...
  •  

   pokaż komentarz

   Jestem pełen podziwu, dziewczynka z pewnością zasłużyła na oklaski na stojąco jednak z tego co widziałem to nikomu na końcu nie chciało się wstać:/

  •  

   pokaż komentarz

   Tekst trochę zbyt dojrzały jak na 12-latkę.

  •  

   pokaż komentarz

   stawiam 100zł że tego nie pisała.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tapirro
   Nie ty jeden ;p

  •  

   pokaż komentarz

   @Tapirro przegrałeś, siupaj stówke! :]

  •  

   pokaż komentarz

   bla bla bla bla.... liczą się czyny a nie słowa

  •  

   pokaż komentarz

   nudne. napisali jej tekst, ona przeczytala i "zatrzymala swiat na piec minut"..

  •  

   pokaż komentarz

   @artrad
   Nie patrz na ludzi przez pryzmat ilości przeżytych lat.
   Sama jestem niewiele starsza od niej, kiedy wygłaszała przemówienie i szczerze, męczy mnie już takie generalizowanie - czego dwunasto-, trzynasto-, czternastolatki nie rozumieją, jakich słów nie używają itd.

  •  

   pokaż komentarz

   Czy przeczytanie nawet nie swojego tekstu, lecz takiego z którym się jednak w pełni utożsamia i się go popiera jest aż takie złe?

   Nie wiemy czy tak było, ale nie możemy stwierdzić też że tak nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   @sezamkowa - Ten tekst prawdopodobnie stworzyła samodzielnie. Tylko ile z niego jest jej własną analizą tego co dzieje się na świecie, a ile zostało wpojone przez otaczające środowisko? Nie zdziwiłbym się gdyby to były poglądy np. jej rodziców, które ubrała we własne słowa, stosując miejscami ich zwroty i argumentację. To jest co innego niż własna, świadoma ocena i poglądy.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wydaje mi się, żeby to wystąpienie było godne owacji na stojąco. To nie teatr czy opera. Dziewczyna odegrała swoją rolę, dostała tekst, kazali przeczytać i to zrobiła. Wątpię, żeby dokładnie wiedziała o co chodzi i do kogo mówi. Jednakże... robi wrażenie 12-sto latka opieprzająca bandę zadufanych polityków. pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   ble ble ble. Jak dla mnie to tekst wyglądał na poziom 12 latki. Typowe podejście do sprawy kiedy to się chce wiele zrobić i nie ma się pojęcia o niczym. Niech się wypowie za 10 lat jak już się dowie czegoś na temat życia i świata.
   Mówiła o dziecku które nie mając nic chce się dzielić, a dziwi się, że Ci co mają się nie dzielą. Taki właśnie jest świat. Taki właśnie jest człowiek. Jakby to dziecko miało, też by się nie dzieliło, a już na pewno nie wszystkim.
   Nie wiem czym się tutaj zachwycać. Zwykła wypowiedź dotycząca... no właśnie, bo już się pogubiłem. Właściwie to wszystkiego po trochu dotknęła- akcji humanitarnych, ekologii, wojen.
   Tyle tylko, że udało jej się dostać na mównicę na takiej konferencji- za to ją podziwiam(chociaż to i tak pewnie dzięki wpływowym rodzicom).

  •  

   pokaż komentarz

   Co z tego, że nie pisała sama? Dobrze, że dali do przeczytania dziecku. Przynajmniej dało to całemu światu do myślenia. Gdyby to przeczytał jakiś typ w garniturze, to zapewne by do nikogo nie dotarło i zostałoby włożone między inne nudne przemówienia.
   Czy to pisało dziecko, czy nie- te słowa są nadal aktualne i to był mój najdłuższy moment bez oddechu.

  •  

   pokaż komentarz

   owszem, tekst robi wrażenie. To, że czyta to dwunastolatka, również. Ale to kolejny patetyczny okrzyk skierowany do "rządzących", który słyszeliśmy nie raz i na pewno słyszeć będziemy. Co nam one dadzą? NIC! Kto się nimi przejmie? NIKT!
   Wojna = kasa. Nikt wtedy nie patrzy na wymierające gatunki, bądź głodujące dzieci. Sad but true!

  •  

   pokaż komentarz

   wojo-x: świat? chciałeś powiedzieć że my ludzie tacy jesteśmy, zwierzęta polują jak są głodne, jak się najedzą to zostawiają a inne zwierzątka korzystają z tego.
   My się nauczyliśmy ingerować w matkę naturę bo: 1) jak nie wyjdzie jakaś impreza to mało zarobimy bo nikt nie przyjdzie, 2) jak ziemia nie wyda dorodnych plonów to mamy stratę albo nie zarobimy wystarczająco dużo 3)walczymy o swoje tereny wybijając się i trując na pęczki, (u zwierząt walczy najsilniejszy przywódca stada) 4) zwierze nie nasra sobie w legowisko, a my "walimy pod siebie" ile wlezie (zatruta woda, zatrute powietrze, zatrute jedzenie), Zwierze nie zabija i nie krzywdzi innych osobników tego samego gatunku bez powodu i dla przyjemności. MY LUDZIE NIESTETY JESTEŚMY GATUNKIEM KTORY PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ SAM SIĘ WYKOŃCZY....... i tak naprawdę nie wiem czy upadek "poprzednich" cywilizacji nie był właśnie takim zachowaniem spowodowany.... :) dziękuję za uwagę...

