•  

  pokaż komentarz

  Zachorowałeś kiedyś po któreś z kąpieli?

  •  

   pokaż komentarz

   @lesio_knz: Początkowo, gdy do pierwszego razu namawiał mnie jeden kolega mors, obawiałem się, że dostanę zapalenia płuc. Jednak w naszym klubie nikt nie zachorował. Zdarzają się przeziębienia, które trwają 3-4 dni. Morsowanie można traktować jako naturalną szczepionkę, którą należy regularnie przyjmować, co najmniej raz w tygodniu.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie jest Ci zimno?
  Na zdjęciu widać jedną samicę, wiele Pań decyduje się na takie wypady?

  •  

   pokaż komentarz

   @Visher: 1. Uczucie zimna jest przez kilka sekund, później receptory odpowiedzialne za odczuwanie temperatury blokują się. Kolejny poziom przebywania w wodzie zaczyna się po około 3 minucie. Wtedy zaczyna się odczuwać wyziębienie, ale nie sprawa to bólu tylko lekki dyskomfort.

   2. W naszym klubie na około 30 kąpiących się osób 1/10 to panie FOCZKI :) Kiedyś proporcje były pół na pół.

 •  

  pokaż komentarz

  Właściwie po co to wszystko? Dla zdrowia (coś mi się obiło o uszy), dla zgrywy, dla adrenaliny, dla poczucia, że się robi coś niebanalnego?

  •  

   pokaż komentarz

   @Altar: @Altar: Początkowo chciałem spróbować czegoś wyjątkowego. Później przekonałem się, że poza ogromną dawką naturalnej energii, uodporniłem się. Od 8 lat nie zachorowałem na żadną z poważnych infekcji jak grypa, angina, zapalenie gardła. Muszę dodać, że wcześniej raz do roku zachorowywałem. Po pierwszym sezonie zauważyłem też pozytywny wpływ na psychikę. Wcześniej bylem gorącokrwisty (w gorącej wodzie kąpany). Teraz trudno wyprowadzić mnie z równowagi (mam stalowe nerwy). Człowiek musi panować nad swoim umysłem, najlepiej nie myśleć o zimnie.

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984:

  Kiedyś proporcje były pół na pół.

  Pań ubyło czy panów przybyło hmm?

  •  

   pokaż komentarz

   @arhibald: Panów przybyło, chociaż panie też pozaciążały (prawdopodobnie nie w kąpieli). Zauważamy sporą rotację. Najgorzej jest się przekonać, żeby w niedzielę, dzień wolny od pracy wyjść z domu o 12:00 i zrobić coś szalonego.

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984: Ale żebyśmy mieli jakieś porównanie, to musisz napisać ile masz w erekcji. Bo jeśli wtedy masz np. 7-8 cm to skurczenie do 5 nie jest niczym niezwykłym :)

 •  

  pokaż komentarz

  Najciekawsze sytuacje?

  •  

   pokaż komentarz

   @GeBo: Dzięki za to pytanie ;)

   1. Kiedyś po naszej kąpieli przyjechało kilku pracowników firmy ochroniarskiej. Postanowili zabawić się w szkołę przetrwania. Zadanie polegało na tym, że bez rozgrzewki mieli przepłynąć z przerębli dużej 2,5 m szerokości na 4 metry długości do drugiej o wymiarach około 0,5-0,7 m2 czyli 70 na 70 cm. Przeręble oddalone były około 2 metry od siebie. No to pierwszy ostrowski Bear Grylls wskoczył do wody. Chwila na uspokojenie oddechu. Zanurkował. Efekt? Nie trafił w tą małą przerębel. Wykonałem mu zdjęcie:

   Na szczęście był przywiązany liną i koledzy go wyciągnęli. Gdyby lina się ześlizgnęła, zostałby wyłowiony na wiosnę.

   2. Jakiś czas później sam spróbowałem pływania pod lodem, ale tym razem z małej przerębli do dużej. Nie było problemu z trafieniem :) BTW: lód jest super gładziutki od spodu i fajnie smyra po plecach. Jednak zanurzenie głowy wprowadza trochę dezorientację. Biegałem po wyjściu z przerębli po pomoście i na wysokości przerębli, straciłem równowagę i z impetem wpadłem do przerębli, w której pływało kilkanaście kawałków lodu. Skutek? Pokiereszowane ciało i pamiątkowa fotka w wannie. Musiałbym dać +18 żeby ją móc opublikować :)

 •  

  pokaż komentarz

  1. Skoro jesteś morsem to dlaczego nie piszesz morsem?
  2. Podobno w zimnej wodzie tylko kaczorowi staje. Czy to prawda?

