•  

  Dla mnie najsmutniejszy widokiem było nagranie płonącego Ryszarda Siwca. Powstał dokument pt. "Usłyszcie mój krzyk", w którym pod nagranie ukazujące płonącego Siwca została podłożona ścieżka dźwiękowa będąca zapisem jego przesłania. Moim zdaniem efekt jest porażający.

  •  

   "5 lutego 2009 jego imieniem nazwano jedną z ulic w Pradze przy której mieści się Instytut Badań nad Reżimami Totalitarnymi; jest to jedyna ul. Ryszarda Siwca, w Polsce żadna z ulic nie nosi jego imienia. (...) Obecnie pojawiają się propozycje, aby imieniem Ryszarda Siwca nazwać powstający na miejscu stadionu X-lecia Stadion Narodowy."
   za Wikipedia.
   dobrze by było gdyby chociaż w ten sposób upamiętnić jego heroizm.

  •  

   @prusi
   W Przemyślu, gdzie mieszkał Ryszard Siwiec, jeden z mostów został nazwany jego imieniem.

 •  

  i tylko 3 z tych wszystkich zdjęć są efektami katastrof "naturalnych", i to jest w tym wszystkim najbardziej tragiczne.

  •  

   UWAGA

   Zdjęcie "egzekucji" z Wietnamu jest obecnie przytaczane jako przykład manipulacji.

   W powszechnej świadomości zdjęcie funkcjonuje jako scena egzekucji cywila, a w najlepszym wypadku jako jako podejrzanego.
   Prawda jest nieco bardziej skomplikowana...

   "Dla wielu, to okrutne zdjecie (i makabryczny film), stanowilo dzwonek alarmowy i motywowalo do protestowania przeciw wojnie w Wietnamie.
   Jak czesto bywa, zdjecie zaczelo zyc wlasnym zyciem, zdobywac nagrody (Nagroda Pulitzera i World Press Photo w 1969 r.), a jego autor - Eddie Adams, pracujacy dla Associated Press - stal sie bardziej znany, niz postacie uchwycone w kadrze. A zatem przyjrzyjmy sie im:

   Ofiara, to Nguyen Van Lem, czlonek Viet Congu, ktory mial rzekomo dowodzic plutonem egzekucyjnym, majacym na celu eliminacje czlonkow policji Poludniowego Wietnamu wraz z rodzinami. Inne zrodla twierdza, iz NVL byl jedynie politycznym, nie operacyjnym, czlonkiem Viet Congu. Jeszcze inne podaja, iz nie tylko mial na sumieniu zycie oficerow policji wraz z rodzinami, ale takze rodzine jednego z bliskich przyjaciol oprawcy.

   Oprawca, to general Nguyen Ngoc Loan, szef Policji Republiki Wietnamu (tzw. Poludniowy Wietnam). Po upadku Sajgonu w 1975 r., wyjechal do USA, gdzie otworzyl ... pizzerie. Z pracy musial zrezygnowac w 1991 r., kiedy jego tozsamosc zostala podana do publicznej wiadomosci. Zmarl siedem lat pozniej, w stanie Virginia, USA.

   Latwo stanac po stronie ofiary, trudniej kata. Jednak przedstawiona sytuacja, mimo makabrycznej wymowy, nie jest absolutnie prosta. Oto, co mowi sam Adams, autor slynnego zdjecia, wykonanego w drugim dniu Ofensywy Tet:
   " General zabil czlonka Viet Congu. Ja zabilem generala aparatem fotograficznym. Fotografie sa wciaz najpotezniejsza bronia na swiecie. Ludzie im wierza; ale i zdjecie potrafia klamac, nawet bez uciekania sie do manipulacji. Sa jedynie polprawdami...To zdjecie nie pyta " Co zrobilbys na miejscu generala w ten upalny dzien, po zatrzymaniu zlego chlopca, ktory wlasnie rozwalil jednego, dwoch, trzech Amerykanow?"."

   http://saigon.blox.pl/2009/07/Historia-w-fotografiach-egzekucja-czlonka-Viet.html

  •  

   Jakby mało tego było.
   W telewizji, w gazecie wszędzie o tym mówią, to po co jeszcze na wykopie?