  •  

   pokaż komentarz

   Zatyka ... To prawda . Ale czy dzisiaj ktoś stara się temu zaradzić ? Zatrzymala ... Ale następnego dnia większość słuchaczy zapomniałą o słowach i nadal niszczyła ... NIESTETY

  •  

   pokaż komentarz

   Ja po tytule myślałem że posiada Czasowstrzymywacz z PLUSa a tutaj z takim czymś wyjechała... wiem że tego nei pisała ale podziw dla laski zwlaszcza w tym wieku że stanęła przed nimi i to przeczytała

  •  

   pokaż komentarz

   I racja
   bo wmawiają naszym dzieciom, że największym problem są ginące gatunki dziura ozonowa i ocieplenie, a receptą na głód i cierpienie ludzi jest chore socjalistyczne podejśćie czyli wysyłanie jedzenia do biednych krajów, które tak naprawdę sprawia, że zamiast umierających głodujących 40tys ludzi za rok mamy 200 tys bo nasze dostawy jedzenia totalnie zniszczyły ich ekonomie, bo po co uprawiać ziemię, tworzyć żywnośc, robić zapasy skoro bialy ludzi przyslą nam gotowe? trzeba dawac wedke a nie rybe
   a jeśli nie potrafią zniej skorzystac to ich wina
   nie tłumaczymy dzieciom dlaczego inwestowanie w wojsko ma sens, dlaczego niektóre wojny są nieuniknione, owszem wiele jest niepotrzebnych ale wielu też nie dało się uniknąć, nie można uczyć dzieci tylko takiego pokojowego podejścia do życia bo nie dadzą sobie w nim rady, co jeśli historia z hitlerem powtórzyłaby się, kto by go pokonał gdyby wszyscy uważali, że z wojny nigdy nie ma nic dobrego? że rewolucje, wojny nie buduja w koncu pokoju?

   Co do dziury ozonowa to media straszyły społeczeństwo tym kilkanaście lat temu (potem było aids, a potem globalne ocieplenie, to taka zabawa), dzisiaj dziura ozonowa wydaje się czymś niegroźnym, była pewnym mitem, symbolem. http://tinyurl.com/avg8ls -wiecej o dziurze ozonowej

  •  

   pokaż komentarz

   @l053r
   Nie mój drogi. Człowiek sam się nie wykończy! Generalizowanie typu: człowiek jako jeden gatunek i przyrównywanie tego do gatunków zwierząt jak dla mnie jest błędne.
   Mówiąc, że "robimy pod siebie" chyba nie jesteś świadom czego to jest skutkiem. Ja bym tego tak nie nazywał, bo idąc Twoim tokiem myślenia powinniśmy żyć tak jak ludzie pierwotni. Chociaż i to wg Twojego toku myślenia byłoby złe, bo przecież koczowniczy tryb życia także powodowałby zmiany w przyrodzie.
   Jeśli do tej pory przyroda radziła sobie z ogromną ilością CO2 emitowaną przez wulkany i innymi problemami jakie sama sobie stworzyła to prędzej czy później i z tymi stworzonymi przez nas sobie poradzi.

  •  

   pokaż komentarz

   Oho, doskonała kandydatka na Miss Universum!

 •  

  pokaż komentarz

  Nie warto gdybać 'pewnie dzieciak jest narzędziem w rękach jakiejś pseudo-ekologicznej organizacji'. Nie warto też sapać 'to i tak wiele nie da, bo [jest na to multum argumentów]'. przede wszystkim warto wyciągnąć pewne pozytywny z tego materiału, bowiem robi on swojego rodzaju wrażenie.
  Dzieci mają tę przewagę nad dorosłymi, że poprzez własną prostolinijność potrafią widzieć świat w sposób prostszy a tym samym umieją wykładać problemy, własne odczucia w sposób równie bezpośredni co dobitny. Z samego filmu można wyciągnąć kilka wniosków:
  -Prostota myślenia w wielu wypadkach jest błogosławieństwem równie potrzebnym co niedostępnym dla tych, którzy go najbardziej potrzebują (w tym wypadku osobom odpowiedzialnym za kwestie globalne). Czy przeciętny Europejczyk potrafi się zdobyć na takie myślenie, odsiewając wszelkie dygresje i tym samym skupić się bezpośrednio na problemie?
  -Dziecko potrafi przedstawiać problem jeśli dowie się, w jaki sposób może to zrobić. Czy człowiek potrafi zrozumieć jak bardzo potrzebne jest jasne i proste przedstawienie celu, oczekiwań?
  -Dziecko (co zauważają nie tylko nurty religijne ale również filozofie życiowe) ma mnóstwo wartościowych rzeczy do powiedzenia, bo poprzez swą prostotę widzi świat w ostrzejszych barwach. Czy dziecko, by zostać wysłuchane, musi wyjść na mównicę i przemawiać do mikrofonu? Czy bez tego można również dziecko słuchać?
  -etc.

