•  

  A przemyt o 30% :)

 •  

  Ostatnio jak zmalała, to sprzedaż znacznie wzrosła. A co za tym dochody sklepów oraz wpływy do budżetu.

  No ale... Oni wiedzą lepiej.

 •  

  Czas odkurzyć mój 30l pojemnik fermentacyjny i zaopatrzyć się we frukta na bimberek :)

  rządzącym gratulujemy bystrości i przedsiębiorczości.

 •  

  Przecież to nie jest podwyżka akcyzy, to jest urealnienie cen alkoholu. Co za nieuki siedzą w tym Pulsie Biznesu.

 •  

  Ciekawe o ile spadnie spożycie z legalnych źródeł i ile rząd na tym pomyśle straci zamiast zarobić.
  Duplikat: http://www.wykop.pl/link/1641201/rzad-podnosi-akcyze-na-alkohol-biznes-w-interia-pl/

 •  

  a na koniec 2014 roku okaże się, że wpływy z akcyzy za alkohol spadną o 15% ... ot logika

 •  

  "Wyraził nadzieję, że wpłynie to nieco na zmianę struktury spożycia alkoholu w Polsce."

  Piwo + bimber?

 •  

  Podobnie zrobiono kiedyś w Bułgarii, akurat znam kilku Bułgarów którzy mieszkają w Polsce i mówią że po podwyżkach po prostu ludzie więcej zaczęli pędzić bimberku.
  U nas będzie to samo.
  Do tego dochodzi sprawa z krzywą Laffera, ale oczywiście banda pacanów nic nie wie, więc robią samowolkę.

  •  

   Do tego dochodzi sprawa z krzywą Laffera, ale oczywiście banda pacanów nic nie wie, więc robią samowolkę.

   @prze-kac: No ale oczywiście jest banda jaśnie oświeconych wykopkowych ekonomistów-ekspertów, którzy znają tylko krzywą Laffera od k?#!ina i posługują się tylko tym. I, rzecz jasna, rządzący to debile, a wykopki to geniusze, co z tego, że wykopki nigdy nie rządziły niczym więcej jak wyborem koloru skarpet przy zakupie w sklepie?

  •  

   @Desperated: To prowokacja czy naprawdę tak uważasz?

  •  

   @Desperated: Dobra, może nie ma tutaj samych ekonomistów ale wytłumacz mi jak podniesienie podatku na alkohol ma stymulować gospodarkę w tym sektorze? Bo nie pojmuję...

  •  

   @ufolufol: Naprawdę uważam, że to wykopki są debilami. Dla nich krzywa Laffera działa tak, że płacą 5% podatków i zyski są wtedy największe. Samo podniesienie VAT (co prawda, c$@@#we zagranie ze strony rządu) przyniosło dość istotne wpływy do budżetu, chociaż wykopki płakały o krzywej Laffera i że tylko obniżka przyniesie zyski. Papierosy drożeją z roku na rok, a wpływy jakoś się nie obniżają, wszędzie widać ludzi palących sklepowe papierosy i ciągle mało kto pali robione w domu. No ale dla wykopków wszystko jest takie proste...

  •  

   @prze-kac: twój nick wskazuje że wzrost akcyzy mocno cie zmartwił :)

  •  

   @Desperated: Nie kolego, po prostu podałem przykład Bułgarii i stwierdziłem że stosując krzywą Laffera można dojść do pewnej granicy a potem trzeba szukać wpływów z innych źródeł. Sam palę papierochy i spożywam alkohol w znacznych ilościach i już w tym roku zrobiłem około 70L winka, więc nie będę musiał wydawać na kupcze, droższe i mniej smaczne.
   Nie uznaję się za eksperta w dziedzinie ekonomii, ale niektóre z podstaw mikro oraz makro ekonomi są mi znane z uczelni.
   Napisałem po prostu swoje zdanie i nie trzeba się wzburzać czy bulwersować.

  •  

   Samo podniesienie VAT (co prawda, c$@@#we zagranie ze strony rządu) przyniosło dość istotne wpływy do budżetu

   @Desperated: serio???

