•  

  pokaż komentarz

  Cytat Dariusz Berbecki napisał " Byłem w 2012r. pod Monte Cassino i wiele minut stałem przy tablicy z nazwiskami polskich żołnierzy, którzy tam polegli. Obok ich nazwisk są również zapisane miejsca skąd pochodzili. Okazuje się, że większość z Kresów. Wtedy dotarło to do mnie, że kiedy oni ginęli w tamtym miejscu, to w ich rodzinnych stronach, banderowcy wyrzynali im bezbronnych rodziców i dzieci bo nie miał ich kto bronić. Ta świadomość jednak kłuje, zwłaszcza że po drugiej stronie Bugu, prawie żadna z zamordowanych rodzin nie ma dotychczas grobu... zwiń"

  I taka jest prawda nie tylko Alianci wbili nam nóż w plecy ale i Ukraińcy.

 •  

  pokaż komentarz

  Wojownikami może i tak, szkoda że politykami już słabymi.

 •  

  pokaż komentarz

  Jestem rozgoryczony z powodu tego, jak Wielka Brytania potraktowała was po wojnie.

  Przed wojną wy#@%!ali, po wojnie wy#@%!ali.. Tyle jest warte słowo dane przez każde mocarstwo.

 •  

  pokaż komentarz

  Osobom mającym styczność z cudzoziemcami polecam porozmawiać czasem z nimi, zwłaszcza w swobodnej atmosferze na tematy IIWŚ i ogólnie historii XX wieku, naprawdę zdziwić się można i to bardzo mocno. Tutaj pan Adams ubolewając nad tym, że zasługi Polski zostały zamiecione pod dywan zaledwie po wierzchu tematu przemyka, one nie tylko zostały starannie pochowane, również my sami na przestrzeni lat nie zrobiliśmy nic, żeby uznania owych zasług się domagać. Słynne "polskie obozy koncentracyjne" są za granicą normalnym sformułowaniem, BARDZO CZĘSTO rozumianym dosłownie. Wkład Polaków w IIWŚ? A był jakiś? A zaraz zaraz, tak, Hitler chyba najechał na Polskę w odwecie za wymordowanie przez Polaków jakichś niemieckich urzędników? Kto złamał kod enigmy? Brytyjscy naukowcy! Dywizjon 303? A co to jest? Był taki? Z Polakami? Cool! Walczyli gdzieś? Kiedy się rozpoczęła IIWŚ? Częsta odpowiedź brzmi, że w 1940 albo nawet w 1941, zresztą, żeby daleko nie szukać przykładów, pewien "historyczny film" w którym nasi sąsiedzi opisują, jak wyglądało dzieciństwo ich rodziców, też pokazuje, że wojna zaczęła się w 1941 roku. Wcześniej? Wcześniej nie działo się nic istotnego, ot najstarszy syn z rodziny, Wilhelm, "służył w Polsce" i tyle.
  Albo słynne "wycieczki z Izraela". Taka wycieczka do miejsc holocaustu to u nich tradycja i duża rzecz. Mają do tego prawo, ich krew w te miejsca wsiąkła, ale czemu u licha oni jadą tu przeświadczeni, że winni tej zbrodni jesteśmy my? I czemu nasze MSZ nic z tym nie robi?

  •  

   pokaż komentarz

   Kto złamał kod enigmy? Brytyjscy naukowcy!

   @Jarek_P: To akurat prawda. U nas panuje pewien mit na temat Enigmy ze to tylko nasza zasługa. Polacy złamali kod ale przed wojna ale Niemcy zmienili kodowanie w 1939. Nowy szyfr ktory pozwolił Anglikom przegladac plany Niemców złamali już sami Brytyjczycy. Oczywiscie wczesniejsze prace Polaków i przekazana Enigma sie do tego wlanie przyczyniły ale jednak nie jest to tak jak sie u nas mysli ze to Polacy to rozgryźli. My złamaliśmy pierwsze kody Anglicy drugie.