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko widzisz - prostota ma to do siebie, że olewamy sporą częśc czynników - by było łatwiej. Ja wiem że można liczyć funckję kwadratową olewając a,b,c - czyli x^2 +x - tylko czy wynik będzie poprawny?
   Dlatego uważam ze w sprawach TAK skomplikowanych jak środowisko, przemysł - proste patrzenie nie pomoże. Czy myślisz że od tak da się zaprzestać produkcji w 90% fabrykach? Czy myslisz że od tak da się wszystkim fabrykom kupic filtry itd? Łatwiej powiedzieć niż cokolwiek zrobić - a w tym dzieci sa mistrzami - bo mówienie nic nie kosztuje. Są pewne aspekty życia gdzie prostolinijność pomaga - ale na pewno nie przy rozwiązywaniu problemów. Najpierw bym się zastanowił np. co takie biedne dziecko które nic nie ma - zrobiłoby gdyby dostało 1 milion? Tutaj się mówi że by rozdało - a ja jestem pewien że by wydało na luksusy - bo łatwiej powiedzieć że by się rozdało niż to zrobić. Człowiek to świnia i tyle.
   Podsumuje - prostota to najgorsza rzecz w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów - bo olewa się połowe czyników. Kupmy filtr na kazdą fabrykę... wiecie co się stanie? Większość z nas z średnio zamożnych stanie się biednymi, biedni jeszcze bardziej biedni - a kilka osób stanie się ekstremalnie bogatymi(sprzedawcy filtrów) - do tego dochodzi kryzys finansowy bo wszystkie fabryki zwiększyły by cene. W mowie rozwiązanie jest proste - filtry na fabryki i po problemie. Olaliśmy co się stanie po tym, rpzed tym i jakie bedą konsekwencję - bo po co? lepiej patrzeć prostolinijnie...
   Czyli z dzieckiem się nie zgadzam i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   Zapomniała dodać coś o kółkach różańcowych

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: Nie porównuj rzeczy prostych jak ekologia, czy alternatywne źródła surowców do matematyki.

   Przede wszystkim ginące lasy tropikalne są wycinane przez ludzi, po co? Dla drewna, ziemi uprawnej, etc.
   Zastąp kawałek łąki najmniej wymagającą konopią i będziesz miał minimum 4x wydajniejszą produkcję papieru i około 7x tańszy proces wytwórczy. Czemu nie? Bo rządy uczepiły się niegroźnych odmian konopii.
   Zastąp elektrownie węglowe jądrowymi i już masz mniej emisji CO2 i podobnych. Czemu nie zamienić? Bo są ludzie, którzy czerpią z tego horrendalnie duże zyski.
   Silniki diesla i benzynowe zmienić na wodorowe, albo na Perendeva najlepiej. Czemu nie? Bo gospodarka paliwowa na tym straci.

   Tak się głupio składa Loloman, że tu chodzi o pieniądze i zamknięte głowy.
   Przykładów jak w/w można podawać niemal bez końca.

   Opuść "a, b i c". Sprawdź wynik.

  •  

   pokaż komentarz

   Silniki wodorowe przyczynia sie do jeszcze wiekszych zyskow ze sprzedazy paliw kopalnych ponieważ do produkcji wodoru na np 100km potrzeba ok dwa razy wiecej gazu niz jak bys przejechal to 100km samochodem na gaz.

 •  

  pokaż komentarz

  Przykre.
  Save the trees, save the bees, save the whales, save those snails...

 •  

  pokaż komentarz

  1992 rok... Co się zmieniło? Brawa dla dziewczyny itp. itd.
  To nie jest jedyna taka akcja na świecie... no i co z tego. WY musiscie zacząć zmieniać, nie "oni". Nie jeść mięcha każdego dnia, oszczędzać cholerną energię, wodę, papier...
  Obecny poziom konsumpcji jest przerażający. Zastanówcię się czasem ile kupujecie niepotrzebnych rzeczy, tylko po to żeby je mieć. Polecam "Surplus" jeżeli juz jesteśmy przy tej tematyce.
  Namawiajcie swoich znajomych, rodzine do oszczędzania energii, recyklingu...
  Nie ma na co czekać, nie ma co liczyć na to, że inni zaczną za was i nagle zrobi się lepiej.

 •  

  pokaż komentarz

  Ładnie mówi i w ogóle poruszające. Szkoda tylko, że niewykonalne. Jakbym małą hipiskę słyszał, która na dodatek niezbyt wie o czym opowiada.

 •  

  pokaż komentarz

  te oklaski na końcu... o ironio!

 •  

  pokaż komentarz

  Poklaskali, poklaskali, a potem bez zmian wrócili do poprzednich zajęć.

 •  

  pokaż komentarz

  Co dziewczynka powiedziała, jest chyba dla większości z nas oczywiste. Powiedziała wszystkim coś, co dawno wiedzieli. Ale czy ktokolwiek mający władzę wziął chociaż jedno słowo na serio? Niby czemu? Bo kto ich zmusi? Pogadać sobie można. To interes biednych, głodujących dzieci, żeby mieć lepiej, nie spasionych tyłków na zachodzie, żeby komuś pomóc. Myślę, że to jest sednem i należy to rozgraniczyć od eko-propagandy.

