•  

  pokaż komentarz

  Zainspirowany tym wykopem postanowiłem się zarejestrować w ZIP. Pracowicie wypełniłem wszystkie pola a na koniec informacja, że cały proces wieńczy wygenerowanie PDF-a. Owego PDF-a to mam sobie wydrukować i z wydrukiem w garści udać się do NFZ i po okazaniu dowodu osobistego podadzą mi łaskawie login i hasło. No fajnie - XXI wiek.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: A masz podpis elektroniczny? Jak nie to jak inaczej mają sprawdzić, że to ty założyłeś konto?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: To są bardzo wrażliwe dane. Dopóki nie będzie wprowadzonych nowych dowodów osobistych, którymi będzie można zdalnie potwierdzić tożsamość raczej nie ma szansy na inny sposób autoryzacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @chaos23: Mam "Profil Zaufany ePUAP". Chyba do takich rzeczy właśnie powinien służyć?

  •  

   pokaż komentarz

   @Zajec5: No właśnie. Dlaczego nie zintegrowali tego? Epoka kamienia łupanego...

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: A do tego ów NFZ czynny oczywiście 8 - 16. Jeaa...

  •  

   pokaż komentarz

   @chaos23:
   @fliperro:
   Mam ePUAP ale jak widzę tu nie integrowali tego. Po drugie to jakoś banki sobie z tym radzą - przykładowo minimalnym przelewem. Tu też mogliby zrobić tak, że trzeba zrobić przelew lub płatność kartą na 1zł, które to 1zł byłoby zwracane.

   Tak ogólnie to te podpisy elektroniczne to zrobili od d... strony. To powinno wyglądać tak, że generuję sobie u siebie pary kluczy (publiczny/prywatny) i umieszczam publiczny na publicznym serwerze. Kiedy mi jest to potrzebne to idę do urzędu miejskiego gdzie pani sprawdza mi dowód i podpisuje mój klucz publiczny. Ewentualnie byłby użyty schemat z przelewem/płatnością kartą aby uzyskać podpis na kluczu publicznym. No i to powinno wystarczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: ogólnie to powinno być w karcie inteligentnej którą powinien być dowód osobisty - ale z drugiej strony może lepiej, bo na tym zrobili by jeszcze większy wałek

  •  

   pokaż komentarz

   @fliperro: ePUAP albo chociażby skan dowodu osobistego wysyłany np. przez opcję w formularzu. Później osoba siedząca po drugiej stronie kabla sprawdza czy dane się zgadzają i zatwierdza konto. Tak to np. działa w przypadku KRD (Krajówy Rejestr Długów).

  •  

   pokaż komentarz

   @chaos23: żeby mnie leczyć i pobierać kasę nie trzeba autoryzacji ale żeby sprawdzić gdzie i ile to trzeba?

   No comment...

  •  

   pokaż komentarz

   @chaos23: Mam podpis elektroniczny i jakoś ni cholery nie mam możliwości skorzystania z niego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nodun: ePUAP ok, ale skan dowodu jest zbyt łatwy do podrobienia/zdobycia. Informacje jakie przechowuje KRD nie są (?) danymi wrażliwymi, więc pewnie stąd procedura jest uproszczona.

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt:

   ogólnie to powinno być w karcie inteligentnej którą powinien być dowód osobisty
   Pewnie, że tak byłoby lepiej i wygodniej. Ale (na mój gust) to powinni zrobić tak jak wyżej napisałem bo to można szybko i tanio wdrożyć. A gdyby kiedyś wprowadzili dowody osobiste to tylko trzebaby zapewnić aby były z tym kompatybilne. Jak ktoś by chciał to by swoje klucze prywatne trzymał na takim nowym dowodzie a jak nie to w dowolny inny sposób. Gdy się zacznie od drugiej strony (czyli dowodów) to cała sprawa może się odwlec o lata i umrzeć śmierci naturalną. Tu dobrym przykładem była karta ubezpieczonego w śląskiej kasie chorych. Zamiast stać się wzorem dla NFZ została zlikwidowana bo jej funkcjonalność miały przejąć elektroniczne dowody osobiste, których wciąż nie ma i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle będą.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: tutaj nie ma problemów z kompatybilnością bo wystarczy trzymać się standardów branżowych a ew. rozszerzenia muszą mieć jawną specyfikację

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: Myślę, że przelew bankowy ma jedną zasadniczą wadę. W proces autoryzacji włączane są zewnętrzne instytucje, zupełnie nie powiązane z NFZ, w dodatku w większości prywatne. GIODO pewnie nie spojrzałby na to przychylnym okiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zajec5:
   @Jacolex:
   @ZdzisiekPoranny:
   @Nodun:

   Czy mogę uzyskać dane dostępowe do ZIP poprzez ePUAP?

