•  

  Podstawowa różnica jest taka, że na facebooku nie ma tej całej rozwrzeszczanej dzieciarni w wieku szkoły podstawowej i gimnazjum oraz emo i innych dziwaków, bo tacy mają swój portal, a zwie się on myspace.

  •  

   Na Facebooku jeśli nie masz 18 lat to się nie zarejestrujesz.
   I my też mamy takie Myspace. Nazywa się Fotka.

  •  

   Nie mam konta na Facebooku, ale przecież np. 16 latek może wpisać "18 lat" - jak go niby sprawdzą? Przecież to niemożliwe?

  •  

   no, na facebook'u się nie zarejestrujesz jak nie masz 18. lat, przecież oni mają swoich detektywów na całym świecie i sprawdzają akty urodzenia każdego nowozarejestrowanego użytkownika.
   a myspace pełni ważną funkcję w życiu społecznym z tego co widać, odciąga dzieci od facebook'a

  •  

   ja założyłam konto na facebooku jak miałam 17 lat i wcale nie musiałam kłamać na temat wieku. -.-

  •  

   Podstawowa różnica jest taka, że na facebooku nie ma tej całej rozwrzeszczanej dzieciarni w wieku szkoły podstawowej i gimnazjum oraz emo i innych dziwaków,

   A niedawno na wykopie była dyskusja ,że na facebooku potrafi być gorzej niż na NK i niektórzy zmieniają opisy nawet gdy idą do wc. Teraz nagle się to odmieniło?

  •  

   Na Facebooku jeśli nie masz 18 lat to się nie zarejestrujesz.
   Albo się mylisz, albo masz rację a twórcy FB nie potrafią liczyć, skoro zdołałem się zarejestrować wpisując 1992 jako swój rok urodzin.
   Albo wszyscy się mylą, a ja już mogę legalnie pić piwo. Okłamali mnie!

  •  

   Nie rozumiem do końca jadu w stronę myspace. Portal ten bardzo przydaje się do promocji młodych zespołów (np. zespół Arctic Monkeys został wypatrzony na nim, a za niecały miesiąc występuje jako jedna z największych gwiazd Open'era) Ja sam ostatnio zajmuję się organizacją takich alternatywnych koncercików i myspace jest niezwykle pomocny przy poszukiwaniach wykonawców.
   Słowem - portal jest naprawdę dobry i funkcjonalny, ale jako portal muzyczny, a nie społecznościowy.

  •  

   @wilson - A niedawno na wykopie była dyskusja ,że na facebooku potrafi być gorzej niż na NK i niektórzy zmieniają opisy nawet gdy idą do wc. Teraz nagle się to odmieniło?

   Może i takowa dyskusja była, nie wiem, nie przypominam sobie abym brał w niej udział i co więcej, wyrażał w niej odmienne zdanie od tego wyrażonego w tym temacie.

   Podtrzymuję to co napisałem wcześniej. Na facebooku jest zdecydowanie mniej "dzieci neo" niż na n-k, bo n-k jest z założenia portalem dla absolwentów i uczniów/studentów szkół wszelakich, a facebook powstał jako portal dla absolwentów szkół wyższych.

 •  

  Analogicznie Wykop i Digg?

 •  

  czego Polak nie zrobi dla pieniędzy? ...

 •  

  Wniosek: NK to taki Facebook dla ubogich... Czy u nas wszystko musi być: "takie samo ale gorsze"?

 •  

  FACEBOOK:
  - Zróbmy portal dla ludzi. Niech się tam rejestrują, wgrają swoje zdjęcie, dodają kolejnych znajomych.