  Ważne jest, że tak na prawdę nie musimy nic oszczędzać, bo zasobów jest więcej niż trzeba. I naturalnych, i tych które wytwarza się w fabrykach. Problem w tym, że na samej górze garstka psychopatów zajmuje się ich rozdzielaniem. 400 ludzi posiada tyle kasy, co cała reszta ludzi na świecie. Do czego jej używa? Co jakiś czas na wykopie można sobie obejrzeć. Kolejne próby przebicia Taj Mahal super-hiper-duper luksusowymi hotelami. Albo możemy sobie w newsach obejrzeć jak rakiety rozwalają osiedla i miasta. Albo jak pięknie się amunicja zużywa na ulicach. "On and on" and w kółko Macieju. Na czym zarabia się najwięcej kasiorki? Na narkotykach i broni. Wojnach. A kto tym wszystkim trzęsie? Kto ma kasiorkę. A kto ma kasiorkę? Kto ją zarabia, a zaraz, na czym zarabia się najwięcej....? I gadanie niczego nie zmieni. Trudno powiedzieć co zmieni. Wydaje mi się, że internet jest jednym z najlepszych wynalazków z olbrzymim potencjałem. Bo pozwala widzieć co się dzieje wokół. To już nie telewizja, gdzie jakaś centrala i grupa interesów wyznacza co pokazać gawiedzi a co nie. Ludzie widzą, po prostu tak jest, to się rządzi samo. Im więcej widzą, tym większa szansa, że szybciej zmądrzeją.

 •  

  pokaż komentarz

  Idealiści tylko gadają, a nic nie robią. Realiści mają ważniejsze problemy na głowie. Jak było tak jest i jeszcze długo będzie, nad czym się tutaj rozkminiać?

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli Ona się bała oddychać, wychodzić na słońce i łowić ryby w 92 roku to dziś już wszyscy powinniśmy siedzieć w schronach.

  ..ale trzeba przyznać, że dobre. Wykop.

 •  

  pokaż komentarz

  Loloman napisał :
  "Tylko widzisz - prostota ma to do siebie, że olewamy sporą część czynników - by było łatwiej.(...)Dlatego uważam ze w sprawach TAK skomplikowanych jak środowisko, przemysł - proste patrzenie nie pomoże. (...) Łatwiej powiedzieć niż cokolwiek zrobić - a w tym dzieci są mistrzami - bo mówienie nic nie kosztuje."

  Zgadzam się z Tobą, jeśli chodzi o to, że dziewczyna mówi prostym językiem, gdzie pominięte jest wiele szczegółów.
  "Ale" .
  Weźcie pod uwagę, że ona nie ma, bo nie może mieć, ogólnego spojrzenia i świadomości w jaki sposób gospodarka, finanse i polityka się łączą.Nie jest ekspertem w dziedzinie ekologii ani naukowcem.Dlatego, że jak sama wielokrotnie podkreślała "jestem tylko dzieckiem". Dlatego ten apel kieruje do osób starszych i teoretycznie mądrzejszych.
  Wskazuje problemy i ich wpływ na codzienne życie. Prosząc o szukanie rozwiązań. Czy tekst pisała sama, czy ktoś to zrobił za nią - to nieistotne.Sama ta postawa zrobiła na mnie duże wrażenie.
  Jeden z lepszych wykopów.

 •  

  pokaż komentarz

  Ma babka gadane ... Jak kogoś interesuje jej życie to proszę tutaj http://en.wikipedia.org/wiki/Severn_Cullis-Suzuki
  Warto przeczytać!

 •  

  pokaż komentarz

  wykop lubi małe dziewczynki mówiące o wielkich sprawach

 •  

  pokaż komentarz

  u nas w liceum brałem udział w tygodniu UNESCO nt. globalizacji... był temat o środowisku biedzie itd. z tego co tam nam powiedzieli to do 2015 roku nie ma być biedy, głodnych dzieci itd... zostawie to bez komenatarza powiem tylko że wszyscy zebrani razem z panią która to mówiła (była to nauczycielka nie jakiś przedstawiciel UNESCO) zaczeliśmy lekko się smiac pod nosem...
  dodam że postanowienie to zawarto jakos na poczatku XXI wieku... w 15lat zmiejszyć biede itp.!? może i tak ale z tego co widze nikt nic nie robi...

 •  

  pokaż komentarz

  Prawie się popłakałem... ze śmiechu.

 •  

  pokaż komentarz

  i tak nie zmieniła świata
  jest coraz gorzej

 •  

  pokaż komentarz

  Jakieś tam eko-pierdoły, a tytuł co najmniej jakby wynalazła lek na raka.

  "Boję się wyjść na powietrze bo dziura ozonowa mnie straszy"

  "Boję się oddychać bo wdycham chemikalia"

  "Znalazłam rybę pełną raka"

  :DDD

  Można pęknąć ze śmiechu. Kto to wykopuje w ogóle?

 •  

  pokaż komentarz

  No poruszyła sumienia... na jakieś 3 sekundy

 •  

  pokaż komentarz

  Nie nie zatrzymała świata, to metafora (tudzież marketing).

  Wszyscy krytykują, a co jeśli to prawda? :) - że dzieci same to przygotowały, zresztą czytając o niej wpis na Wikipedii jest to całkiem możliwe.