   Rozwiązanie ePUAP dedykowane jest do obsługi spraw administracyjnych (np. wnoszenie podań, odwołań, skarg) związanych z przetwarzaniem danych osobowych, jednak nie obejmuje to na razie danych zdefiniowanych ustawowo jako dane wrażliwe. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu, trybu i terminów występowania do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz udostępniania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeniobiorcy informacji o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej oraz o udzielonych mu świadczeniach, nie przewiduje się w tej chwili zastosowania profilu zaufanego ePUAP do uzyskania dostępu do danych wrażliwych, jakimi dysponuje NFZ.

   @krootki

   Na jesień tego roku mają zacząć go wdrażać.

   Nie, nie jestem z NFZ. Tak, potrafię czytać FAQ.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: akurat dane tak wrażliwe jak dane o schorzeniach powinny być szczególnie chronione.
   Ten wymóg to zresztą pomysł GIODO a nie NFZ.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: ePUAP nie zintegrowany to po co w ogóle tyle kasy pakują w "informatyzację" skoro nie umieją jej zrobić dobrze? Każdy urząd po swojemu robi sobie systemy informatyczne a potem płacz że nie ma jak zintegrować bo nikt nie pomyślał wcześniej żeby jakieś standardy ustalić.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: tia, a ja mieszkam w Częstochowie i żeby to złożyć podali najbliższy punkt w Katowicach!!! Czyli co? Mam jechać 60 km żeby mieć login i hasło ?!

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: Poczekaj aż się zalogujesz i pierwsze 15 min to uzupełnianie danych, zmiana haseł i każdy klik jest potwierdzany hasłem... Mordęga

  •  

   pokaż komentarz

   @slawek_s:

   Dane w moim banku o całym moim majątku, ubezpieczeniu samochodu, kredycie, funduszach inwestycyjnych, akcjach - są dostępne zwykłym loginem i hasłem. A nie są to dane szczególnie mniej wrażliwe niż te o leczeniu. Po prostu u nas urzędasy srają w portki i nie potrafią poprawnie ustawy napisać i masz efekty.

   Gdyby prawo tworzyli ludzie o wysokim ilorazie inteligencji a nie jacyś półidioci to przycisk "loguj z ePUAPem" istniałby od 15 lat i obecnie w polskim necie byłby bardziej popularny niż "loguj z facebookiem", uzywany byłby nie tylko w e-administracji ale dokładnie wszędzie. Każdy człowiek miałby w tym konto a każda firma mogłaby się swobodnie integrować z tym systemem uwierzytelnienia. Dokumentacja liczyła by 3 strony i byłoby to proste jak konstrukcja cepa: API które matc!%% czy login i hasło się zgadzają i zwraca true/false.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @comrade: Ale do banku musiałeś się udać przed tym jak założyłeś konto? Zweryfikować, że Ty to Ty? Ewentualnie kuriererowi dowód pokazać? Czym to się różni od tego?

  •  

   pokaż komentarz

   @MarLukKi: tym że kurier do mnie przyjeżdża
   chcą na mnie zarabiać to pokazują że da się postarać i o mnie zadbać, ale państwu przecież i tak płacisz, to po co mają się troszczyć o twoją wygodę?

  •  

   pokaż komentarz

   @comrade: Wiesz ja osobiście mniej przeżyłbym to, że sąsiad lub konkurent dowiedział się o tym, że mam na koncie 100 tys. czy milion, czy też milion kredytu, niż to, że np. wyszłaby na jaw wstydliwa choroba - weneryczna, psychiczna, jakiś defekt umniejszający walory - impotencja itd, w przypadku kobiet chociażby utrata piersi.
   Dlatego w tym wypadku, mimo, że nienawidzę wizyt w urzędach i dyskusji z ludźmi tam zatrudnionymi (nie mylić z pracującymi) uważam, że jest to dobra decyzja a jedyną zmianą, którą można byłoby zrobić to umożliwienie załatwienia dostępu także w oddziałach zus. Jest ich więcej niż oddziałów nfz i są też w mniejszych miastach niż oddziały nfz.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarLukKi:
   @slawek_s:

   Chodzi o to żeby udać się osobiście RAZ i dostać JEDNĄ potwierdzoną tożsamość elektroniczną (login i hasło) a nie za każdym razem kiedy chcesz uzyskać dostęp do różnych usług (w NFZ, w US, itp.) to przechodzić całą procedurę od nowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarLukKi:

