Stefanescu
 • Developing +35  

  @Stefanescu: Z komentarzy pod filmikiem, wnioskuję że była ona wtedy w trakcie budowy, a wtedy jest zabezpieczana przez zewnętrzną firmę ochroniarską, np. żeby nie kradli rusztowań. Czyli przed oddaniem jej do użytku, ochroniarze przedstawieni na filmie mieli prawo zainteresować się rowerzystą. Chociaż ja i tak widzę tutaj przekroczenie uprawnień ponieważ spowodowali uszkodzenie jego mienia swoim samochodem, a ja jakoś nie widzę samochodów ochrony wpisanych w ustawę jako środki przymusu bezpośredniego :)

  pokaż komentarz
  Developing
 • Stefanescu +4  

  @Developing: Nie była w trakcie budowy, bo to było kilka minut przed oficjanlnym otwarciem.

  pokaż komentarz
  Stefanescu
 • Developing +6  

  @Stefanescu: Przekroczenie uprawnień przez ochronę w takim razie. Chyba że miasto ją wynajęło do ochrony danego odcinka.

  pokaż komentarz
  Developing
 • faxepl 0  

  @Stefanescu: Wg Wikipedii ten odcinek otworzono 4 dni po incydencie. A 5 dni wcześniej ja tam się kręciłem i fotkę zrobiłem http://www.flickr.com/photos/faxepl/2547684255/in/photostream

  pokaż komentarz
  faxepl
 • k.....z +3  

  @Developing: Na dobrą sprawę policja powinna policzyć ich za umyślne spowodowanie wypadku drogowego.

  pokaż komentarz
  k.....z
 • UnitrA +7  

  Świetny poradnik dla złodziei.
  Dziękujemy i pozdrawiamy - bankrutujący właściciele sklepów.

  pokaż komentarz
  UnitrA
 • Developing +37  

  @UnitrA: Ja interpretuję prawo, a nie je tworzę. Podziękuj ustawodawcom.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Developing +9  

  @BardzoNormalny: Kolego, zapis z monitoringu jest dowodem w procesie karnym

  pokaż komentarz
  Developing
 • BardzoNormalny -5  

  @Developing: Zobacz powiązane

  pokaż komentarz
  BardzoNormalny
 • Developing +8  

  @BardzoNormalny: Ona się przyznaje cywilowi jakim jest Rutkowski. Nie musiała tego popełnić więc nie jest to dowód. Gdyby powiedziała to Policjantowi to już byłby to dowód. Czujesz różnicę?
  Nagranie z monitoringu to dowód bo przedstawia faktyczne zdarzenie, jest zarejestrowany moment popełnienia zbrodni. Gdyby Rutkowski miał nagranie jak zabija córkę, to byłby już dowód.

  pokaż komentarz
  Developing
 • kubenkrk +4  

  @BardzoNormalny: Odnośnie Twojego źródła powiązanego.
  Tamtejszy materiał o mamie Madzi nie może być dowodem z tego względu, że jej przyznanie się do winy mogło zostać wywarte okolicznościami zewnętrzymi (np. znęcaniem psychicznym, fizycznym). Monitoring to inna sprawa, chyba, że został w jakiś sposób sfabrykowany.

  pokaż komentarz
  kubenkrk
 • maciek_gi +1  

  @Developing: Czyli jak okradam budę bez monitoringu to jestem bezkarny!

  pokaż komentarz
  maciek_gi
 • P....X +3  

  @UnitrA: Wszyscy potencjalni złodzieje znali te przepisy na wylot, więc nic się nie zmieni jeśli wszyscy będą znać swoje prawa.

  pokaż komentarz
  P....X
 • GrammerNazi +1  

  @PabloX:
  Dokładnie tak jak z bronią.

  pokaż komentarz
  GrammerNazi
 • Prokrastynatorek 0  

  @maciek_gi: Teoretycznie nie. Bo ochroniarz może Cię przyłapać na gorącym uczynku. Czyli jak wkładasz coś do torby i wychodzisz z tym. Ma prawo Cię ująć jako cywil ale nie ma prawa Ci tego z torby wyciągnąć.
  Chociaż ja mam wątpliwość co do tego czym jest 'gorący uczynek'. Jak wkładam coś do torby? Czy jak wkładam coś do torby i wychodzę z tym.
  Bo to pierwsze mogę sobie skontrować, że nie chce mi się z tym chodzić w ręku i idę za to zapłacić.

  pokaż komentarz
  Prokrastynatorek
 • Altar 0  

  @Prokrastynatorek: I też żaden ochroniarz Cię nie zatrzyma, dopóki nie miniesz linii kas. Mogą widzieć, ale będą tylko obserwować i nie podejdą, dopóki kradzież nie stanie się faktem.

  pokaż komentarz
  Altar
 • stafik +9  

  Jak wygląda sprawa z koniecznością zostawienia plecaka lub torby, którą noszę przy sobie, gdy wchodzę do sklepu?
  Pewnego razu ochroniarz (bez licencji) w sklepie spożywczym poprosił mnie przy wejściu o zostawienie mojej torby na ramię przed bramką wejściową do części z produktami. Pomijam już fakt, że nie było szafek wówczas na zostawienie torby w tej części sklepu przed bramką. Nie zostawię przecież torby na ziemi, co mi sugerował. Moja torba nie różniła się wielkością od niektórych toreb kobiet będących już w sklepie.
  Przy okazji, ciekawie i rzeczowo wykładasz temat Developing, dzięki!

  pokaż komentarz
  stafik
 • Developing +13  

  @stafik: Kolego, muszę szczerze napisać że nie wiem co napisać :)
  Ale spokojnie. Ochroniarz nie może Ci niczego nakazać, min. pozostawienia rzeczy bez opieki. Jednak podpunkt w regulaminie sklepu który tego zabrania, nie łamie w żaden sposób prawa.
  Jeśli wejdziesz na teren sklepu z plecakiem, a zabrania tego regulamin, to ochroniarz bez licencji nic Ci nie może zrobić, natomiast Policja czy też ochrona licencjonowana już tak.
  To tak w skrócie

  pokaż komentarz
  Developing
 • GrammerNazi 0  

  @Developing:
  A co z ochroniarzami zakazującymi fotografowania (bo tak jest w regulaminie) i każącymi skasować zdjęcie?

  pokaż komentarz
  GrammerNazi
 • Developing +15  

  @GrammerNazi: Sklep jest miejscem publicznym. Nie ma zakazu fotografowania miejsc publicznych, oprócz tych które mają znaczenie strategiczne. Myślę że np. Biedronka nie jest miejscem strategicznym ;)

  pokaż komentarz
  Developing
 • smashthat +4  

  @GrammerNazi:
  @Developing:
  Kiedyś była jakaś głośna sprawa z tym związana, o ile dobrze pamiętam, koleś pozwał sklep i wygrał. Sprawa dotyczyła robienia zdjęć cen towarom czy tam samym towarom.

  pokaż komentarz
  smashthat
 • GrammerNazi +3  

  @Developing:
  Jesteś na 100% pewien, że sklep jest miejscem publicznym? Nie jest to teren prywatny przypadkiem?

  pokaż komentarz
  GrammerNazi
 • Developing +6  

  @GrammerNazi: Jest to zawiłość Polskiego prawa. Sklep jest publiczny, bo jest dostępny dla wszystkich, czyli jest miejscem publicznym, ale należy do prywatnego właściciela, który może stanowić w nim zgody z prawem regulamin.

  pokaż komentarz
  Developing
 • smashthat 0  

  @Developing: swoją droga, ciekawostka... dlaczego zatem, telewizja, czy też w momencie gdy nagrywam kamerą moją wizyte w sklepię, albo moją dziewczynę która macha mi przy kasie, wg ochrony potrzebne jest zezwolenie? Rozumiem, że jest to nielegalna praktyka i mogę taki nakaz posiadania zezwolenia olać i nadal filmować Moje Przygody z wizyty w supermarkecie ?

  pokaż komentarz
  smashthat
 • Altar 0  

  @Developing: Wydaje mi się, że się mylisz i właściciel sklepu w osobie ochrony nie może Ci nakazać zostawiania czegokolwiek. Tym bardziej, że w regulaminach zastrzega się, że nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione rzeczy.

  No i Biedronki są dla wielu osób w Polsce zdecydowanie miejscami o znaczeniu strategicznym ;)

  pokaż komentarz
  Altar
 • breeder +1  

  @GrammerNazi: Sklep jest własnością prywatną na prywatnym terenie, ale w godzinach otwarcia jest miejscem publicznym. Po godzinach otwarcia nie jest.

  pokaż komentarz
  breeder
 • breeder +1  

  @smashthat: Wydaje mi się, choć trzeba by sprawdzić, że ustawa o zakazie nieuczciwej konkurencji daje konsumentowi możliwość porównywania cen towarów i ich jakości między różnymi sprzedawcami, więc fotografowanie towarów mające na celu porównanie cen nie może być zabronione. Z kolei fotografowanie całości, bez skupiania się na towarach, to po prostu fotografowanie miejsca publicznego, więc też ustawa jest ważniejsza niż regulamin.

  pokaż komentarz
  breeder
 • raj 0  

  Jeśli wejdziesz na teren sklepu z plecakiem, a zabrania tego regulamin

  @Developing: http://www.wykop.pl/link/1255773/co-wolno-ochronie/#comment-11706937

  pokaż komentarz
  raj
 • Tabciu 0  

  @Developing:
  A to dziwne, bo kiedy chciałem przetestować aparat w telefonie, wyjąłem w biedronce i zrobiłem kilka zdjęć ochroniarz podszedł zasłonił mi aparat i powiedział że tu nie można robić zdjęć..

  pokaż komentarz
  Tabciu
 • Developing +21  

  Ochroniarzy można generalnie podzielić na kilka grup. Wypiłem już trochę, i wena twórcza mnie wzięła :-)

  Dziadki akademickie - siedzą, gapią się w monitor, ew. śpią. Dorabiają do emeryturki, tak więc wszystko im zwisa.

  Wielkoformatowi komandosi - występują najczęściej w wielkich centrach handlowych, cały czas pozostają w kontakcie z bazą, noszą policyjne umundurowanie i pałki których nie mogą użyć. Najczęściej ubrani w 20 kamizelek taktycznych robią groźne miny do przechodzących ludzi. Styl chodzenia - na motylka, bądź poruszają się na segwayach.

  Supermarketowi policjanci - najczęściej chodzą w cywilu, ale i tak robią to w taki sposób żeby każdy myślał że są policjantami. Poprawiają co chwila pasek z prawej strony, podciągają na szyi łańcuszek na którym dumnie wisi plakietka ochrony ukryta pod bluzą. Znak rozpoznawczy - srebrna bransoleta na prawym nadgarstku, którą podpatrzyli u Policjantów z patrolówki.

  Kasowe wilki - dopasowany garnitur, wyprasowana biała koszula, elegancka marynarka i adidasy. Szyk i elegancja. Dyskretna słuchawka w uchu która łączy ich bezpośrednio z 01. Błyskawiczna reakcja na pikające bramki, spektakularne kontrole osobiste staruszek, spojrzenie pitbulla i bieganie za wózkami sklepowymi, to ich chleb powszedni. Są wszędzie, potrafią niczym wilk, zakraść się do ofiary i zaatakować z zaskoczenia.

  Gestapo - poruszają się samochodami z zielonym kogutem. Nie są straszne im zakazy i nakazy. Jeżdżą po chodniku i wydają polecenia ludziom. Posiadają broń obiektową, są kimś. Dumnie wchodzą do chińskich barów eksponując zwisający do kolan zabytkowy pistolet z policyjnego demobilu. Kontrole miejsc zagrożonych, wyjące alarmy, hot dogi na stacjach benzynowych - żadne wyzwanie nie jest dla nich wystarczająco straszne!

  pokaż komentarz
  Developing
 • Kiro +5  

  @Developing: Nienawidzisz ochroniarzy, prawda?:D

  pokaż komentarz
  Kiro
 • Developing +15  

  @Kiro: Prawda, widać to aż nadto ;)

  Zdrówko!

  pokaż komentarz
  Developing
 • kwiatosz 0  

  @Developing: Policjanci z patrolówki to jakiś szczególny rodzaj, że piszesz ich wielką literą?

  pokaż komentarz
  kwiatosz
 • Developing +8  

  SM, Pssss, no i jestem samoukiem, bardzo lubię przerabiać kodeksy :)

  pokaż komentarz
  Developing
 • Rainey +7  

  @Developing: Widzę, że mamy podobne hobby :D A myślałem ze jestem jakiś inny :)

  pokaż komentarz
  Rainey
 • Developing +20  

  @Rainey: Prawo i jego znajomość to bardzo wielka broń, która ułatwia życie. Niestety, nawet osoby które powinny je znać, nie radzą sobie z jego przestrzeganiem. A ja zawsze powtarzałem - KPK to biblia :)

  pokaż komentarz
  Developing
 • goracy_chlopak +4  

  1!Czyli, jeśli jestem np. w Empicu i zapika mi bramka a ochroniarz, nawet z licencją poprosi mnie o np. dowód osobisty albo będzie chciał mi sprawdzić plecak/przeszukać mnie to mam całkowite prawo, aby go kompletnie olać? Nie popełnię żadnego wykroczenia tak zwyczajnie wychodząc, nawet się do niego nie odzywając? I jeśli będzie mnie próbował zatrzymać na podstawie pikania a nie nagrania z kamery, to nie zaliczy się to jako ujęcie obywatelskie i będzie najzwyczajniejszym przestępstwem?
  2)Czy ochroniarz ma obowiązek podania mi czy jest licencjonowany czy nie jeśli go o to zapytam?

  pokaż komentarz
  goracy_chlopak
 • Developing +34  

  @goracy_chlopak: Ochroniarz z licencją nie ma prawa dokonywania kontroli osobistej ani przeszukania. Natomiast pikająca bramka nie jest wyznacznikiem popełnienia przestępstwa. Zatrzymanie bądź też poprawniej ujęcie na podstawie pikającej bramki bez nagrania na monitoringu, to popełnienie przestępstwa.

