•  

  pokaż komentarz

  niektóre modele atrap zrobione perfekcyjnie, warte wykopania bo każdy może się naciąć...

  •  

   pokaż komentarz

   perfekcyjnie? wtf! plastik na połowie obwódki klawiatury, krzywo wlepione diody, które nie świecą? wypukła klawiatura? chamsko dopasowana wklejka o innym kolorze? masterpiece, nie ma co.

  •  

   pokaż komentarz

   Kolega miał na myśli niektóre! A nie te które opisałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   Fajnie zrobili tą klawiaturkę : http://www.mmwarszawa.pl/rep/newsph/3187/10757.3.jpg.

   Swoją drogą to nie może być super dobrze założone, bo chyba nie będą wiercili. Swoją drogą chciałbym taką zabawkę kiedyś znaleźć na jakimś bankomacie.

   Fajna by była zabawa ... Jedynie mogłoby być groźnie gdyby złodzieje przyszli po odbiór kolejnej dostawy kodów z kart i PINów.

  •  

   pokaż komentarz

   Kurcze ale nasza cywilizacja jest prymitywna, smutne to.
   Dlaczego nie mozna zrobic tokenów wysylanych smsem, dla kazdej operacji przy bankomacie?

  •  

   pokaż komentarz

   Wszystkiemu winne są banki, których bankomaty występują w różnych modelach i wariantach designerskich. Później człowiek nie jest w stanie domyśleć się, że coś jest na bankomat nałożone. Po co na bankomatach te wgłębienia? Czy nie można byłoby zrobić prostego wyglądu bez opływowych kształtów?

  •  

   pokaż komentarz

   @EFEKT_WYKOP - te tokeny to nie są aż takie niezawodne. Ostatnio aby potwierdzić transakcję w mBanku musiałem czekać jakieś 15 minut na smsa. Chyba wyszedłbym z siebie gdybym miał tyle czekać przed bankomatem.

  •  

   pokaż komentarz

   Wy wszyscy którzy korzystacie z bankomatów i usług (ha ha) banków to jesteście nienormalni, płacicie prowizje od własnych pieniędzy, to banki wam !!! jeśli już powinny płacić za obsługę konta i wiele innych usług i operacji bo operują waszymi pieniędzmi, macie wszyscy wodę z mózgu ! Banki owinęły sobie was wokół palca, chmm, zresztą podobnie jak inne instytucje finansowe - np. kościół ! - z tym że tam sprawa wygląda już trochę inaczej niż w przypadku banków...

 •  

  pokaż komentarz

  Ja zauważyłem jakiś czas temu czytnik kart w samym centrum Krakowa.
  Dla krakowiaków - pod teatrem Bagatela jest dom handlowy Elephant - serce miasta... a przy wejściu bankomat PEKAO SA.

  kilka tysięcy osób dziennie korzysta z tego bankomatu pewnie...

  No i wsadzam kartę, dokonuję transakcji, bankomat oddaje mi kartę, ale wysunęła się jakoś dziwnie - nie tak jak zwykle do ok. połowy, tylko normalnie ze 2 milimetry... To mnie zdziwiło bardzo, a że kiedyś wcześniej oglądałem podobny reportaż - zacząłem sprawdzać wejście na kartę. Bardzo się przestraszyłem, gdy zobaczyłem, że wejście ma delikatnie inny kolor niż reszta bankomatu. Poszukałem kamery, zobaczyłem na wysokości twarzy listwę z kilkoma (6-7) dziurkami... to były zapewne kamery umieszczane w kilku miejscach pod różnym kątem tak aby w razie czego z różnych ujęć można było zobaczyć kod pin. (ludzie w kolejce patrzyli na mnie jak na d###!a - dlaczego niby oglądam bankomat... itd...) Od razu zadzwoniłem do banku, a potem jeszcze pobiegłem do oddziału na rynku (do którego nie chcieli mnie wpuścić bo była 14:01, a bank w sobotę był czynny do 14. Po kłótni wpuścili mnie, opowiedziałem im co i jak, powiedzieli że zaraz to sprawdzą i kazali mi zastrzec kartę. Następnego dnia sprawdzałem - nakładka i kamera były wyrwane - bank zajął się sprawą. Poszedłem jakiś czas później zapytać jak się sprawa skończyła - czy dużo osób okradli, czy złapali tych ch... co to założyli itd. Panie powiedziały mi tylko że miałem rację z podejrzeniami i rzeczy zostały już zdjęte. (nigdy ze strony banku nie usłyszałem symbolicznego "dziękuję" :) )