  •  

   pokaż komentarz

   @PanDzikus: 1. -... --- -. .. -.- - -... -.-- - . --. --- -. .. . --- -.. -.-. --.. -.-- - .- .-..- .-.-.-

   2. Nie mamy kaczora w klubie. Chyba, że Donald nas odwiedzi z racji klęski urodzaju. Jest tak niski poziom wody, że musimy klęczeć ;)

 •  

  pokaż komentarz

  I oto dowód, że jednak wartościowe znaleziska mają szansę wyjść z tego bagna.
  Czy to ile posiada się tkanki tłuszczowej ma znaczenie?

  •  

   pokaż komentarz

   @ElCidX: Mówi się, że tłuszcz lepiej izoluje. Na logikę to komuś otłuszczonemu będzie łatwiej, bo zimna woda nie wyciągnie ciepła z wnętrza organizmu jednak grubszym trudniej jest się rozgrzać, a jest to niezbędne przed kąpielą.

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984: Czy takie kły ci nie przeszkadzają przy opierniczaniu patelni?

 •  

  pokaż komentarz

  1. Czy to prawda że jeśli ktoś chce być morsem to musi być gruby ?
  2. Ile ważysz ?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy jeżeli będąc w listopadzie w Estonii kąpałem się w Bałtyku, który miał około 7 stopni, to mogę uznać się za morsa? :D W wodzie spędziłem około 3-4 minut.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak wygląda Twoja rozgrzewka przed wejściem do wody?
  Co robisz przed, a co zaraz po wyjściu z niej?

  •  

   pokaż komentarz

   @viav: Rozgrzewka to przede wszystkim bieg, który zwiększa krążenie w całym organizmie. Później można (nie trzeba) zrobić pompki, przysiady. Jednak najciekawszą formą dalszej rozgrzewki są ćwiczenia izometryczne. Stoimy w lekkim rozkroku. Robimy pół przysiad, czyli uginamy lekko kolana (pozycja narciarska zjazdowa). Ręce zgięte w łokciach przy ciele i napinamy co sekundę czy dwie jak największą partię mięśni. Nogi w kolanach oczywiście uginamy i delikatnie prostujemy (pompowanie). Taka rozgrzewka nie zmęczy nas, więc nie spocimy się, co jest niewskazane przy kąpieli w zimnej wodzie.

   Po wyjściu wskazane jest się przebiegnąć. Ma to na celu pomoc w rozgrzaniu organizmu. W tym momencie krew ponownie zasila stawy, zewnętrzne warstwy ciała odżywiając. Skóra morsów w tym etapie jest mocno czerwona niczym ś. p. Andrzej Lepper po solarce.

 •  

  pokaż komentarz

  Morsujesz się w słonych czy słodkich wodach?
  Jak dużo alkoholu wypijacie przed takim zabiegiem?
  Próbowałeś zabiegów w kriokomorze? Jeżeli tak to można je jakoś porównać do Twojego hobby?
  Słyszałeś o przypadkach zatrzymania krążenia na skutek zanurzania się w lodowatej wodzie?
  Ile trwa zazwyczaj kąpiel?

  •  

   pokaż komentarz

   @sznurek_konopny: 1. Na co dzień kąpię się w sztucznym zalewie Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wlkp. W maju i sierpniu, gdy temperatury są za wysokie jeździmy pod wodospad. Ulubionym wodospadem morsów jest wodospad Podgórnej w miejscowości Przesieka (pomiędzy Szklarską Porębą, a Karpaczem). Woda jest krystalicznie czysta i zawsze zimna :) Od 10 lat organizowane są zloty morsów w Mielnie. Wtedy jedziemy wykąpać się w Bałtyku. Nieskromnie dodam, że wprowadziłem taką nieformalną kąpiel po sobotniej imprezie w strojach Adama i Ewy :)

   2. Kiedyś piliśmy morsówkę - można ją porównać do cytrynówki, ale w czasie produkcji należy dodać sok jabłkowy. Było to głównie w celach towarzyskich. Chociaż działało trochę jak placebo na odwagę. Teraz jak większość z nas już wie, alkohol rozszerza naczynia krwionośne co przekłada się na szybkie oddawanie ciepła i tym samym nadmierne ochładzanie organizmu. Dlatego nigdy nie dajcie się nabrać na slogan, że alkohol zimą rozgrzewa.

