•  

  pokaż komentarz

  Nie ma żadnej ciągłości między tym, co pisał Marks, a tym, co robili staliniści. Tu nawet nie ma słowa o tym, czym miał być komunizm. Komunizm zakładał brak państwa, więc w jaki sposób ZSRR mogło komunizm urzeczywistniać?

  •  

   pokaż komentarz

   @jacques_lacan: no w zasadzie to nie urzeczywistniło. cały czas propaganda klepała, że już za 5 , 10, 15 lat uda się osiągnać komunizm a wtedy wszyscy będą mieli wszystko :).

  •  

   pokaż komentarz

   @jacques_lacan: "Polska istnieje tylko teoretycznie".

  •  

   pokaż komentarz

   @jacques_lacan: Nieeeee, wcale a wcale towarzysz Marks nie pisał w swoim Manifeście, że:

   Proletariat użyje swojego panowania politycznego po to, by krok za krokiem wyrwać z rąk burżuazji cały kapitał, by scentralizować wszystkie narzędzia produkcji w ręku państwa, tj. w ręku zorganizowanego jako klasa panująca proletariatu i by możliwie szybko zwiększyć masę sił wytwórczych.
   Początkowo może to się oczywiście dokonać tylko za pomocą despotycznych wtargnięć w prawo własności i w burżuazyjne stosunki produkcji, a więc za pomocą zarządzeń, które ekonomicznie wydają się niedostateczne i nieuzasadnione, ale które w przebiegu ruchu przerastają same siebie i są nieuniknione jako środki przewrotu w całym sposobie produkcji.


   A drogą do budowy komunistycznego raju mały być:

   Wywłaszczenie własności ziemskiej i użycie renty gruntowej na wydatki państwowe.
   Wysoki podatek progresywny.
   Zniesienie prawa dziedziczenia.
   Konfiskata własności wszystkich emigrantów i buntowników.
   Centralizacja kredytów w rękach państwa za pomocą banku narodowego o kapitale państwowym i o wyłącznym monopolu.
   Centralizacja środków transportu w rękach państwa.
   Zwiększenie liczby fabryk państwowych, narzędzi produkcji, wzięcie pod uprawę i ulepszenie gruntów według jednolitego planu.
   Jednaki przymus pracy dla wszystkich, utworzenie armii przemysłowych, zwłaszcza w rolnictwie.
   Zespolenie rolnictwa z przemysłem, działanie w kierunku stopniowego usunięcia przeciwieństw pomiędzy miastem a wsią.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: Po czym zanik politycznej roli państwa...

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: stary, to jest test, który Marks napisał jak miał pewnie ze 20 parę lat, max. 30. Marks rzeczywiście miał taką koncepcję, że będzie socjalistyczny okres przejściowy, ale ZSRR nawet tego nie osiągnęło, tylko zbudowało jakiegoś biurokratycznego molocha, gigantyczne przedsiębiorstwo, które ise niczym nie różniło od tych kapitalistycznych. Swoją drogą postulaty, które przytoczyłeś to w zasadzie zostały w duuużej mierze zrealizowane w latach 50 i 60 na zachodzie.

  •  

   pokaż komentarz

   stary, to jest test, który Marks napisał jak miał pewnie ze 20 parę lat, max. 30.
   @jacques_lacan: Ale napisał, więc twierdzenie, że żadnej ciągłości nie było nie jest prawdziwe.

   ZSRR nawet tego nie osiągnęło, tylko zbudowało jakiegoś biurokratycznego molocha,
   Cóż, błędy i wypaczenia.

   Swoją drogą postulaty, które przytoczyłeś to w zasadzie zostały w duuużej mierze zrealizowane w latach 50 i 60 na zachodzie.
   A to ci nowina. Jakoś przeoczyłem informacje o przymusie pracy, armiach przemysłowych, zniesieniu dziedziczenia i innych tego typu wynalazkach w krajach Zachodniej Europy w latach powojennych.

  •  

   pokaż komentarz

   @jacques_lacan: Tym co pisał Marks czy inny Lenin można udowadniać dowolne tezy. Znajdzie się w pismach Marksa coś na poparcie ludobójstwa i pełnej opieki państwa. Znajdzie się coś na poparcie anarchii i skrajnego zamordyzmu. Jego teksty można rozumieć jak się chce i da się nimi podep(t)rzeć dosłownie wszystko. Takie lanie wody o wszystkim i niczym, p#%#@%@olo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Baleburg: A co ten ewentualny zanik politycznej roli państwa zmienia w położeniu ludności? Ludności która jest już sprowadzona do roli sterroryzowanych, jednakowych mrówek-niewolników? Masz ty choć blade pojęcie skąd się bierze postęp naukowo-techniczny i pozytywne zmiany społeczno-polityczne? Skoro myślisz że jest jakaś banda sadystów u władzy (absolutnej) która trzymając za mordę całą ludzkość uczyni świat rajem na ziemi to albo masz złą wolę albo jesteś tępy jak but. Tertium non datur. Wszelki postęp i wszystko co dobre i korzystne bierze się z własnej i nieprzymuszonej woli pojedynczych ludzi których skłania ona do działania i w tym działaniu utwierdza. Nie jest w stanie wykrzesać takiej woli pan niewolników batem, karami, przymusem i pozbawieniem wolności.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz:

