•  

  pokaż komentarz

  Ingrid:
  "zapewniała wszystkich, że wszystko jest OK, a potknęła się o kamień tylko z powodu nowych butów."

  Vs.

  Objawy:
  "Gdyby osoba miała problemy z wykonaniem czynności: ? poprosić osobę, aby powiedziała proste zdanie (na przykład: " ładna dziś pogoda") to należy bezzwłocznie zawołać lekarza pogotowia ratunkowego"

  I ty to nazywasz SENSOWNYM ?

 •  

  pokaż komentarz

  Mówcie co chcecie, (ok piszcie) uważam, że idzie taki sezon, że to się przyda i ma większą wartość od "niesamowitej fotografii" czy "przezabawnego filmiku". Co do łańcuszków... lepiej dobierać znajomych i tyle. Poza tym istnieje opcja "nie pokazuj wiadomości od nieznajomych".

 •  

  pokaż komentarz

  W Stanach jest rozpowszechniona akcja związana z wczesnym wykrywaniem udaru mózgu.

  Hasło tej kampanii to FAST. Jest to akronim od Face Arms Speech Time.

  Jeżeli ktoś ma pomysł można jakoś zaadaptować to na nasza polska mowę. W powiązanych dodałem link do strony związanej z tym akronimem.

 •  

  pokaż komentarz

  "Znajomy kardiolog twierdzi wręcz, że gdy pośle się niniejszy mail przynajmniej 10 osobom..." pieprzony kolejny łańcuszek... Pewnie to jest to samo co kiedyś było o zawale serca, potem wypowiadał się o tym jakiś lekarz, że to była kompletna bzdura.

  Łańcuszkom STOP!!!

  •  

   pokaż komentarz

   "Pewnie to jest to samo co...".

   Skąd się tacy biorą? Nie możesz poświęcić 3 sekund google, zanim coś palniesz?

   http://pl.wikipedia.org/wiki/Udar_m%C3%B3zgu#Objawy_2
   http://www.udarmozgu.pl/ogolne/choroby.html
   itd.

   Cytując za udarmozgu.pl:

   Objawy udaru mózgu
   Najczęstszymi objawami udaru mózgu jest nagłe wystąpienie:
   # niedowładu lub porażenia mięśni twarzy, ręki i/lub nogi, najczęściej po jednej stronie ciała
   - "poprosić osobę, aby pokazała język (kiedy język jest zakrzywiony i wije się z lewa do prawa i na odwrót, to jest to również znak udaru mózgu.)"
   # "znieczulenia" twarzy, ręki i/lub nogi, najczęściej po jednej stronie ciała
   - "poprosić osobę, aby się uśmiechnęła (nie będzie w stanie się uśmiechnąć)." /
   "poprosić osobę, aby uniosła ramiona (nie będzie potrafiła lub uniesie tylko częściowo)."
   # zaburzeń mowy, z trudnościami w zrozumieniu słów oraz w wypowiadaniu się
   - właśnie dlatego najczęściej ludzie dotknięci udarem mózgu "poprosić osobę, aby powiedziała proste zdanie (na przykład: " ładna dziś pogoda")."
   # zaburzeń widzenia w jednym lub obu oczach
   # zaburzeń chodzenia z utratą równowagi i zawrotami głowy
   - przewracanie się, sprawianie wrażenia "wstawienia się alkoholem" (jak się nie piło, albo gdy się wypiło za mało)
   # silnego bólu głowy bez znanej przyczyny
   - najczęściej w późniejszym stadium

   Za to skutki wcześnie nieleczonego udaru mózgu są często b. tragiczne i bolesne dla całej rodziny.

  •  

   pokaż komentarz

   Moze to i łańcuszek ale chyba najmądrzejszy jaki widziałem, mając taką wiedze można kogoś uratować

  •  

   pokaż komentarz

   Od paru miesiecy mieszka u mnie babcia, dostala udaru.
   Wszystko wskazywalo że się potknela, jednak wezwaliśmy pogotowie. W szpitalu dostala powtornego udaru, obecnie nie chodzi, ledwo mówi, niedowław lewej połowy ciała. Czytajac ten artykul najprawdopodobniej znów dostala udaru, czekam wlasnie na pogotowie. Wielki wykop, inaczej zbagatelizowałbym sprawe.

 •  

  pokaż komentarz

  cytat za forum.zhr.pl:
  _____________________________
  Czy mógłby ktoś z odpowiednim wykształceniem potwierdzić te zalecenia?
  Bo jedno jest pewne:
  -historyjka wyssana z palca
  -znajomy kardiolog na pewno nic nie mowil o wysylaniu maila 10 osobom

  A wiadomo, ze jak jedna czesc wiadomosci jest wierutna bzdura, to i druga moze okazac sie zbiorem glupot.