   Hmm, a możesz wytłumaczyć mi jak przy pomocy dowodu osobistego będziesz mógł zalogować się do US, NFZ, do banku, na wykop? To właśnie ePUAP miał być systemem uwierzytelniania online - tylko że zrobiono to za późno, a jak już zrobiono to zrobiono to źle. Mogę tylko powtórzyć najprostszy argument jaki przychodzi mi do głowy: gdyby ePUAP zrobiono jako całość POPRAWNIE (tj. zajmowałby się tym ktoś kto zna się na necie, na nowych technologiach i ma wysokie IQ) to przycisk "loguj z ePUAPem" byłby dziś w polskim internecie bardziej popularny niż "loguj z facebookiem". Nie byłoby żadnego osobnego loginu do każdego z banków, do NFZ, do US, nigdzie gdzie wymagane jest "silne" uwierzytelnienie. Serwisy aukcyjne, sklepy internetowe - wszyscy by tego używali jako NAJMOCNIEJSZEJ i najbardziej wiarygodnej formy uwierzytelnienia! Ba, przycisk "loguj z ePUAPem" uywany byłby nawet tam gdzie wymagane jest 'słabe' uwierzytelnienie - w serwisach społecznościowych, w gierkach internetowych. Po prostu każdy internauta w Polsce by tą e-tożsamość posiadał, tak jak kazdy ma login do facebooka czy gmaila!!

   Tyle tylko że ZROBIONO TO ŹLE. I dalej robi się to źle. I dalej nikt nie rozumie albo nie chce zrozumieć - co robi źle.

  •  

   pokaż komentarz

   @comrade: Jak to jak? Czytnik kart chipowych + oprogramowanie do podpisu elektronicznego + aplet np. java na stronie do której będziesz się logować.
   Nie wydaje mi się, że ludzie by chcieli być powiązani z konkretną stroną.... ja sam mam opory przed używaniem loguj z Facebookiem (chociaż jak ktoś wie jak, to bezproblemu powiąże mój nick z imieniem i nazwiskiem), chyba że przy pomocy fałszywego profilu. Zgodzę się, że ePuap powinien do tego służyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarLukKi:

   Nikt nie będzie instalował po domach czytników kart czipowych, specjalnego oprogramowania itp. żeby zalogować się na wykop, do banku, do NFZu, czy do US. ePUAP powinien być takim ogólnonarodowym "loguj z facebookiem" tyle tylko że zrobiono to źle - Zuckerberg latając w klapkach po akademiku okazał się 100x mądrzejszy i 100x lepszym wizjonerem niż polscy urzednicy i projektanci systemów....

 •  

  pokaż komentarz

  Wlasnie zalozylem konto, bede pod koniec lipca w PL i zloze ten wniosek. Ciekawy jestem co tam zastane.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie wiem, czy wiecie o tym, że NFZ zwraca szpitalom koszty pobytu pacjenta tylko wtedy, jeśli pacjent leżał w szpitalu minimum 3 dni. Mieli mi wycinać migdałki, ale już po pierwszym badaniu, które trwało jakieś 15 sekund lekarze wiedzieli, że mi ich nie wytną, bo są zdrowe, ale trzymali mnie w szpitalu jeszcze 2 dni, twierdząc, że czekają jeszcze na jakieś wyniki badań. I tak właśnie marnuje się nasze pieniądze.

 •  

  pokaż komentarz

  Świetnie. Wietrzę nowy skandalik. Niedługo w mediach usłyszymy o mafii ;). W polsce same mafie. Mafia wędliniarska, mafia stalowa, mafia przetargowa, mafia drogowa, mafia od soli przemysłowej. Teraz wyjdą wszystkie wałki, które lekarze na nas robili.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosmo1989: Zapomniałeś o mafii wykopowej która ciągnie od obywateli ogromną kasę na swoje gimnazja/studia a do książek nawet im się nie chce zajrzeć.

  •  

   pokaż komentarz

   @4RG0S: A jak już zajrzy to okrada ZAIKS bo do kserówek zagląda albo pirackich ebooków.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosmo1989: CO MA Z TYM WSPÓLNEGO KRAJ? DO k$$$Y NĘDZY
   KRAJ=/= PAŃSTWO. WBIJ SOBIE TO DO SWOJE ŁBA k$$$A!!!!!

  •  

   pokaż komentarz

   @Skogyr: Zapomniałeś pogrubić.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosmo1989: ale równie dobrze może to być błąd w tym śmiesznym zipie i pokazuje dane innego pacjenta albo coś, przecież ostatnio też coś było że wprowadzili sprawdzanei czy ktos jest ubezpieczony a sporo osób które były pokazywało, że wcale nei są, więc jak ten system zrobili tak samo jak ten poprzedni to bym się nie zdziwił jakby pokazywało u facetów pobyt na oddziale położniczym a u kobiet operacje prostaty

  •  

   pokaż komentarz

   @szaloneneutrino: być może, jednak wiemy, że od lat w służbie zdrowia normą jest dawanie koperty, dobrego koniaku itd. Oczywiście podziękować zawsze można symbolicznie, ale niektórym koniak nie wystarczy. Nie zdziwiłbym się gdyby okazało się, że lekarze od lat mieli dobry sposób na wałowanie pacjentów, funduszu. Skoro lekarze w Polsce sprzedawali skórki, słali na operację, mimo, że nic Ci nie było (jeden z ostatnich reportaży UWAGI) tylko po to żeby naciągnąć fundusz. To wszystko było jeszcze tak nie dawno.