   3. Byłem raz w kriokomorze. Tam jest całkowicie suche powietrze u nas jest 100% wilgoci :)

   4. W Ostrowie przewinęło się ponad 100 osób i nikt nie zachorował po kąpieli. W Polsce też nie słyszałem o takich przypadkach.

   5. Osobiście kąpię się około 2-3 minut. Wystarczy, żeby organizm naładował moją krew odpowiednim stężeniem adrenaliny i endorfin, a dodatkowo żeby się zbytnio nie wyziębić.

 •  

  pokaż komentarz

  Kąpałem się kiedyś w Bałtyku gdy temperatura wedle ratowników wynosiła 6 stopni. Czy to jakiś wyczyn czy jestem leszczem? :) @Maras1984

  •  

   pokaż komentarz

   @Paralotnia: Jeżeli byłeś dzieckiem, nie był to wyczyn. Najczęściej dzieciom nie przeszkadza temperatura wody, bo nie mają rozwiniętego zdrowego rozsądku, który najczęściej nas blokuje przed wejściem do tej wody. A dziecko jest w ruchu, czyli jest rozgrzane. I wbiega sobie ochoczo do wody.

 •  

  pokaż komentarz

  Powiem, że w tym roku sam spróbowałem morsowania. Razem ze znajomymi poszliśmy nad Zakrzówek (krakowski zalew), jeden z nas był tydzień wcześniej z prawdziwymi morsami i ogarnął, co i jak. Temperatura: 13 stopni na minusie, a my pierwszy raz próbujemy kąpieli w zimę. Obyło się bez zapalenia płuc itp., trochę się tego obawialiśmy.
  Przeżycie niesamowite, polecam każdemu. No i jest szacun wśród znajomych :P

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984:

  2. 80,5 kg.
  Ile wyciskasz na klate?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy ktoś kto chciałby zacząć musi najpierw stopniowo się przyzwyczajać do zimna np. pod prysznicem ?

  •  

   pokaż komentarz

   @ingo: Miałem kolegę, który w styczniu był 3 dni po przechodzeniu grypy. Powiedziałem mu, Łukasz, wcześniej nikt tego nie robił w Ostrowie, także nie wiem co się stanie. Wykąpać się w środku sezonu bez przygotowania i nie rozchorował się ponownie. Uważam, że gdy komuś jest zimno i później zgania, że go przewiało - jest w błędzie. Po prostu choroba osłabiła już organizm i owe przewianie było już ostatnim etapem rozwoju choroby. W zimnie bakterie się nie rozmnażają, dlatego wymyślono lodówkę.

   Niech ktoś zapyta o najciekawsze sytuacje ;)

 •  

  pokaż komentarz

  jak sie nazywa samica morsa?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy jest jakaś granica/limit temperatury powietrza przy, której wchodzicie do wody?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pustulka: Sezon rozpoczynamy na przełomie września/października gdy temperatura wody jest bliska/równa 10 st. C. Poniżej tej temperatury zaczyna się być morsem. Jednak najprzyjemniej jest teraz, w środku sezonu, bo wszelkie mechanizmy zaczynają działać.

 •  

  pokaż komentarz

  Polujesz na jakieś foczki? ;-)

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984: A propos neoprenu... Uczucie zimna jest takie same jak w mokrym skafandrze nurkowym? Ja tam czasem nurkuję i zdarza się mi być w wodzie bliskiej 4 stopniom.
  <ciekawostka>
  Oczywiście po paru minutach woda w skafandrze nagrzewa się od ciała i jest już cieplej. Przy okazji warto dodać, że zwykłe kombinezony nurkowe nie są szczelne, to znaczy woda może dość swobodnie się przelewać, gdy nurek wykonuje ruchy albo po prostu pływa. Natomiast suche skafandry działają jak balon, nurek jest praktycznie odizolowany od bezpośredniego kontaktu z wodą.
  </ciekawostka>

  •  

   pokaż komentarz

   @DOgi: Nie do końca się zrozumieliśmy. My stosujemy tylko buty, a niektórzy rękawice neoprenowe. Jak obejrzycie zdjęcia, morsy najczęściej mają ręce w górze. Jest to spowodowane słabym krążeniem w dłoniach i ich tendencją do nagłego odmrażania się.