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: wiesz, to prawda, że my lubimy czasem przesadzać w drugą stronę, niemniej faktem jest że to prace naszych matematyków w ogóle umożliwiły rozkodowanie tego szyfru, brytyjczycy kontynuujący ich prace korzystali z już wytyczonego sposobu postępowania, nie musieli rozgryzać enigmy od nowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jarek_P: dziwne, przecież za granicą siedzi cała elita polskiego narodu

  •  

   pokaż komentarz

   @lansvans: owa elita sama nieraz ma problemy z naszą historią, więc to nie rzutuje :)

 •  

  pokaż komentarz

  Wiecie, że Monte Cassino zdobyli nie Polacy a...

  pokaż spoiler Francuzi

  •  

   pokaż komentarz

   @marekrocki: Oficjalnie klasztor zajeli jednak Polacy i tak to zostało ogłoszone w oficjalnym komunikacie dowodzacego 8 armia tuz po zatknieciu tam polskiej flagi. Jednak faktem jest że wkład francuzów był bardzo duży bo to oni przełamali linie niemieckie w innym miesjcu i zagrozeni odcieciem Niemcy opuscili klasztor zostawiajac w nim ciezej rannych. Dziwie się że obcokrajowiec w wywiadzie hołduje tylko tej propagandowej wersji która wszystkie zasługi zrzuca na Polaków.
   Samo zajecie klasztoru odbyło sie bez jednego wystrzału chociaż (jency niemieccy spodziewali sie że beda rozstrzleani albo rozerwani granatem - wmawiano im że Polacy nie biora jenców). Nie zmienia to faktu ze wczesniej Polacy bardzo zaciekle walczyli zdobywajac czesc terenu wokoł klasztoru i zadajac Niemcom niemałe straty. Ale prawda lezy posrodku.
   A co do wojska słuzacym pod Francuzami to mieli tez swoje ciemne storny - przeczytajcie to:

   "W noc po bitwie tysiące marokańskich Goumiers i żołnierzy innych francuskich wojsk kolonialnych zaczęły przeczesywać stoki wzgórz, miasteczka i wioski doliny Ciociaria (południowe Lacjum). Ponad 60 000 kobiet w wieku od 11 do 86 lat padło ofiarą masowych gwałtów. Mężczyzn, którzy chcieli bronić swe żony i córki, mordowano bez pardonu. Liczbę zabitych cywilów obliczano na około 800[124]. Burmistrz Esperii (prowincja Frosinone) informował, że w jego zamieszkałym przez 2700 osób miasteczku zgwałconych zostało 700 kobiet, i że niektóre z nich w rezultacie zmarły.

 •  

  pokaż komentarz

  Norma. Kogoś jeszcze to dziwi?

 •  

  pokaż komentarz

  Łatwo jest mówić takie słowa z perspektywy kilkudziesięciu lat, gdy tak mało bezpośrednich świadków już zostało. Zadajmy pytanie ile osób (poza samymi Polakami) zaraz po wojnie dostrzegało tą zdradę i głośno o niej mówiło.

 •  

  pokaż komentarz

  Szczególnie absurdalna była praktyka komunistycznych związków zawodowych, których władze w latach 1945-1950 instruowały swoich członków, by ci traktowali Polaków osiadłych w Wielkiej Brytanii jako "neofaszystów", którzy kradną miejsca pracy Brytyjczykom. To była swoista "logika" polegająca na automatycznym utożsamianiu osób o poglądach antykomunistycznych z sympatykami faszyzmu.

  Tak to działa u lewaków do dzisiaj.

 •  

  pokaż komentarz

  Tak, a teraz zostaliśmy nieodwracalnie podbici gospodarczo. Nic innego nam nie zostało jak tylko pracowanie przez ustaloną przez obce elity stawkę dla Polaka i wspominanie przy wódce jakimi to byliśmy bohaterami i jak to nas wy!@#ano. Największym naszym kagańcem jest niewiara w to co się dzieje między słowami i poza oficjalnymi mediami.

