•  

  pokaż komentarz

  Nosz k#$wa, trzeba mieć tupet.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe dlaczego nasz MSZ nie prowadzi żadnych działań kontr-propagandowych, edukacyjnych, prawnych i informacyjnych. Od tego są oni, od tego są. Jakieś filmy edukacyjne, strony internetowe, ulotki informacyjne i tak dalej. No dlaczego nic się nie robi w tej sprawie? Płacimy na tych urzędników, na placówki dyplomatyczne, na ambasadorów, na wywiad i analityków, na kontrwywiad i gówno z tego mamy. A ta narastająca nagonka na Polskę to realne zagrożenie dla naszych interesów narodowych i dla prawdy historycznej, że o honorze Polaków już nie wspomnę.

 •  

  pokaż komentarz

  Wlosi to takie ciapate gowna

 •  

  pokaż komentarz

  I co nadal ktokolwiek odważy się śmiać ze spiskowców? Niech ktoś napisze teraz prześmiewczo "SPISEG". Otóż to wszystko jest spisek! od 50 lat konsekwentnie, cegiełka po cegiełce przekonuje się świat, że to my rozpętaliśmy drugą wojnę światową i że to my wymordowaliśmy żydów w naszych Polskich obozach. A tajemniczy naród nazistów co prawda był trochę na Ziemi, ale już wrócił do siebie ch!? wie gdzie w kosmosie. Ale debile wiedzą lepiej, "haha a ci znowu te swoje spiski ehehe". Żałosne mózgi ciasne jak po praniu.

  Jeszcze jedno.. po cholerę nam rząd, który nic z tym nie robi? Powywieszać zdrajców w końcu należy!

 •  

  pokaż komentarz

  Ale co ma do tego przemarsz wojsk ZSRR? Jak już to nie chciała się na oddanie Gdańska i korytarza przez Pomorze, oraz ewentualny przemarsz wojsk niemieckich przez swoje terytorium (jeśli Rzeszy wystarczyłyby te ustępstwa lub chciałyby przymierza przeciwko ZSRR). Oczywiście nie znaczy to, że wojna wybuchła przez Polskę - winowajcą pozostaje jedynie III Rzesza (oraz ZSRR, które przez pakt Ribbentropp-Mołotow ośmieliły Hitlera)

  •  

   pokaż komentarz

   @sermaciej: Chyba nie doceniasz roli rosjan. Oprócz "ośmielenia" Hitlera, zaplanowały podział naszego państwa między siebie. Wojna to tylko realizacja planu który nie powstał chwilę wcześniej, na spontanie. Rosjanie zaopatrzali niemców w surowce, jak stal i ropę, bez których Hitler nie zbudowałby takiej armii.

  •  

   pokaż komentarz

   @sermaciej: Chodzi chyba o przemarsz wojsk ZSRR do Czechosłowacji. Tylko jak komuniści by przyszli to byś ich nie wypędził.

  •  

   pokaż komentarz

   @sermaciej: Przeciez Romano (prawdopodobnie, bo nie wynika to z artykulu) pisze o sytuacji sprzed tej o korytarzu.
   Ciekawy news. To ze zachod, hodowal sobie Hitlera, zeby byl przeciwwaga dla Stalina bylo poruszane juz pare razy, ale odwrotna - ze zaczal szczuc Stalina na Hitlera, jest juz czyms nowym (ale bardzo logicznym).
   Najsmieszniejsze jest to, ze wersja Romano wydaje sie wiarygodna, patrzac na nia przez pryzmat swiata polityki. Szkoda ze autor artykulu skupil sie na komentowaniu, a nie przyblizeniu tekstu wlocha.
   Z wypokami tak samo. Zero zainteresowania, 100% skandalu. pffffff

  •  

   pokaż komentarz

   @gora123: w austrii jugoslawii czy grecji byli i jakos sie wycofali.

  •  

   pokaż komentarz

   @gora123: Tam, gdzie stanie żołnierz sowiecki, tam już jest Związek Radziecki.
   J. Stalin

  •  

   pokaż komentarz

   @glupszynizeinstein: "To ze zachod, hodowal sobie Hitlera, zeby byl przeciwwaga dla Stalina bylo poruszane juz pare razy, ale odwrotna - ze zaczal szczuc Stalina na Hitlera, jest juz czyms nowym (ale bardzo logicznym)."
   Nie jest nowym. Alianci konkurowali z Niemcami o względy ZSRR praktycznie aż do podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.
   @Bialy88 Chodziło mi o to, że tenże pakt był gwarantem tego, że Armia Czerwona nie zaatakuje nagle Wehrmachtu zajętego likwidowaniem ostatnich jednostek polskich, bo wtedy mogliby mieć problemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @sermaciej: skoro nie jest nowym, to skad oburzenie tym artykulem?

