Komentarze (74)

 • MrGrandma +35  

  Mój tata pracuje w branży wodociągowej. Kilka lat temu wykopali w okolicach Węgrowa trzy szkielety ze znacznie zdeformowanymi czaszkami - w bardzo podobny sposób. Jednak ktoś wziął kiedyś tę rodzinkę za jakichś złych czarowników albo wampiry i poodcinał im głowy, wsadzając je następnie między nogi.

  pokaż komentarz
  MrGrandma
 • bartek543 +13  

  Możesz coś więcej na ten temat powiedzieć?

  pokaż komentarz
  bartek543
 • bowdown +19  

  to na Syberii i spod Węgrowa to byli przodkowie Simpsonów

  pokaż komentarz
  bowdown
 • m.....z +37  

  To bardzo popularny obrzęd w wielu miejscach Europy.
  Na przykładzie Kaszubów - jeśli po śmierci jednego z członków rodziny zaczynają umierać kolejni, prawdopodobne jest, że zmarły, który zapoczątkował serię, wrócił z zaświatów jako wieszczi lub upi i zabiera tam za sobą rodzinę.
  Aby temu zapobiec należało rozkopać jego grób oraz łopatą do kopania torfu odciąć mu głowę i wsadzić między nogi - tak, aby nie mógł sam jej dosięgnąć i włożyć na właściwe miejsce

  Ostatnie ujawnione takie przypadki (potraktowane jako kryminalne) miały miejsce jeszcze w latach 70-tych. Co wcale nie znaczy, że zaprzestano tego procederu ;)

  pokaż komentarz
  m.....z
 • Reklamy Google

 • Tomajev +18  

  Jakub Wędrowycz się kłania. Najlepszy cywilny egzorcysta.

  pokaż komentarz
  Tomajev
 • Batmanfan +13  

  @Tomajev
  Jakub Wędrowycz niszczył wampiry granatami i dla pewności poprawiał z panzerfausta ;]

  pokaż komentarz
  Batmanfan
 • MrGrandma +3  

  @bartek543: przepraszam za późną odpowiedź, ale nie było mnie długo na wykopie

  Jedyne, co mogę powiedzieć (po dodatkowej konsultacji z tatą) to to, że zdarzyło się to 8 lat temu i w momencie natrafienia na kości od razu zrobiło się wielkie halo. Przyjechała malutka grupa archeologów, a prace były wstrzymane całkowicie na kilka dni, gdyż musieli zbadać cały teren. Dopiero w trakcie prac archeologów odkryto te anomalie i dziwne ułożenie odciętych głów. Szkielety zabrano na jakieś badania i w domyśle do muzeum, ale od momentu ich zabrania tyle je widziano. Nawet mój tata (nota bene kierownik) ani jego szef nie mogą dowiedzieć się szczegółów.

  pokaż komentarz
  MrGrandma
 • KOJOrozrabiaka +2  

  yyy..to naukowcy a nie wiedza ze to jest choroba- wada genetyczna? byl o tym program kiedys, opisywali ktoregos władce egipskiego z taka sama czachą, ktora mieli potem jego potomkowie.anomalia genetyczna, ot tajemnica

  pokaż komentarz
  KOJOrozrabiaka
 • alkohol +14  

  ja też czytałem o naukowcach którzy z kolei mówili o celowym bandażowaniu głów dzieciom także remis

  pokaż komentarz
  alkohol
 • Pawelz89 0  

  Co to za choroba?

  pokaż komentarz
  Pawelz89
 • RomanX +50  

  Celowebandażowaniegłówilis.

  pokaż komentarz
  RomanX
 • baqarah +15  

  Poludniowoamerykanskie ludy (okolice Peru? nie jestem pewien) nakladaly dzieciom na glowy taki 2 zbite deseczki w ksztalcie "1". Ten pochyly "daszek" na czolo, reszte na potylice/plecy. W ten sposob, uciskajac w mlodosci w miare jeszcze plastyczne glowy dzieci, deformowano czaszki. Stad zreszta zawiazanie calej tej hisorii w ostatnim Indianie Jones.

