•  

  pokaż komentarz

  W tym przypadku nie ma żadnego pocisku bo to broń hukowa zatem z technicznego punktu widzenia kaliber lufy nie ma żadnego znaczenia. Ale ma z prawnego i to spory. Dzięki temu że kaliber został zmniejszony do 6 mm firma kolter przepchała ten pistolet przez sito prawne. Niestety jak widać nieskuteczne ponieważ policja nie uznała argumentów firmy i zakazuje posiadać tą broń bez odpowiedniego zezwolenia. I o to się tu rozchodzi sprawa. Kolter ma dokumenty na to że broń jest legalna a policja ma to gdzieś.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi: Jeżeli kupuję coś w dobrej wierze od przedsiębiorcy działającego legalnie na terenie całego kraju, legitymującym się przy tym odpowiednimi zezwoleniami z ministerstwa, to wątpię aby żeby policja mogła czegokolwiek zakazać, a już na pewno nie ma uprawnienia do podejmowania jakichkolwiek sankcji prawno - karnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi:
   Człowieku, czy ty jeszcze nie masz pojęcia, że żyjesz w meksyku europy? Tutaj za wbicie noża w brzuch dostaje się zawiasy więc kup sobie kabar tanto(fajna kosa) zamiast tych pukawek. I policja nie będzie ci zawracać doopy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi: a Policja podlega MSW, prawda? to dopiero ciekawa sprawa :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi: Jak dla mnie to Policja jak zwykle rości sobie prawa ustawodawcze. Jest wyraźnie napisane co i jak w załączonej na stronie interpretacji MSWiA, więc Policja może nabywców co najwyżej cmoknąć w klamkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @k4yt3k: pamiętaj, że to kraj, w którymś ktoś kto legalnie kupił w sieciowym sklepię grę(jak się okazało kradzioną) i później chciał ją sprzedać był traktowany jak paser...

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi: Nie pierwszy raz policja ma prawo gdzieś. Przypomina mi się niesławna czarna lista, albo cyrki jakie wyprawiają obecnie z wydawaniem pozwoleń.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi: policja jest od pilnowania prawa a nie od jego ustanawiania, tym zajmuje się sąd i odpowiedni biegli
   jeśli biegli stwierdzili że nie potrzeba zezwolenia na posiadanie tego pistolet, wystawili odpowiednią opinie to w czym problem ?
   żadnego sporu prawnego tu nie ma !
   jest zezwolenie z MSW i opinia z IMP, no to w czym policja widzi problem, skończy się tylko na ponowny badaniu i wydaniu pozytywnej opinii
   a za to wszystko zapłacimy my podatnicy, bo w policji ktoś był nie doinformowany ...

 •  

  pokaż komentarz

  Ale w opisie piszą, że kaliber lufy nie przekracza 6mm, więc oficjalnie wszystko jest zgodnie z prawem, nie wiem, jak ze względami technicznymi, ale nabój 9mm przez 6mm lufę nie przejdzie, poprawcie mnie, jeżeli się mylę?

 •  

  pokaż komentarz

  wątpię aby żeby policja mogła czegokolwiek zakazać, a już na pewno nie ma uprawnienia do podejmowania jakichkolwiek sankcji prawno - karnych.

  mimo twoich wątpliwości policja JUŻ ZAKAZAŁA bez względu czy może to zrobić czy nie. bo policja to takie państwo w państwie które interpretuje prawo po swojemu a jak im prawo nie odpowiada to tym gorzej dla prawa.

  zrób taki eksperyment. kup ta broń idź na policję i powiedz im że nie mogą ci zakazać.

  zobaczymy co zrobią - jak sądzisz ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi: Możesz mi napisać skąd masz informację o tym zakazie?

   (Używaj opcji "odpowiedz". Pojawia się po najechaniu myszką na komentarz)

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi: Policja nie jest od egzekwowania prawa, tylko sad i prokuratura. Oni jedynie lapia ludzi i doprowadzaja do wyzej wymienionych instytucji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi: Informacja pochodzi z KWP Gorzów Wlkp ale wiem z forum bron.iweb że wszystkie komendy dostały takie pismo

  •  

   pokaż komentarz

   mimo twoich wątpliwości policja JUŻ ZAKAZAŁA bez względu czy może to zrobić czy nie.