  Ludzie... uważajcie na bankomaty. Wiem, że wszystko się robi w pośpiechu, ale tu chodzi czasem o wasz dorobek życia... (ja tam miałem marne 200 zł na koncie).
  Jak już jesteście przy bankomacie - przestańcie czuć presję ludzi w kolejce - to wasz czas, wasza minuta albo dwie... Czujcie się komfortowo, sprawdźcie 3 miejsca o których mówią w filmie i powinno być wszystko dobrze.

  Niech Ci ch... co to zakładają wiedzą, że już im nie będzie tak łatwo...

 •  

  pokaż komentarz

  te bankomaty chyba specjalnie robią tak by było łatwiej coś tam zainstalować..

  po kiego grzyba wgłębienia, wycięcia, itp, chyba właśnie po to by coś tam zainstalować co wypełni pusta przestrzeń

  jakby bankomaty było plaska ściana problem by się sam rozwiązał, każde przyklejenie czegokolwiek byłoby od razu widać

  •  

   pokaż komentarz

   No właśnie - przecież może być gładka powierzchnia z przyciskami dotykowymi i szczelinami na karty, całość nachylona pod odpowiednim kątem. Po cholerę na siłę robić "ergonomiczne" bankomaty z jakimiś wypustkami i wycięciami?

  •  

   pokaż komentarz

   Robią opływowe bankomaty, żeby były bardziej ekonomiczne i miały niższe spalanie.

   A tak na poważnie trzeba by sprawę nagłośnić i wymóc na bankach zmianę wyglądu bankomatów i stworzenie jednego standardu. A nie jak to jest obecnie, że każdy bankomat jest inny i nie jesteś w stanie zauważyć, że coś przy nim majstrowano.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe co nastąpi prędzej - złodzieje dopracują technologię czy bankomaty będą lepiej zabezpieczone...

  •  

   pokaż komentarz

   może technologia bezprzewodowa, z resztą jak wejdą na rynek karty rfid to będzie ciekawie, zamiast kieszonkowca to będzie pan z laptopem który skopiuje karty bankomatowe i może nawet inne dokumenty bez wyciągania ich z waszej kieszeni...

  •  

   pokaż komentarz

   Nikt - to jest strategia miecza i tarczy. Jak będą lepsze bankomaty to będą i lepsze sposoby na ich okradanie. Całe szczęście że złodzieje zawsze okradają wiele kont - w ten sposób bank nie może nas zwlekać za długo ze zwrotem pieniążków, bo sprawa się robi głośna...

 •  

  pokaż komentarz

  Ostatnio ustrzegłem brata przed takim skimmerem jak na pierwszy zdjęciu. Dodatkowej klawiatury nie było, ale za to przyklejone były takie parawaniki po bokach połączone listewką ponad klawiaturą. Nie wiem czy to była kamera czy jak, ale skimmer ewidentny. Kraków, na Kijowskiej, obok Biprostalu.

  Niemniej czasem mam niezłą zagwozdkę i sam nie wiem... przecież nie będę ciągnał za wszystkie wypustki - jeszcze coś zepsuję i mnie pociągną do odpowiedzialności. :/

 •  

  pokaż komentarz

  Wykopuję ku przestrodze.

 •  

  pokaż komentarz

  najgorsze jest to, że w pośpiechu nikt nie zwraca uwagi i łatwo się naciąć, a tak przy okazji to czy bank zwraca pieniądze jak ktoś nam podrobi kartę w sumie to ich wina, że źle zabezpieczają bankomaty

 •  

  pokaż komentarz

  Po co jest monitoring bankomatow?
  Czy nie po to zeby uchwycic kogos kto instaluje takie przystawki?