 •  

  pokaż komentarz

  Zdradzili nas nie pierwszy i ostatni raz. Dlatego trzeba być gotowym bronić się własnymi siłami. Dlatego trzeba odbudować armię . Taka jak jest teraz to nie wystarczy nawet od obrony małego miasta ja Białystok. Z naszą granicą trzeba by mieć armię min. 500 tyś non stop . Dlatego rozwiązaniem jest i zawsze będzie armia z poboru. Bo co jak zaatakują nas to kto będzie stawiać opór na froncie 500 km ? 60 tyś zawodowych ? Tyle potrzeba do obrony jednego miasta. Poza tym miasta można ominąć i wedrzeć się w głąb kraju to kto będzie bronił tyłów . Policja ? Tylko armia z poboru w wielkiej masie , a najlepiej aby obywatele wszyscy mieli swobodny dostęp do broni palnej . Takiej uzbrojonej masy cywilów nawet Rosja nie da rady .

  •  

   pokaż komentarz

   @slawekwykop:

   to nie średnowiecze, armia chłopów z widłami (czyli analogicznie smarkaczy z kałachami) nie wystarczy. 100 000 zawodowych z super sprzętem plus jakieś 20-30 tys rezerwy wystarczy do zadania przeciwnikowi na tyle silnych strat, żeby odpuścił

  •  

   pokaż komentarz

   @slawekwykop: zamiast wielkiej armii lepsze by było mieć kilka atomówek...

  •  

   pokaż komentarz

   @Jaskier: jak cię zaleje milion smarkaczy z kałachami to te 20 -30 tyś możesz sobie do obrony jednego miasta wysłać. A tak naprawdę armię twoją 20 - 30 tysi można związać walka np koło jakiegoś miasta a resztę armii ominąć i skierować się na stolicę a tam to z górki. W wojnie liczy się masa jak chcesz opanować teren.
   Poczytaj sobie sztukę wojny SUN-TZU nadal aktualna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jaskier:

   wystarczy do zadania przeciwnikowi na tyle silnych strat, żeby odpuścił
   Tak? Przykładowo: w ciągu 6 miesięcy od ataku Niemiec na Sowietów straty stron wynosiły odpowiednio ponad 200 tysięcy i ponad 800 tysięcy - zabitych. Sumaryczne straty Armii Czerwonej w 1941 (rannych, wziętych do niewoli, "zaginionych") szacuje się nawet na 5 milionów (90% łącznego stanu z momentu wybuchu wojny) - Niemców na 800tys. - 1 milion (25-30% łącznego stanu).
   Jakoś nie odpuścili - ani jedni ani drudzy. Twoje 130 tys. "super zawodowych + rezerwy" to wystarczy, co najwyżej, żeby wybrać z nich kontyngent do Afganistanu czy innego Iraku.

  •  

   pokaż komentarz

   @astromek:

   70 lat temu wojowano z reguły na odległość wzroku, dzisiaj to wygląda zupełnie inaczej. Porównaj inwazję na Irak czy Afganistan. Co by Irakijczykom dała nawet milionowa armia rekrutów z kałachem? Większe straty od bomb i tyle

 •  

  pokaż komentarz

  Szczególnie absurdalna była praktyka komunistycznych związków zawodowych, których władze w latach 1945-1950 instruowały swoich członków, by ci traktowali Polaków osiadłych w Wielkiej Brytanii jako "neofaszystów", którzy kradną miejsca pracy Brytyjczykom. To była swoista "logika" polegająca na automatycznym utożsamianiu osób o poglądach antykomunistycznych z sympatykami faszyzmu.

  Hmm, brzmi mi to bardzo znajomo.

 •  

  pokaż komentarz

  Świetnie sobie dobraliśmy sojuszników, nie ma co. W jednej wojnie trzy razy nas zdradzili...
  Trzeba było oddać ten korytarz i iść z niemcem na ruska , jak proponował Ś.P prof. Wieczorkiewicz.

 •  

  pokaż komentarz

  Myślicie, że dzisiaj jest inaczej ? Popatrzcie jak wygląda polska gospodarka. Prof. Kieżun doskonale opisał polsce w nie jednym wywiadzie polske jako kraj neokolonialny, ciężko się z nim nie zgodzić. Jestesmy, słabi, biedni i glupi. Tak polacy to debile niestety jakby nimi nie byli dawno by pogonili to czerwone dziedzictwo....