  •  

   nie tu odpowiedziałem :/

 •  

  "Burial Of an Unknown Child"... naprawde dolujace foto

  •  

   A ja już 2 raz widzę to zdjęcie i ciągle mi się zdaje, że to lalka a nie dziecko. Jacyś eksperci?

  •  

   eksperci od lalek czy od dzieci ?

  •  

   @Rzyd
   1. Widziałeś kiedyś lalkę której da się podnieść brew? (może takie są, nie wiem)
   2. Szczerze wątpię żeby ktoś zrobił lalkę, która nie posiada skóry na klatce piersiowej (bądź też wystają jej żebra). Całość wystaje ponad ziemię.
   3. Takich oczodołów u lalek nie znajdziesz, łącznie ze ściętymi białkami w oczach i wypaloną(chyba) tęczówką.

   moje zdanie na ten temat.

  •  

   @wojtekToJa

   jakikolwiek będzie w porządku.

   @wudzik

   Nie znam się specjalnie na lalkach bo nigdy się nie bawiłem, ale myślę że

   1. W sprzedaży są lalki z elastycznych materiałów, więc nie powinno być problemu z podniesieniem brwi.
   2. Mówisz o jakiejś większej wersji tego zdjęcia? Bo tam widoczna jest sama twarz.
   3. Tu nie mam szczerze mówiąc zdania, co to jest. Jednak nie wykluczałbym także podgrzanego plastiku.

   Swoją drogą, o jakim rodzaju tragedii mowa?

  •  

   Z tego co zrozumiałem w jakimś zakładzie chemicznym coś trzasnęło i był pewnie ogromny pożar.
   Coś mi to na lalkę nie wygląda, ale jak się upierasz. Poza tym przemawia do mnie jedna rzecz, po cholerę wstawiać tak idealną lalkę do pogorzeliska?(jeżeli wiadomo, że bilans ofiar na pewno podany, a "fake" zdjęcie raczej słabo się sprzeda).

  •  

   Trochę mnie nie zrozumiałeś. Ja nie mówię że to na pewno lalka, ja mówię że to jest też możliwość. Sprawdziłem trochę info na wikipedii o tym incydencie:
   było to wielkie w p!!$u na dużym obszarze zatrucie gazem, a jednym z objawów było oślepienie i inne problemy ze wzrokiem. Niestety nie wiemy o nich zbyt wiele. Ofiar było za wiele, a bilans jest stanowczo zbyt niepewny(chociaż podaje się jednoznaczną liczbę, niektóre organizacje wskazują liczbę o rząd większą) by można było powiedzieć, że jakieś zdjęcie to fake. Dla mnie MOŻE być to równie dobrze upozorowane niezwykle dramatyczne zdjęcie, którego wiarygodności nie było tak prosto sprawdzić, a które sprzedałoby się na pewno bardzo dobrze. Tu mamy link do kolorowej inne wersji: http://www.worldpressphoto.org/index.php?option=com_photogallery&task=view&id=180&Itemid=115&bandwidth=high .

  •  

   znaleziona na innym wykopie kolorowa wersja tego wyżerającego emocje zdjęcia: http://freakymartin.com/nitro/fishki01/47ac8538d53bf50176495.jpg - to jedna z najbardziej przerażających fotografii, wywleczona przez media.
   Tutaj historia katastrofy przemysłowej, której ofiarą jest to dziecko: http://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_w_Bhopalu - co najgorsze o wiele straszniejszej w swoim zasięgu niż Czernobyl, a właściwie zupełnie zapomnianej (zatuszowanej?).

 •  

  Jak to jest ? Żyjemy w najlepszym z możliwych światów ?

 •  

  Jak już ktoś kiedyś na wykopie zauważył - śmiać się można ze wszystkiego, nawet z głodujących dzieci w Afryce hahahah

  •  

   będziesz się śmiał dopóki Ciebie nie spotka podobne nieszczęście.

  •  

   podobne nieszczęście? Tj. holocaust, zrzucanie napalmu na mój dom czy atak dzikich głodnych dzieci z Afryki?