 •  

  pokaż komentarz

  Można otworzyć oczy w tak lodowatej wodzie?

 •  

  pokaż komentarz

  @metaxy: No i? W zimie więcej ludzi choruje, bo jest zimno (niebywałe :-)) i ludzie się gromadzą, a to powoduje roznoszenie choroby.

 •  

  pokaż komentarz

  Mieszkam nad Zatoka Gdańską i chciałbym spróbować takiej kąpieli. Nawet samemu, bez innych. Od czego zacząć? Jak przygotować organizm? Hartować ciało pod zimnym prysznicem? Rozumiem, że najważniejsza (jak wcześniej piszesz) jest rozgrzewka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Defender: W Trójmieście jest kilka prężnie działających klubów morsów. Wybierasz sobie bezpieczne miejsce kąpieli. Bezpieczne czyli bez zdradzieckich dziur, wirów etc.
   W domu ubierasz na siebie kąpielówki. Zabierasz ręcznik 100% bawełny (syntetyczne nie wchłaniają dobrze wilgoci). Ubierasz na siebie jakiś dres, czyli strój który łatwo zdejmiesz jak i nie będziesz mieć problemów z ubieraniem się. Koszula z guzikami odpada ;) Czapka na głowę, rękawiczki na dłonie, ciepłe skarpetki (przydadzą się dopóki nie kupisz butów neoprenowych). Przed wejściem rozgrzewka (opisana wyżej), wejdź na równą minutę. Kontroluj czas z zegarkiem, bo czas wooooooolnoooooooo płynie w zimnej wodzie. Mimo wszystko wskazane jest, żeby ktoś Ci towarzyszył na brzegu, tak na wszelki wypadek. Poza tym zawsze fajnie jest komuś coś udowodnić :) Zahartujesz się na miejscu.

 •  

  pokaż komentarz

  No cóż skoro kriokomora jest taka użyteczna dla organizmu to jestem w stanie uwierzyć, że nurkowanie w lodowatej wodzie również ma pozytywny wpływ. Ale... jak to jest, że nie macie hipotermii? I jak wyglądają wasze początki? - Nie chorujecie od pierwszych kontaktów z wodą? Pozdrawiam!

  •  

   pokaż komentarz

   @hub3r7: Nie znam osoby, która by zachorowała nawet po pierwszej kąpieli. Nie ważne czy ktoś zaczynał jesienią czy wszedł w styczniu do przerębli. Początki to było testowanie, z alkoholem, czasem przebywania, odpowiednią rozgrzewką. Nie było, tak jak teraz, wielu artykułów na ten temat. Przebywając w wodzie 1-3 minuty nie ma żadnych oznak hipotermii. Nawet ciało się nie trzęsie. Jeżeli jednak komuś się trzęsie, powinien przeanalizować swoją rozgrzewkę, bo najwidoczniej nie zrobił tego w optymalny sposób. Rozgrzewka trwa około 10 minut.

   PRZECIWSKAZANIA: Nie mogą kąpać się osoby z kamieniami na nerkach. Nerki w czasie kąpieli obkurczają się, ewentualne kamienie wkuwają się w nerkę doprowadzając do bólu. Jest to też bezpłatne badanie czy ma się kamienie ;)

   Drugie przeciwskazanie to nadciśnienie. Po wejściu do wody następuje wzrost tętna. U osób chorych mogłoby przekroczyć bezpieczną granicę.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak kąpiesz (prysznic etc) się to w gorącej, ciepłej, letniej czy chłodnej wodzie?

 •  

  pokaż komentarz

  Od 8 lat nie zachorowałem na żadną z poważnych infekcji jak grypa, angina, zapalenie gardła

  1. A chorujesz na mniej poważne infekcje jak katar - czy absolutnie nic cię nie łapie ?
  2. Czy nowicjusz może zacząć się kąpać w środku sezonu (np. jak jest -10 stopni) i nic mu się nie stanie czy powinien stopniowo się do tego przygotowywać od jesieni (kiedy jest jeszcze w miarę ciepło) ?
  3. Napisz coś więcej o tym jak wpływa to na psychikę - jak dużą różnicę widzisz ?
  4. Czy pomaga na reumatyzm (jeśli znasz kogoś z reumatyzmem) ?

