...
 •  

  pokaż komentarz

  W której modyfikacji go wprowadzą? Pewnie bez konta premium i tak nie da się nim pograć :)

 •  

  pokaż komentarz

  E tam taki marketingowy obrazek. Suma sumarum na efektywność takiej broni składa się dużo więcej elementów - morale załogi, wsparcie logistyczne, współdziałanie w ramach kompanii / batalionu itd. Jakieś testy prędkości na gładkiej nawierzchni betonowej czy przejeżdżanie po dnie rzeki ? Na poligonie cacy, ale co do czego jak przychodzi to załoga musi wyjść i zainstalować ten "komin".

  •  

   pokaż komentarz

   @rt_of_vnt: Masz rację, jednak porównując jedynie możliwości samego sprzętu, to K2 jest obecnie najnowocześniejszą maszyną, nie ustępującą pola najnowszym wersjom niemieckiego Leoparda 2,brytyjskiego Challengera 2 czy francuskiego Leclerc, a nawet przewyższa je.

   Swoją drogą bierz pod uwagę, że poziom wyszkolenia czołgistów Korei południowej jest bardzo wysoki ze względu na stan ciągłej gotowości do działań wojennych ( dalej oficjalnie są w stanie wojny z północą ), oraz bardzo restrykcyjnych szkoleń załogi. Całość stanowi zdecydowanie dużą wartość bojową.

  •  

   pokaż komentarz

   @rtofvnt: Masz rację, jednak porównując jedynie możliwości samego sprzętu, to K2 jest obecnie najnowocześniejszą maszyną, nie ustępującą pola najnowszym wersjom niemieckiego Leoparda 2,brytyjskiego Challengera 2 czy francuskiego Leclerc, a nawet przewyższa je.

   @Falcrum: A co z Abramsem i Merkavą?

  •  

   pokaż komentarz

   @Migfirefox: Abrams wypada co ciekawe najgorzej z tych wszystkich wymienionych czołgów. To ciężki, paliwożerny i niepływający ( nie ma możliwości pokonywania rzek po dnie jak reszta ) kolos dostosowany do warunków amerykańskich, jednak średnio nadaje się do walki w terenie typowym dla Europy czy Azji. To wszystko czym się podniecają w amerykanie w swoim MBT to reszcie czołgów już jest, a nawet lepsze.
   Markeva to zdecydowanie dobry czołg, dostosowany idealnie do warunków Izraelskich. Jeśli chodzi o walki w terenach zurbanizowanych to ten czołg zdecydowanie jest lepiej przystosowany od swojej konkurencji. Silnik z przodu, przedział transportowy dla żołnierzy z tyłu. W wersji Mk 4 mógłby nawiązać równoważną walkę z najlepszymi czołgami dzisiejszego pancernego rynku. Ustępuje jednak nieco mniejszą prędkością.

  •  

   pokaż komentarz

   @Falcrum: Czyli Abrams to po prostu bunkier na gąsienicach z armatą?

  •  

   pokaż komentarz

   @Migfirefox: Można by to tak nazwać. Najbliżej mu do Merkavy właśnie, która była projektowana dla zapewnienia najlepszej ochrony dla załogi. Reszta ze stawki to próba połączenia mobilności z efektywnością.

  •  

   pokaż komentarz

   @Falcrum: Udało im się to osiągnąć? Czy jednak wyszedł paliwożerny potwór, który niezbyt chroni załogę?

  •  

   pokaż komentarz

   @Migfirefox: Ciężko odpowiedzieć na te pytanie. Wartość czołgu najlepiej poznaje się po doświadczeniach na polach bitew. W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z wojnami asymetrycznymi, to znaczy z takimi, gdzie przeciwnik dysponuje dużo starszym sprzętem, bądź w ogóle nie posiada ciężkiego sprzętu zdolnego do walki z wymienionymi pojazdami. Każda z konstrukcji ma swoje zalety i wady. W mojej prywatnej opinii najlepszą równowagą miedzy osiągami, ochroną oraz siłą ognia dysponują najnowsze wersje Leoparda 2. Choć konstrukcja już ma trochę lat jak widać w cale nie ustępuje dopiero co opracowanej konstrukcji K2, co już samo za siebie świadczy o tym jak dobrze został zaprojektowany ten czołg.
   Abramsa próbują jeszcze modernizować by zwiększyć jego możliwości, ale żadna z tych modyfikacji nie zmieni faktu, że to ciężki potwór, który wymaga ogromnej ilości paliwa by ruszyć swoje ciężkie dupsko. Bez całego supportu logistycznego jego wartość bojowa znacząco by się zmniejszyła.

   Do całej tej listy warto byłoby też dodać rosyjski T-90SM, który razem ze swoją aktywną ochroną, pancerzem reaktywnym, wysoką mobilnością i dużą siłą ognia, również jest warty uwagi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Falcrum: Jak to przyjemnie posłuchać kogoś kto się zna na temacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Migfirefox: Jestem tylko pasjonatem militariów. Wiedzę opieram na powszechnie publikowanych materiałach. Na pewno na wykopie znajdą się ludzie o lepszej znajomości tematu. Tak czy inaczej miło mi słyszeć pozytywne zdanie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Falcrum: Tak czy inaczej dziękuję za ciekawe informacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Falcrum:
   Masz może jakieś polskojęzyczne źródła o rosyjskich systemach obrony aktywnej(trochę obszerniejsze niż na 1 stronach googla)? Jak jest ich skuteczność w boju(o ile była sprawdzona)?

  •  

   pokaż komentarz

   @Falcrum: ponadto problemem w przypadku Abramsa mogą być jego turbiny gazowe, które są koszmarnie paliwożerne i a przy tym są bardzo delikatne. Rosjanie byli pionierami w użyciu tego rodzaju napędu, ale po przeanalizowaniu użycia T-80 w Czeczenii całkiem go zarzucili.

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: Niestety nie interesowałem się tym na tyle, by podrzucić Ci jakis konkretny link z opisem, ale myślę, że na tym filmie wszystko ładnie jest zaprezentowane :) https://www.youtube.com/watch?v=YpmcmKwWzYo

 •  

  pokaż komentarz

  Jako specjalista w tych sprawach (co widac po nicku) moge z cala pewnoscia powiedziec ze ten czolg jest bardzo ladny.

 •  

  pokaż komentarz

  Kto by wygrał, ten czołg czy A-10 Thunderbolt II?

 •  

  pokaż komentarz

  Po filmiku mogę stwierdzić że to czołg lowrider (1:24), który strzela pociskami atomowymi ewentualnie może zestrzeliwać takowe (2:19). Kim ma przej$@%ne krótko mówiąc.

  •  

   pokaż komentarz

   Po filmiku mogę stwierdzić że to czołg lowrider (1:24), który strzela pociskami atomowymi ewentualnie może zestrzeliwać takowe (2:19). Kim ma przej$@%ne krótko mówiąc.

   @krsQ: wlasnie nie wiem co tam gadaja, ale ten grzyb atomowy to chyba autodestrukcja na wypadek przejecia przez wroga :) nie pokazywali nigdzie, jeszcze takich malych glowic atomowych...