•  

   pokaż komentarz

   @nt22: chyba jest błąd, jakim cudem wzrost bezrobocia o 5 pkt. % jest sukcesem?

  •  

   pokaż komentarz

   @nesco: Chyba powinno być 9,5%

   Edit: A nie, tak niskie jest. Przy 2004 powinno być 19,5%, przy 2014 13,5%

  •  

   pokaż komentarz

   @nesco: podnieśli wiek emerytalny to I pracująccych więcej (na papierze)

  •  

   pokaż komentarz

   @nt22: Przepraszam bardzo, ale jaki wpływ miała Unia na poziom dzietności?

  •  

   pokaż komentarz

   @KotIPat: ile masz lat, że wypowiadasz takie kompletne bzdury? Dla kobiet docelowy wiek emerytalny będzie podnoszony stopniowo - dopiero w 2040r osiągnie 67lat, a dla mężczyzn w 2020. Aktualnie jest to ledwo odczuwalne

  •  

   pokaż komentarz

   @vanvolf: no jak to skąd? To Krul powiedział, więc to prawda. A średnia pensja to też kłamstwo, na pewno wszyscy zarabiają po 1500zł na rękę bo tak na Wykopie mówią i wszyscy wolą pracować jako śmieciarze na Wyspach aniżeli w Polsce jako ekonomiści bo tam jest normalnie.

   ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Shiroo: irytują mnie te wybory, bezmyślne wychwalanie głównych kandydatów spoza układu - bez pokazywania ich wad jest totalnym błędem, będzie to się wiązało z niechęcią wyborców w przyszłości (po wyborach parlamentarnych) do tych lub nawet nowych inicjatyw/partii...

   Wystarczy zobaczyć na główny postulat Kukiza (szanuje to, że chce coś zmienić ale kurna nie w ten sposób) jako załącznik dorzucam prosty schemat dlaczego jowy są złe i tylko jeszcze bardziej zabetonują nam scenę polityczną, a nie ją poprawią... W ogóle nie przekonuje mnie postulat, że będziemy znać lepiej polityków - to mit! A rozdział miejsc w Senacie pokazuje dobitnie jak działają jowy..

   Korwin? Ciężko tu coś powiedzieć.. Wątpię, że w aktualnej sytuacji politycznej mógłby coś zmienić... Koalicja z Platformą mało realna - obawiam się, że prędzej wybiorą komuchów niż Korwina, z PiSem koalicja już bardziej prawdopodobna ale za to bardziej niekorzystna dla samego Korwina (partia prawicowa z partią socjalistyczną - wyszedłby potwór niczym z LPR i Samoobroną...). Niestety na lepszy wynik - całkowite zniknięcie PiSu i Platformy w tych wyborach nie ma co liczyć ani na zmianę świadomości polaków tym bardziej....

   Szczerzę? Wiąże większe realną szansę na zmianę ze stowarzyszeniem "NowoczesnaPL" jeżeli Rysiek Petru się nie podda i tego nie pop?#%@#!i ;) On jest przynajmniej osobą kompetentną, mającą wiedzę i doświadczenie w czymś innym niż byciu tylko politykiem ;) Ale załapię minusów xD

  •  

   pokaż komentarz

   @nt22: Heheh co sie musiało stać w kraju w którym spadło bezrobocie, wzrosło PKB dwukrotnie .Co sie musiało stać że ludzie sie nie rozmnażają i młodzi w ilościach milionów jednostek emigrują za życiem? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @nt22:

   Wiem, ze jest to statystyka od wejscia do Polski do Unii, ale przyjrzyjmy sie tym samym wskaznikom przez podobny okres wstecz czyli powiedzmy w 1995 roku. W wierszach po kolei 1995, 2004 i 2014:

   PKB: 250 mld, 884 mld, 1.6 bln
   LICZBA BEZROBOTNYCH: 3.03 mln, 3 mln, 2.1 mln
   LICZBA PRACUJACYCH: 14.4 mln, 14 mln, 15.7 mln
   PRZECIETNE WYNAGRODZENIE: 702.62 zl, 2.2 tys zl, 4 tys zl
   DLUGOSC AUTOSTRAD: 246 km, 765 km, 2847 km
   LICZBA OFIAR WYPADKOW: 6.9 tys, 6 tys, 3.3 tys
   DLUG PUBLICZNY: 167.2 mld, 430 mld, 837 mld
   LICZBA URZENIKOW: nie znalazlem danych
   WSPOLCZYNNIK DZIETNOSCI: 1.5, 1.4, 1.33
   LICZBA EMIGRUJACYCH: 1990- 2003 ( ok 800 tys); 204-2014 (1.8mln)

   Progres jest. Nie popadajmy jednak w hurra optymizm, poniewaz Polska rozwijala sie rowniez przed Unia i to jak widzicie duzo bardziej dynamicznie. Unia nasz wzrost troche wyhamowala (przynajmniej w wyzej wymienionych statystykach).

  •  

   pokaż komentarz

   @vanvolf: ledwo odczuwalny? Moj ojciec ju musi czekac ponad rok dluzej do emerytury

  •  

   pokaż komentarz

   @sebonk: A kiedy miał odejść na emeryturę? Chodziło mi jedynie o błędne stwierdzenie kolegi @nt22, że obecnie znacznie zwiększyła się liczba pracujących osób ze względu na podwyższenie wieku emerytalnego, a aktualnie jest to nie prawda bo od 2013r wiek podniósł się o 4 miesiące ?
   Pod żadnym pozorem nie chwalę tej ustawy, chodziło mi jedynie o błąd rzeczowy ;)

 •  

  pokaż komentarz

  To są konsekwencje działań polityków, którzy nieustannie szastają naszymi pieniędzmi!

  Raczej pieniędzmi, których nie mamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @bolimieglowa: Nie mamy, ale ktoś będzie musiał spłacić te długi!

  •  

   pokaż komentarz

   @nt22: niekoniecznie ;) zawsze można zrobić zabieg na styl Islandii i mieć w dupie (albo Greków)

  •  

   pokaż komentarz

   @nt22: nie, nie uprawiaj populizmów. Nasze zadłużenie względem PKB jest bardzo dobre i to jest właściwie wirtualne zadłużenie, które i tak wszyscy mają w dupie dopóki nie przesadzisz (tzn. utrzymasz ten sam poziom % względem PKB). USA mają z 18 bln dolarów długu teraz i jakoś nikt tam nie panikuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Shiroo: Nie porównuj Polski z USA!

  •  

   pokaż komentarz

   @nt22: he? To z kim mam porównać? Nasze zadłużenie naprawdę jest procentowo niskie

  •  

   pokaż komentarz

   @Shiroo: musisz zrozumieć że na wykopie polske można porównywać tylko z norwegią albo szwajcarią, a zakazane jest z innymi krajami - zwłaszcza z czechami słowacją węgrami lub litwą, bo na wykopie porównanie polski do podobnych krajów nie ma sensu. wiesz o co chodzi, komor ruski agent kupuje amerykańską broń, a wszyscy to debile i lemingi

  •  

   pokaż komentarz

   @Shiroo:
   Liczysz samą kasę. USA poza zadłużeniem ma większość sektora hi-tech, wiodące uczelnie, laboratoria, najsilniejszą armię na świecie, Dolinę Krzemową, Hollywood itd. Czujesz? Kasa na minusie, stan posiadania na plusie.

   Porównaj faceta, który ma milion długu, nieruchomości warte 5 milionów i firmę przynoszącą spore dochody, do takiego który ma TYLKO 100k długu, mieszkanie w stanie ruiny i marną pracę na etacie. Tak mniej więcej wygląda porównywanie długów USA i Polski.

   I to są te genialne wskaźniki wkręcające ludziom, że jest super, a rząd nie robi nic złego zadłużając kraj.