  N-K
  Zróbmy portal obywatelski. Ludzie mają się tam rejestrować, a Ci którzy tego nie zrobią będą wytykani palcami. Przecież wszyscy tam są to tylko głupi sie nie rejestruje.
  Zróbmy dokładny spis szkół i klas (wszystkich z Polsce) dodajmy każdemu możliwość podglądu znajomych. No generalnie zróbmy z tego ogólnonarodowy spis ludności. Żeby było wiadomo, że Franek jest w UK a Zbysio w Niemczech i że Frania ma nowego dzidziusia a Zbysiowa piękną sukieneczkę itd
  - Ależ szefie, i oni bedą chcieli się w to wszystko bawić ??
  - No pewno, przecież to dzieci. Są stadem które jak w owczym pędzie zapisze się do wszystkiego, byle tylko nie być gorszym od sąsiada czy sąsiadki. Jeszcze się nie nauczyłeś, że w Polsce wszystko co nowe od razu wpada w skrajność ?
  - No ale przecież nie będą gorsi nawet bez zapisania się do portalu.
  - Taki jesteś pewien? Nie mów, że nie chciałbyś wiedzieć co porabia Twój sąsiad czy sąsiadka, jak się jemu powodzi, czy przypadkiem nie wyjechał za granicę, bo jak wyjechał to z pewnością lepiej się mu żyje. Musisz pokazać, że nie gorszy jesteś !!! Nie jesteś, prawda?
  - Nie jestem !
  - UDOWODNIJ !!!

  •  

   Dałem Ci plusa za tą przykrą prawdę - ciekawa obserwacja. Ale nie mam konta na NK. Tak - przyznaję się publicznie :D

  •  

   Świat jest piękny ale i niebezpieczny. Góry są piękne ale i niebezpieczne, morze jest piękne ale i niebezpieczne, zwierzęta są piękne ale i niebezpieczne, motoryzacja może być fascynująca ale i niebezpieczna, gry komputerowe potrafią być ciekawe ale dla niektórych ludzi nierzadko okazują się być aż nadto wciągające. Do wszystkiego trzeba podchodzić z odrobiną rozumu a jak komuś brakuje zdrowego rozsądku to niech nie wini naszej-klasy. To tak jakby ktoś pociachał się kupionym nożem i miał pretensje do producenta że taki ostry...

  •  

   Daosi, lepiej juz na ulice nie wychodź.
   Co ja gadam? nie ma cię na NK, czyli nie istniejesz!

 •  

  nasza-klasa to był fajny portal dopóki go nie sprzedano, chyba finlandzkiej firmie, wtedy się zaczęło "ulepszanie"...

 •  

  IMO n-k nie ma aplikacji i wielu innych przydatnych rzeczy ponieważ pisali ją amatorzy, a nie dlatego że ktoś chciał się szybko i bezboleśnie wzbogacić. Ten serwis w dalszym ciągu ma ogromne problemy techniczne, więc na razie możliwości rozbudowy zamykaja się w słowie: kupa

  •  

   nasza-klasa nie została stworzona przez amatorów tylko przez ludzi, którzy ukończyli Informatykę na Uniwersytecie Wrocławskim.

   o wysokim poziomie tego instytutu świadczy chociażby ranking na topcoder http://www.topcoder.com/stat?c=school_avg_rating

  •  

   Tak serio to od dobrego roku nie widziałem żadnych problemów technicznych. Ale może dlatego, że spędzam tam tak z 5 minut na tydzień.

  •  

   @mino5: problem w tym że żadna uczelnia nie uczy budowania dużych, wydajnych serwisów internetowych. Do tego trzeba mieć doświadczenie, wiedzieć co się na świecie dzieje i siedzieć w tym tak min 5 lat. A same akademickie grzebanie w algorytmach to jest dobre ale w aplikacjach stacjonarnych. Serwisy internetowe mają swoja specyfikę i wymagają przestawienia się na zupełnie inne myślenie (mówię o dobrym programowaniu webowym, nie amatorskim). W programowaniu takich serwisów słowo szybkość samo w sobie traci znaczenie, liczy się wydajność, czyli połączenie dobrze optymalizowanego kodu, sprawnych zapytań, cache'owania, bezpieczeństwa oraz odpowiedniej współpracy języków i protokołów (no użycie tam gdzie tego potrzebne ajaxa, js) a co za tym idzie zrzucenie części pracy na przeglądarkę. Wbrew pozorom programowanie aplikacji webowych jest dużo bardziej skomplikowane niż klepanie w c++ czy klikanie w VisualStudio. Pisanie klasycznych aplikacji to jak budowanie w garażu samochodu sportowego, aplikacji webowej - to jak zbudowanie tira który ma zabrać 40t ładunku, nie rozsypać się po drodze i dotrzeć do celu w rozsądnym czasie.