  Tak, musi mieć licencję w widocznym miejscu. To taka żółta karta, ze zdjęciem i stopniem.

  pokaż komentarz
  Developing
 • BardzoNormalny -9  

  @Developing: mylisz się chłopie :) bo nawet nagranie nie jest dowodem procesowym. Dokonują ujęcia i wzywają Policję.

  pokaż komentarz
  BardzoNormalny
 • GrammerNazi +1  

  @BardzoNormalny:
  Czemu nagranie nie jest dowodem?

  pokaż komentarz
  GrammerNazi
 • BardzoNormalny -7  

  @GrammerNazi: Bo może zostać sfałszowane. Dowodem będzie zeznanie np. osoby nagrywającej poparte nagraniem włączonym do materiału dowodowego.

  pokaż komentarz
  BardzoNormalny
 • w3n5zu -3  

  @goracy_chlopak: Niekoniecznie. Jeśli Cię zatrzyma najlepiej wezwać policję. Jak napisane w tekście każdy ma prawo zatrzymać "złodzieja". Czyli jak ma podejrzenie, że coś ukradłeś to MOŻE Cię zatrzymać (nie szarpać, ale poprosić o zatrzymanie i rozmowę). Nie ma prawa Cię przeszukać, legitymować itp. Swoją drogą, nie widziałem jeszcze, żeby zatrzymano kogoś bezpodstawnie - po co ochrona ma robić sobie problem i tracić czas? :)

  pokaż komentarz
  w3n5zu
 • GrammerNazi +6  

  @BardzoNormalny:
  Trochę pokrętna logika. Film sfałszowany? Trzeba wziąć pod uwagę okoliczności, szybko zabezpieczyć dowód - sfałszowanie filmu wymaga dużo czasu.
  Myśląc w ten sposób każdy dowód może być sfałszowany, zeznanie wymuszone itd.

  @w3n5zu:
  Swoją drogą, nie widziałem jeszcze, żeby zatrzymano kogoś bezpodstawnie - po co ochrona ma robić sobie problem i tracić czas? :)
  Mało jeszcze widziałeś.

  pokaż komentarz
  GrammerNazi
 • zdechly_jez 0  

  @Developing: a co jak ide w słuchawkach i NIE SŁYSZE, ze ochroniarz mnie woła abym pokazała mu plecak(teraz juz wiem, ze nie ma takiego prawa) a ten biegnie za mną(poza terenem sklepu już) i zatrzymuje mnie w sposób "pociągne na chama do tyłu za plecak będzie zabawnie"?

  pokaż komentarz
  zdechly_jez
 • Developing +2  

  @zdechly_jez: Nie może tego zrobić

  pokaż komentarz
  Developing
 • GrammerNazi -1  

  @vechi:
  Ad 1. Przeczytałeś w ogóle ten wykop?
  Ad 2. Jasne, że nie, ale co im zrobisz?

  pokaż komentarz
  GrammerNazi
 • Developing +7  

  @vechi: 1.Wtedy ten z licencją może Cię legitymować, ująć jeśli popełnisz wykroczenie, używać wobec Ciebie siły, bądź wydawać Ci polecenia.
  2. Nie, ochrona w klubie ma takie samo prawo jak ja we własnym domu. A nie mam prawa do bicia nikogo. Ochroniarze w klubach to zwykli cywile, często element społeczny. Jeśli Cię dotykają, to tym samym popełniają przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej, jeśli już biją, to jest to pobicie ścigane z urzędu.
  OCHRONA NIE MOŻE TARGAĆ ZA SZMATY JEŚLI NIE POSIADA LICENCJI 1 bądź 2 STOPNIA

  pokaż komentarz
  Developing
 • vechi -1  

  @GrammerNazi: czytałem,tylko po tym komentarzu z Empikiem,nie byłem pewien.

  pokaż komentarz
  vechi
 • fiLord +16  

  @Developing: licencja na targanie za szmaty :D

  pokaż komentarz
  fiLord
 • Developing 0  

  @fiLord: Tylko licencja ochroniarska daje jako takie prawa do używania siły wobec ludzi przebywających na ochranianym terenie

  pokaż komentarz
  Developing
 • vechi +1  

  @Developing: czyli jeżeli ma ten 1 stopień,to może normalnie wytargać nawalonego gościa (podkreślam że nie agresywnego,tylko takiego co ciężko łapie pion i odbija się od ścian) a ochrona bez licencji w takim wypadku nie może gościa nawet dotknąć? aż mi się wierzyc w to nie chce,bo w takim wypadku te koksy mogą co najwyżej życzyć udanej imprezy...

  pokaż komentarz
  vechi
 • Developing 0  

  @vechi: Jest tak jak napisałeś, zresztą prawa LICENCJONOWANYCH ochroniarzy masz w wykopie podane.
  Zwykła ochrona, również ta w klubie, nie ma żadnego prawa na dotykanie innych ludzi, lub stosowanie wobec nich przymusu fizycznego. Jest to przestępstwo, a to dlatego, że mają oni takie same prawa jak inni ludzie. A nikt nie ma prawa żeby szarpać Cię za to że jesteś pijany.

  pokaż komentarz
  Developing
 • qwertyu -1  

  @Developing: A po czym rozpoznać takiego z licencją od zwykłego żula?

  pokaż komentarz
  qwertyu
 • Developing +3  

  @qwertyu: Licencja musi być umieszczona w widocznym miejscu. Jej wzór dostępny jest w internecie. Jest na niej przede wszystkim pieczęć organu który ją wystawił - w tym przypadku Policji, bo to ona sprawuje nadzór nad tzw. formacjami ochronnymi, czyli potocznie ochroną. Jest tam zdjęcie, stopień licencji, pieczęć. O ile dobrze pamiętam to wydane jest to na żółtym gliszu

  pokaż komentarz
  Developing
 • BardzoNormalny +1  

  @Developing: Siły fizycznej może użyć każdy jeżeli służy ona zaniechaniu przez kogoś przestępstwa na życie lub zdrowie

  pokaż komentarz
  BardzoNormalny
 • Developing 0  

  @BardzoNormalny: Poproszę przepis. Bo siły można użyć jedynie w obronie koniecznej, własnej osoby lub własnego mienia. Podczas ujęcia za czyn zabroniony, ustawodawca nie przewidział użycia siły - mówi o tym 243 KPK. Jednak samo ujęcie to naruszenie nietykalności, np. poprzez przetrzymanie. Czyli siła fizyczna to np. złapanie kogoś za ramię, ale nie np. uderzenie.

  pokaż komentarz
  Developing
 • prezes1270 +1  

  @Developing: widoczny ma być indentyfikator(określa jasno że jest to pracownik ochrony i z jakiej firmy), licencję okazujesz na wezwanie osoby w sposób umożliwiający zapisanie zawartych w niej danych.

  pokaż komentarz
  prezes1270
 • s..........g +3  

  @Developing: nieprawda, kontratyp stanu wyższej konieczności pozwala na użycie siły w obronie nieswojego mienia i życia

  pokaż komentarz
  s..........g
 • oio154 0  

  @stekelenburg: przecież @Developing: napisał: "[...] siły można użyć jedynie w obronie koniecznej, własnej osoby [...]". KPK mówi o tym kto się broni ale nie o tym czyja jest siła. Czyli, na przykład, kobieta broniąca własnej osoby może użyć siły swojego męża. :D

  pokaż komentarz
  oio154
 • s..........g 0  

  @oio154: ten kontratyp jest akurat z kk...

  pokaż komentarz
  s..........g
 • d..............o +20  

  Na podstawie własnej praktyki:

  Kau(f)land:
  -Pan zostawi plecak w szafce:
  -Nie ma sprawy, ale mam tam sprzęt warty 5tys zł, proszę o pisemne potwierdzenie przyjęcia sprzętu i pisemne zobowiązanie do wypłacenia odszkodowania w razie jego zaginięcia na kwotę 5000 zł.
  -Eeeee, niech pan wejdzie.

  Media M. dla idiotów
  -Pan zostawi plecak w szafce.
  -Takie są wewnętrzne przepisy
  -Kto je ustalił i kto zatwierdził
  -kierownik obiektu
  -to ja poproszę o rozmowę z kierownikiem obiektu, przekażę szczegóły do centrali
  -Eeee, niech pan wejdzie

  Carr(y)fur:
  -Proszę pokazać zawartość plecaka
  -Na jakiej podstawie ?
  -Mamy podejrzenia, że coś pan ukradł
  -Nie ma sprawy, pokażę plecak w obecności Policji
  -W takim razie proszę za mną do pokoju ochrony
  -Nie ma sprawy, ale w obecności Policji.
  -Eeee....porozmawiał z kimś przez radio i poszedł sobie

  pokaż komentarz
  d..............o
 • d..............o +18  

  @Maver87:

  1. Czasami noszę w plecaku sprzęt wart taką kwotę (netbook+multitool+parę innych rzeczy) i nie mam zamiaru ryzykować ich kradzieży podczas kupowania parówek.

  2. "Przepisy wewnętrzne" to najczęściej wymysł kierownika sklepu/obiektu (żadna szanująca się sieć nie wprowadziła nigdy takiego przepisu). Po informacji, że przekaże się informacji do centrali zazwyczaj kierownik jest obsrany po szyję i anuluje swoje wymysły.

  3.Moje to moje. Może przeszukać plecak, pod warunkiem wezwania Policji. Kiedy ja bym chciał sprawdzić jego kieszenie to też mi nie pozwoli, więc w czym problem ? A czy Ty dał byś mi przeszukać na ulicy swoje kieszenie ?

  pokaż komentarz
  d..............o
 • jurii +1  

  @Maver87: Tępe koksy w takich "obiektach" to bydło, które trzeba tępić. Dla niego wejście z neseserem to usiłowanie kradzieży.

  pokaż komentarz
  jurii
 • kubenkrk +3  

  @Maver87: Eeem , sprawdzanie plecaka z myślą, że jestem złodziejem, to jest w dobrej wierze? Na ch*j mi zwraca mi uwagę jak nie jest pewien, marnując mój czas przy okazji?

  pokaż komentarz
  kubenkrk
 • Maver87 -1  

  @jurii: rozgraniczmy tępe koksy które trzeba tępić, od osób, które dbają o to żeby nie wyniesiono ze sklepu wszystkiego co ma jakąś wartość!

  @division_by_zero: nie odniosłeś się do mojego pytania - czy oni robią to w złej wierze i tobie na złość? czy oni stoją tam tylko po to aby uprzykrzyć Tobie życie? nie powiedziałem nigdzie, żeby zawsze i wszędzie pokazywać ochroniarzom plecak - ale jeżeli mnie o to grzecznie poprosi, a nie karze to nie widzę w tym specjalnego problemu. i uważam, że porównanie takich sytuacji do spotkania osoby na ulicy i poproszenia jej o pokazanie zawartości kieszeni to małe nieporozumienie...

  pokaż komentarz
  Maver87
 • d..............o +1  

  @Maver87: A co mnie to obchodzi, w jakiej to robią wierze ? Dostali polecenie albo i nie dostali - może ktoś przy kamerze sobie coś ubzdurał albo nie spodobała się ochroniarzowi moja koszulka albo kolor butów. Ochroniarz albo wykonał swoją robotę albo chciał mnie przeszukać ze złośliwości - to mnie nie interesuje. Kulturalnie odpowiedziałem, że dam się przeszukać w obecności Policji. W razie niesłusznego wezwania dostali by karę pieniężną (firma ochroniarska).

  pokaż komentarz
  d..............o
 • Developing +6  

  @division_by_zero: Nikt nie dostanie kary pieniężnej za wezwanie Policji, ponieważ jak mówi art. 66 § 1 Kodeksu wykroczeń, wezwanie służb musi być złośliwe, lub zrobione dla jaj. Ochroniarz nie wzywa Policji dla jaj, więc nikt kary nie dostanie.

  pokaż komentarz
  Developing
 • arczyslaw 0  

  @Developing: Można jakoś tak zaaranżować sytuację żeby wyglądało to że ochroniarze dla jaj wezwali policje i będą musieli płacić mandat? Może takie radykalne kroki zmuszą sklepy do przestrzegania praw.

  Kolega kiedyś opowiadał że pracował w Saturnie we Wrocławiu i sama kierowniczka dla jaj kazała sprawdzać dzieciaki a pikające bramki na pilocik to standard.

  Raz koledze niepełnoletniemu ochroniarze po sprawdzeniu zabrali papierosy i zapalniczkę.

  Obydwie sytuacje były parę lat temu

  pokaż komentarz
  arczyslaw
 • Developing +1  

  @arczyslaw: Zależy jak na to Policja spojrzy. W ustawie jest napisane, że musi być Policja wezwana dla zabawy. Można udowodnić Policji że jest się niewinnym i robić z ochroniarza głąba, np. sugerować że straszył Was Policją, a ona nic nie może mu zrobić.

  pokaż komentarz
  Developing
 • raj -1  

  ok, Ty możesz sobie kozaczyć wobec ochroniarza, który zapewne zarabia z 5zł/h i utrudniać mu pracę z której jest rozliczany!! czy on robi Ci na złość i w złej wierze sprawdzając Ci plecak?

