Komentarze (91)

 • szymon_g +24  

  jestem ciekawe ilu studentow z polibudy po elektronice byloby w stanie samemu opracowac i zrobic cos takiego.

  pokaż komentarz
  szymon_g
 • harqu +15  

  @szymon_g: Myślę, że sporo, nie skończyłem jeszcze liceum, a mam kilka OR na koncie, wcale nie jest trudno opracować taki odbiornik (ten jest reakcyjny) gorzej z opracowanie np. Superheterodyny, to już faktycznie wyższa szkoła jazdy...

  pokaż komentarz
  harqu
 • zigiscrew +15  

  @szymon_g: Nie wiem ilu bo ten jest bardzo skomplikowany. Najprostszy odbiornik radiowy to dioda, drut i glosnik. Pamietam jak kiedys pan nauczyciel pokazywal. Szukaj kropki.

  pokaż komentarz
  zigiscrew
 • staa +24  

  @szymon_g: Zdecydowanie nie trzeba być studentem żeby dobrze zrozumieć jak to działa, chociaż przy projektowaniu od zera adaptuje się gotowe i sprawdzone rozwiązania. Panu jednak trochę szkoły by się przydało. Na przykład ów tajemniczy układ scalony to najpopularniejszy wzmacniacz operacyjny. Mógłby się też zdecydować na zasilanie, na schemacie jest ±6V, przy czym -6V jest zwarte do masy. Można powiedzieć że się pospieszył przy podpisywaniu. Daje to jednak do myślenia.
  Domyślam się, że autor tego projektu to szacowny człowiek starej daty. W latach 70 i 80 podobne rzeczy budowało się właśnie w tak sposób (elementy poprzetykane przez schemat dla uzyskania walorów edukacyjnych i połączone na pająka). Wniosek z tego, że albo filmik jest już nienowy, albo starszy nauczyciel postanowił nauczyć czegoś młodzież. Czasy się zmieniły, teraz do nauki buduje się inne rzeczy i innymi sposobami. Z drugiej strony niezręcznie ganić za taką inicjatywę.

  pokaż komentarz
  staa
 • Reklamy Google

 • k....c +1  

  @zigiscrew: zależy, niektóre szkoły i niektóre wydziały ciągle trzymają poziom, po elektronice na mojej uczelni każdy musiałby umieć to zrobić, a większość potrafiłaby zrobić dużo więcej. Trudno mi powiedzieć dokładnie, ale po poziomie skomplikowania niektórych projektów wnioskuje że pracowali ponad pół roku, a dużo łatwiejsze do zrealizowania projekty można znaleźć na Kickstarterze. Mimo że mało jest doktorantów to prace wykonywane są głównie pod kątem przydatności dla badań naukowych.

  pokaż komentarz
  k....c
 • zigiscrew +4  

  @kerfuc: No ja tak wspomnialem o tym drucie bo to podstawa, juz po dobrym technikum mozna zrobic cos znacznie lepszego. Jak ktos sie tym interesuje to studnia bez dna :) Najfajniej robi sie schematy do ukladow na bramkach, kodery, dekodery, konwertery, funkcje, blabla bla... az w koncu na powierzchni o rozmiarach boiska rozrysowujesz nowy procesor nvidia... :)

  pokaż komentarz
  zigiscrew
 • harqu 0  

  @zigiscrew: Taki odbiornik nie będzie działał na głośniku, musi się tam znajdować słuchawka o dużej impedancji, detektor (dioda) musi być obciążony czymś więcej niż oporem 8 Om...