   @Lygi: źródło albo GTFO

  •  

   pokaż komentarz

   @Sztirlitz: Źródło to KWP Gorzów Wlkp. Dzwoniłem tam i rozmawiałem z policją. Forumowicze z portalu bron.iweb donoszą że w ich macierzystych komendach woj policji również już jest to pismo z KGP. Możesz sam zadzwonić do swojej WKP i potwierdzić tą informację.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi: Ale co ma policja wspólnego z prawem, bo ja nie rozumiem? Skontaktuj się z odpowiednimi organami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lechu1777: No błagam cię. na WOS w szkole nie uczęszczałeś ? Policja jest po to by pilnować by zostało przestrzegane ustanowione prawo. Sejm prawo ustanawia a policja pilnuje by było one przestrzegane. Problem polega na tym że policja nie zawsze dobrze interpretuje owo ustanowione prawo a czasem wychodzi poza jego ramy wykazując nadgorliwość. (Jak w tym przypadku) Najgorsze jest to że szary obywatel jak ja czy ty stykając się z policją styka się z owym często wypaczonym prawem które policja reprezentuje. Teraz rozumiesz ? Policja jest reprezentantem prawa

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi: jeszcze raz napiszesz "tą broń" to wyrwę Ci serce ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi: Nie policja jest od interpretacji prawa...a ich wewnętrzne pisma czy też zarządzenia nic w tej materii nie zmieniają. Posiadanie nielegalnej broni jest przestępstwem a policja nie może sama bez aprobaty prokuratora skierować o przestępstwo aktu oskarżenia przeciwko obywatelowi. Nie wydaje mi się poza tym
   aby w tak opisanym stanie faktycznym sąd kogoś skazał, tak więc uważam że Twoja panika jest troszeczkę na wyrost. Z tego co napisałeś nie wynika też ażeby
   ktokolwiek jak dotąd poniósł jakieś negatywne konsekwencje takiego "stanowiska" policji.

   p.s. na przyszłość używaj opcji "odpowiedz". Dobrze by też było żebyś dał jakiś link do tego pisma o którym mówisz....

  •  

   pokaż komentarz

   @etherway: moje serce należy do ciebie misiaczku ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @k4yt3k: Oczywiście się z tobą zgadzam że nie oni są od interpretacji prawa. Prawo nie powinno w ogóle pozostawiać pole na interpretacje w/g mnie. Ale myśl realnie. Na styku obywatela i prawa jest właśnie policja . To ona wszczyna sprawę, przeprowadza postępowanie przygotowawcze, kieruje sprawę do prokuratury. Być może prokuratura nie znajdzie znamion przestępstwa być może jak znajdzie to sąd odrzuci zarzuty ale zanim do tego dojdzie ciebie już przemieli ta cała machina sprawiedliwości w którą wkręci cię nie kto inny ale policja.

   Bitwa jest nie o to czy sprawiedliwość jest po twojej stronie i wyjdziesz z sądu z podniesionym czołem ale o to byś nie bał się tego wszystkiego co czeka cie zanim trafisz przed oblicze prokuratora lub sądu. Przesłuchania , przeszukania, stres i obgryzanie paznokci. uda się czy i uda.

   Jeszcze nikt nie poniósł owych konsekwencji bo sprawa jest młoda zaledwie kilkudniowa. Lepiej czekać aż zaczną ludzie ponosić konsekwencje ?