  •  

   Aplikacje za to w najbliższym czasie pojawią się na Gronie, info tutaj:
   http://grono.net/forum/post/214247538/

   Z tym że znowu będzie, że zżynka z Facebooka, nie ma to źle, pojawią się - też źle.

  •  

   @sciana

   chwilami nie rozumiem, o co Ci chodzi, ale że inni dali Ci plusy, to masz z pewnością rację.

 •  

  poproszę o porównanie naszej klasy z fotka.pl ;)

 •  

  ja tam nic do n-k nie mam, ale ziarnko prawdy w tym jest. jeśli portal potrzebuje kasy na utrzymanie może ją zbierać na 100 różnych sposobów. n-k po prostu wyciąga rączki afrogąbki do swoich użytkowników. fb powstał w 2003, w 2005 przyniósł $3.630.000 strat, dziś jego wartość to 3-5 miliardów a nigdy w swojej historii nie zalewał ekranów użytkowników reklamami.
  kwestia filozofii i podejścia do użytkowników.

  P.S. Jakimś przewielkim fanem fb też nie jestem, ale chętnie bym postawił browarka Zuckerbergowi :)

  •  

   Myślę, że ma na tyle żeby sobie kupić browarka za własne pieniądze ;]. Może nawet dosłownie "browarka" ;D

  •  

   Wartość wartością ale problem w tym, że FB dalej przynosi straty..

  •  

   Wszystko fajnie fc, dobrze wygląda mało reklam, ale co z tego jak cały czas dokładają do niego pieniądze. Chciałbym żeby tak zostało do końca ale to na pewno się zmieni.

 •  

  jak ktoś nie lubi reklam i nie wie do tej pory co to AdBlock Plus to niech się dowie :)

  https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/1865

 •  

  Ej no, to jest głupie. Nasza-klasa powstała jako mały projekcik, pomagający znaleźć znajomych ze szkoły z dawnych lat. Okazało się to bardzo popularne, to twórcy reagowali, lepiej czy gorzej.

  Mimo wszystko, żałosne jest mówić, że to był projekt jakiejś wielkiej, okrutnej korporacji, który powstał w celach zarobkowych, bo tak po prostu nie było. Straszne to ignoranctwo, zwalać wszystkie zachowania użytkowników na twórców portalu, bo "oni to tak zrobili". Oni to tak zrobili, że można robić co się chce, a reakcja ludzi zależy już od... samych ludzi. Niesamowite.

 •  

  Nie jestem wielkim fanem NK, choć z niej korzystam, ale na dobrą sprawę, w te dymki można by podstawić digg'a i wykop.

  Taka ludzka mentalność, że zazdroszczą, iż komuś się udało. Student miał pomysł na Nasza-Klasa, no ale oczywiście ponarzekać - to taki stereotypowe, polskie, ale niestety nadal aktualne.

 •  

  Hehe, dobre, dobre, ale lepsze i tak było porównanie Pixara i Dreamworksa.

 •  

  Moim zdaniem porównywanie facebook do n-k jest nietrafione. N-K zakładane było z myślą tylko o szukaniu znajomych ze szkół. Stąd ogromna baza szkół, w której mogliśmy znaleźć swoją klasę po zarejestrowaniu. Stąd też fora klasowe.
  Facebook można porównać do grona, które było założone dużo wcześniej niż n-k. Są tam polecane linki, grona na każdy temat, znajomi nie tylko ze szkoły, którzy znajdowali siebie nawzajem przez wyszukiwarkę lub przekazywali namiar osobiście, tak jak to się robi z numerem GG. Był nawet etap, że grono starało się tłumaczyć swój serwis na wiele języków, ale ostatecznie została tylko wersja polska i angielska. Galerie są od dawna, zamiast quizów wprowadzono ankiety, statusy można ustawiać nawet za pomocą komórki. Poczty nie wprowadzono z powodu niskiego zainteresowania nią w ankiecie na ten temat. Ogółem grono czerpie z FB ile tylko się da. Z n-k również wiele skopiowali. Skasowano nawet najciekawszą kiedyś funkcję czyli wejście do społeczności dopiero po otrzymaniu zaproszenia. Teraz to usunięto i w kilka miesięcy ilość użytkowników skoczyła o kilkadziesiąt %.
  Wracając jeszcze do n-k, to odniosła sukces właśnie dlatego, że była taka prosta, miała tak mało funkcji i jeden prosty cel: odnaleźć znajomych ze szkolnych lat. Oczywiście potrzebna była reklama takiego serwisu o co postarały się media i znajomi zachęcający do wstąpienia do społeczności.