  •  

   pokaż komentarz

   @glupszynizeinstein: Stąd, że facet twierdzi, iż to Polska jest odpowiedzialna za wybuch II Wojny.

  •  

   pokaż komentarz

   @sermaciej: Ten tekst pochodzi od polskiego redaktora, nie od Romano.
   Ten pisze tylko o tym, ze polityka Polski byla cegielka do podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

   http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/artykuly/488585,wloski-historyk-obarcza-polakow-wina-za-pakt-ribbentrop-molotow.html
   http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105404,17794316,Slynny_wloski_dziennikarz_obarcza_Polske_odpowiedzialnoscia.html
   (zrodla o oczko blizej do oryginalnego tekstu)

  •  

   pokaż komentarz

   @glupszynizeinstein:

   Ciekawy news.
   Średnio ciekawy. Opcja przepuszczenia Krasnoj Armii na zachód była tylko jedną z możliwości, jakie miała Polska - i nie była to wcale opcja dla Polski korzystna. W przypadku porażki bylibyśmy wspólnikami komunistów i ponieślibyśmy konsekwencje - w przypadku zwycięstwa cała Europa byłaby komunistyczna. W obu przypadkach "przemarsz" łatwo zamieniłby się w inwazję - trwały sojusz polsko-sowiecki był niemożliwy.

   Ogólnie, nie ma co się przejmować pierdzieleniem starego rusofila, jakim jest Romano. Niech lepiej się skupi na objaśnianiu światu roli swojej ojczyzny w ostatniej wojnie. Przydałoby się też, żeby ktoś mu o tym temacie przypomniał.

  •  

   pokaż komentarz

   @astromek: wow. wydaje mi sie, ze nie rozumiesz roznicy miedzy:
   -ciekawy
   -mowiacy pozytywne rzeczy o sytuacji Polski w latach 30

  •  

   pokaż komentarz

   @glupszynizeinstein:

   mowiacy pozytywne rzeczy o sytuacji Polski w latach 30
   oO ? O jakie konkretnie pozytywne rzeczy chodzi?

   Bo "ciekawym" zakłamywania historii na pewno nie można nazwać.

  •  

   pokaż komentarz

   @astromek: ale w czym Romano zaklamuje historie (tylko opieraj sie na jego slowach, a nie fantazjach polskiego redaktora)?! Tym, ze gdyby nie Polska, to zachod mialby wieksze szanse na dogadanie sie z ZSRR?! Tym, ze ZSRR musialo chciec pozwolenia na tranfer wojsk przez Polske?! Tym, ze Polsce ani w glowie bylo na warunki przystac?! Tym, ze Polska mimo ze nie miala taktycznie szans, szla wariantem otwartego konfliktu?!

   wlasnie pozytywnych rzeczy nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @glupszynizeinstein:

   ale w czym Romano zaklamuje historie
   twierdzi, że Polska sama sobie była winna (i jednocześnie pośrednio przez uniemożliwienie sojuszu brytyjsko-francusko-sowieckiego była współwinna zbrodni niemieckich). Albo jest idiotą, albo udaje idiotę - jak ktokolwiek przy zdrowych zmysłach może proponować "przejście Armii Czerwonej" krajowi, który zaledwie kilkanaście lat wcześniej (cudem) uwolnił się od komunistycznej inwazji? Jak on sobie wyobrażał "przejście wojsk sowieckich"? W zaplombowanych wagonach? W praktyce przejście cywilizowanej armii wyglądało tak, jak w 1939 na Słowacji, a przejście Armii Czerwonej tak, jak w 1939 na polskich Kresach albo w 1940 w krajach bałtyckich czy Rumunii.

   gdyby nie Polska, to zachod mialby wieksze szanse
   takie teksty z ust obywatela kraju będącego w II wojnie jednym z największych sojuszników Hitlera to delikatnie mówiąc sk$%!ysyństwo. Powinien się skupić na tym, że gdyby nie Włochy, to Zachód miałby znacznie większe szanse. Natomiast Polska poświęciła wszystko w walce z Niemcami. Poniosła największe straty materialne i ludnościowe ze wszystkich napadniętych krajów. Była jedynym podbitym europejskim krajem, w którym nie powstał kolaboracyjny rząd i którym Niemcy musieli zarządzać bezpośrednio. Z polskim ruchem oporu nie mógł się równać żaden inny (no, może jugosłowiański i sowiecka leśna partyzantka). Pieprzenie włoskiego rusofila to plunięcie w twarz rodzinom milionów polskich ofiar tej niemiecko-włosko-sowieckiej wojny.

