•  

  Mam zaszczyt zaprezentować Wam stronę internetową, a w zasadzie to już prawie aplikację webową, nad którą pracowałem w moim wolnym czasie przez ostatnie kilkadziesiąt dni. Aplikacja znając obecne położenie burz, prognozuje ich położenie burz w przyszłości i ostrzega przed nimi. Zna położenie ponad 400 miast w Polsce, na bieżąco prezentuje status ostrzeżeń i burz dla tych lokalizacji.

  Testuję teraz ostrzeżenia przez gg w czasie rzeczywistym (mobilne gg, to swoją drogą niezła aplikacja), typu 'za godzinę będzie burza'.Później pojawi się aplikacja do pobrania (system Android). Algorytmy predykcyjne będą na bieżąco poprawiane, aby sprostać oczekiwaniom użytkowników.

  Poważnie podchodzę też do prywatności. Nie przechowuję na serwerze Waszych haseł czystym tekstem, a lokalizacje, które podajecie przy rejestracji są okrojone, podając jedynie 'zgrubną' lokalizację na 10 km siatce ostrzeżeń. Zapraszam do zakładania kont.

  Dzielcie się z innymi tym adresem, a jeśli macie strony internetowe - umieszczajcie widgety z ostrzeżeniami dla Waszych miast. Chciałbym też zrobić otwarte API dla fajnych inicjatyw, jak powiadamianie o pogodzie przez CB - choć w tym przypadku nie mogę znaleźć kontaktu do twórców. Jeśli ktoś czyta wykop, proszę o kontakt ze mną.

  •  

   @mathmed: skąd bierzesz dane? da się też zrobić informację o deszczu?

  •  

   @katinka: Niestety IMGW kategorycznie odmówiło mi dostępu do danych radarowych. Dla zabawy chętnie wkleję rozmowę z nimi :

   1.ja:
   "Dzień dobry,
   Jestem hobbystycznym webmasterem, piszę także bloga i byłbym zainteresowany użyciem danych radarowych publikowanych na Państwa stronie (pogodynka). Czy mógłbym używać ich na swojej stronie internetowej, na przykład do publikowania moich własnych ostrzeżeń dla czytelników bloga lub strony? Oczywiście umieszczę link do Państwa strony docelowej z której te dane pochodzą. "

   2.imgw:
   "
   Witam.

   Nie może Pan używać danych radarowych na Pana stronie. Są one własnością IMGW-PIB i tylko na naszej stronie mogą być prezentowane w takiej postaci.

   Biuro prasowe IMGW-PIB
   Katarzyna Bieniek
   "

   3.ja:
   "
   Dzień dobry,
   Dziękuję za Państwa odpowiedź. W związku z Państwa stanowiskiem w tej sprawie rozumiem, ze dane radarowe mogą być prezentowane na mojej stronie w innej postaci.
   "

   4.imgw:
   "
   Nie mogą być prezentowane w żadnej postaci.

   Biuro prasowe IMGW-PIB
   Katarzyna Bieniek
   "

  •  

   IMGW

   @mathmed:

   A ten instytut to jakaś prywatna firma czy co? Za nasze pieniądze prowadzi badania i społeczeństwo nie może ich wykorzystać?

  •  

   @kochman86: Niestety, ale dość mocno zasłaniają się swoją komercyjną działalnością. Ktoś chciał użyć radarów, to chyba miał zapłacić >1000zł/mc. Nie wiem, bo oficjalnie negocjacje cen są niejawne i negocjujący nie mogą o tym pisać publicznie.

  •  

   @mathmed:
   Czuć komuną.

  •  

   @mathmed: Dlaczego avast uznaje tę stronę zaniebezpieczną?

  •  

   @brick: Już napisałem, żeby zdjęli ten 'false-positive'. Nie mam nic do ukrycia, kod po stronie użytkownika jest jawny, nie ma reklam (póki co), chciałem, żeby strona była szybka i lekka - do użycia w terenie i na komórkach.