  @Maver87: Ale kto tu utrudnia pracę ochroniarzowi?
  Ochroniarz wykonał swoją pracę, bo zrobił to co do niego należało - poprosił klienta o zostawienie plecaka. Spotkał się z odmową, co należy traktowac jako normalny rezultat podjetej przez niego czynności - jeżeli ktos kogos o coś prosi, to osoba proszona może albo się zgodzić, albo odmówić - zawsze są dwie mozliwości. Może sobie nawet zanotować, żeby się potem rozliczyć przed szefem, ze poprosił klienta o zostawienie plecaka, ale klient odmówił - do czego miał prawo. Kto tu komu cokolwiek utrudnia?

  pokaż komentarz
  raj
 • Jendrasss +10  

  Witam!

  Jestem tu nowym użytkownikiem ale starym bywalcem i w końcu pozwoliłem sobie założyć konto.
  Tak się składa, że od jakiegoś czasu pracuję właśnie jako nielicencjonowany ochroniarz w centrum handlowym. W swojej karierze mam też poważniejsze prace ale chciałbym się wypowiedzieć na temat tego krótkiego artykułu nie zagłębiając się w filmik który jest tylko poparciem tezy postawionej przez autora.
  Otóż to co autor pisze jest prawdą i każdy obywatel ma prawo mieć tego świadomość, ale jest to też przewodnik dla różnej maści cwaniaczków i złodziei.
  Czy jeśli człowiek nie ma nic na sumieniu a zostanie grzecznie poproszony o okazanie zawartości np plecaka musi się od razu obruszać i czuć winny? Raczej nie. Zresztą w takich sytuacjach przed wejściem na sklep można zapieczętować zamek naklejką z czym się jeszcze jako klient nigdy nie spotkałem.
  Żeby była jasność moja praca polega głównie na spacerowaniu po centrum ze sklepami nie mam zbyt wiele wspólnego.
  W tej pracy trzeba mieć podejście do ludzi. Ale niestety nawet jak się je ma to klienci na słuchając się takich opowieści i oglądając takie filmy jak ten robią wszystko żeby utrudnić ochroniarzowi (cieciowi) pracę. Nie na tym raczej rzecz polega.

  pokaż komentarz
  Jendrasss
 • Developing +5  

  @Jendrasss: Nie chcę ubliżać ochroniarzom, chcę po prostu ładnie przedstawić prawo. Oby było więcej, takich jak Ty, świadomych swoich praw i obowiązków pracowników. Niestety, większość ochroniarzy sama sobie przypisuje wręcz kosmiczne prawa, narażając się na problemy karne.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Jendrasss 0  

  @neewho:

  Już pisałem, że nie pracuję na sklepie i całe szczęście nie muszę się użerać z takimi narwańcami jak Ty.

  pokaż komentarz
  Jendrasss
 • neewho +7  

  @Jendrasss: uszanuję Twoją pracę, jeżeli uszanujesz mój czas. Ale i tak nie będę mieć szacunku do osoby, która traktuje mnie jak potencjalnego złodzieja - bo właśnie po to przyjebujecie się do plecaków, nie?

  pokaż komentarz
  neewho
 • Altar +2  

  @Jendrasss: Może i narwaniec, ale jak chłopowi co drugi dzień każą odkładać plecak z drogim sprzętem, to w sumie nie ma co się dziwić, że jest wkurzony i narwany ;) Ja nie chodzę z plecakiem [jedynie, jak jadę rowerem], ale rozumiem, że bardzo trudno jest coś ukraść mając go na plecach. To jest jakaś idiotyczna moda, z tego co czytam często w komentarzach. Za to muszę przyznać, że mnie w tych nielicznych plecakowych momentach nikt nigdy nie zahaczył, ale może to dlatego, że nie wyglądam już na gówniarza.

  pokaż komentarz
  Altar
 • oxygen88 +1  

  @Jendrasss: a ja doskonale rozumiem @neewho, nawet miałem jakiś czas temu podobną akcję - wracałem z uczelni z latopem w torbie i wstąpiłem do sklepu na literę R, co to kosmetyki sprzedaje. Odkąd wziąłem koszyk, dyskretnie śledził mnie taki strażnik Teksasu o posturze Slendermana - nie odstępował mnie na krok, patrzył mi na ręce, a jakby mógł, to by zapisywał każdą moją czynność.
  Nie wytrzymałem i spytałem gościa (cały czas był naprawdę blisko mnie), co to za podchody i dlaczego do mnie - a ten z rozbrajającą szczerością stwierdził, że pasuję do profilu potencjalnego złodzieja (czy jakoś tak). Dodam, że nie wyglądam groźnie, nie mam zakazanej mordy i ogolonego na zapałkę łba, a w dresach ostatni raz chyba w gimnazjum chodziłem.
  Dobrze wiedzieć, że sklep, w którym zostawiam (a właściwie zostawiałem, bo od tamtej pory omijam go szerokim łukiem) pieniądze, postrzega mnie jako złodzieja...
  Oczywiście w tym samym czasie po sklepie kręciły się tabuny dziewczyn i kobiet z bagażami o takich rozmiarach, że niepostrzeżenie mogłyby wynieść pół sklepu, ale nie, ten chłopaczek TO NA PEWNO kradziej.

  pokaż komentarz
  oxygen88
 • kwiatosz +2  

  @oxygen88: Z tego co się orientuję ochroniarze mają podawane jakieś wytyczne co do wyglądu statystycznego złodzieja - nie stereotypowe, tylko praktyczne. Coś mi się obiło o uszy, że np luźna, rozpięta kurtka pod to pasuje, bo w niej nie widać schowanych rzeczy, a schowanie to moment. Łysy we włosach nic nie schowa, tak samo trudno w spodnie rurki coś niepostrzeżenie włożyć. Ale np. koleś z reklamówką a autobusie mnie zawsze zastanawia - krótki ruch ręką i portfel ląduje w takiej reklamówce, schowanie go do kieszeni to bardziej widoczny ruch.

  pokaż komentarz
  kwiatosz
 • breeder 0  

  Czy jeśli człowiek nie ma nic na sumieniu a zostanie grzecznie poproszony
  o okazanie zawartości np plecaka musi się od razu obruszać i czuć winny?


  @Jendrasss: Oczywiście nie musi, ale pod warunkiem, że ochroniarz poproszony przez tego człowieka, żeby się rozebrał i udawał antylopę, spełni prośbę pierwszy. :)

  pokaż komentarz
  breeder
 • tajek +1  

  Podsumowując, jeśli nie zrobiłem nic (czyt: nie ukradłem, nie napadłem nikogo, nie wkroczyłem na teren prywatny bez zezwolenia itd) to jeśli przyczepi się do mnie ochroniarz (z licencją, lub bez), to mogę go olać i robić to co robiłem?

  A jeśli ochroniarz będzie chciał "Zaprosić mnie na zaplecze" i odmówie, a on zagrodzi mi drogę itd, to co wtedy? Mam dzwonić na policję? :O

  pokaż komentarz
  tajek
 • Developing +16  

  @tajek: Tak, bo zagrodzenie drogi to pozbawienie wolności.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Komendant_Melanzu_Bonkers +5  

  @Developing: poprosze jakiś artykuł, cokolwiek na potwierdzenie tego co napisałeś, zagrodzenie drogi bez kontaktu ze strony ochrony to atak

  pokaż komentarz
  Komendant_Melanzu_Bonkers
 • kubenkrk +1  

  @Developing:
  No dobra, a co jeśli ten ochroniarz zagrodzi mi drogę i zablefuje, że ma nagranie z monitoringu przedstawiające mnie jako złodzieja i powie, że muszę iść z nim 'na zaplecze' ? Muszę wtedy czekać razem z nim na policję? Jeśli się okaże, iż nie jestem winny to jakie konsekwencję mogę wynieść w stosunku do niego?

  pokaż komentarz
  kubenkrk
 • Robuz +4  

  @Komendant_Melanzu_Bonkers:
  Na tej samej zasadzie jak byś zamknął drzwi w twoim mieszkaniu i nie chciał kogoś wypuścić. To pozbawienie wolności.

  pokaż komentarz
  Robuz
 • smashthat +1  

  1. Czy opisane przez Ciebie zasady dotyczą się również kontroli biletów w autobusach? Tj. czy jeśli kanar, zastawia mi drogę, dotyka mnie, bo nie chce mu się wylegitymować, a akurat tego dnia zostawiłem sieciówke w domu, to czy narusza on prawo i może ponieść konsekwencje z tego czynu ? Wiadomo oni chodzą w grupkach...

  2. Ostatnio zauważyłem ze z jednych se sklepów marki Lidl u mnie w okolicy, liczniki/wyświetlacze kwoty do zapłaty dla klientów sa odwrócone o 180 stopni, co daje efekt niemożności kontrolowania ceny jaką musze zapłacić za produkt, więcej... nie jestem w stanie potwierdzić przed zakupem czy pani za kasą nabiła mi batonik za 1,50 czy za 15zł. Czy wg Ciebie jest to legalna praktyka ?

  pokaż komentarz
  smashthat
 • Developing +6  

  @smashthat: 1. Dorabiałem jako kanar i robiłem o tym AMA. Kontroler może Cię ujać ponieważ daje mu do tego prawo ustawa "Prawo przewozowe" po nowelizacji z marca 2011.
  Dodatkowo kontrolerzy nabyli jakoby prawo do legitymowania, gdyż odmowa okazania dokumentu kontrolerowi jest wykroczeniem.

  2. Nie znam się na prawie handlowym, ale myślę subiektywnie, że to próba wyłudzenia.

  pokaż komentarz
  Developing
 • smashthat 0  

  @Developing:

  1. Rozumiem, dziękuję.

  2. No właśnie, czy jest ktoś w stanie potwierdzić? Może u kogoś w lidlu również podobna praktyka?

  pokaż komentarz
  smashthat
 • rdy +1  

  @smashthat:

  2. Wyświetlacz ceny przy kasie musi być dla ciebie widoczny. W lidlach w mojej okolicy kasjerka ma swój na monitorku lcd, a klient ma swój na kasie na monitorku cyfrowym

  pokaż komentarz
  rdy
 • Developing +1  

  @smashthat: Przemyślałem to, i chyba określają to jakieś prawa konsumenta reprezentowane przez rzecznika. Cholera wie :)

  pokaż komentarz
  Developing
 • smashthat 0  

  @rdy:
  @Developing:
  Pytam bo zastanawiam się nad nagłośnieniem sprawy, również uważam, że może być to chęć wyłudzenia, bo skąd klient ma wiedzieć, czy produkt, który na półce widnieje za określoną kwotą nagle przy kasie nabijany jest za 10x tyle skoro wyświetlacz, który ma mu pokazywać cenę jaką ma zapłacić za produkt który nabywa jest dla niego niedostępny i dowiaduje się o niej od pani kasjerki po zeskanowaniu wszystkich produktów....

  Rozumiałbym też jak ten wyświetlacz odwrócony byłby jeden, przy jednej kasie, wtedy ok błąd/przeoczenie, ale jeżeli przy każdej kasie jest taka sama sytuacja i trwa ona już od dłuższego czasu, a próba własnoręcznego 'obkrecenia' kończy się awanturą, no to coś tu jest nie tak.

  Niestety nie jestem w stanie powiedzieć jak wygląda sytuacja w pozostałych sklepach tej marki w moim mieście...

  pokaż komentarz
  smashthat
 • Dabrus +1  

  @Developing: o właśnie, mam do Ciebie pytanie. Czy jak się legitymuję to muszę wręczać swój dowód osobisty osobie mnie legitymującej, czy mogę go trzymać przed jego oczami? O co mi chodzi... chodzi o to, że nie lubię sytuacji jak kanar bierze mój dowód celem spisania moich danych a ja za nim latam jak jakiś pies bo on ma mój dowód. Miałem taką sytuację, że kanar sobie idzie z moim dowodem gdzieś za przystanek a ja musiałem za nim lecieć bo bałem się o dowód. Również, czy policja ma takie prawo aby zażądać dania im dowodu do ręki?

  pokaż komentarz
  Dabrus
 • smashthat +1  

  @Dabrus: podobno nie masz obowiązku dawania dowodu do ręki, tak samo policja nie ma obowiązku dawania do reki Tobie swojego ID, ale niech kolega @Developing mnie poprawi.

  pokaż komentarz
  smashthat
 • Developing 0  

  @Dabrus: Jeśli nie podasz kontrolerowi dowodu sam do ręki, to on nie może go dotknąć. Masz obowiązek okazania - czyli prościej mówiąc - trzymania go tak, aby mógł odczytać dane.
  Policja nie może dać im dowodu do ręki, ale ma prawo, a nawet musi przekazać Twoje dane, ponieważ była nowelizacja ustawy. Dawniej musieli mieć Twoją zgodę.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Dabrus 0  

  @Developing: nie chodziło mi, czy policja ma prawo dać im mój dowód, ale czy ma prawo wziąć mój dowód;) Czyli nie istnieje żadna sytuacja, w której musiałbym komuś dawać do ręki swój dowód? Ani policja, ani kanar, ani nikt nie może ode mnie tego żądać? Bo jak kiedyś trzymałem dowód nie dając go do ręki to kanar mnie zbeształ publicznie w autobusie, że wydziwiam.

  pokaż komentarz
  Dabrus
 • Developing +1  

  @Dabrus: Policja Cię legitymuje, więc może wziąć Twój dowód do ręki. Każda instytucja uprawniona do legitymowania ma dostęp fizyczny do Twojego dowodu osobistego.

  pokaż komentarz
  Developing
 • rdy +1  

  @smashthat:

  Wezwij kierwonika i zapytaj się o co chodzi. i dołóż mu jeszcze tym § 3 pkt 6 rozporządzenia o kasach fiskalnych mówi, że kasa musi posiadać dwa wyświetlacze, z których jeden musi zapewniać łatwy odczyt wartości sprzedaży przez nabywcę. Sama kasa może więc być schowana, ale wyświetlacz musi być cały czas widoczny

  pokaż komentarz
  rdy
 • smashthat 0  

  @rdy: dzięki! a myślisz, że mogę się odnieść do paragrafu mówiącego o próbie oszustwa czyli art. 286 par. 1 k. k. w zw. z art. 13 k. k. ? Chciałbym mieć dobre argumenty żeby widział, że nie może mnie łatwo spławić bo będzie dym.... ;)

  pokaż komentarz
  smashthat
 • rdy 0  

  @smashthat: Nie wiem, tu już trzeba kogoś kto siedzi w prawie :P Ale jak dowalisz mu tym o kasach to przeciętny kierownik już się przestraszy

  pokaż komentarz
  rdy
 • forest23 +1  

  @smashthat: jeśli kasjerki sprawiają ci problemy ze sprawdzeniem cen na bieżąco na wyświetlaczu, to zawsze możesz nie odchodząc od kasy (blokując kolejkę) sprawdzać każdą pozycję na paragonie - tzw. strajk włoski :)

  pokaż komentarz
  forest23
 • Kiro +2  

  Policja Cię legitymuje, więc może wziąć Twój dowód do ręki. Każda instytucja uprawniona do legitymowania ma dostęp fizyczny do Twojego dowodu osobistego.