  •  

   Dlaczego wrzucacie na wykop zbiory drastycznych zdjęć z Afryki najczęściej? Myślicie, że nie wiemy co się tam dzieje? Czy naprawdę aż tak bardzo chciałeś dostać się na główną, że musiałeś wykopać kupę zdjęć o biedzie wojnie i czymś itp. żeby wzbudzić poczucie winy w wykopowiczach? Widziałem połowę z nich. Ile razy można to wałkować?
   NIENAWIDZĘ jak ktoś wzbudza poczucie winy, które gówno daje

   k47 plusy

   edit

   czekałem na minusy
   moja odpowiedź
   http://img291.imageshack.us/img291/4989/zalq.jpg

  •  

   Żebyś się nie zdziwił jak zobaczysz napal lecący na twój dom. A wszystko to zorganizowane przez afrykańskie dzieci.

  •  

   AveNergal
   ktoś musiałby wierzyć w karmę żeby do niego przemawiała taka logika

  •  

   @Rasista
   Chyba na oczy Afryki nie widziałeś.
   Wg Ciebie: Indie, Afganistan, Palestyna, USA, Irak, Wietnam, Ukraina, Japonia, Indonezja to są kraje afrykańskie?
   Zamów mapę na allegro 0o

   [edit]
   co niektórzy dalej nie rozumieją, że głód w Afryce to jedno, a mordowanie ludzi to drugie.

  •  

   Nie życz drugiemu, co tobie nie miłe.
   Z czego ludzie się śmieją to kwestia gustu, a o gustach ...

   Wywoływanie poczucia winy? Hmm, owszem pokazując te zdjęcia człowiek przez chwilę się zamyśla, po czym włącza TV i wcina hamburgera. Tak na serio. Jakby tak wszyscy care about this, to by czegoś takiego nie było. A ten cały live 8? Rzucisz kasę i w swoim "parszywym" sumieniu masz wrażenie, że pomagasz.

   Komu zależy to jedzie pomagać na misje. Owszem chwała tym ludziom, że ofierują siebie. Zaistnie altruistyczna postawa.

  •  

   @AveNergal
   Poprawiłeś mi humor w ten jakże nostalgiczny wieczór +

   @Rasista
   true true

  •  

   Dlaczego wrzucacie na wykop zbiory drastycznych zdjęć z Afryki najczęściej
   Nie byłem w afryce i nie widziałem jej na własne oczy, a na mapie się orientuję chociaż mam tylko w podręczniku do geografii

   Głód i wojna - ludzie giną. Ale wiemy, że tak się działo i jak było więc po co dodawać wykopy z takimi zdjęciami? "Wykopię bo wyjdę na bezdusznika" Wiedz, że wykopanie tego nie cofnie wojny i nie nakarmi murzynów

   Ps: Ustawiłem sobie avatar, żebyście przypadkiem mnie nie zapomnieli i nawet jak dodam dobry komentarz dali minusa i zjechali tylko za to, że to ja napisałem

  •  

   Jeżeli chodzi o murzynów to oni się piorą i prać się będą, bo tak podzielili im Afrykę. Poza tym oni chyba mają to we krwi.
   Jeżeli jednak chodzi o Irak, Afganistan, Palestynę itp. To już tutaj w grę wchodzi ingerencja(także). Gdyby o tym się w ogóle nie mówiło, to pewnie byłoby tam jeszcze gorzej. Każda dyktatura, każda wojna, każdy konflikt zaczyna zwalniać kiedy więcej się o nim mówi (nie mówię o głodzie i tym podobnym).
   Myślisz, że gdyby sprawa Guantanamo nie została nagłośniona, to też by coś z nim zrobili?
   [edit]
   Żeby nie było, częściowo z Tobą się zgadzam.

  •  

   Darokrol
   Ja nie muszę wierzyć w karmę bo wiem, że ona istnieje i mam na to twarde dowody
   gunsmoke
   ostatni dowcip komara
   http://www.wykop.pl/link/225451/chamskie-kawaly#comment-1411091