  •  

   @mathmed: Ok. Tylko wciąż nie mogę docenić Twojej pracy :(

  •  

   @brick: Ja wyłączyłem osłonę sieciową, tu masz dowód, że to błąd avasta :

   http://sitecheck.sucuri.net/results/antistorm.eu

  •  

   @mathmed: Na Dolphin browser na Xperii mini pro wygląda dobrze. Co prawda na małym ekranie ciężko coś stwierdzić, ale po powiększeniu nie ma powodów do narzekań. Jak dla mnie dobra robota.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   Ktoś chciał użyć radarów, to chyba miał zapłacić >1000zł/mc.

   @mathmed: Tylko do własnego użytku są takie ceny, na wykorzystywanie komercyjne nie zgodzą się za żadną sumę. A radary były postawione z pieniędzy, pożyczonych od Banku Światowego po powodzi 1997r, teraz wszyscy je spłacamy :)

  •  

   dzien dobry jestem Katarzyna Bieniek i mam okres

  •  

   @mathmed: Może jakbyś napisał procedurę przetwarzającą dane z radarów po stronie użytkownika(JS) to dałoby się obejść te restrykcje.

  •  

   @mathmed: Bardzo fajna inicjatywa, podoba mi się również nakreślony plan rozwoju w kierunku ostrzeżeń (smartfon) itp. Skoro pochwaliłeś się serwisem i próbujesz go trochę zareklamować, czy mógłbyś zdradzić trochę więcej szczegółów na temat algorytmu predykcyjnego? Nie oczekuję że to wszystko wyjaśnisz czy zdradzisz, chodzi mi tylko o rzucenie światła na ten aspekt. Jakie w ogóle dane są tu potrzebne, aby ustalić prawdopodobieństwo, że burza podąży we wskazanym kierunku czy że np. nie osłabnie. I jeszcze małe pytanko, co to jest za prawdopodobieństwo wyrażone w wartościach np. 135 ?

  •  

   @balrog84: Algorytm predykcyjny przetwarza plik graficzny tworzony przez http://www.blitzortung.org analizując trwałość wektora prędkości z poprzednich wizualizacji i bieżącą aktywność burzy. W ten sposób tworzy pole prawdopodobieństwa (bezwymiarowe) i pole czasu do burzy (t-minus). Wszystko działa w php i jest włączane cronem.

  •  

   @mathmed: Dzięki za informacje, o to mi chodziło. Takie podejście wydaje się być zarazem proste i skuteczne. Dobrze byłoby skupić się właśnie na dokładności samego algorytmu. No i to prawdopodobieństwo, koniecznie trzeba popracować nad wyrażeniem tych wartości liczbowych we właściwej skali (0-100%).

  •  

   @mathmed: Masz mózg wielki jak szafa jeśli chodzi o umiejętność wykrzystania algorytmów i wzorów, czy metodą prób i błędów oraz poprzez wyszukiwanie informacji w sieci doszedłeś do obecnego wyniku w aplikacji?

  •  

   @Harem: Nie jestem programistą, tylko lekarzem. Kiedyś siedziałem trochę w przetwarzaniu obrazów. Algorytmy powstawały jakiś czas i trzeba było je poprawiać wielokrotnie. Na szczęście w php pisze się szybko i bezboleśnie, choć nie jest to najefektywniejszy język programowania. Myślę, że to ma niebagatelne znaczenie dla finalnego rezultatu.

   PS: Te algorytmy trzeba będzie przebudować, nieraz lubią się pogubić.

  •  

   @mathmed: jako ciekawostka, firma Ecoclima która niedawno zainstalowała detektory w Mrągowie i w Goczałkowicach pozwala korzystać z danych za 50zł za szukę/miesiąc [netto]

  •  

   @mathmed: Niekoniecznie tworzenie aplikacji implikuje bycie programistą ;) W dodatku jak się ma umysł ścisły i zna się podstawy tworzenia algorytmów to może hobbystycznie stworzyć o wiele lepszy produkt niż student siedzący na studiach inf. piszący aplikacje z przymusu na ocenę ;)

   Proponuję Ci zainteresować się Pythonem. Z tego co wiem, można go zagnieździć w kodzie php. Jego zaletą jest fantastyczna składnia która jeśli chodzi o pisanie kodu jest praktycznie ograniczona do minimum i jest bardziej czytelny niż algorytmy pisane w php. W dodatku można się go bardzo szybko nauczyć.