  pokaż komentarz
  harqu
 • Analityk +3  

  @harqu: http://www.nari.ee.ethz.ch/wireless/education/PPS/PPS02/doc/LM386.pdf
  Powinien pracować bez większych problemów.
  Nie jest to idealne rozwiązanie ale ma wartość edukacyjną. Wychodząc z takiego układu można pokazać wiele na temat ujemnego sprzężenia zwrotnego, wzmacniaczy operacyjnych, cewek, kondensatorów itd. Szkoła elektroniki w najbardziej podstawowym wydaniu. Układy na bramkach to już bardziej logika niż podstawy elektroniki. Można tym operować bez znajomości zasad działania tranzystora.
  Także nie ma co ganić autora, tylko pogratulować ambicji. Takie inicjatywy pokazują ile można wycisnąć nawet z małej ilości elementów elektronicznych, jak bardzo te elementy są funkcjonalne i proste. Moim zdaniem materiał świetny.
  Co do podpisania +6V/-6V - stara szkoła, dziś nieaktualna. Niestety laicy, którzy zobaczą pierwszy raz w życiu taki schemat, podłączą plus baterii do +6V na schemacie, ale nie wiedzieliby co zrobić z minusem baterii, gdyż na schemacie byłoby GND a nie -6V. Nie ma co ganić, trzeba zrozumieć.

  pokaż komentarz
  Analityk
 • zigiscrew 0  

  @harqu: No wlasnie dalem linka do takiego gdzie jest sluchawka. Szukaj kropki ;)

  pokaż komentarz
  zigiscrew
 • ermit +2  

  @staa: Domyśliłem się że to fachowiec starej daty po ołówku - zatemperowany nożem, a nie strugaczką. Końcówka jest ostrugana pewnie i pojedynczymi ruchami ostrza - facet robił to wiele razy i ma wprawę.

  pokaż komentarz
  ermit
 • uosiu +1  

  @Analityk: Właśnie się zastanawiałem czy on chce takie radyjko zasilać napięciem symetrycznym...
  te -6V to jednak masa czy -6V?

  pokaż komentarz
  uosiu
 • H...m 0  

  @Analityk: A są jakieś materiały po Polsku, które nauczą chociaż podstaw elektrotechniki? Mam obecnie na studiach przedmiot z tym związany i o ile rozróżniam symbole cewek, diod czy kondesatorów na schematach, mam problemy z obliczeniem rezystancji oporników, sprężeń zwrotnych i tym podobnych rzeczy. Wiem, że ponoć wystarczą prawa Ohma i Kirchowa do wykonywania tych obliczeń, ale chciałbym zrozumieć coś nieco więcej. Naprzykład, jeśli są podłączone szeregowo oporniki, z którego idzie odgałęzienie do innych oporników, diod i kondesatorów, to czemu jeden opornik ma większą wartość jak ten drugi po obliczeniach.

  pokaż komentarz
  H...m
 • staa 0  

  @Harem: jest tego dużo, chociaż najlepiej poszukać czegoś w papierku (w bibliotece na przykład). Z mniej systematycznych rzeczy, na przykład tu jest sporo przystępnie opisanych zagadnień, tak na początek. Ale wzorów na szybkie obliczanie np. bardziej złożonych rezystancji zastępczych trzeba już szukać gdzie indziej.

  pokaż komentarz
  staa
 • Analityk 0  

  @Harem: Zalinkowałbym Ci to samo, co staa. Bardzo dobrze się to czyta, dużo można zrozumieć. To podstawy, ale szerokie. A jak chcesz bardziej skomplikowane rzeczy to elektroda.pl - jeśli tam Ci nie pomogą, to zazwyczaj rzucą dobrym linkiem. Niestety/stety chyba wszystkie dokumentacje są po angielsku. Ale ten fachowy język jest do zrozumienia.
  Do tego w bibliotekach jest mnóstwo książek z elektroniki, z poszczególnych jej działów, nawet z konkretnych zagadnień. Trzeba poczytać.

  pokaż komentarz
  Analityk
 • P........i 0  

  @kerfuc: Kumpel wysmial ostatnio zarowki z wifi z kickstartera, mowil ze robili takie na zajeciach (kanada).

  pokaż komentarz
  P........i
 • hasiok -1  

  A co powiecie na coś takeigo?? http://ostol.wrzuta.pl/film/aQrNAft1A4L/odbiornik_nasluchowy_80m_3.5mhz_ssb_dds_ad9850
  Odbiornik nasłuchowy na pasmo 80 metrów (3.5MHz).
  Program do syntezera napisany w języku C na procesor ATMEGA8, który steruje układem DDS AD9850, odbiornik z filtrem kwarcowym i dwa mieszacze SA612.
  Wieczorem słychać pół świata!

  pokaż komentarz
  hasiok
 • hasiok +1  

  wiązania. Panu jednak trochę szkoły by się przydało. Na przykład ów tajemniczy układ scalony to najpopularniejszy wzmacniacz operacyjny.