  ======================
  Analiza:
  * poprosić osobę, aby powiedziała proste zdanie (na przykład: " ładna dziś pogoda").

  jednak ona zapewniała wszystkich, że wszystko jest OK, a potknęła się o kamień tylko z powodu nowych butów.

  * poprosić osobę, aby się uśmiechnęła (nie będzie w stanie się uśmiechnąć).

  Ingrid spędziła zatem resztę wieczoru pogodnie i wesoło.

  * poprosić osobę, aby uniosła ramiona (nie będzie potrafiła lub uniesie tylko częściowo).

  osoby wokół niej pomogły jej się oczyścić i przyniesiono jej nowy talerz.[a ona zaczela jesc, czyli nie miala problemow z koordynacja ruchowa]

  * poprosić osobę, aby pokazała język (kiedy język jest zakrzywiony i wije się z lewa do prawa i na odwrót, to jest to również znak udaru mózgu.)

  Jak wyzej - przeciez jadla bez problemu, skoro spedzila reszte wieczoru pogodnie i wesolo.

  Troche lipna, ta Twoja prawdziwa historia
  _____________________________

  zakop?

  •  

   pokaż komentarz

   Historyjka może i lipna, ale może ludzie dzięki niej zainteresują się trochę udarem mózgu, poczytają i będą mądrzejsi :)

  •  

   pokaż komentarz

   Twoja Stara jest lipna.

  •  

   pokaż komentarz

   Opowieść o Ingrid jak może rzeczywiście jest naciągane, ale opis objawów udaru już nie.
   Poza tym u jednego pacjenta nie muszą naraz wystąpić wszystkie możliwe objawy.
   Problemy z unoszeniem ramion, zbaczanie języka i niedowład mieści twarzy to objawy uszkodzenia nerwów czaszkowych. Można do nich do nich dodać też zaburzenie ruchów gałek ocznych (zez, zbaczanie oka, podwójne widzenie), zaburzenie widzenia, zaburzenia czucia na twarzy i rękach, zaburzenia równowagi.
   Dzisiaj ludzie mniej więcej potrafią rozpoznać zawał serca, bo dużo się o tym mówi. Udar mózgu jakoś pozostaje w cieniu, a szkoda, bo w tym przypadku szybka pomoc lekarza na prawdę może dużo pomów (można próbować rozpuścić zator).

  •  

   pokaż komentarz

   Jako że jestem świeżo po skończonych studiach pielęgniarskich (jestem „pielęgniarzem” a nie „pielęgniarką” choć to to samo ;p ) mogę się wypowiedzieć, zwłaszcza że wiem co nieco o tym, miałem zajęcia „Neurologi” i kilka tygodni praktyk na oddziale neurologicznym oraz OIT gdzie grom ludzi jest po udarach.
   -_ „ładna dziś pogoda”_ - Osoba po świeżym udarze może samodzielnie składać zdania i to sensowne (choć są wyjątki) jednak może mieć problemy z nazwaniem przedmiotów na które patrzy czy powtórzeniem zdania które przed chwilą usłyszała.
   - „ poprosić osobę, aby się uśmiechnęła” vs. „Ingrid spędziła zatem resztę wieczoru pogodnie i wesoło”- no tu faktycznie coś jest nieza bardzo z sensem – jednak osoby po udarze mogą się cieszyć ( coś jak haha), z tym że mają porażone mięśnie twarzy – najczęściej jednostronne z charakterystycznym opadem kącika ust i wygładzeniem zmarszczki przynosowej.
   - poprosić osobę, aby uniosła ramiona (nie będzie potrafiła lub uniesie tylko częściowo) vs.
   osoby wokół niej pomogły jej się oczyścić i przyniesiono jej nowy talerz. – chodzi o to że po udarze jest częściowy niedowład jednostronny ciała po świeżym udarze jak w tym wypadku, chora może nie podnieść rak do góry albo będzie to robić niesymetrycznie (jedna ręka szybciej, druga wolniej lub jedna tylko do pewnego momentu się podniesie)
   - poprosić osobę, aby pokazała język – pokazanie języka to standardowy element badania neurologicznego wykonywany przez lekarza lub pielęgniarkę. Problem z wysunięciem języka lub jego skręcenie daje do myślenia.
   Reasumując – opisane jest dobrze choć niezbyt poprawnie stylistycznie, forma przyjęta przez autora w postaci łańcuszka spotyka się naturalnie ze stronnicza reakcją ludzi – sam odrzucam łańcuszki, jednak generalnei objawy są dobre i warto się ich nauczyć/znać.
   Dodatkowo ktoś wyżej twierdził że jak impreza to powinno być o udarze cieplnym. Mylisz się. Udar krwotoczny/niedokrwienny może wystąpić w każdej chwili (alkohol, może szybkie ruchy, wyższe ciśnienie krwi spowodowane ruchem).