  •  

   pokaż komentarz

   być może, jednak wiemy, że od lat w służbie zdrowia normą jest dawanie koperty, dobrego koniaku itd

   @kosmo1989: Ba! A płacenie za cesarkę? To dopiero są pieniądze, 3 tysie w Krk, tak mi się ostatnio obiło o uszy (a było to 5 lat temu). Za to, żeby dobrze ją zrobili, bo kobieta była kwalifikowana do cesarki i tak. Kurde, sami sobie wychowujemy lekarzy, do tego, żeby takie wałki robili. A oni te pieniądze przyjmują.
   Moja żona rodziła, miała też cesarkę, ale do głowy by mi nie przyszło, żeby dawać 3 kawałki, za to, żeby lekarze się przyłożyli.

   EDIT1: od razu odpowiadam uprzedzając kąśliwe uwagi: nie, nie przyszło mi do głowy dać cokolwiek innego lub mniejszą kwotę ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @silencer4321: no kąśliwe uwagi nie będą na miejscu. Rozumiem...sam bym zapłacił. W końcu chodzi o życie matki i dziecka. Skoro niektórzy lekarze potrafią kogoś wysłać na niepotrzebną operację tylko po to aby naciągnąć fundusz to dla nich zdrowie człowieka niewiele jest chyba warte. Dla poniektórych z nich to tylko pieniądze mają wartość.

  •  

   pokaż komentarz

   @angello: problem w tym, że to pewnie sam NFZ we własnej osobie takie wałki robi więc z takimi rzeczami to prędzej do prokuratury bo w tej chwili to tylko dałeś im opcję na zamiecienie sprawy pod dywan...odpiszą ci że to błąd systemu który jest jeszcze niedobracowany(bo nowy) i po problemie..

  •  

   pokaż komentarz

   @kosmo1989: Jeśli takich spraw wyjdzie na jaw więcej, to ten cały ZIP będzie dla NFZ niezłym strzałem w stopę. Z korzyścią dla społeczeństwa.

 •  

  pokaż komentarz

  Mam takie dziwne przeczucie że teraz to dopiero się zacznie.........demaskowanie złodziei w białych kitlach :)

  Chociaż od 3 lat siedzę za granicą , to z ciekawością sprawdzę gdzie się "leczyłem" i ile mój dentysta wyłudził od NFZ za to co sam już mu zapłaciłem w gotówce.

  •  

   pokaż komentarz

   @szczewik:
   Jeśli zapłaciłeś u stomatologa za "prywatną wizytę" a ów pobrał za to jeszcze kasę z NFZ-u to jak powiedział w wywiadzie na tak postawiony problem ich rzecznik - jest to działanie nieetyczne gdyż pobrał od Ciebie pieniądze ale nie oszukał NFZ.

   Chodzi o to że tej instytucji nie chce sie tępić patologii i w takich sytuacjach twierdzą iż nie zostali oszukani a został oszukany pacjent płacąc za coś co było refundowane bo musieliby zareagować na co nie mają ochoty.

  •  

   pokaż komentarz

   @szczewik: Nie sprawdzisz, bo z tego co widzę to, żeby się zarejestrować to trzeba iść osobiście do oddziału NFZ.

  •  

   pokaż komentarz

   @szczewik: Smutne jest tylko to, że nawet Ty myślisz, że to jest wina lekarzy... Tak jakby oni mieli wpływ na to jakie procedury panują w ich placówce... Ordynator, dyrektor - to są osoby odpowiedzialne za takie cuda. Lekarz najczęściej musi się na to zgodzić jeżeli chce mieć co do gara włożyć (potwierdzenie:tutaj). Szpital państwowy to miejsce jak każde inne w sam raz dla złodzieja/krętacza aby jak najwięcej ukraść państwu. Kolega wojewody na dyrektora i dostęp do koryta gotowy. Stąd długi, problemy, przekręty, chore zasady i słaba jakość usług.

  •  

   pokaż komentarz

   jest to działanie nieetyczne gdyż pobrał od Ciebie pieniądze ale nie oszukał NFZ.