  @Developing: Przed chwilą napiwałeś że kanar nie może wziąć dowodu jeśli mu nie damy, ale jest uprawniony do legitymowania. Tutaj natomiast że każda instytucja uprawniona ma do tego prawo. Jak w końcu jest?

  @smashthat
  U mnie w lidlu jest tak samo, zdziwiło mnie to, ale myślałem że to jakieś niedopatrzenie czy coś, a tu się okazuje że cała sieć to wprowadziła.

  pokaż komentarz
  Kiro
 • smashthat 0  

  @Kiro: W takim razie wybiorę się do kierownictwa, zobaczę co mi powiedzą, a następnie zrobi sie osobny wykop w tej sprawie.

  pokaż komentarz
  smashthat
 • Developing +2  

  @Kiro: No nie jest, widzisz, to jest właśnie chore prawo. Kanar nie może legitymować, może żądać okazania. Ale jeśli odmówisz, to grozi Ci mandat, taki sam jakbyś odmówił funkcjonariuszowi. Dlatego przyjęło się, że kontrolerzy nabyli prawo legitymowania, chociaż okrężną drogą.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Kiro 0  

  @Developing:
  1. No rozumiem, trzeba okazać. Ale jeśli zażąda aby mu go dać "do ręki"?

  2. Poza tym co jeśli nie mam dowodu, i w przypadku kanara i policji? Za nieokazanie jest mandat, ale obiło mi się o oczy na wykopie, że nie ma obowiązku noszenia przy sobie dowodu osobistego. Jak to jest w tym przypadku?
  Policja, jeśli nie miałem dowodu przy sobie, po prostu spisywała co im powiedziałem o mnie bez robienia problemów.

  pokaż komentarz
  Kiro
 • Developing +3  

  @Kiro: Jeśli nie masz dowodu osobistego w przypadku Policji - jesteś sprawdzany z oświadczenia ustnego w bazie. Niestety, to że jesteś w tej bazie to nie znaczy, że Ty to Ty, ponieważ mogłeś nauczyć się cudzych danych na pamięć (chyba że strzelili Ci jakąś fotkę po drodze, no to wtedy widać że Ty to Ty). W takim przypadku, jedziesz radiowozem razem z funkcjonariuszami do miejsca w którym znajduje się Twój dokument.
  Jeśli chodzi o kanarów, to zazwyczaj odbywało się to poprzez potwierdzenie telefoniczne członka rodziny.
  Trzeba okazać, ale nie trzeba dawać do ręki (kanarowi). Jeśli go jednak masz, a nie okażesz kanarowi, to zostaniesz ukarany mandatem tak jakbyś nie dał go do ręki Policjantowi. Rozumiesz różnicę? Policjant może brać do łapek, a kanar nie.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Kiro 0  

  @Developing: Okej, już jasne, zmyliło mnie to że wszyscy uprawnieni do legitymowania mogą brać.

  pokaż komentarz
  Kiro
 • Altar +1  

  @Kiro: Oj i często biorą ;)

  pokaż komentarz
  Altar
 • be_a_st 0  

  @Developing: Ja tam się z Twoją interpretacją tego czym jest "żądanie kanara" nie zgadzam. Pani w monopolowym ma tak samo prawo żądać okazania dowodu przy kupnie alkoholu jak kanar - ale ani pani w monopolowym ani kanar nie jest instytucją o której mowa w KW.

  pokaż komentarz
  be_a_st
 • Developing 0  

  @be_a_st: O kanarze jest już mowa w KW i to od ponad roku.

  pokaż komentarz
  Developing
 • be_a_st 0  

  @Developing: Gdzie? Patrzę na art. 65 i tam jest mowa o instytucjach upoważnionych z mocy ustawy do legitymowania - tak jak było.

  pokaż komentarz
  be_a_st
 • Developing 0  

  @be_a_st: Zerknij na ustawę "prawo przewozowe", chyba art. 88, ale nie pamiętam już. Generalnie dział z odpowiedzialnością karną.

  pokaż komentarz
  Developing
 • be_a_st 0  

  @Developing: A, ok 87a. Chociaż ciekawe jest ujęcie, że "odmawia zapłacenia I okazania dokumentu". Czyli można jak najbardziej wyrazić chęć zapłacenia i nie okazać dokumentu, wtedy nie będzie złamania przepisu.

  pokaż komentarz
  be_a_st
 • Developing 0  

  @be_a_st: Nie będzie.

  pokaż komentarz
  Developing
 • boon3pol 0  

  @rdy: kasa też musi być na wierzchu, żeby klient widział, ze pieniądze, które kasjerka wydaje pochodzą z kasy, a nie np na lewo wprowadza do obiegu drukowane przez siostrzeńca banknociki

  pokaż komentarz
  boon3pol
 • Developing +7  

  Słuchajcie, chciałbym zrobić AMA o pomocy prawnej. Dodałbym jakieś zdjęcia, skany legitymacji służbowych (dla wiarygodności) itd. Ale nie chciałbym zakładać nowego tematu. Czy mogę w jakiś sposób przerobić ten wykop? Zależy mi na tym, ponieważ nie chcę żeby kończyła się z Wami ta fajna dyskusja.

  pokaż komentarz
  Developing
 • smashthat +1  

  @Developing: napisz do administracji :).

  pokaż komentarz
  smashthat
 • BardzoNormalny 0  

  @Developing: nie ma to jak dawać osobą których nie znasz skany legitymacji... gdzie Ty pracujesz ?

  pokaż komentarz
  BardzoNormalny
 • Developing +4  

  @BardzoNormalny: istnieje coś takiego jak zamalowany kwadracik w paincie. Szmata, to szmata, każdy ma taką samą, zmieniają się tylko numery, zdjęcia i nazwiska. Tego akurat nikt znać nie musi...

  pokaż komentarz
  Developing
 • BardzoNormalny +1  

  @Developing: skoro chcesz zamazać takie dane to jak się uwiarygodnisz ? :)

  pokaż komentarz
  BardzoNormalny
 • Developing +1  

  @BardzoNormalny: I tu mnie masz :)

  pokaż komentarz
  Developing
 • BardzoNormalny 0  

  @Developing: a jakiego koloru jest ta Twoja szmata, ciekawe jaki masz stopień :)

  pokaż komentarz
  BardzoNormalny
 • Developing +1  

  @BardzoNormalny: Dawniej żółty, później lekko niebieski, obecnie format dowodu ;)

  pokaż komentarz
  Developing
 • BardzoNormalny 0  

  @Developing: no popatrz i pewnie tak jak moja ma z tyłu złoty napis...
  nie ekscytuj się tak prawem bo się wypalisz, a zbytnia nadgorliwość jest niezbyt mile widziana w tej firmie

  pokaż komentarz
  BardzoNormalny
 • Developing 0  

  @BardzoNormalny: to była moja pierwsza myśl jaka przeszła mi przez głowę. Ale uznałem to za mało prawdopodobne. Jednak intuicja mnie nie zawiodła.
  Spokojnie, to moje hobby, sam wiesz jak to wygląda po drugiej stronie barykady. Lubię jednak uświadamiać ludzi, zobacz, wszyscy są ciekawi, każdy ma jakieś pytanie. Fajnie jest przekazać wiedzę innym.
  Są tutaj też kwestie wobec których wdałbym się z Tobą w polemikę, ale po co, skoro oboje wszystko wiemy.
  Jeśli chodzi o ochronę - zero tolerancji. Trzymałem się tego od sprawdzania biletów, po prywatne wypady na miasto, będąc już w fachu.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Altar +1  

  @Developing: Zrób nowy wykop. Ten ma już tyle komentarzy, że na netbookach ledwo chodzi. No i zawsze to dwa na głównej ;)

  pokaż komentarz
  Altar
 • keke220 +3  

  Czyli w skrócie-wchodzę do HMu, biorę bluzkę za 50 zl, chowam do torby, wychodzę. Nie maja prawa nic zrobić tak? Kradzież do 250 jest wykroczeniem, więc nawet policja nic nie zrobi. Warto płacić za bluzki w takim razie?

  pokaż komentarz
  keke220
 • Developing +1  

  @keke220: Tak. Jeśli nie mają nagrania na monitoringu to mogą Cię cmoknąć. Jeśli już przyjedzie Policja to pouczenie albo mandat w przedziale 20 do 500.

  pokaż komentarz
  Developing
 • b......o +5  

  @keke220: jeżeli wiedzą, że ukradłeś bluzkę, są tego pewni, mają nagranie, itd.. to mogą zatrzymać, tak jak każdy inny człowiek... przy czym gdy się okaże, że jednak nic nie ukradłeś to będą meli problem...

  pokaż komentarz
  b......o
 • neewho +7  

  @keke220: Tak. Jeśli nie mają nagrania na monitoringu to mogą Cię cmoknąć. Jeśli już przyjedzie Policja to pouczenie albo mandat w przedziale 20 do 500.

  @Developing: w praktyce zawsze 500zł. I bardzo dobrze :)

  pokaż komentarz
  neewho
 • Developing +1  

  @neewho: Pouczenia się zdarzają ;)

  pokaż komentarz
  Developing
 • prezes1270 0  

  @Developing: nie musi być nagrania, zeznania świadków są dowodem wystarczającym

  pokaż komentarz
  prezes1270
 • BardzoNormalny +2  

  @Developing: Zwyczajem jest, że mandat nie jest mniejszy niż dwu krotność wartości skradzionej rzeczy

  pokaż komentarz
  BardzoNormalny
 • Altar 0  

  @neewho: Nie zawsze. Maksymalne mandaty dają np. za kradzież alkoholu :) Policja też potrafi odróżnić, kiedy kradniesz z głodu, a kiedy z wrodzonego penerstwa ;)

  pokaż komentarz
  Altar
 • mafiafb 0  

  @Developing: No dobrze, a jeżeli przyjedzie policja i przeszuka Ci plecak i znajdzie tą bluzę ? Nie ma jakiegoś 'wpisu do akt" czy coś ? Nie zostaje to gdzieś w Twoich papierach ?

  pokaż komentarz
  mafiafb
 • Developing 0  

  @mafiafb: Zostaje, ale tylko w systemie informatycznym. Ty natomiast dostajesz mandat za wykroczenie (jeśli bluza była warta mniej niż 250 zł) i tyle.

  pokaż komentarz
  Developing
 • oio154 +1  

  @Developing: To tak z ciekawości i przekory zapytam. Jak bluzka kosztuje 300 zł ale akurat była w promocji -50% to na jakiej podstawie ustala się jej wartość?

  pokaż komentarz
  oio154
 • Developing +1  

  @oio154: Na podstawie aktualnie obowiązującej ceny

  pokaż komentarz
  Developing
 • A.......a 0  

  @DeXteR25
  @Developing
  A jak jest z przeszukaniem/rewizją (nie wiem jak to nazwać), przed wejściem do klubu? Zawsze tam faceci macają po kieszeniach itd, natomiast nigdy na ich koszulce nie widziałem czegoś takiego jak licencja? Klub podpada pod imprezy masowe itd? Jestem ciekaw jak to wszystko wygląda formalnie.

  pokaż komentarz
  A.......a
 • Developing +2  

  @ArturWawa: Taka umowa niepisana. Chcesz wejść do klubu to zgadzasz się na obszukanie, nie chcesz, to wychodzisz.

  pokaż komentarz
  Developing
 • DeXteR25 +2  

  @ArturWawa: Jest jeszcze coś takiego jak "Obszukanie". Różni się stanowczo od kontroli osobistej i przeszukania. Ma na celu ujawnić czy nie wnosisz do klubu lub na teren imprezy masowej niebezpiecznych lub zabronionych prawnie przedmiotów. Polega na powierzchownym "oklepaniu" odzieży. Nie musisz się na nie godzić, jednak wtedy najczęściej opuszczasz teren imprezy.

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • A.......a 0  

  @DeXteR25:
  I wystarczy że pan na wejściu mówi że jest ochroniarzem tutaj? W sensie barmana też mogliby postawić jakby był duży ruch żeby im pomógł?

  pokaż komentarz
  A.......a
 • DeXteR25 0  

  @ArturWawa: Teoretycznie nie. W praktyce wiemy jak to wygląda ;) Częściej warunki fizyczne decydują o naborze do klubów niż uprawnienia, ale nie zawsze. Oczywiście możesz pana z ochrony zapytać o licencję lub uprawnienia na imprezy masowe, ale jak to się skończy w większości przypadków to chyba nie muszę tłumaczyć :)

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • Developing +1  

  @DeXteR25: Zarobieniem kilku stówek w niedalekiej przyszłości i narażeniem mamusi "ochroniarza" na wysyłanie paczek do aresztu.

  pokaż komentarz
  Developing
 • DeXteR25 0  

  @Developing: Oby. Często w takich klubach mamy do czynienia z ludźmi, którzy delikatnie mówiąc są na bakier z prawem. Lepiej czasem się nie narażać, bo żadne pieniądze zdrowia czy życia Ci nie przywrócą.