 •  

  pokaż komentarz

  Co się bardziej opłaca?
  Zniechęcać ludzi do urządzeń/sieci, czy po cichu płacić dopłacać do interesu i utrudniać złodziejom życie instalując sprytne mechanizmy wysuwu karty?
  Ile lat to już trwa?
  Pamięta ktoś kiedy to w całej polszy popsuły się wszystkie rolki wysuwające karty?

 •  

  pokaż komentarz

  Co wy opowiadacie... przecież tam nikt nie siedzi... w każdym bankomacie jest kamera która ma za zadanie filmować osoby korzystające z bankomatu.

  W przypadku o którym pisałem na samej górze - złodzieje zalepili kamerę jakąś naklejką, później ją oderwali - a wszystko wyglądało w taki sposób, że nie budziło zastrzeżeń - ale kamerka miała zamazany obraz...

 •  

  pokaż komentarz

  A ciekawe co się bankowi bardziej opłaca... ? Płacić wypłatę firmie ochroniarskiej, czy komuś innemu, czy później jakieś ogromne odszkodowania tysiącom okradzionych ludzi? Pomyśl. Ja o tej rzeczy usłyszałem w samym banku - i nie sądze, żeby jakaś tam Pani, która mnie obsługiwała - powiedziała to bo wyło pr-owo dla banku lepsze... ;)

  •  

   pokaż komentarz

   odszkodowania? Jakie odszkodowania, dostajesz utracone pieniądze po jakimś tak dosyć długim okresie i koniec. A nie wiem czy banki nie mają tych pieniędzy ubezpieczonych. Tak jak w przypadku kradzieży całych bankomatów. I tak pozatym aż tak duża ta skala to nie jest, żeby aż tysiącom

 •  

  pokaż komentarz

  Dla mnie najistotniejsze info jest na samym końcu filmiku. Do tej pory zawsze łapałem szybko kartę i szybko wyciągałem, zasłaniając przy tym numery palcem, a okazuje się, że to nie takie dobre rozwiązanie.

  W USA bankomat w ogóle nie połyka karty, szybkim ruchem się wkłada i wyciąga. Zastanawiam się, czy to tylko z powodu, że ludzie zapominali kart czy też np. jest to bezpieczniejsze.

  •  

   pokaż komentarz

   nie da się zapomnieć wyjąc karty :) Jak jej nie wyjmiesz to po pewnym czasie ją spowrotem wciągnie. A dopuki nie wyciągniesz karty pieniądze nie zostaną wydane.

 •  

  pokaż komentarz

  zawsze mnie wkurzało, że ściana nie oddaje plastiku płynnym, jednostajnym ruchem. zawsze jej pomagałem. myślałem, że im się rolki wysuwające kartę brudzą...
  ciekawe, kiedy będą skimmery z rolką. pewnie już są.

 •  

  pokaż komentarz

  nawet gdyby bankomaty były płaskie i miały tylko potrzebne szczeliny i tak polak dostawi drugi przód po całości i tyle.
  pomyśl, co będzie jak każdego zaczipują i będzie można każdego z metra zeskanować...

  tak mi się widzi, że ten proceder ma ogromną skalę i banki już dawno dopłacają do tego miliony by nie tracić na wizerunku. czy to tak trudno, śledząc aktywność użytkownika karty, eliminować od razu te transakcje, które mogły być zawarte jedynie na podstawie duplikatu?

  •  

   pokaż komentarz

   No racja - zawsze znajdzie się jakiś sposób żeby okraść drugiego człowieka. W ostateczności zawsze można dać w łeb komuś kto pobrał kasę z bankomatu. Tak to już jest, że nie zależnie od wymyślonego zabezpieczenia znajdzie się zawsze ktoś, kto je obejdzie.
   I tym smutnym akcentem kończę ten, w sumie całkiem udany dzień. Dobranoc :|

  •  

   pokaż komentarz

   @3pio
   czy to tak trudno, śledząc aktywność użytkownika karty, eliminować od razu te transakcje, które mogły być zawarte jedynie na podstawie duplikatu?