  •  

   pokaż komentarz

   @kyniu: 1. Katar? Tak jak wspomniałem, najczęściej we wrześniu i później na wiosnę. Gdy występuje zimą, trwa nawet dwa dni. Katar to oznaka, że organizm walczy.
   2. Jest wiele klubów, które inaugurują sezon dopiero w grudniu. Wtedy jest najprzyjemniej. Wynika to z tego, że na dworze jest minusowa temperatura, a woda jest... cieplejsza. W sytuacji gdy na dworze jest -8 lub zimniej, wchodząc do wody odczuwa się ciepło wody, która ma 1 stopień :) Dwukrotnie z tego tytułu miałem motylki w brzuchu, taka ciekawa reakcja organizmu.
   3. Wpływ na psychikę: nawet po ośmiu latach morsowania, gdy chwilę się zawaham i dopuszczę myśli, że ta woda jednak jest zimna - muszę minutę się nastrajać. Dlatego najlepiej wchodzić w grupie, człowiek patrzy na reakcję współtowarzyszy. Nie należy bać się krzyknąć gdy czujemy taką potrzebę. To wszystko przekłada się na to, że zaczynamy panować nad naszą psychiką. Stajemy się bardziej opanowani.
   4. Reumatyzm: w Ostrowie nikt nie ma reumatyzmu, ale wyczytałem że pomaga.

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984: mam takie pytanie drążące temat rozgrzewki: w sportach rozgrzewkę prowadzi się między innymi aby pobudzić krążenie, dostarczyć tlen i substancje odżywcze do komórek. Idąc tym tropem - jeżeli rozgrzewacie się przed wejściem do wody, to czy nie skutkuje to w zwiększonym krążeniu krwi, która potem łatwiej przyjmuje zimno / oddaje ciepło, co może prowadzić do wychłodzenia?

  •  

   pokaż komentarz

   @theun: Moja wiedza jest następująca. Latem gdy słońce rozgrzewa zewnętrznie naszą skórę i ktoś wchodzi do wody ma dużą szansę na szok termiczny. Natomiast rozgrzewka zapewnia rozgrzanie mięśni, czyli od środka. Później organizm poprzez odpływ krwi z zewnętrznych warstw skóry zapobiega uciekanie ciepła. Mogę jutro spróbować wejść bez rozgrzewki i opisać różnicę w doznaniach.

 •  

  pokaż komentarz

  Dlaczego większość morsów to emeryci?

  •  

   pokaż komentarz

   @Gej: W założonym przeze mnie klubie najwięcej jest młodych 20-30 lat i później trochę około 45-55 lat. Wiadomo, że najwięcej ma się znajomych w swoim wieku. Dlatego też tam musi to wynikać z wieku grupy inicjującej.

 •  

  pokaż komentarz

  Szaleństwo ma się w sobie. Niektóre morsy są skromne i skryte. Przychodzą i w milczeniu przeżywają kąpiel.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak radzisz sobie z reakcją jąder na zimno? Zawsze przy wchodzeniu do Bałtyku ta część ciała cierpi u mnie najbardziej.

 •  

  pokaż komentarz

  5. Wczoraj się śmiałem, że miałem członka niczym azjata ;)

  @Maras1984: Jak wtedy idzie sikanie do wody?

 •  

  pokaż komentarz

  Macie jakieś wypatrzone miejscówki do 'morsowania'? Jest to rzeka, jeziorko, morze? czy staracie się jeździć do różnych zbiorników?

  •  

   pokaż komentarz

   @maxbor555: Każdy kąpie się w tym co ma najbliżej i spełnia warunki do odbycia kąpieli. Najlepiej gdy jest to sprawdzone kąpielisko, bezpieczne. My mamy zbiornik wodny ze stałą wodą. Jest fajna miejscówka (kolorowe jeziorka) we wsi Wieściszowice (niedaleko Jeleniej Góry/Bolkowa). Tam woda ma kolor szmaragdowy i można wykonywać skoki ala tarzan.

   źródło: tarzan.JPG

 •  

  pokaż komentarz

  Moj znajomy tez jest; mowi, ze nie ma nic przyjemniejszego niz troche truchtu przed zanurzeniem, prawda to? I czy rzeczywiscie poczatkowo czuc ogromny bol? : D

  •  

   pokaż komentarz

   @michael_: Pierwsze sekundy od szybkiego zanurzenia się (wskoczenie z przerębli do wody) do przytkanie oddechu, trzeba popracować nad uspokojeniem oddechu. I to co nazywasz bólem porównałbym go wielu igiełek wkuwających się w ciało.