 •  

  pokaż komentarz

  "Jeśli myślisz ze jesteś zbyt mały by coś zmienić, spróbuj zasnąć gdy nad głową lata Ci komar ..."

 •  

  pokaż komentarz

  Niby tekst był dobry, a i tak niczego to nie zmieniło... ;/

 •  

  pokaż komentarz

  Nie miała żadnego prawa, do przemawiania w czyimś imieniu, a już na pewno nie w imieniu przyszłych pokoleń. Każdy mówi za siebie. j$%ana hipokryzja grająca na naiwności ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   Wiesz no, z 2 strony każdy ma prawo stwierdzić że nie chce by za ileś lat była tak czy tak... Ale masz po części rację. Też sądzę że była to w pewnym stopniu gra na emocjach co nie znaczy że w wielu punktach nie było racji, czyjekolwiek były to słowa...

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież ona powiedziała dokładnie to samo co ci wszyscy ekopoj$!y (czy jak tam wy ich nazywacie..). mnie to w ogole nie poruszylo

 •  

  pokaż komentarz

  Taaa... Ciekawe jakie teraz ma poglądy na te wszystkie sprawy? Człowiek z natury jest egoistą, i tego nic nie zmieni. A jej myślenie było, jak sama mówiła (że jest dzieckiem), dziecinne. Wszystko o czym mówiła jest bardziej złożone i skomplikowane, że prostolinijność myślenia nic tu nie da. Próbując na siłę wprowadzić jakiekolwiek zmiany, można by tylko pogorszyć stan wszystkich. Ja nie neguje tego, że lekko przesadzamy z korzystania z zasobów naturalnych itp. Mnie ta mowa w ogóle nie poruszyła, bo śmiem twierdzić, że nie miała zielonego pojęcia o czym mówi, i z czym to się wiąże.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak zatrzymała świat w '92 to musiałem spać bo nic nie czułem.. oczywiste rzeczy mówi, ale równie oczywiste jest to, że to jedynie pobożne życzenia każdego.. natura ludzka jednak stoi za tym, że pomimo tych pobożnych życzeń ludzie dążą do szczęścia drogą wyniszczającą planetę.. ot taki efekt uboczny. No i tak się składa, że za wiele się nie da zrobić :]

 •  

  pokaż komentarz

  Prawdę mówiąc mnie to nie rusza. Nie dlatego, ze te problemy mnie nie obchodzą tylko, ze coś takiego mówi ktoś raz na jakiś czas to nic nowego. Wszyscy pokiwają głowami, ze to prawda wzruszą się, ale nijak ma się to do rzeczywistości. Przecież i tak nikt nie zmieni w ten sposób swojego postępowania.

  Tak naprawdę godne uwagi byłoby, gdyby ktoś zaczął działać. Np. jakaś organizacja dążąca do tego, by wszystkie kraje północy pomogły dla południa nawet kosztem spowolnienia własnego rozwoju. Pewnie, gdyby powstała tak inicjatywa, wtedy ludzie w większości krajów staraliby się wymigać od konieczności płacenia.

 •  

  pokaż komentarz

  ona boi sie oddychać, ale niech sie cieszy, że nie mieszka na białorusi! tam musiałaby za to płacić podatek!

 •  

  pokaż komentarz

  "Dziewczynka, która na pięć minut zatrzymała świat." (1992 - 2009) i nic poza tym, niestety. A to czyj był to tekst chyba nie ma najmniejszego znaczenia.

  -> http://www.youtube.com/watch?v=IOqMoS6yccw

 •  

  pokaż komentarz

  nawet jesli tego nie pisala sama a pewnie nie pisala to mnie i tak poruszylo, a chyba o to chodzilo!

 •  

  pokaż komentarz

  i znowu pieprzenie o zwierzatkach, glodujacych dzieciach, roslinkach i dawaniu za darmo. czemu mnie to wkurza?

 •  

  pokaż komentarz

  Dziewczynka ma parcie na szkło;) Więcej by zdziałała idąc do lasu pozbierać śmieci porozrzucane przez innych a pieniądze na przejazd przeznaczyć na schronisko (mówię tylko o możliwościach bo to jej wolny wybór i prawo)... Można powiedzieć że większość ludzi jest egoistami (taka specyfika gatunku, co innego takie np. mrówki) i pewnie na serio zaczną dbać o środowisko dopiero z przymusu: kiedy nie będzie można znaleźć romantycznego miejsca bez śmieci, drewno będzie drogie jak złoto, czystą wodę trzeba będzie oszczędzać (każdą kroplę), dzikie zwierzęta i przyrodę będziemy mogli oglądać tylko na starych filmach...
  Sama osobiście uważam że zbawieniem dla Ziemii byłoby zniknięcie gatunku ludzkiego.

 •  

  pokaż komentarz

  Mnie sie to wszystko tez nie podoba, tylko, ze jestem zbyt leniwy zeby cos zrobic. Pewnie nie dozyje jakichs wielkich zmian, a jak moje dzieci dozyja, to pewnie beda takimi leniami jak ja i tez im sie nie bedzie chcialo nic robic... Niech sie martwia ci, co im sie chce...