   Powodzenia w dalszym rozwijaniu aplikacji! :)

  •  

   @Harem: Nie no, fantastyczna składnia w pythonie, nie wiem może to kwestia przyzwyczajeń, ale mnie np krew zalewa jak mam szukać tej spacji albo taba, która mi wysypuje kod.

   { ftw

  •  

   @Teylor: Chodzi o sam fakt, że niektóre rzeczy w Pythonie napiszesz znacznie krórec i czytelniej w porównaniu do innych języków. Ktoś kto umie zorganizować kod, nie powinien mieć problemów z tym co napisałeś. Wiadomo, że jest to kwestia doświadczenia oraz wprawy ;) Każdy język ma swoje wady.

  •  

   Ja wyłączyłem osłonę sieciową, tu masz dowód, że to błąd avasta :

   @mathmed: u mnie avast zblokowal tylko za pierwszym razem, za drugim bylo ok, fajny projekt, szacun.

  •  

   @mathmed: Prognoza na Zabrze się sprawdziła. Punkt dla Ciebie :D

  •  

   @brick: też mam avasta i strona normalnie się otwiera

  •  

   @mathmed: po wielu raportach do Avast, twoja strona najwidoczniej została już zdjęta z listy niebezpiecznych; false-positive zażegnany

  •  

   @mathmed: Rozmawiałem z IMGW całkiem niedawno i ceny zwalają z nóg - jeden produkt radarowy (CAPPI, a więc inny od tego prezentowanego na stronie) to koszt 2700 zł miesięcznie przy aktualizacji co 30 minut lub 7900 zł miesięcznie przy aktualizacji co 10 minut. Tłumaczyli się, że ceny są zgodne z europejskim cennikiem i nie mogą ich obniżyć (aha ahaa).

   Bardzo ciekawa strona jak i sam pomysł.

  •  

   Nie może Pan używać danych radarowych na Pana stronie. Są one własnością IMGW-PIB i tylko na naszej stronie mogą być prezentowane

   @mathmed: A no bo przecież państwowa agencja na swojej stronie naj%@!ła reklam więcej niż onet, wp i interia razem wzięte i teraz musi na tym zarobić, no nie? A nie żeby się tam przyczyniać do podniesienia bezpieczeństwa czy udostępnić jakieś API, kto wtedy będzie reklamy na ich superaśnej pogodynce oglądał? Hę?

  •  

   @mathmed: dane coś dzisiaj się słabo pokrywają, u mnie (Władysławowo i okolice, z tego co wiem w Gdyni też) jest burza od jakichś dwóch godzin (z przerwami), a prawdopodobieństwo w okolicach to max 60-70 ;/

  •  

   @adizj: W Gdyni system meldował 2 burze, jedna w okolicy 16.15 do 18.00 i druga 19.30 do 20.45.

 •  

  A mnie awast nie dopuszcza do linku :)

  źródło: 24818062.jpg

 •  

  Nie kumam jednej rzeczy- to prawdopodobieństwo w procentach? Skoro tak, to dlaczego gdzieniegdzie jest więcej niż 100%? Możliwe dwie burze naraz czy jak?

  •  

   @Elektryczny_skrzyplocz: Prawdopodobieństwo jest wyrażone jednostką bezwymiarową, bo trudno uchwycić naturę w konkretnym zakresie, tutaj starałem się okroić zakres do 0-255, ale składa się na to wiele rzeczy.
   M.in. stabilność burzy, stabilność wektora przemieszczania, rozbudowa nowych burz w sąsiedztwie itp.

  •  

   @mathmed: troche to mylące, sam myślałem, że to błąd- nie lepiej było przeliczyć na % (255=100%)?

