...
 •  

  3:31- czy tam leży dziecko? Na moje oko sześcio czy siedmio latek.

 •  

  Jeśli mówimy o zbrodniach wojennych w Wietnamie, to pamiętajmy, że nie mówimy o zbrodniach Amerykanów, ale o zbrodniach Vietcongu.

  Żołnierze Vietcongu pacyfikowali własny naród podczas każdego odwrotu z miast i wsi, aby ludność nie mogła pomagać Amerykanom. "Palenie mostów" nabrało znacznie brutalniejszego znaczenia. To byli żądni krwi komuniści kierowani ideologią dobra komuny nad dobro jednostki. NKWD w azjatyckim wydaniu.

  Jeśli ktoś tu zacznie o zrzucaniu napalmu, to się może wypchać, bo nie była to zbrodnia wojenna, a straty uboczne w ludności cywilnej oraz wśród żołnierzy USA.

  •  

   @sezamus: a gwalty zlonierzy amerykanskich na kobietach, dziewczynkach i dzieciach, nierzadko grupowe i zakonczone brutalnym morderstwem ofiary to tez "straty uboczne"?
   Zapytaj sie wietnamczykow, zwlaszcza troche starszych, co sadza o Amerykaninach. Sam zobaczysz.
   W wiekszosci wypadkow bedziesz mial reakcje taka jak gdybys pytal Chinek o Japonczykow z Nankingu.

   Jedni i drudzy dopuszczali sie zbrodni, ale nie zapominajmy, ze roznica jest taka, ze Wietnamczycy byli u siebie i prowadzili wojne wyzwolencza, a Amerykanie raczej wyjechali jakby troche poza Ameryka i byli agresorem. Ot, taki tam detal.

   A tutaj masz na obrazku te twoje "straty uboczne":

  •  

   @dzikireks: pytałem i żałują, że Amerykanie nie wygrali, bo teraz miesięczna pensja to 20$ na miesiąc.Wietnamczyk pracujący w Polsce utrzymuje całą wieś za 1000zł.

   Husaria też gwałciła Ukrainki i Rosjanki idąc na Moskwę. Każdy amerykański żołnierz został skazany za gwałt przez sąd wojskowy również po II WŚ, gdy w ich ręce wpadły Francuzki, Holenderki i Niemki.

   Nie oznacza to, że całe wojsko to banda gwałcicieli. Było wiele małżeństw żołnierzy z Wietnamkami. Poszukiwanie dawnych kochanek, czy dzieci. Wiele zostało sprowadzonych do USA, i dziś żyją w normalnym kraju.

   Błędem nie było zaczynanie tej wojny, ale jej nieskończenie. Gdyby nie hipisowska opinia publiczna i bajzel w armii, to by ją wygrali. Podobnie z Afganistanem. Wiele plemion współpracuje z Amerykanami, a boją się talibów. Niektórzy nie chcą obecności Amerykanów, bo boją się, że ci ich nie obronią przed zemstą talibów. Pomijając fakt, że Afganistan to kopalnia chromu i niklu, to wojna afgańska pozwoliła przywrócić jakieś normalne struktury społeczne w tym zniszczonym przez radykalny islam kraju.

   W Afganistanie też gwałcą, też im bomby spadły parę kilometrów nie tam gdzie trzeba i ostrzelali własnych ludzi. Straty uboczne są podczas każdej wojny i wynikają z ogólnego chaosu. To talibowie dopuszczają się licznego gwałcenia dzieci i torturowania ich oraz wymuszają na nich ataki samobójcze. To talibowie wpadają do wsi i zabijają każdego jak leci gwałcąc wcześniej kobiety i dzieci. To talibowie podkładają bomby w których giną również Afgańczycy.

   Zwalanie zbrodni talibów czy vietcongu na wojsko to pacyfistyczna i lewacka metoda manipulacji faktami. Wojna to czasami konieczność.

  •  

   @sezamus: u nas tez znajdziesz popaprancow, ktorzy mowia, ze szkoda, ze Niemcy nei wygrali wojny, bo bysmy teraz zarabiali jak w Reichu. Jak chcesz uzywac takich arugumentow, to do widzenia.

   A porownywanie wojny w wietnamie z obecnymi dzialaniami w Afganistanie, to nawet nie skomentuje.

  •  

   @sezamus: gdybyś był Niemcem to byś dzisiaj usprawiedliwiał zbrodnie Wehrmachtu i SS

  •  

   @dzikireks: z tą wojną narodowowyzwoleńczą w Wietnamie to poleciałeś... . Wietnam został podzielony podobnie jak Korea na dwa państwa. I podobnie jak tam rodacy z północy postanowili uszczęśliwić braci z południa komunizmem. To Wietnam północny zaatakował Wietnam południowy USA weszły do tej wojny pomagając Wietnamowi Poludniowemu. Aha i tak zupełnie z innej beczki słyszałeś żeby czerwonoarmiści byli sądzeni i skazywani za zbrodnie na ludności cywilnej? Nie, no właśnie na tym polega różnica demokracji od jej wersji z przymiotnikiem ludowa.

 •  

  Patrząc na takie sceny i oglądając te wszystkie zmasakrowane ciała to przychodzi mi jedno na myśl...

  pokaż spoiler Jesteśmy tylko zwykłym mięsem

 •  

  Podkład muzyczny całkowicie niszczy, psuje i obrzydza film, jego odbiór i przesłanie...