   Gdybyśmy mieli normalny, polski rząd, nie agentów, bandytów i mafię przy korycie - to ewentualne zadłużenie mielibyśmy w technologiach, fabrykach, armii, powiedzmy energetyce jądrowej, perspektywach rozwoju. Chociażby w zadowolonych, wykształconych i przedsiębiorczych ludziach, zwłaszcza młodych. Mielibyśmy w rozwoju i produkcji.

   Każdy biznes jedzie na początku na minusie, wiele bardzo długo funkcjonuje na minusach. W niektórych grach, bodajże Master of Orion 3 podczas rozwoju i intensywnego inwestowania kasa w kolejnych latach malała, ale totalna siła imperium rosła. Po jakimś czasie inwestycje zaczynały przynosić zyski, które umożliwiały inwestowanie na jeszcze większą skalę, na poziomie niedostępnym dla rywali. I znowu wchodziło się w minus nadal wyprzedzając innych. W dodatku coraz bardziej. A to tylko bardzo uproszczony model, ekonomia gry. Jednak nie z czapy, tylko wzorowana na rzeczywistych podstawach.

 •  

  pokaż komentarz

  Dług publiczny Polski tak naprawdę zwiększył się nieznacznie od tego z 2004 roku. Co z tego, że zwiększył się o 400 mld, jak pkb Polski jest teraz 2 razy większe niż 11 lat temu.

 •  

  pokaż komentarz

  Ale debilna infografika - zakop tego manipulatora
  I pozdrawiam myślących.

 •  

  pokaż komentarz

  Manipulacja dla propagatorów tezy o Polsce popadającej w ruinę. Zakop.

 •  

  pokaż komentarz

  Podawanie nominalnej wielkości długu to manipulacja dla ubogich w rozumie. Należy podawać dług do PKB albo koszty obsługi do PKB.

  Temat długu wyczerpałem w tym wpisie. Niestety mało tam śmiesznych obrazków, więc gimbokucątka wysiądą po pierwszym akapicie. Ci jednak, którzy chcą sobie oczyścić łeb z propagandy apokalipsy i których nie przerastają zdania wielokrotnie złożone i wielosylabowe wyrazy, lekturę powinni docenić.

  •  

   pokaż komentarz

   @koroluk:

   Konstytucja RP Art 216 ustęp 5. określa maksymalną wielkość relacji długu publicznego do PKB: „Nie wolno zaciągać pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których państwowy dług publiczny przekroczy 3/5 wartości rocznego produktu krajowego brutto.
   3/5 czyli 60%. Obecnie dług publiczny jako % PKB to 59,1%, natomiast ukryty dług publiczny do % PKB to 176%. Jakby nie patrzeć, dobrze nie jest, ale nie ma co siać propagandy apokalipsy. Lepiej zadłużać się dalej i pompować propagandę sukcesu.

  •  

   pokaż komentarz

   @konsumpcjusz:

   Obecnie dług publiczny jako % PKB to 59,1%

   Tylko w mokrych snach kuców. W roku 2014 dług wynosił 50.1 % PKB i według Wieloletniego Planu Finansowego Państwa w roku 2018 ma spaść do 49.1 %.

   natomiast ukryty dług publiczny do % PKB to 176%

   Ukryty dług to ciekawostka, którą się podniecają licealiści, a którą ekonomiści mają w rzyci.
   Twój ukryty dług wynosi obecnie 100 000 zł: tyle będziesz musiał w przyszłości wydać na papu, srajtaśmę i wyjazdy na skecze Korwina.
   Straszne? Nie, bo przez ten czas ciągle będziesz uzyskiwał dochody z zasiłku socjalnego.

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko w mokrych snach kuców. W roku 2014 dług wynosił 50.1 % PKB i według Wieloletniego Planu Finansowego Państwa w roku 2018 ma spaść do 49.1 %.