   Piszesz o linku do dokumentu policji w tej sprawie ? To wewnętrzny dokument policji który nie jest publikowany zatem nie ma do niego dostępu. Ale nie o sam papier z KGP chodzi tylko o to jaki skutek wywarł czyli obecny stosunek policji szczebla wykonawczego do tego modelu broni który jest jednoznaczny. To broń na zezwolenie. Każdy się może przekonać o tym sam dzwoniąc do swojej KWP.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi: > Prawo nie powinno w ogóle pozostawiać pole na interpretacje w/g mnie

   Nie da się stosować prawa bez jego interpretacji a ściślej mówiąc wykładni. Tyle że w prawie karnym istnieje zakaz dokonywania wykładni rozszerzającej na niekorzyść. W tym przypadku w piśmie MSWiA na stronie sprzedawcy wyjaśnione zostało w jaki sposób w piśmiennictwie i judykaturze rozumiany jest przepis art. 11 ustawy o broni i amunicji w zakresie sformułowania kalibru broni a kalibru pocisku. Nie jest to zatem sformułowanie tożsame.

   Oczywiście, kto miał do czynienia z całą machiną organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości wie, że do przyjemnych to nie należy. Bądź co bądź nadal uważam
   że nie ma póki co powodów do obaw z powodu jakiegoś pisma, którego nikt nie widział i nie wiadomo co z niego wynika.

  •  

   pokaż komentarz

   @k4yt3k: Szkoda że nie mieszkasz w pobliżu - dałbym ci te P22 i udowodniłbyś mi że nie ma obaw. Mógłbyś załatwić tych policjantów swoimi argumentami a ja spałbym spokojniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi: > udowodniłbyś mi że nie ma obaw

   Nie muszę Ci nic udowadniać i nie potrzebuje Twojego P22. Jak na razie to Ty mi nie udowodniłeś że możesz mieć jakieś obawy...mówisz cały czas o jakimś piśmie - widmie i o tym, że policja stanowi sobie prawo. Ja co nie co wiem o tym całym prawie i nadal nie widzę tutaj żadnej afery ani zagrożenia czyichś praw...

  •  

   pokaż komentarz

   @k4yt3k:.Skoro dla ciebie nie ma w tym temacie nic dziwnego i ciekawego to nie pozwól mi bym ci zabierał twój cenny czas i nie daj się dłużej tu zatrzymywać. Dziękuje Ci za wymianę zdań w tym temacie

 •  

  pokaż komentarz

  Sprawa jest prosta. Trzeba się zbroić dopóki jest to w miarę legalne zanim państwo policyjne tego zabroni.

 •  

  pokaż komentarz

  Podobna historia jest z rewolwerami na kulki gumowe/śrut wiatrówkowy napędzany "pestką" hukową 6mm. Dystrybutor twierdzi i ma jakieś ekspertyzy że to nie jest broń palna tylko hukowiec/wiatrówka a Policja twierdzi że jest to broń palna. Rewolwery ciągle są w sprzedaży. A Policja teoretycznie może wsadzic posiadaczy do ciupy (a sprzedało sie tego chyba sporo).

  Wszystko to jest wynikiem bubla prawnego pod tytułem "Ustawa o broni i amunicji" który nie zawiera precyzyjnych i jednoznacznych definicji a na dodatek jest podejrzanie restrykcyjny w niektórych obszarach i jeszcze bardziej liberalny w innych. Generalnie to przypomina bardziej regulamin stołówki pisany przez panią Gienię po zawodówce a nie ustawę o dostępie do broni dla 38 milionowego państwa.
  Poza definicjami powinien być określony też sposób pomiary np energii śrutu lub kalibru. Inaczej są wątpliwości i pole do nadinterperetacji. Widać że autorzy ustawy nie mieli pojęcia o technice broni.

  Efekt: pułapka na obywatela w postaci zagrożenia wyrokiem do 8 lat w ciurmie nawet gdy ten działał w dobrej wierze.