   Tym, ze Polsce ani w glowie bylo na warunki przystac?!
   Nikomu, kto traktował Polskę jak niepodległy kraj, nie przyszłoby do głowy w ogóle takich warunków proponować.

   ze Polska mimo ze nie miala taktycznie szans, szla wariantem otwartego konfliktu?!
   Konflikt nie był sprowokowany przez nas. Z jednej strony tworzyli konflikt Niemcy, z drugiej Sowieci. Brytole i Francuzi napuszczali jednych na drugich, mając w dupie jakąś tam Polskę. Czy Polska miała szanse? Masz w powiązanych prostą analizę Wieczorkiewicza: oczywiście, że tak. Najlepszą strategią było zrobić tak, jak pierdzielone italiańce: pójść z Hitlerem na Moskwę, a na przykład potem, jak gdyby nigdy nic, zmienić sojusz, gdy USA zacznie wygrywać. Wojna toczyłaby się wtedy na terenach sowieckich, a nie u nas. Nikt by nas nie mordował, nie rabował nam kraju. No i nie skończylibyśmy jako wesoły barak w obozie demokracji ludowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @astromek: "twierdzi, że Polska sama sobie była winna"
   gdzie tak twierdzi?! twierdzi, ze gdyby nie stanowisko Polski, raczej nie doszloby do paktu ZSRR-Niemcy - nie zgadzasz sie z tym?
   Poza tym, nie ma co komentowac Twojej wypowiedzi. Masa emocji, malo racjonalizmu. Nikogo nie obchodza poswiecenia. Nikogo nie obchodzi kto zaczal konflikt. Tekst Romano jest o polityce, jak rzady reagowaly na problemy, jak ocenialy swoje szanse i ryzyko i jak na tym wyszly.

  •  

   pokaż komentarz

   @glupszynizeinstein:

   gdzie tak twierdzi?!
   Tutaj:
   Non vi sarebbe stato un Patto Molotov-Ribbentrop, probabilmente (e forse neppure una Seconda guerra mondiale), se i polacchi non avessero così fermamente creduto nella propria capacità di resistere all'esercito tedesco.

   twierdzi, ze gdyby nie stanowisko Polski, raczej nie doszloby do paktu ZSRR-Niemcy
   nie tylko. Sk!#!ysyn dodaje także, że gdyby nie stanowisko Polski, prawdopodobnie nie byłoby II wojny światowej. Czaisz? Obywatel jednego z faszystowskich krajów-głównych agresorów, coś takiego odważa się pisać po przegranej wojnie.

   Popiera także inwazję Sowietów na Polskę w 1939 roku, jako "zrozumiałą":
   "Quanto all'ingresso sovietico in territorio polacco, la decisione sovietica fu comprensibile."
   Gnojek udaje, że wierzy w sowiecką wersję o "ratowaniu ludności rosyjskiej" i "tworzenia bufora przeciw inwazji faszystów", i źe nie wie o umowach sowiecko-niemieckich ustalanych przez kilka poprzednich miesięcy określających po prostu wspólny podział (rozbiór) Polski (i potencjalnie szerszych "stref wpływów"). Jako "specjalista w temacie" świetnie zdaje sobie sprawę, że znamy teraz konkretne dokumenty świadczące o tym, że Sowieci byli w tajnym sojuszu z Hitlerem, oraz że mieli zaatakować dużo wcześniej - nie tylko "tajny dodatek do protokołu", ale np. liczne kolejne niemieckie depesze ponaglające Stalina z początków września, naciskające na "wypełnienie swojej części porozumienia".

   Masa emocji, malo racjonalizmu.
   nie, misiu. Masa emocji, i masa racjonalizmu. To z twojej strony widać wybieranie fragmentów i dostosowywanie ich do z góry założonej tezy.

   Tekst Romano jest o polityce, jak rzady reagowaly na problemy, jak ocenialy swoje szanse i ryzyko i jak na tym wyszly.
   Nie, tekst Romano jest (niby-) odpowiedzią na pytanie czytelnika (zwykłego szarego człowieka, a nie polityka), dlaczego Wielka Brytania i Francja nie broniły Polski przed Sowietami, a także dlaczego nie przejęto inicjatywy militarnej na Zachodzie w 1939 roku. Dlatego "niby", bo jest odpowiedzią zupełnie nie na temat. Odpowiedzią nacechowaną właśnie podejściem emocjonalnym (teksty w stylu "Il governo di Varsavia, orgoglioso e sospettoso"), subiektywnie i negatywnie odnoszącym się do Polaków, oraz zakłamującym historię poprzez promowanie wersji wydarzeń żywcem wziętej z propagandy sowieckiej.