 •  

  W kontekście różnych doniesień, opowiadań, relacji o wydarzeniach na wojnach trochę ironicznie brzmi "prawa i zwyczaje wojenne". Zwyczaj jest chyba taki, że oprawcy zabijają i gwałcą, co tylko się rusza, nie zważając na zapisy wymyślone w gabinetach.

 •  

  No proszę, cokolwiek Niemcy zrobili to zbrodnia wojenna ale USA czy komuchy mają wolną rękę do wszystkiego.

 •  

  Teraz ciekawe pytanie widzieliście jakiś amerykański film o wojnie koreańskiej 1950-53 ?
  O tym co się działo jest trochę produkcji koreańskich tv
  dlaczego świat o tym co wtedy się działo milczy i z jakiego powodu ?
  https://madebyazja.wordpress.com/category/gatunek/wojenny/

 •  

  Wszyscy zapomnieliście o roli Francuzów. Jakby nie zgrywali wielkich kolonistów, tylko lekko popchnęli Wietnam w kierunku wartości Zachodu lub oddali przepchnęli pod kuratelę USA, raczej tej wojny by nie było. Ale oczywiście Francuzi dali dupy a komuniści wyniuchali okazję.

 •  

  Ten komentarz jest dobry

 •  

  To dla tych którzy uważają że Amerykanie to dobrzy obrońcy wolności a tylko ten straszny Vietcong dopuszczał się zbrodni: http://pl.wikipedia.org/wiki/Masakra_w_M%E1%BB%B9_Lai

  •  

   @damski89: powtarzasz się. A o zbrodniach wojennych armii północno wietnamskiej nic nam nie napiszesz? O trzymaniu jeńców wojennych w bambusowych klatkach nic nie dodasz? Fajnie znać fakty, ale warto było by poznać je też z drugiej strony. W przeciwnym wypadku możesz dojść do wniosku że np. Armia Czerwona wyzwalała uciśnione narody od nazizmu, zapominając że przy okazji na tych wyzwalanych ziemiach masowo były gwałcone kobiety, a dobra kultury (dzieła sztuki, stare księgozbiory) były puszczane z dymem przez cywilizowane pułki bratniej armii.

 •  

  przydałoby sie +18 bo materiał dość mocny

 •  

  dlatego właśnie w zarodku winno się niszczyć wszelką lewacką metodę...

  •  

   @dziejo: a co to ma do rzeczy?

  •  

   @dziejo: a co to ma do rzeczy?

  •  

   @Papelavitus: @Ofacet a to ma do rzeczy, że gdybyś znał historię wojen wietnamskich, to byś wiedział kto zbrodnie wojenne popełniał.

  •  

   @sezamus: Czyli według Ciebie tylko i wyłącznie Wietkong naruszał standardy "cywilizowanej" wojny? xD Amerykanie byli święci tak? :D

  •  

   @sezamus: Uważasz że Amerykanie nie popełniali zbrodni w Wietnamie? To ty jesteś głąbem z historii. http://pl.wikipedia.org/wiki/Masakra_w_M%E1%BB%B9_Lai

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @damski89: takie rzeczy mają charakter incydentalny a winni prędzej czy później ponoszą odpowiedzialność. Dla Vietcongu masakra własnego narodu była natomiast normą.

  •  

   @sezamus: Vietcong nie był święty. Ale samo zrzucanie napalmu na cywilne wioski z powodu podejrzenia że mogą kryć się tam partyzanci VC albo bombardowanie na masową skalę całego terytorium Wietnamu bombami z głowicami kasetowymi to kolejne zbrodnie. Nie wspominam nic o chemikaliach które Amerykańskie wojsko zrzucało na dźunglę i truli w ten sposób ludzi jak mrówki. Ta wojna była straszna i obie strony konfliktu wykazywały się strasznym okrucieństwem poczytaj troche książek o wojnie w Wietnamie bo twoja wiedza sprowadza sie do Wikipedii i kilku filmów.

  •  

   @damski89: napalm i chemikalia służyły temu, aby przetrzebić dżunglę, a nie żeby zabijać cywilów jak to sugerujesz. Jak pisałem - skutek uboczny. W każdej wojnie najpierw dba się o własnych żołnierzy, a potem o cywilów. Takie jest życie, deal with it.

  •  

   @sezamus: . W czasie działań wojennych Amerykanie rozpylili w sumie nad Wietnamem ok. 72 mln litrów dioksyn, najczęściej „agent orange”. Środek powoduje różnego rodzaju upośledzenia, defekty genetyczne, prowadzi do nowotworów. Badania wykazały, że do dziś na choroby wywołane tą substancją cierpi do 4 milionów Wietnamczyków

  •  

   @sezamus: Napisz jeszcze że Hitler nie zrobił nic złego bo takie życie deal with it.

  •  

   @damski89: właśnie przegrałeś w internecie nawołując do nazistów. Brawo!

  •  

   @sezamus: Ja nie uważam że Amerykanie są źli. Oni mają najpotężniejszą armię na świecie i większość interwencji zbrojnych jakie prowadzili była słuszna ale ceną wielkości jest odpowiedzialność. To co robili w Wietnamie to ciężko porównać do cywilizacji białego człowieka. Jeszcze zanim ta wojna wybuchła Amerykanie bardzo wyraźnie do niej parli i zależało im na tym żeby tam była wojna. Sądze że chcieli spawdzić jak działa ich broń w warunkach bojowych w razie wojny z ZSRR. Oni użyli w Wietnamie wszystkiego czym wtedy mieli z wyjątkiem broni jądrowej.

  •  

   @damski89: tu się z Tobą zgodzę. Dla Wietnamu jednak i tak lepiej by było doprowadzić tę wojnę do końca.