  @staa: LM386 to nie jest wzmacniacz operacyjny. To wzmacniacz mocy. To, że jakiś układ ma wejście odwracające i nie odwracające wcale nie klasyfikuje go do wzmacniaczy operacyjnych.

  pokaż komentarz
  hasiok
 • staa 0  

  @hasiok: Masz rację, zasugerowałem się LM258 a komentarz pisałem na szybko. Jesteś pierwszym który zwrócił uwagę, gratuluję spostrzegawczości i sypię popiół na głowę.

  pokaż komentarz
  staa
 • OMGWTFBBQ +7  

  Jeszcze parę lat i radio też będzie wyłącznie cyfrowe...

  pokaż komentarz
  OMGWTFBBQ
 • harqu +6  

  @OMGWTFBBQ: Obyś się mylił, może nam Solca nie wyłączą :(

  pokaż komentarz
  harqu
 • frastrat -1  

  @OMGWTFBBQ: Jeśli chodzi o FM, to na pewno nie parę, obecnie nikt nie wyłączy bo mamy pierdyliard odbiorników, od domowych, przez samochodowe do tych w komórkach itd. Nie wyłączą tego prędzej niż za 20 lat.

  pokaż komentarz
  frastrat
 • Stefanescu +12  

  @frastrat: A kogo obchodzi ile mamy odbiorników? Czy kogoś obchodziły odbiorniki TV podczas zmiany z Secam na PAL? Czy kogoś obchodziło kto posiada DVB-T? Nie! Po prostu wymuszą zmianę, która siłą napędzi rynek.

  pokaż komentarz
  Stefanescu
 • frastrat +1  

  @Stefanescu: Zwróć uwagę, że od dobrych kilku lat na rynku są już telewizory z MPEG4, ile obecnie jest cyfrowych odbiorników radiowych ? Prawie wcale i nie ma widoków, aby nagle coś tu się miało zmienić. Do TV dołączysz przystawkę i jest OK, do radia w komórce czy odtwarzaczu mp3 już nie.
  W DVB-T jeden kanał zastępuje się MUX-em z 7 kanałami. W DAB+ już nie ma takiej kolosalnej różnicy, dlatego nie ma presji z żadnej strony aby to zmieniać, bo to spore koszty przy małym zysku. No i jeszcze to, że radio cyfrowe przy słabym zasięgu przerywa albo milknie, w FM mamy muzykę z szumem, co dla wielu osób jest jednak lepszym rozwiązaniem. Jedynym zagrożeniem są ew. dyrektywy UE, ale na chwilę obecną nie ma się czego bać bo w innych krajach UE jest podobnie.

  pokaż komentarz
  frastrat
 • Stefanescu 0  

  @frastrat: Przecież ja nie twierdzę, że radio analogowe FM jest gorsze. Uważam że nie zlikwidują go tak szybko, bo ma masę zalet ale przytaczanie argumentu, że nie zlikwidują bo ludzie mają pierdyliard odbiorników jest błędne. To nie ilość odbiorników decyduje o tym ale właśnie zalety FM.

  pokaż komentarz
  Stefanescu
 • frastrat 0  

  @Stefanescu: Moim zdaniem jednak ilość urządzeń ma istotny wpływ, tym bardziej, że do większości z nich nie można w łatwy sposób podłączyć dodatkowej przystawki i często nie miałoby to większego sensu. Jak na rynku pojawią się na masową skalę odbiorniki FM/DAB+ to po kilku latach będzie można rozważać zastąpienie emisji, o ile będzie to miało sens.

  pokaż komentarz
  frastrat
 • uosiu -1  

  @frastrat: Ja bym się cieszył jak by XM satellite weszło na europę... Mam zintegrowane takie radio z samochodem ;)

  pokaż komentarz
  uosiu
 • seeb 0  

  @harqu: Poruszasz dobrze znany mi temat. Nadajnik w Solcu według mnie ma bardzo złą lokalizację i powinni go przenieść. Mieszkam? w kotlinie i Program 1 PR ledwo słychać. Po przekroczeniu granicy PL - CZ o polskim radiu można tylko pomarzyć. To samo w Niemczech, stacje z innych krajów słychać pięknie, polska jedynka tylko pierdzi!!!

