•  

  Co obecna młodzież wie o komputerach - mój pierwszy dysk miał pojemność 20MB. Pierwszy monitor i karta graficzna typu herkulles. Zaczynałem od spectruma aby przesiąść się na XT a potem na AT (czytaj 086 i 286), potem był 386SX (bez kooprocesora). Potem była zmiana monitora i kart graficznych na CGA, EGA - a jaki był szał gdy dostałem czarnobiały monitor VGA!!! A dziś tylko GieHaZety i GigaBajty.

  •  

   @Tu_Jest_Polska_Tu_Sie_Pije: Po co obecnej młodzieży wiedza o komputerach które były kilkanaście razy słabsze od ich dzisiejszych smartphonów? :>

  •  

   @Masakrator2142: Prędzej kilkaset razy słabsze od smartfonów... ;)
   @Tu_Jest_Polska_Tu_Sie_Pije: Moja pierwsza konfiguracja to 286, 1 MB RAM, HDD 40 MB (rozszerzony potem do 80) i Hercules (zamieniony potem na VGA).

  •  

   @maciek_gi: U mnie na samym początku był taki problem, że miałem dużo ramu (całe 4MB) ale nie miałem dysku twardego. Robiłem ram dysk, przegrywałem wszystko z dyskietek na ram dysk a jak skończyłem co tam robiłem to musiałem wszystko zgrać na dyskietki.

   Pamiętam też jak się wtedy gry przynosiło od kumpla - kompresja ARJotem z podziałem na dyskietki i jakieś 3-4km na piechotę do domu. Potem okazywało się, że 4 dyskietka nie działała więc podróż powrotna... miło wspominam :)

   Pamiętam też, jak dorwałem pierwszą kartę muzyczną. Podłączyłem to (to był AdLib czy jakoś tak się to nazywało) do kompa, oczywiście nie chciało działać. Potem konfiguracja i pierwsza gra z prawdziwym dźwiękiem - chyba pierwsza część DOOMa.

  •  

   @Tu_Jest_Polska_Tu_Sie_Pije: Taaa, przegrywałem Mortal Kombat 3 na 29 dyskietkach. :)

  •  

   @Tu_Jest_Polska_Tu_Sie_Pije:
   Komentarz z roku 2022:

   Co obecna młodzież wie o komputerach - mój dysk miał pojemność 1TB. Pierwszy monitor i karta graficzna 4GB. A jaki był szał gdy dostałem monitor 3D!!! A dziś tylko PeHaZety i PetaBajty.

  •  

   Po co obecnej młodzieży wiedza ...
   były kilkanaście razy słabsze


   @Masakrator2142:
   Myślę że dzisiejszej młodzieży wiedza do przeżycia nie jest potrzebna -kiedyś też nie była.

   Co do ówczesnych kompów to gwarantuję ci że były szybsze w sensie obsługi od współczesnych.
   Nie było myszy więc wszystko robiło się z klawiatury a reakcja kompa na polecenie czy uruchomienie pliku trwała ułamek sekundy.
   Pierwsze rozczarowania wydajnością zaczęły się od pierwszych okien.

  •  

   @Tu_Jest_Polska_Tu_Sie_Pije: Moj pierwszy komp to było c64 podłączone do zielonego monitora - ba! miałem do niego też stacje dyskietek 5'25 (była wielkości jak obecnie całego desktopa;)) ;) Później Amisia 500 z wspaniałym monitorem kolorowym od Commodore i stereo głośnikami wbudowanymi weń:) Do tej pory nie wiem po co w takim monitorze montowany był przycisk który zamieniał go w monitor zielony (zdrowy dla oczu?). Po A500 była 1200 na krótko Amiga CDTV również i krótko a po niej pojawił sie u mnie w domu dopiero pierwszy pc. Do amisi dokupiony miałem 20MB dysk twardy i oczywiście dodatkowy RAM (512 czy tam 1MB). Pamiętam i kręcenie śrubokrętami przy magnetofonie jak i żonglerkę dyskietkami przy Amisi przy grze w np. Secret of Monkey Island :) Ehhh, młodzi tego nie zrozumieją :)

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  Przyznam, że gdybym teraz dostał w swoje ręce dysk 10MB to też bym się nim podniecał :)

  •  

   @LostHighway:

   Mam tylko 40MB, ale działa !

   Od drugiego PC-ta, pierwszy w ogóle nie miał dysku, ale za to dwie stacje 5,25' do dyskietek o pojemności 160kB i Windows 1.01.

  •  

   @LostHighway: wtedy to miałeś dysk 10 MB a na niego wgrany system operacyjny, 30 gier + najnowszego AutoCada i jeszcze z 20 tego typu programów. Teraz 10MB zajmują dwie piosenki :)

  •  

   @1999: Windows uruchamiany z dyskietki - to się w pale nie mieści...