 •  

  pokaż komentarz

  A tchorzliwi wlosi przylaczyli sie do nazistow

 •  

  pokaż komentarz

  włosi wymordowali wszystkich żydów podczas II wojny światowej.

  •  

   pokaż komentarz

   włosi wymordowali wszystkich żydów podczas II wojny światowej.
   @conex: nie wszystkich bo Żydzi dalej istnieją ale wielu

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzemiasty: Może źle to ująłem.
   Chodziło mi o to, że te wyimaginowane 6mln żydów wymordowali właśnie Włosi.
   a co.. coś za coś.
   Skoro żydzi tak się rzucają na wszystkich za tzw antysemityzm, to może pora rzucać się na wszystkich za antypolonizm.
   Dobrze na tym wyjdziemy, uwierz.
   Ale musieliby wszyscy obywatele się wk$!!iać i żądać satysfakcji za każdym razem kiedy ktoś odważy się podnieść głos na Polaka !

  •  

   pokaż komentarz

   @conex: Teraz wymyslmy jakiegoś eksperta/dziennikarza/byłego dyplomatę z dupy, który to powiedział i jest news.

 •  

  pokaż komentarz

  Nawet powiem więcej. To jego wina:

  źródło: z11683295Q.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Wygląda bardziej na żyda niż Włocha.

  •  

   pokaż komentarz

   @JessePinkman_: w sumie "Romano" to jedno z najpopularniejszych nazwisk zydowskich we Wloszech, ale on sam podobno nie jest Zydem, choc rodzina jego przywedrowala z Francji i zdaje sie, ze raczej byli to zydowscy protoplasci.
   No i tak przy okazji jego jedna z ksiazek ma tytul "listy do mojego przyjaciela Zyda".
   Mozliwe, ze robi nagonke na Polske w ramach wyswiadczania srodowiskom zydowskim przyslugi, bo poprzez wywieranie presji na Polske chca ugrac odszkodowania, najczesciej nienalezne.

 •  

  pokaż komentarz

  Romano (były włoski ambasador przy NATO i ZSRR)

  Czyli to domena całej polityki że idą tam zwykłe patałachy, i jak widać dochodzą nawet wysoko.(nie, Polska nie jest "wybranym" narodem ;) i nie tylko u nas są takie "persony" )

 •  

  pokaż komentarz

  Żal czytać i słuchać jakie idiotyzmy głoszą "elity" zachodu sami popełniając błąd za błędem i prowadząc naszą cywilizację do upadku!

 •  

  pokaż komentarz

  O Mussolinim j$%#ny pasciarz zapomnial?

 •  

  pokaż komentarz

  Jest bezdyskusyjny argument który niezbicie i w pełni potwierdza logiczną i mądrą tezę pana Romano że Polska ponosi całkowitą i jedyną odpowiedzialność za II Wojnę Światową:
  - logiczne jest że jeśli ZSRR żądał przemarszu przez Polskę (a wszyscy się przecież zgodzą że ZSRR miał pełne prawo do wojskowych przemarszów przez obce terytoria i żądania tego a Polska miała oczywisty i bezdyskusyjny obowiązek zgody na to) to w razie oczywiście bezprawnej odmowy Polski kraj który żądał tego przemarszu czyli, jak wspomniałem, Niemcy ma prawo Polskę zaatakować. Jak wiadomo kraj który zaatakował, wywołał wojnę a więc odpowiedzialna za wywołanie wojny wobec tego jest Polska.
  Kto mówi że jest inaczej jest moherem, antysemitą, oszołomem, antysemitą, faszystą, ignorantem, antysemitą i co najgorsze: jest antysemitą.

  pokaż spoiler (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

 •  

  pokaż komentarz

  ma rysy typowo włoskie jak ze związku brata z siostrą.. co jest charakterystyczne dla innego kraju nad M. Śródziemnym

 •  

  pokaż komentarz

  Niemcy, Austria, Słowacja, Włochy, Finlandia, Japonia, Rumunia, Bułgaria, Węgry - państwa tzw. Osi, państwa, które sprzymierzyły się z Niemcami w trakcie drugiej wojny światowej: jak obecnie widać wyszły na tym całkiem dobrze. Włoch, który oskarża Polskę o wywołanie 2 wojny światowej jest głupi, trzeba rzeczy nazywać po imieniu.
  P.S.
  Kawał o wojskowym duchu we Włoszech: Keitel podchodzi od Hitlera i melduje: Main fuhrer, Włochy wypowiedziały wojnę! Na to malarz mówi: Wysłać na front włoski 2 dywizje, powinno starczyć. Na to Keitel: Mój wodzu, ale Włochy wypowiedziały wojnę Francji, stając się naszym sojusznikiem. Rozumiem - rzekł Hitler - na front włoski wyślij 10 dywizji.