  Czy duży jest koszt nadawania na falach długich w dobrej jakości? Dlaczego nie możemy słuchać na przykład kanałów tematycznych....?

  pokaż komentarz
  seeb
 • dktr 0  

  @OMGWTFBBQ: Niemcy już dawno nadają cyfrowo większość stacji, a obecnie chyba wdrażają DAB+

  pokaż komentarz
  dktr
 • drzpamer 0  

  @OMGWTFBBQ: Stacji nadawanych w AM (fale długie, średnie, krótkie) do dzisiaj nie mogą przełączyć w emisję cyfrową, choć nawet pojawiła się taka możliwość jak radio w standardzie DRM (Digital Radio Mondiale). Były testy, ale obecnie niewiele stacji to testuje. Jakość dźwięku jest skompresowana i niska, ale radiosłuchacz ma do dyspozycji coś w rodzaju RDS-u.

  pokaż komentarz
  drzpamer
 • harqu 0  

  @seeb: Niestety nie przeniosą nadawania PRI na długich do innego obiektu, RCN Solec należy do Polskiego radia.

  To nie jest kwestia lokalizacji tylko chyba tego, że nie jest to właściwie użytkowane, po konserwacji Solec grał naprawdę ładnie!

  pokaż komentarz
  harqu
 • kabanos +2  

  Możnaby zrobić filmik o naprawdę najprostszym odbiorniku świata. Kłębek drutu, dioda prostownicza i słuchawka. Jeden koniec podłączamy do kaloryfera a drugi robi za antene. Niestety odbiera wszystko jak leci.

  pokaż komentarz
  kabanos
 • harqu +14  

  @kabanos: Jak dodasz kondensator to możesz wybierać stacje, selektywność faktycznie jest słaba, taki odbiornik nosi nazwę odbiornika detektorowego :)

  pokaż komentarz
  harqu
 • ACTA0 +2  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  ACTA0
 • kato89 0  

  @ACTA0: Zależy jaki joystick i jakie napięcia. Za pomocą 2 diod możesz rozdzielić prąd +/-, prąd + popłynie przez jedną diodę, a - przez drugą i tyle... jaka żaróweczka (przy połączeniu każdej szeregowo do danej diody) będzie się palić w danej chwili zależy od kierunki prądu(znaku napięcia).

  pokaż komentarz
  kato89
 • Wiktor426 0  

  @ACTA0: W miarę banalne rozwiązanie twojego problemu to: załatwić jakiś układ zdalnego sterowania z zabawki(samochód, łódka, samolot), podłączyć i zmierzyć napięcie jakie jest na silniku podczas wciśniętego joysticka w górę i w dół. Należy zamiast silnika podłączyć dwie żarówki(jakieś małe żarówki 6 lub 12 V powinny styknąć zależy od napięcia jakie pokazywało w trakcie pomiaru) ale tak aby jedna miała odwrotnie podłączone styki niż druga. Taki układ powinien zadziałać. Jakby coś było jeszcze potrzebne to pomogę tu lub na PM :)

  pokaż komentarz
  Wiktor426
 • misi06 +1  

  Chciałbym być na tyle sprawny technicznie, żeby coś takiego stworzyć.

  pokaż komentarz
  misi06
 • Cbatman +16  

  @misi06: Obetnij paznokcie.

  pokaż komentarz
  Cbatman
 • ACTA0 -1  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  ACTA0
 • kams -1  

  @ACTA0: To jest niehigieniczne!

  pokaż komentarz
  kams
 • N................k +5  

  Szkoda, że tego typu zastępcy Adama Słodowego nie ma w TV.

  pokaż komentarz
  N................k
 • seeb +4  

  Piękny filmik! Ucz mnie mistrzu!

  pokaż komentarz
  seeb
 • pies_harry via Android -5  

  Tylko po co? Kto dziś używa AM? Kto i po co ma projektować układy od zera? Dziś elektronika to głównie wykorzystanie gotowych chipów. Do tego wystarczą podstawy podstaw elektroniki. Prosty zasilacz i dzielnik trzeba umieć zrobić "na piechotę", resztę się znajduje w katalogach gotowców. Do tego trzeba znać podstawy programowania i można się bawić w użyteczne DIY.