  No i nasza Policja która robi wszystko żeby obywatele nie mieli dostępu nawet do atrap broni.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikiknur:
   a trafiały już jakieś sprawy do sądu? I jakie wyroki padały? Bez sensu jest to, że jedna strona zezwala, a druga nie, powinno być jasno opisane, albo legalne coś, albo nie, a tym samym skoro nielegalne, to sprzedawców odwiedziłaby policja, a czemu tego nie robią? Czyli mogę w Polsce sprzedawać RPG7, AK47, Glock i masę innej prawdziwej broni i policja mnie nie odwiedzi? Na 100% wtedy by mnie odwiedzili i jeszcze w TVN byłaby wiadomość, że ktoś sprzedawał w necie na normalnych serwisach prawdziwą broń, wyrzutnie rakiet i inne. Skoro policja nie zatrzymuje sprzedawców innej broni (która niby legalna jest), to powinna być legalna. Btw. napisz maila do ABW, CBŚ, że handlują bronią niby legalną, niech im wjazd na chatę zrobią. Może odpiszą ci w mailu, że nie odwiedzą ich, bo działają legalnie. :D

  •  

   pokaż komentarz

   @le_vampire: to wszystko o czym piszemy to pokłosie bubla prawnego który wyszedł z Sejmu. Ustawa nie określiła co i jak i stąd problemy.

   O ile mi wiadomo to przynajmniej jeden rewolwer na kulki gumowe Policja trzyma w depozycie i nie chce oddać (właściciel sam zaniósł) - info z forum bron.iweb.pl. Są natomiast jakieś informacje (forumowicze wspomnianego forum) o pismach Policji które określają że komendy mają traktować przedmiotowe pukawki jak broń bojową. W przypadku rewolwerów był upubliczniony skan pisma Policji do sklepów w którym napisano że w interperetacji CLK tez jest to broń palna bojowa (dodajmy że o energii kinetycznej rzedu 7.J czyli niewiele). Dla wiatrówek ustawa wymaga zezwoleń powyżej 17 J. Pismo było z marca a mimo to są ciągle w obrocie.

   Szkoda że tych dupków z Sejmu chroni immunitet, bo powinni odpowiadać za jakość swojej pracy. A wyborcy i tak się nie orientują kto i co, a nawet gdyby sie orientowali to i tak głosują na całe partie i ich listy a nie na konkretnych ludzi, więc w następnej kadencji też nic się nie zmieni na lepsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikiknur: najlepsze że lepszej ustawy nie będzie, w szczególności precyzyjnej, bo sobie mendy zostawiają furtki do określania wg własnego widzimisię, i żeby dusić łapówy.

 •  

  pokaż komentarz

  Policja sama sobie ZAKAZAĆ nic nie może. Każdą taką sprawę w sądzie wygra się w przedbiegach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sztirlitz: Pod warunkiem, że:
   - masz nieposzlakowana opinię
   - NIGDY nie użyłeś owego przedmiotu (pisze celowo bo dla mnie to atrapa, a dla policji broń)
   - masz plecy
   Inaczej:
   - dop@@##!@ą się nie tylko do artykułu o posiadaniu broni, ale i do jej użycia, a więc noszeniu przy sobie (prawo posiadania broni nie jest jednoznaczne z pozwoleniem na jej noszenie przy sobie)
   - dop@@##!@ą się że NA PEWNO kupiłeś i miałeś W ZAMIARZE popełnienia przestępstwa
   - nie masz pleców - nic nie ugrasz.

   Welcome to Poland, k@!$a.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sztirlitz:
   Ale co się w areszcie możesz nasiedzieć to się nasiedzisz. Nie od dziś areszt tymczasowy jest zastępnikiem więzienia lub środka wydobywczego.

 •  

  pokaż komentarz

  Policja pilnuje żeby tylko oni i bandyci mieli dostęp do broni. Zwykły obywatel powinien mieć przy sobie co najwyżej różaniec i to najlepiej taki plastikowy.

 •  

  pokaż komentarz

  Wy tu dyskutujecie o poważnej, śmiercionośnej BRONI na ślepaki, a tymczasem Ustawa o broni i amunicji stwierdza, iż:

  Art. 4
  1. Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć: (...)
  4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:
  a) broń białą w postaci: (...)
  - pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału.


  ZATEM CHOWAJCIE WSZYSTKIE GRABIE, ŁOPATY I MOTYKI. NA TĘ BROŃ NALEŻY MIEĆ ZEZWOLENIE POLICJI!