   A skąd niby bank ma wiedzieć kiedy transakcja została przeprowadzona z podrobionej a kiedy z oryginalnej katy? Karta skopiowana jest taka sama jak oryginalna. Tak samo jak skopiowany soft nie różni się niczym od zapisanego na oryginalnej płycie - to tylko cyferki.

  •  

   pokaż komentarz

   @czikken88, tak się składa, że są równe algorytmy wyłapujące takie transakcję i nawet nie jest to specjalnie trudne. Tacy złodzieje w większości przypadków wypłacają kasę w niedługim odstępie od zczytania danych z karty w innych krajach. Więc systemy wyłapują anomalię w stylu 12.00 wypłata w Warszawie, 20.00 wypłata w Moskwie. Wtedy takie sygnały dostają odpowiednie osoby i dzwonią do posiadacza karty celem weryfikacji. Niestety nie wszędzie to działa wystarczająco dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   Za co te minusy? Azer słusznie prawi, sam słyszałem o takich przypadkach. Dzwonili do klienta bedącego za granica, żeby potwierdzić jego wydatki kartą, które wydawały się podejrzane.

 •  

  pokaż komentarz

  Wiecie co, nie rozumiem jednego. Przecież w bankomatach są kamery dla bezpieczeństwa. jak można zamontowac coś na tej maszynie tak zeby ochroniarz nie zauważył.

 •  

  pokaż komentarz

  jak to nie siedzi?
  przecież tak mi powiedział świstak!

 •  

  pokaż komentarz

  Niestety, karty bankowe bardzo łatwo skopiować, taki skimmer może zbudować w domu każdy gówniarz z internetem- jego budowa jest banalna. Do tego kamerka z Allegro za 100zł- wydatek zwraca się po godzinie....
  Wypadałoby wprowadzić jakieś piny jednorazowe, które by przychodziły smsem czy coś...

  •  

   pokaż komentarz

   Samo zczytanie danych to nie wszystko co mądralo? A co potem z nimi zrobisz? Trzeba jeszcze zaprogramować kartę. Pozatym aż takie proste to nie jest, jakby było to wszyscy już dawno baliby się wypłacać pieniądze z bankomatów.

 •  

  pokaż komentarz

  Bankomaty to jest jedna sprawa. Inna kwestia dotyczy czytników w sklepach.
  Tu się zaczynają schody ponieważ nie trzeba niczego ukrywać. W większości sklepów kamery z zasady zamontowane są przy każdej kasie, tak więc ustawienie dodatkowej na czytnik nie wzbudzi niczyich podejrzeń. Dodatkowo skaner karty może być ukryty w urządzeniu skanującym również bez wzbudzania podejrzeń, zwłaszcza jeżeli naszą kartę oddajemy ekspedientce a nie sami wkładamy ją do czytnika.

  No i w końcu dane które zostają pobrane z naszej karty (skan+pin) mogą być wykorzystane długo po zeskanowaniu. To dodatkowo utrudnia wykrycie całego procederu.

  Moim zdaniem to bardzo dobra strona i informacji o tym w jaki sposób się zabezpieczać i na co zwracać uwagę powinno być więcej. Z drugiej strony nie leży to w interesie banków, ponieważ ludzie mogą się wystraszyć i ograniczyć korzystanie z bankomatów itd

  •  

   pokaż komentarz

   czikken88, na pierwszy rzut oka jest to jakiś pomysł, jednak umysł złodzieja jest aby wzbogacić się w jaknajszybszym tępie. Dodatkowo w takim przypadku mowa o kilku osobach, bo trzeba dogadać się z ochroniażem z dostępem do kaset, kasjerki itd itd. No chyba, że mowa o jedno osobowych sklepach, jednak wtedy sprzedawca raczej nigdzie z kartą nie odchodzi bo by został okradziony w między czasie.
   Ale co dalej, zostają zczytane dane z karty, pin kamerą i następnie wypłacone pieniądze po jakimś tam czasie, w sumie bliżej nie istotny czas. I teraz zostanie okradziony ktoś kto używa kart płatniczych wyjątkowo żadko, wtedy po zgłoszeniu problemu do banku sprawa trafia do policji, która łatwo łapie oszusta. Za duże ryzyko.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawa sprawa bo sam korzystam z bankomatu a nigdy nie uważałem na coś takiego ;/ Swoją drogą w każdym hipermarkecie i banku powinien być chociaż jeden przeszkolony pracownik ochrony którego obowiązkiem byłby codzienny przegląd takich bankomatów. Nie wiem z jakiej k.... racji nikt jeszcze tego nie zrobił ? Przecież powinien być na to stosowny przepis wymuszający takie działania.