  •  

   @pcstud: Masz rację, kilka osób już mi o tym wspominało. Ale przy liniowym skalowaniu 10% to jednak wydaje się niewielka liczba. Widziałem dość niewielkie, choć stabilne burze, które miały 30 z 255 max. Dlatego postanowiłem pozostać przy wartościach z szerszego zakresu bez liniowego reskalowania do 100% ani bez obcinania górnej części.

  •  

   @mathmed: rozumiem twoje argumenty- w takim razie musisz gdzies sprytnie tą informacje podać na stronie aby była czytelna także dla tych którzy nie czytają w tej chwili twojego wykopu :) albo lepiej pokuś się na przeliczenie tych jednostek w sposób nielioniowy, aby najlepiej oddawały intuicyjne odczucia przeciętnej osoby; rozumiem, ze to będzie uproszczenie, ale ta strona jest skierowana chyba właśnie dla amatorów; względnie moze poprostu inaczej nazwać ten wskaźnik? skoro sa stabilne burze przy 30, "prawdopodobieństwo" nie jest chyba najlepsza nazwa

  •  

   @pcstud: Chyba masz rację. Będę musiał wziąć to pod uwagę przy kolejnej rewizji algorytmów predykcyjnych i prezentacji danych.

  •  

   @mathmed: a nie można było przeskalować do 100,0% W sensie że dodatkowo z miejscem dziesiętnym. Masz o rząd większą precyzję, a wartości bardziej sensowne dla przeciętnego człowieka. Poza tym super aplikacja. A IMGW niech sczeźnie.

 •  

  Tylko wszedłem na tą stronę wpisałem swoją miejscowość za chwile pojawił się deszcz chmury zaszło słońce i leje i teraz idzie burza przypadek :D?

 •  

  Ode mnie taka mała zachcianka. Dałoby radę tą mapę zrobić tak by było można ją przybliżać?

  •  

   @mich_al: Myślę, że da się. W kolejnej wersji dodam taką możliwość. Właśnie o to mi chodzi, fajnie, że mogę zebrać trochę informacji o tym, jak zrobić, żeby było lepiej.

 •  

  brawo, świetna inicjatywa.

  •  

   @yosemitesam: Tam nie ma żadnej 'logiki obliczeniowej' po stronie serwera. Moim założeniem był 'inteligentny system', który będzie wiedział w którym kierunku układy burzowe będą się przemieszczać.

  •  

   @mathmed:
   Ależ ja nie twierdzę, ze tam jest logika. Te mapy uwzględniają tylko wyładowania doziemne i można próbowac na takiej podstawie przewidzieć, gdzie burza podąża. Zaletą jest częste uaktualnianie mapy.
   Natomiast jeśli mapa jest uaktualniana w oparciu o większa liczbę zmiennych, to oczywiście chwała jej za to. Szkoda tylko, ze nie można porównać, jak przewidywania miały się do rzeczywistości.
   W ubiegłym roku porównywałem mapy i prognozy robione w ramach "Projektu Grzmot" przez (jak sądzę) meteorologów-amatorów i zniechęciłem się do tego projektu, bo procent błędów był zbyt duży.
   Ciekawi mnie, jak jest w tym wypadku?

  •  

   @yosemitesam: Chciałbym, żeby było jak najlepiej. Dołożyłem sporo starań i chcę, żeby projekt był dalej rozwijany. Dużym plusem jest automatyka tego projektu i wykluczenie czynnika ludzkiego. Poprawianie algorytmów i inkorporacja nowych danych dla zapewnienia dokładności i sprawdzalności zależy jedynie od czasu poświęconego przez programistę.

  •  

   @mathmed:
   Zrobiłem screeny z twojej mapy, a później porównałem z faktycznym przebiegiem burz.
   jest jedna rzecz, której nie jesteś w stanie opanować czy przewidzieć. Mam na myśli zanikanie burz. Jeżeli nawet burza się kończy, u ciebie ciągle jest prognoza, że może ona jeszcze przebyć kilkadziesiąt kilometrów.
   Zdecydowanie wolę precyzyjną i szybko aktualizowaną informację gdzie burza była i gdzie jest, od nieprecyzyjnej i wprowadzającej w błąd informacji, gdzie burza ewentualnie może być. Na mapach z wyładowaniami łatwo zauważyć, ze burza traci impet - u ciebie burze zawsze są zawsze w pełnym rozkwicie, a przy kolejnej aktualizacji nie ma ich wcale.
   Życzę powodzenia w dalszym rozwijaniu serwisu i tworzeniu precyzyjniejszych narzędzi.