 •  

  Nasza-Klasa nie jest super ale też nie jest zła, nie ma sensu porównywanie tego z Facebook'iem, gdyż nasz portal zrobiony był przez kilku ludzi za grosze, a facebook to portal z początku robiony tylko dla małej grupy studentów, ale bardzo szybko zdobył wystarczający kapitał, żeby już w 6 miesięcy stać się gigantem. Ja osobiście podziwiam tych studentów z Wrocławia, bez jakichś wygórowanych oczekiwań wzięli się do roboty, kosztem wielu wyrzeczeń. A że osiągnęli sukces, to tylko dobrze i się cieszyć, oby więcej takich.

  Sporo przeglądam startups.pl i w ogóle trochę się interesuję rozwojem internetu i cieszę się że, wciąż są ludzie którzy próbują stworzyć coś nowego obok fotka.pl, jakleci.pl itp.
  Mi generalnie Nasza-Klasa się już nie podoba, a Facebook dla mnie to za duży kombajn i do tego przynajmniej dla mnie trudny w obsłudze. Ostatnio byłem na stronie Goyi i zobaczyłem, że się znowu coś nowego tworzy. Może to będzie czegoś warte.

  podaję adres tak dla zapoznania www.multibe.pl albo www.goya.multibe.pl

  Od razu mówię, żeby mnie tutaj nie j...ć bo nie reklamuję tutaj tylko tak pisze przy okazji.

 •  

  dlaczego wszyscy polacy twierdzą że jak polak coś zrobi, to jest już wszystko źle zrobione? a jak amerykanin to jest super mega zaj!%iste?

 •  

  autorzy nk robiąc nk nie wiedzieli co to facebook, początkowo robili ten portal nie wiedząc, że później będzie dobry do "takiego" zarobku

 •  

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  Grube uproszczenie. Ani N-K nie jest samym szajsem (a przynajmniej nie była jak wspinała się na szczyty 1,5 roku temu), ani Facebook nie jest cudem świata internetu. Jedno i drugie ma swoje wady i lepsze strony.

  Ale fakt, że beznadziejne parcie na kasiorę w N-K jest po prostu nieznośne. I coraz bardziej się nasila.

  •  

   Po prostu jakaś estońska spółka wykupiła tę naszą-klasę i teraz zamiast na długofalowy zysk oparty na wysokiej jakości świadczonych usług postawiono na szybki zysk obliczony na krótszą metę. To tak jak z rolnictwem- można dbać o glebę i uprawiać na niej rośliny praktycznie w nieskończoność a można zastosować tzw. "maczugę chemiczną" i w krótkim czasie zebrać duże plony ale teren nie będzie się już później nadawał do uprawy (przynajmniej przez jakiś czas).

  •  

   @1plastyc
   Święta racja. Ale jak się okazało, N-K praktycznie od początku jej boomu była własnością tejże spółki. Ale tak, to jest działanie typu "nachapać się szybko i w nogi".

  •  

   Świętość- nie używaj tego słowa za często bo się zużyje... Ja czytałem że większość udziałów tego portalu sprzedano dopiero po jakimś czasie co zgadzałoby się ze zmianą jakości.

 •  

  Nasza klasa byla zrobiona podstawie facebooka.
  A wrzuta.pl prawdopodobnie na podstawie youTuba.

 •  

  Jestem z siebie dumny że skasowałem konto na NK , nie było mi potrzebne a poza tym miałem dość "słitaśnych komciów" od fanów kotów , cycków i spojlerów ;)

  •  

   To chyba kwestia znajomych. Ja mam ich 30 na nk, nie dostaję żadnych łańcuszków, komencików, pinezek, gąbek, superbrata ani nawet pana gąbki w kapeluszu.