  Znajac ludzkosc i jej sklonnosc do modyfikacji ciala (a dodajac jeszcze pewnie brak nowych genow w puli - na syberii ciezko spotkac czlowieka, a na bezrybiu i siostra styknie...) otrzymujemy cóś takiego.

  pokaż komentarz
  baqarah
 • Qiepka +2  

  Był to faraon Echnaton

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Echnaton

  pokaż komentarz
  Qiepka
 • r.......k -7  

  Choroba wściekłych łbów?

  pokaż komentarz
  r.......k
 • artisti +4  

  @baqarah - nie ma dowodów na to, że kazirodztwo degraduje materiał genetyczny. Jeśli w danej rodzinie wszyscy są nosicielami genu recesywnego, to oczywiście szansa, że jakaś choroba się ujawni jest znacznie większa, ale jeśli materiał genetyczny jest dobry, to przynajmniej daje pewność, że nie pojawią się w nim "złe" geny, natomiast nijak kazirodztwo się ma do występowania mutacji. To raczej norma etyczna i moralna niż pragmatyczna.

  pokaż komentarz
  artisti
 • baqarah +3  

  @artisti
  Hmm, masz racje. Nie jestem ekspertem, ale czytalem, ze samo w sobie kazirodztwo nie powoduje mutacji. Jakies tam rybki nawet specjalnie wyszukuja spokrewnionych osobnikow, bo wtedy szanse potomstwa na przezycie rosna. Mi bardziej chodzilo, o to, ze dane cechy (np wyglad) poprzez rozmnazanie sie w zamknietej grupie uwypuklaja sie. Tak bylo ponoc z dynastia Habsburgow. Byla ona tak liczna, ze "wzenila" sie praktycznie na kazdy tron owczesnej Europy zachodniej. Poprzez brak doplywu swiezych genow ich wyglad zaczal sie zmieniac - w koncu ich szczeki byly tak duze i wysuniete, ze wrecz az karykaturalne. Nie byla to "mutacja" sensu stricte, raczej utrwalanie i rozwijanie danej cechy.
  Zgadzam sie, ze przy "dobrych genach" rozmnazanie typu "w rodzinie lepiej" jest (w sensie genetycznym) jak najbardziej ok (potomstwo ma ponoc nawet wieksze szanse). Niestety (stety? dla mnie kazirodztwo jest jednak obrzydliwe), tak jak napisales, w razie jakiejs choroby genetycznej prawdopodobienstwo wystapienia choroby sie zwieksza. Habsburgowie (z tego co pamietam) mieli jakas rzadka. genetyczna chorobe krwi (nie pomne niestety o co chodzilo dokladnie).

  Swoja droga to jest ciekawe, czy gdyby podzielic ludzkosc na 2 grupy - jedna uprawiajaca kazirodztwo, druga zyjaca tak jak teraz, to ktora grupa bylaby po kilkuset latach wieksza (czyt. jaki styl zycia i prokreacji zwieksza szanse na przetrawnie).

  pokaż komentarz
  baqarah
 • RomanX +3  

  Kazirodztwo jest złe, bo zmniejsza różnorodność genów potomka (=większa podatność na choroby) i zwiększa ryzyko wystąpienia wspomnianych już par recesywnych (=większa szansa na choroby genetyczne). Oba procesy są oczywiście szkodliwe, dlatego natura wbudowała organizmom niechęć do tego, a z niej wywodzi się prawo moralne :P

  pokaż komentarz
  RomanX
 • maccloy +43  

  Pogrzebałem trochę i znalazłem taką informację:
  Aleuci

  _Aleuci to biali ludzie zamieszkujące Wyspy Aleuckie (obecnie ich większa część należy do Alaski) od 7000 lat aż po czasy nowożytne. Genetycznie podobni są do Ajnów - europeidalnego ludu, który zamieszkiwał Wyspy Japońskie od czasów neolitycznych aż do czasu, gdy został wyparty przez mongoloidalnych Japończyków.

  Zarówno Aleuci, jak i Ajnowie mieli podłużne czaszki, żyli w ziemiankach. Mieli broń, narzędzia, zajmowali się łowiectwem i mumifikowali zmarłych.