 •  

  pokaż komentarz

  Cytowany tekst...kup sobie kabar tanto(fajna kosa) zamiast tych pukawek. I policja nie będzie ci zawracać doopy.

  to nie mi służyć do obrony a do ćwiczeń młodzieży w posługiwaniu się prawdziwą bronią palną bez stresu że ktoś coś sobie zrobi

  •  

   pokaż komentarz

   to nie mi służyć do obrony a do ćwiczeń młodzieży w posługiwaniu się prawdziwą bronią palną bez stresu że ktoś coś sobie zrobi
   @Lygi: To kup replikę airsoftową zasilaną gazem i z systemem blow-back dzięki któremu będziesz miał realny ruch zamka i wychodzi na to samo (tylko bez huku).

  •  

   pokaż komentarz

   @Strus: no właśnie - huku. odrzutu, podrzutu i wyrzucanych łusek. nawet nie masz pojęcia jak często wytrawni wojownicy ASG robili w spodnie jak dostawali prawdziwą broń i po raz pierwszy walneło im po uszach przy wystrzale. strzelałeś kiedyś? jak tak to powiniejneś wiedzieć że porównanie wychodzi słabo

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi: Strzelałem i strzelam. Ale moim zdaniem to nie huk podrzut i cała ta otoczka powoduje "robienie w gacie" przy pierwszym kontakcie z bronią palną, a świadomość, że masz załadowany magazynek ostrą amunicją i możesz kogoś zabić w mgnieniu oka. IMHO do ćwiczeń na sucho to czy użyjesz repliki czy broni hukowej to "jeden pies". Pomijając fakt, że replika będzie dużo tańsza (i jeśli chodzi o zakup i jeśli chodzi o eksploatację) i możesz nią ćwiczyć praktycznie wszędzie (nawet w pokoju).

   Jak ma to służyć do ćwiczeń młodzieży, to nalepiej na tym wyjdziesz, jak kupisz kilka średnich replik i na nich będziesz prowadził ćwiczenia na sucho, a za zaoszczędzoną kasę na amunicji hukowej raz na jakiś czas pojedziesz z dzieciakami na strzelnicę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi: No to faktycznie wojownicy w obesranych gaciach ;) Trochę chyba Cię poniosła wyobraźnia, co? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @morghul: Wybacz jak uraziłem. Może faktycznie trochę przesadziłem z tymi pełnymi gaciami.

 •  

  pokaż komentarz

  Ale dało by radę z tego pistoletu zrobić komuś na prawdę krzywdę?

 •  

  pokaż komentarz

  Nie rozumiem o co chodzi? W czym problem? Nie znam się na broni, ani ustawach. Czy może ktoś mi odpowiedzieć co jest istotą problemu?

 •  

  pokaż komentarz

  Polska policja to jedna z najbardziej zasranych instytucji o jakich słyszałem. Nie dość, że nie broni dobrych ludzi przed bandytami, to jeszcze z wielką zaciekłością robi wszystko, żebyśmy nie mogli bronić się sami. Ale czemu się dziwić, skoro większość policjantów to postkomuchy z MO i idioci, którzy czują moc w gaciach mając pistolet, pałkę i kajdanki.

  A co do pistoletów hukowych to nie wiem czy jest to dobry sposób na obronę. Co jeśli napastnik nie przestraszy się huku i będzie miał świadomość, że ta broń to prawdopodobnie straszak? Lepszy będzie rewolwer Zoraki - jak huk nie zadziała to z gumowej kuli w krocze.

  I jeszcze coś, ma ktoś linka do tego "poprzedniego wykopu"? Bo ja osobiście nie pamiętam takiego znaleziska i nic nie znalazłem.

 •  

  pokaż komentarz

  Ogólnie to ta "broń" za dobra nie jest... Tutaj macie test, bardzo często się zacina, a po kilkunastu strzałach rozpadała się(prawdopodobnie z przegrzania)... Już chyba lepiej kupić starego dobrego kałacha...