  •  

   @Rasista
   Świetny demotywator, który naprawdę rusza. W odpowiedzi na niego oraz Twoje wypowiedzi napiszę tak: masz rację, nie jestem na tyle dobrym człowiekiem, aby poświęcić swoje życie i np jechać na misję i pomagać dzieciom w Afryce, co nie zmienia faktu, że chętnie będę pomagał potrzebującym w mniej bezpośredni sposób, choćby dając datki na odpowiednie instytucje charytatywne. A jaki jest sens takiego wykopu? Moim zdaniem, jeżeli chociaż jedna osoba poprzez tego typu zdjęcia zmotywuje się do naprawdę czynnej pomocy potrzebującym to warto; jeżeli chociaż kilka osób przeleje parę groszy na konto fundacji charytatywnych to warto i powiem szczerze, że wolę, aby cała społeczność wykopu narzekała na powtarzające się zdjęcia, jeżeli znajdzie się jedna osoba, która weźmie to sobie do serca i pomoże, bo uratowanie choćby jednego życia, albo spowodowanie radości na twarzy kilkorga dzieci w Afryce jest warte kilkuminutowych narzekań 100 tys. osób na powtarzające się zdjęcia.

   Edit:
   Wiem, że zajeżdża to strasznie tanim populizmem, który możemy usłyszeć wszędzie, ale naprawdę uważam, że warto.

  •  

   Wiekszosc tego co jest na zdjeciach to dzieki syfowi jaki przyniosl bialy czlowiek. Dlaczego na zdecydowanej wiekszosci od IIWS NIE MA BIALEGO czlowieka ? No wlasnie...
   Wietnam - element zimnej wojny. Zimna wojna - efekt walki miedzy bialymi.
   Kambodza - posrednio efekt wojny w Wietnamie. W koncu komuchy sie dorwaly do wladzy.
   Palestyna - Izrael wspierany przez USA tepi Arabow.
   Irak (wiezienie) - wiadomo. Ameryaknie tepia Arabow.
   Afganistan - element zimnej wojny, nastepnie wina Talibow i Amerykanow - caly syf dzieki bialym.
   RPA - appartheid (dobrze napisalem ?) dzieki bialym.
   Glod i syf w Afryce - spowodowany przez bialych (kolonizowanie, tepienie czarnych) i dalej kontyowany przez nieudolna poglebiajaca problem pomoc.

   Nie chodzi abysmy sie obwiniali ale badzmy swiadomi historii i skutkow jakie spowodowaly posuniecia bialych ludzi w przeszlosci.

  •  

   Jeżeli mówisz z serca to Cię podziwiam. Też kiedyś taki byłem, ale później stwierdziłem, że nie byłem taki nigdy.

  •  

   @Rasista, Jedna uwaga - nie jesteś jedyną osobą na wykopie, która ma odmienne zdanie na ten temat i czy ustawisz sobie awatar czy też nie i tak ludzie zapomną o twoich poglądach. Więc przestać robić z własnych komentarzy wielkie szokujące wydarzenie potępione przez rzesze wykopowiczów. Jak masz własne zdanie to się nim podziel, bo desperacko prosząc o minusy przynajmniej w moich oczach wyglądasz na nastoletniego pieniacza.

  •  

   Swoje zdanie wyraziłem, a to o minusach i avatarze napisałem ponieważ, widziałem komentarz pewnego wykopowicza (kiedyś dawno), który został zminusowany tylko ze względu na to, że wcześniej podpadł.
   Głównie chcę wytknąć ludziom hipokryzję i fałszywą dobroduszność.

  •  

   Dlaczego wrzucacie na wykop zbiory drastycznych zdjęć z Afryki najczęściej? Myślicie, że nie wiemy co się tam dzieje? Czy naprawdę aż tak bardzo chciałeś dostać się na główną, że musiałeś wykopać kupę zdjęć o biedzie wojnie i czymś itp. żeby wzbudzić poczucie winy w wykopowiczach? Widziałem połowę z nich. Ile razy można to wałkować?
   NIENAWIDZĘ jak ktoś wzbudza poczucie winy, które gówno daje


   Odpowiadam na Twoje pytanie. Te zdjęcia wrzuciłem tu nie po to aby wzbudzać w Tobie czy w kimkolwiek poczucie winy, tylko po to raczej aby w pewien sposób uwrażliwić ludzi. Niewątpliwie ludzie zatracają swoją wrażliwość, nie chcą pamiętać, że obok nich ktoś cierpi, potrzebuje pomocy, jest słabszy, chory. Naturalny odruch, że próbujemy odsunąć od siebie te myśli. Mi osobiście chodziło o pobudzenie do refleksji, nie tyle wzbudzenie winy, co raczej współodczuwania. Może powiesz, że to nic nie da. Ja jednak tak nie twierdzę. Poprzez między innymi takie zdjęcia stajemy się bardziej wrażliwi moralnie i być może chociaż raz, gdy zauważymy człowieka cierpiącego, to nie przejdziemy obok niego obojętnie.