 •  

  pokaż komentarz

  taaaak, dawajmy biednym ludziom więcej pieniędzy. Dzielmy się, więcej zasiłków z podatków, więcej pomocy humanitarnej dla krajów Trzeciego Świata. Przyzwyczajmy ludzi, że pieniądze i inne dobra dostaje się za darmo... Skoro ktoś sobie zapracował na to, żeby mieć dużo pieniędzy i kupować niepotrzebne rzeczy, to jest tylko i wyłącznie jego sprawa. Mamy się czuć winni dlatego, że mamy jedzenie, wode, ubrania i inne wyroby pod dostatkiem?
  Widać, że ma 12 lat, bo nie bardzo wie o co w tym chodzi.

 •  

  pokaż komentarz

  no, w sumie powinniśmy coś dać Brazylii w zamian za Rogera Guerreiro
  w ogóle nie ośmieszajcie się z jakimś figurantem ekoterrorystów, nie wie o czym mówi, prawda jest taka że bogata północ ma swoje problemy, poważniejsze niż wysyłanie jedzenia do afryki, prawda jest taka że powinniśmy wycisnąć z tej planety ile się tylko da, i zobaczyć ile można, na przyszłość :D
  warstwie ozonowej nie ma żadnej dziury, a tym bardziej dziur...

 •  

  pokaż komentarz

  głupie p!!!$!#enie od rzeczy

 •  

  pokaż komentarz

  "ze wzgledu na dziure ozonową boje sie wychodzic na słońce" po tym tekscie zatrzymałem ten filmik

 •  

  pokaż komentarz

  Myślę, że George Carlin dobrze po części na to odpowiedział.
  http://www.youtube.com/watch?v=arbpu1xKAow

 •  

  pokaż komentarz

  16 lat temu dzieci widziały już problemy świata, a dorośli nadal ich zauwazyc nie potrafią.

 •  

  pokaż komentarz

  ciekawe czy po latach majac dobra prace tak dzieli sie wszystkim ze wszystkimi.
  slowa,slowa,slowa.

  bla bla bla tylko ladniej sformulowane.

 •  

  pokaż komentarz

  Cokolwiek by nie robili człowiek jest chciwy i daltego mają to wszyscy w d.... Dla nich najważniejsza jest kasa i tyle. W tych organizacjach tez siedzą ludzie dla kasy. Smutne ale prawdziwe. Niewiel jest osób, które nie robia czegoś dla kasy. CHCIWOŚĆ!

 •  

  pokaż komentarz

  Dziewczynka kilka razy wymieniła "dziurę ozonową". Taaak. Rok 1993. Wtedy ludzi straszono nieuleczalną dziurą ozonową niszczącą naszą planetę. Jest 2009, a ja już ładnych kilkanaście lat o dziurze nie słyszałem. Czyli co? Zniknęła? Teraz słyszę tylko o CO2, czyli co? CO2 zatkało dziurę :l

 •  

  pokaż komentarz

  No, ale przynajmniej udało jej się zatrzymać wielką dziurę ozonową, chociaż Zło Tego Świata przeszło teraz na globalne ocieplenie. Nie wiem co gorsze. Chyba dziura, bo opalać się na biegunie i tak nie chciałem.

 •  

  pokaż komentarz

  Ludzie nie zdają sobie sprawy z tych niebezpieczeństw. :/ No ale co tam! Każdy jest inny i każdy ma prawo do własnych poglądów.

 •  

  pokaż komentarz

  Dzieciak ma racje - ale ten dzieciak jest dzisiaj kobietą koło trzydziestki. Ciekawa jestem czy wprowadza w czyn swoje słowa. Czasem sama łapię się na tym, że zachowuję się jak swoja własna matka a zapominam o tym, co czułam, gdy mnie mama "opierniczała".

 •  

  pokaż komentarz

  Suzi powiedziała ,że "my" dorośli nie mamy rozwiązań i że nie wiemy jak naprawić to co zostało zniszczone. A to nie prawda ludzie od wielu lat wiedzą jak zaradzić dziurze ozonowej , ginącym lasom tropikalnym , wymarciom zwierząt.... Wystarczy zmienić źródło energii na słońce. I źródła pozyskiwania papieru, z drzew na krzewy na konopie...

 •  

  pokaż komentarz

  quicksilver -> upraszczasz. Co ma wspólnego "asceza" jak zapewne chciałeś napisać z pewnymi ustępstwami które jedynie pomogą? lubisz jeść mięso, a MUSISZ codziennie? Musisz mieć przez cały czas zapalone światło? Tak trudno wyłączyć gdy idziesz do innego pomieszczenia? Albo wyłączyć chociaż ekran kompa gdy wychodzisz... Kto mówił o czytaniu przy świecy? A naprawdę trzeba się myjąc w wannie czy biorąc prysznic lać wodę przez cały czas? Proste, drobne rzeczy. I nie gadajcie tylko że nikogo nie zbawi jeśli tak będziecie robić bo kiedy każdy tak powie to faktycznie dalej będziemy rozwalać tą planetę...

 •  

  pokaż komentarz

  zacne - aczkolwiek patrząc z perspektywy tych 17 lat które minęły od tej wypowiedzi niewiele się zmieniło, rzekłbym, jest jeszcze gorzej.