   Papierosy drożeją z roku na rok, a wpływy jakoś się nie obniżają

   @Desperated: I w tym roku wpływy z akcyzy spadną

   wszędzie widać ludzi palących sklepowe papierosy i ciągle mało kto pali robione w domu

   @Desperated: A ile to jest wszędzie widać ? To jakaś nowa jednostka miary ? Skoro już jako dowód podajesz swoje słowo, to ja Ci za to powiem, że w Warszawie co druga leżąca na trawniku paczka jest z białoruskiego/ukraińskiego przemytu, a większość moich palących znajomych przeszła na skręcane papierosy.

  •  

   Do tego dochodzi sprawa z krzywą Laffera, ale oczywiście banda pacanów nic nie wie, więc robią samowolkę.

   @prze-kac: Mi się wydaje, że @Desperated: chodziło o to, iż właśnie podwyższając podatki władze testują tą krzywą. Nie możesz jej narysować i od razu wprowadzić najwyższy podatek dający najwyższe dochody, nie możesz zastosować tej krzywej sprzed 10 lat, bo stan ekonomiczny społeczeństwa był inny.

   Zgodzę się z tobą, że po podwyżce więcej osób zacznie sobie pędzić, ale jedno zasadnicze pytanie - czy w Bułgarii powrócono do podatków sprzed podwyżki, czy zostawiono na wyższym poziomie? Jeżeli zostawiono na wyższym to jednak władze idiotami nie byli (bo przychód z podatku był wyższy niż straty z nie zakupionego alkoholu, który sobie ktoś zrobił).

   Taka jeszcze wzmianka o krzywej Laffera - psychologia. Jeżeli przez wiele lat płaciłeś jakiś podatek od czegoś tam 5%, i podniosą o +1% to nie spodoba ci się, ale właściwie nie wyjdziesz na ulicę. Popłacisz parę lat i znów +1%. Też nie wyjdziesz, bo to znów tylko 1%. Jakby od razu dowalili +2% to byś od razu się ostro wkurzył. Ta krzywa jest zrozumiała dla każdego, ale zasady nią kierujące - nie.

  •  

   @m__b: Czy mogę prosić o wyjaśnienie, dlaczego do mojego postu został przypisany odnośnik-reklama (podkreślone słowo ,,zastosować''). Przekierowywuje do jakiegoś portalu chcącego podania nr i podaje fałszywe informacje, jakoby użytkownik chciał coś ściągnąć. Co może szkodzić mojemu wizerunkowi jako użytkownik wykopu. Da się jakoś zaznaczyć ,,nie zgadzam się'', czy jedyną opcją jest nie pisanie komentarzy?

  •  

   @Aleksander_Newski:

   serio???
   A pomyślałeś o tym, że kryzys ma wpływ na to, iż wpływy z podatków lecą na łeb, na szyję? Gdyby nie ta podwyżka, to dochody budżetu spadłyby jeszcze bardziej.

   @prze-kac:

   Do tego dochodzi sprawa z krzywą Laffera, ale oczywiście banda pacanów nic nie wie, więc robią samowolkę.
   Wg badań prawdopodobnie podatki wynoszące około 70% PKB dają maksymalne wpływy do kasy państwa. Polska jest poniżej tego progu. Poza tym krzywa Laffera odnosi się do całości przychodów podatkowych, a nie poszczególnych podatków.

  •  

   A pomyślałeś o tym, że kryzys ma wpływ na to, iż wpływy z podatków lecą na łeb, na szyję? Gdyby nie ta podwyżka, to dochody budżetu spadłyby jeszcze bardziej.

   @Zaratusztra: Nie, bo to mija się z rzeczywistością. Spadek wpływów to przede wszystkim efekt podnoszenia podatków, a co za tym idzie zmniejszenia konsumpcji.

   btw to u Szwecja obniżyła VAT dla gałęzi gospodarki, które miały się najgorzej, zlikwidowała masę podatków i wyszła na tym bardzo dobrze. Da się ? da się!