 •  

  pokaż komentarz

  Ten Sergio romano powinien za takie testy wisieć obok duce, głową w dół, makaroniarz j?##ny.

 •  

  pokaż komentarz

  Ten Pan chyba nigdy nie słyszał o istnieniu pewnego konsorcjum farmaceutycznego o nazwie I.G. Farben, które na procesie Norymberskim zostało tak skwitowane, że "gdyby nie I.G. Farben, to II wojna światowa nie była by możliwa"

 •  

  pokaż komentarz

  Poprawianie tych "błędnych" wypowiedzi nie rozwiąże problemu, szczególnie, że te "pomyłki" mogą być celowe. Oficjalna wersja historii za kilka lat będzie właśnie taka, że całemu złu na świecie jest winny mały kraj na granicy lepszego i gorszego świata.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciągle nuda, antysemityzm i polskie obozy, a tu proszę można wymyślić coś nowego.

 •  

  pokaż komentarz

  Zaczyna się robić nieciekawie i to bardzo. Wajcha przestawiona , obawiam się że jeszcze nie do oporu ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Z Włochami w składzie i tak byśmy przegrali wojnę.

 •  

  pokaż komentarz

  Oczywiście że tak.
  Polska jest też odpowiedzialna na masakrę Nankińską, rzeź Ormian w Turcji, zrzuceniu dwóch bomb atomowych na Japonię i inwazje na Perłowy Port^1 (Pearl Harbour).

  ^1 O ile to można tak przetłumaczyć.

 •  

  pokaż komentarz

  lewa lewa lewa lewatywa jest potrzebna( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  No k%!?a niedługo na kartach historii Hitler będzie tylko malarzem...

 •  

  pokaż komentarz

  Vaffanculo italiano piccolo cazzo.

 •  

  pokaż komentarz

  Zobaczcie podobne linki: nie sa jedyni którzy tak twierdza.

 •  

  pokaż komentarz

  Tak, na Gleiwitzer Sender napadli Polacy... Ten świat robi się coraz bardziej pop?%#?$@ony. Nawet w komentarzach widać, że wśród tzw. "Polaków" również są takie zjeby. Patriotą nie jestem, ale próba przerabiania historii według własnych upodobań mnie niesamowicie wk#!?ia.

 •  

  pokaż komentarz

  ech.. szkoda że nikt nie napisze że ten pan określa się mianem ichniejszego konserwatysty....

 •  

  pokaż komentarz

  podobny do Minnetou Karola Maya

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  Zaraz ktos stwierdzi ze Ewa byla Polka i skusila Adama i przez to z raju zostali wypedzeni... Polsko obudz sie!!

 •  

  pokaż komentarz

  Moze ktoś sie domyśla skąd ta ostra nagonka ostatnio na Polskę ? Albo moze wie, chciał bym sie dowiedzieć o co w ty chodzi bo to tak ostatnio co raz wiecej tego.

 •  

  pokaż komentarz

  Włochom też można sporo zarzucić(nawet więcej niż Polsce), ale po co? Najlepiej przerabiać historię według własnych upodobań, zmieniając całą sytuację o 360 stopni.

 •  

  pokaż komentarz

  A google to wszystko indeksuje ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Odpowiedzialni byli Hitlerowcy, bo to oni pierwsi oddali strzały, reszta jest bliska prawdzie.

 •  

  pokaż komentarz

  II wojnę wywołał Komorowski. To tak tylko podaje pomysł o co by Bronka jeszcze oskarżyć.

 •  

  pokaż komentarz

  I ma racje.
  Hitler chciał współpracowac z polactwem, ale, że oni POLAN STRONG to dostalismy lekcje pokory.

 •  

  pokaż komentarz

  Hola hola
  A czy to nie Piłsudski podpisał pakt z Niemcami, jeszcze przed Ribbentrop Mołotow...
  A w 1938 Polska wspólnie z Hitlerem napadła na Czechosłowację?
  Kto tu w ogóle zaczął 2 Wojnę Światową?