  •  

   Jakby mało tego było.
   W telewizji, w gazecie wszędzie o tym mówią, to po co jeszcze na wykopie?

  •  

   Powiedz komuś prawdę w oczy to od razu do Ciebie skoczy.

   Brawo Wam!

 •  

  Ja bym napisał hardkorowe i dodał +18. Co jak co ale nie wykopuje ani nie zakopuje bo nie bawię się w profanację.

 •  

  Naprawdę przytłaczające zdjęcia. Tylko zastanawiam się dla kogo powinno być to najsmutniejsze, dla nas, ludzi od których nie było to zależne, czy tych którzy się tego dopuścili (bądź ich naród, przodkowie)? Bo według mnie powinno się to pokazywać tym, którzy powinni się wstydzić, a mają to gdzieś, a nie ludziom którzy nie mieli zupełnie na to wpływu bądź słyszą o tym pierwszy raz. My się tylko dołujemy a i tak nic nie możemy zmienić... :(

  •  

   Wiesz kto powinien się wstydzić wielu z tych zdjęć? Mieszkańcy Afryki, którzy przez kupę czasu nie potrafili stworzyć sobie domu w którym ludzie przynajmniej mieliby co jeść. Europejczycy potrafili sobie poradzić, murzyni do teraz wyżynają się na granicach swoich państewek. Wiele można tłumaczyć ekspansją białego człowieka, ale nie wszystko. Wszyscy zaczynaliśmy tak samo, to tylko i wyłącznie ich wina, że ich własne dzieci umierają z głodu i AIDS.

  •  

   Elaviart nalezy ci sie pala z geografi popatrz na mape to zobaczysz zwiazek pomiedzy rodzajem gleby i dostepem do wody pitnej w danym kraju i bogactwem ich mieszkancw

  •  

   Jest nawet akcja cisowianki, której celem jest zebranie pieniędzy na studnie w Sudanie. Oczywiście mieszkańcy Afryki nie mogą sami do tego dojść bo zajęci są mordowaniem siebie w bratobójczych wojnach. Dostęp do wody pitnej jest taki sam jak w innych państwach równikowych, czyli utrudniony z powodu małej ilości opadów. Wody gruntowe występują tak samo jak na całym świecie. Problem w tym, że żeby czerpać z nich wodę potrzebny jest minimalny rozwój gospodarczy, którego państwa te nie potrafiły sobie zapewnić.
   Klimat ma wielkie znaczenie, ale w innych częściach globu ludzie potrafią sobie z nim poradzić. Jako przykład może posłużyć spalona słońcem, położona w okolicach dupy Ziemi Australia.

 •  

  jesli czarni sa korolowi to czemu telewozor czarnobialy niejest kolorowy?

 •  

  Może jestem dziwny, ale większość tych zdjęć mnie nie smuci. Historie, to już co innego.

 •  

  I niech ktoś mi powie, że to Bóg wystawiał ich na próbę........

 •  

  Wiem, że to jest mutne i serce mi się kraje, ale te zdjęcia na wykopie były już dziesiątki raz i kilka na głównej. Ta sama kompilacja tylko różne tytuły np Zdjęcia które zmieniły świat itd.. gdzie jest Faznanoum? (nie pamiętam jaki był dokładnie nick :) )

 •  

  A mnie zastanawia, na ile fotograf ma prawo podobne zdjęcia upubliczniać, tzn. czy dokumentowanie usprawiedliwia np. nieudzielenie pomocy osobom, które się fotografuje? (w sytuacji, kiedy jest to możliwe) I czy zdarzenia na tych zdjęciach miałyby mniejszą wartość historyczną, gdyby nie zostały „uchwycone”?

 •  

  Dobra rozumiem że setki zabitych żydów to smutne zdjęcie ale zdjęcie trzech martwych ryb, dajcie spokój.

 •  

  I czym są przy tym nasze codzienne problemy i zmartwienia...