  •  

   @Zaratusztra:

   A pomyślałeś o tym, że kryzys ma wpływ na to, iż wpływy z podatków lecą na łeb, na szyję? Gdyby nie ta podwyżka, to dochody budżetu spadłyby jeszcze bardziej.
   Kryzys jest od 2008 roku, ale PKB wolno, lecz jednak idzie do przodu, czyli jednak jest więcej do opodatkowania niż przez kryzysem.

   Wg badań prawdopodobnie podatki wynoszące około 70% PKB dają maksymalne wpływy do kasy państwa
   Przeczy to zasadzie krzywej Laffera. Możesz podać źródło do tych badań.

   Polska jest poniżej tego progu.
   ??? Jest bardzo jego blisko. Policz całkowite koszty pracy (Pit, ZUS), pozostała sumę zmniejsz o 23% vat i akcyzy, oraz podatki lokalne i napisz ile średnio wyjdzie podatku. Wysokość średniego podatku w Polsce zaniżają osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, bo płacą najniższy ZUS i osoby zarabiające powyżej 9600 zł. bo powyżej tej kwoty ZUS się nie nalicza. A tutaj ciekawa dyskusja jak wygladają podatki w Polsce:
   http://strims.pl/s/Ekonomia/tw/icjliz/kto-i-jak-wysokie-placi-podatki-w-polsce-jak-to-ma-sie-do-rankingow-podstawy-ekonomii

  •  

   @KtosKtoSamNieWiesz: Dzięki za wyjaśnienie, zagłębię się w temat bardziej. Znalazłem już potrzebną literaturę i wydaje się to dosyć ciekawe :)
   Jeszcze trzeba wziąć pod uwagę inflację tak na chłopski rozum.

  •  

   @GeraltRedhammer:

   Przeczy to zasadzie krzywej Laffera. Możesz podać źródło do tych badań.
   http://en.wikipedia.org/wiki/Laffer_curve#Tax_rate_at_which_revenue_is_maximized

  •  

   @Zaratusztra:

   based on "How Far Are We From The Slippery Slope? The Laffer Curve Revisited" by Mathias Trabandt and Harald Uhlig.

   Co ty wiesz o podatkach?! Oni się gówno znają! Eksperci z wypoku wiedzą lepiej. Krzywa Laffera jest w najwyższym punkcie przy minimalnych podatkach bo my tak mówimy!

 •  

  Aha, Akcyza 15% w górę, kaucja zwrotna za butelki do 70 gr i okaże się, że piwo (w butelce) będzie kosztowało 4 zł i ja już nie kupię bo dla mnie to za dużo.

 •  

  I tak rosyjskie ostatnio smakują mi lepiej niż polskie. Akcyza będzie tylko kolejnym plusem na korzyść zagranicznych trunków.

 •  

  W takim razie w duecie powinni jeszcze powołać nową instytucję do zwalczania nielegalnej produkcji alkoholu i podnieść za to kary, najlepiej pieniężne. Vincent mam nadzieje, że nie siedzisz na Wykopie i tego nie czytasz.

 •  

  Trzeba zacząć robić zapasy?

 •  

  No i mamy gwóźdź do trumny rządu Tuska :)

 •  

  i nagle wszyscy wytrzeźwieją.... a Vince się wk@%@i.

 •  

  no 15% to ładnie klepnie

 •  

  Dobry aspekt jest taki: Naród mniej pijany, naród trudniejszy do otępienia.

 •  

  http://taniechlanie.pl

  ratuj nas promocjo ;_;

 •  

  Ja podjąłem decyzję o podniesieniu oprocentowania na moich lokatach w banku o 8 punktów procentowych, dodanie mojemu pracodawcy opłaty za przelew pensji na moje konto bankowe w wysokości 99zł i wprowadzeniu akcyzy od każdego posła w parlamencie w wysokości 10% ich comiesięcznych dochodów.

  Myślę, że to wystarczy by zrównoważyć moje straty i utrzymać obecne tempo wzrostu gospodarczego.

Dodany przez:

avatar Szewczenko dołączył
136 wykopali 43 zakopali 8.4 tys. wyświetleń