  Aleuci stosowali system dziesiętny, liczyli do 100 000 i posługiwali się 12-miesięcznym kalendarzem. Wytwarzali biały pergamin, wytarzali narzędzia i przybory do połowu ryb, wyplatali kosze i maty do spania z korzeni wysokich traw. Udomowiali gęsi.

  Mieli praktyczną znajomość astronomii, ludzkiej i zwierzęcej anatomii, nastawiali proste złamania i przeprowadzali operacje chirurgiczne._
  źródło: http://www.niesamowite.fora.pl/historia-i-cywilizacje-ziemskie,11/historia-ameryki,307.html

  Wikipedia mówi:
  Aleuci prawdopodobnie są blisko spokrewnieni z Inuitami z kanadyjskiej Arktyki i Grenlandii, Jupikami z zachodniej Alaski i wschodniej Syberii oraz Inupiatami, czyli Inuitami z alaskańskiej Arktyki. Zasiedlili wyspy Archipelagu Aleutów i sąsiednie wybrzeża Alaski mniej więcej 4 tysiące lat temu, w różnych okresach rywalizując ze sobą lub handlując. Utrzymywali się głównie z polowania na zwierzęta morskie, w tym wieloryby i inne duże ssaki morskie.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Aleuci
  oraz drugi wspomniany lud: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ajnowie

  hmm...

  pokaż komentarz
  maccloy
 • alkohol +1  

  mieli identycznie podłużne czaszki? skąd ta anomalia? dlaczego znajduje się takie czaszki daleko poza obszarem aktywności w/w ludów? dzięki za dodatkowe info

  pokaż komentarz
  alkohol
 • noiprox +1  

  Hah... osobiście nie wierzyłbym temu choremu forum niesamowite.fora.pl :)

  pokaż komentarz
  noiprox
 • maccloy +14  

  Nie mówię zaraz "wierzyć". po prostu zestawiłem parę źródeł. Jakby głębiej poszukać, to może by się coś jeszcze znalazło.

  Ale wydaje mi się, że chyba nikt by nie pisał od tak, z dupy wziętych, przypuszczeń w takim temacie.

  To teraz niech ktoś inny poszpera w tej sprawie :) Może rozwikłamy "zagadkę".

  Oto moja rozmowa z autorką tego posta:
  maccloy: (10:47)
  Witam!
  maccloy: (10:47)
  na forum niesamowite.fora.pl
  maccloy: (10:48)
  znalazlem taką oto informacje:
  maccloy: (10:48)
  Aleuci

  Aleuci... (czyt. komentarz wyżej) Mieli praktyczną znajomość astronomii, ludzkiej i zwierzęcej anatomii, nastawiali proste złamania i przeprowadzali operacje chirurgiczne.
  maccloy: (10:48)
  czy mogłaby Pani podać źródło, które popierałoby tą tezę?
  Z forum: (10:48)
  witam
  Z forum: (10:48)
  zaraz podam
  maccloy: (10:48)
  dziekuję :)
  Z forum: (10:49)
  red. Frank Joseph "Zaginiona historia starożytnych Ameryk"
  maccloy: (10:49)
  głównie chodzi mi o podłużny kształt czaszek
  maccloy: (10:50)
  dziekuję jeszcze raz
  Z forum: (10:50)
  wszystko jest z tej książki

  pokaż komentarz
  maccloy
 • noiprox +1  

  Bardzo fajnie że podał źródło :)
  Ale książka nic nie znaczy - można znaleźć wiele innych książek które pokazałyby coś wręcz przeciwnego.

  Poza tym naprawdę szukałbyś tą książkę a potem tych parę zdań? ;)

  pokaż komentarz
  noiprox
 • maccloy +9  

  Hmm, z tego co mi wiadomo z wykładów z antropologii to Frank Joseph jest dosyć poważanym badaczem (antropologiem). Skoro przeprowadził takie badania i przedstawił tę teorię, to myślę, że jest to dosyć wiarygodne.