   A to ci nowina. Jakoś przeoczyłem informacje o przymusie pracy, armiach przemysłowych, zniesieniu dziedziczenia i innych tego typu wynalazkach w krajach Zachodniej Europy w latach powojennych.

   Zniesienie dziedziczenia - bardzo wysoki podatek spadkowy, przez armię przemysłową nie mam zielonego pojęcia, o co Marksowi chodziło, przez przymus pracy chodziło mu głównie o zmuszenie najbogatszych do pracy, co również się działo poprzez bardzo wysokie podatki dochodowe, wysokie podatki od spadków. Marks zresztą pisał w kolejnych wydaniach Manifestu, że te postulaty nie mają żadnego znaczenia i że wynikały z potrzeby chwili.

   Ale napisał, więc twierdzenie, że żadnej ciągłości nie było nie jest prawdziwe.

   Ani między komunizmem, ani między socjalizmem, o którym pisał Marks nie było żadnej ciągłości z ZSRR. Szczególnie, że komunizm zakładał brak państwa, a w socjalizmie demokratyczną kontrolę środków produkcji, której w ZSRR nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: Dla mnie największym kłamstwem komunistów jest wmówienie ludziom, że komunizm jest bez terroru i bez państwowości, a w konsekwencji, że ZSRR to nie była komuna.

  •  

   pokaż komentarz

   @jacques_lacan: Z takim podejściem, to każde ograniczenia nakładane na obywateli można pod komunizm podpiąć.

   Marks zresztą pisał w kolejnych wydaniach Manifestu, że te postulaty nie mają żadnego znaczenia i że wynikały z potrzeby chwili.
   Działania podjęte przez komunistów w ZSRR też pewnie wynikały z potrzeby chwili.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: z takim podejście to każde słowo Marksa można zinterpretować tak, żeby to pasowało do ZSRR

   @push3k-pro: tak, to wszystko spisek

  •  

   pokaż komentarz

   tak, to wszystko spisek
   @jacques_lacan: Jak chcesz sobie wierzyć w spiski to wierz. Ja mówię, że oni po prostu kłamią, jak kłamali przez całą historię, choćby w sprawie Katynia.

 •  

  pokaż komentarz

  Co za bzdury... Komuniści to żądni władzy psychopaci, a nie subtelni intelektualiści pragnący "robić dobrze".

  Zero empatii.

  ... i jaka piękna bibliografia.

  •  

   pokaż komentarz

   @xxyz: Między filozofem tworzącym piękne idee, a dowódcą wprowadzającym je w życie jest znacząca różnica. Ten drugi ma osiągnąć założony cel, często nie patrząc na koszty i naginając idee do swoich potrzeb.

  •  

   pokaż komentarz

   @wareg: A kto wyznacza ten cel ? Filozof ?

  •  

   pokaż komentarz

   @xxyz: ktoś bujający w chmurach wierzący w cuda i potrafiący namówić innych do próby ich realizacji, później jak to mówią to już się kręci lepiej lub gorzej, ale jakoś leci spartakus, rewolucja francuska, Jan Hus, a potem husyci, czasem przypadkiem jak Luter, albo Chmielnicki ktoś bzykną mu żonę, a on podpalił pół kraju. Przynajmniej tak to widzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @wareg:

   ktoś bujający w chmurach wierzący w cuda i potrafiący namówić innych do próby ich realizacji,później jak to mówią to już się kręci lepiej lub gorzej

   I ta sama osoba za to płaci ? Bujający w obłokach ? Kto zapłaci za broń, amunicję, wyżywienie i transport ?

   BTW Teraz wiesz dlaczego Polacy mają być rozbrojeni i biedni.