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984: Czemu to punktualne wejście jest aż tak ważne?

  •  

   pokaż komentarz

   @KikU: Skoro już siedzimy w tej wodzie 1-10 minut to fajnie gdy jesteśmy wszyscy. Kiedyś czekaliśmy na wszystkich i wejście do wody niezdrowo się przedłużało. Jedni byli już dawno rozgrzani, inni dopiero się rozgrzewali. Od kilku lat jest rozporządzenie rady morsów, że wchodzimy punktualnie w południe. Słychać nawet dzwony kościelne :)

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984: Jak wyglada rozgrzewanie? Ja czesto po saunie laduje sie do wody takiej ~10'c przebywam tam z minute moze 3 . Czy to wyglada podobnie?

  •  

   pokaż komentarz

   @soku: Kiedyś sprawdzałem przejście z sauny do lodowatej wody (Aquapark w Popradzie - Słowacja). Uczucie dużo gorsze. Miałem duży problem, żeby wejść do tamtej lodowatej wody po rozgrzewce w saunie. A krzyczałem wniebogłosy.

 •  

  pokaż komentarz

  @march: Setka gorzały, pętko kiełbasy, pajda chleba i chlup...
  A na serio - już kilka razy pisał o rozgrzewce - Autorze, opisz dokładniej co robisz jeszcze przed zanurzeniem.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy można się w to bawić samemu czy lepiej wybierać się ekipą? Były przypadki, że komuś coś się stało ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Frugos: Samemu jest trudniej. Kiedyś pojechałem pod wieczór wykąpać się w jeziorze. Cisza i pustka. Człowiek sam na sam ze swoimi słabościami, lękami. Nawet chciałem wracać. Ale stwierdziłem, że jednak skoro już przyjechałem, byłoby głupio. Nie znam przypadku by ktokolwiek zasłabł czy coś gorszego. Jednak za pierwszym razem warto kogoś zabrać. W końcu ktoś musi być świadkiem, że to zrobiliście :)

 •  

  pokaż komentarz

  Pozdrawiam z Ostrowa ;)
  @Maras1984
  Często kąpiecie się na piaskach?

 •  

  pokaż komentarz

  Dlugo odczuwalna jest ta poprawa nastroju po kapieli? super sprawa, zawsze chcialem tego sprobowac, problem w tym ze samemu to tak mega glupio a nie znam zadnych morsow w okolicach trojmiasta :D

  •  

   pokaż komentarz

   @tafel_: Poprawa nastroju zależy od atmosfery w czasie kąpieli. Kąpiele pod wodospadem trzymają ponad 24 godziny. Najprzyjemniejsza kąpiel była pod wodospadem Kamieńczykiem (woda spadała z około 30 metrów). Niby nie wolno, ale nikt nie pilnuje.

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984: Ojjj tak, zdecydowanie :)

  Co jest największą wadą "morsowania"? Późniejsze zmęczenie wynikające z tego że organizm musi się natrudzić aby utrzymać ciepłotę ciała. Czy może coś innego?

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984: Noo dosłownie to odebrałeś.
  Nie nigdy. Jestem mega ciepłolubnym stworzeniem. Z przerażeniem patrzę na takie obrazy jak ludzie w przeręblu :)
  Ale udanego morsowania życzę ;))

  •  

   pokaż komentarz

   @termapix: Moją narzeczoną trzy lata namawiałem. Wręcz trułem jej d**ę. W końcu dla świętego spokoju weszła. Teraz sama jeździ i się kąpie. Dodajmy, że wielu rzeczy się boi, jest zmarzluchem etc. Właściwie to była. Odkąd morsuje, bardziej wierzy w siebie.

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984: Ostatnie pytanie. Wyjaśnij mi co zrobiłem źle. Mam na ogrodzie oczko wodne, w zimie zamarza oczywiście. W oczku są ryby i często robię przerębel żeby wodę natlenić. Kiedyś ryba przymarzła ogonem i próbowałem ją oswobodzić, robiąc to gołymi rękami. po 5-8 minutach zdałem sobie sprawę, jak bardzo zimno mi w dłonie. Dwa dni dochodziłem do siebie a ból ustąpił po 3-4 dobach. Czy ma to związek z tym o czym już wspomniałeś, a więc o nagłych odmrożeniach dłoni ?