  Ja bym nie szukał, ale skoro ta pani to zrobiła, to chyba by nie przeinaczała faktów.
  Ale normalnie zaraz pójdę do biblioteki wydziału antropologii i wyczaję tę książkę. Poza tym mam dzisiaj wykład z tego przedmiotu, może zapytam (jeśli pójdę :P).

  pokaż komentarz
  maccloy
 • alkohol +2  

  zapytaj koniecznie, nagraj i wrzuć na YT :) - no i niech teraz ktoś powie że ten wykop był bezużyteczny

  pokaż komentarz
  alkohol
 • pegasus_sis 0  

  Frank Joseph napisał:
  "ZAGŁADA ATLANTYDY"
  "TAJNA ARCHEOLOGIA DAWNEJ AMERYKI"
  "OCALENI Z ATLANTYDY"

  Można kupić w wydawnictwe Amber, które umieściło je w dziale "Kontrowersyjne interpretacje historii"...
  Ciekawe na jakim uniwerku mówią o nim na antropologii :D

  Tutaj mamy na przykład:
  http://www.sklep.gildia.pl/literatura/68193-frank-joseph-tajna-archeologia-dawnej-ameryki

  "Przemilczane przez oficjalną naukę tajemnice ostatnich 3000 lat historii Ameryki.

  Stonehenge na Florydzie, rzymski posążek w New Jersey, złoto zapomnianego afrykańskiego królestwa w Illinois, egipski nóż w Kalifornii, wczesno-chrześcijańska świątynia w Connecticut, prehistoryczny falochron u wybrzeży Bahamów,szkoccy żeglarze z epoki kamiennej Frank Maine - to nieprawdopodobne fakty i znaleziska nie mieszczące się w oficjalnych ramach historii Ameryki.
  Kim byli budowniczowie bezimiennego prehistorycznego miasta w Górach Skalistych? Czy Wielki Kanion Kolorado kryje antyczne ruiny?
  Kto skonstruował gigantyczny zbiornik wodny w Iowa na tysiąc lat przed pojawieniem się pierwszych białych osadników?
  Czy nasi starożytni przodkowie dysponowali statkami transatlantyckimi trzykrotnie większymi od flagowego okrętu Krzysztofa Kolumba?
  Jakiego sekretu strzeże od ponad tysiąca lat „Olbrzym z Pustyni Kalifornijskiej"

  Rozwiązanie wielu archeologicznych zagadek dawnej Ameryki może być zbyt karkołomne, by zaakceptowała je tradycyjna nauka. Tylko odkrywanie przez bezkompromisowych badaczy alternatywnej historii nowych, często zatajanych dowodów pozwala spojrzeć na przeszłość kontynentu północnoamerykańskiego w zupełnie inny sposób. Przemilczane przez oficjalną naukę tajemnice ostatnich 3000 lat historii Ameryki Frank Joseph, amerykański badacz zagadek przeszłości, redaktor naczelny magazynu „Ancient American". "

  książka Frank Joseph "Tajna archeologia dawnej Ameryki"

  Kiedyś byłem "fanem" Danikena i jestem dość wyczulony na takie pseudonaukowe sensacje ;)

  pokaż komentarz
  pegasus_sis
 • Ardai -1  

  Ciekawiłoby mnie wyjaśnienie czasowej nieścisłości: skoro Aleuci ciągle żyją (niewiele, co prawda), to czemu wszędzie "mieli" i "byli"?

  pokaż komentarz
  Ardai
 • maccloy 0  

  Kurde, szkoda, że nie robiłem notatek na antro~... Równie dobrze mogło mi się pomylić z Josephem Campbellem, ale wydaje mi się jednak, że wspominali Franka Josepha.