  •  

   @LostHighway: Mam w piwnicy 2 takie w rozmiarze 5,25 cala. Jakoś głupio wyrzucić :)

  •  

   @ubiquos:

   Głupio powiedzieć, ale mam całe pudło 5,25 cala i sprawny napęd TEAC. Dyskietki 5,25 były niezniszczalne, w przeciwieństwie do wynalazku nomen omen SONY, które to dyskietki 3,5 cala nigdy nie dawały pewności, że przeżyją do rana.

   Ponadto na honorowym miejscu biblioteczki stoi dyskietka 7 calowa firmy 3M (single side, single density). Niestety nie mam napędu aby sprawdzić co na niej jest, na pewno jest sprawna.

  •  

   @1999: Ja mam kilkaset dyskietek 5,25'' do C64. Do tego jakiś czas temu kupiłem stacje dysków bo poprzednia coś przestała współpracować. Czekam teraz na trochę czasu by wsio podłączyć i przetestować. To tak odnoście dyskietek 5,25''. Są one po prostu nie do zdarcia :) Mogą leżeć na mrozie, w wilgotnej piwnicy i z pewnością będą nadal czytane. A co do dyskietek 3,5'' to jej niedoskonałość wynika z gęstości zapisu...

  •  

   @onitor: Zależy jaka jakość tej piosenki. Ja mam jeden utwór co waży ponad 200 MB :)

  •  

   @1999: 7" powiadasz? Ja mam 8" dyskietki i twierdze, że ta twoja to jakaś lipa ;)

  •  

   @dlycs:

   Oczywiście, że osiem. Napisałem z błędem i nie sprawdziłem. Siedmiu cali nie stosowano.

  •  

   @LostHighway: mam dysk 89mb, ostatnio podłączyłem zobaczyć co tam jest :) a tam Windows 3.11 + masa gier :)

 •  

  Pamiętam rok '99 (zima 98/99), Vobis

  Komputer o nazwie jakoś: "Highscreen Stacja Multimedialna" za 11 999 pln (na pokładzie: pentium 3 450 MHz,128 MB SDRAM, 10,2 GB HDD, 16 MB karta graficzna), monitor 17-19 calowy CRT, wtedy to była niewyobrażalna konfiguracja

  mój (Celeron 300A, 32 MB ramu, 4 MB karta graficzna, 3,2 GB HDD ) kosztował śmieszne 1999 pln + monitor
  :)

  •  

   @aaadaaam: To i ja się pochwalę. Rok 1997, komputer oczywiście Highscreen (desktop) za bodaj 5500 pln. A w środku : pentium 1 - 100mhz, 8 MB RAM, 1 GB dysk, karty graficznej nie pamiętam; do tego monitor 15", klawiatura, myszka, głośniki. Co najśmieszniejsze VOBIS nie miał na miejscu napędu CD-ROM i musieli sprowadzić, tydzień czekaliśmy aż przyjdzie. Gdzieś jeszcze mam fakturę na tego kompa, jak znajdę to wrzucę. Do tego dyskietki z PC SHAREWARE i nawet na demówkach się zarywało noce.

  •  

   @aaadaaam: u mnie zima '01, market :(
   Duron 1Ghz, GF 2 MX200, 128MB SDRAM, 20GB HDD, 17" CRT (bodajże Hyundai).
   Z monitorej kosztował chyba 2500.

  •  

   @xantos: Pamiętam jak kumpel do swojej pentiawki 75 kupił dysk 1 GB. Wszyscy pukali się w czoła: po kij mu tyle miejsca? Nigdy tego nie zapełni...

  •  

   @aaadaaam: Ja korzystałem z kompa kupionego w 1994, ale po drodze był ulepszony do Pentium 75MHz, 24MB RAM (dwie kości – 16+8), karta graficzna Trident 4MB (pamięć na karcie była rozszerzona, wtedy można było upgrade'ować kartę :D). Grałem na tym w The Sims, mimo że wymagały 233 MHz i 32 MB RAM :)

  •  

   @aaadaaam: pamiętam te reklamy Vobisa w różnych czasopismach. Wszyscy myśleli, że na jakość komputera ma głównie wpływ wielkość obudowy - im większa tym lepszy komputer.