 •  

  Co do http://www.itvnews.tv/images/stories/World/nilgunyalcin_child_vulture.jpg

  Photographer Kevin Carter won a Pulitzer Prize for this shocking picture, but he eventually committed suicide three months after he took the shot.

  Hmm...

 •  

  Najsmutniejsze jest to, że człowiek (że ludzie na szczytach władzy, Ci "potężni i wspaniali") są tak głupi i zapatrzeni w siebie i w swoje interesy, że nie potrafią uczyć się Z historii.

  •  

   A patrz co Polskę spotkało, jak pomagaliśmy innym.

   Z resztą, to nie takie proste pomagać KONTYNENTOWI, tam są źli ludzie, którzy żerują na biednych. Nie znasz się pan, tak jak ja, więc nie wyciągaj takich wniosków.

   Z jakich faktów zwiesz ich głupcami i zapatrzonych siebie?

 •  

  "[...]bison in the U.S. is estimated to have dropped from around 60 million in 1800 to as few as 750 in 1890."
  Amerykanom gratulujemy głupoty. Teraz martwią się jak je odzyskać. (nie mogłem się powstrzymać)

  Zdjęcia najbardziej szokują, ponieważ osoby robiące te zdjęcia często nie zrobiły nic, aby uratować te osoby. Rozumiem, że to praca i chcą zdobyć jak najlepsze zdjęcia, ale są pewne granice. Zdjęcie głodującego dziecka było komentowane wielokrotnie, ale za to fotografia pokazująca dziecko pozostawione na pastwę sępa to już totalny szok. Nie uważam żeby łatwo było mnie zszokować, ale to co robi część fotografów jest wg mnie zupełnie nieludzka, praca pracą, ale uczucia powinien mieć każdy. (pewnie się powtarzam, ale trudno to opisać krótko)

  •  

   Nie wszyscy są takimi czarnymi owcami, autor zdjęcia z sępem 3 miesiące później popełnił samobójstwo (z komentarza wynika że zżerany wyrzutami sumienia), a ten od zdjęcia z dwoma rączkami był generalnie przeciwko wygrywaniu konkursów takimi szokującymi fotografiami.

   Ale niestety generalnie masz rację, znieczulica tych z misją dokumentowania bywa straszna. Niby wiadomo, że ważne jest żeby zachować świadectwo dla przyszłych pokoleń, itd itp, ale czasami zwykłym ludzkim odruchem byłoby po prostu pomóc, a potem zająć się uwiecznianiem chwili.

  •  

   Akurat o tym chyba niedosłyszałem (mój błąd). Niestety popełnienie samobójstwa w tym wypadku nie było rozwiązaniem, straciliśmy dwoje ludzi kiedy mogli ocaleć.
   Uwiecznianie takich chwil, ok.
   Znieczulica, nie.
   Taka chyba musi być puenta.

  •  

   Co do zdjęcia dziecka z sępem radze poczytać o jego historii, to nie jest fotka tak po prostu pstryknięta.
   zresztą o tym zdjęci i o "nieczułym" fotografie było jakoś niedawno na wykopie.

  •  

   A może zrobił zdjęcie i poszedł pomóc, hę?
   Może dawniej aparaty działały wolniej, ale chyba nie robiły zdjęć dłużej niż pól minuty?
   Gdyby fotografia przedstawiała sępa który rozrywa ciało żywego murzynka na strzępy, to byłoby bezduszne. A fotograf pstryknął dał kanapkę i poszedł dalej, bo co więcej miał zrobić?

  •  

   @Rasista - gdyby zrobił zdjęcie i potem pomógł, to nie byłoby podpisu, że nikt nie wie co później stało się z dzieckiem.

  •  

   Zdjęcie "napalm girl" również ma nieco inne oblicze, ponieważ ekipa w której znajdował się jego autor zapewniła dziewczynce transport do najbliższego obozu pomocy.