  Poza tym i tak to wszystko o czym mówimy to tylko spekulacje. Ciężko by było zweryfikować to wszystko od tak. Byłby to dobry temat na magisterkę, bądź nawet doktorat z antropologii, a nie gdybanie na wykopie :P

  pokaż komentarz
  maccloy
 • ShotgunXC +15  

  Skąd tym "naukowcom" wzięły się rzekome nadprzyrodzone zdolności?

  pokaż komentarz
  ShotgunXC
 • alkohol +3  

  może nie jest to wyraźnie powiedziane (bo filmik jest dosyć pobieżny) ale wydaje mi się że oni podejrzewają że te ludy wierzyły w takie rzeczy a niekoniecznie oni w to wierzą

  pokaż komentarz
  alkohol
 • ergo -1  

  Czasami rzeczy absurdalne mogą być prawdziwe, otwartość umysłu to żadkość u ludzi.
  Może mózg w takiej czaszce był bardziej wrażliwy na zmiany ciśnienia ?

  pokaż komentarz
  ergo
 • noiprox +4  

  @ergo - umyslu ludzkie rzadko są żadkie

  pokaż komentarz
  noiprox
 • ergo +10  

  No przykra sprawa, za dużo czytam wypowiedzi w internecie a potem kopiuje błędy.

  pokaż komentarz
  ergo
 • artisti 0  

  A długie szyje Afrykanek przywołują deszcze... ot, szukanie sensacji moim zdaniem.

  pokaż komentarz
  artisti
 • Blood +8  

  Rosyjscy archeolodzy odnaleźli również na głębokości 20 metrów szkielet mamuta.
  To kolejny dowód na to, że mamuty żyły w norach.

  pokaż komentarz
  Blood
 • MrGrandma +4  

  A to, że nie znaleźli żadnych kabli telefonicznych dowodzi temu, że od kilkuset lat mają zaawansowaną sieć telefonii komórkowej ;D

  pokaż komentarz
  MrGrandma
 • 3pio +1  

  ...a obecność pokładów węgla pod kilometrową warstwą ziemi świadczy o...

  pokaż komentarz
  3pio
 • MrGrandma +3  

  ... starożytnej produkcji statków "Węgiel". Szkoda, że same pokłady tylko zostały :(

  pokaż komentarz
  MrGrandma
 • piszczalka +8  

  Majowie, aby osiągnąć podłużny taki podłużny kształt krępowali małym dzieciom jeszcze nieukształtowane czaszki. Jeśli dobrze pamiętam, podobnie robili Inkowie, a na pewno Egipcjanie.
  Jako ciekawostkę dodam, że Majowie wieszali małym dzieciom przed nosem zabawkę, aby wywołać u nich zeza, a zarazem wadę wzroku - przepadali za zezem.

  pokaż komentarz
  piszczalka
 • ladyofpain +3  

  takie zniekształcenia odnajduje sie już w szczątkach Hunów (bądź, jak kto woli - rasy tureckiej z domieszką mongolskiej). taki mieli kanon urody, zwlaszcza dziewczeta poddawano takiemu zabiegowi. to troche jak z obrzezaniem - zadnych 'specjalnych' wlasciwosci to nie ma, po prostu tak bylo. tak samo jak ze splaszczaniem nosa - mowi sie, ze to pomagalo przy strzelaniu z luku ale ma to tez zrodlo po prostu w tym, ze to sie owczesnym podobalo.
  potem zreszta przejeli to Goci (wydluzanie czaszek i oczywiscie nie wszyscy, tylko Ci ktorzy znajdowali sie w poblizu Hunow, m.in. Ostrogoci)

  ale przeciez juz dawno sie o tym mowilo...

  pokaż komentarz
  ladyofpain
 • MrGrandma +2  

  No to ja też swoje trzy grosze wrzucę. Obrzezanie to akurat było ze względów higienicznych, bo w tamtym klimacie tam się syf zbierał i co tu dużo mówić - panoszyły się choroby weneryczne i było to bardzo niewygodne. Nie masz to nie wiesz :D:D:D

  Co do strzelania z łuku, to słyszałem, że Amazonki odcinały sobie jedną pierś, co by mocniej cięciwę napinać.

  pokaż komentarz
  MrGrandma
 • ladyofpain 0  

  hej. nie mam ale wiem :P
  i wzielo sie to podobno z tego, ze Abraham nie zlozyl Izaaka w ofierze - zamiast tego mamy obrzezanie - na znak nowego przymierza miedzy tym co na niebie a tym co na ziemi. a ze narodziny byly b. wesolym wydarzeniem dla Zydow ciesozno sie z nowego czlonka rodziny i dokonywano tego aktu jako wlaczenia go do rodziny i cos tam cos tam. :P
  a chcialam dodac ze w Egipcie tez bylo goraco i nie obrzezano chlopcow.