  •  

   @yosemitesam: Burze mają swój mikroklimat, czasem przed zanikającą burzą rosną kolejne komórki (multicell) i czasowo burza zamiera, by odżyć. Jeśli tak się nie stanie, po tym w Twoją stronę gnana jest zanikająca komórka burzowa z deszczem. Ostrzeżenie trzyma się jeszcze ponad godzinę po zaniknięciu burzy - to cena, która płaci się za rozsądną histerezę.

   http://www.youtube.com/watch?v=3VHndnDKovc

 •  

  Jeszcze ciekawostka poniekąd przy okazji pogody - ojciec pracujący w Niemczech ma w dniach 19, 20 maja wolne. Ze względu na aktywność słońca będą wyłączone maszyny przemysłowe i właśnie w wielu tego typu zakładach ludzie nie będą w tych dniach pracować.

 •  

  Jak jeszcze zrobisz appke na iOS z powiadamianiem push w stylu "za 1h na ??% bedzie burza" to bedzie miodzio:)

  (A przy okazji mozesz na tym zarobic;) )

 •  

  Świetna robota kolego! Brawa za taką inicjatywę!

 •  

  A to prawdopodobieństwo wystąpienia burzy to w czym jest wyrażone ?
  Bo na niektórych obszarach jest wartość 109.

 •  

  Ciekawe za ile google zablokuje używanie map z powodu dużego ruchu, zawsze zostaje potem OSM. Sama strona jest bardzo ciekawa i dobrze wykonana. Gratuluje i dziękuje.

 •  

  Mi się wydaje się, że strona jest połączona z pogodą.
  Wpisałem miejscowość: Piła i zaczął w tym samym momencie padać deszcz i burzyć.

  Wykonaj stronę do sprawdzania gdzie jest słońce to w prosty sposób będzie można to wyłączyć:)

 •  

  Do zakładek!

 •  

  @mathmed
  W-wie już grzmi, a na stronce cisza. Jaki jest lag względem rzeczywistości?

 •  

  Genialne. Zwykły użytkownik potrafi zrobi coś lepszego od IMGW. BRAWA!

 •  

  http://antistorm.eu/index.php?miasto=gda%F1sk Może to tylko moja fanaberia, ale cziocnka użyta na wykresie pojawiającym się po kliknięciu "zobacz prognozę pogody" jest strasznie nieczytelna. Nie chodzi o sam rozmiar, po prostu ta czcionka jest jakaś przekombinowana :)

 •  

  Zajebiste, mój rejon zagrożony burzą i przed chwilą zaczęło grzmieć. Działa!

 •  

  Świetny pomysł i wykonanie. Mam nadzieję, że stronka będzie działać bardzo długo, bo jest po prostu zajebista. Czytelna, przejrzysta... kawał dobrej roboty :)
  Dodatkowo ode mnie wielki plus za to, że nie wyrzucasz komunikatu o ciasteczkach na pół ekranu tak jak to na większości stron się teraz dzieje. Informacja w stopce przecież spokojnie wystarcza :)

 •  

  Inicjatywa super :-) natomiast ja mam następujące pytanie: czy będą powiadomienia w formie np smsow? Choćby i płatnych. Pytanie kolejne: czy przy androidzie konieczne by było włączenie GPS do lokalizacji czy wystarczyło by info z najbliższej stacji bazowej operatora? Dużo podróżuje rowerem i przy włączonym GPS oraz transferze danych szybko pada mi bateria :-( a dla rowerzystów była by to super rzecz żeby mieć czas na ukrycie się przed burzą

  •  

   @Kafarek555: Myślałem o tym i to już druga tego typu sugestia. SMSowe bramki są płatne, a ja nie mam środków, żeby to zrealizować. Płatne przez użytkownika - czemu nie, ale w dobie internetu kto jeszcze korzysta z SMSów? Na Androidzie nie potrzeba lokalizacji, siatka jest gruba (10km), ewentualnie można używać lokalizacji po napotykanych sieciach WIFI lub masztach GSM - chyba tak też się da. Będzie to lokalizacja dość przybliżona, ale to nie problem.