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedyś nad morzem podczas początku zimy wchodziłem do wody, było kilka stopni poniżej zera. Nie było problemu, nie było mi w nogi w ogóle zimno, ale nie wszedłem dalej. Ból związany z zimnymi jajkami mnie pokonał. Co wy morsy, i faceci, robicie aby przezwyciężyć to spotkanie jajek z zimnem? :D

  Pewnie nic poza wejściem do wody, ale może jednak. Wiadomo, że jak już się wejdzie to potem jest już luz.

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984:
  Ile minut tego biegu podczas rozgrzewki polecasz?

 •  

  pokaż komentarz

  Lista większości klubów z ich stronami znajduje się tutaj:
  http://morsy.pl/pl_morsowe_strony.php

  Warto też wpisać w google: morsy (nazwa najbliższego większego miasta).
  Rada? Najważniejsze to nie pozwolić lenistwu zwyciężyć. Zachęceni znajdą jeszcze 100 powodów, żeby jednak nie pojechać się wykąpać :) Do wody wejdźcie dopiero gdy będziecie czuli tzw. buchające z korpusu (spod kurtki ciepło), ale nie pozwólcie do wytworzenia się potu. Gdy zacznie być ciepło, rozepnijcie zamek, ale kontynuujcie rozgrzewkę. 10 minut powinno wystarczyć. Tak jak wspomniałem. Najlepiej ubrać się w dres. Po wyjściu, z uwagi na to, że nie macie tych fajnych butów neoprenowych, wytrzyjcie najpierw stopy. Dopiero później biegnijcie i wycierajcie pozostałe partie ciała.

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984: 1:22 1:53 fajna foczka ;P Kąpie się regularnie? xD

 •  

  pokaż komentarz

  Proponuję jutro o 12:00 Wszyscy wykopowicze wejdą do lodowatej wody. Jutro stworzymy galerię z Waszych pierwszych razów :) Kto jest za, daje plusika.

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984: A powiedz mi, czy faktycznie woda w morzu jest 'bardziej odczuwalna' niż ta w słodkich zbiornikach ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Frugos: Woda w morzu jest w ruchu. Poza tym większość polskich wybrzeży charakteryzuje się potrzebą przejścia kilkudziesięciu metrów, żeby się zanurzyć. Do tego fale. Gdy ktoś z Was złapie bakcyla, zapraszam na Zlot Morsów w Mielnie w połowie lutego. Wykąpiemy się w strojach Adama i Ewy o północy i poczujecie jak jest z falami pomiędzy udami ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Może było, a może nie... Jak bardzo mogą się skurczyć jaja od takiej temperatury?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy masz długie kly?

 •  

  pokaż komentarz

  co sądzisz o czystości wody w zbiorniku piaski-szczygliczka?

  •  

   pokaż komentarz

   @cobaltum: Latem jest słabo. Zimą, zwłaszcza gdy jest lód - przejrzystość wody dochodzi do 2 metrów. Dodatkowo zimna temperatura unieszkodliwia ewentualne zagrożenie bakteriologiczne. Tak czy siak należy wziąć prysznic/kąpiel po powrocie do domu.

 •  

  pokaż komentarz

  czy odczuwasz tzn. brainfreez przy wejściu do lodowatej wody?

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984: Pewnie tak, ale jajka bolą :D
  A ja mam chyba je dość czułe. Nawet jak do basenu wchodzę, to przechodzi mnie dreszcz po jajkach :D
  Ale spróbuję sił w następnej zimie. W Uniejowie są morsy i może z nimi spróbuje. W sumie krioterapia w takiej Łodzi to 10zł za kilka min, więc drogo nie jest. Ale jednak lepsza zabawa z morsami :D

  Masz może jakiś ciekawy link o zbawiennym działaniu mrozu na zdrowie? :D

 •  

  pokaż komentarz

  Hej.
  1. Miałem po przeziębiane stawy kolanowe od zimowej jazdy na rowerze. Stawy mocno mi dokuczały przez kilka następnych lat. Orientujesz się czy po kąpieli w zimnej wodzie kontuzja może się odnowić?
  2. Aktualnie mieszkam w Finlandii, chciałem spróbować w tym roku kąpieli w jeziorze zimą. Czy wejście do wody przy temp. powietrza -20 do -30 może być niebezpieczne?