  "jesteśmy tym co robimy" - jesteśmy gównem...

 •  

  pokaż komentarz

  p%$!%$%enie, przemówienie jak co drugi występ zielonych terrorystów.

 •  

  pokaż komentarz

  Wow jak widać z waszych komentarzy to się chyba niecierpliwicie na apokalipsę. Tyle wykopów a takie żałosne komy... Dzięki tym co wykopali bo po obejrzeniu filmiku już nie muszę uważać że mam schiza i ktoś kiedyś takie samo miał zdanie... Pomimo tej wypowiedzi ludzie galopują ślepotą dalej w duł - przynajmniej będzie więcej miejsca w niebie...

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież to są zorientowane na poruszenie emocjonalne bzdury bez większego sensu merytorycznego. Świat nie działa i nie będzie działać idealnie. Tego nie da się zmienić.

 •  

  pokaż komentarz

  Chyba nie dokładnie o poruszenie, bardziej o zmuszenie do działania. Gdybym chciał się wzruszyć obejżałbym ostatni odcinek "Zbuntowanego Anioła" :D...To były czasy, a jednak po tym odcinku nic nie zmieniło się w moim życiu :D
  Nie wystarczy poruszyć ;) trzeba zadziałać

  Vankaszaner...masz u mnie plusa za szczerość :D

 •  

  pokaż komentarz

  napisał jej ktoś czy też zrobiła to sama nie ma znaczenia. Faktem jest że jest coraz gorzej i wszyscy którzy sobie teraz kpią obudzą się pewnego dnia z ręką w nocniku, bo nie dostrzegają że na świecie nie dzieje się dobrze

 •  

  pokaż komentarz

  Przemowa była jednostronna. Czy ta dziewczynka kiedykolwiek słyszała o hipotezie, że to nie człowiek niszczy środowisko, ale są to naturlane zachowania przyrody, Ziemi i całego wszechświata?
  Jak najbardziej uważam, że to jakaś manipulacja jest. Gdyby powiedział to jakikolwiek dorosły człowiek nawet w wykopalisku byłoby o tym cicho. A tak... wytrenowane przemówienie, aż żal serce ściska tak biednej dziewczynki.

  •  

   pokaż komentarz

   Chyba raczej "naturalne" reakcje na działania człowieka nie? Bo o tym co ty mówisz to pierwsze słyszę. Np. wycinasz drzewa, znikają patki bo nie mają schronienia więc albo migrują albo giną zabijane przez drapieżników, ponieważ populacja ptaków kurczy się zamiast utrzymywać przez dobór naturalny na jakimś poziomie, drapieżniki albo zaczynają ginąc z głodu albo szukają żarcia gdzie indziej np atakując zwierzęta domowe. Ptaki nie zjadają robali które nadmiernie się rozmnażają i zaczynają niszczyć uprawy. Człowiek przenosi się więc gdzie indziej tam gdzie nie ma robali i drapieżników ale żeby założyć nowe gospodarstwa musi wyciąc las. Wycina las, giną ptaki... Itp itd...

  •  

   pokaż komentarz

   Ponad 90% wszystkich gatunków, które kiedykolwiek żyły na Ziemi wyginęły. To też wina człowieka? (wyciął mamutom drzewa 10tys p.n.e ?). Efekt cieplarniany to też dzieło człowieka? A może po prostu klimat na Ziemi się ociepla. W historii globu zlodowacenia przecież nie wywołał człowiek. Tylko teraz wielkie koncerny lobbują takie przekonania, gdyż za tym idą potężne pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie no nie mówię że wszystko jest be przez człowieka, tak jak z tymi mamutami podałeś przykład. Ale też nie ściemnijmy że to co robimy nie ma wpływu na środowisko naturalne. Wszystko jest powiązane związkiem przyczynowo skutkowym. Zniszczysz jedno coś co jest zależne od tego tez ulegnie zniszczeniu, co prawda ty tego nie tkniesz ale nie możesz powiedzieć chyba że "samo się zrobiło" W dyskusje o efekt cieplarniany nie za bardzo chcę wchodzić bo za cienki na to jestem, ale on chyba też sam z siebie się nie wziął. Toksyny w powietrzu też nie wyczarowały się znikąd... Rozumiesz o co mi chodzi?

 •  

  pokaż komentarz

  Nuda nawet nie oglądam do końca

 •  

  pokaż komentarz

  A na widowni wszystkim łyso.

 •  

  pokaż komentarz

  W dupie była, gówno widziała, życia nie zna, w szafie śpi, niech sp%!%$$%a

 •  

  pokaż komentarz

  Ci, którtzy zakopali ten materiał to dno. Cielakami, które nałykały się gównianego powietrza, zapenwe w wersji instant. Wykop zaczyna przypominać pole bezmózgich kretynów.

 •  

  pokaż komentarz

  A ja nie oglądalem do konca bo i tak cały czas jacy eko-d#$!#e o tym mowia...

 •  

  pokaż komentarz

  nich$!a mnie nie poruszylo

 •  

  pokaż komentarz

  Oto dowód na to że młodzi ludzi powinni brać sprawy w swoje ręce.
  Wykopujcie!!!
  Warto!!!