   Przy tej rozdzielczości większość tras rowerem nie powinna w ogóle wymagać zmian położenia ustalonego w profilu, chyba, że pokonywane trasy są bardzo długie. Można sobie zainstalować GG póki co, zagadać "ZAPISZ" do bota i korzystać z powiadomień już teraz (dziś wysłałem 6 powiadomień przez gg, bodaj wszystkie się sprawdziły). Potem będzie apka na Androida - czy lepsza? Sam nie wiem. GG jest prostsze w obsłudze dla mnie, natomiast Google wymaga odnawiania ich RegID w usłudze GCM (co tydzień?).

  •  

   @mathmed: W moim przypadku trasy sięgają do ok 100 kilometrów w jedną stronę od miejsca zamieszkania :) Napotkane sieci WIFI będą szyfrowane, poza tym w lasach raczej ich nie znajdę :) Jak byś mógł rozeznać temat z masztami GSM to byłbym wdzięczny.

 •  

  Kiepsko, od prawie godziny u mnie grzmi a na mapce burza jest prawie 200km ode mnie

 •  

  Nie wchodźcie na tą stronę ! Ona ściąga burze tak jak kamerki w samochodzie ściągają wypadki :(
  A tak serio ... dobra stronka ... i prognoza pokryła się z przewidzianą, choć inne stronki z powiązanych nie pokazywały burzy.

 •  

  Bardzo fajna rzecz. Będę korzystał, bo lubię burze : > Podeślę znajomym na facebooku.

  Powodzenia!

 •  

  Hmm znalazłem buga, albo coś u mnie jest nie tak. Klikając te przyciski pod mapą, ten obszar zagrożenia pozostaje z najnowszej mapy - przesuwają się tylko wyładowania.

 •  

  "Połączenie zostało zresetowane" :(

 •  

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  Ciekawy projekt. super! :)

 •  

  Coś chyba teraz to przestało działać. Twoja mapa twierdzi, że żadnych chmur nad nami nie ma, a pogodynka mówi co innego ...

 •  

  Życzę powodzenia. Tymczasem na androida polecam AIX widget https://play.google.com/store/apps/details?id=net.veierland.aix

 •  

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  A na jakiej zasadzie to działa? Jak to wykrywa uderzenia piorunów?

 •  

  Już od dłuższego czasu jest niemalże identyczna aplikacja na komórkę, ja mam na androidzie "mapa burzowa i pogodowa" dostępna za darmo w markecie.

 •  

  Może tak powiadomienia na Facebooku o burzach?

 •  

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  Wszedlem, i avast zablokował mi stronę "zostało wykryte zagrożenie".

 •  

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  @mathmed hmmm, Avast blokuje stronę jako zawierającą niebezpieczną zawartość, zobacz o co kaman.

 •  

  Paczajcie na mapę hihi

 •  

  Prawdopodobieństwo burzy 130 [%]. O żesz w mordę, to więcej niż pewne!

 •  

  Gówno prawda. Wszedłem na stronę, sprawdzam "szansa na burzę 0". Patrzę też na inne strony w powiązanych i jest podobnie. Wyglądam przez okno i chmur bardzo mało więc wyjeżdżam motocyklem. 2h później pół nieba zakryta burzowymi chmurami i słychać grzmoty. Jestem w samym centrum burzy.

  Myślałem, że się przyda. Nawet dodałem do ulubionych stronę, ale po powrocie usunąłem

 •  

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  Komentarz usunięty przez moderatora

Dodany przez:

avatar mathmed dołączył
1026 wykopali 18 zakopali 161.2 tys. wyświetleń