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • Developing +1  

  @DeXteR25: Prawda, ale lumpenproletariat nie może panoszyć się w nieskończoność.

  pokaż komentarz
  Developing
 • DeXteR25 0  

  @Developing: Jestem za! Chamstwo lub jak to ładnie ująłeś "lumpenproletariat" trzeba zwalczać. Jednak w granicach zdrowego rozsądku, życie jest zbyt cenne.

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • DeXteR25 +1  

  @Developing: Tak powinno to wyglądać. Brawa dla Policjantów. Zresztą wiem z autopsji, że Policja ma sposoby na takie sytuacje. Ludzie są różni. Policjanci i ochroniarze to też ludzie, jedni wiedzą co robią a inni nie. Zdarza mi się "dorabiać" na imprezach masowych w związku z moim doświadczeniem i uprawnieniami czasem jadę na jakieś zabezpieczenie jako pracownik służby porządkowej. Nie będę wymieniał firm ale często spotykam osoby, które lekko mówiąc nie powinny trzeć chrzanu nie mówiąc już o pracy w ochronie. Teksty typu: " Chodź tam, może się komuś przypie***li." Prowokowanie awantur, pokazywanie się jakim jest się kozakiem są na porządku dziennym. Zawsze znajdzie się taki przygłup, o ludziach z łapanki nie wspomnę. Potrzeba nam zmian w prawie i jasne rozgraniczenie, kto jest pracownikiem ochrony, kto pilnuje marketu itd. Do każdej takiej pracy obowiązkowe badania. Zdarzyło mi się nawet spotkać osoby po wyrokach na stanowiskach POF. Ojjj, mógłbym popowiadać to i owo.

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • Developing 0  

  @DeXteR25: Chętnie poczytam :)

  pokaż komentarz
  Developing
 • DeXteR25 0  

  @Developing: Nie wątpię. Jednak wolałbym nie pisać o tym w necie. Z różnych przyczyn.

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • Developing 0  

  @DeXteR25: Oczywiście, doskonale Cię rozumiem. Myślę, że mielibyśmy wiele wspólnych tematów. Ja jestem właśnie na etapie naprawiania Świata ;)

  pokaż komentarz
  Developing
 • DeXteR25 0  

  @Developing: Chętnie spotkam się w realu jeśli masz ochotę i czas i jesteś z okolic śląska. Wtedy mogę odpowiedzieć na większość pytań, posiadam też inne "materiały", którymi mógłbyś się zainteresować. Jak coś to PW

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • Developing +1  

  @DeXteR25: Zależy jakie to materiały, jeśli podręczniki wydawnictwa szkolnego to mam tego dużo :) niestety, na Śląsk mam daleko, ale PW - jak najbardziej!

  pokaż komentarz
  Developing
 • DeXteR25 +1  

  @Developing: Nie mówię absolutnie o źródłach wiedzy. Podpowiem Ci, że dużo widziałem a część udało mi się uwiecznić :)

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • Developing +1  

  @DeXteR25: Z tym uwiecznianiem, to trzeba uważać, kiedyś była z tym zadyma

  pokaż komentarz
  Developing
 • DeXteR25 0  

  @Developing: W takim razie nie było tematu :)

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • Developing +1  

  @DeXteR25: http://www.youtube.com/watch?v=iQkArTtihE0

  pokaż komentarz
  Developing
 • DeXteR25 0  

  @Developing: Oj. Nazwoziło się ludzi swego czasu na izbę. W większości przypadków to był dramat, ale były tez śmieszne sytuacje :)

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • Developing +1  

  @DeXteR25: E tam dramat, ja po pewnym czasie chińczyka jadłem na izbie bez problemu :)

  pokaż komentarz
  Developing
 • Onlinemaster 0  

  @Developing: Wszystko ładnie pięknie, ale zrobił się tu misz masz do tego stopnia, że nic już z tego nie wiem (nie tylko zresztą ja) a temat ciekawy i wysoce w życiu pomocny :-)
  Proponuję jakoś to teraz podsumować, już bez zbędnych pytań i komentarzy ze strony wykopowiczów co wolno a czego nie nie tylko "łochroniarzom" ale i nam.

  pokaż komentarz
  Onlinemaster
 • Developing +8  

  @panpe: Ochroniarz popełnił przestępstwo. Po pierwsze nikt nie ma prawa Was bić, po drugie ochroniarz nie ma prawa naruszyć w żaden sposób Waszej nietykalności. Od razu należy dzwonić po Policję i zakładać sprawę. Myślę że ten czyn nie kwalifikuje się nawet jako naruszenie nietykalności, tylko zwyczajowe pobicie. A z takimi szmatami, to wiedzą co zrobić, szczególnie w niebieskich pokojach. Piętki ładnie mu obiją lolitą.
  Co więcej, mieliście pełne prawo oddać mu ze wzmożoną siłą.
  Nie jeden taki śmieć już leżał skuty, nie jeden pobity i nie jeden skończył w więzieniu. Tak więc do roboty!

  pokaż komentarz
  Developing
 • panpe 0  

  @Developing: Heh, sprawa sprzed ~ 3 lat, więc za późno na jakieś akcje, ale przynajmniej mogę teraz napisać: Klubokawiarnia "Niebo", Wrocław, Pasaż Niepolda - dają bezprawnie w ryja. A niech mają reklamę - ot co. Zresztą tam chyba cała ochrona tak: http://www.youtube.com/watch?v=TkCIRt8Vl6g

  pokaż komentarz
  panpe
 • kubenkrk 0  

  @panpe: Najlepiej całą sytuację jest nagrać telefonem (chociaż w takim wypadku to mogłyby być z tym trudności...), bo zeznania osób "nietrzeźwych" w świetle prawa są nieco mniej wiarygodne dla policji, niż zeznania grupy trzeźwych ochroniarzy. Mimo iż wszyscy w tym gronie wiedzą, że ochroniarze zwyczajnie lubią dać w mordę, to bez nagrania i świadków, może być ciężko cokolwiek ugrać.

  pokaż komentarz
  kubenkrk
 • DeXteR25 +6  

  Ekhm. Jako osoba długoletnio związana zarówno Ochroną jak i Policją nie mogę się nie udzielić w temacie. Jest w nim kilka nieścisłości. Zgadzam się, że zatrudnia się ludzi z łapanki wielokrotnie do zabezpieczania imprez masowych jak i obiektów publicznych i przemysłowych. Jednak pracownik ochrony nie posiadający licencji ma również prawa i obowiązki wynikające z ustawy. Uważajcie z tymi wskazówkami typu: "Jemu nic nie wolno, mogę go olać lub bezkarnie sobie odejść w każdej sytuacji." No nie do końca. Faktem jest, że 90% ochroniarzy nie zna swoich podstawowych praw i obowiązków, funkcjonariusze policji podobnie. Jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę to można wyjść obronnie z każdej nieprzyjemnej sytuacji naruszenia swoich uprawnień zarówno przez funkcjonariuszy policji jak i ochroniarzy.

  W myśl art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz.U. Nr 114, poz. 740, ze zm.), pracownik ochrony to osoba posiadającą licencję pracownika ochrony fizycznej lub licencję pracownika zabezpieczenia technicznego i wykonującą zadania ochrony w ramach wewnętrznej służby ochrony albo na rzecz przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia, lub osoba wykonująca zadania ochrony w zakresie nie wymagającym licencji. Zakres zadań wymagających licencji określa rozdział 5 ustawy. Na podstawie art. 36 ust. 1 z zw. z art. 26 ust. 1 pkt 5 można stwierdzić, że pracownik ochrony nie posiadający licencji ma uprawnienia przewidziane w art. 36 ust.1 pkt 1-3, o ile oczywiście w pozostałym zakresie działa zgodnie z prawem (np. nie wykonuje zadań zastrzeżonych dla osób posiadających licencje).

  Po ludzku tłumacząc. Jeżeli jesteście podejrzani o popełnienie wykroczenia lub przestępstwa a pracownik ochrony przedstawił Wam podstawę prawną i faktyczną podjętych wobec Was czynności to najgorsze co można zrobić to szarpać się z ochroniarzem lub próbować odejść. Jeżeli nic nie zrobiliśmy to wzywamy policję.

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • be_a_st +2  

  @DeXteR25: weź przytocz mi te przepisy, bo nie chce mi się teraz szukać, ale pamiętam że była jakaś rozbieżność między ustawą a rozporządzeniem w łaśnie w temacie co może nielicencjonowany.

  pokaż komentarz
  be_a_st
 • _Liquid +1  

  Czyli w końcu jak to jest?
  1. Jeśli mam swoją działkę i na niej własną ochronę to mogą oni zainterweniować gdy np ktoś mi się włamuje czy nie?
  2. Czy moja osobista ochrona może zainterweniować, gdy jestem gdzieś poza miejscem zamieszania, ale np pod dyskoteką ktoś "ma do mnie problem"?

  pokaż komentarz
  _Liquid
 • Developing +2  

  @_Liquid:
  1. Tak, ponieważ włamanie to przestępstwo. Ty też możesz interweniować, nawet jak nie ma ochrony. A gdy nie ma Ciebie, to ochrona działa z Twojego upoważnienia.
  2. Tak, ale tylko w momencie gdy ktoś Cię uderzy - wtedy popełnia przestępstwo, a ochroniarze mogą działać.

  pokaż komentarz
  Developing
 • BardzoNormalny +3  

  @Developing: mogą działać nawet jak jest usiłowanie. Bo wg Twojego rozumowania najpierw bandyta na oczach ochrony musi rozciąć komuś nożem gardło by Ci go siłą unieszkodliwili, a niech spróbują nie mieć licencji ! Bo wtedy naruszą jego nietykalność...

  pokaż komentarz
  BardzoNormalny
 • Developing 0  

  @BardzoNormalny: Stan wyższej konieczności. Jasne, to co mówisz ma sens. Ja mam mózg jednak wyprany procedurami, i np. unieszkodliwienie kogoś, zanim coś zrobił, kojarzy mi się z prokuratorem ;)

  pokaż komentarz
  Developing
 • BardzoNormalny -3  

  @Developing: Jak masz wyprany to masz słabą psychikę, powinni Cię zwolnić bo jesteś niebezpieczny

  pokaż komentarz
  BardzoNormalny
 • Developing +7  

  @BardzoNormalny: Kolega bardzo przewrażliwiony jest. Albo szukasz jakieś dyskusji niepotrzebnej. Co tak się ciśniesz, szukasz na siłę. Tutaj coś nie tak, tutaj przepis mówi inaczej, tutaj mała Madzia nie żyje. Po co ta spina, lepiej napić się piwka, sypnąć dowodami solidnymi, wdać się w fajną dyskusję. Nie bo po co.

  pokaż komentarz
  Developing
 • emdante -1  

  @Developing: Nie stan wyższej konieczności, tylko obrona konieczna.

  pokaż komentarz
  emdante
 • boon3pol -1  

  @emdante: jak zwał, tak zwał. ważne, że wiesz o co chodziło

  pokaż komentarz
  boon3pol
 • M4h00n -7  

  Z tego co mi wiadomo ochroniarz NIE może nas przeszukać, bez naszego pozwolenia, otworzyć plecaka itp itd. Jedyne co to może go obmacać. Jednak może nas zatrzymać do przyjazdu policji np. gdy nie zgadzamy sie na otwarcie plecaka.

  pokaż komentarz
  M4h00n
 • Developing +9  

  @M4h00n: A jakim prawem ma Cię ująć jeśli nie zgadasz się na otwarcie plecaka? Nie popełniłeś przestępstwa to on nic nie może zrobić, ujęcie Ciebie w tym momencie to przestępstwo ale z jego strony. Obmacać to on może żonę po pracy. Na jakiej podstawie ktoś kto nie ma podstawowych praw ku temu, może Ciebie zatrzymać do czasu przyjazdu Policji?

  pokaż komentarz
  Developing
 • prezes1270 0  

  @Developing: jeśli nie jest pewny ujmować nie powinien, bo naraża się na konsekwencje jeśli się pomyli, odradzam jednak stawianie się(pracownik ochrony z licencją ma prawo użyć środków przymusu bezpośredniego w celu podporządkowania się wydanym poleceniom, a to może boleć), w momencie ujęcia prac. ochrony jest "na prawie" dopiero policja może go sprowadzić na ziemię.

  pokaż komentarz
  prezes1270
 • Developing +3  

  @prezes1270: Poleceniom wydanym na ochranianym obiekcie. Pamiętaj, że w miejscu publicznym uprawnienia licencjonowanego pracownika ochrony w stosunku co do osób trzecich wygasają na mocy ustawy.

  pokaż komentarz
  Developing
 • kubenkrk 0  

  @prezes1270: No dobrze, to może mnie ująć i zmusić fizycznie (bo mówisz o środkach przymusu bezpośredniego), abym się udał z nim 'na zaplecze' w celu oczekiwania na policję?

  pokaż komentarz
  kubenkrk
 • prezes1270 0  

  @Developing: owszem, wyjątkiem jest bezpośrednia ochrona osób oraz odpieranie bezprawnego i gwałtownego ataku na ochraniane mienie(konwoje)

  pokaż komentarz
  prezes1270
 • prezes1270 0  

  @kubenkrk: takie uprawnienia nadaje ustawa, rozporządzenia będące aktami wykonawczymi do niej określają dokładnie tryb takich działań, oczywiście jeśli się pomyli to może dostać nieźle po tyłku.

  pokaż komentarz
  prezes1270
 • Prokrastynatorek +2  

  @Developing: Ok, to czy taki sklep czy centrum handlowe jest terenem prywatnym czy publicznym? Bo to nie zostało chyba nigdzie napisane a dosyc sporo wnosi.

  pokaż komentarz
  Prokrastynatorek
 • breeder 0  

  @Prokrastynatorek: Sklep jest miejscem publicznym, bo jest dostępne dla nieokreślonej liczby osób. Właściciel sklepu otwierając go dla ludzi godzi się z tym, że będzie to miejsce publiczne. Wyjątkiem jest sklep po czasie zamknięcia i przed czasem otwarcia. Wtedy wchodząc na jego teren naruszasz mir domowy, a licencjonowany ochroniarz może stosować wobec Ciebie środki przymusu.