  •  

   pokaż komentarz

   @glewik: 1. Nie jestem lekarzem, ale na logikę wygląda to tak. Obecnie stawy masz doprowadzone do stanu zdrowego. Wchodząc do zimnej wody nie wyziębisz ich na tyle, żeby je uszkodzić. Na rowerze były wystawione na długotrwałe wychładzanie.

   2. Liczy się temperatura wody, a ta jest prawie zawsze na plusie. Prawie, bo gdy woda jest słona lub kąpiesz się w wódce może być zimniejsza od 0 stopni :) Mogę jedynie doradzić, żebyś dokładnie się wytarł po wyjściu z wody choć pewnie i tak na tobie zamarznie. W takiej sytuacji po kilku minutach odczujesz, że masz mokre plecy. Znaczy, że roztapiasz się ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Czy ludzie z chorobami serca, mogą też tak się kąpać?
  Mi się zdarza chodzić nago po dworze w zimie i próbuję się odważyć wejść do wody :)

 •  

  pokaż komentarz

  W zimnej wodzie kąpałem się tylko raz w październiku b.r. Moje przygotowania to gorąca herbata i rozgrzewka przed wejściem i to samo zaraz po wyjściu. Do wody wchodziłem na raty. Najpierw same stopy... zimno. Pobiegałem trochę, później wszedłem do kolan, zimno. Znowu trochę biegu, i zanurzyłem się po szyję nad samym brzegiem, podejrzewam, że pełne zanurzenie nie trwało dłużej jak 15 sekund.

  1. Picie gorącej herbaty ma sens?
  2. Czy potrzebna jest jakaś asekuracja, osoby towarzyszącej? Mieszkam w małej mieścinie i nie ma tu żadnych klubów morsowych.

 •  

  pokaż komentarz

  A co jeśli jestem już chory? Czy jak wejdę to mi przejdzie?
  Pytam bo za oknem mam może z 4 metry do mini jeziorka i zacząłem się wahać czy nie sprawdzić stanu lodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @hsvduivbsh: Wchodziłem z katarem i dużo szybciej powracałem do zdrowia. Po prostu morsowanie to taki duży zastrzyk wszystkiego co dobre w naszym organizmie. Na początek dla przełamania psychicznego można wytarzać się w śniegu bądź pobiegać w kąpielówkach po dworze. Oczywiście najpierw rozgrzewka w ubraniu, później dopiero bieganie. Najlepiej mieć założone klapki na stopy, bo inaczej tam najszybciej odczujesz zimno.

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984: Co to znaczy fajniej? Jakiego rodzaju przyjemność odczuwasz kąpiąc się w tej wodzie? Powiem tyle- nienawidzę dostać zimną wodą z prysznica, więc nie wyobrażam sobie tej zabawy, a pływać uwielbiam ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @KikU: Ta niefajna sytuacja o której piszesz - gdy dostajesz wodą z prysznica wynika z prostej fizyki. W łazience masz temperaturę około 20-25 st. Woda ma około 8 st.
   Na dworze temperatura otoczenia jest porównywalna lub na korzyść dla kąpiących czyli woda jest cieplejsza niż otoczenie. Dodatkowo w wannie nie jesteś po rozgrzewce.

   A lepiej tzn. zaczniesz skupiać się na pozytywnej energii, a nie na chwilowym zimnie, które jest odczuwalne przez kilka sekund.

   Medycyna naturalna podaje przykład jak się orzeźwić. Należy włożyć na 30 sekund łokieć pod kran z zimną wodą. Działa lepiej niż kawa :)

 •  

  pokaż komentarz

  Postaram się rodzinkę namówić na taki wypad. Moja miejscowość słynie ze stawów także co raz będą nowe doznania :P

 •  

  pokaż komentarz

  Ale mnie wkręciłeś. Teraz muszę sobie znaleźć towarzysza w moim wieku, bo w naszym klubie same starsze osoby :D

 •  

  pokaż komentarz

  Jak dostać się do wody kiedy jezioro jest pokryte warstwą lodu, ale nie na tyle grubą żeby spokojnie stojąc na nim można było wyciąć przerębel?

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984: właśnie czy te buty na początek są obowiązkowe, jest jakiś zamiennik?:P

 •  

  pokaż komentarz

  @Maras1984: Nie jest ci zimno w jaja? HUEHUEUHE :D

Dodany przez:

avatar M.......4 dołączył
696 wykopali 21 zakopali 26.9 tys. wyświetleń