   Mój pierwszy PC to jesień 1997 - potocznie nazywany wówczas składakiem:

   Pentium MMX 166 MHz, 32 MB RAM, HDD 2,5 GB, karta dźwiękowa SoundBlaster (to był dopiero szał!), karta S3 Trio 4 MB (do której dokupiłem sobie po 2 latach VooDoo I 4 MB) ...całość na jakiejś MB VIA + monitor 15", myszka, głośniki, WIN 95 i zrobiło się 3999 PLN

   Do dzisiaj mój ojciec wspomina jak chciał dokupić RAM po kilku miesiącach i się nigdzie nie było już takich przeżytków

   Komputer po drobnych modyfikacjach mam do dzisiaj na strychu z zainstalowanym Win98 "w razie niemca"

  •  

   @aaadaaam: Mój pierwszy Pentium to Optimus z prockiem 75Mhz. Ale ale, wcześniej też były komputery! 8086, Sinclair ZX Spectrum, nieśmiertelne Commodore C=64! Pierwsza gra zobaczona na PC - Snake! Potem czasy Prince of Persia... Ech rozmarzyłem się. TO były czasy!!!

  •  

   @lbjaco: Mój pierwszy komp miał praktycznie identyczną konfigurację i cenę jak Twój, Pentium MMX 200MHz, 32MB RAM, HDD 2.1GD, SoundBlaster, kasrta S3 2MB (dokupiłem do niej Voodoo 2 12MB i mało mi portki nie spadły jak gry zaczęły latać na Voodoo), monitor 15", myszka, głośniki i oczywiście WIN95 :) Cena 4000zł ;) Co ciekawe drugi mój komputer z 2002 roku dziala do dzisiaj, zostawilem go rodzicom i do pracy jak znalazl.

  •  

   @xantos: Rok 1996 Pentium 75MHz , Dysk 4GB , 16 MB RAM , Sound Blaster AWE 32, karta jakaś S3, Windows 95 - składany przez Optimusa ok. 6200zł ca całość z jakimś monotorem GoldStar i drukarką HP 690C, w czasach gdy 486DX jeszcze wymiatał mój Pentium był po prostu bożyszczem - po prostu rządziłem. I za dwa lata były już 4 razy szybsze kompy a na moim najnowsze gry już się muliły :) :) :)

  •  

   @aaadaaam: pamietam swojego pierwszego kompa AMD Athlon 1700+XP, 256 mb ram, GeForce 2mx, płyta sia ks55a bodajże 40 gb hdd, nagrywarka LG + DVD ! Do tego 15' monitor cena koło 2,700 pln z roku '01

  •  

   @aaadaaam: ja w 1997 pamiętam kupiłem pentiuma 166mmx z 4MB kartą graficzna (co wtedy był wypas), 8GBhdd i reszta jak u ciebie, wyszło koło 3+tys - składak :)

  •  

   kupił dysk 1 GB. Wszyscy pukali się w czoła: po kij mu tyle miejsca? Nigdy tego nie zapełni...

   @maciek_gi: a dzisiaj 8GB w telefonie to za mało.

  •  

   @krisip: No co Ty, w 1997 to ja kupiłem swojego pierwszego peceta, celeron 300 mhz, 32mb ramu i HDD 8 GB - z monitorem, głośnikami, klawiaturką, myszką wyszło mnie 3.5k :)

  •  

   @kaskaderMike: Pierwsze celerony pojawiły sie w kwietniu 1998 roku...

  •  

   @krisip: mój błąd, w takim razie zakupiłem je od razu po starcie celeronów na początku 1998 roku (to było 14 lat temu!), natomiast dziwię się kwocie za Twój teoretycznie słabszy sprzęt :)

  •  

   @kaskaderMike: takie czasy były, to był 1997 rok, czerwiec i komputery tej klasy kosztowały w takich vobisach jeszcze więcej. Pamiętam że miałem najlepsza możliwą wtedy na rynku płytę główną, grafikę i dyski twarde 8GB też były nowością i 16MB EDO ramu. To tanio, zobacz rok wcześniej wpis @Quadri http://www.wykop.pl/link/1277275/reklamy-komputerow-sprzed-lat/#comment-12000777 ile zapłacił za dużo słabszy sprzęt.
   To był czas najwiekszego galopu w procesorach i czestotliwośc procków podwajała się co roku gdy do gry amd weszło.

  •  

   @cherrycoke2l: Ja w 1993 albo 1994 dostałem od mamy laptopa. Chyba nawet na tamte czasy był to już zabytek. Toshiba T1600. 286 12Mhz. 1MB RAM, EGA 640x480, czarno-biały monitor, dysk twardy 20MB. Kurcze ale żałuje, że kilka lat temu, pod moją nieobecność mama go wyrzuciła ;(. Był by to niezły zabytek dzisiaj.
   Wyglądał dokładnie jak ten tutaj http://fixnum.org/blog/2008/my_first_computer/

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  A zauważyliście jak podawane są ceny w wielu przypadkach? "Under 18000$", "Under 12000$" itp. Nie to co dzisiaj, że "już od 1000$" oznacza, że za ten 1000$ dostaniesz najgorsze gówno a jak chcesz kupić coś porządniejszego to nie wiadomo jakiej ceny się spodziewać.