   @ultra: Zastanawiam się co na to urząd skarbowy, wątpię aby w takim przypadku lekarz wystawiał rachunek albo działał legalnie.

 •  

  pokaż komentarz

  Zrzut ekranu powinien być sporządzony przy notariuszu.
  Dowód w sprawie żaden. Jutro będzie info że pomyłka systemu, etc...

  •  

   pokaż komentarz

   Lekarzom zaczyna się robić ciepło nie powiem gdzie. W sumie nie samym lekarzom ale dyrektorom różnych prywatnych placówek medycznych, które powstawały jak grzyby po deszczu szybciej niż apteki. Już kilka lat temu miałem zonka jak mój lekarz rodzinny miał nagle do mnie pretensje że przeniosłem się do konkurencji. Oczywiście nigdzie się nie przenosiłem, ktoś podrobił mój podpis na deklaracji i kasa za mnie przez ponad rok wpadała do innego doktora. Wtedy zostawiłem to lekarzom do wyjaśnienia - nie wiem czy dali sobie po mordzie i jak się to skończyło ale cudownie znalazłem się z powrotem u mojego lekarza w ewidencji. Teraz wyjdą większe wałki.

  •  

   pokaż komentarz

   @4RG0S: Bo bardzo prawdopodobne jest, że to pomyłka... Przecież portal jest po stronie NFZ, więc im jak najbardziej zależy na wykryciu szpitali, które kradną im pieniądze (inna sprawa, że jak nie szpital to oni sami je ukradną). Nikt tu niczego nie "zamiecie pod dywan" ponieważ NFZ nie będzie krył żadnych lekarzy/szpitali. NFZ nienawidzi z całego serca lekarzy i vice versa! Wiem coś na ten temat z rodzinnego doświadczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @zielony11: Ktoś podrobił twój podpis i ty zostawiłeś to od tak samo sobie? Ja bym k@%#ielowi nie odpuścił i zrujnował mu kariere, bo to jest narażanie bezpośrednie mojej osoby. Wpadnie potem jakaś kontrola, coś wykryje i wyjdzie że jesteś k@%#a jego wspólnikiem jeszcze! W ogóle podpis podrobił, ja jebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lk_hc: sprawa tak bardzo częsta że aż przykro. Jakby było tak jak piszesz że ktoś by się tym przejmował to by kolejki do nawet lekarza pierwszego kontaktu były na 2 lata bo zostałoby ich może 3 na cały kraj :) NFZ również o takich rzeczach wie - ale dopóki im hajs się zgadza - to jest wszystko OK

  •  

   pokaż komentarz

   @Segor: niby tak. Tylko wcześniej pacjent nie miał tak łatwego dostępu do tych informacji. Stąd nawet w razie wpadki udawało się im pewnie wywinąć, załatwić sprawę między sobą, nazwać to pomyłką...

 •  

  pokaż komentarz

  Boję się tam rejestrować.
  Nie bałem się przy robieniu konta disqus, rejestracji na przeróżnych forach i grupach dyskusyjnych. Nie miałem oporów przy tworzeniu konta google. Nie bałem się przy facebooku. Brew mi nie drgnęła, kiedy tworzyłem konto tutaj i na reddicie... A portal nfz mnie przeraził.

 •  

  pokaż komentarz

  a potem płacz że nie ma pieniędzy w kasie NFZ na leczenie, płacz że długie kolejki i terminy po kilka(naście) miesięcy w oczekiwaniu na wizytę.
  posłuchajmy teraz argumentu lewactwa że jak sprywatyzujemy służbę zdrowia to będzie gorzej. w którym prywatnym przedsiębiorstwie przejdą takie wałki? a tutaj przecież wszystko spoko - skoro państwowe, to znaczy że niczyje i można brać.

 •  

  pokaż komentarz

  @angello: Dzięki za wykop. Od momentu, gdy przeczytałem jego treść, od razu wypełniłem wniosek, pojechałem z nim do NFZ, wróciłem i się zalogowałem, to minęło ok. 20 minut - takie ciśnienie mam na urzędy, szczególnie te związane z moimi wpłatami do ZUS i US. Na szczęście na moim koncie nie ma "dziwnych" rzeczy. Oprócz refundowanych recept. Myślę, że ludzie masowo powinni sprawdzić - to nadaje się tylko do przekazania do masmediów.

 •  

  pokaż komentarz

  Tak się zastanawiam - na cholerę nam to całe CBA, uprawnienia wszystkich służb specjalnych, inwigilacja i kontrola - skoro najprostsze rzeczy zostają niewyjaśnione.
  A co jeśli... nie, nie, nie, niemożliwe aby zbierali te informacje, by mieć na nas w razie potrzeby haki, nieeeee, to niemożliwe. Teoria spiskowa. W żadnym wypadku.