  •  

   pokaż komentarz

   @Benti: Głównym odpowiedzialnym za wybuch II WŚ był Związek Radziecki. Błędem Polski było odrzucenie niemieckiej propozycji sojuszu.

  •  

   pokaż komentarz

   A czy to nie Piłsudski podpisał pakt z Niemcami, jeszcze przed Ribbentrop Mołotow.

   @Benti: Nie pakt a deklaracja o niestosowaniu przemocy. Zreszta zerwana.

   A w 1938 Polska wspólnie z Hitlerem napadła na Czechosłowację?

   @Benti: Nie do końca. Czesi nie mieli zamiaru sie bornic i dostali ultimatum i sami zgodizli sie oddac Zaolzie ktore zabrali kilkanscie lat wczesniej zabijajac wielu Polaków.

   Kto tu w ogóle zaczął 2 Wojnę Światową?

   @Benti: III Rzesza i ZSRR bo to wlasnie pakt Ribbentrp Mołotow i poczynione jeszcze jeszcze przed 1 wrzensia uzgodnienia zakładały wspólny atak na Polske.

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: Naprawdę nie widzicie różnicy między przejęciem Zaolzia w 1920, kiedy żaden z krajów w tym regionie nie miał jeszcze ustabilizowanych granic i nie można było jasno stwierdzić, że ktoś coś komuś zabrał, od aneksji w roku 1938? Zabijając wielu Polaków? A co to za argument, a Polacy to Czechów nie zabijali? A Ukraińców, a Rosjan, a Litwinów? Na tym polega wojna. W latach 1914/18-1921 wszyscy walczyli ze wszystkimi. Jakim prawem Piłsudski poszedł na Kijów? Jakie Polska miała prawo do np. Polesia, gdzie Polaków było jak na lekarstwo? Tylko i wyłącznie prawo pięści. Więc nie róbmy z siebie świętych.

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: Co to za argument?
   "a deklaracja o niestosowaniu przemocy" i przy okazji wspólne przestawianie granic
   Ribbentrp Mołotow też zresztą został zerwany

   Piłsudski z Hitlerem knuli przeciwko ZSRR. Gdyby Hitler go nie zdradził, toby Polska była w takim samym stopniu odpowiedzialna za 2 WŚ co 3 Rzesza.
   Tak, czy siak wg. mnie Piłsudski nie jest bez winy.
   PS. Scenariusz ala Napoleon byłby realny...

  •  

   pokaż komentarz

   Jakim prawem Piłsudski poszedł na Kijów

   @luksus2: prawem prewencji. wiedzial ze chcą wojny i zaatakował piewszy.
   przed IIwś tez chciał atakować niemców żeby zapobiec wojnie ale mu 'sojusznicy' nie dali

  •  

   pokaż komentarz

   Zabijając wielu Polaków? A co to za argument, a Polacy to Czechów nie zabijali? A Ukraińców, a Rosjan, a Litwinów? Na tym polega wojna

   @luksus2: Ano taki argument że Czesi zajmujac Zaolzie dopuszczali sie mordowania jeńców i cywili niekiedy w okrutny sposób. Jeśli uważasz że to bardziej usprawiedliwione niż nasze przyjete przez Czechów ultimatum to gratuluje.

  •  

   pokaż komentarz

   @milos88t:

   Głównym odpowiedzialnym za wybuch II WŚ był Związek Radziecki.

   był odpowiedzialny bo istniał?

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: Bo dostarczał III Rzeszy niezbędnych surowców, szkolił jej pilotów i czołgistów oraz zawarł pakt zakładający agresję na Polskę, który Niemcy podpisali w konsekwencji polskiej odmowy zawarcia sojuszu. Nazistowskie Niemcy były narzędziem w rękach Stalina. Miały podpalić Europę, aby umożliwić jej "wyzwolenie". Jednak 22.06.1941 Hitler pokrzyżował te plany.