  Prawdopodobnie, gdy sklep jest otwarty i jest w nim licencjonowany ochroniarz, to ze względu na to, że jest to miejsce publiczne, nie może stosować środków przymusu, bo nie ochrania on zamkniętego obiektu, do którego mógłby się ktoś włamać. Wyjątkiem jest chyba sytuacja, gdy ktoś ma niebezpieczne narzędzie, kradnie coś (widać, że kradnie) i ucieka z tym, robi komuś krzywdę.

  @Developing: Tak jest jak napisałem?

  pokaż komentarz
  breeder
 • krzysiek155 0  

  Jestem ciekawy, czy w sklepach, w których znajdują się szafki na torby i inne tego typu przedmioty, ochroniarz może sprawdzić zawartość torby, której nie zostawiłem w szafce?
  Bo miałem taką sytuację i ochroniarz stwierdził, że miałem obowiązek ją tam zostawić, a wchodząc do sklepu z torbą łamię jakiś regulamin czy coś. Na odczepnego pokazałem mu zawartość torby, bo nic nie schowałem.

  pokaż komentarz
  krzysiek155
 • Developing +7  

  @krzysiek155: Regulamin sklepu nie może łamać prawa. A sprawdzanie przez ochroniarza zawartości Torby jest jego łamaniem. Tak więc, regulamin o kant dupy obić, nie trzeba go przestrzegać.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Palwed -2  

  @krzysiek155: a gdzie niby ten regulamin jest ? Jak przed wejściem by mi go okazali to spoko, ale ja wchodząc do sklepu nie czytam żadnego regulaminu ergo nie mam obowiązku przestrzegania go

  pokaż komentarz
  Palwed
 • Prokrastynatorek -1  

  @Palwed: Przy zatrzymaniu przez kanara w autobusie mówisz to samo? Że nie było regulaminu na drzwiach pojazdu? Just sayin'.

  pokaż komentarz
  Prokrastynatorek
 • gresiu12 +1  

  @Prokrastynatorek: Regulamin jest zawsze na szybie/scianie za plecami kierowcy. Druga sprawa ze pewnie w momencie wejscia do pojazdu zobowiazujemy sie do przestrzegania panujacego tam regulaminu.

  pokaż komentarz
  gresiu12
 • Palwed 0  

  @Prokrastynatorek: tak jak napisał @gresiu12 - w środkach komunikacji miejskiej masz okazany regulamin. Co więcej zasady transportu zbiorowego są określone przepisami rangi ustawy i licznych rozporządzeń - są więc objęte prawem powszechnie obowiązującym. Ze sklepami tak nie jest.

  pokaż komentarz
  Palwed
 • breeder 0  

  @Developing:

  Tak, ale czy ochrona może, na zlecenie właściciela obiektu, odmówić mi wejścia na jego teren, jeśli mam przy sobie plecak?
  Czy jest to prawda dla każdego obiektu, czy też tylko dla obiektów, które nie są miejscami publicznymi?
  A może owszem, może mi odmówić wejścia, ale jeśli jest to sklep, to łamane są moje prawa jako konsumenta, bo odmawia mi się zakupu towaru, który tam się znajduje?

  Jak to jest?

  pokaż komentarz
  breeder
 • Developing +1  

  @breeder: Ochrona jak najbardziej może odmówić Ci wejścia na teren obiektu, gdyż należy on do prywatnej osoby.

  pokaż komentarz
  Developing
 • raj +1  

  @Developing: Znowu mi sie wydaje to sprzeczne z cytowanym już art. 138 KW: "Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług [...] umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia".

  Odmowa wpuszczenia mnie do sklepu jest odmową świadczenia bez uzasadnionej przyczyny, bo to że właściciel sobie wymyślił, że nie wolno wchodzić z plecakami, raczej taka uzasadnioną przyczyna nie jest.

  pokaż komentarz
  raj
 • w.....o +1  

  @Developing Jak wygląda sprawa na lotniskach jak ochroniarz/mundurowy/wojskowy podchodzi do mnie, żebym nie zostawał bagażu bez opieki? :D

  pokaż komentarz
  w.....o
 • Developing +3  

  @weztato: Odrębne przepisy, dotyczące bezpieczeństwa w komunikacji powietrznej/portach lotniczych itd. Pamiętaj jednak, że mundurowy ma prawo do wydawania poleceń, więc musisz się do nich zastosować.
  Na lotniskach jest coś takiego jak Straż Ochrony Lotniska, ale nie wiem jakie mają kompetencje. Wiem natomiast że przejmują obowiązki Straży Granicznej. Nadal jednak tylko Straż Graniczna ma prawo do odprawy paszportowej, jako instytucja do tego powołana.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Developing +3  

  Rano się tym zajmę. Teraz uciekam spać. Pękło już ze 12 browarów i mam kołowrotek w głowie. Dziękuję wszystkim za dyskusję. Wieczorkiem będę odpowiadał na resztę Waszych pytań.
  Do zobaczenia!

  pokaż komentarz
  Developing
 • Antinho +1  

  Jeszcze pytanie gwoli wyjaśnienia. Jak być w 100% pewnym, że dany ochroniarz jest nielicencjonowany ?

  pokaż komentarz
  Antinho
 • M4ks +2  

  @Antinho: licencjonowany ma obowiązek pokazać ci legitymację. Jak nie pokaże - traktujesz go jak każdego innego człowieka

  pokaż komentarz
  M4ks
 • masaroaldo +2  

  Co z kanarami jak poproszą o bilet, mają prawo uniemożliwić ci wyjście z pojazdu?

  pokaż komentarz
  masaroaldo
 • Keffiro +2  

     Miesiąc temu byłem w sklepie Auchan i wszedłem na sklep z plecakiem. Przy kasie, po skasowaniu towaru, kasjerka poprosiła mnie o pokazanie zawartości plecaka, ponieważ mają zasadę, że jeśli wnosi się na sklep plecak, to trzeba go owinąć w jakąś folię. Spieszyłem się, więc pokazałem jej to co miałem, czyli mapę, jakieś papierki, pustą butelkę i nieotwartą Kroplę Beskidu. Uznała, że to może być z tego sklepu i zawołała ochroniarza. Po kilkuminutowej rozmowie z ochroniarzem w końcu sobie odpuścili.
     Pragnę zaznaczyć, że przy wejściu do sklepu nie było żadnej informacji o foliowaniu plecaków, a żaden ochroniarz do mnie nie podszedł i się nie zainteresował plecakiem.
     Gdybym się nie spieszył, to zapewne olałbym kasjerkę i poszedł dalej licząc się z tym, że przy próbie opuszczenia sklepu zatrzyma mnie ochroniarz i będę się z nim musiał wykłócać wiedząc oczywiście, że mam rację. Uznałem, że mogłoby mi zająć to zbyt dużo czasu i nie zdążyłbym na autobus.

  pokaż komentarz
  Keffiro
 • matfeusz +2  

  można filmować telefonem czy nagrywać w inny sposób poczynania pracownika ochrony podobnie jak to jest z policjantami itp?

  pokaż komentarz
  matfeusz
 • armon +2  

  Ej, w ogóle to dla mnie to są jaja, że nie wpuszczają ludzi z plecakami do sklepu. WTF? ktoś mi wyjaśni ten fenomen? Że plecak niby pojemny to w nim coś zmieszczę? Jak mam go na plecach to niby jak coś do niego wrzucę? Podskoczę to się otwiera, jak skoczę w bok to towar wrzuca się tam magnesem, a jak kucnę to się zamyka?

  Przecież kradzież do plecaka na kamerze ewidentnie będzie widać. Natomiast panie z torebkami wpuszczają, no bo przecież tam trudno coś schować. Nie zrozumiem tej logiki. Najlepsze jest jeszcze jak nie wpuszczają z plecakami, gdy mają na wyjściu przejście, która sprawdza, czy się czegoś nie zabrało - porażka.

  pokaż komentarz
  armon
 • be_a_st +2  

  Ja już dawno temu wymyśliłem sobie, co zrobić jak ktoś zechce mi obejrzeć torbę czy kieszenie. (oczywiście nie czepiam się tutaj sytuacji typu płacę za towar elektroniczny w wewnętrznej kasie w markecie a przy wyjściu pokazuję paragon i że w torebce mam ten sprzęt).

  Moja odpowiedź będzie brzmiała: "10 zł i pokażę co mam. Jak będzie coś kradzionego, to oddam, jak nie, to zatrzymuję. Nie chcesz ryzykować pieniędzy? To jakim prawem zawracasz mi głowę, przecież do ujęcie potrzebne jest złapanie na gorącym uczynku". Oczywiście jak najszybciej wyjąć telefon i nagrywać.

  pokaż komentarz
  be_a_st
 • Developing 0  

  @be_a_st: Też lubisz się nad nimi znęcać? :D

  pokaż komentarz
  Developing
 • be_a_st 0  

  @Developing: Trochę. Kiedyś mojego kolegę (spokojny chłopak) ochroniarze z empika zabrali na zaplecze na przeszukanie, bo podejrzewali, że coś ukradł. Mówi, że strachu się trochę najadł, bo tu byczki, nikogo w polbiżu. Każdego może nieprzyjemność spotkać, więc sobie obiecałem, że jakby co to na zapleczę nigdy nie pójdę.

  Jak studiowałem, to po pierwszym roku w wakacje przepracowałem w Solid Security 2 miesiące. Ale obiektem był szpital, więc jak to tam sklepach jest, to nie wiem...

  pokaż komentarz
  be_a_st
 • tomek001 +2  

  Nie chodzę do sklepów gdzie ochrona się czepia. Jak nie kontrolują pracowników to niech tracą klientów.

  pokaż komentarz
  tomek001
 • t..2 0  

  @Developing: Świetne wyjaśnienie czego wolno czego nie. Sam byłem kiedyś proszony o pokazanie plecaka, a że miałem pusty to pokazałem, bo nie chciałem fujary zawracać, ale teraz wiem co mi wolno i co ochroniarzom wolno i nie dam się wydymać :)
  Kiedy mniej więcej będzie to AMA?

  pokaż komentarz
  t..2
 • Developing +2  

  @t712: Mam trochę wolnego czasu, więc jutro wieczorem zasiądę do komputera i spłodzę coś porządnego. Niestety nie wiem jak miałbym nazwać takie AMA. Pomoc prawna? Brzmi trochę jak reklama.

  pokaż komentarz
  Developing
 • t..2 0  

  @Developing: Faktycznie, lepiej gdyby to znalezisko przerobić na AMA, bo już mnóstwo pytań padło i dyskusja ostra ;)

  pokaż komentarz
  t..2
 • Developing +1  

  http://www.wykop.pl/link/1256809/ama-porady-prawne-developinga/

  pokaż komentarz
  Developing
 • Jendrasss 0  

  @Developing:

  Chylę czoła przed Twoją znajomością prawa. Jednak chciałbym jeszcze na moment wrócić do tematu związanego z ochroną. Dziwię się, że tak nie trawisz ochrony będąc swego czasu kontrolerem biletów (o zgrozo, kanar :D).
  Nie pasuję do żadnego z rodzajów ochroniarzy, raczej chodzę po centrum handlowym oglądając się za dziewczynami i zagadując jak starczy odwagi ;).
  Wyganiam gówniarzerię wyłączającą ruchome schody (całe szczęście że są jeszcze za młodzi żeby zasłaniać się kodeksami :D). Klienci którzy tak nas nie lubią nie mogą przecież wspinać się pod taką stromiznę. Jeśli kiedyś na mojej służbie pojawi się złodziej będę go gonił i na pewno nie zatrzymam się przy drzwiach wyjściowych. Kiedy już go dopadnę a on nadal nie będzie chciał "współpracować" i naruszy moją nietykalność cielesną :P pewnie wybije mu kilka zębów. W końcu zrobiłbym to nawet nie mając ze sobą radia i munduru (bo nic więcej nie mam) .
  Jedyna różnica polega na tym że płacą mi żebym był na miejscu.
  A jeśli (odpukać) wybuchnie pożar, też będę robił to za co mi płacą. Poprowadzę cały ten motłoch który tak nienawidzi ochroniarzy do wyjść ewakuacyjnych sam wychodząc ostatni. W końcu zostałem do tego odpowiednio przeszkolony.
  Patrząc na wasze komentarze zaczynam tęsknic za stocznią. I może Was zaskoczę ale nie wszyscy tam chleją :D

  pokaż komentarz
  Jendrasss
 • jankowalskipomaga 0  

  @Jendrasss: wybacz to co powiem....masz bardzo odpowiedzialną robotę bo jesteś licencjonowanym/lub nie/ PRACOWNIKIEM OCHRONY: pilnujesz "rejonu"/zazwyczaj od filara do filara/,jesteś wieszakiem na mundur, w założeniu powinieneś narazic swoje zycie w obronie innych osób albo powierzonego mienia a wszystko to za rewelacyjną stawkę godzinową tj 4-6 zł za godzinę i zazwyczaj pracując w systemie 24/48 tj 24 godziny zapierdalasz-snujesz się od słupa do słupa a 48 g po zmianie masz wolne..Gratuluję!