 •  

  pokaż komentarz

  Podoba mi się captcha, w formularzu do odzyskiwania hasła 8)

  źródło: zip.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Może masz dziecko, które chorowało, żonę która nie pracuje, wtedy ubezpieczenie jest ciągnięte z twojego konta. Próbuje tylko podpowiedzieć, bo nie znam Twojej sytuacji, tak tylko mowie, że tak jest. Oczywiście, też nie chce nikogo tłumaczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @macosspr: nie na ten produkt rozliczeniowy, uwierz mi. W całym województwie kujawsko-pomorskim nie ma ani jednej placówki, która ma kontrakt z NFZ na wykonywanie takich świadczeń. W mazowieckim jest zaledwie 7, a w zachodniopomorskim 4. Nie ma takiej opcji po prostu, żeby ktoś z mojej rodziny był "tam" leczony. Jedyne co mi przychodzi rozsądnego do głowy to to, że ktoś (jakiś pacjent) miał podobny pesel i ktoś wpisał moją końcówkę PESEL zamiast tamtego pacjenta (niewyraźne skierowanie itd.). Albo wałek.

  •  

   pokaż komentarz

   @angello: Aha, nie wiedziałem. Coś mi się kojarzyło, dlatego napisałem. Sam bym sobie założył tam konto i sprawdził co jest u mnie, ale aż strach się bać co ja tam zastane.

  •  

   pokaż komentarz

   @angello: nie jest tak prosto wpisać zły pesel, gdyż ostatnia jego cyfra jest sumą kontrolną pozostałych cyfr.

  •  

   pokaż komentarz

   @angello: pomylić się w numerze PESEL też nie tak łatwo, bo znajduje się w nim cyfra kontrolna(na końcu), której przekręcenie powoduje nie przejście walidacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @evolucja: ale jak już przekręcisz dwie cyfry (lub więcej) to masz szansę, że pesel przejdzie walidację.

  •  

   pokaż komentarz

   @evolucja: ahahhahah, chyba nie masz pojęcia o naszych systemach informatycznych... podpowiem Ci tylko, że w bazie ZUS zdarzają się dwa identyczne nr PESEL dla różnych osób...

  •  

   pokaż komentarz

   @Segor: Nawet nam nauczyciel opowiadał anegdotkę, że miał człowieczek problem przez to :)
   Nie dość, że identyczny PESEL to i identyczne imię i nazwisko - bardzo dziwny zbieg okoliczności, ale jak to anegdotka - nie wiadomo czy prawdziwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Segor: bo się zdarzają. Numery PESEL wydane dawno dawno temu mogą zawierać błędy - i zawierają. W paru firmach w których pracowałem jest specjalna lista wyjątków - tam gdzie PESELe trzyma sie np. w bazach danych.

  •  

   pokaż komentarz

   @M4ks: dlatego trzeba było wprowadzić NIP dodatkowo.Historia głosi że jakiś pułkownik spierdo&^%$ PESEL bo chciał zapewnić dostęp do lewych PESELI dla służb - i baza zrobiła się podwójna, redundantna i ch%$ z tego wszystkiego wyszło. Ale że już zapłacono miliony zł za wdrożenie PESELu to zapłacono kolejne tyle za wdrożenie NIPu bo na PESELu skarbówka już nie mogła polegać a co najlepsze - do tego można było niechcący wsypać super tajnych agentów z lewą tożsamością. Podobno za jakieś 60 lat będzie można wrócić do samego PESELU bo podwójne numery wymrą. A że jest to nieprawdopodobne jak burdel z ustawą śmieciową to tym bardziej wierzę, że to w Polsce może być prawdą.

  •  

   pokaż komentarz

   takich świadczeń

   @angello: Jakich?! Wszystko zamazałeś poza kwotą! Jeszcze zrozumiałbym, gdybyś faktycznie był leczony, a cena się nie zgadzała, ale w tym przypadku to nonsens.

  •  

   pokaż komentarz

   ale jak już przekręcisz dwie cyfry (lub więcej) to masz szansę, że pesel przejdzie walidację

   @slawek_s: http://pl.wikipedia.org/wiki/PESEL#Cyfra_kontrolna_i_sprawdzanie_poprawno.C5.9Bci_numeru
   szansa jest baaaardzo małą, nie chce mi się liczyć, ale zdziwiłbyś się.