  •  

   pokaż komentarz

   @milos88t: wydaje mi się, że III Rzesza jest bardziej winna

  •  

   pokaż komentarz

   Ordnung muss sein. Jeśli miałbym stanąć przed wyborem (Rosja-Niemcy), to mnie już można dopisać do volkslisty. Z dwojga złego wolę stanąć po stronie Niemiec, bo bliżej mi do nich kulturowo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: Więc jesteś w błędzie. Celem Rzeszy było pokonanie ZSRR, początkowo chciała zawrzeć sojusz z Polską. Wobec odmowy musiała Polskę zaatakować (nie było innej możliwości) dlatego podpisano pakt R-M. Celem ZSRR było opanowanie Europy, a potem świata. Brzmi to jak brzmi, ale Trocki stworzył armię czerwoną właśnie po to, aby rozprzestrzeniać rewolucję. Gdyby ZSRR nie dążył do wojny, to nie wspierałby III Rzeszy, ani nie zawarłby paktu. Początkowo tylko dzięki ZSRR Niemcy mieli surowce do prowadzenia działań zbrojnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @przemd11: Prawo prewencji jest tak samo uzasadnione jak każde prawo siły, na tej zasadzie prewencyjnie Niemcy uderzyły w 1939 na Polskę, bo a nuż kiedys Polacy by przekonali Francuzów, żeby zaatakować Niemców. Każdy naród ma prawo czuć się zagrożonym przez sąsiada.

   @szurszur: W każdej wojnie giną jeńcy i cywile, Polacy też nieraz zabijali jeńców i też wskutek prowadzonych przez nich działań ginęli cywile. Zresztą zbrodnie wojenne nie są usprawiedliwieniem dla aneksji jakiegoś terytorium, co tu niby ma wspólnego? Rozumiem, gdyby polskie wojsko wkroczyło do Pragi, aresztowalo czeskich oficerów odpowiedzialnych za te zbrodnie i ich ukaralo, to można by to było zrozumieć. Ale zajęcie Zaolzia? Bez żartów.

  •  

   pokaż komentarz

   @milos88t: tak jak mówisz,putina wina 2 WŚ

  •  

   pokaż komentarz

   @milos88t: Celem III Rzeszy było zdobycie Lebensraum i stanie się najpotężniejszym państwem na świecie. ZSRR po prostu stał na ich drodze, tak samo jak Polska, która po pokonaniu ZSRR stałaby się niepotrzebna.
   Gdyby ZSRR przegrał wojnę, Niemcy Polaków by wymordowali, a pozostałych wywieźli na Syberię, niezależnie czy bylibyście sojusznikami czy wrogami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: Może zacznijmy od faktów. Na skutek II WŚ Polskaa straciła 6 mln obywateli, została wymordowana inteligencja, kraj utracił terytoria, legł w gruzach, a potem spotkało go pół wieku sowieckiej dominacji czego skutki odczuwamy do dziś i długo będziemy odczuwać. Teza mówiąca że sojusz z Niemcami kosztowałby nas więcej jest dość śmiała.
   Wojna z ZSRR nie byłaby spacerkiem, to byłaby przewlekła wojna.W tym czasie Polska przecież prowadziłaby produkcję wojenną na dużą skalę. Poza tym nie byłaby jedynym sojusznikiem Rzeszy w Europie, myślisz, że inni biernie przyglądaliby się na atak na Polskę po zakończeniu wojny z ZSRR? Czy Francja i UK pozwoliłyby Niemcom, na opanowanie wszystkich terenów na wschód od Renu? Hitler chciał mieć Lebensraum na terenach związku radzieckiego i nie miał zamiaru podbijać całej Europy.
   Poza tym pójście na wojnę z ZSRR nie musiało oznaczać wygranej i być może należałoby potem postąpić jak Rumunia w 1944.

  •  

   pokaż komentarz

   @milos88t: Niemcy raczej nie pozwalali swoim marionetką na rozbudowę gospodarki potrzebnej do prowadzenia wojny, państwa sojusznicze walczyły na niemieckim sprzęcie.
   Jeżeli zakładasz zwycięstwo ZSRR w wojnie z Niemcami, nawet gdyby Polska była sojusznikiem Niemiec, to się z Tobą zgodzę, lepsza byłaby dla Polski współpraca.

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo:

   Celem III Rzeszy było zdobycie Lebensraum i stanie się najpotężniejszym państwem na świecie

   Twoje podejście prawdopodobnie jest skutkiem poznawania historii wyłącznie na kursie w szkołach publicznych, którego poziom (z perspektywy człowieka, który historią się interesuje i stara się dużo czytać) oceniam jako żenujący. Masz taką zero jedynkową wizję: Niemcy chcieli podbić Europę, Polaków by wymordowali i KROPKA. Rzeczywistość była inna. Polecam np. książkę "Wojna Hitlera" Davida Irvinga.

   Niemcy raczej nie pozwalali swoim marionetką na rozbudowę gospodarki potrzebnej do prowadzenia wojny, państwa sojusznicze walczyły na niemieckim sprzęcie.