  tia. no niby odcinaly.

  pokaż komentarz
  ladyofpain
 • kubako 0  

  a chcialam dodac ze w Egipcie tez bylo goraco i nie obrzezano chlopcow.

  o ile wiem, to właśnie obrzezanie wywodzi się z egiptu, gdzie było przejęte przez żydów

  pokaż komentarz
  kubako
 • ladyofpain 0  

  w Księdze świąt i obyczajów żydowskich nic o tym nie ma. w Trojaczkach też nie xD
  ja słyszałam o obrzezaniu w Egipcie ale kobiet.

  pokaż komentarz
  ladyofpain
 • kubako -1  

  na szybko po wpisaniu w googla:
  http://obrzezanie.host247.pl/
  _Szacuje się, iż pierwszego obrzezania dokonano 15 tys. lat temu; pierwsze obrazy dotyczące obrzezania pochodzą prawdopodobnie sprzed 4 tys. lat. Pomimo, iż jego korzenie są nieznane, pierwsze dowody wykonania tego zabiegu (a miało to miejsce w starożytnym Egipcie) datuje się na rok 2300 P.N.E. W okresie podbicia Egiptu przez Rzymian (30 P.N.E.), praktyka ta miała rytualne podłoże i tylko obrzezani kapłani mogli przeprowadzać pewne obrzędy religijne. _

  i drugie:
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f2/Circumcision_Sakkara_3.jpg
  to mi nie wygląda na żydów ;)
  na wiki jest jeszcze jakaś płaskorzeźba z Luksoru, czyli także Egipt

  pokaż komentarz
  kubako
 • ladyofpain +1  

  i wracajac do wydluzonych czaszek byl to zabieg ktory mial sprawic ze dziewczynki mialy wydawac sie ladniejsze :P

  pokaż komentarz
  ladyofpain
 • MrGrandma +1  

  Chyba mądrzejsze :P

  pokaż komentarz
  MrGrandma
 • ladyofpain +1  

  nie sadzisz, ze gdyby to na to pomagolo to fantazja tworcow jajoglowych stalaby sie rzeczywistoscia? :P

  pokaż komentarz
  ladyofpain
 • MrGrandma +1  

  Stożkogłowi (staaary film) byli bardzo inteligentni :] A Wy możecie się malować, ew. robić sobie dziury w uszach lub wydłużać sobie szyje - to uchodzi za bardzo seksowne w Afryce.

  pokaż komentarz
  MrGrandma
 • alecc +6  

  Kojarzy się z nowym indiana jones'em trochę.

  pokaż komentarz
  alecc
 • D..p +1  

  Właśnie zamierzałem napisać, ze przecież Indiana Jones rozwiązał już tę zagadkę ;)

  pokaż komentarz
  D..p
 • rafal_rdm +1  

  Słusznie Ci się kojarzy... Wydłużanie czaszki i nadawanie jej pozaziemskiego kształtu ma swoje odwzorowanie w filmie. Mam na myśli motyw z kryształową czaszka, która rzekomo należała do władcy (istoty) pozaziemskiej. Podobnie jak władcy w Egipcie chcieli się wyróżniać...

  pokaż komentarz
  rafal_rdm
 • czikken88 +3  

  Hmm, ale niby jak wydłużona czaszka miałaby wpływać na zdolność prognozowania pogody? Nie wiem.