  •  

   youknownothing
   Może jest typem człowieka który nie szuka rozgłosu przez wykorzystywanie tragedii innych. Nie mówię, że przywiózł ją do Ameryki się nią chwalić tylko, że nie przeszedł obojętnie. Idąc takim tokiem myślenia wszystkich murzynów należałoby przywozić do Ameryki i Europy

  •  

   Nie rozumiecie, ze w Afryce nie głoduje 30 osób, ale dziesiątki milionów. Załóżmy, że fotograf przywiezie ze sobą na własny koszt 20 kg żywności. Widzi kogoś kto umiera z głodu, więc go nakarmi, potem kolejną osobę i kolejną, w końcu się kończy jedzenie. Co z pozostałymi setkami osób jakie tam spotkał? Nie wspominając o tym, ze jednorazowa pomoc wiosny nie czyni, jak nie ma jedzenia to danie kanapki nie uratuje kogoś od śmierci tylko ją trochę oddali.
   Wiem, że to straszne, ale dla jednej osoby, ogrom tej biedy i cierpienia jest nie do ogarnięcia, no po prostu nic nie może zrobić poza oszukiwaniem się.

   Pamiętajcie, że może ktoś nawet uratuje życie dziecka, które zobaczył, ale co z innymi, które mógłby spotkać, pokonując 50 km to innej wioski?

   Jedyna szansa dla Afryki to pomoc w rozwoju gospodarczym i stabilizacji. Powtórzę wyklepane hasło: "trzeba dać wędkę, a nie rybę". Wysłanie ogromnych ilości jedzenia ma sens tylko w przypadku katastrofy naturalnej lub wojny. Ludzie się od tego uzależnią, "rozmnożą się" i kiedyś głód uderzy jeszcze bardziej.

 •  

  Najsmutniejsze są oczywiście te "Power Lines"... takie samotne i wychudzone. Rozwój gospodarczy jest taki smutny :-(

 •  

  http://www.itvnews.tv/images/stories/World/nilgunyalcin_child_vulture.jpg
  Photographer Kevin Carter won a Pulitzer Prize for this shocking picture(...) - To zamiast pomóc dziecku, on robi "dobre" zdjęcie i dostaje nagrodę?

  Nobody knows what happened to the child - Pan Kevin mógłby nie zrobić zdjęcia i nie być znanym z tego, że dostał Pulitzera, a mógłby być nieznany, ale pomóc dziecku, któremu być może uratowałby życie i o jedno "z najsmutniejszych zdjęć" byłoby mniej.

  Nienormalny ten świat.

 •  

  Moze nie najsmutniejsze, ale najbardziej poruszajace i dajace do myslenia, jaki okrutny jest nasz swiat i ludzie na nim zyjacy :(

  •  

   Dokładnie to samo pomyślałem. Na naszej planecie najwięcej zła czynimy my sami. Smutne, lecz prawdziwe.

  •  

   A ja tak nie pomyślałem ponieważ wiem, że za jakieś 5 minut nie będę już pamiętał o żadnym z tych zdjęć bo będąc bezlitośnie szczerym muszę powiedzieć, że ludzie obecni na nich nic mnie nie obchodzą. Nie lubię hipokryzji i pustych uczuć.

  •  

   Mój ziom. Nie ma to jak być szczerym ze samym sobą (czy jak ktoś woli 'sumieniem')

  •  

   to można nie mieć za grosz empatii i jeszcze mieć sumienie?

  •  

   No to zostańmy przy samym sobie

  •  

   Jeśli empatia objawia się smutkiem na widok takich zdjęć skutkujący sztucznym oburzeniem i pseudo refleksją na temat ludzkości, który mija po chwili od zamknięcia strony z takimi zdjęciami to masz rację - nie ma we mnie za grosz takiej empatii.

  •  

   @Elaviart
   tak, empatia objawia się również smutkiem na widok czyjegoś nieszczęścia (nawet tego na które nie mamy wpływu), ale reszta twojego zdania już jest nieprawdziwa. dlatego gdy piszesz, że cię w ogóle nie obchodzą mogę mieć wątpliwości czy masz trochę empatii. można mieć czyste sumienie jeśli nie da się ich uratować, ale smutek jest wyrazem empatii. ale czym innym jest to, że nawet się nie zastanowisz czy możesz im jakoś pomóc.

 •  

  najsmutniejsze zdjęcia dla mnie to te z czasów gdy byłem piekny i młody

 •  

  Myślałem, że będzie fota L. Kaczynskiego mówiącego "Panie prezesie, melduje wykonanie zadania".

Dodany przez:

avatar kaczan dołączył
426 wykopali 17 zakopali 2.1 tys. wyświetleń