 •  

  pokaż komentarz

  Widocznie Polski nie da sie tak latwo pokonac bez czyjejs zdrady

 •  

  pokaż komentarz

  Czy ktoś może wyjaśnić czemu zdobycie Monte Cassino było takim problemem? Na Wikipedii (po angielsku) jest masa informacji, ale ciężko wyciągnąć jednoznaczny wniosek. Wzgórze odsłonięte ze wszystkich stron (bez linii zaopatrzenia!) nie wydaje się trudnym celem pod warunkiem posiadania lotnictwa i artylerii.

 •  

  pokaż komentarz

  Polecam wspomnienia Andersa "Bez ostatniego rozdziału", w których opisał m.in. właśnie swoje motywacje odnośnie ataku na Monte Cassino. Także o tym co przeżył w radzieckiej niewoli, o cierpieniu polskiej ludności i więźniów w ZSRR. Na końcu książki za to zbiór prześmiewczej propagandy PRLowskiej, której jak widać w necie choćby wpisując tytuł tej książki nadal uleg sporo osób, naśmiewanie się z mitu Andersa, który miał przyjechać do Polski na białym koniu, nazywanie go zdrajcą. Nadal są ludzie, którzy uważają, że wyprowadził setki tysięcy Polaków z niewoli w ZSRR. Krytykują za poświęcenie żołnierzy na Monte Cassino, a sami uważają, że powinien był poświęcić polskich żołnierzy i cywilów w łagrach, żeby nie drażnić Stalina i czekać aż głodujących Polaków w końcu łaskawie weźmie do walki by zrobić z nich mięso armatnie... Ten tysiąc poległych Polaków na wzgórzach Monte Cassino na pewno by nie raził tak bardzo wśród dziesiątek tysięcy rodaków przemielonych celowo przez Stalina w jakiejś pierwszej lepszej, nieznaczącej bitwie, a tak pewnie by się stało bo Stalinowi na tym etapie wcale polska pomoc nie była potrzebna.
  Kobietom i dzieciom, których zabranie ze swoimi oddziałami wywalczył Anders z pewnością bardziej się podobała niewola i głód u ruskich niż wolność na bliskim wschodzie...

 •  

  pokaż komentarz

  Ale populizm...
  Polacy najwięksi i najwspanialsi...
  I do tego zawsze honorowi. Normalnie najwspanialszy z narodów.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: zostaw, niech wypoki zyja w swiecie fantazji.

   Wykop to taka alternatywna rzeczywistosc, tutaj kazdy muzulamanin jest terrorysta i tylko czeka zeby poderznac gardlo europejczykom, kazdy murzyn jest ograniczony umyslowo, rozowe paski do kuchni, geje do chemicznego leczenia, Putin twardy obronca swojego kraju, a USA imperialistyczna swinia. A i jeszcze euro to gowno ale standard zlota jest juz super. Generalnie swiat widziany oczami 15-sto latka.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: jesteś własnie ofiarą tego populizmu antypolskiego. szkoda mi Ciebie.

   proponuję doczytać o tym jak się prezentowali polacy w trakcie 2 wojny światowej w kontekście innych narodów.

 •  

  pokaż komentarz

  To był wynik polityki lewicowego rządu Clementa At­tlee'ego, który zastąpił Winstona Churchilla na stanowisku premiera - dodaje w rozmowie z Onetem.

  Zupełnie tak jakby Churchill zaryzkował dalszą wojnę z ZSRR i III wojnę światową dla jakiegoś małego, żałosnego nic nie znaczącego państewka frajerów (tak, to co się stało, nie było tyle oszustwem ze strony państw alianckich co kompletnym frajerstwem polskich władz) w Europie środkowowschodniej. Już prędzej by zawarli pokój z Hitlerem, aby zatrzymać ZSRR.

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

Dodany przez:

avatar stefan-malicki dołączył
420 wykopali 7 zakopali 14 tys. wyświetleń