  Natomiast z DUŻĄ dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że skoro powiększone czaszki zostały znalezione na Syberii, to mogło chodzić o lepszy łeb do picia.

  pokaż komentarz
  czikken88
 • a.....k +3  

  http://www.unidentified-flying-objects.com/egypt-alien.jpg
  http://farm1.static.flickr.com/164/420969397_b073d8ec93.jpg?v=0
  http://www.actiontrip.com/features/pics/tenthingstodislikeaboutgames2s.jpg

  coś sporo tych przepowiadaczy pogody potrzebowali i bardzo lubili się nimi chwalić...

  pokaż komentarz
  a.....k
 • a.....k +3  

  http://alien-ufo-research.com/images/ancient/aliensculpture.jpg

  http://alien-ufo-research.com/images/ancient/longheadcarving.jpg

  pokaż komentarz
  a.....k
 • Pimp2107 +2  

  aż mi na myśl Wałujew przyszedł ;)

  pokaż komentarz
  Pimp2107
 • 3pio +1  

  ciekawe, czy nasze czapki harnasi też mogły pełnić takie funkcje
  znaczy formować małe głowy.

  http://historiakurgany.republika.pl/apo_plik/slow.htm
  gdzieś tu było o tym, znaleźć nie mogę

  pokaż komentarz
  3pio
 • woocash 0  

  Jajogłowi ??

  pokaż komentarz
  woocash
 • g101 0  

  ale bezedury

  pokaż komentarz
  g101
 • 3pio -1  

  Czy taki kształt czaszki może sprzyjać meteopatii?
  IMHO Tak.
  Krótko mówiąc, na niepogodę, bardziej i wcześniej bolały ich główki.
  Tylko, że to efekt uboczny.
  Ja się pytam jaki według was był cel produkowania tych zniekształceń?
  Chyba chcieli bardzo być do kogoś podobni.

  pokaż komentarz
  3pio
 • Mariakowski -2  

  archeolodzy...

  pokaż komentarz
  Mariakowski
 • pendrajw -3  

  A może to całkiem inna rasa? Może to oni nas stworzyli tak jak my tworzymy roboty do wyręczania nas? :D

  pokaż komentarz
  pendrajw
 • fufek -3  

  a w związku radzieckim były największe krasnoludki ;)

  pokaż komentarz
  fufek
 • a.......i -3  

  A wg Danikena to po prostu kosmici...

  pokaż komentarz
  a.......i
 • m.....z -8  

  video not available - mirror or zakop :P

  pokaż komentarz
  m.....z
 • maccloy +4  

  Spróbuj odświeżyć, bo mi ładnie hula.

  pokaż komentarz
  maccloy
 • itus -4  

  Wytłumaczenie pochodzenia tych czaszek jest banalne. Ludzie z Syberii zakisili w słoikach ogórki do zakąszania ale gdy były już gotowe stwierdzili, że nie mieszczą im się głowy w słoikach, więc ewoluowali.

  pokaż komentarz
  itus
 • kurusm -5  

  Jakoś dziwnie z tym faktem kojarzy mi się nowy Indiana Jones...

  pokaż komentarz
  kurusm
 • mackone -6  

  OMSK? Przecież to światowa stolica techno, omsk omsk omsk omsk omsk...

  pokaż komentarz
  mackone
 • rafal_rdm +12  

  Przecież to już dawno było praktykowane np. w Egipcie, gdzie dzieciom poprzez mocne wiązanie włosów z tyłu głowy, celowo wydłużano czaszki na znak przynależenia do rodziny faraona...

  Dla niektórych naukowców "alternatywnych" jest to dowód, że tamte kultury wzorowały się na kosmitach, którzy mieli stworzy te społeczeństwa. Potem, aby przypominać pozaziemskich władców, przywódcy wydłużali swoim dzieciom czaszki.

  pokaż komentarz
  rafal_rdm
 • crazy_jackson +2  

  Nie trzeba daleko szukać, żeby znaleźć współczesne zdjęcia ludzi poddanych takim zabiegom. Przykład: http://wiki.bmezine.com/index.php/Image:Cranial.jpg
  Znalezione tutaj: http://wiki.bmezine.com/index.php/Cranial_Binding

  pokaż komentarz
  crazy_jackson
 • kubako +5  

  Nie trzeba daleko szukać, żeby znaleźć współczesne zdjęcia ludzi poddanych takim zabiegom.

  Przy odrobinie szczęścia, można znaleźć nawet zdjęcia takich osób z przyszłości!
  http://www.businesspundit.com/wp-content/uploads/2008/08/farnsworth.jpg

  pokaż komentarz
  kubako