   Komuna to psychopaci którzy wykorzystują ludzkie słabości w bardzo złych celach. Powinni wisieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @xxyz: komunizm jest utopijnym systemem z założenia, który nie uwzględnia tego jak postępują ludzie. Nigdy nie twierdziłem inaczej, natomiast co do twojego pytania, kto za to płaci? Ludzie którym w trakcie rewolucji obcinają łby bądź zdychają jak zwierzęta z głodu, bo w takich sytuacjach mam wrażenie że pieniądz bądź papier, że masz coś na posiadanie jest tyle samo wart co moja srajtaśma.

  •  

   pokaż komentarz

   @wareg:

   kto za to płaci? Ludzie którym w trakcie rewolucji obcinają łby bądź zdychają jak zwierzęta z głodu, bo w takich sytuacjach mam wrażenie że pieniądz bądź papier, że masz coś na posiadanie jest tyle samo wart co moja srajtaśma.

   Ciekawe, bardzo ciekawe

  •  

   pokaż komentarz

   @wareg: To po co jest ten pierwszy? Czyż ten drugi nie realizuje celów stawianych przez pierwszego? Ot, typowa marksistowska dialektyka. Jeden ma czyste ręce a brudne sumienie a drugi odwrotnie. Oczywiście, wg. nich żaden z nich nie jest niczemu winien.

 •  

  pokaż komentarz

  Najlepszy rodzaj komunizmu to komunizm warstwowy - warstwa komunistów, warstwa wapna i dwumetrowa warstwa ziemi.

 •  

  pokaż komentarz

  intelektualnej? komunistów?

 •  

  pokaż komentarz

  Nie ma socjalizmu bez demokracji. Podobnie jak nie ma demokracji bez socjalizmu.
  ~Róża Luksemburg

 •  

  pokaż komentarz

  Ilekroć ktoś chce wprowadzić komunizm, to kończy się milionami zmarłych. Mam nadzieję, że ludzie kiedyś zrozumieją, że się nie dam

 •  

  pokaż komentarz

  Odnoszę wrażenie, że wcale kapitalizm nie rozni sie zbytnio od komunizmu, nadal wolny rynek istnieje tylko w teorii, wszystko jest regulowane nakazami i zakazami. Nie ma idealnego ustroju, słabym ogniwem jest zawsze ludzka zachłanność dlatego nigdy w Polsce nie dorobimy się niczego bez układów i złodziejstwa.

 •  

  pokaż komentarz

  W gospodarce chyba każdy ustrój "totalitarny" jest zły dla zwykłych mieszkańców, dla zwykłych robotników. Czy to w kapitalizmie bez żadnych zasad, jaki był początkowo w Wielkiej Brytanii, czy w komunizmie byli oni eksploatowani ponad granice możliwości i nie mieli praktycznie żadnych szans na rozwój.

 •  

  pokaż komentarz

  terror w komunizmie miał mieć charakter przejściowy, ale nowi władcy Rosji wykorzystali ten terror dla własnych celów. A to niektóre z nazwisk nowych władców Rosji; Trocki-Bronsztejn, Joffe, Radek-Sobelsohn, Kamieniew-Rosenfeld, Krasin-Goldfarb, Zinowjew-Apfelbaum, Stekłow-Nachamkes, Kamkow-Katz, Petrow-Waisbrot......może wystarcz.

  •  

   pokaż komentarz

   @urma303: jak pokazała praktyka, terror to najwyraźniej istota komunizmu. Nawet kiedy ZSRR wchodził już w swoją końcową fazę i rządy objął Gorbaczow to tak doradził nowemu władcy Etiopii (Mengistu, ten który obalił cesarza Hajle Selassje) w sprawach gospodarczych że kraj ratować musieli rockmani serią koncertów Live Aid bo inaczej wszyscy tam by z głodu pomarli.

 •  

  pokaż komentarz

  Żadna ideologia, religia nie uzasadnia mordowania milionów ludzi. Dzięki pomysłom tych popaprańców zginęły przedwcześnie i w strasznych warunkach miliony ludzi. Dziękujemy Wam ... lewicowcy...

 •  

  pokaż komentarz

  Nie tylko Jezus, który bywa nazywany "pierwszym komunistą", jest kojarzony z pewnymi założeniami:
  http://www.wykop.pl/link/134109/dalajlama-komunizm-nie-jest-zly/

  W młodości, zanim musiał uciekać przez komunistami chińskimi ;-), pewne aspekty mu się podobały, i uważał za słuszne, jako zbieżne z tym co mówi religia o równości, wyzysku, itp.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie będe nawet czytał tego gówna. Komuchów powinno się wieszać bo to wrogowie Polaków.

 •  

  pokaż komentarz

  nie widze żadnej róznice,pomiędzy komunizmem a kapitalizmem.

Dodany przez:

avatar sportingkielce dołączył
185 wykopali 1 zakopali 11.5 tys. wyświetleń