  •  

   pokaż komentarz

   Każdy bank ma wynajętą firmę - od codziennego przeglądu bankomatów. Tak mi mówiła babka w banku podczas sytuacji, którą sporo wyżej dosyć długo opisałem - polecam lekturę. :)

  •  

   pokaż komentarz

   Codzienny przegląd bankomatu? Ciekawe kto za to by płacił. Bankomaty te poza oddziałami są 'przeglądane' tylko przy dosileniach. Z bankomatami przy oddziałach jest trochę inaczej, tam pracownicy patrzą np idąc do pracy no i ludzie też zgłaszają takie problemy. Jak trzeba zadzwonić w przypadku bankomatów wolno stojących, że coś nie gra to już nie ma tylu chętnych.

  •  

   pokaż komentarz

   Codzienny przegląd bankomatu? Ciekawe kto za to by płacił.
   A kto płaci za marmur w tak dużych pomieszczeniach he ? Skoro banki stać na pięknie wykończone pomieszczenia to stać ich też na takie szkolenia. Tu chodzi o moją, Twoją kasę a w ich interesie jest dbanie o to by ta kasa nie znikła.

  •  

   pokaż komentarz

   @maroon, zauważ że marmur jest pewnego rodzaju reprezentatywny i ludzie lepiej się czują w bankach co nie stoi na glinianych nogach tylko widzą, że nie padnie, a codzienny przegląd bankomatu tylko po to aby zauważyć czy ktoś czegoś nie nakleił jest małoefektywny i bardzoby było namówić biznes na takie działanie. Jakbyś chciał wiedzieć, to od niedawna firmy produkujące bankomaty zaczeły produkować bankomaty z nakładkami antyskimmingowymi odrazu i są już one wprowadzone w Polsce, jednak wiadomo jest to długi okres, aż wszystkie będą bezpieczne

 •  

  pokaż komentarz

  Było już coś kiedys podobnego na wykopie :

  http://www.funis2cool.com/?p=600

 •  

  pokaż komentarz

  Nie qmam tych ludzi, których okradziono. Nawet jak ktoś mi zeskanuje kartę do bankomatu, która jest jednocześnie kartą płatniczą to przecież jest jeszcze karta kodów jednorazowych do potwierdzania transakcji?! A gdyby nawet ściągali pieniądze w inny sposób, to jest jeszcze takie zabezpieczenie jak max. limit środków wypłacanych jednorazowo i dziennie. Naprawdę jakoś nie rozumiem w jaki sposób można dac się okraśc???

  •  

   pokaż komentarz

   A nie pomyślałeś, że dorabiają sobie nową kartę ?
   Bo wiadomo, że jak masz kdy jednorazowe to używasz je tylko przy transakcjach internetowych :) tak ? Czy może ja czegoś nie wiem i jest taki bank co wymagga kodów jednorazowych przy bankomacie ? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @mm141047
   Nie qmam tych ludzi, których okradziono. Nawet jak ktoś mi zeskanuje kartę do bankomatu, która jest jednocześnie kartą płatniczą to przecież jest jeszcze karta kodów jednorazowych do potwierdzania transakcji?!

   Karta kodów jednorazowych nie ma tu nic do rzeczy. Kody jednorazowe są potrzebne do wykonania przelewów w internecie a nie wypłaty gotówki z bankomatu.

Dodany przez:

avatar audrey dołączył
484 wykopali 5 zakopali 4 tys. wyświetleń