  pokaż komentarz
  pies_harry
 • drzpamer +5  

  @pies_harry: Kierowcy rozmawiający w Polsce przez CB Radio używają modulacji AM.

  pokaż komentarz
  drzpamer
 • pies_harry 0  

  @drzpamer:
  Racja. Czyli ustawić to cudo na pasmo CB i można chociaż posłuchać :) Dorobić jeszcze równie prosty nadajnik AM i można nawet pogadać.

  pokaż komentarz
  pies_harry
 • exti +3  

  @pies_harry:
  Z modulacji AM korzysta lotnictwo cywilne na całym świecie (i korzystać będzie jeszcze długo).

  pokaż komentarz
  exti
 • ultrastal 0  

  @pies_harry: Przykro mi mistrzu ale nie pogadasz z prostego powodu: do rozmów w tym paśmie należy posiadać fabryczny transceiver. Zrób licencje i hulaj na pasmach amatorskich ile wlezie.

  pokaż komentarz
  ultrastal
 • pies_harry via Android 0  

  @ultrastal: No jak, nie da sie zrobić metodą partyzancką radia na CB? Przecież to zwykłe radio AM/FM? Pewnie używa jeszcze jakiś blokad typu kody wywoławcze i CTCSS, ale to też da się zrobić, tylko nie tak prosto już.

  pokaż komentarz
  pies_harry
 • ultrastal 0  

  @pies_harry: Zrobić się da oczywiście ale wedle prawa już na takim nie pogadasz. Odbiornik możesz skonstruować i używać ale nadajnika już nie. Mając licencję możesz konstruować cuda na patyku i legalnie używać w pasmach amatorskich. Chociaż wtedy też należy pamiętać, żeby nie siać np. harmonicznych czy zaczepiać o sąsiednie pasma. Poza tym opłaca się budować nadajnik na pasmo CB? Chyba tylko dla własnej satysfakcji.

  pokaż komentarz
  ultrastal
 • pies_harry -2  

  @ultrastal:
  Hm, za Wiki:

  Nie ma także obowiązku, w wypadku kontroli drogowej, okazywania świadectwa homologacji CB radia lub deklaracji zgodności CB radia z normą ETSI EN 300 135; ETSI EN 300 433

  Czy opłaca się budować jakikolwiek nadajnik? Jeśli już, to tylko dla własnej satysfakcji, inaczej taniej wyjdzie kupić gotowy. A jak już potrzebujesz nadajnika do jakiś specjalnych zastosowań, to jak pisałem wcześniej - masz gotowe chipy i aplikacje do nich. Czasem w aplikacji chipa masz też gratis schemat końcówki mocy (jak musi być wykonana na elementach dyskretnych). Wiesz, jak producent chipa sprzedaje tranzystory mocy, to czemu nie dać schematu z ich użyciem :)

  Ech, tak teraz jest ze wszystkim. Części droższe od gotowego produktu. Bo wiadomo, jak fabryka stuka miliardy sztuk to musi być tańsze niż ręczna robota.

  Kiedyś, za starych dobrych czasów to nic nie szło w kraju kupić, a nawet jak się dało to było tak drogie że mało kogo było stać, za to części tanie jak barszcz - wtedy się opłacało DIY. Miałem kiedyś plan zrobić sobie stacjonarny odtwarzacz MP3 hi-fi, technika poszła do przodu, teraz to nie ma sensu, podłączasz tablet do wzmacniacza i pozamiatane. Ba, teraz za grosze kupisz miniaturowy komputerek na Linuxie i zrobisz na nim wszystko bez wnikania w bebechy (przynajmniej jeśli chodzi o hardware).

  W sumie to gdzieś tam się na świecie jeszcze projektuje hardware, ale nie ma specjalnie dużo firm, które to robią. To troszkę tak jak z programowaniem - kiedyś programista musiał rozumieć działanie algorytmów, które używał, musiał każdą pierdółkę praktycznie wymyślać sam. A teraz? Do wszystkiego jest framework, dll, so, czy inny lib. Projektowanie nadajnika od zera można porównać do pisania własnego kodera MP3 albo pakera LZMA. Nie wiem czy poza autorami 7zipa ktokolwiek na świecie to w ogóle robił (jak można ściągnąć źródła dla większości języków programowania).