 •  

  pokaż komentarz

  "Biznes na służbie zdrowia będzie robiony "

 •  

  pokaż komentarz

  @angello za jaki okres (zasłoniłeś daty) czasu pobytu w szpitalu kosztowało to 11 tysi, jestem ciekaw po prostu ile przeciętnie szpital bierze za hospitalizację

  •  

   pokaż komentarz

   @omegadoom: prawie tydzień. Ale akurat "ile szpital przeciętnie bierze za hospitalizację" podług ile dni średnio pacjent leżał ma się nijak do rzeczywistości. Weźmy oddział neurologiczny, gdzie pacjent poleży 3 dni i szpital kasuje za niego grubą kasę, a weźmy taki wewnętrzny, gdzie pacjent może leżeć i leżeć i szpital guzik z tego ma :) (w stosunków do kosztów)

  •  

   pokaż komentarz

   @angello za jaki okres (zasłoniłeś daty) czasu pobytu w szpitalu kosztowało to 11 tysi, jestem ciekaw po prostu ile przeciętnie szpital bierze za hospitalizację
   Na OIOMie 10k/dzień ;p
   @omegadoom:

 •  

  pokaż komentarz

  Apeluję, by tego typu wykopy (ciekawe) umieszczać po odpowiedzi, z jakimikolwiek wnioskami.

  Ten wszedł na główną, oburzył publikę, a następnemu może się nie udać i nie zostanie nic poza oburzeniem i wyzwiskami.

  Liczę na to, że uda mi się trafić na wyjaśnienie NFZ, choć nie przegląając wykopu systematycznie pewnie mi się to nie uda... i ot mój ból dupy o brak cierpliwości o autorów.

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  No to teraz wyjdzie ile lekarze nakradli :-) I bardzo dobrze!

 •  

  pokaż komentarz

  Hehe - WCALE MNIE TO nie dziwi.

  :truestory mode on:

  Przychodzi pacjent do stomatologa, na leczenie kanałowe w ząbku 46. Stomatolog leczy, jedna wizyta, potem druga, wpisuje w program rozliczeniowy z NFZ punkty i wysyła do rozliczenia. A system odrzuca świadczenie ponieważ: "Świadczenie wykonane na zębie usuniętym u innego świadczeniodawcy", czyli w jamie ustnej masz szóstkę, ale w systemie nie.

  Inny świadczeniodawca albo się pomylił, albo wpisuje procedury których nie wykonał. Traci twój obecny stomatolog, bo tego typu rozbieżności się rozwiewa oficjalnie i to trwa, mało komu się chce, najczęściej stomatolodzy odpuszczają i nie dostają kasy. A tego zęba już teoretycznie nie wyleczysz na NFZ, bo go nie masz ;). W skali kraju problem nabiera jednak innej wagi - ile czasu i pracy idzie w gwizdek? Hmmm.....

  :truestory mode off:

 •  

  pokaż komentarz

  Ten system w bazowym zamyśle miał właśnie eliminować patologie, szarą lekarską strefę - może właśnie odkryłeś jakiś wałek? Kto wie.

 •  

  pokaż komentarz

  ..... i cały misterny plan w p%%$

 •  

  pokaż komentarz

  teraz się zacznie, któś się orientuje, jaki okres obejmuje ZIP? jutro niezwłocznie się udam do NFZ zweryfikowac moje konto

 •  

  pokaż komentarz

  Napisałem w tamtym tygodniu do NFZ (mailem) w sprawie dostępu do ZIPa przez epuap.
  Odpowiedzi brak, ciekawe czy ktoś czyta tam maile.

  •  

   pokaż komentarz

   @bartpl:

   Z FAQ

   "Czy mogę uzyskać dane dostępowe do ZIP poprzez ePUAP?

   Rozwiązanie ePUAP dedykowane jest do obsługi spraw administracyjnych (np. wnoszenie podań, odwołań, skarg) związanych z przetwarzaniem danych osobowych, jednak nie obejmuje to na razie danych zdefiniowanych ustawowo jako dane wrażliwe. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu, trybu i terminów występowania do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz udostępniania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeniobiorcy informacji o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej oraz o udzielonych mu świadczeniach, nie przewiduje się w tej chwili zastosowania profilu zaufanego ePUAP do uzyskania dostępu do danych wrażliwych, jakimi dysponuje NFZ. "

  •  

   pokaż komentarz

   @Hemus: niemniej to jest kwestia zmiany rozporządzenia, a jakoś w demo systemu nie zauważyłem nawet danych osobowych

  •  

   pokaż komentarz

   @bartpl: Założyłem firmę poprzez Epuap. Dzięki temu pieniążki lecą ode mnie do ZUS i pozniej do NFZ... ale już nie mogę sprawdzić swojego konta... paranoja

 •  

  pokaż komentarz

  ciekawe ilu jeszcze napisze jako news, że trzeba zasuwać z buta do nfz'u by sfinalizować rejestrację...