  •  

   PROTIP, wyłącz możliwość kontaktów z fikcyjnymi kontami, ocenianie foteczek i galeryjek oraz cud komenty od nieznajomych.

 •  

  Niezwykle bledy ortograficzne.

 •  

  nie no ale z tymi serwerami to mnie rozwaliłeś...
  Pewnego dnia wchodzę na swój profil a tu.. ZONK! Wyskoczył Pan Gąbka ze swoją krzywą mordą... i walnęli tekst, że w ciagu sekundy naprawią... -.-
  Jak to ma być portal dla barbie i rozwydrzonych dzieci to powinna być opcja "Edytuj Pana Gąbkę" tak, aby każdy mógł spersonalizować stronę bo to przecież wielka wygoda...
  Z normalnego portalu gdzie można było łatwo się poruszać nk przerodziła się w wielką kupę gdzie wszystko sra: serwery, użytkownicy i nawet powstają fankluby tego czegoś...
  Ale Wykop Pachnie...

 •  

  Mniejszej czcionki się nie dało, no nie?

 •  

  A pamięta ktoś portal Studentix ?
  Był przed N-K, dostać się można było przez zaproszenie (o kretyńskiej nazwie "przywitul"), no i niby trzeba było być studentem. Niby był lepszy od N-K, ale i tak mi się nie podobał, jakoś tak na siłę to wszystko było robione (poważnie, "przywitul"? Studenci to nie 7-latki)

 •  

  tak jest w polsce ze zrobiono mi kalectwo i okradzone samochut osbowy

 •  

  sorry, ale słabe to jest

 •  

  1. Było gdzieś w 2009 (zaraz może uda mi się znaleźć) i 1700 fanboyów facebooka zagłosowało za? Dupliakt jak się patrzy

  tu macie nawet na patrz.pl http://grono.net/gallery/photo/show/78555869/facebook-vs-nasza-klasa/ 2009

  ciężko to znaleźć na wykopie bo to ktoś kiepsko otagował

 •  

  Święta prawda, tylko, że serwery nk są już zasrane samymi reklamami.
  Poza tym oni nie wzorują się na facebooku tylko raczej na fotce :P

 •  

  "Nasza-kasa" to celowo ze względu na płatne słitaśne bajery typu afrogąbka?

 •  

  hahah. ale się uśmiałam :D

 •  

  Polak zawsze jak sie za cos wezmie to spieprzy

 •  

  FEJSBUK??? W jakim słowniku to można znaleźć? Aż mi wątroba zwiększone ilości żółci zaczęła produkować jak próbowałam to przeczytać.

 •  

  Zazdrość dupę ściska.

 •  

  dodalbym, ze najbardziej charakterystyczna funkcja fb, sa krotkie opisy informujace uzytkownikow na liscie, co sie w danej chwili robi :P

  swoja droga, zauwazylem ze coraz wiecej ludzi przechodzi z nk do fb i mysle ze ta tendencja bedzie rosla - ZU maja dosc reklam a niewiedza jak je blokowac :P

  •  

   dodalbym, ze najbardziej charakterystyczna funkcja fb, sa krotkie opisy informujace uzytkownikow na liscie, co sie w danej chwili robi :P

   Od tego jest twitter.

  •  

   no co ty?

   twittera mozna polaczyc z facebookiem dzieki jednej z aplikacji - zreszta, ja tak mam i wszystko co publikuje idzie na oba serwisy ;p.

   swoja droga, to naszaklasa promuje kolekcjonowanie znajomych a facebook dzieleniem sie informacjami, zawartoscia generowana przez uzytkownikow (UGC) roznych serwisow, ze znajomymi

  •  

   co jak co, ale facebook nie jest przystosowany do prowadzenia dyskusji, niby są grupy, ale wyszukiwarka kuleje no i same grupy są proste jak konstrukcja cepa

 •  

  widzę że plagiat jest trendy teraz

 •  

  Ale o co chodzi? To miało być śmieszne? O gustach się nie dyskutuje ale to jest żałosne .... :/

Dodany przez:

avatar mdzikowski dołączył
1810 wykopali 81 zakopali 260.9 tys. wyświetleń