  Jeśli chodzi o projektowanie samych chipów - nie mam tutaj wiedzy, może ktoś inny się wypowie. Ja mogę zgadywać, że poszczególne ich części to też dobrze znane gotowe rozwiązania, coś na kształt Open-Source / Public Domain. Weźmy nowe karty graficzne - te same bloki funkcjonalne, tylko mniejsze, wydajniejsze i w większej ilości. Co jakiś czas w procesorach pojawiają się nowe rozwiazania i technologie obliczeniowe - ale wydaje mi się że ich innowacyjność polega raczej na algorytmie działania niż na fizycznej budowie.

  Wracając do naszych nadajników - każdy kto w szkole czy w pracy miał generatory RF pewnie bawił się w nadawanie własnej stacji radiowej :) Podłączasz kabelki, ustawiasz częstotliwość i nadajesz :)

  Wracając do samej techniki radiowej - kiedyś ludzi fascynował zasięg łączności. Dziś - została z tego znów jedynie sztuka dla sztuki. Zasięg czegokolwiek w porównaniu z Internetem jest pomijalny. Jeszcze do niedawna Internet wymagał kabli, dużych opłat, komputera. Teraz urządzenie wielkości pudełka zapałek z wbudowaną bateryjką może mieć stały dostęp do neta wszędzie. Na takim np Raspberry Pi możesz zrobić sobie radio internetowe, wystarczy dołączyć mu modemik i trochę oprogramowania.

  pokaż komentarz
  pies_harry
 • hasiok +1  

  Z modulacji AM korzysta lotnictwo cywilne na całym świecie (i korzystać będzie jeszcze długo).

  @exti: Tak ale tylko na UKF, na KF korzysta się z SSB.

  pokaż komentarz
  hasiok
 • adizj 0  

  Ja tam znam prostszy sposób. Gdy wyciszę na maksa głośniki to ściąga mi jakieś ruskie radio, ah te kochane logitechy...

  pokaż komentarz
  adizj
 • makaruk 0  

  @adizj: właśnie logi x 530 ,znalazł ktoś może jakiś sposób żeby wywalić te radio ? wiem ze można ściszyć głośniki w systemie,ale to nie to samo

  pokaż komentarz
  makaruk
 • o.........2 +1  

  @makaruk: folią amelinową wszystkie kable owinąć i do uziemienia w gniazdku podlączyć albo do kaloryfera. powinno zadziałać.

  pokaż komentarz
  o.........2
 • makaruk 0  

  @oxygenium92: tego potem nie pomaluje i będą takie błyszczące,hmm to jedyny sposób?

  pokaż komentarz
  makaruk
 • o.........2 +1  

  @makaruk: zwykłą farbą nie pomalujesz. amelinową trzeba. ewentualnie możesz kabelki powymieniać całe na takie ekranowane, będzie działało tak samo tyle że lepiej wyglądało.

  pokaż komentarz
  o.........2
 • M.......9 0  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  M.......9
 • detalite +2  

  @Maxiu2919: Najprościej będzie na układzie LM7812.

  pokaż komentarz
  detalite
 • M.......9 0  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  M.......9
 • pawner1 -1  

  Mnie najbardziej nurtują pytania? A co się stanie jak zmienię opornik na mocniejszy, albo kondensator, a po co ten opornik tam siedzi. Jejku jestem inżynierem mechanikiem, zlutować wg wzoru każdy potrafi. ale gdzie szukać wiedzy by samemu dojść ze podłączenie tych pierdołków razem da mi efekt?