 •  

  pokaż komentarz

  Ja mam dostęp do systemu od kilku dni i póki co w świadczeniach ciągle "Brak danych" - podobno dane mają spływać z innych systemów nawet do 2 miesięcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @frastrat: też tak miałem. Jak założyłem konto to w zakładce "świadczenia medyczne" miałem "brak danych". Chyba każdy nowy użytkownik tak ma. Dziś to odkryłem, bo chciałem jednej kobitce pokazać ZIPa. I zdziwiłem się niezmiernie. Każdy kto założy konto w ZIP niech zaloguje się ponownie po kilku dniach lub nawet 2-3 tygodniach "czy nie wskoczyło coś nowego".

  •  

   pokaż komentarz

   @angello: @frastrat akurat jak przyjechałem z nfz w tej sprawie to nim zdążyłem się zalogować pojawił się powyższy wykop :] będąc ciekaw co mnie tam za zabiegi spotkają okazało się również, że mam same puste pola a korzystałem z różnych przybytków na koszt nfz.. poczekamy zobaczymy czy się zapełnią [a w między czasie sprawdzę czy mają jakąś obsługę klienta online by dopytać]

 •  

  pokaż komentarz

  ciekawe czy NFZw kosztach wpiszę: X zł (nadwykonanie, niech szpital pocałuje nas w dupę)

 •  

  pokaż komentarz

  Sprawdziłem swoją kartoteke w zip i nie znalazłem tam żadnej informacji o zabiegu urologicznym (wszystko to załatwiono mi w jeden dzień, bez hospitalizacji) a także wizyt u dentysty. Był tylko mój lekarz od zwolnień z przychodni studenckiej ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Można wniosek i skan dokumentu wysłać pocztą? Bo nie uśmiecha mi się jechać 160km do urzędu.

 •  

  pokaż komentarz

  hehe, teraz te wszystkie akcje wyjdą na jaw, a jest tego sporo, oj sporo....

 •  

  pokaż komentarz

  Narzekacie na brak mozliwosci potwierdzenia podpisem elektronicznym, przelewem itp... ja bym dziekowal za mozliwosc zlozenia tego wniosku w najblizszym oddziale od mojej miejscowosci, ale w Zywcu sie tego nie da zrobicz wiec musze jechac 40km w jedna strone do bielska >< dobrze, ze nie do Katowic ><

 •  

  pokaż komentarz

  @angello: Po prywatyzacji uznają to za twoje zobowiązania i każą zapłacić

 •  

  pokaż komentarz

  Dziś chciałem sprawdzić system i się zarejestrowałem... niestety NFZ w Warszawie jest ostro oblegany.... wchodzę, myślę, że taki dziki tłum do innych spraw... wziąłem bilecik oczekując do okienka, spojrzałem na niego i zauważyłem napis: "przed tobą w kolejce 76 osób".. wyszedłem, spróbuję kiedy indziej.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy aby wyslanie tego listu w pierwszej kolejnosci do NFZ nie bylo zlym pomyslem? Beda teraz mieli okazje i czas na zatuszowanie sprawy. Byc moze jeden pracownik wyleci z roboty za zgode na wyplacenie tej kasy jakiemus szpitalowi, ale na tym sie skonczy. Nie pojda przeciez do telewizji z tym, co sie dzieje na ich wlasnym podworku. Trzeba bylo moze zawiadomic o popelnieniu przestepstwa do NIK albo na Policje, sam nie wiem...

 •  

  pokaż komentarz

  a czy ty przypadkiem nie korzystałeś w wersji demo??? wersja pokazowa w której są wymyślone dane aby tylko przykładowo pokazać o co chodzi W tym całym ZIP:) NIE ZDZIWIŁABYM SIĘ:d

 •  

  pokaż komentarz

  Szkoda że nie można się zarejestrować przez profil zaufany ePUAP-u lub podpis elektroniczny.

  Co do tematu błędny lub lewych danych tutaj GW opisuje podobny przypadek:
  http://wyborcza.pl/1,75478,14239014,ZIP_tez_moze_sie_mylic__System_pokazuje_nieprawdziwe.html

 •  

  pokaż komentarz

  Chcialem sie zarejestrowac tez, ale widze ze jedynie moge przypomniec haslo ktorego nigdy nie mialem albo odblokowac konto ktorego nigdy nie mialem ;) Jednakze, po wpisaniu danych na koncu dostaje monit, ze po dane dostepowe musze sie zglosic do najblizszego punktu obslugi tego ZIP. Zaniechalem dalszej konfiguracji konta.

 •  

  pokaż komentarz

  Trzeba iść fizycznie do oddziału, żeby uzyskać dostęp? Co to za GÓWNO zrobione za ciężkie pieniądze z moich podatków?!

Dodany przez:

avatar a.....o dołączył
1305 wykopali 1 zakopali 47.2 tys. wyświetleń