 •  

  pokaż komentarz

  Ingrid ponoć dalej żyje... Pieprzony łańcuszek, który dostałem na maila. Lepsze zajęcia z tego zakresu miałem w podstawówce...

 •  

  pokaż komentarz

  WTF? Co ma udar mózgu do letnich imprez? Do udaru mózgu dochodzi na skutek nagłego krwotoku z mózgu lub ograniczenia dopływu krwi do mózgu. Chyba sobie ktoś pomylił z udarem cieplnym...

  A co do przedstawionych metod rozpoznania... Czy rozumiem, że teraz każdej osobie, która się potknie należy kazać mówić "ładna dziś pogoda"?

  Więc na wakacje to proponuję sobie przeczytać wytyczne PRC ( http://www.prc.krakow.pl/wyty/02.pdf ) i ogólnie poczytać o pierwszej pomocy, ze szczególnym uwzględnieniem własnego bezpieczeństwa. Jak znajdę chwilę to coś na ten temat później wrzucę. Gwarantuję, ze to o wiele lepszy pomysł (choć nie życzę nikomu by było mu kiedykolwiek to potrzebne). Choć bynajmniej nie piszę, że udar mózgu należy lekceważyć, bo to faktycznie jest poważna sprawa.

  "to należy bezzwłocznie zawołać lekarza pogotowia ratunkowego i opisać ww. oznaki osobie przy telefonie." - kto to pisał !??!? zawołać lekarza?

  •  

   pokaż komentarz

   stary - napisales wypracowanie... i po co?
   oburzyles sie lipnym lancuszkiem! Wszyscy widza, ze to miernej jakosci porada medyczna, ale moge Ci potwierdzic z racji profesji, ze jezeli ktos w Twoim towarzystwie zacznie narzekac na silny bol glowy, wystapi porazenie nerwu twarzowego (porazenie czynnosci miesni twarzy), czesto tylko dolnej polowy twarzy, co objawia sie opadnieciem kacika ust, niemoznoscia zrobienia tzw. dziobka czy tez wygladzeniem sie naturalnych pofaldowan twarzy... jezeli rownoczesnie wystapi niedowlad lub porazenie miesni przeciwleglej strony ciala (taka osoba moze podniesc obie rece, ale ta z niedowladem opusci szybciej)... kolejnym objawem jest afazja, czyli uszkodzenie osrodkow odbioru i/lub wytwarzania mowy, co objawia sie (smiesznym z reguly dla otoczenia) brakiem sensownej komunikacji z pacjentem... Objawow jest wiele... Porazenie/niedowlad, afazja, zespol zaniedbywania ( uszkodzenie niedominujacej polkuli objawiajacej sie wyparciem sie przez chorego polowy ciala objetej niedowladem), i wiele innych... Przepraszam za to pieprzenie :P

   podsumowujac:
   Jezeli po pijaku na grillu czy tez obojetnie gdzie, ktos w waszym towarzystwie zacznie prezentowac takie objawy jak: bol glowy, niezrozumiala mowa (bezsensowna, lub tez z problematycznym nazywaniem przedmiotow znanych powszechnie), porazenie miesni twarzy, oslabienie miesni polowy ciala ( wyjatkowo obu polow )... to pamietajcie, ze byc moze to nie tylko alkohol... PEACE :P

   P.S.
   przeczytalem co napisalem i stwierdzam, ze jak ktos walnie litra bez zagrychy to moze prezentowac podobne objawy :P

  •  

   pokaż komentarz

   stary - napisales wypracowanie... i po co?

 •  

  pokaż komentarz

  Troche to naciagane... Formy (lancuszek) nie komentuje...
  Pomimo tego wykopuje ;) jezeli kazdy bedzie znal podstawowe objawy udaru, moze uda sie uratowac pare osob, albo przynajmniej poprawic im jakosc zycia...

 •  

  pokaż komentarz

  jeżeli nie wyślesz tego przynajmniej 10 osobom to ktoś z Twojego najbliższego otoczenia umrze na udar mózgu

 •  

  pokaż komentarz

  Opiekowałem się dziadkiem po dwóch udarach i stanowczo stwierdzam, iż jest to nic więcej jak tylko łańcuszek.

  Opisane objawy oczywiście mogą potwierdzić udar, ale nie u każdego a i nie zawsze udar. W samym opisie sytuacji widać już sprzeczność - kobieta odpowiedziała, że czuje się dobrze choć nie może powiedzieć nawet prostego zdania? Nikt nie zauważył, że nic nie mówi?