  pokaż komentarz
  pawner1
 • harqu 0  

  @pawner1: Eksperymentuj, oporniki daje się żeby zmniejszać prądy lub napięcia :)

  pokaż komentarz
  harqu
 • miszczo997 +1  

  @pawner1: To lecimy po kolei to co na 100% wiem
  rezystor 1M - ustala punkt pracy tranzystora(ustala stały prąd bazy), który pracuje w układzie wspólnego emitera(WE).Zmiana wartości nic konkretnego za sobą nie wniesie. Kondensator 33nF - oddziela składową stałą od zmiennej(żeby stałe napięcie nie pojawiało się na obwodzie wejściowym(OW)). Zmiana poniesie za sobą zmianę psama przenoszonego na bazę tranzystora. Kondensatory 100nF i 47nF - zapewne prosty filtr pasmowoprzepustowy. Zmiana wartości będzie skutkiem zmiany charakterystyki filtru. 100nF i 220uF to filtracja zasilania - tutaj możesz zmieniać jak się podoba, a nawet pozbyć się ich, a i tak będzie działać(kwestia dobrego zasilania).Rezystory 1,5k i 2,4k tworzą coś w rodzaju dzielnika napięcia. Nie wiem jaki to ma sens, ale 1,5k ogranicza także prąd kolektora. Został jeszcze rezystor 2k i kondensator 220uF i tutaj nie wiem dlaczego zostały użyte takie wartości. A no i oczywiście l1 i zmienny kondensator tworzą obwód rezonansowy, który dostrajamy do konkretnej częstotliwości na której nadaje dana stacja.

  pokaż komentarz
  miszczo997
 • prusi +1  

  rezystor 1M - ustala punkt pracy tranzystora(ustala stały prąd bazy)
  raczej napięcie baza-emiter, prąd bazy ma być ograniczony praktycznie do zera (jedynie sygnał z anteny ma tam wchodzić)

  Zmiana wartości nic konkretnego za sobą nie wniesie
  oprócz spalonego tranzystora przy małych wartościach rzeczywiście nic :/

  Kondensator 33nF - oddziela składową stałą od zmiennej(żeby stałe napięcie nie pojawiało się na obwodzie wejściowym(OW)). Zmiana poniesie za sobą zmianę psama przenoszonego na bazę tranzystora.
  może niech sobie wygoogluje filtr górnoprzepustowy, bo z tego co napisałeś to nie koniecznie musi zrozumieć.

  Nie wiem jaki to ma sens, ale 1,5k ogranicza także prąd kolektora.
  głównie chodzi o punkt pracy tranzystora i pętlę sprzężenia zwrotnego wzmacniacza operacyjnego IMO.

  Został jeszcze rezystor 2k
  wraz z poprzednimi rezystorami definiuje wzmocnienie wzmacniacza operacyjnego - zmniejszenie jego wartości powinno przygłośnić wyjście.

  kondensator 220uF
  to samo co przy antenie - oddzielenie składowej stałej.

  A no i oczywiście l1 i zmienny kondensator tworzą obwód rezonansowy
  rezonans tam nie jest raczej pożądany - kondensator i cewka mają jakąś zastępczą indukcyjność - cewka ma stałą, a kondensator zmienną, dzięki czemu można regulować tą wspólną indukcyjność.
  @miszczo997:
  @pawner1:

  pokaż komentarz
  prusi
 • miszczo997 0  

  @prusi: z większością się zgadzam, ale wzmacniacz operacyjny nie ma pętli sprzężenia, a cewka z trymerem mają jak najbardziej s\tworzyć układ rezonansowy, który dostrajamy do konkretnej częstotliwości.

  pokaż komentarz
  miszczo997
 • prusi 0  

  @miszczo997: w pierwszym przypadku rzeczywiście racja, sam nie wiem jak patrzyłem na ten układ. w drugim - tak, rezonans jest, ale wraz z anteną - nie same te dwa elementy.

  pokaż komentarz
  prusi
 • Typowy_polak -9  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  Typowy_polak
 • kaskaderMike +7  

  @Typowy_polak: gdybyś reklamował e24cloud.com to rozumiem, a tak to masz bana.

  pokaż komentarz
  kaskaderMike
 • Stefanescu +1  

  Użytkownik zbanowany do 21.11.2012 za spam, flood
  Wcale nie floodował ale ban słuszny za spam.

  pokaż komentarz
  Stefanescu
 • kams +1  

  @kaskaderMike:
  @Stefanescu:
  A co napisał? Nie zdążyłem przeczytać.