   @koroluk: nie, według Balcerowicza. Taki tam były wicepremier i minister finansów, co on tam może wiedzieć. Na pewno wykopowe lewactwo wie lepiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @konsumpcjusz: Balcerowicz, jako zaczadzony ideologią pajac, nie uznaje nacjonalizacji aktywów OFE, która nam obniżyła dług. Nie zmienia to faktu, że obniżyła. Oficjalnie dług wynosi ~50 %. Zarówno według metodologii polskiej - a ona cię powinna interesować, skoro wspomniałeś o Konstytucji - jak i według metodologii Eurostatu.

  •  

   pokaż komentarz

   @koroluk: No, obniżyli dług, ale jednocześnie zaj$?@li pieniądze z OFE ludziom. Tak, wiem, według państwa to nie są pieniądze ludzi. Po za tym TK nie wypowiedział się jeszcze co do zgodności z prawem tej reformy, chociaż wątpię, żeby została zakwestionowana.

  •  

   pokaż komentarz

   @lawend:

   ale jednocześnie zaj@$?li pieniądze z OFE ludziom

   To też uproszczenie. Przepisano te środki na specjalne subkonto w ZUS-ie, gdzie waloryzuje się je w bardzo korzystny sposób. O zaj@$?niu będzie można mówić, jak nic z tego subkonta nie wypłacą.

   Można sobie różnie oceniać tę reformę, ale oficjalnie dług wynosi ~50 %. I pisanie, że wynosi 59 % i że zaraz Konstytucja złoi dupę Szczurkowi - to klechdy kucowskich bajarzy.

  •  

   pokaż komentarz

   Należy podawać dług do PKB

   @koroluk: Do PKB? A czemu nie do średniej długości penisa? Albo obwodu niewielkiej pomarańczy? Albo do wysokości pałacu kultury? Co takiego jest w PKB szczególnego, że własnie do niego pasuje Ci porównywać cokolwiek?

  •  

   pokaż komentarz

   @koroluk:

   waloryzuje się je w bardzo korzystny sposób

   GIF

   źródło: replygif.net (992KB)

 •  

  pokaż komentarz

  Straszna niegospodarność, gigantyczna korupcja i takie oto mamy efekty. Samo uruchomienie emerytur w OFE okradło Polaków na 60 mld zł, ponad 200 mld ukradł nam Tusk. Kto za to odpowiada? Między innymi Buzek który swego czasu długo po swoich złodziejskich zagrywkach zdobył największą ilość głosów do europarlamentu w naszym kraju.

 •  

  pokaż komentarz

  Te 400mld to kroplówka bez której w Polsce byłaby nędza która wymusiłaby na rządzących niepopularne reformy albo bankructwo. Dzięki tym kredytom rządzący kupują sobie władzę na kolejne lata.

 •  

  pokaż komentarz

  hmm ciekawa rzecz
  wyjechało o 1mln więcej osób, pracuje o 1,7mln więcej osób a liczba bezrobotnych spadła tylko o 0.9mln, więc skąd się wzięło te 0.8mln pracujących więcej?

 •  

  pokaż komentarz

  przeciętne wynagrodzenie 4k
  a to się uśmiałem
  z kolei to w 2004 jest bardzo realne

  źródło: imgbase.info

 •  

  pokaż komentarz

  Dziwnym zbiegiem okoliczności, Polska dostała z Unii od 2004 roku 100 mlrd €

 •  

  pokaż komentarz

  Akurat zadłużeniem polskim bym się nie przejmował, Polska ma w przyszłości inne problemy do pokonania. Bardziej bym przejmował się tym, że iluś ekonomistów twierdzi, że program QE i być może pożyczki studenckie w USA doprowadzą do następnego krachu ekonomicznego ;p

 •  

  pokaż komentarz

  Polską MUSI rządzić POLAK a nie polskojęzyczny zaprzaniec!

 •  

  pokaż komentarz

  witajcie na wolnym rynku, gdzie panstwowe jest do rozkradzenia bo to oczywiste ze prywatne lepiej zarzadza i zadba o ludzi

Dodany przez:

avatar n..2 dołączył
289 wykopali 26 zakopali 5.8 tys. wyświetleń