  Opisane objawy są już ciężkimi objawami. W przypadku mojego dziadka potwierdziły się po drugim udarze - dodam, iż żył po nim jeszcze przez 6 lat.

  Smutne to, już chciałem wykopać, ale końcówka mnie rozbiła. To nic więcej jak tylko łańcuszek. Może się zdarzyć, że ktoś nie będzie miał powyższych objawów i ktoś uzna, że nie ma udaru, może być więc i niebezpieczne.

  Jeszcze inna sprawa, że w opisie ktoś pomylił udar mózgu z udarem cieplnym.

  Zakop!

 •  

  pokaż komentarz

  To idiotyczna bajka.
  Byłam przy mojej babci kiedy dostała udaru - tego nie można nie zauważyć.

  A poza tym nigdy nie zaznajamialiście się z zasadami pierwszej pomocy? Zawsze jest podane postępowanie także w przypadku udaru mózgu i zawału serca oraz ich objawy.

  Naprawdę nie interesujecie się takimi rzeczami?
  Bo ja nigdy nie wybaczyłabym sobie wiedząc że mogłam komuś pomóc gdybym tylko poczytała 5min.

  •  

   pokaż komentarz

   ja tylko ustosunkuję sie do tego

   A poza tym nigdy nie zaznajamialiście się z zasadami pierwszej pomocy? Zawsze jest podane postępowanie także w przypadku udaru mózgu i zawału serca oraz ich objawy.

   Ludzie takie rzeczy maja w gim/liceum i z doświadczenia wiem, że mało do tego przykładają uwagę. Bądźmy realistami, ile razy zdarza nam się udzielać pierwszej pomocy w życiu? Niewiele. Może nawet wcale. A wiadomo, jeśli coś nie jest praktykowane na bieżąco to wylatuje z głowy. Dlatego też, ten wykop jest taki wartościowy, same, no prawie, informacje praktyczne, zamiast wyuczanych regułek, które mało kto pamięta.

  •  

   pokaż komentarz

   widzisz Sandra, skoro nie da się tego tak nie zauważyć to może wyjaśnisz mi czemu mój dobry znajomy przez tydzień był odsyłany od lekarza do lekarza, właśnie z udarem, przypisywane mu były jakieś leki na serce i słyszał gadki, że to pewnie od stresu? OD LEKARZY. Dopiero po tygodniu i po wizycie u chyba 10 takich trafił na gościa, który od razu, po tym jak go zobaczył, wysłał go do szpitala w trybie natychmiastowym z podejrzeniem udaru. Może więc jednak nie jest to taki banał jak się wydaje i prawda jest taka, że udar mózgu może mieć wiele postaci, różne objawy i różne stopnie nasilenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @ Sandra
   Mylisz sie ale częściowo. osoby starsze inaczej reagują na udar niż osoby młodsze. zależy to tez od stanu zdrowia i wcześniej przebytych chorób.
   Mieliśmy przypadek na OIT chłopaka (ok. 25 lat) który udaru dostał na dyskotece, przewrócił się przy tym ze schodów i poobijał. Bolała go głowa – myślał że od uderzenia i kolano które sobie mocno obił. Wiec pojechał do domu, zjadł coś, przebrał się (wiemy to z relacji jego rodziców) i położył spać. Rano się nie obudził. Rodzice wezwali karetkę. Przytomność odzyskał po 4 dniach, miał problemy z mową. Jako że przeniesiono go potem na inny oddział to nie wiem co z nim dalej.

 •  

  pokaż komentarz

  "Znajomy kardiolog twierdzi wręcz, że gdy pośle się niniejszy mail przynajmniej 10 osobom, to można mieć pewność, że jakieś życie /ew. także nasze/ uda się może przez to ocalić."

  Można mieć pewność, że może się uda? No bez jaj...

 •  

  pokaż komentarz

  Bardzo wartościowy wykop. Wykop!

 •  

  pokaż komentarz

  Było w Hausie, tylko że laska sama rozpoznała u siebie udar. ;)
  I nie mówcie mi, że opery rivanolowe nie uczą. ;P

 •  

  pokaż komentarz

  Idiotyczny łańcuszek. Dziwię się że są tacy którzy dali się na to nabrać. Zakop.

 •  

  pokaż komentarz

  Miałem tak w zeszłym tygodniu. Tak zwane drewno zaliczyłem. Wypiłem rano kefir jak zwykle i było ok. Może jednak powinienem iść na pogotowie...

Dodany przez:

avatar koyot17 dołączył
1075 wykopali 27 zakopali 8 tys. wyświetleń