  pokaż komentarz
  jankowalskipomaga
 • Jendrasss via Android 0  

  @jankowalskipomaga:
  Wybaczam.

  pokaż komentarz
  Jendrasss
 • vense 0  

  Czy nagrywanie telefonem ochroniarza, kiedy ten nas łapie bezpodstawnie przy bramce, jest prawnie dozwolone?

  pokaż komentarz
  vense
 • Developing +1  

  @vense: Nagrywać możesz zawsze i wszędzie. Ochroniarz nie jest jednak osobą publiczną, dlatego przed opublikowaniem jego wizerunku w sieci, powinieneś zakryć jego twarz.
  Jeśli nagranie chcesz dostarczyć bezpośrednio na Policję lub do Prokuratury, nie masz takiego obowiązku.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Dinth +1  

  Mialem kiedys epizod pracy w ochronie.
  Wujek kolegi byl jakas szycha w pewnej dosc znanej w krakowie firmie i zalatwil nam obu prace. Dostalismy licencje I i II stopnia, bez jakichkolwiek kursow, egzaminow, co wiecej oboje nie spelnialismy nawet prawnych wymogow aby taka licencje uzyskac (mielismy oboje po 20 lat, przy wymaganych ukonczonych 21, a ja bylem rowniez karany). Dostalismy przydzial na tak zwanych detektywow sklepowych, lazic po sklepie calymi dniami, bajerzyc ekspedientki (calkiem ladne i do tego wyzwolone, jedna z nich nawet lubiala bawic sie z ochroniarzami jego wlasnymi kajdankami :) ). Oczywiscie zadnych umow o prace czy nawet zlecenia nie bylo, byla tylko praca na czarno.
  Cala ta praca to byl jeden wielki pic na wode, za trzy miesiace mielismy jednego zlodzieja, za ktorym uganialismy sie po calej galerii handlowej, wraz z ochrona tej galerii. Poniewaz w naszym sklepie nie bylo nic wartego ukradzenia, a ochrona dosc silna - trzy ekspedientki oraz dwoch ochroniarzy - nawet w cywilu - na sklepie o powierzchni kilkunastu metrow kwadratowych rzuca sie w oczy. Dostalismy polecenie od szefa zmiany zeby falszowac raporty sluzbowe o zatrzymaniach, wiec co pare dni sami chowalismy jakis towar do kieszeni, nagle wszyscy wylatywalismy ze sklepu za jakims bogu ducha winnym klientem, oczywiscie nie zatrzymywalismy go, za rogiem pisalismy fikcyjny raport, z calkowicie wymyslonymi przez nas danymi osobowymi, po czym po jakims czasie w chwale i glorii wracalismy do sklepu z "odzyskanym" towarem i oddawalismy raport szefostwu sklepu i naszemu. Wilk byl syty i owca cala - sklep byl ochraniany, ochrona "skuteczna i potrzebna", mysmy mieli prace, a nasz pracodawca kontrakt.
  Pozniej wybuchla pewna afera, gdyz koledzy z drugiej zmiany akurat mieli kaca czy cos, zamiast przyjsc do pracy, to przyslali dwoch swoich kolegow, calkowicie z ulicy, nie powiadamiajac przy tym zupelnie nikogo, a akurat do sklepu przyjechalo szefostwo z niemiec (byla to sieciowka) i zaczelo zadawac pytania - co to za dwoch chlopaczkow caly czas sie kreci po sklepie i gdzie jest ochrona, moja firma stracila tam kontrakt, a ja nie mialem ochoty juz pracowac w ochronie w innym miejscu.

  Fajna w tej pracy byla jeszcze mozliwosc jezdzenia na gape po calym Krakowie, kanary na widok licencji, czy nawet na slowo ze jestesmy z I*** (ups, prawie wymsknela mi sie nazwa firmy) po prostu przechodzili dalej.

  pokaż komentarz
  Dinth
 • jankowalskipomaga 0  

  @Dinth: jak dla mnie w wielu wypadkach opłata za ochranianie obiektu to swego rodzaju haracz- cos jak reket .płacisz za nic a właściwie za naklejkę informującą że tego obiektu chroni taka a nie inna firma ochroniarska.skutek jest zawsze taki sam-nie znam przypadku by pracownicy ochrony obiektu, do którego dokonano włamania zatrzymali włamywacza -zawsze zjawiali się za późno a jak już coś ujawnili to wzywali policje...po cóż więc płacic za ochronę?

  pokaż komentarz
  jankowalskipomaga
 • kierczu 0  

  @Developing: A co z egzekwowaniem przez ochronę Regulaminów? np. takiego w kinie: w zeszłym tygodniu wybrałem się na maraton filmowy (ok 11 godzin, 3 części Lotr od 10 w nocy). Nie wchodząc w szczegóły, nie wpuszczali ludzi ze swoim prowiantem. Najpierw kasowali bilety, a pózniej przy wejściu do sal kazali otwierać plecaki. Większość osób zostawiała swoje picie, chrupki, czy nawet kanapki przed wejściem, niektórzy wracali się na parking (nie wiem czy mieli później problem z ponownym wejściem, w końcu bilety były już skasowane {rozerwane}). Ja osobiście nie miałem ochoty dać się wymacać, ani kłócić się po nocy, więc namówiłem znajomych i zwróciliśmy bilety. Dostaliśmy wszystkie pieniądze z powrotem.

  Czy w takiej sytuacji należy zadzwonić po policję? Rozumiem, że kino musi zarabiać, kupiliśmy też popkorn, ale nie wyobrażam sobie całej nocy bez kanapek i energetyków.

  ps. historyjka z Multinika z zeszłego tygodnia

  pokaż komentarz
  kierczu
 • Developing +1  

  @kierczu: Po prostu, wewnętrzny regulamin kina. Skoro nie pozwalają, to nie możesz wnieść własnego jedzenia. Nie musisz jednak pokazać zawartości plecaka, wtedy wracasz do kasy, odbierasz pieniądze i heja

  pokaż komentarz
  Developing
 • Altar 0  

  @Developing: @kierczu: Wydaje mi się, że ten regulamin powinien wisieć w miejscu widocznym sprzed kas. Ale też jeśli dostaliście zwrot kasy, to nie bardzo jest się o co spinać. Tym czasem na przyszłość lepiej zawczasu przeczytajcie regulamin kina w necie. Nie będą go celowo dla Was zmieniać w razie czego, a wiadomo, że na maratonach są nastawieni na łapankę.

  pokaż komentarz
  Altar
 • Vorland 0  

  Pytanie do znawców prawa. Jak się to ma to imprez masowych? Mogą sprawdzić mój plecak/torbę? Co mogą, a czego nie mogą? Mogą oklepać mnie po kieszeniach?

  pokaż komentarz
  Vorland
 • Developing +1  

  @Vorland: Było wyżej, opisałem już taką sytuację. Ustawa o imprezach masowych, pozwala im na dokonanie kontroli osobistej, ale tylko za Twoją zgodą. Jeśli się na nią nie zgodzisz, nie wejdziesz na teren imprezy.

  pokaż komentarz
  Developing
 • Vorland 0  

  @Developing: Dziękuję, musiała mi umknąć ten wątek.

  pokaż komentarz
  Vorland
 • rafiko36 +1  

  Jakie kodeksy najlepiej przeczytać żeby się 'zapoznać z prawem'. co mi wolno a czego nie wolno - i co wolno a czego nie wolno innym? Jest tego sporo więc gdybym wiedział od jakich konkretnie najlepiej zacząć byłoby fajnie.

  pokaż komentarz
  rafiko36
 • bombladen 0  

  pracownik ochrony - osobę posiadającą licencję pracownika ochrony fizycznej lub licencję pracownika zabezpieczenia technicznego i wykonującą zadania ochrony w ramach wewnętrznej służby ochrony albo na rzecz przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia**, lub osobę wykonującą zadania ochrony
  w zakresie nie wymagającym licencji,**-
  ZAKOP BO AUTOR NIE PRZECZYTAŁ CAŁEJ USTAWY :)

  pokaż komentarz
  bombladen
 • vense 0  

  Dzięki.. Czyli uwagi zwrócone przez kasjerkę supermarketu o nazwie pewnego owada :) - "W sklepie nie wolno nagrywać. Regulamin na to nie pozwala" są zupełnie bezpodstawne?

  pokaż komentarz
  vense
 • n0xx 0  

  Czy ochroniarz posiadający licencję musi ją mieć przy sobie ?
  Jeżeli będzie coś do mnie pyskować a ja się go zapytam czy posiada licencje musi mi ją okazać ?

  pokaż komentarz
  n0xx
 • Developing 0  

  @n0xx: Musi mieć ją przy sobie, a na Twoje wezwanie musi ją okazać. Ale tylko gdy jest w pracy. Po pracy, jego uprawnienia wygasają.

  pokaż komentarz
  Developing
 • n0xx 0  

  @Developing: Dzięki za odpowiedź, dobrze wiedzieć takie rzeczy.

  pokaż komentarz
  n0xx
 • DeXteR25 0  

  @n0xx: Tak. Podczas wykonywania działań ochronnych pracownik ochrony posiadający licencję powinien ja mieć przy sobie i udostępnić na żądanie w sposób umożliwiający odczytanie danych.

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • RocketSlayer 0  

  1) ustalania uprawnień do przebywania na obszarach lub w obiektach chronionych oraz legitymowania osób, w celu ustalenia ich tożsamości,
  Z tego wynika, że ochroniarz z licencją może zażądać pokazania dowodu osobistego, legitymacji?

  pokaż komentarz
  RocketSlayer
 • Onlinemaster 0  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  Onlinemaster
 • Beowulf111 0  

  "Jedynie w miejscu ochranianym" aha to sklep nie jest miejscem ochranianym

  pokaż komentarz
  Beowulf111
 • prestigever 0  

  Czy konduktor ma takie same prawa jak kanar? Może prosić o okazanie dokumentu tożsamości? Co w razie odmowy?

  pokaż komentarz
  prestigever
 • MKM18 0  

  @Developing
  Wiesz może jak to jest z wnoszeniem własnego jedzenia do kina, bądź też alkoholu do klubów? Kina czy kluby maja własne regulaminy które zabraniają wnoszenia i spozywania tego co przyniesie się z zewnatrz do ich lokali. Czy mogą zabronić czegos takiego, i czy jest to legalne?

  pokaż komentarz
  MKM18
 • Developing 0  

  @MKM18: Mogą. Tak samo jak ja zabraniam wchodzić do mojego mieszkania w butach :)

  pokaż komentarz
  Developing
 • kminek000 0  

  Chcieli zabłysnąć i zrobić efektowna akcje ale jednak coś nie wyszło.

  pokaż komentarz
  kminek000
 • Jarusek 0  

  Nie do końca dobrze to napisałeś.

  Nawet jak popełniłeś przestępstwo/wykroczenie nielicencjonowana ochrona bądź obywatele nie mają prawa cię ująć jeśli współpracujesz - nie uciekasz, nie mataczysz, wylegitymujesz się i prosisz o liścik z sądu do domu. Nie masz obowiązku nigdzie z nimi iść ani czekać na policję.

  Art. 243. § 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.
  § 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

  pokaż komentarz
  Jarusek
 • nico112 -1  

  @Developing
  Kradzież jest wtedy kiedy ktoś wyjdzie poza bramki z rzeczą za która nie zapłacił więc bramka jest środkiem technicznym który pomaga wykrywać. Sklep jest miejscem prywatnym a dobra ochraniania to rzeczy za które klient nie zapłacił więc ma prawo ująć. Ochroniarze najczęściej proszą o wyłożenie wszystkich rzeczy z kieszeni/plecaka jeśli tego nie zrobisz wzywają patrol policji.

  pokaż komentarz
  nico112
 • Developing +1  

  @nico112: A na jakiej podstawie mnie ujmą?

  pokaż komentarz
  Developing
 • DeXteR25 -2  

  @Developing:

  W OBIEKCIE HANDLOWYM

  Sklepy i placówki handlowe nie podlegają obowiązkowej ochronie. Zwykle większość zatrudnionych tam pracowników nie ma licencji, a co za tym idzie, ich uprawnienia są dość ograniczone.

  Zastrzeżenie:
  Prawo wymaga licencji pierwszego stopnia tylko od pracownika nadzorującego pracę ochroniarzy.

  Pracownik nielicencjonowany może jedynie ująć osobę, co do której ma uzasadnione podejrzenie, że popełniła wykroczenie lub przestępstwo (np. kradzież towaru). Po ujęciu niezwłocznie wzywa policję.

  Ochroniarz nie ma prawa:

  żądać okazania dowodu osobistego lub innych dokumentów potwierdzających tożsamość,
  przeszukać bagażu (torby, plecaka),
  przeprowadzić kontroli osobistej.


  Dwie ostatnie czynności zastrzeżone są wyłącznie dla policji i innych służb publicznych (ABW, Straży Granicznej itp.).

  Jeżeli uznamy, że sprawa zostanie szybko wyjaśniona, możemy dobrowolnie okazać ochroniarzowi zawartość swojej torby i pozwolić przeszukać rzeczy osobiste. Nie musimy jednak się na to zgadzać. Jeśli odmówimy, ochrona wezwie funkcjonariuszy policji, którzy podejmą dalsze kroki w sprawie.

  Po przyjeździe policjant ma prawo przeszukać torbę i rzeczy osobiste podejrzanego klienta. Może też spisać jego dane osobowe. Czynności te nie powinny odbywać się w obecności pracownika ochrony.

  Ważne:
  Jeżeli sklep posiada monitoring, a klient chce udowodnić swoją niewinność, policja może zabezpieczyć nagranie z kamer jako dowód w sprawie. Film taki może się również przydać, gdy zdecydujemy się wystąpić o odszkodowanie za doznane szkody moralne.