 •  

  Szkoda, że motoryzacja się tak nierozwija.

  •  

   @olin: nie rozwija się bo kilku bogadych Ahmedów trzyma na tym łapę. Póki będzie ropa póty będziemy musieli ją kupować. Technologia bogatym panom jest nie na rękę

  •  

   @olin: policzono że przy tej samej prędkości rozwoju samochody dziś paliłyby kroplę wachy w podróży na księżyc...

 •  

  Ceny kiedyś były porażające.

 •  

  Za te 20 lat na jakimś hologramie będzie wykop o tym jak to w 2012 reklamowano laptopy z dyskiem 500 gb, procesorem i5 i tak dalej.. :)

 •  

  "640 KB pamięci operacyjnej powinno każdemu wystarczyć." Bill Gates

  •  

   @nico112: Śmieszne, ale gdzieś tam było na Wykopie ostatnio, że do lotów w kosmos są używane relatywnie "słabe" procesory, jak na dzisiejsze standardy w naszych domostwach. Bodajże nawet ten cały Curiosity byłby powodem do śmiechu dla mojego komputera z którego piszę, a jednak..

  •  

   @nico112: Tak naprawdę ten cytat to urban legend :P
   @freqfreq: Lepszy by nie przetrwał podróży.

  •  

   @freqfreq:
   @AltumVidetur:
   Wymagania techniczne dla Curiosity były utworzone w 2004 i na obecne czasy takie słabe nie były, opracowanie całego systemu trochę trwało a jak coś działa to lepiej nie zmieniać. I podobnie jest z wszystkimi misjami, często też wykorzystuje się już sprawdzone kilkuletnie moduły aby zmniejszyć koszty.

  •  

   @nico112: Ciekawostką jest że wszystkie układy scalone na wahadłowcu był używane w innym sprzęcie i dopiero wkręcone do wahadłowca aby nie zdarzały się wady fabryczne układów.

  •  

   @freqfreq:

   bo do sterowania łazikiem kosmicznym tak naprawde nie potrzeba jakiejś ogromnej mocy obliczeniowej. włączony windows7 z foobarem w tle, skypem i odpalonym pasjansem wykonuje miliony operacji na sekundę (w dodatku całość w niezoptymalizowanym środowisku). dlatego 386 spokojnie wystarczył żeby wysłać rakietę w kosmos, bardziej od prędkości wydaję mi się, że liczy się niezadowność (reundancja dokładniej) całego układu niż 180 rdzeni @666GHZ i 9999999 GB ramu

 •  

  Jakie znowu dyski i PC? Mój pierwszy ZX miał taśmowy system pamięci masowej Kasprzaka a wspaniała grafika była w rewelacyjnych odcieniach zieloności na Neptunie 156. I to był dopiero sprzęt ...

 •  

  A ja pamiętam 5 lat temu jak reklamowali 2 i 4 rdzeniowe procesory o szybkości do około 3GHz

 •  

  No cóż, ostatnio kupowałem laptopa i akurat obok mnie awanturował się jakiś mężczyzna twierdząc, że zakupił komputer ale dopiero w domu zorientował się, że nie ma tam miejsca na stację dyskietek;-)

 •  

  I ciekawe po co te kolory były w Paincie jak czarno-białe monitory były.

 •  

  Ej, niezły ten mini-joystick na klawiaturę :) Nie widziałem nigdy wcześniej takiego.

 •  

  A ja od roku czekam aż dyski twarde stanieją...

 •  

  Ja pamiętam mój pierwszy komputer z przyciskiem turbo normalnie było 90mhz a po naciśnięciu magicznego przycisku na obudowie, robiło się 133 albo 166 już nie pamiętam dokładnie. Pamiętam to dobrze bo jak grałem na tym kompie w dsj 2 to przy 90mhz ta gra chodziła strasznie wolno na oko jakieś 10fps a po turbo ok. 30fps;P

 •  

  Ja pamiętam moją euforie w przełom '97/'98 kiedy to kupiłem trzeciego peceta: Monitor 15' CTX (działa po dziś dzień), Pentium 2 233mhz, ATI RagePro 16mb(!), SoundBlaster, Dysk twardy 4gb(!), nagrywarka CD(!, cholerstwo kosztowało 1k zł), modem 56k a do tego oryginał win95+. Do tej pory pamiętam z jaką zazdrością na mnie patrzył informatyk-sprzedawca :D
  Na tym sprzęcie płynnie chodził pierwszy DungeonSiege ;)

Dodany przez:

avatar edytq dołączyła
243 wykopali 14 zakopali 12.9 tys. wyświetleń