 •  

  pokaż komentarz

  jeżeli rzeczywiście istnieje jakieś pismo MSW to policja ma gówno do gadania.
  albo broń jest legalna i można ja sprzedawać, albo ta firma sprzedaje ją nielegalnie, zakop

  •  

   pokaż komentarz

   @tulonr1: Problem w tym, że pismo MSW mówi o amunicji 6mm long, a pistolet jest na amunicję 9mm PAK.
   Co prawda ekspertyza IMP mówi już o właściwej amunicji, ale IMP nie stanowi prawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @_peszek_: MSW pisze: "W powyższym brzmieniu ustawa określa jedynie kaliber broni, a nie wielkość stosowanej amunicji (co nie jest równoznaczne)."
   Ekspertyza IMP wykazuje, że urządzenie ma kaliber mniejszy niż 6mm, więc spełnia warunki ustawy o dopuszczeniu do sprzedaży urządzenia bez zezwolenia.
   Ekspertyza oparta o istniejące przepisy nie jest stanowieniem prawa.

 •  

  pokaż komentarz

  @Lygi

  Firma Kolter podpierając się ekspertyzami i pismem z MSW sprzedaję tą broń jako broń bez zezwolenia.

  Albo masz powiązania z firmą (dlatego piszesz "sprzedaję") albo dałeś dupy w arcie bo powinno być "sprzedaje" ;D

 •  

  pokaż komentarz

  co z tym zezwoleniem? potzrebne?pistolet lepszy od gazu?

 •  

  pokaż komentarz

  z innej strony na to patrzeć, dlaczego miało by być to nielegalne przecież to nie jest pistolet na naboje ostre?

 •  

  pokaż komentarz

  problem z walterem jest taki a mianowicie coraz wiecej sierot wstepuje do polici po znajomosc a ze na stanie maja wlasnie omawianego waltera to robia wportki ze sie pszeszkolisz i wrazie w. wymien problemu....wyciagniesz i palniesz mu wlep tak koncze polemike wtym temacie rambo bambo

 •  

  pokaż komentarz

  Dyskusja bezprzedmiotowa, to nie policja decyduje o tym czy broń jest legalna. Wg. załączony materiałów, IMP, MWS wydały opinię, że broń może być sprzedawana bez zezwoleń i tyle. Polica prawa nie stanowi.

 •  

  pokaż komentarz

  bo dobre prawo jest wtedy, gdy nie ma miejsca na dowolnosc interpretacji.
  Tylko takie prawo jest korzystne dla ludzi.
  Jednakze dla prawnikow lepiej, jesli prawo zostawia miejsce na dowolnosc, bo sa wtedy potrzebni.
  A prawo w kraju tworza prawnicy. Nie mam wiecej pytan.
  Jakby prawo tworzyli pedofile, to by strach bylo dzieciaka do złobka zanosic...

 •  

  pokaż komentarz

  Nie ma żadnego problemu. Broń jest na papierze uznana jako dostępna bez zezwolenia. Co najwyżej sprzedawca może mieć problem, że sprzedał broń bez potrzebnych papierów. Użytkownik może najwyżej pokazać rachunek na komendzie lub w sądzie i koniec.

  •  

   pokaż komentarz

   Użytkownik może najwyżej pokazać rachunek na komendzie lub w sądzie i koniec.

   @Mamut: Ale zabawkę skonfiskują i 900 zł (+ koszt naboi), masz w plecy.

  •  

   pokaż komentarz

   @pink_avenger: W momencie jak na papierze wszystko jest ok, to Policja musi ci oddać twoją własność po zakończeniu dochodzenia czy jak to się tam nazywa. Pomyśl. Konfiskata, to jeszcze nie kradzież. Inaczej ludzie traciliby mnóstwo przedmiotów, które by ginęły po wsze czasy w odmętach policyjnych magazynów. A jednak się je zazwyczaj odzyskuje. No, chyba że ktoś ci ukradł np. smartphone'a i złapano złodzieja z nim. Wtedy bardzo często przedmiot się "gubi".

 •  

  pokaż komentarz

  ciekawe czy da się wymienić lufę na 9mm :>

Dodany przez:

avatar Lygi dołączył
249 wykopali 10 zakopali 139.1 tys. wyświetleń