  •  

   pokaż komentarz

   i powinni rządzić krajami
   a na pewno powinni mieć prawo głosu

   prawo głosu od 18 roku zycia jest DYSKRYMINACJĄ
   mam nadzieję że z czasem UE coś z tym zrobi

  •  

   pokaż komentarz

   A wyobrażasz sobie dzieci chodzące na głosowania do wyborów?

  •  

   pokaż komentarz

   a wyobrazasz sobie frekwencje w Polsce na stalym poziomie 70% (a nie ponizej 30% czasem) ?

  •  

   pokaż komentarz

   Skyline
   Tak i frekwencje na poziomie 80%.
   Bo dzieciak pójdzie bo wszystko jest możliwe, a dorosły siedzi w domu bo co da jego 1 głos.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak - a z tych dzieci wszystkich to jedno na sto będzie ogarnięte i się zastanowi kogo wybrać, a reszta będzie "szczelać" albo zapyta mamę kogo zaznaczyć. Nie żartujcie sobie.

  •  

   pokaż komentarz

   Swoją drogą wyobrażacie sobie te kampanie wyborcze? "Zagłosujcie na mnie dzieci a codziennie w szkole będziecie mieli darmowa pizze i cole" albo "wprowadzę zakaz krzyczenia na dzieci i dawani szlabanów na telewizję" XD
   Albo te rozmowy w piaskownicy "jakie mas plany na dzis?" "a fies wluce do domu mam mnie psefinie i potem ide zagłosowfać na tego pana co to cukielki fsystkim obiecał" "ee ja zaglosuje na tego co pofiecial ze telaz doblanocki bedom trfaly po 2 godziny"

  •  

   pokaż komentarz

   A czym się różni obietnica darmowej coli i pizzy od miejsc pracy, 3 milionów mieszkań czy cudów gospodarczych? Takie samo wciskanie kitu.

  •  

   pokaż komentarz

   Byl pomysl zaprezentowany przez partie Marka Jurka (cos tam od naszej ulubionej krajowej prawicy na czele z oszolomami z UPR) - chcieli dac rodzicom prawo do glosu za ich dzieci w gospodarstwie domowym :D Przyklad: ktos ma 3 dzieci - ma 4 glosy (swoje + ich).

  •  

   pokaż komentarz

   To byłby kolejny błąd w naszej kochanej polityce.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie bez powodu prawo do głosowania jest od 18 roku życia i nie bez powodu są ograniczenia wiekowe dla kandydatów do parlamentu czy na urząd prezydenta.
   Żeby cokolwiek potrafić zrobić trzeba się najpierw sporo nauczyć, a aby wybrać tych którzy zrobią trzeba mieć jakiekolwiek pojęcie o życiu i jako tako wykształcony światopogląd.
   @oldgamesfan - bardzo się różni. Jeśli Ty nie widzisz różnicy, to znaczy, że jeszcze jesteś za młody :)

  •  

   pokaż komentarz

   prod masz racje dziecko pojdzie bo wszystko jest mozliwe, bo wierzy ze jest wstanie zrobic wszystko. Ale z wiekiem dorosli widzac to co sie dzieje dookola traca te wiare. Jednak glosowanie ponizje 18 lat byloby wg mnie glupota. Ktos kto ma poukladane w glowie np ok 16 czy 17 lat przez 2 lata nie zglupieje a wielu 18-latkow i tak nie jest dojzalych do glosowania. Nie mowie tu juz o dzieciach 13 czy 14 letnich ktorych przekupywanie przez politykow byloby nagminnie.

  •  

   pokaż komentarz

   Ilu dorosłych zachowuje się jak dzieci kiedy głosują? Ile kobiet zastanawia się nad urną który z kandydatów mial najlepszy program wyborczy? Ilu młodych zagłosuje inaczej niż w sondażach i obiegowej opinii?
   Aktywne prawo wyborcze to przywilej na który zasługują co najwyżej ludzie w odpowiednim wieku, przedsiębiorcy lub pracujący w firmie przynoszącej zysk(urzędnicy odpadają :) ) w skrócie ludzie, którzy kraj bogacą, rozwijają i maja wystarczająco pieniędzy i wykształcenie by być wstanie zorientować się w polityce kraju. Nie rozumiem jak mogą glosować ludzie nie mający pojęcia jak politycy nimi manipulują, działający nieświadomie. Wolność wyboru też wiąże się z odpowiedzialnością. I wybory powinny być jawne. Czemu ktoś ma się kryć z tym na kogo głosuje? To jakaś tajemnica? Obciach? Skoro chodzi o przyszłość krjau tu nie można się wahać.
   Nie idąc do głosowania sprawiasz że glos komucha, więźnia lub Mietka spod budki z piwem jest ważniejszy...
   Nie wiesz na kogo zagłosować? głosuj na złość na małe partie, sprawisz że więksi będą musieli się liczyć z konkurencją. Ja wiem na kogo głosować i przekonuję innych. Bo to mój obywatelski obowiązek w tym chorym ustroju :)

Dodany przez:

avatar superbzyku dołączył
458 wykopali 78 zakopali 5.1 tys. wyświetleń