  pokaż komentarz
  kams
 • Stefanescu +1  

  @kams: Wrzucił na jakieś 10 znalezisk ten sam tekst reklamujący udział w jakiejś grze sieciowej i oczywiście żeby wchodzić do tej gry przez jego link referencyjny.

  pokaż komentarz
  Stefanescu
 • aaadaaam 0  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  aaadaaam
 • Quot 0  

  Lepiej żeby działało bo specjalnie dla pokrywki kupiłem nowe buty

  pokaż komentarz
  Quot
 • beamer 0  

  podoba mi się jak ten gość operuje pincetą :)

  pokaż komentarz
  beamer
 • gregxter 0  

  ja swoje pierwsze radio zrobilem w osmej klasie szkoly podstawowej na zpt ,ale nie wiem,czy dzis znow dalbym rade ,Vikobb ! :)

  pokaż komentarz
  gregxter
 • piternet 0  

  Utwór pod koniec genialny, ktoś wie co to?

  pokaż komentarz
  piternet
 • pietrek3121 -3  

  O Matko! Słodowy miał syna? :o

  pokaż komentarz
  pietrek3121
 • nasedo +3  

  @pietrek3121: Jak to miał? Z tego co wiem to on nadal żyje.

  pokaż komentarz
  nasedo
 • n1troo 0  

  A ja wiem jak zbudować system wczesnego ostrzegania przed SMS'em albo Telefonem ; )

  (trzymać telefon blisko głośnika)

  pokaż komentarz
  n1troo
 • styroslaw 0  

  @n1troo: raczej blisko wzmacniacza ;]

  pokaż komentarz
  styroslaw
 • kojak 0  

  Czy te wszystkie części dostanę w każdym sklepie elektronicznym?

  pokaż komentarz
  kojak
 • kwanty 0  

  Niby taki chojrak-elektronik a w nagranie brumi jak cholera... Wziął by sobie masy posprawdzał w mikrofonie albo zaekranował porządnie.

  pokaż komentarz
  kwanty
 • miszczo997 -1  

  @detalite: mała ciepłownia? On przy 500mA już się mocno grzeje. @Maxiu2919 Możesz wsadzić wersję o prądzie zwiększonym do 3A 78T12.
  edit: sory, ale wykop mi się przyciął i nie wcisnąłem odpowiedz.

  pokaż komentarz
  miszczo997
 • detalite 0  

  @miszczo997: prawdopodobnie będzie się grzał tak samo jak 7812 który ma wydajność tylko 1,5A. Wystarczy dodać radiator. Może być kawałek aluminiowej blachy. Jeśli potrzeba czegoś chłodniejszego to wypada użyć stabilizatora impulsowego, ale to już droższe i nieco bardziej skomplikowane rozwiązanie które nie wszędzie się sprawdza.

  pokaż komentarz
  detalite
 • Droper -1  

  kurna, trochę za późno daliście ten filmik bo już zdążyłem rozpieprzyć całe 49,99 zł na radio samochodowe z Biedronki, a tak miałbym prawie za darmo

  pokaż komentarz
  Droper
 • LostHighway -3  

  Zabawa zabawą ale teraz już masz gotowe radia w jednym układzie np. TEA5767 ...

  pokaż komentarz
  LostHighway
 • blyskotliwy -3  

  Chętnie zrobię, tylko gdzie to wszystko kupić?

  pokaż komentarz
  blyskotliwy
 • Solitary_Man +11  

  @blyskotliwy: w sklepie elektronicznym?. U mnie u mnie w miescie mam takie 3

  pokaż komentarz
  Solitary_Man
 • Stefanescu +13  

  @blyskotliwy: XXI wiek w Polsce a ty się pytasz gdzie to kupić? Takie pytania można było zadawać w latach 80. XX wieku.

  pokaż komentarz
  Stefanescu
 • manwe 0  

  @blyskotliwy: http://allegro.pl/elektronika-czesci-elektroniczne-67201

  pokaż komentarz
  manwe
 • n1troo -4  

  @blyskotliwy: ja też tak myślałem, że wezne rozmontuje kilka długopisów trochę pewnie jakiegoś kabelka, a on mi tu wyjeżdża za kondeso... nawet nie umiem tego napisać !

  pokaż komentarz
  n1troo