  GDZIE ZE SKARGĄ

  Jeśli zostaliśmy niewłaściwie potraktowani przez ochronę, możemy dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Mamy prawo złożyć skargę na niesłuszne posądzenie lub niegrzeczne zachowanie pracownika ochrony. W przypadku licencjonowanych ochroniarzy skargę składamy do Departamentu Zezwoleń i Koncesji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gdy ochrona rażąco przekroczyła swoje uprawnienia, departament może nawet cofnąć koncesję wydaną firmie, w której pracuje skarżony przez nas pracownik.

  W obiekcie handlowym, w którym ochroną zajmują się zwykle ochroniarze bez licencji, ze skargą kierujemy się do kierownika lub właściciela sklepu.

  SANKCJE I KARY

  Kto wbrew obowiązkowi nie zapewnia fizycznej lub technicznej ochrony obszaru, obiektu, urządzeń lub transportu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

  Pracownikowi ochrony, który przekroczył swoje uprawnienia lub nie dopełnił obowiązku, naruszając w ten sposób dobra osobiste człowieka, grozi kara pozbawienia wolności do lat pięciu.

  Podstawa prawna:
  1) Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 1997 r. Nr 114, poz. 740, z późn. zm.)
  2) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1998 r. w sprawie szczegółowego trybu działań pracowników ochrony, podejmowanych wobec osób znajdujących się w granicach chronionych obiektów i obszarów (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 933).

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • Developing +1  

  @DeXteR25: Skąd masz ten artykuł? Bo tutaj jest na przemian mylona kontrola osobista z przeszukaniem, później z obszukaniem. Nie wiem też dlaczego czynności sprawdzająco - kontrole bądź nie daj Bóg przeszukanie ma się odbywać w obecności ochroniarza.
  Generalnie g może pan łochroniasz

  pokaż komentarz
  Developing
 • DeXteR25 0  

  @Developing:

  Moim zdaniem chodzi tu zapewne o fakt, iż to ochroniarz jest świadkiem w sprawie o popełnienie ewentualnego przestępstwa lub wykroczenia (w przypadku nie przyjęcia przez osobę ujętą mandatu karnego za kradzież z art. 119 KW sprawa zostaje skierowana do sądu grodzkiego). Rozumiem, że mocno drażnią Cie pracownicy ochrony ale to, że w większości przypadków to zwykłe głąby nawet z licencjami nie znaczy, że gówno mogą. Coś tam jednak mogą i dobrze wiedzieć co. Policjant w obecności ochroniarza wykona co najwyżej kontrolę osobistą i stwierdzi czy posiadasz jakieś przedmioty z przestępstwa, czy zostałeś pomówiony. Jako własny "dupochron" traktowałbym obecność ochroniarza przy kontroli. Z przeszukania jako z czynności procesowej możesz zażądać protokołu. Artykuł gdzieś wygooglałem, w miarę przystępnie opisuje temat. Ja kilka lat wałkowałem te ustawy, zarówno policyjną jak i o Ochronie Osób i Mienia, nie da się tego wszystkiego przekazać jednoznacznie przeciętnemu Kowalskiemu w paru komentach na wykopie i dlatego ludzie mylą kontrolę osobistą z przeszukaniem itd.

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • Developing +1  

  @DeXteR25: Drażnią i to bardzo, niejednokrotnie stając na mojej drodze, kiedy byłem młody i nie znałem swoich praw.
  Teraz lubię się z nich pośmiać od czasu do czasu, albo podrażnić przy bramce, kiedy zapika, stąd też ten wykop. Chciałem wylać swój jad, ale zrobiła się ciekawa dyskusja, to odpowiadam w takim zakresie, w jakim znam te ustawy, oraz doświadczenie.
  Kontrola osobista, nie może odbyć się w obecności osób trzecich, chyba, że nie cierpi zwłoki, jest też taki zapis w rozporządzeniu rady ministrów, kojarzysz? Obecność ochroniarza podczas kontroli nie jest konieczna, gdyż Policjant, jako oskarżyciel publiczny, ma nieposzlakowaną opinię, czyli jego słowo przed sądem starczy.
  Z przeszukania, bo to czynność procesowa, jak dobrze zaznaczyłeś zawsze musisz dostać protokół. Jedynie z kontroli osobistej możesz o niego prosić, ale nie jest on potrzebny. Pamiętaj że kontrola zmienia się w przeszukanie, gdy odkryjesz przedmiot prawnie zakazany, lub gdy odsłonisz części ciała podejrzanego.

  pokaż komentarz
  Developing
 • DeXteR25 0  

  @nico112: Sklep jest miejscem publicznym, ogólnie dostępnym , nie wymaga od Ciebie biletu wstępu lub spełnienia innych określonych warunków abyś mógł tam przebywać. Tak w gwoli sprostowania ;)

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • DeXteR25 0  

  Kontrola osobista, nie może odbyć się w obecności osób trzecich, chyba, że nie cierpi zwłoki, jest też taki zapis w rozporządzeniu rady ministrów, kojarzysz? O

  @Developing:

  Policjant również ma prawo przybrać sobie osobę podczas kontroli osobistej. Pracownik ochrony nie musi, lecz MOŻE przy niej być obecny. Zęby na tym zjadłem i zmarnowałem kawałek życia, więc mnie nie ucz co i jak. Wklejam artykuł, który fajnie tłumaczy kontrolę osobistą. A podstawą prawną tej niejako kontrowersyjnej czynności nie jest rozporządzenie tylko artykuł 15 ustawy o policji.

  http://prawo-karne.wieszjak.pl/policja/217527,Na-czym-polega-kontrola-osobista.html

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • nico112 0  

  @DeXteR25:
  Sklep nie jest miejscem publicznym, prawo nie definiuje miejsca publicznego. W regulaminie sklepu zapewne są wymienione zasady jakie musisz przestrzegać aby móc przebywać na terenie sklepu. To że coś jest łatwo dostępne to nie znaczy od razu, że jest miejscem publicznym znaczy to, tylko że nie zostaniesz oskarżonym o włamanie bo nie zastosowano środków aby to uniemożliwić.

  pokaż komentarz
  nico112
 • Developing 0  

  @DeXteR25: Podstawą prawną tak. Ale szczegóły kontroli reguluje rozporządzenie rady ministrów.

  pokaż komentarz
  Developing
 • DeXteR25 0  

  @nico112: To fakt, prawo go nie definiuje. Powtarzam tylko to czego uczono mnie na szkoleniach. Przykładem była klatka schodowa, czy można na niej spożywać alkohol czy nie? Odpowiedzią był domofon :) Jeżeli go nie ma i każdy może wejść na klatkę to mandat się należy, jeśli jednak jest to nie jest to miejsce publiczne i browarka można strzelić. Pokierowałem się tą logiką odnośnie sklepu, ale faktycznie, wewnętrzny regulamin określa warunki korzystania z obiektu.

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • Developing 0  

  @DeXteR25: Gdzie miałeś szkolenia? ;)

  pokaż komentarz
  Developing
 • DeXteR25 0  

  @Developing: Policealne studium detektywów i pracowników ochrony. Licencja II stopnia i tytuł technika. Ja naprawdę swego czasu to uwielbiałem. Uczyłem się pilnie a moja szkoła zapewniała mi dostęp do fachowców z każdej dziedziny związanej z tematem. Teraz z tego co wiem większość tych szkół to kpina. Później policja. Obecnie robię zupełnie coś innego. Sam świata nie naprawię, a kiedyś tak myślałem :) AMA nie zrobię, bo na wiele najciekawszych pytań nie mógłbym odpowiedzieć chyba, że zakresu ochrony ale nie chce mi się jakoś. Moje ideały umarły śmiercią naturalną. Jedyny pożytek jest taki, że 2 razy uratowałem znajomych z rąk nadgorliwych funkcjonariuszy i sam sobie poradzę w razie potrzeby. Chociaż prawo ciągle się zmienia i jak człowiek nie jest na bieżąco to też to na nic.

  pokaż komentarz
  DeXteR25
 • Ludvigus 0  

  Dzięki za cenne informacje. Wykop!

  pokaż komentarz
  Ludvigus
 • Kioteras76 via iOS -1  

  Każdy firmy ochroniarskiej szuka tylko osobom niepełnosprawnych, a dlaczego? Bo chcą dostać pieniadze od PFRON-u. To hańba! Mam znajomy który pracuje jako ochroniarza i dostaje mniej pieniedzy z powodu że jest zdrowy i nie miał orzeczenie o niepełnosprawności.

  pokaż komentarz
  Kioteras76
 • mateuszx20 -2  

  Hm, a jeśli będę już miał dosyć swojej pracy i któregoś dnia szef zagrodzi mi drogę do wyjścia mówiąc, że zostało mi jeszcze trochę pracy do wykonania, to mogę dać mu po ryju i jeszcze oskarżyć go o próbę pozbawienia wolności?:P

  pokaż komentarz
  mateuszx20
 • dzikireks -2  

  Te porady to piszesz bedac prawnikiem, czy tylko wydaje ci sie, ze masz racje?
  Bo moim zdaniem ochroniarz ma prawo zatrzymac gdy pika bramka, bo zachodzi uzasadnione podejrzenie kradziezy, a on odpowiada za bezpieczenstwo towaru i nawet nie majac uprawnien moze zatrzymac w przypadku, gdy uzna, ze mienie do ktorego ochrony jest zatrudniony, jest zagrozone i poczekac na przyjazd policji, ktora dokona przeszukania.
  Prawnikiem nie jestem, ale logika podpowiada takie postepowanie.

  pokaż komentarz
  dzikireks
 • Maver87 -3  

  ludzie - czytam i oczom nie wierzę!! wszyscy widzicie wszystkie swoje prawa wobec ochroniarzy, że nie mogą was zatrzymać itp. rozumiem, że ktoś jest ochroniarzem i uważa się za wielkiego pana - oczywiście gańmy takie zachowania! ale wyobraźcie sobie jak wam ktoś kradnie portfel w galerii, a ochroniarz go nie zatrzymuje, bo nie wdział całej sytuacji! wtedy każdy z was zapyta go - "dlaczego Pan go nie zatrzymał? " każdy jest mądry dopóki nie będzie potrzebował jego pomocy itp. jak dla mnie tekst nie jest o tym jakie mamy prawa wobec ochroniarza, tudzież jakie on ma obowiązki, tylko tekst pod tytułem "jak zgnoić ochroniarza!"

  pokaż komentarz
  Maver87
 • ShkAhmed -3  

  To mi napisz coś o mandatach, jak to wygląda. Nie pracuje, ucze się jeszcze, a dostałem. Niedawno przyszło pismo ze skarbówki, dalej czekac, czy juz lepiej zaplacic ? Słyszałem, ze można jeszcze jakies pisemko napisac o umorzenie.

  pokaż komentarz
  ShkAhmed
 • Developing 0  

  @ShkAhmed: Mandat karny można nałożyć na osobę która ukończyła 17 rok życia. Skarbówka prowadzi wszystkie sprawy, jeśli ktoś zalega z zapłatą, to sprawa idzie bezpośrednio do komornika, z pominięciem drogi sądowej, gdyż mandat jest prawomocny.
  Komornik podejmuje decyzje o umorzeniu lub ściągnięciu, może również zająć rzeczy należące do opiekuna osoby niepełnoletniej.
  Jeśli jesteś dorosły a nie wypłacalny, to ściągną kasę z Twojej pierwszej legalnej pensji, bo zajmie ją US, albo komornik. Można w urzedzie miasta rozłożyć mandat na raty.

  pokaż komentarz
  Developing
 • forest23 0  

  @ShkAhmed: wielkiej filozofii nie ma - według mnie czekałeś za długo, nie wiem na co. jeśli mandat w twoim miejscu zamieszkania, to zawsze opłaca się spróbowac napisac pismo o trudnej sytuacji zyciowej, student, matka chora, kredyt na gołebnik spłacasz itp - i zawozisz to pismo osobiście. wchodzisz, usmiechasz się, udajesz grzecznego i zawsze ze stówkę spuszczą.

  pokaż komentarz
  forest23
 • m....o -4  

  @Developing: Czyli mogę wynieść pół sklepu, niczym się nie przejmować, nie zatrzymywać się na żądanie ochrony i spokojnie udać się do wyjścia? Hahaha, człowieku ochłoń. Gdyby tak było to co druga osoba wychodziłaby ze sklepu bez płacenia za towary, bo przecież ochrona do niczego nie ma prawa, nie może zatrzymać osób bo popełni przestępstwo, "dotnij mnie to cię pozwę ty głupi ochroniarzu na umowie-zlecenie za 8zł!!!!111". Przecież to absurd.

  Zgodzę się z tym, że ochrona nie ma prawa do przeszukań osobistych. Ale z drugiej strony nikt nie będzie czekał dwóch godzin na przyjazd policji tylko po to aby udowodnić swoją niewinność, lecz dla świętego spokoju pokaże ten paragon ochroniarzowi.

  pokaż komentarz
  m....o
 • Kiro 0  

  Czyli mogę wynieść pół sklepu, niczym się nie przejmować, nie zatrzymywać się na żądanie ochrony i spokojnie udać się do wyjścia?

  @marwro: Nie możesz bo jeśli mają dowód że ukradłeś to mogą cię zatrzymać (ująć) do przyjazdu policji w ramach ujęcia obywatelskiego. Czytaj komentarze przed napisaniem głupoty.

  Ale z drugiej strony nikt nie będzie czekał dwóch godzin na przyjazd policji tylko po to aby udowodnić swoją niewinność
  Właśnie o to tu chodzi, nikt nie będzie czekał bo jeśli jest niewinny to ochroniarz go nie może do tego zmusić. W innym przypadku to zmuszający popełnia przestępstwo.

  pokaż komentarz
  Kiro
Otomoto.pl