   Tutaj poniosła Cię po prostu fantazja (ma ta na celu pewnie poparcie swojego poglądu). Słowo "raczej" sugeruje, że nie opierasz się tutaj na wiedzy historycznej. Sojusz z Niemcami nie czyniłby z Polski marionetki. Poza tym jak miałoby wyglądać blokowanie przez Rzeszę rozwoje polskiego przemysłu? Rozbudowa polskiej gospodarki została przerwana przez wybuch wojny, a gdyby Niemcy chcieli wymusić takie kroki to zmniejszałoby to szansę na sojusz (właściwie nie byłoby o nim mowy). A przecież nie zrobiliby tego w trakcie trwania wojny, bo byłoby to dla nich samobójstwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @milos88t: David Irving? Jesteś nazistą czy co? Przywołujesz jako przykład tego człowieka i jego książki, masz ty rozum i godność człowieka? Może jeszcze powiedz mi, że w Oświęcimiu nie było żadnego obozu?

   Wiesz rozmawiałem z ludźmi, którzy wtedy żyli w Niemczech, którzy byli w Wehrmachcie, a nawet z ludźmi, którzy byli aktywnymi nazistami. Ludźmi, którzy byli w Hitlerjugend czy ludźmi, którzy byli w Werwolfie. Raczej mnie nie okłamywali jak to wyglądało. Tak w ogóle to Hitler chciał się ich pozbyć, a wymordowanie było najłatwiejszym sposobem, Niemcy byli omamieni.

   Co do drugiego akapitu, patrząc na przykład innych państw, typu Węgry, Rumunia czy Słowacja, a w czasie wojny pokazali, że potrafią bardzo szybko sojusznika pokonać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo:

   Wiesz rozmawiałem z ludźmi, którzy wtedy żyli w Niemczech

   Przecież po wybuchu wojny Polska była wrogiem, Niemcy byli poddawani indoktrynacji. To nie ma nic do rzeczy.

   David Irving? Jesteś nazistą czy co? Przywołujesz jako przykład tego człowieka i jego książki, masz ty rozum i godność człowieka? Może jeszcze powiedz mi, że w Oświęcimiu nie było żadnego obozu?

   Tu właśnie niczym słoma z butów wieśniakowi wyłazi Twoje dyletanctwo i ignorancja. Poza tym podchodzisz do sprawy emocjonalnie, a historia to fakty, a nie emocje. David Irving jest rewizjonistą, nie negacjonistą. Nie kwestionuje faktu istnienia w Oświęcimiu obozu. Kwestionuje wydanie przez Hitlera rozkazu zagłady Żydów (), stawiając tezę, że doszło do niej z inspiracji urzędników poddanych antysemickiej indoktrynacji.
   Przedmowę do polskiego wydania Jego książki napisał śp. prof. Czesław Madajczyk. Potwierdził on () oraz doszedł do wniosku (po swoich badaniach), że Hitler prawdopodobnie nie wydał dyrektywy o przygotowaniu Generalnego Planu Wschodniego.

   Ochłoń i nie wypowiadaj się w kwestiach historii bo jesteś kompletnym dyletantem.

  •  

   pokaż komentarz

   @milos88t: Dla Niemców nawet przed wojną Polak to był ktoś gorszy. Po wojnie nadal niektórzy Niemcy tak uważają, szczególnie Ci, których po wojnie wypędzono, takich ludzi jak duża cześć mojej rodziny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: bo był kupą złego, czerwonego gówna, niedouczony mośku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Waderian: W sumie masz rację, gdyby nie ZSRR to Breslau nadal leżałby w DE, a kto wie, może przeniósłbym się do Warshau i tam miał kilku słowiańskich niewolników, gdyby tak ich do dzisiaj nie wymordowano. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: wszystko lepsze od kacapów i ich definicji wolności, ciebie mi zaś żal, umysłowy beznarodowcu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Annuncjo: szkoda, że ich tylko wypędzono, a nie na przykład, "zlikwidowano", przynajmniej byś tu dziś nie pieprzył głupot.

  •  

   pokaż komentarz

   @Waderian: Wiadomo, że Niemiecki Pan jest lepszy dla polaczka.
   Co do drugiego postu, to nie kozakuj, bo jak Bundeswehra wjedzie do Polski za kilka lat (bo niby co zrobi jej śmieszna armia polska), to polaczków się zlikwiduje.

   pokaż spoiler ironia_alert


   Na poważnie, po co wam niepodległość skoro nie potraficie sobie z własnym krajem poradzić?

Dodany przez:

avatar darosoldier dołączył
906 wykopali 26 zakopali 14.5 tys. wyświetleń